DE„MARABOE" VERONGELUKT 768Ïe Jaargang WOENSDAG 17 JULI 1935 No. 23101 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Toestel bij Bushir over den kop geslagen en verbrand Het voornaamste Nieuws van heden. VI/SCIIERJ_ BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: '30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk •lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30.- Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewUsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnï, per 3 maanden f.2.3S per week .7..'?.f.0.18 Franco per post f. 2'.35 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. NIEUWE ELECTRISCHE TREINEN. Gisteren werd op het baanvak Rotter dam-Eten Haag-Leiden-Haarlem proefge- reden met nieuwe gestroomlijnde electri- sche treinen. Bij dit proefryden werd een snelheid van 120 KM. bereikt. Tijdens het oponthoud op het station alhier hadden de mooie nieuwe rytuigen veel bekijks AKTE NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor het alhier afgenomen examen Nyverheidsonderwys. rijksakte N Vin, zyn geslaagd de dames J. Blomaard, Rotter dam; H. C. M. Verdegaal, Voorhout; E. Ch. van Meegeren, Roermond; M. J. J. Munnichs, Roermond. Afgewezen vier can- daten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebr. A. en H. de Graaff, Schoolstraat 10 f. Voorschoten, machinaal timmerbe- drijfaaanemers. Uittredende eigenaar A. de Graaff, o NIEUWBOUW VROOM EN DREESMANN. Het eerste gedeelte gereed. Morgenmiddag opent de firma Vroom en Dreesmann aan de Aalmarkt het eerste gedeelte van den nieuwbouw, welke on voorziene omstandigheden voorbehouden in September 1936 geheel tot stand zal zUn gekomen. De eerste étappe van deze moderniseeringskuur werd in weinig langer dan één jaar tyds volbracht. Ruim een jaar geleden werd een aanvang gemaakt met het sloopen der oude gebouwen; al dien tyd werd het bedrijf op normale wijze onderhouden zonder dat de verkoop in één der afdeellngen ook maar één enkelen dag werd stopgezet en morgen wordt het nieuwe gebouw in gebruik genomen; zijn dezelfde afdeelingen weer op de oude plaats teruggekeerd, maar in een geheel nieuwe en moderne omgeving. Maakt het pand aan de buitenzyde teeds een voornamen en royalen indruk, een rondwandeling door het imposante winkel complex zal dien nog versterken. Het ge bouw bestaat uit een sousterrain, parterre en vier étages, welke met twee liften te bereiken zyn. Daarboven bevindt zich de daktuin, welke eerst in gebruik genomen zal worden, wanneer het geheele gebouw gereed is en vanwaar men een buitenge woon mooi overzicht heeft over de Sleu telstad en haar naaste omgeving. In het sousterrain is o.a. de expeditie-afdeeling gevestigdvoorts de ketels voor de centrale verwarming en de installatie voor de luchtverversching. De overige dienstlocali- teiten zyn ondergebracht op de vierde ver dieping, met name het privé-kantoor der directie, de administratie- en correspon dentie-kantoren en de telefoon-centrale. Bovendien vinden wy hier een by kantoor van het bekende reisbureau Lindemann, ■waar men tegen den kostenden pry's pas- sagebiljetten voor trein, boot of vlieg machine kan koopen, hotelkamers kan reserveeren, kortom dezelfde „service" kan verkrygen als' een „echt" reisbureau kan verschaffen. De resteerende drie étages, zoomede een gedeelte van de vierde, worden geheel in beslag genomen door de onder scheidene verkoopsafdeelingen, waarover het geen zin heeft op deze plaats uit te weiden. De eerste en tweede étage hebben daaren boven onmiddellyke verbinding met de zelfde verdiepingen van de zaak-Bree- straat, zoodat hier een geweldige ruimte