76sle Jaargang MAANDAG 22 JULI 1935 No. 23105 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS, I. van der Ham. J Perfors. M. van der p.eP M. Verdoes. C. Brakel (v.w.l. «iet bevorderd 19 leerlingen. K. L. M.-Vliegtuig „DE GAAI" verongelukt. Alle 13 inzittenden om het leven gekomen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO clsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere 'advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jjager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling (Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. teraardebestelling van wijlen mej. j. j. boekwijt. Hedenmorgen vond op de Begraafplaats aan de Groenesteeg onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats van de bekende planoleerares wijlen mej. J. J. Boekwijt, die gelijk gemeld, op 45-jarigen leeftijd te den Haag is overleden. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op vele leerlingen en oud-leerlingen van de overledene, voorts dr. M. D. Horst, mej. Harry v. d. Harst, mej. Japikse en vele leden van „Toonkunst". Nadat de kist in de groeve was nedergelaten trad naar voren jhr. mr. C. J. A. de Ranitz uit den Haag, die een persoonlijk woord sprak, ook namens de leerlingen. Vele bloemen en kransen dekten de kist. Een broeder van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. diploma'S en overgangsexamens der huishoud- en industrieschool. De uitslag der gehouden examens en overgang naar de 2e klasse der Huishoud en Industrieschool, Rapenburg 23, luidt als volgt: Geslaagd voor het diploma Huishoud kundige: de dames G. E. Bosscha, G. Bijl stra, M. G. H. van Eelen, C. Pauw, allen alhier; J. M. W. de Graaff, A. van den Hoek, L. de Later te Oegstgeest; M. Breed- veld lalleen praktijk! te Noordwijk; N. Hagen en T. J. van Veen te Bodegraven; D. Martlné en C. van Sandick te Wasse naar: H. Ch. Persant Snoep te Leider dorp; J. F. Petersen te Boskoop. Afgewe zen 2. Hulp in de huishouding: G Bakhuis, M. J. W, Choufour, N. W. A. de Jongh, H. M. Kingma. A. M. Louwe. J. van Stecnwtjk, allen alhier; C. van Leeuwen te Oegst geest; T. van Beveren te Zoeterwoude; A. van Dam te Hazerswoude; A. Pasma te Aarlanderveen; F. Remmelets te Leimui- den; W. Hillebrand te Alphen a. d. Rijn. Teruggetrokken 1; herexamen 1; afge lezen 1. Kinderverzorgster (theoretisch en prak tisch gedeelte)G. Butter, L. J. Karre- man, M. te Pas te Voorschoten; G. Bonefaas te Katwijk; J. C. Hoope en G. Jansen, beiden alhier. Kinderverzorgster (theoretisch gedeelte) A. Brederveld, A. H. J. van Es; E. v. Kool bergen, E. Roest allen alhier; A. H. J. Hotz te Oegstgeest; M. Oudshoorn te Warmond: A. Zaal te Bodegraver- Verlengd examen 1. Costuumnaaister: D. J. ter Beek te War mond; D. Leenheer te Rijnsburg; A Plai- zler te Oegstgeest; C. van Rooyen te Noordwijk; C. Smit alhier; J. C. Zwanen burg te Katwijk aan Zee. Afgewezen 1. Coupeuse: M W. Sijpesteijn en J van Vliet, beiden alhier; N Verboon te Voor schoten. Het getuigschrift der 3-jarige Huishou delijke Avondopleiding werd uitgereikt aan: J. van As. A. de Feij, J. de Graaf, J. Gijzenlj, L. Henzen. C. Ligtvoet, R. Pauw en R. de Winter. Afgewezen 4. Het getuigschrift der avondopleiding costumière werd uitgereikt aan: G. van der Ham; M. G. M. G. Brouwer; M. Blok en J Pront, allen alhier. Het getuigschrift van den 2-jarigen dag cursus werd uitgereikt aan: M Beem, M. Bink, M. Dijkdrenth, L. Hozee, M. de Jong, R van der Laaken, N. Mechelse. N. van Oorde, M. Starkenburg, M. de Vink, N. de Vreugd. E. Volkers. C. Abspoel. J. Been, S. Blom, S. Boom. M. Dubbeldam. S. van Duuren, L. van Ginneken, M. v. d. Horst. H. Hoogstraten. G. Laman, M. van der Linden. D Klinkhamer. J Kup»rus. Jo de Visser, E. Volkers, R. de Wolf, T. Zeilstra, J. de Boer, C. Kret, A Labordus. J. van Tol en E. Trouwee. 