KING LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 19 Juli 1935 BINNENLAND. PEPERMUNT i a-s j BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS VAN DE RAMP VAN DE KWIKSTAART. OPHEFFING VAN EENIGE K.L.M.-DIENSTEN. EEN AANGRIJPENDE PLECHTIGHEID. Gisteren rijn, gelijk reeds ln een deel onzer oplaag werd gemeld, de slachtolfers van de ramp van de Kwikstaart op de be graafplaats Zorgvlied te Amsterdam aan den schoot der aarde toevertrouwd. Om 2 uur gistermiddag vertrok de droeve lange stoet, bestaande uit 4 Hjk- auto's en 15 volgwagens van het Binnen gasthuis naar het kerkhof Langs den geheelen weg stond het pu bliek geschaard, dikwijls rijen dik Reeds een uur voor de stoet „Zorgvlied" bereikte bood de begraafplaats het beeld zooals men dat slechts ziet wanneer van gansch een volk de deelneming is gewekt, met de slachtoffers van een nationale ramp De geopende groeve ligt vlak bij de plaats waar de slachtoffers van de Leeu werik hun rustplaats hebben. Tegen half drie worden opgemerkt wet houder J. ter Haar Jr., vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, en J. v d. Heyden, inspecteur van den luchtvaartdienst, gekomen namens het ministerie van Waterstaat. Verder de heer Van Beers, namens het hoofdbestuur der P.T.Tmr. Haspels, burgemeester van Nieuwer -Amstel kapitein v. Lent, namens de Indische Luchtvaart- afdeeling te Bandoeng, luitenant Janssens vertegenwoordiger der luchtvaart-afdee- ling Soesterberg en ir. v. Ewijk, van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart De KL M. is vertegenwoordigd door P. May. voorzitter en Jhr. I. L v. d Bergh van Heemstede, lid van den raad van commissarissen. Voorts ir. Wurfbain en de directeur der K.LJ1., de heer A. Ples- man. Te ruim half drie komt de stoet op Zorgvlied aan, De kisten, die bedolven zijn onder een schat van bloemen, worden opgebaard in de Aula, waar het orgel de Marche Funèbre ten gehoore brengt. Wan neer de familie, vrienden en autoriteiten ae aula hebben betreden, is het de heer A. Plesman, die naar voren treedt, om in een kort woord afscheid te nemen van zijn mannen: „De menschen weten ge lukkig niet wanneer zij zullen sterven. Het leven zou dan ondragelijk worden en zij zouden hun taak niet naar behooren kunnen verrichten. Wij danken God. dat vele levens zijn gespaard gebleven." Vervolgens werden de om het leven ge komen passagiers herdacht. „Silberstein en zijn mannen waren kra nige werkers, die noode zullen worden ge mist. Woorden van troost zullen nu niet helpen. Beste makkers, wij danken u voor uw werk. dat gij voor de KLM. hebt gedaan. Wil blijven u, brave mannen, gedenken, ock na het laatste afscheid. Rust zacht." De heer J. ter Haar Jr., wethouder voor de Handelsinrichtingen te Amsterdam, w.o. ook de vlleghaven Schiphol ressor teert. treedt dan naar voren. Op 14 Juli. zegt spr., werd heel Neder land getroffen door de ongelukstijding, dat de „Kwikstaart" was verongelukt. Vol moed zijn passagiers en bemanning op dien prachtigen zomerochtend op weg gegaan Nauwelijks buiten Schiphol ge schiedde de vliegramp. Het prachtige toe stel stortte omlaag en ging ln vlammen op Wederom hebben wij ervaren de on volkomenheid van het schoonste men- schenwerk. Hier herdenken wij thans de vier mannen, die hun plicht hebben ge daan en de beide passagiers, die dien dag het leven lieten. Maar wij denken ook aan de zoo zwaar getroffen nabestaanden, die hier thans om de baar staan ge schaard. Ook denken wij aan de K.L.M die door deze ramp zwaar werd getroffen. Wij vragen ons af, waarom wij door zulk een ramp moesten worden getroffen en