76stc Jaargang MAANDAG 15 JULI 1935 No. 23099 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. „De K wikstaarf verongeluk! bij Schiphol. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: *30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BEROEP AANGENOMEN. Aangenomen naar de Ned. Herv. Gem. van Drimmelen: H. J. Kater, cand. alhier, die bedankte voor Oterdum-Heveskes, Wapserveen, Herwen, Aerdt en Panner- den. WIJLEN PROF. PLOOY HERDACHT. In de gisterochtend In het Academisch Ziekenhuis alhier gehouden godsdienst oefening werden door den voorganger enkele woorden van waardeering en dank baarheid gewijd aan de nagedachtenis van prof. dr. D Plooij, die zoovele jaren aan deel had in de regeling en leiding der godsdienstoefeningen' en die tal van keeren bij de viering van het Kerstfeest zoovelen ten zegen mocht zijn met zijn gaven van hoofd en hart. DE LAATSTE ZITTINGEN VAN DEZEN GEMEENTERAAD. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag 29 Juli a.s. De laatste vergadering in deze zittings periode zal vermoedelijk gehouden worden op Maandag, 26 Augustus a.s. KWEEKSCHOOL VOOR BEWAARSCHOOLONDERWUZERESSEN. Kweekschool voor voorbereidend onderwijs (methode-Haanstra), Voor het einddiploma slaagden Zaterdag jl de dames: C. Leyding te Hoorn, Th. de Van te 's-Gravenhage, J. Smits te Leiden, T. v. d. Kamp te Wassenaar, D. v. Oostrum te 's-Gravenhage. C. Meerens te Apeldoorn, M. Hemmes te Gasselte-Nijeveen, C. van der Harst te Scheveningen, A. Hekscher te Coevorden, H. Hoekema, C. Switjen te Purmerend, F. Broer te Waddingxveen, H. Heys te Haarlem en J. v. Wadenooyen- Kernekamp te Haarlem. Afgewezen twee candidaten. Drie can- oidaten kregen herexamen voor het prac- tisch gedeelte. Het examen werd afgenomen onder toe zicht van de gecommitteerdenmejHouba te 's-Gravenhage, mej. Baars en mej. In- geneeger en de heeren De Thouars en Van Slooten alhier. De slotzitting werd bijgewoond, behalve door de gecommitteerden, o.a. door den heer Van Nes, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs te 's-Gravenhage, den heer Vriend, gem. inspecteur van het On derwijs alhier, de heeren mr. Donders en Gathier als vertegenwoordigers van de Plaatselijke Schoolcommissie en lector Reynen als vertegenwoordiger van de Commissie voor de Bewaarscholen. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Hulp aan de werklooze jongeren. Zaterdag heeft de Leidsche afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers een vergadering gehouden. De agenda vermeldde o.a. de punten: Jonge- rencommissie en Jongerenkas. De afdeeling zal trachten tot oprichting van een jongerencommissie te komen. Deze materie zal nader uitgewerkt worden door het bestuur. Het bestuur ziet met het vol- fte vertrouwen de toekomst in. als de af deeling verrijkt is met een jongerenclub Voor de volgende vergadering zal als spreker uitgenoodigd worden de secretaris oer Landelijke Jongeren Commissie, M. Buvs. Het bestuur hoopt dat reeds dan de definitieve oplichting zal geschieden. De afdeeling heeft tevens besloten om de werklooze jongere leden alleen de Bond heeft er al 728 te steunen. Aan elk lid der afdeeling zal een maan- delijksche bijdrage worden gevraagd. Het bestuur is er van overtuigd, dat in den Bond zoo'n solidariteit bestaat, dat de wer kenden die het zelf niet al te breed heb ben de werklooze jongere collega's zul len helpen aan het hoog noodige. Het hiertoe strekkende besluit werd door de aanwezigen toegejuicht. