LE1DSCH DAuBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 Juli 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. IAAT/TC BERICHTEN BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond het Italluansch-AbeMynlsch conflict. Het tempo van de Italiaansche oorlogs toebereidselen In Oost-Afnka neemt steeds toe. Naar de mobilisatie-commissie mede deelt. is een groot vllegtulgentransport vertrokken. Van Napels uit rijn n.l. 24 oorlogsvlleg- tulgen met 80 vliegeniers op het vlleg- tuigmoederschlp ..MIraglia" naar de kolo niën ingescheept. In de haven van Napels liggen zes groote passagiersschepen onder stoom, om in den loop dezer week met manschappen en oorlogsmateriaal naar de koloniën te vertrekken. Eerlang aullen nog 300 bombardements vliegtuigen naar Noord-Afrlka vertrekken. De „Giornale d'Italla" schrijft over het geen Italië eigenlijk wil: ..Vóór alles' wil men in Italië satisfac tie voor de onduldbare beleedlgtng van Oeal Oeal. Wat daar gebeurd is. was wer kelijk een aanval, dien Italië niet kan toelaten. En geen derden hebben t recht zich te mengen ln kwesties van onze na tionale eer. Het minst heeft de Volken bond dat recht; wèl kan hij desgewenscht intervenieeren en de onwaardigheid van Abessynlë constateeren en op grond daar van dat land uitsluiten uit de vergader zaal der beschaafde mogendheden". "Italië wenscht de vernietiging van den Volkenbond niet", vervolgt het blad. „noch miskent het de fundamenteele beginselen van den bond inzake de vestiging en handhaving van vreedzame en vertrouw- volle betrekkingen tusschen de volken onderling. Maar het is van oordeel, dat dit systeem Slechts waarde heeft tusschen 1 beschaafde volken, die in staat zijn, ver plichtingen te erkennen en na te leven en doordrongen zijn van de noodzakelijk heid van een loyalen vrede. Italië weigert als gelijke te erkennen( een land. dat niet anders deed, dan be wijzen afleggen van zijn onoprechtheid^ en dat blijken van vriendschap beant woordt met oorlogstoebereidselen. Geen enkel land of volk is in staat, voor Ethiopië in de bres te springen en de definitieve en absolute waarborgen te geven welke Italië noodig heeft en eischp. Engeland blijft maar steeds herhalen, dat het geen nieuwe verplichtingen om degi vrede te verzekeren op zich nemen kan; maar welk ander land zou dan met zijn handteekening nieuwe beloften willen waarborgen van Ethiopië dat om zijn on betrouwbaarheid bekend staat?" Ten bewijze van die onbetrouwbaarheid wijst het blad op het verdrag van Uccialli (18891. dat slechts een vredesmanoeuvre bleek om des te gemakkelijker den oor log voor te bereiden, welke nadien door Menelik werd gevoerd. Avenol de secretaris van den Volken bond. had te Parijs een onderhoud met den Abessynischen gezant aldaar. Men neemt aan, dat de VolkenbondE- raad die overeenkomstig de resolutie van 5 Mei moet bijeenkomen, Indien de po gingen van de ItaliaanschAbessynische verzoeningscommissie mislukken, in de eerste week van Augustus zal bijeengeroe pen worden. Intusschen zullen de besprekingen tus schen de verschillende kanselarijen wor den voortgezet, om een voor beide par tijen aanvaardbare procedure te vinden tot vreedzame regeling van het conflict. Men hoopt, dat deze besprekingen gun stige mogelijkheden zullen openen, welke de beraadslagingen te Genève binnen het kader van den Volkenbondsraad welks bijeenkomst uitsluitend ten doel zal heb ben een vijfden neutralen arbiter te be noemen in de Italiaansch-Abessynlsche commissie zullen vergemakkelijken. o DUITSCHLAND. Protest van het Vaticaan Ook verzet in den Stahlhelm. Het Vaticaan heeft te Berlijn een diplo matieke nota doen overhandigen, waarin geklaagd wordt over aanhoudende schen dingen van het Concordaat. Bovendien