LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 19 Juli 193S BUITENLAND. VERDIEN CONTANT TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. De rede van den keizer van Abessynië ln het parlement, die reeds eenige dagen geleden was aangekondigd, is gisteren gehouden De keizer heeft eerst zijn lijf garde geïnspecteerd en daarna tot de rijksgrooten de volgende woorden gericht: Keizer Haile Selassi. Beter is het vrij te sterven, dan ln sla vernij te leven' Soldaten, volgt het voor beeld van uw krijgshaftige voorvaderen grijsaards en jongelingen, vereenigt u tegen den indringer, uw souverein zal met u zijn en niet aarzelen zijn bloed te geven, Indien het noodig is, voor Ethiopië en haar onafhankelijkheid. Sedert veertig jaar koestert Italië den wensch Abessynie in zijn macht te krij gen. Zijn toebereidselen hebben zich ver meerderd sinds Augustus van het afge- loopen jaar. Indien een vreedzame oplos sing niet gevonden wordt, zal Abessynië tot den laatsten man strijden Italië werpt alle moderne hulpmiddelen in den strijd; Abessynië is een arm land, doch het zal de wereld toonen hoe een eens gezind volk kan strijden om zijn onafhan kelijkheid en souvereiniteit te verdedigen. Nu staat de oorlog voor de deur. Trots den vredeswil, dien wij betoond hebben, rukt de oorlog elk uur meer naderbij Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in het jaar 1896 heeft Abessynië den oor log niet gewild. Toen hebben de Italianen ons land overvallen met veroveringsdoel einden en thans willen zij dit herhalen Met Gods hulp heeft Abessynië dezen oorlog gewonnen; het resultaat van den slag bij Adoea heeft het echter in poli tiek opzicht niet ten volle benut. Wij heb ben alles gedaan om den vrede te hand haven. Ter wille van het vaderland ech ter wijzen wij een Italiaansch protectoraat van de hand; wij zijn zuiver van geweten en dragen geen schuld aan den oorlog. De keizer besloot zijn woorden met de verklaring, dat Abessynië de voorstellen, die Eden onlangs aan Mussolini had ge daan, gunstig had ontvangen en dat hij de pogingen om tot een vreedzame oplos sing te komen tot aan het laatste oogen- blik zou voortzetten „Onze uit verdragen voortvloeiende verplichtingen zullen wij eerbiedigen en wij wenschen ten krach tigste den vrede, doch wij zullen ons tot op het laatst tegen iedere inbreuk op de onschendbaarheid van ons gebied verwe ren. Laat u niet afbrengen van uwplicht!" De vergadering brak ten slotte in storm achtige toejuichingen uit. Overal vonden enorme volksvergaderin gen onder den blooten hemel plaats, waarbij priesters toespraken hielden en de leidende gedachten van de in het jiarle- ment gesproken woorden toelichten De vergaderingen werden met gemeenschap pelijk gebed besloten De korten tijd geleden opgerichte „Vereeniging der Abessynische jeugd" heeft sterken toeloop. Gisteren telde zij reeds 14.000 leden Een hoog staatsfunctionaris in Abes synië heeft nog het volgende aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaard: De keizer zal zelf zijn troepen aanvoe ren gezeten op een wit strijdros. De man nen ten minste een millioen zullen strijden met lansen, ponjaards en de enkele moderne wapens die zij bezitten. De vrouwen zullen hun echtgenooten op het slagveld ter zijde staan en priesters zullen de krijgslieden vergezellen om hen aan te moedigen. In deze oorlog, dien ik als onvermijdelijk beschouw, aldus de zegsman verder, zal een flink aantal Abessyniers sterven, maar een flink aantal Italianen zal