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor akte N VIII: J. H. Smeets. Roermond: V. A. C. M. v. d. Putten, Roer mond; L. J. Wolff, Amersfoort; J. M. Schennink. Amersfoort. Geslaagd voor akte N VII: P. A. M. Voss en A. van Parijs, beiden alhier; N. v. d. Burg, Amsterdam- W. Raapsen, alhier, en E. C. Reitsma te Rotterdam. Benoemd tot Rijksklerk der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen in tijdelijken dienst voor onbepaalden tijd, onze stadgenoot, de heer P. Fakkel alhier. LEIDSCHE SCHOUWBURGVEREENIGING Het jaarverslag over 1934'35. In de bestuurskamer van de Leidsche Schouwburg had onder voorzitterschap van prof. mr. E M. Meyers de jaarlijksche ledenvergadering van de Schouwburgver- eeniging plaats. Na opening van de vergadering door den voorzitter werden de notulen gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De Kas-Commissie had bericht alles in orde bevonden te hebben zoodat de ver gadering tot décharge van den penning meester besloot. Hierna bracht de secretaris zijn jaar verslag uit. waaraan wij het volgende ont- leenen Het afgeloopen jaar is ondanks de zeer slechte tijden, finantleel niet slecht ge weest. Hoewel het aantal voorstellingen twee minder was en de ontvangsten zeer belangrijk minder dan in het vorig jaar. wals de bruto-wlnst Der voorstelling f3.71 meer. De abonnementsvoorstellingen in 1933/ 1934 leverden een verlies op van f. 337.51, en dit jaar een winst van f 664.39. Het bestuur heeft, dit resultaat kunnen bereiken door belangrijke bezuinigingen op de vaste lasten o.a. salarissen en loo- nen toe te passen. Het batig saldo bedraagt f. 400. In totaal werden er 66 voorstellingen in den Schouwburg gegeven. In het komende seizoen zullen weer acht abonnementsvoorstellingen georganiseerd worden. Ditmaal zal ook Fritz Hirsch één avond in het abonnement komen, wat een groote attractie voor het abonnement ge noemd moet worden. Het Bestuur dringt dan ook op de spoedige inschritving aan. Nadat de Kas-Commissie voor volgend jaar was benoemd, werd tot opvolger van den heer Gerlings als bestuurslid gekozen de heer E. H Moens. die ook het Pen ningmeesterschap zal waarnemen. Van de rondvraag maakte niemand ge bruik. zoodar. de voorzitter hierna de ver gadering sloot. 6 R. V.A. Het muziekcorps van het 6de Regiment Veld-Artilerie alhier behaalde onder de bekwame leiding van den heer M. Bolder- dijk, op het muziekconcours te Apeldoorn en uitgeschreven door de Nederlandsche Federatie van Harmonie- en Fanfare- Corpsen een lsten prijs in den marsch- wedstrijd en bovendien een lsten prijs in den concertwedstrijd. Heden zijn bij het 6de Regiment Veld- Artillerie de navolgende reserve-officieren tot volgen van een gecomprimeerden cur sus in den Algemeenen Artilleriedienst onder de wapenen gekomen res. Ie It. B. J. A. Herweijer, res. Ie It. R. J. Slijper, les. Ie It. J. C. Foeh; res. 2e It. A. A. v. Rossum, res. 2e It. J. J. A. Blekking. res. 2e lt. F. H. Vesterman, res. 2e It. J. R. Luth, les. 2de It. P. Dresselhuis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap ,,de Neder landsche IJsco van Vercenigde Banket bakkers" (fil.l, Heerengracht 911, Lei den, hoofdzetel, Ben. Weerd W.Z. 15, Utrecht. Het filiaal te Leiden is opge heven, d.d. 1 April 1935. Fa. A. J. Momberg, Heerengracht 49, Leiden, pandel in sigaren, enz. Uittredend Eigenaresse: wed. M. J. MombergOtgaar, Leiden, d.d. 15 Juli 1935. Wijziging han delsnaam in; H. W. Laman, v.h. Fa. A. J. Momberg. Nederlandse Havermoutfabriek, Hooge Rijndijk F. 144, Zoeterwoude. Procuratie