voor m 7G*fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 Juli 1935 Derde Blad No. 23100 i^^OR^?^sW5 t tEw*10'" »v>~-£?ÏH P' .;r BINNENLAND. VRAGENRUBRIEK. RECLAME 760» pui t*iv A v»r »e«l'-li, d- lcePVcW« 1 l ^^VeVp.'eS«o 2. xe%P°eaer' VS .■a»w Een zeldzaam voordeel! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 7' ?ct, eenderde pak geheel gratis tegen inlevering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ontvangt U 3 pakken Presto, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Neem in plaat* van PRESTO geèn ander merk zeeppoeder aan. U heeft rechl op PRESTO KWALITEIT 1 EROTAiJ£-09t Hl DE RAMP VAN DE KWIKSTAART. onderzoek naar de oorzaak. Terugloopen vermogen van twee motoren wegens onvoldoenden benzine-toevoer. Onmiddellijk na het noodlottig ongeval van het vliegtuig PHAJQ nabij Schip hol is in opdracht van den directeur van den Luchtvaartdienst, door den inspecteur bij dien dienst J. van der Heijden, in samenwerking met dr. ir. H. J. v. d. Maas, ingenieur bij den Rijks-studiedienst voor de Luchtvaart, een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval ingesteld. Het onderzoek geschiedde mede in samenwerking met de autoriteiten der Jus titie en politie. Voor zoover in dit stadium van het onderzoek kan worden vastgesteld, moet de omstandigheid, die den bestuurder zal Ihebben gedwongen tot een noodlanding, waarschijnlijk worden gezocht in 't terug- loopen van het vermogen van twee der vier motoren tengevolge van onvoldoenden benzine-toevoer. Naar wij nader vernemen, zullen de slachtoffers Donderdag op Zorgvlied ter aarde worden besteld. De begrafenisstoet zal om twee uur van het Binnengasthuis te Amsterdam vertrek ken. De beide omgekomen Engelschen zullen in hun vaderland worden begraven. Ver moedelijk zal hun stoffelijk overschot per KLM. vervoerd worden. o de vele verdrinkingsgevallen. Iedere Nederlander zwemmer! Van de zijde der Propagandacommissie Van den Kon. Ned. Zwembond schrijft men ons: Duizenden en nog eens duizenden heb ben de zomerdagen, waarop met groot ver langen Is gewacht, veel genot en plezier gebracht. Het toerisme, en vooral de wa tersport, vieren In ons waterrijk landje, hoogtij. Overal wordt gezeild, geroeid en zeer veel gezwommen. Ook „tracht" men te zwemmen, gedreven door een intens en begrijpelijk verlangen naar een heerlijk verfrisschend bad. pet genot, dat op de gezichten van de zwemmers en zwemsters staat t« lezen, is groot en zü, die iets meer weten van het zwemmen beseffen ook, hoe belangrijk deze lichaamsbeweging is voor de gezondheid. Heiaas brengt zoo dikwijls het verlangen naar een verfrisschend bad ellende en verdriet. Wel zeer sprekend is dit tot uiting gekomen, toen Zondagavond 8 uur het „Algemeen Nederlandsch Pers bureau" bekend maakte, dat alleen in ons kleine landje, op één prachtigen Zondag zeven menschen het leven lieten door ver drinking. Veel luisteraars zullen ervan onder den Indruk zijn gekomen vooral ook zij, die al vele jaren werken om het zwemmen te propageeren en meer algemeen te ma ken, opdat het verdrinken tot de hooge uitzonderingen zal gaan behooren. Allen die het zwemmen propageeren en altijd weer en steeds meer aandringen op het leeren en beoefenen van deze noodzake lijke lichaamsbeweging, worden door zoo'n ongevallenreeks wel zeer aangespoord om actief te blijven voor het ideaal van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond. Ieder Nederlander zwemmer. Maar zij kunnen dit ideaal niet alleen verwezen lijken. Zij hebben daartoe noodig de krachtige hulp van alle Nederlanders, die zij bij dezen oproepen in het belang van de volksgezondheid, volkskracht en volks veiligheid. Laat ieder naar zijn vermogen medewerken, opdat; a. zooveel mogelijk goede zwemscholen worden gebouwd, waar zwemmen geleerd en beoefend kan worden onder deskundig toezicht; b. het zwemmen zal worden onderwezen op de scholen om de jeugd behalve de kennis van lezen, schrijven, rekenen enz., ook in het leven mede te geven de bevei liging tegen den verschrikkelijken verdrin kingsdood. De Propaganda-Commissie van den K. N. Z. B. wil ieder gaarne behulpzaam zijn Richt u slechts tot zijn secretaris