Redactie1507 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 13 Juli 1935 NIEUWS UIT BELGIE, BUITENLAND. T IS 000R ERVARING UITGEMAAKT llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll APENDA. UIT DE RIJNSTREEK. ((Van onaen correspondent), WAAROM DE FRANK VIEL. Intrigues achter de schermen. Een courant met I'/i millioen francs omgekocht. Brussel. Juli. De parlementaire commissie die tot op dracht heeft, onder voorzitterschap van den gewezen katholieken eerste-mlnlster Jaspar, een onderzoek in te stellen naar de manoeuvres, die tot de devaluatie van den Belgischen frank hebben geleid, staat In het brandpunt van de belangstelling. Haar onderzoek gaat gepaard met een rechterlijk onderzoek, zooals men weet. Dit laatste heeft voorloopig nog tot geen resul taten geleld. Zoolang het eerste niet zal ge sloten zijn. zal ook ln het tweede wel geen besluit worden genomen. Het ziet er prac- tiseh nog niet naar uit dat de parlemen taire commissie dossiers met processen- verbaal van haar onderzoek aan het ge recht zal overmaken, om er eventueel het noodige gevolg aan te geven, doch het Belgisch gerecht heeft reeds herhaaldelijk het bewijs geleverd dat het desnoods onaf hankelijk weet op te treden en het ls niet uitgesloten dat de toekomst op dit gebied verrassingen Inhoudt. Voorloopig zijn de verslagen over de be raadslagingen van de commissie zeer boeiende lectuur. Haar zittingen zijn niet openbaar, doch de communist Jacquemotte mag als parlementair aanwezig zijn en hij is nu de onrechtstreeksche medewerker geworden van de Belgische bladen. Hij maakt n.l. een stenografisch verslag van de zittingen en na afloop leest hl) zijn tekst voor aan Journalisten. Tot dusver is dit verslag zeer betrouwbaar gebleken. Een eerste conclusie die kan worden ge trokken ls, dat, na het verhoor van den procureur-generaal te Brussel. Hayoit de Termicourt. gebleken ls dat in België met de bestaande wetgeving de manoeuvres te gen den franc niet voldoende kunnen wor den bestreden. Hierin zal wel wijziging komen. Een andere conclusie is dat er se dert lang tegen den frank werd geknoeid door degenen die belang hadden bij deva luatie. Ook de katholieken hebben geageerd. De heer Jaspar, die als leider van de rechterzijde een belangrijke rol speelt ln de politiek, wordt nu beschouwd als het „enfant terrible" van de katholieke partij, omdat het onder zijn voorzitterschap ls dat de onthullingen worden gedaan ln de commissie, waaruit blijken moet dat vooral onder zijn partijgenooten degenen moeten worden gezocht, die, behoorende tot de meerderheidsgroepen nochtans, door ge heime middelen, door de bekostiging van felle perscampagnes, de uitgave van kost bare brochures enz. den geest van onrust, de vrees voor de stabiliteit van den frank, kortom de bestendige paniekstemming tij dens de regeering-Theunls, hebben doen ontstaan en bestendigd. De socialisten hebben hun verantwoordelijkheid. We hebben het reeds herhaaldelijk geschre ven, want het ls een feit dat zij door hun campagnes en door hun propaganda voor het plan van den arbeid, dat op devaluatie was gesteund, den indruk hebben gevestigd in strijd met de waarheid, dat de deflatie een verarming was van de kleinen, ten bate van de grooten, kortom een plunde ring door de machthebbers. Doch zij moe ten nu wel heimelijk veel plezier hebben. Zij hebben Immers steeds beweerd dat, toen op hen een beroep werd gedaan, de devaluatie een voldongen feit was, dat zij slechts een bestaanden toestand hebben overgenomen en tot devaluatie zijn ge dwongen geworden. Zij hebben natuurlijk mee dezen toestand helpen scheppen, maar thans zijn zij gemachtigd te beweren, dat de grootste verantwoordelijkheid, of ten minste een even groote, hij sommige ka- thotieken ligt, dat de devaluatie 't werk is van de menschen van den katholieken Boerenbond, wier belangen hierdoor wer den gediend. De socialistische Bank van den Arbeid, die reeds maanden haar acti viteit had gestaakt, kon door devaluatie niet meer worden gered. Voor haar is zij een Jaar te laat gekomen