eveneens sterven. De Abessynlërs zijn fatalist, zij kennen de verschrikkingen van den modernen oorlog niet en zijn er onverschillig voor. Op een vraag van den Reuter-corre- spondent, wat Abessynië zou doen tegen de bommenwerpers, antwoordde de hooge functionaris: Niets. Men kan Addis Abela bombardeeren. doch deze stad zal waar schijnlijk verlaten worden en de bevolking zal zich verschuilen in de bergen en ravij nen. De natuur zal Abessynië helpen. Ver moedelijk zal het land met succes de aanvallen weerstaan. Gij zult zien, het is niet altijd de man met den grooten stok, die overwinnaar wordt. God is niet altijd aan de zijde van de groote legers. Abessynië rekent dus op oorlog en Italië eveneens! Mussolini heeft gisteren een telegram gezonden aan den Gouverneur-generaal De Bono die na zes maanden zijn functie RECLAME. 7734 MET ONZE - A ka A w PRYSVRAAG VOOR A M A Y ZEEP INUCHTTNGEN BV uw winkelieo O rj. '0.5 VP A Af IS VIBlfHOP VAM 16 JUU TOT IS SCPTEMIEB 1 Q S 9 te hebben waargenomen den Duce een uitvoerig rapport had gezonden In zijn telegram betuigt Mussolini zijn dank en waardeering aan den Gouverneur-Gene raal voor zijn beleid en zijn arbeid, die Ertthrea ln staat stellen zijn huidige en toekomstige taak te vervullen. .Alles wat een sterke bevolking en een groot leger behoeven: wegen, water, levensmiddelen, huizen, ziekenhuizen en nog veel andere zaken, ls ondanks alle moeilijkheden ver wezenlijkt. Ook de opstopping in de haven van Massoea, die eenigen tijd be zorgdheid wekte, is overwonnen De fas cistische wil is alle moeilijkheden te bo ven gekomen". De Duce besluit zijn telegram aan de Bono die een van de voormannen in den opmarsch naar Rome was, met de woor den: „Er blijft nog veel te doen, maar op grond van uw rapport ben ik overtuigd, dat het moeilijkste oogenblik voorbij is en ik ben zeker dat de toestand in het komende kwartaal nog beter zal worden. In dezen zin betuig ik u en uw medewer kers mijn tevredenheid en vreugde, waar bij zich ook de zwarthemden aansluiten, die de vervulling van uw taak met groote waardeering volgen". Den leden van den Volkenbondsraad is telegrafisch verzocht zich gereed te hou den voor bijwoning van een buitengewone zitting van den Raad tusschen 25 dezer en 4 Aug. In die zitting zal dan het conflict tusschen Italië en Abessynië worden be handeld. Te Rome blijft men deze bijeenkomst ondoelmatig oordeelen. Men erkent echter, dat de politieke besprekingen van Londen en Parijs eenige beteekenis hebben; juist in het belang van deze besprekingen acht men het thans onjuist hals over kop een zitting van den Volkenbondsraad bijeen te roepen. Volgens de opvattingen te Rome. zou het de oplossing van het conflict geen stap nader brengen en zou het slechts het prestige van den Volkenbond schade doen. Alle maatregelen tot een militaire actie in Oost-Afrika zijn getroffen en Italië is militair en economisch tot oorlog bereid. De Italiaansche regeering ls derhalve niet geneigd toe te stemmen in een compromis, waardoor binnen zes maanden of een Jaar de kwestie opnieuw aan de orde zou komen Hierdoor zou Italië gedwongen worden de militaire maatregelen, waarmede het thans gereed is. opnieuw te treffen het geen het natuurlijk niet wil. zoowel uit ,practisch-poli*ieke overwegingen, als uit strategische en financiecle overwegingen. Van een bezoek van Lltwinof aan Rome schijnt geen spsake te zijn. OOSTENRIJK. Het gedenkteeken der republiek wordt verwijderd. Het gemeentebestuur van Weenen heeft