vol deemoed buigen wij het hoofd. Vier jonge mannen in de kracht van het leven, zijn weggerukt. Wij brengen hun namens het Gemeentebestuur van Amsterdam een eerbiedigen laatsten groet. Hun werk en hun namen zullen niet worden vergeten! Het orgel speelt dan „Es ist bestimmt ln Gottes Rat". De stoffelijke overschotten worden dan uitgedragen naar de groeve. Vele der kransen, met linten in de na tionale kleuren, zijn vooraf reeds naar de groeve gebracht, doch op elk der lijkbaren rust een bloemenschat. Er achter volgen de familieleden der omgekomen dapperen. Weenende vrouwen, mannen die hun ont roering nauwelijks meester zijn. Wij zien de ouders van Silberstein, die uit Berlijn zijn overgekomen en hun zoon niet levend hebben weergezien. Achter de familie de lange stoet der offi- cieele belangstellenden. In een grooten kring verzamelen zij zich om het graf. Daar worden tegelijkertijd de vier kisten neergelaten; een moment van groote plechtigheid, waarbij velen der omstan ders hun tranen niet meer bedwingen kunnen. Op verzoek der vier families spreekt dan staande bij het graf voor den micro foon ds. W. J. Kooiman, Evangelisch Luthersch predikant. De vier mannen, die op zulk een ongelukkige wijze om 't leven gekomen zijn zegt hij behoorden tot verschillende kerken. Voor den dood ech ter zijn allen gelijk; in den dood is geen verschil. Eén cabine heeft hen omsloten toen de dood hen vond en in één graf worden hun lichamen neergelaten. Spr. eindigt met het voorlezen van den 90sten Psalm, aanvangende met de woor den: „Heere God. Gij zijt onze Toeverlaat immer en altoos". Namens de gemeente Haarlemmermeer legt daarna de burgemeester, de heer Slob met enkele gevoelvolle woorden een krans bij de vele andere. De burgemeeser van Nieuwer-Amstel, mr. Haspels, dankt namens de vier fami lies voor de betoonde belangstelling. Diep onder den indruk van deze plech tigheid verlaten de vele honderden den doodenakker. TE ZWARE ARBEID DER VLIEGERS? De luchtlijn AmsterdamPraag, die de K.L.M. thans onderhoudt, tezamen met een Tsjechische luchtvaartmaatschappij, waarbij de helft Nederlandsche en de helft Tsjechische piloten zijn, zal spoedig alleen door Tsjechische piloten bevlogen worden. De vliegmachines zullen ook in de toe komst 50 procent Nederlandsch en 50 pro cent Tsjechisch blijven. Deze belangrijke maatregel is getroffen in verband met het feit, dat de KX.M. eigenlijk meer ervaren piloten noodlg heeft dan er met het oog op de vele dien sten beschikbaar zijn. Het ligt verder in het vaste voornemen van de directie van de K L M de lijn Am sterdamHuil aan het einde van deze maand op te heffen. Gedeeltelijk doet men dat omdat de toestand van de vliegvelden in Noord-Engeland niet geheel is zooals men die zou wenschen en gedeeltelijk ook omdat van deze lijn niet zooveel gebruik gemaakt wordt als men had gehoopt. Naar de Msb. verneemt, heeft de Ver- eeniging van K. L. M.-vliegers zich tot dr. Brouwer, den chef van den vliegmedischen dienst der luchtvaartafdeeling gewend, om diens medewerking te verkrijgeh tot het doen van stappen, om in de toekomst te geraken tot wettelijke voorschriften, waardoor den vlieger minder zware arbeid kan worden opgelegd dan thans het geval is. o HET ONGELUK VAN DE MARABOE. DE POSTVLÜCHTEN. De Lijster (thuisreis) vloog gisteren van Medan naar Rangoon. De „Sperwer" is in Bagdad aangeko men op de uitreis. DE „RIETVINK" TE BOESJIR GELAND. De KIM. heeft bericht ontvangen, dat de „Rietvink", die Woensdagmorgen om tien uur van Amsterdam naar Boesjir is vertrokken, teneinde de bemanning en passagiers van de „Maraboe" af