wordt aan de hand van officieele teksten van gehouden redevoe ringen bewezen, dat de Duitsche autori teiten deze schendingen aanmoedigen en zelfs inspireeren. Met name wordt het concordaat ge schonken door de sterilisatiewet, welke in strijd is met de kotholieke moraal welke de geestelijkheid volgens de bepalingen van het concordaat het recht heeft te verdedi gen en door de aanvallen op de vrijheid van de katholieke vereenlgingen en de katholieke pers. Naar aanleiding van de ernstige onge regeldheden. welke zich te Berlijn hebben voorgedaan, heeft de leider der Hitleriaan- sche milities verklaard, dat Joodsche ele menten de beweging ln dlscrediet hebben trachten te brengen. Tegelijkertijd kondigde hij aan, daf de leden der milities van heden af buiten hun arbeidsuren hun uniform moeten dragen. Dit voorschrift heeft ten doel een nauw keurige controle van de handelingen der leden mogelijk te maken. De anti-Joodsche demonstraties schijnen te zijn uitgelokt door leden der Sturm- scharen, radicale anti-semietische groe pen, die door Julius Streicher zijn gefor meerd. En officieel heet het nog: De demonstraties tegen de aanmatigende houding der Joden hebben weer terstond allerlei duistere elementen aangelokt, die meenen, bij zulke gelegenheden ongestraft hun staatsvljandige doeleinden te kunnen nastreven en door opstootjes staat en be weging ln discredlet te kunnen brengen. De organisaties der beweging, met name de P.A. en S.A. hebben zich onmiddellijk ter beschikking gesteld van de politie, om door een zoo snel mogelUk herstel van de orde, aan den ondermljningsarbeid van deze duistere krachten paal en perk te stellen. In samenwerking met de organisaties der beweging gelukte het de oolitle dan ook Inderdaad zeer spoedig verdere incidenten te verhinderen. Het spreekt vanzelf, dat staat en bewe ging ook verder ten nauwste zullen samen werken, om Iedere verstoring van de openbare orde te voorkomen. Officieel keert men zich dus tegen de anti-Joodsche actie I Intusschen ls het ook met de Stahl helm mis. Te Husum ln Sleeswijk zijn naar de correspondent van de „Berlingske Tiden- de" te Flensburg meldt, zes op den voor grond tredende leden van de Stahlhelm gearresteerd, o.a. de leider van de Stahl helm in het district Husum. ZIJ werden aangehouden tijdens een huishoudelijke bijeenkomst, waar Hitier, het natlonaal- soclalisme en de S A. het moesten ont gelden Zoo zou er o,a. gezegd zijn, dat de Joden tijdens den oorlog beter hun plicht deden dan menig nazileider van heden. De hakenkruisvlag werd een vod genoemd. En deze terugslag deed zich ook gevoelen bij het bezoek van de Engelsche oud- strijders. Dezen zou gisteren door de Stahlhelm een dejeuner worden aange boden. doch dit werd afgezegd „omdat de Engelschen waren uitgenoodigd een be zoek te brengen aan het landgoed van Gqerlng. nabij Berlijn." Goering was echter niet aanwezig: daarom zqn de Engelschen gast geweest van den Kyffhauserbund. 's Middags is de delegatie toch nog op Goerlng's villa geweest, waar zijn belde secretarissen als gastheer fungeerden Blijkbaar schakelt men den Stahlhelm meer en meer uitl o OOSTENRIJK. Mevrouw Schuschnigg plechtig bijgezet. Het stoffelijk overschot van de echt- genoote van den Oostenrijkschen bonds kanselier. mevrouw Herma von Schusch- nlgg, die Zaterdag J.l. by een auto-ongeluk om het leven is gekomen, is gistermiddag plechtig bijgezet. In de parochiekerk van Hletzinger had den zich, behalve de bloedverwanten van de overledene, de bondspresident, de vol tallige bondsregeering, het diplomatieke corps, vertegenwoordigers van het open bare leven in Oostenrijk, alsmede eenlge vertegenwoordigers van het huls Habs- burg verzameld De absoute werd verricht door kardinaal