besloten, dat het gedenkteeken der repu bliek aan de Ringstrasse nabij de parle mentsgebouwen zal worden verwijderd Op dit gedenkteeken, opgericht door het vroegere socialistische gemeentebestuur, ziet men o.a. de groote in marmer gehou wen portretten van drie der voornaamste Oostenrijksche socialistische leiders uil de revolutieperiode, nl. den vroegeren burge meester Reumann, den secretaris der Oos tenrijksche Transportarbeiders Organisatie Hanusch en wijlen dr. Victor Adler. GRIEKENLAND. Kabinetscrisis. Geheel onverwachts hebben de minister van Oorlog en tevens waarnemend minis ter-president Kondylis en de minister van Landbouw, Theotokls, ontslag uit het Grieksche kabinet genomen. Waarschijn lijk zullen andere ministers dit voorbeeld volgen. Van verschillende zijden worden pogin gen gedaan om de beide afgetreden mi nisters op hun besluit terug te brengen. Alle bijzonderheden aangaande hun af treden ontbreken nog. Intusschen doen geruchten de ronde, volgens welke eenige hooge officieren van leger en luchtmacht en verschillende poli tiechefs actie voeren ten gunste van de restauratie der monarchie in Griekenland. Naar later wordt gemeld, is de geheele Grieksche regeering afgetreden. BULGARIJE. Spionnage. De politieke Staatspolitie heeft te Phil- llppopel (Zuid-Bulgarlje) een spionnage- dlenst ontdekt, welke gewerkt zou hebben voor rekening van een Zuidelijken buur staat. Gisteren zijn eenige personen ge arresteerd. o.m. een zekere Pantsjev. iemand die vroeger in politiedienst was en de vroegere voorzitter van de Turksche kolonie te Philllppopel. Djobeto. In het belang van het onderzoek weigert de politie verdere inlichtingen. VEREENIGDE STATEN. Overwinning van Roosevelt in de goud-kwestie. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 258 tegen 38 stemmen de wetsvoorstellen der regeerine aangenomen waarbij in de toekomst zal worden voorkomen, dat tegen de regeering Drocessen worden aanhangig gemaakt wegens de devaluatie van den dol1 ar De voorstelen werden ?oed?ekeurd na- dit een reoubhkein^cb imendem^nt was afgewezen waarbii werd voor»®«ield het verbod te beoerken tot gevallen, welke gold-bons betreffen. De wetsontwerpen gaan thans naar den senaat. DUITSCHLAND. De actie tegen den R.-K. clerus. In de beschikking, waarin de Pruisische minister-president den staatsautorlteiten opdraagt met alle wettige middelen op te treden tegen leden van den clerus, die het gezag van hun geestelijk ambt voor politieke doeleinden misbruiken, gelijk gisteren nog kort werd medegedeeld, somt Goerlng gevallen op, waarin geestelijken hebben getracht hun staatsvljandigen in vloed te doen gelden en zet uiteen hoe deze gedragingen opgevat moeten worden. Principieel wordt vastgesteld, dat van de geestelijken, voor zoover zij namelijk bij het godsdienstonderwijs in staats dienst werken, moet worden verlangd, dat zij niét alleen tjjdgns het onderwijs zich moeten onthouden van elke negatieve houding tegenover het nationaal-soclalls- me. doch dat zij daarenboven evenals an dere dienaren van den staat voor den natlonaal-soclallStischen staat positlel moeten opkomen, en zich dus met hun geheele persodjiHJkHeld zonder voorbehoud achter den staat moeten plaatsen. Alleen dan kan het natlpnaal-soclalisme den geestelijken de religieuze opvoeding toe vertrouwen. De rplrijster-president stelt verder vast. dat de z.g. confessloneele ka tholieke jeugdvereeüigingen zich hoe lan ger hoe meer van haar uitsluitend reli gieus werk verwijderen Wanneer