en u kunt de noodige adviezen en hulp krijgen cm goede zwemscholen tot stand te bren gen en het zwemmen meer algemeen te maken. o steun aan de zeescheepvaart. Behandeling door de Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer zal in de vergadering van morgen o.m. het voorstel doen, aan de orde te stellen tegen Donderdag 18 Juli bij den aanvang der vergadering te één uur, behalve eenige kleine en contingenteerings-ontwerpen de wetsontwerpen: Wijziging der wet hou dende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen en het wetsontwerp in zake rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart. o NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Vergadering van de afdeeling Zuid-Holland. Te Rotterdam vergaderde de afdeeling Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren. De rekening der afdeeling is vastgesteld. De vergadering heeft zich vereenigd met een bestuurs voorstel te bevorderen, dat zij, die aan het examen B (het hooger vakexamen) wen- schen deel te nemen, gedurende drie jaren practisch op een gemeentesecretarie moe ten zijn werkzaam geweest. Bij de be handeling der begrooting van den bond verklaarde de overgroote meerderheid zich tegen een korting van 5 pet. op de wedden van den directeur en het overige personeel an het bondsbureau. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Arnhem Ü5^ngewezen de hecren H. Robin, reierendaris ter secretarie in Den Haag, L' ?:sP,e.r' administrateur ter secretarie rfJlai 0 ^5am en de Boer, secr. van Hardinxyeld. „Vad." SUPPLETOIRE BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN. Toeneming van het aantal ter keuring aangeboden films. Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletolre begrooting van Binnenland- sche Zaken voor 1934. Zij betreft o.m. de uitgaven ten behoeve van de filmkeuring, ter toelichting waarvan wordt opgemerkt: In den loop van 1934 deed zich als ge volg van de toeneming van het aantal ter keuring aangeboden films, sterk de be hoefte gevoelen aan een tweede installatie voor geluidsfilms. Tot aanschaffing moest worden overgegaan om vertraging in de keuring van films te voorkomen. Voorts bleek verbetering van de bestaande ap paraten uit een oogpunt van techniek dringend noodzakelijk. De toeneming van het aantal ter keu ring aangeboden films heeft mede ten ge volge gehad een uitbreiding van het aan tal keuringszittingen, vermeerdering van het stroomverbruik, hoogere kosten van drukwerk enz. De op de begrooting toege stane bedragen waren derhalve niet toe reikend. De grootere uitgave wordt ruim schoots gecompenseerd door een ruimere ontvangst van vergunningsrecht als ge volg van de toeneming van het aantal ge keurde films. Voorts wordt in dé toelichting tot dit wetsontwerp gezegd: Bij de samenstelling van de begrooting voor 1934 werd verwacht, dat de werk zaamheden voor de elfde algemeene tien- jaarlijksche volkstelling in den loop van 1933 of in het begin van 1934 zouden kun nen worden geëindigd. Het bedrag, dat eventueel voor 1934 benoodlgd zou zijn, kon misdlen niet worden geraamd. Gebleken is, dat in 1934 nog moest wor den uitgegeven f. 34.874. Dit bedrag be- teekent echter geen verhooging van uit gaven omdat bedoeld bedrag, waarop in vorige jaren was gerekend, op de desbe treffende dienstjaren ongebruikt is geble ven. Aangeteekend zij hierbij, dat ten be hoeve van de elfde volkstelling geen uit gaven meer behoeven te worden gedaan. In totaal waren de kosten der volkstelling f. 66 021.40 minder dan geraamd was. c DE JEUGDREIS VAN DE „TARAKAN". Het motorschip „Tarakan" van de Stoomvaart Maatschappij .Nederland", dat zijn eerste jeugdreis maakt naar Noorwegen, is hedenochtend om tien uur te Fjaerland aangekomen. De kapitein seint, dat het weer schitterend is. Allen zijn gezond en er heersoht een opgewekte stemming. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. Het hoofdbestuur van den Vrljz.