HET GOUDEN FEEST VAN HET RIJKSMUSEUM TEAMSTERDAM THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG. LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 15 Juli 1935 Een Rembrandt-Tentoonstelling. LEIDSCHE HAHLEV-DAVIDSON CLl'B. Yaean tie -loer door het Sauerl&nd. In tegenstelling met de vorige vacantie- toeren, welke meestal over een grooten alstand voerden, had het bestuur der L.H.D.C. thans besloten meer speciaal één gebied te bezoeken en was hiervoor na verschillende overwegingen het Sauer- land gekozen. Als centraal verblijf en middelpunt voor het maken van de dag- ritten nam men het aardig gelegen Al- tenhundem. aan de uitmonding van de Hundem in de Lenne. Zaterdag. 6 Juli vertrokken in den vroe gen morgen de deelnemers aan dezen rit, met schitterend weer over Arnhem naar Düsseldorf. Hier werd de koffie gebruikt en eenigen tijd verpoosd, 's Avonds arri veerde men te 6 uur in Altenhundem Hier werd intrek genomen in Hotel ..Zur Post". Voor den Zondag was een klein ritje in de naaste omgeving georganiseerd en wel voor den middag naar den in de onmid dellijke nabijheid gelegen Höhen Bracht .(584 meter». De namiddag was bestemd voor een be zoek aan de ruïne Schnellenberg nabij Attendorn. welke men van daaruit be reikte langs een zeer steil en voor de mo toren haast onberijdbaar bergpad De deelnemers konden hier dan ook met recht hun hart ophalen aan het bergrij- den, onder groote belangstelling van het daar wandelende publiek. Des Maandags bracht men 's morgens èen bezoek aan de Alta Höhne. de merk waardigste druipsteengrot van Duitsch- land. gelegen even voor Attendorn in het dal van de Bigge. De namiddag was bestemd, voor een toer naar den Rehin-Weser Turm (TOO M. hoog» pl m 10 K M. voorbij Oberhundem. Na deze twee kalme dagen stond er een rit van wat grooter formaat op het pro gramma en wel naar Kassei. Op de heen reis werd practisch het geheele Lennedal gevolgd. Jammer dat deze weg van pl.m. 140 K M. zich grootendeels in een meer dan erbarmelijken toestand bevindt De terugtocht nam men over Fritzlar. Bad Wildungen, Frankenberg en Laasphe Deze route is weliswaar een 40 K.M. lan ger, doch geeft over het algemeen een zeer goeden weg en eveneens veel beziens waardigheden. Eerst des avonds tegen 10 uur keerde men in het hotel terug. Woensdag werd gereden naar Brilon over den zeer goeden weg van Meschede en Nutlar. Bij informatie bleek dat de catastrophe van de Leeuwerik zich inder tijd een 16 K M. verder had afgespeeld in het dal voorbij het kleine dorpje Rösen- beck. Een zeer slechte weg voerde van Brilon daar naar toe, alles gruis, kuilen en gaten. Ten laatste kwamen de deel nemers dan toch ter bestemde plaatse en wel bij het eenzaam gelegen huis. alwaar de K.L.M. vogel nog eenige malen rond had gecirkeld voor de ongelukkige daling. Vlak tegenover deze woning een 500 meter de bergweide op vonden de leden van de L.H.DC. de laatste overblijfselen van dat wat eens het vliegtuig was. terwijl ver brande takken enz. er nog omheen lagen. De plek waar de bergweide het eerst ge raakt was. was nog duidelijk te onder scheiden. Ter herinnering werden eenige onderdeden, die zich nog in goeden staat bevonden medegenomen. Deze bevinden zich thans in de etalage van den heer Petersen, Janvossensteeg 10 alhier. Donderdag keerde men naar Holland terug met een omweg over Bonn en Rolandseck. Vrijdag omstreeks 1 uur werd bij Beek de Hollandsche grens gepasseerd en via Nijmegen. Arnhem en Utrecht was het nu nog maar een kleinigheid. Tegen den avond arriveerde men weer in de Sleutel stad, na genoten te hebben van een in