Dr Innitzer, aartsbisschop van Weenen Voor de kerk hadden afdeellngen van het bondsleger en van de politie zich opgesteld. Na afloop van de plechtigheid, welke werd bijgewoond door een enorme, Inge togen menigte, begaf de lijkstoet zich op weg naar het Hletzinger kerkhof. Langs den weg. waarlangs de rouwstoet trok. stonden de Oostenrijksche weer- organisatles opgesteld. De zoon van den bondskanselier zal heden het ziekenhuis verlaten. ENGELAND. De vlootrevue. Ter hoogte van Spithead by Portsmouth S gisteren de groote Jubileumparade van Ie Engelsche oorlogsvloot voor koning George gehouden. Honderdduizenden waren toegestroomd om getuige te zijn van het grootsche schouwspel. 157 oorlogsschepen van de thuisvloot, de Middellandsche Zeevloot en dè reservevloot lagen ln groote rijen tus schen Portsmouth en het eiland Wight voor anker. Ook de Engelsche handelsvloot was vertegenwoordigd met alle scheeps- klassen, van groote luxe-Oceaanstoomers tot kleine visschersbooten toe. Alle schepen waren feestelijk gepavolseerd. Begroet door het gedonder van het scheepsgeschut passeerde de koning met zijn drie zoons aan boord van hét Jacht „Victoria and Albert" de revue. Na de vlootschouw volgde een parade van de marine-luchtstrijdkrachten, waaraan ruim honderd gevechts- en Jachtvliegtuigen, bombardementstoestellen en vliegbooten deelnamen. De dag werd besloten met een groote feestelijke verlichting van dé geheele vloot. Het resultaat van de tusschentljdsche verkiezingen in West Toxteth bij Liverpool is als volgt: Glbbins (Labour) 14.908 stem men, Cremlyn (conservatief) 9565 stem men. Hierdoor heelt de conservatieve partij haar zetel aan den Labour-candidaat ver loren. ——o JAPAN. Arrestatie van communisten. 187 verdachte communisten, onder wie 37 vrouwen, zijn in arrest gesteld. De po litie deelt in dit verband mede, dat de verdachten actief bezig waren met de reorganisatie van de communistische partij in Japan volgens instructies, die zij ont vangen hadden van de communistische partij in Amerika in Februari en April jl. Dit aldus de officieele mededeeling is de eerste maal, voor zoover bekend is, (zat de Amerikaansche communisten be lang blijken te stellen in de Japansche communistische partij, die tot dusverre geleid werd door de communisten te Sjanghai. o VEREENIGDE STATEN. Steeds meer nederlagen voor Roosevelt. Het bondgerechtshof van appèl te Bos ton heeft de op grond van de wet inzake 't herstel van den landbouw uitgevaardigde omzetbelastingen in strijd verklaard met de grondwet. Door deze beslissing van het hof ls het geheele landbouwprogramma der regeering op losse schroeven komen te staan. De regeering wil echter doorzetten. o FRANKRIJK. Duitscher verdacht van spionnage. De financieele decreten. Te Lyon is een Duitscher, Peter Oster- mann gearresteerd onder verdenking van spionnage en beschuldigd van verval- sching van stempels en het opgeven van een valschen naam aan de Fransche auto riteiten. RECLAME. 7636 Pap, Zoo U „De Landbouw" biedt Is eldari duurder, beter nlel. „LANDBOUW" LEIDEN TELEF. 218 Na een kabinetszitting tot na midder nacht ls de regeering het eens gewordeh. De regeering heeft 28 decreten aange nomen. hiervan hebben 20 betrekking op bezuinigingen en 8 dienen om het econo mische leven te verbeteren. De bezuinigingen op de begrooting be dragen 7 milliard. 