verleend aan: J. de Vlas, Zoeterwoude. W Seysener, Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrikstraat 68. Kruidenier. Vestiging filiaal: Steekterweg 246. Alphen a. d. Rijn. BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Morgenmiddag te half twee zal vanaf de Haven de boot „Wilhelmina" vertrekken met ruim 200 ouden van dagen uit onze stad, voor wie geen auto's meer beschik baar waren. Zij zullen een rondvaart ma ken over de Kager en Brasemermeren. —In het Lido-theater werd reeds gister avond een filmpje vertoond van het nood lottig ongeval, dat gistermorgen de „Kwik staart'' heeft getroffen. In het werkcomité voor de komende groote vee- en zuiveltentoonstelling in September a.s. heeft ook zitting genomen de directeur van den Markt- en Haven dienst, de heer L. A. Mennes, als gedele geerde van het gemeentebestuur. Niet H. van der Wals. maaar H van der Waals alhier is geslaagd voor het einddiploma afd. electrotechniek der M.T.S. te Haarlem. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen. Maandag 8 Juli 61, Dinsdag 9 Juli 61, Woensdag 16 Juli 61, Donderdag 11 Juli 59, Vrijdag 12 Juli 66 en Zaterdag 13 Juli 58 personen. 4 leden der bemanning en 2 passagiers gedood. Voor de derde maal in korten tijd is de K.L.M. door een vreeselijk ongeluk getroffen Na de „Uiver" en de „Leeuwerik" is gistermorgen, gelijk wij per bulletin bekend hebben gemaakt, vlak bij Schiphol, het Fokker-vliegtuig „De Kwikstaart", toen twee der motoren weigerden, tegen den grond geslagen en geheel verbrand. Het toestel was bestemd voor Malmö en werd bestuurd door den piloot Silberstein. Doordat de cabine-deur open sprong wisten de hofmeester en dertien passagiers zich te redden. Eenigen van hen werden gewond, doch niet ernstig. Direct nadat „De Kwikstaart" tegen den grond was geslagen vloog de machine in brand, waarbij zes personen om het leven gekomen zijn. Het waren de piloot Silberstein, de radio-telegrafist Nieboer, de werktuigkundige Brom, de leerling-werktuigkundige Van Dijk en twee Engelsche passagiers. De begrafenis van de slachtoffers zal vermoedelijk Donderdag te Amsterdam plaats hebben. (Men zie voor verdere bijzonderheden hef 3de blad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch conflict. Avenol. de secretaris van den Volken bond. is uit Londen te Parijs gearriveerd. Tegenover een persvertegenwoordiger verklaarde Avenol, dat de Volkenbond op 23 Juli zal bijeenkomen zooals in de laat ste zitting was bepaald, tenzij nog over eenstemming tusschen de partijen in het Italiaansch-Abessynische conflict zou worden verkregen. Voor zijn vertrek uit Engeland, hield hij nog een rede voor de radio, waarin hij verklaarde dat hij tijdens zijn bezoek aan Londen verschillende voor den Volken bond actueele kwesties had besproken met Sir Samuel Hoare, Eden en Baldwin. Er was geen reden tot wanhopen en als de Volkenbond al den terugslag der hui dige gebeurtenissen voelde, dan heeft hij toch ook getoond aan de hem gestelde elsohen te kunnen voldoen. Men kan met vertrouwen voorwaarts gaan zoolang En geland en het Britsche Rijk samen met andere gelijkgezinde staten een politiek handhaven die ook de Volkenbond volgt en steunt. Wat men ook van den Volkenbond moge denken, hij blijft de eenige feitelijke uit drukking der practische noodzakelijkheid der mogendheden om gezamenlijk op een gemeenschappelijke basis gezondere en veiliger wegen tot internationale over eenstemming te zoeken. In de verklaring, welke de Amerikaan- sche staatssecretaris