hier niet een volledige verandering plaats vindt, moeten de vereenlgfcgen als politiek wor den beschouwd en verboden worden. Het dragen van uniformen en alle beoefening van volkssport is uitsluitend aan de staats jeugd en de andera organisaties van de partij voorbehouden. De minister-president maakt het alle staats-autoriteiten tot een plicht de op gesomde misstanden met beslistheid te onderdrukken, doch zich daarbij bewust te zijn van het voile gewicht der verant woordelijkheid bij hét gebruik van de wet telijk aangegeven middelen. De macht van den nationaal-socialistischen staat laat toe deze middelen met mate te ge bruiken; dat de staat met de katholieke kerk principieel in vreedzame, geordende betrekkingen wil leven heeft hij door het sluiten van het concordaat duidelijk ge noeg bewezen. Overigens moeten de be slissingen dpor de overeenstemming met het gevoel van de volksgemeenschap, die het gevoel voqr rechj en onrecht goed be waard heeft, gëgiragen.. worden. Dan zul len ook degenen tegen wie zich de in het belang van hét staaÖÜMeld noodzakelijke maatregelen richten, ih de oogen van het volk nooit meet als martelaars worden aangezien. Het Godsgeloof en de Godsdienst van de katholieke volksgenooten aldus ver volgt de beschikking wordt niet aan getast. Wij laten de .katholieken evenals de evangelische kerk de volle vrijheid van geloof ah leer. Politiek echter is er slechts één staatsopvatting ln Duitschland aan wezig en denkbaar; de natlonaal-socia- listische idee. Wij willen geen Kultur- kampf daar wii slechts den politieken strijd kennen. Hierin echter waren en blijven wij overwinnend Met betrekking tot deze grondgedachte legt de minister president er den nadruk op. dat het po litieke katholicisme tenslotte door een po sitieve nationaal-sociallstische politiek van opbouw moet worden overwonnen, waarbii hij wijst op de bijzohder belangrijke rol welke de Hitlerjeugd ln den strijd over de wereldbeschouwing van de jeugd speelt. De minister-president maakt der halve alle autoriteiten tot plicht de Hitlerjeugd daartoe met den meesten na-, druk op te wekken. Tenslotte wijst hij op de noodzakelijkheid van nauwe samen werking tusschen de autoriteiten van binnenlandsche zaken en justitie evenals tusschen de staatsautorlteiten en de toonaangevende functionarissen van de partij. In het rijksblad is de volgende veror dening gepubliceerd; „Op den rijksminister zonder porte feuille. Kerrl. gaan de tot nog toe ln het rijks- en Pruisische ministerie van bin nenlandsche zaken en in het rijks- en Pruisische ministerie van wetenschap en opvoeding behandelde kerkelijke aange legenheden over. Ten aanzien van de uitvoering van deze verordening treffen de betrokken rijks- en Pruische ministers nadere besluiten". De politie heeft het Katholieke paro chieblad te Pirmasens in beslag genomen, omdat hierin de geschiedenis zou zijn verdraaid en daarmede de belangen van het Dultsche ras geschaad. ENGELAND. De ongeregeldheden te Belfast. De ongeregeldheden te Belfast hebben tot gisteren voortgeduurd. Weer zijn eenige hulzen in brand gestoken en had den enkele botsingen plaats. Een 7de slachtoffer ls gevallen. FRANKRIJK. Tegen de decreten. Het comité tot coördinatie van de socia listen en communisten heeft besloten een socialUtisch-communlstische organisatie bijeen te roepen, waarin alle groepen wor den verzameld, welke geïnteresseerd zijn bt.1 de bezulnigings-decreten van de regee ring, teneinde elke motie tegen deze de creten te steunen. Een tegen heden belegde demonstratie op de Place de l'Opéra te Parijs ls ver boden. doch de organisatoren schijnen niettemin een poging te willen wagen. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. GENEVE. 19 Juli (Reuter) De regee ring van Ethiopië heeft zich bereid ver klaard tot de Roode Kruis-conventle van 1929 toe te treden, zoodat nu niets meer ln den weg staat om tot de organisatie van het Roode Kruis ln Ethiopië te komen. NEW VORK. 19 Juli. (Reuteri Het consulaat van Italic maakt bekend, dat de Italianen zich met honderden aanmelden voor dienstneming bij het Italiaansche leger. Anderzijds hebben de antl-Jasclstlsche bladen en organisaties een comité gevormd „voor de verdediging van Ethiopië", doch de recruteering van een zwart leger stuit af op een dreigement der regeering, die herinnert aan de wet van 1818, die het verlies van de Amerikaansche nationali teit stipuleert en meer dan drie jaar ge vangenisstraf en duizend dollars boete voor burgers, die zich bij een bultenlandsch leger aansluiten. GENEVE. 19 Juli IA.N.P.) In Volken bondskringen verluidt, dat Avenol de leden van den Volkenbond een telegram heeft doen toekomen waarin hij officieel mededeelt, dat de bemiddellngsonderhan- dellngen in het Italiaansch-Abessynlsch conflict zijn mislukt en dat thans de Volkenbondsraad overeenkomstig het raadsbesluit van 25 Mei moet bijeenko men voor de benoeming van een vijfden scheidsrechter. Het telegram zou behelzen dat deze bijeenkomst zal plaats hebben op 29 Juli a s. Deze stap van Avenol zou het resul taat zijn van de onderhandelingen die hij ln de afgeloopen 14 dagen te Parijs en te Londen heeft gehad. Indien de antwoor den der raadsleden gunstig zijn, zal Lltwinof de voorzitter van den raad de raadsleden bijeenroepen Op het moment bevindt hij zich ln Tsjecho-Slowakije In Volkenbondskrin gen heeft men den indruk dat als de Raad nog deze maand bijeenkomt, de zit ting zeer kort zal zijn en de Raad zich zal beperken een vijfden scheidsrechter te benoemen, een lid van den Volkenbonds raad. Het conflict zelf zal waarschijnlijk niet ln behandeling komen aangezien niemand daarbij belang heeft. Men ge looft dan ook dat zelfs Italië met deze bijeenkomst van den raad accoord zal gaan. LONDEN. 19 Juli. (Reuter). De „Mor ning Post" meldt uit Rome dat de Brit- sche ambassadeur aldaar Woensdag een bespreking met Mussolini heeft gehad, waarin hij hem namens de Britsche re geering heeft verzocht in de zitting van den Volkensbondsraad het Italiaansche standpunt duidelijk uiteen te zetten. Tot nog toe is hierop geen antwoord ontvan gen en de vooruitzichten zijn zeer on gunstig. Waarschijnlijk zal de Volkerv- bondsraad volgens het blad op 29 Juli bilëen komen. De weigering van Italië om zich met economische concessies tevreden te stel len en de weigering van Abessynië om ln eenigen vorm zijn politieke aanhankelijk heid op te geven zijn onoverkomelijke hinderpalen. Men heeft daarom besloten de dingen op hun beloop te laten. Een definitieve beslissing zal echter pas de volgende week in het Engelsche kabinet worden genomen over de houding der Britsche vertegenwoordigers ln den Vol kenbondsraad Naar verluidt zou het ka binet voorstander zijn van krachtige toe passing van het beginsel der collectieve veiligheid. Natuurlijk kan dit beginsel op verschillende wijze geïnterpreteerd wor den. Wanneer bijvoorbeeld de Italianen de voortdurende aanvallen, die naar zij beweren de Abessyniërs doen, kunnen be wijzen, zou de