beschikbaar is. De verdiepingen worden gedragen door machtige marmeren zuilen, waarvan vooral die in het trappenhuis de aandacht en de bewondering opwekken. De zijwanden van dit prachtige trappenhuis zyn eveneens geheel met marmer bezet, terwyl de sier lijke bronzen leuning den aanblik nog ver hoogt. Vermelding verdienen verder nog de glas-in-lood-ramen volgens ontwerp en uitvoering van Joep Nicolas te Roermond, de fraaie lichthal en de artistieke ver lichting. De bouw kwam tot stand onder architec tuur van de heeren van der Laan alhier en met medewerking van de heeren Holst en Horsting, opzichters; de Hollandsche Betonmaatschappijde firma's Offerhaus te Rotterdam en Keuzenkamp te Den Haag 'marmer en natuursteen!Braat. Delft 'bronzen pui); van Remmen, Utrecht (be timmering); Iemco, alhier (electrische in stallatie) de Best, alhier (stucadoorswerk) v. d. Steen, alhier (glas- en schilderwerk) V Ps>,Jlhier (smeer- en hekwerk); v. d. voort, alhier (timmerwerk) en Winkelman, Amsterdam (bronzen hekwerken). Voor den m de drukste weken was er 250 man personeel aan den arbeid! werd LeM^Lm0P-!ïk ®ebruik gemaakt van ai al'beidskraehten. wdke"16^1 geweldige verandering, teekentP 6Ven Sroote verbetering be- Het bij Bushir verongelukte Douglas-vliegtuig „Maraboe" GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Hondons;. Het Douglas-vliegtuig „Maraboe" van de K.L.M., gezagvoerder Hondong, dat gis teren normaal in Bushir (men zie by- gaand kaartje) een tusschenlanding had moeten uitvoeren, komende van Jodhpur en op weg naar Bagdad, heeft wegens de weersomstandigheden 'n landing moe ten maken tien kilometer ten Zuiden van Bushir, naby het plaatsje Risher, aan de Perzische Golf, waar geen vliegterrein is. Hedenochtend, geiyk wy per bulletin bekend hebben gemaakt, is de „Maraboe" In den aanloop bij den start over den kop geslagen en verbrand, evenals de post en de bagage. In het toestel zaten alleen de piloot Hondong en de mecanicien. Persoonlyke ongevallen kwamen niet voor. De bemanning van de „Maraboe" bestond uit Hondong, gezagvoerder, Rupplin von Keffikon, tweede piloot, Veenendaal, werk tuigkundige en Van der Smagt, radio-tele grafist. Het Douglas-toestel „Rietvink" is van morgen te 10.20 uur van Schiphol ge start om zoo spoedig mogelijk de plaats van het ongeval te bereiken. Gezagvoer der van de „Rietvink" is Parmentier, 2de piloot Brinkhuis, werktuigkundige Prins en radio-telegrafist van Bruggen. Behou dens Brinkhuis, die als 2de piloot de plaats Inneemt van Moll, die gedurende de zomermaanden den dienst op Huil en Liverpool vliegt, maakten de overige drie leden der bemanning deel uit van de be manning van de „Uiver" tydens de Lon- den-Melboume-race. De „Rietvink" kan morgen in den loop van den dag of tegen den avond Bushir bereiken. (Men zie voor verdere berichten pagina 3 van het eerste Blad). Op het gisteren te Den Haag gehou den R.-K. Mulo-examen slaagden de jongedames A. P. van den Berg, H. M. A. van der Boog, J. A. J. Freyser, A, M. L. Jansen, P. M. C. Langezasl, H. M. C. var. Leeuwen. M. A. Luvkx, C. C. Kreffer, W. J. Omtzigt en H. A. Rooyakkers. afge wezen 1. Op het eind van het schooljaar behaal den nog het diploma machineschrijven: F. la Rivière en J. Groenewegen. Allen zyn leerlingen van de Mariaschool Haarlem merstraat. Voorts slaagden als leerlingen van de zelfde school in den loop van het jaar voor het examen van den Ned. R.-K. Bond „St. Genesius" in totaal voor: boekhouden 8 leerlingen, Ned. Handelscorrespondentie 9 leerlingen, stenografie 16 leerlingen, ma- chineschryven 15 leerlingen, MATHESIS SCIENTIARIUM GENITRIX. Herdenking van het 150-jarig bestaan. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld, dat het merkwaardig jubileum van het in geheel Nederland bekende Genootschap M. S. G„ dat den 17en September e.k. 150 jaar zal hebben bestaan, feestelijk zal worden herdacht. Het bestuur de oud-leerlingen en de leerlingen van het Genootschap, zullen dit feit op grootsche wijze herdenken op 20. 21 en 23 September as. Op den eersten dag zullen de oud-leer lingen in „Zomerzorg" zich in den voor middag vereengen. en begeven zi.j_ zich in den namiddag in optocht met muziek naar de Stadsgehoorzaal. Aldaar zal het bestuur van M. S. G. receptie houden en wordt het Genootschap vanwege de oud-leerlin gen een blyvend aandenken en een album met de namen der deelnemers aangeboden. Hierna begeven de oud-leerlingen zich wederom in optocht naar „Zomerzorg" al waar zü een poos gezellig bijeen zullen zyn. De leerlingen vah M. S. G. zuilen zich tüdens de optochten bii de oud-leerlingen aansluiten en bieden bü de receptie het bestuur van hun school een aandenken aan. Des avonds biedt het bestuur van M. S. G. aan verschillende genoodigden een diner aan. terwyl de oud-leerlingen te Leiden zulks doen ten opzichte van hun collega's woonachtig in andere steden. Den volgenden morgen zullen de oud leerlingen een boottocht maken over de Kager- en Brasemermeren en gezamenlyk lunchen in Hotel ..'s Molenaarsbrug" te Ailphen aan den Rijn, alles onder geleide van muziek, 's Avonds vieren oud-leerlin gen met genoodigden in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal groot feest, dat met een bal zal worden besloten Maandag 23 September zullen de leer lingen het 150-jarig bestaan van het Ge nootschap in de Stadsgehoorzaal her denken. Het bestuur van M. S. G. en de vereeni- ging van oud-leeringen van het Genoot schap. stellen zich voor. indien tot het be schikbaar stellen van localiteiten de noo- dige medewerking verkregen kan worden, een tentoonstelling van teekeningen en werkstukken van de oud-leerlingen van Mathesis te organiseeren. Voor oud-leerlingen van M. S. G„ die er prils op stellen, dat hun namen in het bU het huldeblijk aan te bieden album voorkomen en aan de feesten willen deel nemen. bestaat nog alsnog gelegenheid tot uiterlijk 2 September a.s„ zich te ver voegen bii den secretaris van het Comité 150-jaar M. S. G„ den heer H. H. Ver hulst. Hoogewoerd 123, Leiden, Voor de leerlingen van M. S. G. staat nog de gelegenheid tot deelname open, door zich te vervoegen bij den secretaris van de commissie uit de leerlingen, den heer J. v. d. Drift Oude Vest 101. BIJZ. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT. Evenals vele voorgaande jaren, maakte ook ditmaal weer de Bijzondere School aan den Middelstegracht alhier haar school reisje. Leerlingen uit de hoogste leerjaren vul den gistermorgen de grootste wagens van de Leidsche autoboxen-garage en onder bly gejuich en vroohjk wuiven vertrokken ze van de Hooigracht op den juisten tyd. De beginnende regen kon de vreugde niet hinderen! En weldra, reeds in Al phen scheen de zon! Utrecht's schoon heuvel- en boschland en 't Gooi boden als altyd veel te genieten. En dan Oud-Val keveen. Wat een lustoord voor uitgaande kinderen. Door Amsterdam terug komende werd even halt gehouden by het moderne Van Heutz-monument. Omstreeks halfnegen verzamelden de wachtende ouders zich op de Hooigracht en om 9.45 begroetten zy hun biyde. dankbare kinderen, die zeker thuis niet uitgepraat raakten over dien vermake- lyken dag. PARKCONCERT. De Harmonie-Kapel „T. en D", directeur de heer J. Noordanus, zal Donderdag 18 Juli a.s. het zesde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Ver- eenigingen verzorgen. Het concert wordt gegeven in het Plantsoen i Musis Sacrum l en vangt aan 's avonds 8 uur precies. Stoelen zyn te huur tegen den geringen prys van vyf cent. Het publiek wordt be leefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Eventueel „niet doorgaan" wordt bekend gemaakt door de borden aan het politie bureau, politieposthuis Steenstraat, post kantoor en brugwachters-posthuizen. Het programma luidt: 1. Blue Devile, marseh C. Williams. 