63 millioen francs op de autonome amortisatiekas 196 mlllioen; op de departementen en gemeenten 1.385 millioen; op de spoorwegen 1.07 millioen waarbU nog moet worden gevoegd de reeds verkregen bezuinigingen door coör dinatie van wegen en spoorwegen, ten be drage van 1 250 mlllioen. Het totaal der bezuinigingen bedraagt 10.959 millioen. Volgens het regeerlngsrapport zullen de decreten automatisch vervallen, zoodra op de begrooting van den Staat een overschot wordt geconstateerd. In groote trekken is bezuiniging ver kregen door een vermindering van alle uitgaven met 10 V». Evenwel heeft deze niet betrekking op de werkloozen-ondersteunlng en andere ondersteuningen, alsmede op de reeds be stelde leveringen. De salarissen van ambtenaren en be ambten onder 8.000 francs worden met 3 "'o verlaagd, die van 8.000 tot 10.000 met .5 en de salarissen van meer dan 10.000 francs met 10 °/o. De Inkomens van meer dan 88.000 francs zullen 5 "/o meer Inkomstenbelas ting moeten betalen, de belasting op de roerende goederen wordt van 17 op 24 gebracht en verder Is voorzien in een vermindering van de winst op oorlogs materiaal met 25 °/o. Een aantal verordeningen voorziet In de verlaging van het levenspeil, teneinde in de opgelegde offers tegemoet te komen; zoo wordt een verlaging van de gas- en electriciteits-tarleven voorgesteld met 5 en een vermindering in prijs van In dustriekool van 6 tot 10 De prijzen van kunstmest worden met 5 'In verlaagd en de prijs van brood wordt met ingang van 18 Juli minimum 10 'In minder, terwijl de toe slagen op gezinnen met meer dan 5 kin deren worden verhoogd. De huren zullen met 10 'In worden ver laagd. evenals de hypothecaire schulden. DE DUITSCHE GELOOFSSTRIJD. BERLIJN, 17 Juli. (Havas). Ook gis teren hebben anti-semietische ongeregeld heden plaats gehad te Berlijn. In verschei dene restaurants werden Jodg*mishandeld. DORTMUND, 17 Juli. (Havas). De lei der van den Bond van Jónge Katholieken te Menden in Westfalen is gearresteerd, tezamen met twee andere Katholieken. Zij worden ervan beschuldigd leden van de Hltlerjeugd te hebben mishandeld. o NIEUWE INCIDENTEN TE BELFAST. LONDEN, 17 Juli. (Reuter) Uit Bel fast wordt gemeld dat het bij de teraarde bestelling van een der slachtoffers van de botsingen van Zaterdag en Zondag tot nieuwe incidenten is gekomen toen op den Ihoek van York Street een schot op den lijkstoet gelost werd. Een Jongeman werd door een kogel ln het been getroffen. Onder algemeene opwinding bestormden eenige honderden personen het huis, waaruit het schot wasgelost. De politie greep echter tijdig in, doorzocht het huis en arresteerde een aantal personen. Tij dens de algemeene opwinding zagen on bekenden kans drie huizen in de omgeving in brand te steken. DE BRITSCHE OUD-STRIJDERS TE HAMBURG. HAMBURG, 17 Juli (A.N.P.) Ter ge legenheid van het bezofek der delegatie van Britsche oud-strijders aan Hamburg, was gisteravond een ontvangst georgani seerd in het Uhlenhorster Fehrhaus. Tot de aanwezige autoriteiten behoorde de burgemeester van Hamburg, Krogmann, die een toespraak hield, waarin hij be toogde, dat het een oude waarheid Is, dat zij die in een strijd tegenover elkander hebben gestaan eerder bereid zijn elkan der de hand te reiken tot overeenstem ming en vriendschap dan zij die niet aan den oorlog hebben deelgenomen. De ver standige woorden van den Britschen troonopvolger hebben er veel toe bijge dragen de vriendschap en de nauwe be trekkingen tusschen Duitschland en En geland te verdiepen. Na den maaltijd ble ven de gastheeren en de Britsche bezoe kers nog geruimen tijd bijeen. MAANSVERDUISTERING WAARGENOMEN. MADRID. 