alle opzichten interessanten en gezel- ligen vacantie-toer. welke van het begin tot het eind begunstigd werd door uitste kend weer De totaal gereden afstand was pl.m. 1750 K.M. OM DEN GROOTEN PRIJS VAN DUITSCHLAND. Onder zeer groote belangstelling naar schatting waren 150.000 toeschouwers aan wezig werden gisteren te Hohenstein- Ernstthal internationale motorraces ge houden om den Grooten Prijs van Duitsch- land, waaraan alle groote rijders, welke de vorige week ook te Assen hebben gere den, deelnamen. De gedetailleerde uitsla gen luidden: 250 ccmklasse: 1. W. Winkler (Duitschl.) met D.K.W. Tijd 2 uur 38 min. 58.1 sec. Gemiddelde uursnelheid van 114.8 K.M. Afstand 301 K.M., d.w.z. 35 ronden.2. Kluge (Duitschl.) met D.K.W. Tijd 2 uur 39 min. 38 4 sec. Gemiddelde uursnelheid 114.4 K.M. 3. Tyrrell Smith (Ierland) met Rudge Tijd 2 uur 41 min. 28.0 sec. Gemiddelde uursnelheid 113." K.M. 350 ccm-klasse: 1. Rusk (Engeland) met Norton. Tijd 2 uur 54 min. 50.1 sec. Ge middelde uur snelheid van 119.2 K.M. To taalafstand 344 K.M., d.w.z. 40 ronden. 2. Stroemberg (Zweden) met Husqvarna. Tijd 2 uur 55 min. 0.2 sec 3. Richnow (Duitsch- landl met Rudge. Tijd 2 uur 56 min. 0 8s. 500 ccm-klasse 1. Guthrie (Engeland) met Norton. Tijd 2 uur 44 min. 21 2 sec. Gemiddelde uursnelheid 126.8 K.M. To tale afstand 344 K.M. 2. Sunqvist (Zwe den) met Husqvarna. Tijd 2 uur 46 min. 49.1 sec. Gemiddelde uursnelheid van 123.5 K.M. 3. Soenius (Duitschland) met N.S.U. Tijd 2 uur 48 min. 7.3 sec. KORFBAL. DE JAARVERGADERING VAN DEN NED. KORFBALBOND. De districtsindeeling aangenomen. Gisteren vond te Amsterdam in een der zalen van „Krasnapolsky" de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Korf- balbond plaats, welke door tal van vereeni- gingsafgevaardigden uit den lande werd bijgewoond. Alvorens officieel te openen memoreerde de voorzitter van den bond. de heer S. A. Wilson, enkele gebeurtenis sen, die in het afgeloopen jaar hadden plaats gevonden. Spr. klaagde zijn nood over het toenemend aantal gevallen dat de straf-commissies te behandelen krijgen en drong er op aan dat de clubs degenen die een gevaar voor het spel zelve opleve ren uit hun verband te weren. Tegenover de sombere klanken staan echter ook op gewekte tonen, waarbij de heer Wilson wees op de herkiezing van drie bonds- bestuurders, zonder dat er tegencandida- ten gestel waren, iets waarin de praeses een uiting van vertrouwen zag. Daarna huldigde de voorzitter den heer K. J Heyboer, die niet minder den 30 Ja ren als bestuurslid den bonji diende. Vervolgens verkreeg de heer Heyboer zelve het woord voor het uitreiken van de prijzen aan de ploegen die een kampioen schap behaalden en hetgeen hij deed op een wijze, zooals alleen Heyboer dat kan. Hierna werd het Noordelijk Bonds- bestuurslld, de heer H. T. Galjaard uit Meppel door den bondsvoorzitter gehul digd voor al hetgeen hij als secretarii- pennlngmeester van den Drentschen bond voor de korfbalsport deed. Hem werd hier voor het bondseereteeken aangeboden Het jaarverslag wordt behoudens enkele op- of aanmerkingen goedgekeurd. In snel tempo werden vervolgens ver schillende agendapunten afgehandeld, w.o. het verslag der kascommlssle en de be grooting. De kaseommissle zelve werd her benoemd met als plaatsvervangend lid de heer ir W. v. Zoest. Ook de twee leden en twee plaatsvervangende leden van de com missie NK.B.