2. Ouverture König Medjas, R. Eilenberg. 3. Espana Wals. E. Waldteufel. 4. Potpourri van populaire marschen. Adr. J. Maas. Pauze. 5. Harvardiana, marsch R. G. Williams. 6. La Poupée de Neurenberg, ouverture. A. Adam. 7. Indian Intermezzo Aisha. J. Lindsay. 8. Les Cloches de Corneville, fantaisie. R. Plagette. 9. Marsch Finale. BINNENLAND Dc „Maraboe" bij Bushir verongelukt; bemanning en passagiers ongedeerd. (lste Blad): De nieuwe wettelyke regeling voor de binnenscheepvaart; voorloopig verslag der Tweede Kamer (Binnenland, 3de Blad). Coördinatie van het verkeer; bezwaren der Alg. Ned. Verkeersfederatie (Binnenland, 3de Blad). De saneering van het bouwbedrijf; ver gadering van den Aannemersbond. (Binnenland, 3de Blad). Weer vier arrestaties te Oss. (Gemengd, 3de Blad en Laatste Berichten, le Blad), BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch con flict (Buitenland en Tel., lste Blad). De Fransche bezuinigingsdecreten vast gesteld (Buitenland, lste Blad). j De geloofskwestie in Duitschland. (Buitenland, lste Biad). Nieuwe nederlaag voor president Roo sevelt (Buitenland, lste Blad). Weer een aardbeving op Formosa. Vele slachtoffers (Tel., lste Blad). Groote Petroleumbrand te Basel. (Telegr., lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. De politie alhier heeft aangehouden den 52-jarigen J. B., gedomicilieerd te Groningen, die in het Alg. Politieblad wegens openbare dronkenschap gesigna leerd stond tot liet betalen van f. 42 boete of het ondergaan van 30 dagen hechtenis. Geslaagd voor het Mulo-examen Lippe de Vries alhier. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 Juli. Tarbot per KG. f. 0.940.46Griet per kist van 50 KG. f.249; Tongen per KG. f. 1.120 76: Groote Schol per kist van 50 KG. f.2117: Middelschol per kist van 50 KG. f. 1816; Zetschol per kist van 50 KG. f.17—12; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 154.30; Schar per kist van 50 KG. f.73.70; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 4.902.10; Middel Schel- visch per kist van 50 KG. f.2019; Klein- middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 1814; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 12.505,30; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.5634; Gullen per kist van 50 KG. f. 17.505.80; Lengen per stuk f. 0.70 0.65; Heilbot per KG. f. 1.40; Wyting per kist van 50 KG. f. 4.302; Koolvisch per stuk f. 0.75; Makreel per kist van 50 KG. f. 12.50—6. Aangekomen 3 stoomtrawlers: RO. 46 met f,3258; IJM. 72 met f.1676; IJM. 167 met f.3154; de kotters E. 541 met f.644; E. 8. met. f 652; E. 169 met f.522 en RY. 68 met f.286; en de loggers: KW. 101 met f.547; KW. 34 met f.932; KW. 166 met f. 621. VLAARDINGEN, 17 Juli. Binnengekomen de SCH. 35 met 36 last van 4 schepen; SCH. 89 met 31 last van 2 schepen; groene haring f. 11.3012.30; maatjes haring grof f. 7.50, f. 8.30, f. 9.30; maatjes haring klein f. 8.80, f. 9, f. 9.40; volle haring f. 10.60, f. 11.50. Groote hake f.5245; Middel hake f.47 41; Klein middel hake f. 17—13.50: kleine f. 116; 46 kisten versche haring f. 14.50—7.50.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1