Voikenbondsraad misschien kunnen beslissen dat Abessynië ongelijk heeft en Italië kunnen opdragen, voor de orde te zorgen. Het ls natuurlijk de vraag of deze oplossing zou worden aanvaard, doch zij behoort tot de mogelijkheden waarmee men rekening moet houden. CALLES NAAR EUROPA? MEXICO-CITY, i? Juli. (Reuten Uit Mazatlan wordt gemeld, dat de vroegere president van Mexico, Calles. die zich kort geleden uit de politiek heeft teruggetrok ken, gisteravond vergezeld van zijn doch ter en schoonzoon, de vroegere onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Torreblanca. zich aan boord van een schip heeft begeven, om naar San Dlego ln Call- fornlë te gaan. Het gerucht gaat, dat Calles voornemens ls naar Europa te gaan en zich daar blij vend te vestigen. OORLOGSMARINE EN LUCHTAFWEER. LONDEN, 19 Juli. (Reuter) Van offi- cieele zijde verneemt de „Daily Telegraph" dat de Duitsche oorlogsmarine voornemens is haar afweermiddelen tegen aanvallen uit de lucht te verdubbelen, om deze later te verviervoudigen. Hiermede wordt erkend, dat luchtaan vallen ook gevaarlijk kunnen zijn voor oorlogsschepen. Het effect van deze aanvallen wordt grooter, naarmate de luchtvaart meer vervolmaakt wordt. De meeste Britsche kruisers en slag schepen hebben tot nu toe vier stukken luchtdoel-artillerie van 10 c M. De slagschepen „Nelson" en „Rodney" hebben zes stukken van een Iets grooter kaliber. Op het oogenblik worden de slagschepen „Warsplte" en Malaya" gemoderniseerd en uitgerust met acht stukken met groote draagwijdte. Het vuur van deze kanonen wordt cen traal geleid: vermoedelijk wordt ook het kaliber grooter. Ieder van de schepen zal ln staat zijn 80 a 100 brisantgranaten per minuut de lucht in te slingeren. De slagschepen, welke in 1937 op stapel zullen worden gezet, zullen worden uit gerust met 16 stukken luchtdoelgeschut, alsmede talrijke mitrailleurs. HOARE'S BEROEP OP HITLER. Geen spoedig Duitsch antwoord verwacht. LONDEN. 19 Juli. IA. N. P.). Uit be. trouwbare bron verluidt, dat de Duitsche regeering niet spoedig zal antwoorden op het beroep, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken Hoare ln zijn groote rede voor het Lagerhuis op rijkskanselier Hitler heeft gedaan. Duitschland, aldus wordt gezegd, heeft vertrouwelijke mededeellngen aan de Britsche regeerlng gedaan, doch men acht het waarschijnlijk, dat Inzake de onder handelingen betreffende een luchtcon- ventle weinig vorderingen zijn gemaakt, doordat deze kwestie nauw samenhangt met de veiligheid in Oost- en Midden- Europa. BERLIJNSCHE POLITIE-PRESIDENT PLOTSELING AFGETREDEN. BERLIJN, 19 JuU (DJ4.B.) De politle- presldent van Berlijn ond-vlce-admiraal von Lewltzow heeft den Rijks- en Prulsl- schen minister van Binnenl. Zaken dr. Frlck ontslag uit zijn functie verzocht. In afwachting van de definitieve goed keuring van dit ontslag door den Führer en Rijkskanselier, heeft dr. Frlck den poli- tie-presldent van atjn dienstverband ont heven en met onmiddellijke Inwerking treding met de voorloopige waarneming ervan belast de polltie-presldent van Potsdam den S.A.-groepsleider graaf Hell- dorf. In aansluiting hierop vond een bespre king plaats waaraan werd deelgenomen door den rijksminister en BerUJnschen Gouwleider dr. Goebbels. Hierin zijn de richtlijnen vastgelegd, volgens welke ln de toekomst ln syste matische samenwerking der Gouw- en S.A.