-Dem, Bond heeft een commissie benoemd, ten einde een rapport uit te brengen over de vraag, welke beteekenis aan de staatkun dige en volkenrechterlijke ontwikkeling der laatste jaren moet worden toegekend voor de positie van ons land en of en zoo ja. welke gevolgtrekkingen daar uit zijn te trekken. In deze commissie werden benoemd prof. mr. R. Kranen burg, Leiden voorzitter; C. J. Coster, Oegstgeest; prof. dr. D. van Embden, Am sterdam; mej. mr. Ada Goudsmit, Am sterdam; mr. A. M. Joekes, Den Haag; prof. mr. A. C. Josephus Jitta, Den Haag; G. Ritmeester, Den Haag en mr. L. G. v. Dam, Haarlem, secretaris. H. I. OPPENHEIM 70 JAAR. Morgen hoopt de heer H. I. Oppenheim, te Groningen, een van de bekendste boek drukkers in Nederland zijn 70sten ver jaardag te herdenken. o DE POSTVLUCHTEN. De „Koetilang" is gisteravond te 18.25 uur op Schiphol geland. o DE „BATOE" IN RUSSISOHEN DIENST. Het naar Rusland verkochte vrachtschip „Batoe". dat ongeveer 10.000 ton draag vermogen heeft en deel heeft, uitgemaakt van de vloot der Stoomvaart Maatschappij „Nederland", zal aan het eind van deze week de haven van Amsterdam verlaten. Het schip wordt op het oogenblik bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij voor deze reis in gereedheid gebracht. verwerken van alle soorten haring. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat met ingang van giste ren het verwerken van alle soorten haring in verschen, gekoelden of bevroren toe stand, tot pekel- of steurharing is toege staan, tot 30 September a.s. o de wijziging en aanvulling der pensioenwet. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van de Pensioenwet 1922 is het volgende ontleend: Verscheidene leden zouden gaarne heb ben gezien, dat in deze partieele herzie ning nog eenige anderd punten waren betrokken. Zij dachten in het bijzonder aan een verhooging van het maximum van het weduwenpensioen en aan het scheppen van de mogelijkheid, dat de tijd, op arbeidscontract doorgebracht in dienst van lagere bestuursorganen, voor pensioen wordt ingekocht indien de diensttijd door een aanstelling tot ambtenaar wordt ge volgd. Gewezen werd op de omstandigheid, dat op ambtenaren, die het lidmaatschap der Tweede Kamer bekleeden en dientenge volge een veelal klein gedeelte hunner jaarwedde als nonactiviteitswedde genie ten, desondanks en ondanks het feit. dat de tijd, als lid der Kamer doorge bracht, niet voor pensioen meeteelt, toch voor eigen pensioen 41/; pCt. van den pen sioengrondslag, dus van de geheele jaar wedde wordt verhaald. Aangedrongen werd op een billijke wijziging. 500-JARIG BESTAAN VAN GROOT LEEUWARDEN. De hoofdstad van Friesland herdenkt gedurende de eerste week van September a.s. het historisch feit, dat 500 jaar gele den de grondslag werd gelegd voor hare verheffing tot voornaamste stad van het gewest, doordat de nabuurdorpen Orde- hove en Hoek zich bij Leeuwarden aan sloten. Een Comité uit de burgerij onder voor zitterschap van mr. M. E. Hepkema is, bij gestaan door talrijke subcommissies, reeds maandenlang bezig aan de voorbereiding van een waardige herdenking, terwijl on der meer het Gemeentebestuur bereid is gevonden om het Eere-Comité te vormen met den burgemeester jhr. mr. J. M. van Beijma als eere-voorzltter. Maandag 2 Sept. wordt in de Harmonie een Herdenkingsavond gehouden. Dinsdag 3 Sept. zal een „Friesche dag" worden. Een 60-tal van de beste Friesche Tooneel- spelers zal onder regie van den heer L. Popma met medewerking van een orkest en 150 zangers onder leiding van George Stam op een speciaal gebouwd tooneelpo- diurn in den Prinsentuin het symbolisch- historlsch openluchtspel „Hwet jiminer blluwt", (Wat immer blijft) opvoeren. Het hoogtepunt der herdenking wordt op Woensdag 4 September gevormd door een grooten historischen Optocht met ruim 300 deelnemers, in costuums van om streeks 1435 waaronder een 60-tal verte genwoordigers van de toenmalige voor naamste Friesche geslachten te paard. Deze optocht wordt voorafgegaan door een Historisch Tafreel, voorstellende de samenvoeging van Oldehove en Hoek bij Leeuwarden en hetwelk eveneens in den Prinsentuin vertoond zal worden. Op den avond van denzelfden dag wordt het Frie sche openluchtspel herhaald in tegen woordigheid van alle gecostumeerden uit den optocht. Donderdag 5 September volgt een herhaling van den optocht. Vrijdag 6 September is gewijd aan de paardensport; o.m. zal een