9 geen getuigschrift. Bevorderd tot 2e leerjaar Huishoudkun dige: C. Boot. R. de Borst. G. Dam. M. Diephout. N. de Groot. W. Holl, P. Kroon, A. v. d. Meulen. J. Mohr, J. Muiswinkel, P. Nagelkerke, I. van Vliet, L. van Urk en G. Wiertsema. Bevorderd tot 2e leerjaar Costuum- klasse: E. Aarboden. G. Bavelaar, A. Bink, M. Cats, J. Ciere, C. Dexel, A. Didden, L. Nieuwenhuis, R, Prins, L. van Rooyen en M Veerman. Bevorderd tot 2e leerjaar Dagcursus I. Balier, M. Barthel, A. de Jaeger. M. Kingma, II van der Laaken. J. de Minjer, D Remmelts. C. Schaap. G. Snreij. E. Tijsterman. J Verstraaten, I Zevenhui zen, G. Meijvogel, M. Binnendijk, A. Cats, f van Dam. J. ten Haken. A Holl. H. Jansen, G. Meijer. C. Oudshoorn. J. Pet, J Ramp, A. Rutgers, M. v. d Tuin, M. van Vliet, C. Vogt. G. van de Wijngan'-d, L Baart, J. van Benten, T. Bouter. D. Brouwer. E. Gijzenij, W. Kwestroo. M. Meijer, Cl, Oudshoorn. W. van der Ploeg, H. van de Vegte. G. Verboon, A. Vlieland, w. van Beek. M. Borreman, E. Cornet, F. van Duivenbode, C Fallaux, G. Kok. W. Kokkedee, A de Kort. M. Rnbbprs. B de vos. 'I Schouls, M. Seetaar A Snoelstra. A. Zirkzee. c. AlDbenaar. .1. Peem. M. de °est. G, Bethe C ci-a~- M Geenjaar. DE WETHOUDERSZETELS. Naar wij vernemen, gaat de vergade ring, die de S.D.A.P. hedenavond met de andere partijen zou houden, inzake de bezetting der wethouderszetels niet door, daar de besprekingen daarvoor nog niet rijp zijn. Momenteel worden de onderhan delingen nog schriftelijk gevoerd. HET EERSTE 3-DAAGSCHE VAC ANTIE-KINDERFEEST. Van het Leidsche V.K.F. Voor drie dagen zijn de kinderen van de Ver. het „Leidsch Vacantiekinderfeest" naar het vacantieoord „Valkeveen" ge weest; zoowel voor de ouders als de kinde ren een gebeurtenis van belang! Donderdagmorgen half 8 waren alle kinderen die door hun ouders begeleid wer den aan het station aanwezig. Na een har telijk afscheid zette de trein mét de vroo- lijke schare zich in beweging. De drie- daagsche vacantiereis was eindelijk be gonnen. In een opgeruimde stemming en met van vreugde stralende gezichten ging het via Amsterdam naar Bussum waar de Gooische tram gereed stond. Deze zette de vacantiegangers na enkele minuten bij de prachtige Valkeveensche laan af. Daar werd men reeds opgewacht door den gast heer, den huismeester van het „tehuis", die allen, door prachtige lanen en schilder achtige boschpaden, geleidde naar het „Gustav-Briegleb-Huis", één der tehuizen van het Amsterdamsche V.K.F. Na een wandeling van 20 minuten was het „hotel" bereikt Een vacantieoord bij uitnemendheid! Het uitgestrekte „eigen terrein" beidt hier den kinderen volop ge legenheid zich naar hartelust te vermaken. Een aardig bosch, een groot voetbalveld, een uitgestrekt grasveld, begrensd door bosch en water en dan een groote heuvel begroeid met hooge boomen en struikge was: ziedaar een speelterrein, dat de kin deren alles biedt, wat zij maar kunnen verlangen. Om 12 uur werd de bel geluid, het sein om aan tafel te gaan voor het versterken van den inwendigen mensch. In de eetzaal ware de tafels keurig gedekt en stonden de boterhammen met de bekers melk gereed Het was een ware smulpartij en al sp;edig was er niet anders over dan leege bordjes en schalen. Een nieuwe voorraad rukte aan. totdat tenslotte allen verzadigd waren en het spel weer kon beginnen. Half 6 luidde de bel weer. Dit was het sein om zich op te knappen voor het avondeten. Om 6 uur zaten allen weer aan de welvoorziene tafels en ook nu werd er gesmuld van de heerlijk toebereidende spijzen. Het overige gedeelte van den dag werd ln de speelzaal doorgebracht, daar het inmiddels was gaan regenen. Om half negen riep de bel de kinderen weer naar huis, 't was bedtijd! Allen naar boven naar de slaapzalen en na heel wat geboen en geplas ging het naar bed. Naar bed dat ging wel maar sla pen? daar werd nog niet aan gedacht! 