-lelding, de politie en het gemeente bestuur de strijd voor de zuivering van d« Rijkshoofdstad van communistische om verwerpingspogingen en bolsjewist lsch- Joodsche aanmatiging zal worden ge voerd. De bespreking leidde tot volkomen overeenstemming, die een waarborg zal bieden, dat ook in de toekomst.de hoofd stad als een Duitsch natlonaal-soclallsti- sohe stad. die rijk en volk waardig Is. Id vollen omvang gehandhaafd aal blijven. Partij, politie en overheid zullen het als een eereplicht beschouwen eendrachtig samen te werken om dit groote doel te dienen. o ONDERZOEK NAAR DE WAPENLEVERING. NEW-YORK, 19 Juli (B.N.B.) De „Herald Tribune" publiceert een verslag van het verhoor van den wapenhandelaar Joseph Silverman voor het militaire comité van het Huis van Afgevaardigden, waaruit blijkt, dat Silverman ln weinige jaren een half millioen dollar aan geschenken aan officieren heeft besteed, teneinde zich alle wapenleveranties aan Bolivia en andere Zuid-Amerlkaansche staten te verschaffen. Onlangs wilda hij ook aan Enthtopie leveren. Door een rijkelijk schenken van whiskey wist Silverman zich nog een contract met het Amerikaanse!) ministerie van oorlog te verschaffen ln den nacht voordat Roo sevelt zijn ambt aanvaardde. GASOLINEBRAND IN AMERIKA. NEW YORK, 19 Juli (Reuter) Te Brockport in den staat New York ls giste ren een tweetal gasollne-tanks, ieder In houdende 225 000 liter, in een petroleum- depot ontploft Er ontstond een geweldige brand, welke de geheele stad bedreigde. De plaatselijke brandweer kon het vuur niet meester worden en de brandweer van Rochester. 30 K.M. van Brockport verwij derd, moest te hulp komen. BROOK'S RECORDPOGING MISLUKT. ALEXANDRIE, 19 Juli. (Reuter). De Britsche avlateur Brook, die een record vlucht naar Kaapstad wilde maken, heeft bij Mersa Matruh een noodlanding moeten maken, doch bleef ongedeerd. Zijn vliegtuig is evenwel geheel vernield. Hij werd door gebrek aan benzine ge dwongen voor Kairo te landen in het donker. Aangezien hij geen geschikt landings terrein kon vinden, sloeg zijn toestel te pletter. DE NIEUWE OCEAANVLUCHT. NEW YORK, 19 JuU. (Reuter). De vlie gers Thor Solberg en Paul O'Scantyan zijn gisterochtend opnieuw van het vlieg veld Floyd Bennett nabij New York opge stegen en in den namiddag te Montreal vlot geland. HONGERMARSCH VAN WERKLOOZEN NAAR PRETORIA. PRETORIA, 19 Juli (A.N.P.). Na een tocht van 36 mijl van Johannesburg naar Pretoria zijn aldaar gisteren pl.m. 400 werkloozen aangekomen, die wilden pro testeeren tegen de hongerloonen bij de Staatswerkverschaffing. Zij elschen een minimumloon van 10 shiUing per dag. Hun leider majoor Frank Robert, zei den werkloozen dat zij maar moesten zien in het regeeringspalels een nachtverblijf te vinden Aan een sommatie het gebouw te verlaten werd door hen niet voldaan. Zij verklaarden in Pretoria te zullen blijven tot 29 Juli wanneer de minister van Ar beid zal terugkeeren. o WOONSCHIP VAN VANDERBILT DOOR BRAND VERNIELD. LONDEN. 19 Juli (A.N.P.) Te Henley aan de Theems is gisteren brand uitge broken in het prachtige woonschip „Ad- venture", dat gebouwd was voor rekening van wijlen Cornelius Vanderbilt, en dat van uiterlijk en inrichting een der mooi ste woonschepen van de Theems was. - o AARDBEVING IN JAPAN. TOKIO. 19 Juli. (Reuter). Hedenochtend vroeg is te Tokio en omgeving vooral ln noordelijke richting tot Sendai, een hevige aardbeving waargenomen. De bevolking verliet de huizen, doch tot nu toe ls nog geen melding gemaakt van ernstige schade. De aardbeving duurde ongeveer 20 mi nuten. 8-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2