16 Juli (A.N.P.) Te Ma drid is vanavond een volkomen maans verduistering waargenomen. BUENOS AIRES, 17 Juli (A.N.P.) Ook hier is de totale maansverduistering waargenomen, hoewel de hemel vrij sterk bewolkt was. GROOTE BRAND IN EEN MEUBEL FABRIEK. MUNCHEN, 17 Juli. (Reuter) In den afgeloopen nacht ls ln de meubelfabriek Heinrich Georg een brand uitgebroken, die met groote snelheid om zich heengreep en in het dorp Sendling in Ober-Bayern groote beweging veroorzaakte. De hcand- weer uit München verleende assistentie en kon voorkomen dat de brand de ma chinekamer aantastte, hoewel alle werk plaatsen over een front van 60 meter uit brandden. DE MIJNRAMP BIJ DORTMUND. DORTMUND, 17 Juli. (D.N.B.l. Gister avond is nog een van de mijnwerkers, die bij de ontploffing ln de Adolf von Hansse- mann-mijn werd gewond, overleden. Het aantal dooden bedraagt thans 15. HET ITALIAANSCH. ABESSYNISCH CONFLICT. NEW YORK, 17 Juli (Reuter) De laatste dagen maken de bladen melding van het gerucht dat Italië tracht een lec- uing te plaatsen in Wallstreet. De New Y'ork Times heeft den bankier die geïn teresseerd is bij de Italiaansch-Amerl- kaansche financieele quaestie geïnter viewd, doch hij qntkende de geheele quaestie Bcvendlen wijst men erop dat de Johnsonwet den landen welke hun oorlogsschuld aan Amerika niet betaal den een leening in de V. 8. te sluiten, on mogelijk maakt. PARIJS, 17 Juli (Reuter) De Romein- sche correspondent van de „Jour" beves tigt de geruchten dat Mussolini zou heb ben besloten zich persoonlijk per vlieg tuig naar Oost Afrika te begeven Ver moedelijk zal deze reis plaats liebben kort voor het openen der vijandelijkheden. ADEN, 17 Juli (Reuter) 49 Italiaan sche families zijn hier heden uit Dzlbboeti aangekomen en hebben zich op een Ita liaansch schip begeven ten einde naar Italië terug te keeren. Een Italiaansch oorlogsschip wordt gereed gehouden voor eventueele verdere evacuaties. Te Erithrea heerscht groote hitte. Da gelijks sterven omstreeks een dozijn Ita liaansche soldaten. Gisteren passeerden hier een groot aantal zieke Italiaansche soldaten op weg naar Italië. NEW-YORK, 17 Juli (Reuter). De New- Yorksche bladen brengen groot opge maakt een interview, dat een New- Yorksch journalist, een zekere Hans von Kaltenborn, met Mussolini zou hebben gehad. Op de vraag of het niet juist was, dat Mussolini zijn standpunt inzake de Oost- Afrikaansche kwestie tamelijk slecht had uiteengezet, zou Mussolini hebben toege geven, dat dit probleem niet goed begre pen was. Op de vraag, of er geen moge lijkheid voor een gemeenschappelijk Ita- llaansch-Fransch-Engeisch protectoraat zou bestaan zou Mussolini hebben geant woord, dat een dergelijk protectoraat naar zijn meening onmogelijk was. HIJ zei woordelijk; „Meerzijdige protectoraten zijn waardeloos" De Amerikaan vroeg verder of Italië overweegt uit den Volkenbond te treden of wel uitterding uit den Volkenbond wenschelljk acht, waarop Mussolini ant woordde, dat hij uittreding van Italië uit den Volkenbond in 't geheel niet wenschte. Mussolini zou voorts hebben gezegd, dat het naar zijn meening mogelijk was den vrede te handhaven: „Wij zouden met Abessynië tot overeenstemming kunnen zijn gekomen, indien niet bepaalde Euro- peesche mogendheden tegen ons geageerd hadden. Door onze vriendschap met Frankrijk is deze toestand inmiddels ge wijzigd en op het oogenblik wordt geen wezenlijke druk op ons uitgeoefend." Aan het slot van het onderhoud gaf Mussolini uitdrukking aan zijn overtui ging, dat een Europeesche oorlog voor de komende jaren waarschijnlijk was. MILAAN, 17 Juli (A.N.P.) In de laat ste weken is de Italiaansche grensbewaking aanzienlijk verscherpt en vooral bij de bergpassen aan de Zwltsersche grens zijn drastische maatregelen genomen. <£et doel hiervan ls tweevoudig. In de eerste plaats wordt er ln den laatsten tijd zeer veel anti-fascistische lectuur het land binnen gesmokkeld, waarin de bevolking gewaar schuwd wordt tegen den geld-versllnden- den komenden oorlog. Doch ln de tweede plaats schijnen niet alle Italianen zoo geestdriftig te zijn voor het dienst nemen in Oost Afrika als bij (het vertrek der troepen-transporten her haaldelijk het geval schijnt te zijn. In de laatste