't Was een pret van belang. Het was een praten en lachen zonder eind. Hoe kon het ook anders? Maar alles ging toch zeer ordelijk en na een poosje werd het al rustiger, na een goed half uurtje had „Klaas Vaak" den strijd zelfs gewonnen De volgenden morgen waren allen vroeg wakker. Om 7 uur luidde de bel al: opstaan, wasschen, schoenen poetsen en bedden af halen. Half 8 aan tafel voor het ontbijt. Daarna een wandeling over de heide naar het naburige Huizen, een vriendelijk dorp ge legen aan het IJselmeer Onder vroolijk gezang en in een prettige stemming werd ook de terugtocht aanvaard. Precies om 12 uur was men weer terug. Na het eten werd het overige gedeelte van den dag weer met spelen op het ter rein doorgebracht. Ook nu was de stem ming uitstekend en moe gespeeld, verlang den allen naar het sein van „naar bed- gaan". Was het den eersten avond wat rumoerig op de slaapzalen, op dezen tweeden avond waren allen al heel spoedig ingeslapen. Zaterdag: de laatste dag Was het weer de beide vorige dagen zeer mooi, nu bleek de lucht betrokken en moest men helaas in verband met de regen buitjes thuis blijven. De stemming werd er echter niet door verstoord en in de speelzalen was volop I gelegenheid pret te maken Eindelijk om 5 uur: klaarmaken voor den aftocht Koffers pakken enz. Half 6: voor de laatste maal aan tafel. Wat werd er gesmuld! Half 7: afmarsch. Uitgeleide gedaan door den vriendelijken gastheer en de hond „Hetta", de vriend van allen. Na een voorspoedige reis kwam men om 9 uur weer hier aan, door ouders en vrien den hartelijk verwelkomd Deze heerlijke dagen zullen door de kin deren niet spoedig vergeten worden* Het eerste 3-daagsche feest van het Leidsche V.K.F. m gen wij dan ook wel als schi,fe- rend geslaagd beschouwen» Geslaagd voor het toelatingsexamen der Zeevaartschool te Scheveningen Cur sus B, onze plaatsgenoot F. Oosterbrug. Bij ministerieele beschikking is de geldelijk vergoeding voor niet in natura verstrekte fourage bij de korpsen van het leger, gedurende het tijdvak van 1 Aug. tot en met 31 October, vastgesteld voor onze gemeente op 58 cent per rantsoen. Voor de derde maal in één week is een vliegtuig van de K.L.M. verongelukt en niet minder dan 13 personen zijn daarbij om het leven gekomen. Het Douglas-toestel „De Gaai" is Zaterdagmiddag vliegende van Milaan naar Amsterdam, op ongeveer 100 K M, van Milaan in het dal van de Moësa bij San Bernardino in vreeselijk noodweer geraakt. Alle passen bleken door storm en onweersbuien afgesloten te zijn en temidden der om ringende rotsen heeft de bestuurder een poging gedaan op een klein veldje te landen. Waarschijnlijk heeft het toestel daarbij een fransportkabel geraakt, waardoor het is neergestort. Alle 13 inzittenden werden gedood. Het waren de gezagvoerder J. S. W. van der Feyst, de marconist R. Aatjes, de mecanicien J. C. J. Vocke, de stewardess mej. A. E. Hermanides (uit Noordwijk) en voorts de passagiers: de heer en mevr. G. Philips, uit Vughf; de heer A. Content, uit Berlijn, met zijn 11-jarig zoontje; de heer Jos. van Langen, uit Amsterdam; de heer S. Hoogstra, uit Dordrechtde Engelschen L. M. Nesbit en A. G. Watts en de Duitscher G. A. Flohr. De directie der K.L.M. heeft besloten den dienst Amsterdam-Milaan stop te zetten; voortaan zal alleen de Deutsche Lufthansa deze lijn bevliegen. (Men zie voor bijzonderheden pag. 1 van het derde blad) VOLKSTUINVEREEN. „ONS GENOEGEN" Een goed geslaagde thee-middag. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging op haar, nabij de zwem inrichting „De Zijl" gelegen terreinen, haar jaarlijksche theemiddag in tegen woordigheid van de bestuursleden ide penningmeester, de heer Vermeer, was door ongesteldheid verhinderd), leden en genoodigden. Liet het weer zich in den beginne wat triestig aanzien, later klaarde het geluk kig op, tot groot genoegen van een ieder. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren P. C. G. A. Wijkmans, dir. van den Gem. Dienst van Sociale Zaken, J. Jonker, chef afd. Plantsoenen, J. H. Schüller, lid van den gemeenteraad, Boeyink, secr. van den Landelijken Bond van Volkstuinen uit Haarlem, D. Vijlbrief, voorz. Speeltuinvereen „Oosterkwartier" en Poelijoe, voorz. Woningbouwvereen. „De Eendracht". Na een openingswoord van den voor zitter. den heer Mulder, zette deze het doel der vereeniging op duidelijke wijze uiteen. Spr. heette alle aanwezigen Harte lijk welkom en stelde hun tegenwoordig heid zeer op prijs. Hij hoopte, dat allen een gezelligen middag zouden hebben. Ook hoopte spr. dat een en ander tot de pro paganda voor de volkstuinen zou bijdra gen en sprak den wensch uit dat men op den steun der autoriteiten voor het be houd van het terrein mag rekenen. Namens het Drankweer-Comité. afd. Leiden, overhandigde de heer Wijkmans aan het bestuur een enveloppe met in houd. De heer D Vijlbrief, voorzitter der Speeltuinvereen. „Oosterkwartier" voerde hierna het woord en getuigde van de steeds goede aangename verhouding en samenwerking. Spr. hoopte, dat deze ver houding tot in lengte van dagen mag blijven voortbestaan. De heer Boeyink, secr. van den Landelijken Bond van Volks tuinen uit Haarlem, verheugde zich er over, dat sinds het vorige jaar groote verbeteringen zijn te bespeuren en uitte den wensch dat men met een en ander op denzelfden voet zal voortgaan. De heer Poelijoe, voorzitter der Wonlngbouw-Ver. „De Eendracht" alhier complimenteerde de Vereen. „Ons Genoegen" met dezen middag en deed tevens de toezegging tot. fir,ancieering der Volkstuinen. De beer J. H. Schüller wees op het mooie van het volkstuinleven, maar ook op de moeilijk heden en wel in het bijzonder op één BINNENLAND Zaterdag is het K.LJH.-vliegtuig „De Gaai" in de Alpen verongelukt; alle 13 inzittenden zijn gedood. (3e en le Blad). De Rietvink op Schiphol teruggekeerd met bemanning en passagiers van de ver ongelukte Maraboe. (2e Blad). Congres van raads- en statenleden dei) S.D.A.P. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Rond het ItaliaanschAbessynisch con flict. (Buitenland, le Blad). Verscherping der maatregelen tegen de R.K. clerus in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Corruptie in het parlement der Ver- eenigde Staten? (Buitenland, le Blad). moeilijkheid, nl. de waarschijnlijkheid van verhuizing in verband met 't bouwrijp ma ken van de terreinen. Spr. beloofde zijn volle medewerking te zullen verleenen voor het behoud van deze tuinen er. eveneens voor een eventueele verplaatsing hiervan. Als laatste spreker voerde het woord mevr. de Zwijger, voorzitster der Dameskrans-vereen. Zij sprak een opwek kend woord tot de echtgenooten der leden van de volkstuin-vereen. „Ons Genoegen" cm lid te worden van bovengenoemde da meskrans. Hierna opende het koor het programma, dat met zorg was samengesteld. De groote aandacht van de talrijke aanwezigen be wees, dat een en ander zeer gewaardeerd werd. Het bestond uit zangnummers en kinderspelen onder leiding resp. van den heer C. v. d. Keur uit Leiden o.a. direc teur van het Chr. Kinderzangkoor „Ju liana" te Rijnsburg, en van onze stad- genoote mevr. Wildschut. Het muziek gezelschap T en D. onder leiding van den heer Jaegel verleende haar zoo te waar- deeren medewerking. Ook dit gezelschap heeft zich van zijn taak uitstekend gekweten. De diverse nummers werden dan ook steeds met applaus beantwoord. Nadat eenige zang en kinderspelen de aandacht hadden ge trokken, volgde een pauze, waarin ver snaperingen werden rondgediend. Door den voorzitter werd zoowel aan het mu ziekgezelschap T. en D. als aan de gym- nastiekvereen „Excelsior" een zilveren lauwerkrans ter hand gesteld voor de wel willende medewerking op dezen middag. Aan mevr. de Zwiiger werd een vaas met bloemen overhandigd als bewijs van dank voor het doen instudeeren der verschil lende kinderzangnummers en het daarbij behaalde succes. Na de thee maakte men een wandeling door het fraaie tuinencom- plex en langs de huisjes, die een uitste kenden indruk maakten. De voorzitter, de heer Mulder, sprak tenslotte een tombola met schitterende dat het gemeentebestuur van Leiden, zijn medewerking zou willen verleenen voor 't behoud van deze volkstuinen en zoo noo- dig deze uit zal breiden. Vervolgens werden nog eenige zang- en kinderspelen ten beste gegeven, waarna tenslotte een tombola met schitternde prijzen nog een mooie attractie was. De prachtig geslaagde middag werd door den voorzitter gesloten. Hun, die hebben hiigedragen tot het welslagen van dez-m gean'meerdcn mid dag komt zeker een v:cord van lof en ''ank toe! ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. GESLAAGDE TENTOONSTELLING DER „LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIGING". Zaterdagmiddag werd op het Schutters veld een interessante tentoonstelling ge houden der .Leidsche Geitenfokvereeni- ging", die uitnemend geslaagd is. De deel neming was groot; er waren pl.m. 80 stuks aanwezig. De keurmeesters de heeren H. Roest landbouwleeraar te den Briel en J. de Jong. assistent rijksveeteeltconsulent, waren vol lof en bewondering voor de in gezonden dieren op deze 20ste tentoonstel ling. De lammeren waren in doorsnee van prima kwaliteit; er waren dieren bij, die 4 a 5 liter melk geven, met een vetgehalte van 4.90%. De organisatie was uitstekend verzorgd, zoowel wat het exterieur als het interieur betreft. Het was slechts te betreuren, dat het bezoek, ln verband met den regen te genviel. De medewerking van de mondaccordeon- vereen. „Kunst en Genot" onder leiding van den heer Roman, hield er evenwel de stemming prachtig in. Er werd door de jonge muzikanten in hun aardige, witte pakjes kranig gespeeld en gemarcheerd, hetgeen een mooi gezicht opleverde. Ook de ballon-wedstrijd voor kinderen had een vlot verloop en bood een vroolij- ken aanblik. Wij kunnen zeggen, dat deze tentoon- stelling aan haar doel heeft beantwoord; voor de bezoekers was het bezichtigen der fraaie dieren een leerzaam genot. DE ORGELCONCERTEN VAN FEIKE ASMA. Wij wekken nog eens op tot een bezoek aan de vrij toegankelijke interessante Woensdagavond-orgelconcerten van den heer Feike Asma in de Hooglandsche Kerk. Op die avonden wordt getracht de belangstelling, waarop het orgel in zijn bloeitijd van 1600—1800 kon bogen, te doen herleven, opdat het typisch oud- Hollandsche kerkorgelgebruik weer in eere wordt hersteld. Dien tijd, toen de kerken vrij openstonden en de organist bij instructie bevolen werd „dagelix op bepaalde tijden op de organen te spe len". Naar het idéé van die eeuwen wil 1 Feike Asma terug, ook al is het nu niet meer op de Leidsche beweegredenen van 1593, toen de organist der Pancras of Hooglandsche kerk bevolen was, 's mor gens en 's avonds het orgel te bespelen „tot veraengenaming ende recreatie der lieden; om hen daerdoor uit de herbergen ende taveernen te houden", doch zij het dan thans om de gansche orgellitera tuur uit te dragen aan belangstellenden en tevens interesse te wekken voor de taal, die het orgel eigen is, kortom voor alles, wat tot de herleving en de herpopu- lariseering van het orgel kan meewerken. Natuurlijk is daar volharding en zelf opoffering voor noodig, die Feike Asma, getuige reeds de reeks concerten, die hij reeds gaf en die het beluisteren zeker waard waren, toont te bezitten. Mogen deze concerten en het doel dat zij beoogen, het Leidsche muziekleven ten goede komen De gisteren gehouden bloempjcsdag ten bate der R.K. Ver. tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" beeft opgebracht de somma van f. 411.57'/* (V. j. f. 441.70). In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 15 Juli 57, Dinsdag 16 Juli 57, Woensdag 17 Juli 58, Donderdag 18 Juli 59, Vrijdag 19 Juli 61, Zaterdag 20 Juli 57 volwassen personen. Bij K B. is met ingang van 1 Aug. aangesteld tot tweede luitenant bij het 6e reg. veldart. alhier: H. H. Jetten, cadet sergeant van het 3e studiejaar van de Ko- mnklijke Militaire Academie.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1