Huil op een pers conferentie heeft afgelegd, zeide hij nog o.a. dat de Vereenigde Staten „belang hebben bij de handhaving" van het Kel- logg-pact. Hij zeide dit met betrekking tot het Italiaansch-Abessynisch conflict en voegde er aan toe. dat de staten, die het pact. dat den oorlog als een instru ment van nationale politiek uitbant, on derteekenden, eveneens belang hadden bij de heiligheid van de daarbij aangegane internationale verplichtingen voor de be vordering en de handhaving van den vrede onder de volken van de wereld. Dit is de tweede officieele verklaring, welke Cordell Huil met betrekking tot het Italiaansch-Abessynisch conflict af legde. In Amerika wordt een neger-regiment gevormd om Abessynië te steunen. De keizer van Abessynië heeft aan de „New York Times", naar aanleiding van een verzoek van dit blad. een verklaring geseind, waarin hij bevestigt, vastbesloten te zijn, elk voorstel om aan Italië het be stuur van een bepaalde strook Abessynlseh grondgebied over te laten, teneinde een oorlog te vermijden, van de hand te wij zen. Hieraan voegde de keizer nog toe: „De instelling van dergelijke zones zou onvermijdelijk tot annexatie leiden". DUITSCHLAND. Rudolf Hess ziek? Bezoek van Engelsche oud-strijders. Er gaan alarmeerende geruchten over den gezondheidstoestand van den plaats vervanger van den Fuehrer. Rudolf Hess, die zich op het. oogenblik in een sanato rium bevindt. In dit verband wordt eraan herinnerd, dat Hess tijdens den wereldoorlog door een kogel In den longen gewond werd. Gistermiddag zijn vijf vertegenwoordi gers van het Britsche Legioen, te Berlijn aangekomen. Zij werden aan het station Friedrichstrasse opgewacht door verschil lende deputaties, van Duitsche oud- strijdersorganisaties. door de leden der Engelsche kolonie en door verschillende autoriteiten. D? menigte begroette de Engelsche oud strijders met HeU"-roepen en den Duit- schen groet. Majoor F W. C. Fetherstone Godley stelde de leden der Engelsche dele gatie voor. De Engelschen werden op hun tocht door Berlijn overal luide toegejuicht. ENGELAND. Leger- en Vlootschouw Botsingen op Ierland. De koning en de koningin zijn Zaterdag morgen per auto van het Buckingham Palace naar Aldershot gereden tot bij woning van de jubileumparade van het leger op het Rushmoorexeercitieveld. Toen de koning vergezeld door den prins van Wales en de hertogin van York, Gloucester en Kent het veld opreed, wer den de vorstelijke persoonlijkheden ont vangen met het koninklijk saluut door de eerste brigade cavallerie. De koning en zijn zonen schreden ge zamenlijk naar de plaats, vanwaar zij de troepenrevue in oogenschouw namen. Het défilé, waaraan negenduizend man, die alle formaties van het Engelsche leger verte genwoordigden, deelnamen duurde ander half uur. Een zorgvuldig voorbereide verkeersre geling voorkwam een opstopping onder de tienduizenden voertuigen, waarmede de wegen naar Aldershot waren gevuld. Morgen zal ter hoogte van Spithead de jubileumsvlootparade worden gehouden, die reeds thans in het middelpunt der be langstelling staat. Met in totaal honderd zestig oorlogsschepen van de Middelland- sche Zee-vloot, alsmede van de homefleet en reservevloten zal de parade de grootste bijeenkomst van oorlogsschepen sedert 1914 zijn. De koning zal aan boord van de „Victoria and Albert" de vlootparade gadeslaan, waarna marinevliegtuigen vluchten zullen uitvoeren. Woensdagmorgen zal koning George persoonlijk de manoeuvres der slagschepen openen. De bevolking zal in de gelegenheid