-Erkende Bonden werden her kozen. Vervolgens kwam het belangrijkste punt van de agenda aan de orde en wel een voorstel van het bondsbestuur naar aan leiding van het rapport der commissie Guding. Schaap en v. Drlel. Het bestuursvoorstel behelsde de verdee ling van den N.K.B. in vijf districten. Aan het hoofd van ieder.district zal een dis trictscommissie komen, die verschillende bevoegdheden krijgt. Tevens zal in leder district een jaarlijksche districtsvergade ring worden gehouden, welke dan in feite dient als voorvergadering van die van den bond zelve. Behoudens enkele kleine wijzigingen werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen, echter niet alvorens vele per sonen. zij het op zakelijke wijze, hun mee ning over het voorstel als geheel of over onderdeelen er van. naar voren hadden gebracht. Een amendement Happel (Velox) om op de districtsvergadering de stem ming een zelfde verloop te doen hebben als op de bondsvergadering werd verwor pen. Een zelfde lot onderging het voorstel Parfumeur (H B S om een commissie van beroep te doen instellen. Aangenomen werd daarentegen een amendement, ingediend door verschillende Haagsche vereenlgingen, dat het niet noodzakelijk is dat het B B - lid. zitting hebbend in het districtsbestuur voorzitter moet zijn. Na aanneming van het geheele voorstel bracht de heer Wilson de commissie Ger- ding hartelijk dank voor hun werk. Met spoed zal nu het voorstel aan de regle- mentscommissie worden voorgelegd ter be handeling zoodat op de e.v. algemeene ver gadering besloten kan worden tot defini tieve invoering. Nadat de eere-voorzitter van den bond, de heer Broekhuysen. nog een enkel woord tot den heer Heyboer had gericht, waarin hij zijn verdiensten schetste als de man die steeds naar verbetering van het spel peil streefde, als scheidsrechter en als pionier en waarop de heer Heyboer zicht baar bewogen, dankte, was het woord aan den heer Bolte (Deetos) voor de interpel latie inzake de houding van het bonds bestuur betreffende de bekende Deetos- Westerkwartier aangelegenheid. De ver gadering verkreeg hierop een zeer emotio neel karakter, terwijl het slot was, dat de door Deetos ingediende motie van afkeu ring tegen het BB., door de vergadering niet in behandeling werd genomen. Ook D.ED, had met de door haar aangevraagde interpellatie weinig succes. Nadat nog enkele reglementswijzigingen waren aangenomen werd de vergadering te ruim half zes onder dankzegging door den voorzitter gesloten. VOETBAL. NEDERLAND—DENEMARKEN OP 3 NOVEMBER AS. In het Stadion te Amsterdam. Naar wij vernemen zal het Nederland- sche voetbalelftal op 3 November as. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een landenwedstrljd tegen Denemarken spelen. „De Crt." Ü.V.S.—H.B.S. 9—3. Het was niet druk Zaterdagavond op het N.BL.O.-terrein. waar de Parkieten (een H.B.S.-combinatiei een wedstrijd kwamen spelen tegen U.V.S. Het is een goede wedstrijd geworden, waarin de blauw-witten, die trainer Mars den voor Van Goor op de middenvoor plaats hadden, een groote en verdiende zege boekten. Marsden was de ziel van het elftal, doch de U.V.S.-spelers pasten zich stelselmatig beter aan. waardoor U.V.S. zich in dien wedstrijd ontplooide tot een krachtige combinatie. Aanvankelijk waren de Parkieten in de meerderheid en reeds spoedig werd het uit een corner 10 voor de gasten. Marsden echter zorgde er voor, dat La Bije spoedig den gelijkmaker in de touwen der bezoekers kon jagen. Boelhou wer en Van Vliet speelden schitterend samen en de verdediging van U.V.S. kon er aanvankelijk geen vat op krijgen. Met een kopbal uit een voorzet van Boelhouwer bracht v. Vliet den stand op 12, welke voorsprong nog voor de rust door Gerte- naar werd teniet gedaan. 