te halen, gisteravond aldaar is aangekomen. Hedenochtend zal het vliegtuig weer Westwaarts vertrekken Misschien zal het reeds morgenavond op Schiphol kunnen zijn. Reuter meldt uit Boesjir: Volgens mededeelingen van een oog getuige met betrekking tot het ongeluk van de „Maraboe" te Boesjir, kwam het hem voor dat de start naar behooren ln de duisternis, maar bij heldere maan ge schiedde. Waarschijnlijk is het toestel door een schok ten gevolge van een z.g. remousklap ongeveer tien voet opgespron gen, voordat het zijn vliegsnelheid had. De rechtervleugel brak af doordat deze den grond raakte. Daarna bezweek het rechter gedeelte van het onderstel. De rechter- schroef kwam ln aanraking met den grond, waardoor de motor plotseling tot stilstand kwam. Waarschijnlijk door het terugslaan van den motor is brand ontstaan. Van de Engelsche passagiers heeft me], Kennedy uit Mallow, graafschap Cork (Ierland) lichte kwetsuren aan den rug opgeloopen De Engelschman Bromolow uit Kantwlch bleef ongedeerd. Drie passagiers zijn gisteren naar Bag dad vertrokken met een Fransch post vliegtuig. De overige passagiers, waaronder mej Kennedy, zullen Vrijdagochtend met de .Rietvink" vertrekken. DE F36 EN TWEE F22 TOESTELLEN IN REPARATIE. HET BENZINEVOEDINGSSYSTEEM WORDT HERZIEN. Gedurende 6 tot 10 dagen buiten dienst. Zoowel de vier motorige F 36 het vlaggeschip van de KLM. dat plaats biedt aan 32 passagiers, als de beide vier motorige F 22 machines .Papegaai" en „Roerdomp", zijn alle drie tijdelijk buiten dienst gesteld, teneinde het geheele tegen woordige systeem van de benzinevoeding naar de motoren, te veranderen en te ver beteren. Dit beteekent, dat de F 36 en een van de F 22 machines gedurende een week of tien dagen op de lijn AmsterdamLonden vervangen zullen worden door Douglas- machines en 3-motonge F 12 machines. De F 22 „Papegaai", die thans de plaats der F 22 „Kwikstaart" op de lijn Amster dam— Malmö inneemt, zal eveneens gedu rende die periode door een andere kleinere machine vervangen worden. Wij vernemen, dat een en ander in ver band staat met het noodlottige ongeluk Zondag j.l. aan de .Kwikstaart" overko men. Hoewel absolute zekerheid hieromtrent niet bestaat, wordt toch aangenomen, dat de benzinevoeding van de twee llnker- motoren niet voldoende werkte en dat daardoor de start van de „Kwikstaart" een mislukking werd. De K.L.M. getrouw aan het devies honderd procent veiligheid, wil zelfs geen schijn van onzekerheid laten bestaan en heeft order gegeven het ben zinesysteem van de genoemde vliegmachi nes geheel te herzien. De ingenieurs van de Ned. Vliegtuigenfabriek, in overleg met den technischen dienst van de K.L.M., heb ben een geheel nieuw systeem voor de ben zinevoeding uitgedacht, hetgeen naar men verklaarde, niet slechts 100%. maar 110'/», bij wijze van spreken, veiligheid biedt, zelfs al zou de helft van de benzinevoeding per ongeluk een buiten werking komen te staan. Een belangrijk onderdeel van dit plan is het aanbrengen van wijdere voe- dingspijpen voor de benzine naar de mo toren. Het principe van afstandvoeding, d.w.z. van het opvoeren van de benzine door een systeem van pijpen naar de motoren, blijft gehandhaafd. Er is een oogenblik sprake geweest noodtanken in de vleugels bij te bouwen, dicht bij de motoren, waar door men tot het systeem van val-ben- zlne zou kunnen komen, maar dit bleek niet uitvoerbaar. Het systeem, dat men nu gaat volgen, wordt door de ingenieurs in hooge mate geprezen als zijnde eenvoudig en afdoend. „Vad." LIQUIDATIE DER „CREDIET- VEREENIGING VOOR DE ZUIDERZEE". Kunnen de visschers