weken schijnen vele Italianen over de grens te zijn uitgeweken om niet gedwongen te worden dienst te nemen bij de voor Oost Afrika bestemde regimen ten. EEN LIEFDES-ROMANCE. OOLUMBUS, 17 Juli. (Reuter) (Ohio). James Lin, de zoon van den President van de Chineesche republiek, Lin Sen, heeft een bouwvergunning gevraagd om een eenvoudig Amerikaansoh meisje uit deze stad te huwen. Het meisje, Viola Brown geheeten, werkt in een Eenheidsprijzenwinkel. James Lin heeft verteld dat hun romance begon, toen Viola Brown het zakboekje vond, dat hij in de sixpenny store had verloren. Hij voegde er aan toe, dat hij zijn ouders in China had geschreven om toestemming te vragen. Hij verwachtte een gunstig antwoord, al zal het nog eenlge weken op zich laten wachten. BRAND IN DEN TOWER. LONDEN, 17 Juli. (Reuter). Gister avond is in den Tower, ln den kelder van de Devereux-toren tengevolge van kort sluiting brand uitgebroken. Onmiddellijk werd het gebouw, waar de kroonjuweelen worden bewaard, door een afdeeling van de Coldstream-garde om singeld en werden uit voorzorg de uit gangen afgesloten. De brand had weinig te beteekenen en reeds voor het aankomen van de brandweer hadden militairen met chemische midde len den brand gebluscht. NIEUWE AARDBEVING OP FORMOSA. TOKIO, 17 Juli. (Reuter). Uit Taiho- kus op Formosa wordt gemeld, dat bij een hevigen aardschok, omstreeks 20 minuten na middernaoht, te Spin Tsji Kos, 63 per sonen werden gedood en 109 gewond. Vele gebouwen zijn ernstig beschadigd, de telefonische en telegrafische verbin dingen zijn verbroken. Vooral de provincies Tsji Hoenen, Bye- ritsoe en Taiko werden getroffen. Deze aardbeving is Je vierde sedert die van 21 April, waarbij zooals men zich wel herinneren zal, 3200 personen om het leven kwamen, en meer dan 9000 werden gewond. PETROLEUMBRAND TE BAZEL. BAZEL, 17 Juli (Reuter). Gistermorgen kwart voor elf brak te Bazel in een petro leum lager brand uit, welke zich snel ont wikkelde tot een geweldigen omvang. De brandhaard ls ongeveer 10.000 vler kante meter groot. Op het terrein, waar de brand woedt, staan een aantal gebouwen DE HEER MUSSERT NAAR INDIË VERTROKKEN. AAN BOORD VAN DEN „SPERWER" DER K. L. M. Duizenden op het vliegveld. De leider van de N.S.B., lr. A, Mussert, ls vanmorgen te 6.58 uur met het lljn- toestel de Fokker-Douglas „Sperwer", onder commando van gezagvoerder Both, naar Indlë vertrokken, waar hij op Java en Sumatra contact zal zoeken met leden der N.S.B. aldaar en waar hij enkerë lezingen zal houden. Reeds zeer vroeg kwamen uit alle stre ken des lands velen naar Schiphol en ruim een uur voor het vertrek bood het vliegveld een niet alledaagsch beeld Naar schatting waren te 5 uur 10.000 per sonen aanwezig, vrijwel allen leden der N.S.B., om hun leider een laatst vaarwel toe te roepen en hem behouden terugkeer te wenschen van zijn reis naar Indisch Nederland. De ordemaatregelen, welke door de Amsterdamsche politie en de marechaus see waren getroffen, bleken uitstekend te zijn. Honderden auto's waren geparkeerd op het terrein bulten de vlleghaven, tien tallen autobussen stonden voor de groote loods B, terwijl lange rijen van fietsen te gen de hekken langs den weg naar het vliegveld geplaatst waren De duizenden hadden zich ln hoofdzaak opgesteld langs de afzetting, een stevig houten hek, dat met vlaggedoek was be kleed en waardoor een groot deel van het betonnen platform vrij bleef. In afwach ting van de komst van den heer Mussert zongen zij strijdliederen, afgewisseld door Houzee-geroep en het Wilhelmus. Op het platform stond de zilveren „Sperwer"; de mecano's waren bezig alles voor het vertrek in gereedheid te bren gen. Geruimen tijd voor den start was de heer Mussert vergezeld van zijn echtge- noote en leden van zijn staf ln de hall van het stationsgebouw aanwezig. Te ruim half zes verliet hU het gebouw via het restaurant onder daverend Hou- zee-geroep van de menigte. Politieruiters hadden op deze oogenbllkken eenlge moei te om ruim baan te maken, teneinde hem en zijn gezelschap gelegenheid te geven, het vrijgehouden deel van het platform te betreden. Alvorens zich naar het vlieg tuig te begeven maakte de N.S.B.