22. Waren de Parkieten, ondanks het ge lijke spel, tot nu toe de beterspelende ploeg geweest, thans kwam U.V.S. er beter in. Vooral de verdediging kreeg meer vat op de handig opgezette aanvallen der gas ten. Bovendien klopte het ook in halflinie en voorhoede, waardoor een groote druk op het doel der gasten werd uitgeoefend en de uitstekende keeper danig onder vuur werd genomen. Hoe keurig deze ook ver dedigde. hij kon niet verhinderen dat zijn doel zesmaal achtereen zou worden door boord alvorens de Parkieten, die met geen mogelijkheid de voortdurende meerder heid van U.V.S. konden stuiten, in de ge legenheid waren een tegenpunt te scoren. Hierna voegde Marsden er nog een doel- puntje voor U.V.S. bij, zoodat de eindstand van dezen goeden wedstrijd, die door scheidsrechter Eversteijn op uitstekende wijze werd geleid, een welverdiende 9S zege was voor de jeugdige tweede klasser U. V. S. o ALPH. BOTS. Het eerste elftal der Boys ging op be zoek in Noorden, waar het een bekerwed strijd speelde tegen „Hertha" (Vlnkeveen). De Boys wisten met 61 te winnen en daardoor den beker te veroveren. VETERANEN-WEDSTRIJD TE BOSKOOP. De te Boskoop gehouden wedstrijd tus- schen Boskoop-Veteranen en Old-Love eindigde in een overwinning voor laatst genoemd elftal (5S). NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN ,„M. D. S." Zaterdag speelde M.D.S. haar eersten nederlaagwedstrijd tegen „De Veteranen", welke wedstrijd door M.D.S. met 54 werd gewonnen. A s. Woensdag wordt de 2e nederlaag- wedstrijd gespeeld tegen C. en H. I. o WANDELSPORT. EEN NIEUWE VEREENIGING. Alhier is opgericht de wandelsportveree- nlging S.I.O.L. (Sport ls onze leus). Voorz. is F. Ohoufour, seer. W. Momberg Jr., leb- der K. Blaosjaar. BILJARTEN. 2e KLASSE KAMPIOENSCHAP L. B. B. Bij deze wedstrijden zijn er wederom en kele partijen niet gespeeld, door het niet op tijd aanwezig zijn van eenige spelers. Ook de warmte heeft zich doen gelden, waardoor de gemiddelden zeer laag bleven ondanks het feit het biljart geheel was ge restaureerd. De volgende partijen zijn ge speeld: A. L. 150 43 23 3.48 116 43 17 2.69 76 38 8 2.— 150 38 15 3.94 131 40 20 3.27 150 40 17 3.75 52 38 5 1.36 150 38 26 3.94 150 54 15 2.77 95 54 12 1.75 73 41 14 1.78 150 41 20 3.65 89 44 8 2.02 150 44 12 3.40 84 50 9 1.68 150 50 13 3 92 55 8 1.67 150 55 12 2.72 A. L J. Neuteboom Het verdere wedstrijdprogramma luidt nu: Morgen: 7.30, A. VerstraatenJ. Chris- pijn' 8.30, L. LammensJ. Neuteboom: 9.30, C Schouten—A. L.; 10.30, L. Lam mensJ. Chrispijn. Woensdag 17 Juli, 7.30: I. MazurelL. Lammens: 8.30, A. Verstraaten— J.Neute- boom; 9.30: J. Chrispijn—A. L.; 10.30, A VerstraatenL. Lammens. Donderdag 18 Juli: 7.30, C. Schouten— L. Lammens; 8.30, A. VerstraatenI. Ma zurel: 9.30. J. Chrispijn—J. Neuteboom; 10.30: C. SchoutenI. Mazurel. LEIDSCHE CLUBS NAAR VOORBURG. Door D.O.V. te Voorburg zijn nederlaag wedstrijden uitgeschreven, waaraan door de volgende Leldsche vereenlgingen wordt deelgenomen, ie afd.: DOS. P. v. Cl. en TOG: 2e afd - DOS. OG, TOG, en TOP, en 3e afd DOS en TOP. DOS heeft reeds voor de le en 2e afd. gespeeld, doch heeft DOV. in puiken vorm aangetroffen. Hieronder de uitslagen, ie afdeeling: F. Horree (95) 95 22 22 4.31 D. O. S. P. Heemskerk (118) 118 22 18 5.36 D. O. V. C. Hendriks (95) 95 22 17 4.31 W. Jansen (85) 61 22 8 2.77 H. Rietbergen (93) 72 22 18 3.27 D. Groen '80) 80 22 21 3.63 J. Chrispijn (87) 28 12 9 2.33 Tenhoorn (71) 71 12 13 5.91 A. Offenberg (80) 60 28 7 2.14 Eekhof (47 47 28 7 1.67 D.O.S, verliest met 76 car. 2e afdeeling: J. Oudshoorn (78) 78 26 12 2.84 Overbeek (59) 43 26 9 1.65 A. L (75) 62 31 11 2.