gouden-zweep-draverij wor den gehouden. Des avonds zal een ver lichte gondelstoet door Leeuwardens schilderachtige grachten varen. De her- denkingsweek wordt besloten met een sportdag op 7 September. Het Gemeentebestuur draagt het zijne bij om aan deze week meer luister bij te zetten door de openbare en historische ge bouwen in flood-light te zetten. Voorts zal de aantrekkelijkheid van Frieslands hoofd stad gedurende deze week worden ver hoogd door drie tentoonstellingen, n.l. een Historische Tentoonstelling in het Friesch Museum, de Tweede Leeuwarder Nijver heids-Tentoonstelling en een groote Bak kerij-Tentoonstelling. -o- INVOERRECHT OP ZINKWIT ENZ. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot goedkeuring van het Kon. Besl. van 20 Februari 1935 tot heffing van een invoer recht op zinkwit, lithopoon en andere met zink bereide witte verfstoffen. In deze Memorie zet de regeering uit een, dat het niet in de bedoeling, ligt van de Nederlandsche industrie van zinkwit en lithopoon om haar positie te verbete ren door verhooging van de prijzen harer producten, maar voornamelijk door een uitbreiding van den afzet op de binnen- landsche markt. Toen op 1 Maart j.l. het invoerrecht werd ingesteld heeft deze in dustrie dan ook haar prijzen niet verhoogd voor lithopoon is de prijs zelfs verlaagd. Sindsdien is zij er naar blijven streven zoowel voor zinkwit als voor lithopoon de laagst mogelijke prijzen te noteeren. Ten aanzien van de eigenschappen van het Nederlandsche product deelt de regee ring mede, dat het productie-program met name van de Maastrichtsche zinkwit Maatschappij zoodanig is uitgebreid, dat in vrijwel iedere behoefte kan worden voorzien, behoudens enkele zeer dure spe cialiteiten welke zoo kostbaar zijn, dat het invoerrecht daarop niet van eenige be teekenis kan worden genoemd. De devaluatie van het Belgische ruil middel vormt in haar gevolgen een zoo ernstige bedreiging voor het effect van het invoerrecht, dat de verlenging van de contingenteering van zinkwit en lithopoon op 1 Juni uitsluitend op dezen grond noodzakelijk werd geacht. o 20-JARIG BESTAAN CORPS MOTORDIENST. Onder zeer groote belangstelling werd gisteren te Haarlem het 20-jarig bestaan van den Motordienst gevierd. Om half acht is de troep voor het front van de Ripperda-kazerne door den commandant van het corps, majoor A. M. M. van Loon, toegesproken. Omstreeks acht uur ver trokken de autocolonnes naar Den Haag waar gedefileerd werd voor den Minister van Defensie en den Chef van den Gene- ralen Staf. Tegen half één keerden de troepen in Haarlem terug. Tusschen half elf en twaalf uur kwamen uit alle deeten des lands deelnemers aan de Sterrit bin nen, welke als onderdeel van de feeste lijkheden was georganiseerd. De feestelijkheden op het kazerneterrein werden opgeluisterd door het muziekcorps van de tweede compagnie Politietroepen uit Amsterdam. nederlandsche kappersbond. Na een inleiding van den bondssecre- taris, den heer J. Cornax, op het congres van den Nederlandschen Kappersbond, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De 45ste algemeene vergadering van den Nederlandschen Kappersbond, gehouden te Groningen, bezocht door afgevaardig den en vertegenwoordigers van 65 Bonds- af deelingen; betuigt haar instemming met de Wet van 16 Mei 1934, regelende het verrichten van arbeid door vreemdelingen, alsmede met de uitvoering van deze wet; constateert echter dat één der gevolgen van deze wet, n.l. het zich vestigen als zelfstandigen door vreemdelingen, voor wien geen werkvergunningen werden of .worden verieend, van zeer nadeeligen in vloed is, zoowel voor de patroons als voor de bedienden, in het kappersbedrijf; verzoekt de Regeering met klem te wil len bevorderen, dat er een wet tot stand komt, die het vestigen als zelfstandigen voor vreemdelingen in het kappersbedrijf verbiedt; draagt het Bondsbestuur op deze motie ter kennis van de Regeering te brengen. o NA HET OVERLIJDEN VAN Mr. CORT VAN DER LINDEN. Bij de familie van den overleden minis ter van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Linden te Den Haag, waren gisteren in den loop van den dag reeds tal van tele