-leider met zijn echtgenoote, die een bouquet roode anjers droeg, en mede vergezeld van de leden van den staf, met opgeheven arm een korte wandeling langs het front der duizenden belangstellenden, die hem op enthousiaste wijze onder aanhoudend Houzee-geroep, hun partijgroet brachten. Weldra was het uur van vertrek daar; voor hij in het vliegtuig stapte, richtte de heer Mussert, staande op het trapje naar de cabine, zich nog eenmaal naar de menigte, welke hem het Wilhelmus toezong. Een aantal leden der N.S.B. ont plooide op dat oogenblik vlak achter het hek der afzetting een groot doek met de woorden; „Tot weerziens". Nadat nog twee andere passagiers, die de reis tot Karachi meemaken, het toe stel hadden beklommen en ook de beman ning haar plaatsen in de cockpit had in genomen, werden de beide motoren aan gezet. Hun gedaver werd overstemd door het Houzee-geroep der massa, toen het toestel naar den uitersten hoek van het vliegveld reed. Na een korten aanloop was de „Sper wer", slank en glanzend, ln het matte licht van de zon, die een mooien dag voorspelde, los van den grond. Op onge veer 300 Meter richtte gezagvoeder Both den neus van zijn machine weer ln de richting van het platform en vloog hij bij wijze van laatsten groet laag over de hoofden van de met hoeden en vlaggen zwaaiende menigte: sympathie betuigingen voor de kleine figuur, wiens gelaat voor een der achterste raampjes van de cabinet nog in een flits viel waar te nemen. Nadat deze manoeuvre nog eenmaal op grooter hoogte was herhaald, zette de pi loot koers in Zuidelijke richting en was de slanke vogel spoedig uit het gezicht verdwenen. Onmiddellijk daarop begon de terugtocht van de duizenden belang stellenden: ook deze geschiedde op vlotte en ordelijke wijze. van de Zwltsersche bondsspoorwegen, waar voornamelijk voorraden benzine, petroleum en olie worden opgeslagen. Op vele plaat sen slaan de vlammen tot 200 meter hoog de lucht ln. Als oorzaak van den brand wordt voor- loopig zelfontbranding aangenomen. Na middernacht moest de brandweer zich uit de onmiddellijke nabijheid van den brand terugtrekken, aangezien het gevaar voor ontploffing zeer groot ls; verscheidene tanks met benzine of petroleum en olie waren nog nier ontploft. Nabij het terrein waar de brand woedt is een complex wo ningen van spoorwegbeambten, welke thans worden ontruimd, aangezien stuk ken Ijzer van de vaten van tanks door de ontploffingen op de woningen vielen, zoo dat verscheidene huizen ernstig werden beschadigd; de schade is zeer groot. Twee personen, een postbeambte en een voorbijganger, werden door wegslingeren- o EEN VLIEGEND FORT. SEATTLE, 17 Juli. (Reuter), Een vlieg tuigen! abriek heeft thans de Woefvluchten beëindigd met een nieuw bombardements vliegtuig. Het toestel is een waarlijk vlie gend fort bestemd voor het Amerikaan sche leger Het zal het grootste zijn. dat de Ver- eenigde Staten heeft gemaakt. Het weegt 15 ton heeft een vleugelspan ning van 32 meter is 21 meter lang en 4.50 hoog. De sne'heid bedraagt van 321 tot 402 km: per uur, gedurende een tijd van 6 a 10 uur on een hoogte van 7500 meter. Het is uitgerust met vitf mitrailleurs en heeft remmen met gecomprimeerde lucht, een nieuwe vinding in de Vereenlgde Staten. Br-l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2