— Hansen (41) 41 31 9 1.32 P. Schouten (66) 66 24 10 2.75 D Groen. res. (80) 68 24 10 2.83 C. van Duyn (68 59 30 8 1.96 H Kragt (41) 41 30 11 1.36 J. Hal (57) 47 15 8 3.13 Visser (41) 41 15 14 2.73 PAARDENSPORT. HET JACHTSPRINGEN TE BERLIJN. Zaterdag werd te Berlijn het internatio nale militaire concours beëindigd: Het eindresultaat was: 1. Hauptmann Stubbendorff (Duitschland) met „Nurmi", 21 punten; 2. luitenant Grandjean (Dene marken) met „Grey Friar" 47.8 punten; 3. ritmeester Lippert (Duitschland) met „Granlt". 49.9 punten; 4. ritmeester von Ploetz (Duitschland) met „Fasan" 74.5 punten; 5. luitenant Tonnet (Nederland) met „Harlekijn" 85.3 punten; 6. luitenant von Trotha (Duitschland) met „Magnet", 102.7 punten; 7. luitenant de la Moussaye (Frankrijk) met „Iroise" 107.1 punten; 8. ■luitenant Endredyl (Hongarije) met „Mer- kur", 126.1 punten; 9. E. Kahn (Nederland) de eenige niet-militair, met „Espoir", 139.6 punten; 10. luit. Mechelmann (Duitsch land) met „Kurfürst" 140.8 punten; 11. lui tenant von Varkonyl (Hongarije) met „Lump", 142 punten; 12. kapitein Jous- seaume (Frankrijk) met „La Nouneu", 145.2 punten. o DUIVENSPORT, HET OOSTEN (ZATERDAGVLIEGERS.) Concours met Jonge duiven vanaf Lier op Zaterdag 13 Juli 1935. Afstand circa 114 K M Gelost om 1 uur met Noord-Oosten wind. zeer warm weer No. 1 werd geconstateerd om 3.8.23 en bereikte een gemldelde snelheid van 879.14 meter per minuut. No. 19 arriveerde om 4.6.11 gemiddelde snelheid 613.21 meter minuut. Door het zeer warme weer had dit concours een ongunstig verloop Er ont braken Zaterdagavond nog verscheidene vogels, die meerendeels echter Zondag morgen nog thuiskwamen. De uitslag luidt: C. Geel 1. 4. 9; J. Schipper 2. 6 11. 13: H Vecht 3. 5, 15 16: H. Zaalberg 7; F. Breedijk 8 en 20; Th. Houthoff 10. 12, 17; D. Cosset 14, 18 19. Kleine maar uitgelezen expositie van werken van den grooten meester. Potgieter klaagde In zijn onvergetelijke schets Het Rijksmuseum te Amsterdam over de slechte hulsvesting van de rijks- kunstverzamelingen ln de hoofdstad. Deze vonden ln dien tijd een maar zeer onvol doende onderdak in het Trippenhuis, thans de zetel van de Kon. Academie van Wetenschappen. Sommige schilderijen, in gangen of op trappen tentoongesteld, wa ren nauwelijks te zien en in het algemeen getuigde de opstelling van een kleingees tige bekrompenheid, die ook bultenland- sche kunstkenners voortdurend erger nis gaf. Wat is er sinds Potgieter zijn „Er was een tijd schreef op dit gebied veel veranderd! Sedert vijftig jaar nu heeft Amsterdam een rijksmuseum, schepping van den Roermondschen architect dr P. J. H Cuypers. dat met vele musea ln het buitenland ln schoonheid en doelmatig heid kan wedijveren. Op 13 Juli 1885 werd het nieuwe gebouw geopend; thans, na een halve eeuw van groei onder voortref felijke leiding, kan men zeggen, dat het erfdeel onzer vaderen een waardig onder dak heeft gevonden ln 's lands hoofdstad. De geschiedenis der stichting is er een van veel moeilijkheden, van Jarenlang ge harrewar en onuitputtelijk geduld. Vele decennia werd van particuliere zijde op een betere huisvesting aangedrongen; in 1862 kwam de zaak in de Tweede Kamer ter sprake, waar minister Thorbecke aan kondigde. dat het rijk tot groote opoffe ringen voor dit doel bereid moest zijn: het moest evenwel tot 1872 duren en het zou misschien nog later zijn geworden zonder de stuwkracht van den referen daris jhr. Victor de Stuers voor dat definitief tot den bouw van een nieuw museum besloten werd. Een tot dit doel ingestelde commissie koos het ontwerp van den architect Cuypers, aan wien de bouw werd opgedragen. Tijdens