de credleten aflossen. Toen bij de naderende lmogelijkheid der afsluiting van de Zuiderzee de leveranciers langs de Zuiderzee huiverig bleken om op de gebruikelijke wijze op crediet aan de visschers te leveren werd in 1921 door de oprichting der Credietvereeniglng der Zuiderzee de mogelijkheid geopend de credietverleening aan de visschers op de gebruikelijke wijze voort te zetten. Zoo doende is door de leveranciers voor een groot bedrag aan de visschers. waarvoor het Rijk dezen crediet verschafte, geleverd waarvan op ultimo 1932 nog een bedrag van ca. 680 000 open stond. Met deze schul den aan het Rijk worden ingevolge art. 8a van het Zulderzeesteunbesluit de tegemoet komingen te verleenen wegens waarde vermindering van eigendommen, verre kend. hetgeen inmiddels tot een bedrag van ca. f. 315.000 heeft plaats gevonden. Daarnaast komt uiteraard ook aflossing op andere wijze voor. In Januari 1933 werd de liquidatie van de vorderingen der Credietvereeniglng voor de Zuiderzee opgedragen aan den Rijksdienst ter Uitvoering van de Zulder- zeesteunwet. De verrekening met uitkee- rlngen ingevolge art. 6a der Zuiderzee- steunwet wegens waardevermindering ls thans vrijwel beëindigd, omdat deze tege moetkomingen op enkele uitzonderingen na, voor zoover daarop aanspraak be stond, alle zijn verleend. Aan de debiteuren ls naar wij van de zijde van den Rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet vernemen kort geleden de vraag gesteld, hoe zij zich voorstellen het restant hunner schuld af te lossen. De bedragen, welke deze be langhebbenden schuldig zijn. loopen zeer uiteen en evenzeer de mogelijkheden, die bij hen aanwezig geacht kunnen worden, om aan deze verplichtingen tegenover het Rijk te voldoen Terwijl er verschillende visschers zijn, die ook onder de huidige omstandigheden nog zoodanige bedrijfs- inkomsten hebben, dat daaruit wel iets valt af te zonderen voor afbetaling, zijn er daarnaast belanghebbenden, die ln zoodanige vermogenspositie verkeeren, dat zij nu of ln een nabije toekomst in de gelegenheid zullen zijn uit hun vermogen tot schulddelging over te gaan. Dit geldt o.a. voor die belanghebbenden, die bij liquidatie van hun bedrijf vaartuig en netten verkoopen en ook voor diegenen, die sedert verscheidene jaren een ansjo- visvoorraad aanhouden en bij liquidatie van dit renteloos, en door opslag- en be- waarkosten duur, product daartoe midde len zouden krijgen. Uit de kringen van de vroegere Zulder- zee-vlssehers zelf wordt ons hieromtrent medegedeeld, dat door verscheidene vis schers gedurende de laatste crisisjaren geen rente meer werd betaald, noch aflossin gen konden geschieden. De schuld van de meeste debiteuren werd ln de periode 19341935 verminderd doordat de hun toegekende uitkeering wegens waardever mindering van scheppen en netten ln mindering is gebracht op het uitstaande crediet. Gezien de zeer ongunstige toestanden in het geheele gebied meent men in vis- scherskringen, dat de terugbetaling van het resteerende deel van 't crediet uiterst moeilijk zal zijn. In het tijdvak van 1 Juli 1934 tot 1 Juli 1935 is aan verschei dene visschers steun verleend inplaatsvan betaling van rente en aflossing door de visschers zelf. HET NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ PROEFSTATION. HULDIGING DR. JAC. P. THIJSSE. In verband met het feit, dat dr. Jae P. Thijsse op 25 Juli a.s. zijn 70sten verjaar dag hoopt te vieren, zal op dien dag in de zalen van het Kon. Zool. Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam een huldiging plaats vinden. Omstreeks 3 uur zal in de Koningszaal een bijeenkomst worden gehouden, waarin o a. de voorzitter van de Huldigingscom missie prof. dr. Th. J. Stomps den Jubi laris zal toespreken. Na afloop van de toespraak van prof. Stomps zal er gelegenheid zijn om dr. Thijsse te complimenteeren. INVOER VAN KUNSTZIJDEN GARENS. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling van den invoer van kunstzijden garens, wijst de minister van economische zaken er op. dat het hier betreft een belangrijke grondstof voor de textielindustrie, waarvan 't binnenlandsch verbruik in de laatste jaren sterk is toe genomen. Dit laatste is tevens een gevolg van de omstandigheid, dat de Twentsche katoenindustrie zich thans gedeeltelijk op kunstzijde heeft omgeschakeld. De minis ter heeft gemeend in de proportioneele contlngenteerings-percentages geen veran dering te moeten brengen, waarbij vooral de gedachte heeft voorgezeten, dat de concurrentle-mogelijkheid van deze indus trietakken zoo min mogelijk moet worden belemmerd. In dit verband deelt de minis ter nog mede, dat van de proportioneele contingenten 3/8 gedeelte wordt gereser veerd voor bijzondere toewijzingen, welke ln de eerste plaats worden versterkt voor den invoer van garensoorten, welke da Nederlandsche Industrie niet of niet ln voldoende mate vervaardigt. De minister is niet van oordeel, dat de bultenlandsche concurrentie op de bin- nenlandsche markt thans, na instelling van de contingenteering. nog van dien aard moet worden geacht, dat zij nood lottige gevolgen voor de Nederlandsche industrie met zich brengt. DE WIJZIGING DER PENSIOENWET. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van de Pensioenwet 1922 deelt de regeering mede, dat aan de wenschen van verscheidene leden om het maximum voor het gezinspensioen te ver- hoogen, de mogelijkheid te scheppen om tijd op arbeidscontract doorgebracht in dienst van lagere organen te kunnen ln- koopen en te schrappen den datum van 1 September 1931 in de wet van 6 April 1933 niet tegemoet kan worden gekomen. Voorts wordt bij nota van wijziging voor gesteld, dat de wet geacht zal worden in werking te zijn getreden met ingang van 1 Juli 1935. De bereikte resultaten. In een te Vlaardlngen gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas heeft de heer J. Poortman rapport uitgebracht over de be reikte resultaten van het Vlsscherij Proef station te Utrecht. Een van de eerste door het Proefstation ten behoeve van de blnnenvlsscherlj aan gegeven verbeteringen na het tot stand komen van het Proefnemingsfonds was de behandelingswijze van netten, nl. de ko- perbehandellng. Deze behandeling heeft voor het niet geoliede- en alleen getaande want in de binnen- en kustvisscherij ln den loop der jaren steeds grooter beteekenls gekregen. Pasten aanvankelijk alleen de taanderijen of de visschers Individueel het procédé toe, meer en meer zijn de netten-leveran- clers ertoe overgegaan het nieuwe want direct getaand en gekoperd af te leveren. De hoeveelheid nieuw net, die jaarlijks gekoperd aan kust- en binnenvlschers ge leverd wordt, mag zeker op verscheidene tienduizenden K G. gesteld gorden. De duurzaamheid van het getaande net wordt door de koperbehandeling bij ge bruik in zoet water met circa 100 pet. bij gebruik in zeewater met circa 50 pet. ver hoogd. Voor het schoonhouden van haringnet ten heeft het Proefstation aanbevolen deze aan liet eind der teelt, voor het op bergen. met slappe (0.5 pet. lge) ammo- niakoplossing uit te wasschen. Een besparing op de aanschaffing van kurk voor het drijfwant wordt verkregen door volgens voorschrift van het Proef station de vloten te