en de bank heeft er dan ook niet toe bijgedragen. De aanvallen tegen Sap. De gewezen minister van Financiën, uit het kablnet-de Broqueville. dat de regee- ring-Theunis vooraf ging. n.l. Sap, schijnt als de kampioen van den frank te zullen worden gerehabiliteerd. Tijdens zijn minis terschap heeft hij steeds met groote ener gie maatregelen voorgestaan ter beveili ging van den frank en de strijd tegen hem, van enkelen zijner politieke „vrienden", die bij den Boerenbond met de Banque de Bruxelles en de Société Générale een groo te macht in het land. vooral ln Vlaanderen zijn betrokken, is het begin geweest van de ondergrondsche campagne voor deva luatie, waarbij eens te meer is bewezen hoe omkoopbare bladen een nadeelige rol kunnen vervullen voor een land. De strijd tegen den heer Sap wer dgevoerd door Se nator Philips en minister van Staat van de Vijvere, belden katholieken en leiders van den Boerenbond, juist omdat zij wisten, zoo verklaarde de heer Sap in zijn getuigenis voor de commissie, dat de Boerenbond er toe gebracht zou worden Staatshulp in te roepen, vermits in 1933 het verlies 400 mil lioen frank en in 1934 600 millioen frank bedroeg. Zij wisten dat zij in Sap, die zelf langen tijd bij den Boerenbond betrokken is geweest, als minister van Financiën iemand zouden vinden die op de hoogte was van hun waren toestand en dat hij tegenstander was van devaluatie ln het openbaar belang, alhoewel zij van devalua tie alleen een blijvende hulp konden ver wachten. Senator Philips heeft veel invloed in het katholieke blad „Le Vingtième Siècle", dat van alle hout pijlen tracht te maken en destijds ook nog subsidies heeft aanvaard van den verongelukten financier Löwenstein. .Le Vingtième Siècle" heeft toen een hevige campagne ingezet tegen minister Sap. Deze campagne heeft,.mis schien nog meer dan de socialistische, ver mits zij van een meerderheidsorgaan uit ging, het vertrouwen van het publiek aan het wankelen gebracht. De gunstige atmos feer voor de devaluatie was geschapen en enkele weken na de campaene was de heer Sap geen minister meer. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch conflict. De Amerlkaansche minister van bulten- landsche zaken, Hull, die vandaag met een korte zomervacantie gaat, zette in een persconferentie nog eens zijn stand punt uiteen ten aanzien van 't Itallaansch Abessynisch conflict. Op de allereerste plaats verklaarde hij, dat hij zijn zomervacantie dit Jaar in een plaats zal doorbrengen, die zeer dicht bij Washington gelegen is, teneinde eikoogen- bllk bereikbaar te zijn. Er is hem zeer veel aan gelegen, dat het ItaliaanschAbes synisch conflict bijgelegd wordt. Zijn besprekingen met den Franschen en den Engelschen ambassadeur, die Don derdag plaats hadden, liepen over de po gingen dezer beide landen, om Italië tot wat meer toenadering te bewegen. Ame rika zou zich voorloopig er buiten houden, aangezien de kwestie in eerste instantie de Europeesche mogendheden aangaat. President Roosevelt wenscht echter Italië niet in twijfel te laten, dat hij de Britsche vredesactie zijn vollen moreelen steun verleent en dat de verantwoorde lijkheid voor een eventueelen oorlog enkel en alleen op Mussolini's schouders zou vallen. Maandag zal de Negus van Abessynië een groote rede houden voor het parle ment. Avenol ontmoette gisteren te Londen Hoare en Eden. DUITSCHLAND. Opheffing van Stalenhelmafdeelingen. De dagbladen publiceeren de volgende mededeeling van den minister van bin- nenlandsche zaken van Baden. „Sedert het overnemen van de macht zijn ln toenemende mate personen opge nomen in den nationaal-socialistlschen frontstrijdersbond. den vroegeren Stalen Helm. die vroeger opgetreden waren als openlijke tegenstanders van de nationaal- socialistische beweging niet alleen, maar van de natlonaal-sociallstische gedachte in het algemeen. Dit heeft er op vele plaatsen toe geleld, dat de instanties van den NB.D.F.B. (Stalen Helm) onder in vloed van deze elementen een uitgesproken politieke oppositie gingen voeren tegen de nationaal-socialistische beweging en daarmede de na Jarenlangen strijd ver overde eenheid van ons volk ln gevaar brachten. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich derhalve genoodzaakt gezien de organisaties van de N.SJ3.F.B. (Stalen Helm) in 45 gemeenten in Baden te ont binden en het voortzetten van haar orga nisatorisch verband te verbieden. Het ver. mogen der betrokken organisaties ls in beslag genomen." RECLAME. - 7471 Voltana van „De Landbouw" smaakt. De Landbouw Leiden Telefoon 218 Twee en een half millioen aan een krant! Uit een andere verklaring, n.l. van baron Flrmin van den Bossche, die redacteur is geweest van „Le Vingtième Siècle" voor de binnenlandsche politiek, maar die samen met een paar andere leidende redacteurs ontslag nam wegens de dubbelzinnige hou ding van het blad inzake de muntquaestie, is gebleken hoe op het oogenblik, dat de heer Francqut, gouverneur van de Soc. Générale en thans minister zonder porte feuille, zich tegen de devaluatie verklaarde, in de „Vingtième Siècle" op bevel van se nator Philips een campagne loskwam tegen de regeering, door artikels die verschenen en artikels „die niet verschenen" De heer van den Bossche had n.l. een artikel ge schreven tegen de devaluatie, doch het ar tikel verscheen niet. Senator Philips zei hem op zijn protest dat zijn pensioen als oud Egyptisch magistraat in ponden werd betaald en dat hij bijgevolg voordeel had bij de devaluatie!Het belangrijkste is echter dat het blad van de „Algemeene Bankvereeniging" de bank van den Boe renbond 2Vi millioen frank als subsidie heeft uitbetaald gekregen en dat het laat ste millioen werd gestort den dag dat de campagne loskwam tegen de regeering In zijn boek „Waarom de Frank gévallen is" schrijft de oud-minister van Financiën Gutt, die deel uitmaakte van het minlste- rie-Theunis, eveneens dat vooral uit Leu ven daar is de zetel gevestigd van den Boerenbond allerlei geschriften werden verspreid voor devaluatie. Men zal begrijpen dat dit alles bijzonder-' heden zijn die doen nadenken. Zij toonen aan dat de voorstelling van zaken, volgens dewelke het gebrek aan vertrouwen in de deflatlepolitiek van de regeering-Theunis zijn oorzaak vond ln het feit, dat. deze politiek een mislukkig zou zijn geweest, valsch is. Ongetwijfeld was deze politiek er vooralsnog niet ln geslaagd de economische welvaart van het land te verzekeren en de bevroren gelden van de banken naar hun kassen te doen terugvloeien. Doch de re geering kon niet slagen, wegens de actie van de paniekzaaiers, die zij aan eigen boezem koesterde In perskringen heeft de onthulling van de betaling van 2'/. millioen aan de „Ving tième Siècle" 'n diepen indruk gemaakt. Er bestaat sedert geruimen tijd een Bel gische „persquaestle", wegens de omstan digheid dat enkele groote bladen een trust hebben gevormd, die in dienst staat van de wapen fabrikanten Het geval met de „Vingtième Siècle" is een bedenkelijk ver schijnsel en meer en meer wordt de elsch gesteld dat maatregelen worden getroffen om een onafhankelijke pers aan het land te verzekeren, of ten minste om de bladen de vernllebtlng op te leeeen bpkend te ma ken wie de eigenaars ervan zijn, en w»1)rr belangen zij dus dienen, de openbar» of particuliere, zooals dit met de „Vingtième Siècle" het geval is geweest. FRANKRIJK. OVERSTE DREYFUS OVERLEDEN. Luitenant-kolonel Alfred Dreyfus is na langdurige ziekte in zijn woning te Parijs op 75-jarlgen leeftijd overleden. Alfred Dreyfus was geboren op 9 Octo ber 1859 als zoon van een te Mulhouse ge- vestlgden manufacturler. Na zijn studies aan de „Ecole polytechnlque" te hebben volbracht, ging hij in militairen dienst. Hij werd benoemd tot luitenant bi) de artil lerie. In 1889 werd hij bevorderd tot kapi tein. Na een cursus aan de Hoogere Krijgsschool te hebben gevolgd, volgde zijn benoeming aan het ministerie van Oorlog. Door een rechterlijke dwaling, waarvan hij het slachtoffer werd, is Alfred Dreyfus bekend geworden Jarenlang was tegen het door den krijgsraad tegen hem uit gesproken vonnis in binnen- en