den bouw en ook na het gereedkomen ln 1885 was er veel crltiek Men vond vorm en Indeeling ongeschikt, doch het moge waar zijn, dat den eersten tijd de inrichting niet vol ledig aan haar doel beantwoordde, onder de leiding der elkaar opvolgende hoofd directeuren Obreen, Jhr. van Riemsdijk en dr. Schmidt Degener is op dit gebied veel verbeterd. In leder geval heeft de hoofd stad er een karakteristiek gebouw door gekregen, wat voor den tijd der totstand koming heel wat wil zeggen. Het gouden feest van het Rijksmuseum is de aanleiding geweest tot het houden van een tentoonstelling van werken van Rembrandt, den grootmeester der Neder- landsche schilderkunst, welke tentoonstel ling Zaterdagmiddag, juist vijftig Jaar na de openstelling van het museum, door den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen a.i., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, ls geopend. Deze heeft daarbij een schets gegeven van de moeilijkheden der totstandkoming en ten siotte mede gedeeld, dat het de Koningin behaagd had den tegenwoordigen hoofddirecteur dr. F. Schmidt Degener te bevorderen tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau en den hoofdconservator, jhr. mr. D. C. Roëll te benoemen tot officier in die orde. Des avonds ls in het schitterend ver lichte gebouw een receptie gehouden, waar de minister als vertegenwoordiger van den Staat der Nederlanden de gelukwenschen van vele vooraanstaande personen uit binnen- en buitenland in ontvangst heeft genomen Dat het vijftigjarig bestaan gevierd wordt met een Rembrandt-tentoonstelling mag als een lofwaardig streven worden beschouwd, vooral nu deze tentoonstelling zoo is opgevat, dat de aandacht speciaal gevestigd wordt op werken van den groo ten meester in bultenlandsch bezit. Be schamend voor den kunstzin en het door zicht van vroegere generaties is het, dat men in het buitenland meer en vaak betere van Nederlandsche meesters aan treft dan hier te lande. Overal op de wereld zijn ze verspreid: in Rusland, in Amerika, in Engeland, in Frankrijk Kan het Rijksmuseum bogen op de mooiste en meest volledige verzameling etsen en tee- keningen van Rembrandt, de Ermitage te Petersburg, waaruit inmiddels weer enkele exemplaren naar Amerika zijn verkocht, bezat de mooiste verzameling schilderijen. Men heeft van deze tentoonstelling, die 32 schilderijen. 61 teekenlngen en 35 etsen omvat, medewerking verkregen uit Ame rika. Engeland, Frankrijk en Duitschland; een verzoek aan Rusland, dat door den Amsterdamschen burgemeester tijdens zijn verblijf te Moskou nog krachtig ls onder steund, bleef onlngewilligd. De tentoonstelling zelf ls klein en daar door zeer overzichtelijk. Zij beslaat twee zalen ln het aan expositieruimten zoo rijke gebouw. Men heeft dan ook niet ge zocht naar een veelheid van werken van den zoo uiterst vruchtbaren kunstenaar, doch er is gestreefd naar het bijeenbren gen van een exquise verzameling kunst werken, die meerendeels in ons land (sommige zelfs In Europa) volkomen on bekend zijn en die tot het beste van Rembrandt's oeuvre behooren. In een zeer lezenswaardig artikel in den fraaien geïllustreerden catalogus heeft dr. Schmidt Degener een analyse gegeven van de per soonlijkheid en het werk van den kunstenaar, onder den titel: Rembrandt's tegenstrijdigheden. Daarin wijst hij op de vele stroomingen die zijn werk beheer - schen, op de veelzijdigheid van zijn talent, alles voortspruitend uit zijn mensche- lijkheid. Men ziet er werk uit Rembrandt's Leld- schen tijd, vertegenwoordigd onder meer door een luchtig schilderstuk, voorstel lende de ezel van Bileam