paraffineeren. Het drijfvermogen, dat anders vrij snel ver mindert. blijft 2 13 maal zoo lang op de verelschte hoogte als bij niet-geparaffl- neerd materiaal. In 1929 werden de eerste proeven geno men met Factorolle als prepareeringsmid- del. Toevoeging van betrekkelijk kleine hoeveelheden Factorolle aan de rauwe Lijnolie bleek voldoende om een zeer snelle droging te verkrijgen zonder dat daarbij nochtans de ernstige bezwaren werden ondervonden, die het gebruik van gekookte lijnolie en siccatieven oplevert. De besparing aan arbeid en toezicht tij dens de prepareering ls zeer belangrijk, en vooral ook het zooveel geringere risico voor uitregenen is van groote beteekenls. Daar zich in den loop der Jaren de behoefte aan een soepel, zalcht en toch voldoende duur zaam net voor de Schotsche vleet steeds meer deed gevoelen, heeft het Proefsta tion een chromeerlngsprocedé uitgewerkt, dat ln korten tijd groote belangstelling heeft getrokken. Verleden jaar werden dan ook door en kele reederijen tezamen al 1600 a 1700 ge- chromeerde netten ln gebruik genomen, en ondanks teeltbeperking ook dit jaar weer een dergelijk aantal. Een ander groot voordeel van de chro- meering is,dat ze zeer snel verloopt en veel minder kost dan de olie-prepaxeering. Een verbetering van beteekenls ln de constructie van de vischreep door het Proefstation aangegeven, n.l. de vervan ging van het Manilla hart door een cocos- hart in de 5 strengs-kabelslagreep, heeft veel toepassing gevonden. Voor het onderzoek van zwaar touw werk, Hercules- of Securitastouw, staal- tros, en ketting werd het Proefstation vol ledig ingericht; een inrichting, die eenig is op dit gebied in ons land en die in een behoefte voorziet. Een groote verscheidenheid van arti kelen, die als visscherijbenoodigdheden beteekenls hebben voor het bedrijf, wor den het Proefstation ter keuring of on derzoek aangeboden Tenslotte wees de rapporteur op het nut. dat het Proefstation heeft voor aanver wante bedrijven. DE ONDERSTEUNING VAN INDISCHE CRISIS-SLACHTOFFERS. Aanschrijving aan de gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken, heeft aan de gemeentebesturen een om zendbrief gezonden inzake de ondersteu ning van Indische crisis-slachtoffers Na overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken heeft de minister besloten de subsidieregeling, vervat in zijn omzend brief van 11 Mei. tevens te doen gelden ten behoeve van werklooze landgenooten, die na 31 December 1933 zijn gerepatrieerd uit Ned Indië. Ook ten aanzien van deze landgenooten zal vanwege het departement van binnen landsche zaken een tegemoetkoming wor den verleend in de kosten van werkloo- zensteun of werkverschaffing voor zoo ver die kosten niet zijn gedekt door bij drage uit het Werkloosheids-subsidiefonds, zoomede in de kosten van ondersteuning van gerepatrieerden, die voor opneming in de steunregeling of werkverschaffing niet in aanmerking komen en daarom volgens de bepalingen der Armenwet wor den ondersteund. De tegemoetkoming zal ten hoogste ge durende twee jaren worden verleend; zij zal bedragen gedurende het eerste jaar 75% en gedurende het tweede jaar 50%, hetzij van de voor rekening van de ge meente blijvende kosten in geval van op neming in de steunregeling of werkver schaffing, hetzij van de kosten van onder steuning volgens de Armenwet wat laatst bedoelde ondersteuning aangaat, onder voorwaarde, dat zij geschiedt naar de ter plaatse voor de burgerlijke armenverzor ging geldende regelen. BEDRIJFSRAAD VOOR HET SCHILDERSBEDRIJF. Besluit van instelling afgekondigd. Bij Kon. besluit is op voordracht van den Minister van Sociale Zaken besloten tot instelling van een bedrljfsraad voor het schildersbedrijf. Tot het schildersbedrijf worden geacht te behooren de schildersondernemingen of gedeelten van zoodanige ondernemin gen. waarin huis-, scheeps-, rijtuig-, kerk- decoratieschilders of glazenmakers werk zaam zijn. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrljfsraad zal 8 bedra gen. t RECLAME. mi Indien alle ouders hun kinderen als versnapering niets anders gaven dan dan zouden er minder kleine maagjes van streek en minder bleke gezicht jes zijn. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking TONNEMA C'E SNEEK VERGADERING EERSTE KAMER. Gisteravond hield de Eerste Kamer een korte vergadering. De voorzitter hield naar aanleiding van het overlijden van oud-minister Cort van der Linden een herdenkingsrede, waarbij de minister van binnenlandsche zaken zich aansloot. Vervolgens werden zonder debat en z. h. st. de volgende wetsontwerpen aange nomen: in het leven roepen van een N.V., Ned. Omroepzeiider Mij. (Nozema), wijzi ging Van het 6de hoofdstuk der rijksbe- grooting voor 1934, wijziging van het hoofdstuk 7 b dier begrooting, wijziging van het hoofdstuk 7 b der rijksbegrooting voor 1935 (overbrenging naar 1935 van de in 1934 ongebruikt gebleven gelden van in het belang der werkverruiming uitge voerde openbare rijkswerken); bepalingen omtrent vrijstelling van wijnaccijns van uit druiven vervaardigde ongegiste dran ken: goedkeuring van het op 11 Dec. 1931 te Brussel gesloten verdrag tot het mer ken van eieren voor het internationale handelsverkeer; voorts een aantal contin- genteeringsontwerpen; wijziging hoofd stuk 10a der rijksbegrooting voor 1934; goedkeuring van het ontwerp betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag van Washlngon (1919) betreffende den arbeid van vrouwen gedurende den nacht (Genève 1934); voor behoud tot bevoegd heid tot toetreding tot het ontwerpver drag betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag betreffende schadeloos stelling voor beroepsziekten (Genève 1934); goedkeuring van het ontwerp-ver- drag betreffende den duur van den arbeid ln automatische vensterglasfabrieken (Ge nève 1934). De vergadering wordt gesloten. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B zijn opnieuw benoemd: met ingang van 16 Augustus tot burgemeester der gemeente Almkerk H. Blok. en tot burgemeester der gemeente Puttershoek C. L Kiehl; met ingang van 31 Augustus tot burgemeester der gemeente Wasse naar J. J. M. Wiegman; met ingang van 1 Augustus tot burgemeester der ge meente Baarn jhr. mr. G. C. J. van Ree- nen; met ingang van 16 Augustus tot burgemeester der gemeenten Loenersloot en Ruwiel J. J. G. Vor der Hake, secretaris van die gemeenten; met ingauig van 31 Augustus tot burgemeester der gemeente Weerselo H. A. C. Banning; met Ingang van 2 Augustus tot burgemeester der ge meente Bedum M. Jouwstra; met ingang van 13 Augustus tot burgemeester der ge meente Beerta J. H. Nannenga. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Maandag 22 Juli as. niet plaats hebben. Gisteren heeft de Amsterdamscbe raad met 25 tegen 11 stemmen een voor stel van de raadsleden Woudenberg en Gulden aangenomen waarbij B. en W. worden uitgenoodigd. voorstellen in te dienen tot, het bouwen van een tunnel onder het IJ. UIT NED. OOST-INDIE. NIEUWE BRUG OVER DE DELI-RIVIER. MEDAN. 18 Juli. (Aneta). De Ge meenteraad van Medan stond een bedrag van f. 73.000 toe voor den bouw van een nieuwe beton-brug over de Deli-rivier.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10