wor den gesteld, van negentien oceaanbooten BINNENLAND Vreeselijk vliegongeluk bij Schiphol; de „Kwikstaart" tegen den grond geslagen en verbrand; 6 dooden. (3e en le Blad). Te Den Haag is, 89 jaar oud, overleden mr. P. W. A. Cort van der Linden, minis ter van Staat en oud-lid van den Raad van State. (3e en le Blad). De Haagsche Stadhuis-plannen; ontwerp Luthmann aanbevolen. (Binnenl., 2e BI.). De misdaden te Oss; bekentenis van den aangehouden verzekeringsinspecteur. (Ge mengd, 2e Blad). Ernstige trambotsing in Zuid-Limburg; 6 gewonden, waarvan 3 ernstig. (Gemengd, 2e Blad). Doodelijke aanrijding te Oegstgeest; chef-controleur der N. Z. H. T. M. het slachtoffer. (Laatste Beridhten, le Blad). Het gouden feest van het Rijksmuseum te Amsterdam. (3e Blad). BUITENLAND. De feestviering in Frankrijk van 14 Juli is rustig verloopen. (Buitenland, le Blad). Schuschnigg's auto tegen een boom ge reden. Hij zelf ongedeerd, zijn echtgenoote en chauffeur gedood, zijn zoon gewond. (le Blad). Rond het Italiaansch-Abessynisch ge schil. (Buitenl. en Tel., le Blad). Een handelsverdrag tusschen de Ver. Staten en sovjet-Rusland. (Buitenland, le Blad). Belgische autobus rijdt bij Turnhout in het water. Elf dooden. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. en meer dan honderd kleinere stoom- en, motorbooten af, de oefeningen gade te slaan. Henderson, de voorzitter der Ontwape- nings-Converentie, is tijdens een auto-rit ongesteld geworden, doch het schijnt niet van ernstigen aard te zijn. Te Belfast op Ierland hebben weer bot singen plaats gehad. Een optocht van Schotsche leden der Protestantsche Oranje-partij, die hadden deelgenomen aan de jaarlijksche herden king van den slag aan de Boyne, in 1690 geleverd tusschen den Nederlandschen koning-stadhouder Willem III en den Katholieken vorst Jacobus II. kwam in botsing met Iersche nationalisten en na korten tijd was een formeel straatgevecht aan den gang, waaraan honderden aan hangers van beide partijen deelnamen. Er werd met steenen en flesschen ge worpen. terwijl weldra ook van vuurwapens werd gebruik gemaakt. Toen het gevecht zijn hoogtepunt had bereikt, arriveerde de politie met een groot aantal pantserwagens en met machinegeweren werd op de menigte geschoten. Er vielen 5 dooden en 43 ernstig en velen licht gewond. Tot de slachtoffers behoort een vrouw, die een schot in de longen kreeg en kor ten tijd later overleed. De meeste gewon den, onder wie vier politiebeambten moesten in ziekenhuizen ter verpleging worden opgenomen. Ruim 100 personen werden gearresteerd. BULGARIJE. Gratie verleend. Generaal Vateff de oud-minister van oorlog, die na den staatsgreep in het voor jaar van 1934 uit Bulgarije werd verban nen. is met toestemming der regeering naar Sofia teruggekeerd. Generaal Volkoff. oud-gezant te Rome, die indertijd van zijn oost werd ontheven, omdat hit met, de Macedoniers heulde. Is eveneens naar Bulgarije teruggekeerd. GRIEKENLAND. Maximos weer aan buitenl. zaken. Maximos verklaarde tegenover vertegen woordigers van de pers: .ik neem de portefeuille van buiten- landsche zaken over op een oogenblik, dat de internationale toestand er zeer gecom pliceerd uitziet In den Balkan is gelukkig, dank zij de politiek aangegeven door de pacten van, Athene en Ankara de vrede verzekerd. Ik zal deze politiek met volharding voortzetten ln nauwe samenwerking met de ministers van buitenlandsche zaken der landen, die onze bondgenooten zijn.".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1