grafische en schriftelijke betuigingen van deelneming met dit verscheiden ingeko men. In de eerste plaats dient hiervan te worden genoemd een telegram van rouw beklag van H. M. de Koningin, terwijl o.m. schriftelijke deelnemingsbetuigingen wa ren ingekomen van den waarnemend president van het Permanente Hof van Internationale Justitie en van den alge meen-secretaris van het Internationale Hof van Arbitrage. Het stoffelijk overschot van den ont slapen staatsman is inmiddels van het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht naar zijn woning aan de Koninginne gracht 59 te 's-Gravenhage, vanwaar uit ook de teraardebestelling zal plaats heb ben. Deze vindt plaats Donderdag te kwart voor één op Oud Eik en Duinen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K B. is aan W. C. van Breda, op zijn verzoek, met ingang van morgen, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bovenkarspel. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 19 Juli a.s. niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. ERNSTIG ONGELUK. BAiNDOENG. 15 Juli (Aneta). De 16-jarige Johan Kalman, die achterop de fiets van een vriendje was gezeten, is bij het passeeren van een deeleman, de boom van een tegehliggende deeleman in de borst gedrongen. Hij kreeg tevens een ern stige hoofdwonde en inwendige verbloe dingen. Hij was op slag dood. OVERLEDEN. TJILATJAP, 15 Juli. (Aneta). Alhier is overleden in den ouderdom, van 38 jaar de heer M. B. Werdmuller von Elgg, pen ningmeester van de plaatselijke afdeeling van het Indo-Europeesch Verbond. Rectificatie. Y. Wekelijks moet niet 25 cents, zoo als wij abusievelijk vermeldden, doch 30 cents aan rentezegels worden geplakt. Abonné J. R. B. te L. Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht (52 K.M.)Utrecht, De Bilt, Huis ter Heide, Soesterberg, Amers foort (20 K.M): Amersfoort, Nijkerk, Put ten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, El- burg, Oldebroek. Kampen (75 K.M.). Totaal ongeveer 150 KK. J. O. te L. Leiden, Utrecht, Soester berg (zie boven)ongeveer 65 K.M. Amsterdam. Muiden, Naarden, Laren, Eemnes, Soestdijk, Soest, Soesterberg. To taal 47,1 K.M. D. van T. te L. Aan te vragen ter provinciale Griffie te 's-Hertogenbosch onder toevoeging van 6 cents postzegel. H. J. W. te L. Leiden, Utrecht, Soes terberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Gar deren. Totaal 104,5 K.M. C. K. te L. Leiden, Den Haag, Delft, Den Hoorn, Schipluiden, Maasland, Maas sluis, Rozenburgsche veer, Brielsche veer, Brielle, Oostvoorne, Rockanje. Totaal 58 Kilometer. Leiden, Haarlem, Amsterdam 46 K.M. H. v. d. W. te L. Leiden, Utrecht, Amersfoort. Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nunspeet, Elburg, Zwolle, Meppel, Heeren veen. Totaal 209 K.M. L. de J. te V. Wij raden u aan te rijden via Utrecht. Loenen, Loosdrecht, Soestdijk, Amersfoort, Voorthuizen, Milii- gen, Apeldoorn, Beekbergen, Woeste Hoeve, Arnhem. Wageningen. Amerongen, Leer- sum, Utrecht. Leiden. Totaal ong. 260 KM. J. de J. te A. Alphen. Utrecht, Zeist, Driebergen, Doorn. Totaal 58 K.M. Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Wa geningen, Renkum, Heelsum, Oosteroeek, Arnhem, Elden, Eist, Nijmegen. Totaal 61 K.M. - Nijmegen, Lent, Gent, Pannerden- sche veer, Bergsche veer, Ooy, Zevenaar, Didam, Beek. Totaal 30 K.M. - Beek, Nij megen, Ubbergen. Totaal 34 K.M. - Ub- bergen, Nijmegen, Arnhem, Alphen. Totaal 118 K.M. H. B. te L. Leiden, Haarlem, Alkmaar, afsluitdijk, Zurich, Harlingen. Franeker, Leeuwarden, Groningen, Foxham, Hooge- zand, Veendam, Totaal 263 K.M. Veendam, Wildervank, Spijkerboor, Assen, Meppel, Zwolle, Amersfoort, Utrecht, Leiden. Totaal 248 K.M. D. van T. te L. m Leiden, Delft, Rotter dam, Dordrecht, Moerdijk, 3 Hoefijzers, Terheijden, Breda, Princenhage, Ginne- ken, Tilburg. Oistenvijk, Vught, Den Bosch, Dungen Schijndel, Sint Oedenrode. Son, Eindhoven. Leende, Heeze, Asten, Liessel, Helenaveen, Deurne, Oploo, Sint Antonis, Boxmeer, Piasmolen. Groesbeek, Nijmegen. Arnhem, Utrecht, Leiden. Voor lectuur verwijzen wij u naar het Informatie bureau der y.y.v.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9