en den bekenden Paulus in gevangenschap, welke belichting reeds teekenend is voor het rijpende talent van den jongen kunstenaar. In 1631 gaat hij naar Amsterdam, waar hij in 1634 huwt met Saskla van Uylenburgh. Van dien tijd noemen we het op deze ten toonstelling aanwezige Landschap in on weersstemming, een fraai stemmings beeld. vol ingehouden dreiging met de schrille tegenstelling der felle zonnevlek ken. Dan het portret van Johannes Uytenbogaert, den stichter der Remon- strantsche broederschap, en den lndruk- wekkenden Rabbijn in zijn studeervertrek. Als de kunstenaar omstreeks 1640 zijn persoonlijke schildersnelgingen gaat vol gen, neemt zijn reputatie, die snel een groote vlucht had genomen, allengs af. Uit dien tijd dateeren echter vele werken die thans tot de schoonsten worden gere kend. Tevoren volgde hij den trant der barok, waarmee hij een gevierd schilder werd van Europeesehen naam. Na 1642 ongeveer vernieuwde zich zijn ontwikke ling en ging hij meer en meer een aan de barok tegengestelde richting uit. Het was hem toen minder om de uiterlijke ver schijning dan om het innerlijk wezen te doen en door het publiek werd hij niet begrepen. De wijziging in zijn werk valt ongeveer samen met den dood van Saskia in 1642. een Jaar na de geboorte van hun zoon Titus. Hendrickje Stoffels, die ln 1645 bij den schilder in dienst kwam, werd zijn trouwe levensgezellin en hielp hem door de steeds stijgende moeilijkheden heen. Vele portretten (van den schilder zelf, van zijn zoon Titus, van Fran?ois Copal, van Niéolaes Thomasz. Bruynlngh. van Hendrickje Stoffels) zijn uit dezen tijd op de tentoonstelling aanwezig, als om den ommekeer in 's meesters kunst te demon- streeren. Al kennen wij de personen zelf niet. deze portretten spreken tot ons meer. dan menschen kunnen doen. De schilder is tot in het diepste wezen van zijn jusetten doorgedrongen en toont ze ons hier, zooals hij ze zag. Ook ln de tal rijke bljbelsche figuren en voorstellingen, vaak verbeelding van eigen levenservaring en -strijd, zien we hoogtepunten van dit begenadigde talent. De Verloochening van Petrus, met op den achtergrond den blik van den Christus, die zijn voorspelling be vestigd weet, is van een schrijnende felheid. De hier geëxposeerde teekenlngen en etsen, waaronder ook weer enkele por tretten. lllustreeren Rembrandt's levens gang op even treffende wijze. Daarbij zijn ook vele landschappen, die van een serene rust spreken. Talrijk zijn hier eveneens de bijbelsche voorstellingen, die voor den schilder zulk een geliefd onderwerp vorm den. De ets van de Emmaüsgangers van 1654 overtreft nog de uitdrukking van het reeds zoo volmaakte schilderij, dat in 1648 was tot stand gekomen. Beide vormen hoogtepunten op deze zoo uiterst belang wekkende tentoonstelling. De Rembrandt-tentoonstelling duurt van 13 Juli tot 13 October. Zij vormt een der belangrijkste artistieke momenten uit het leven der hoofdstad. Mogen velen zich geroepen voelen daarheen een bedevaart te maken!' 14. „Ja ja," zei Antjemoe, „ik zal Je 'n raad nu geven, jonge heer; eet voortaan nooit een ongevraagde appel meer! Wat dan gebeurt ls soms heel raar." „U heeft gelijk," sprak Thijs, ,,'t lswaar. Ik zal het nooit weer doen." „Dan zal ik je helpen," begon het oude vrouwtje toen. .Buister nou eens goed naar mij; die magerte is zoo voorbij, wanneer je nu een and're appel eet. Kijk, deze ls van een heel and're kleur dan die, die je zoo mager worden deed. Hier eet nu maar van deze appel weer, dan ben je dadelijk al niet zoo mager meer."

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12