buiten land geageerd. Deze actie leidde tot de rehabilitatie van kapitein Dreyfus in het Jaar 1906. In den zomer van 1894 werd een ano nieme brief, welke uit de Duitsche am bassade te Parijs was ontvreemd, in han den gespeeld van het Fransche ministerie van Oorlog. Het schrijven was gericht aan den militairen attaché, kolonel von Schwarzkoppen Deze brief, bekend als ..bordereau" omdat hij betrekking had op zekere militaire memoranda, gaf een op somming van de documenten, welke de schrijver ter beschikking van Schwarz koppen zou willen stellen. Klaarblijkelijk stond een Fransch officier op het punt zijn vaderland te verraden. Een ongeluk kige omstandigheid was, dat het hand schrift van den onbekende eenige over eenkomst had met dat van kapitein Drey fus. De verdenking viel op Dreyfus, die op 15 October 1894 werd gearresteerd. Hoe wel deze zijn onschuld volhield, was de schijn tegen hem wegens de gelijkenis van het handschrift. Het bewijs was evenwel allesbehalve overtuigend. Om echter ver oordeeling te doen volgen, stelde de mi nister van Oorlog, generaal Mercler ge heime documenten in handen van de le den van den krijgsraad. Deze documenten waren uiterlijk weliswaar zonder waarde doch lieten niet na van invloed te zijn op de beslissing van den krijgsraad. Dit was den beschuldigde en diens raadsman, Mr Demange, evenwel niet be kend. Dit feit ls pas jaren later uitgelekt. Op 22 December 1894 werd Alfred Drey fus door de leden van den krijgsraad met algemeene stemmen schuldig verklaard en veroordeeld tot levenslange detentie. Op 15 Maart 1895 werd Drevfus geïnter neerd op het Duivelseiland, doch zijn fa milie geloofde nog steeds aan zijn on- schuld. Zijn broer Mathleu was er van over tuigd. dat een ontzettende juridische dwa ling was begaan. Hij streefde naar her ziening van het vonnis, dodh zulks kon niet geschieden, tenzij nieuwe feiten aan het licht werden gebracht. Een ambtenaar van het ministerie van Oorlog, die geen enkele relatie met de familie Dreyfus onderhield, deed de ont dekking. welke noodig was. Kolonel Picquart was het hoofd van den inlichtingendienst. In Maart 1896 kwam hij ln het bezit van brokstukken van een express-brief, welke de Duitsche militaire attaché, kolonel von Schwarzkoppen. niet had verzonden, en waarvan hij de snip pers in zijn prullemand had geworpen. Een Fransche agent had deze vondst gedaan. Deze express-brief, bekend als de petit bleu" was gericht aan een Franschen officier, majoor Esterhazy. Uit het schrij ven bleek, dat deze in dienst was van Schwarzkoppen Bil zijn onderzoek bleek kolonel Picquart. dat Esterhazy een los bandig leven leidde en diep in de schul den stak. Kolonel Picquart ontdekte vervolgens, dat het borderel, dat was toegeschreven aan Dreyfus, van de hand van Esterhazy was. Er van overtuigd, dat Dreyfus on schuldig en Ësterhazy schuldig was, gaf kolonel Picquart deze inlichting aan zijn superieuren, generaal de Bolsdeffre en generaal Gonse, den chef en waarnemend chef van den generalen staf. Dezen waren er evenwel nog steeds van overtuigd, dat Dreyfus schuldig was en daar zij de affaire niet wilden oprakelen, verzochten zij hem zijn onderzoek te sta ken en toen Picquart hierop zeide, dat hij niet zou kunnen sterven, zoolang een dergelijke informatie niet was onthuld, werd hij overgeplaatst naar een afgele gen deel van Tunis. Te dien tijde bracht kolonel Henry van den inlichtingendienst een schrijven op het tapijt, dat. klaarblijkelijk afkom stig was van den Italiaanschen militairen attaché, kolonel Panlzzardi. Indien de in dit schrijven vervatte termen juist zouden zijn geweest, zou er geen twijfel behoeven te bestaan aan de schuld van Dreyfus. Het schrijven was evenwel een verval- schlng en de ontdekking van dit feit gaf aanleiding tot de eerste revisie. Voor zijn vertrek naar Tunis had kolonel Picquart de heele zaak medegedeeld aan zijn vriend Leblois, een advocaat. Deze be sprak de aangelegenheid met Scheurer- Kestner, een bekend politicus, die vice- president van den Senaat was. Deze was overtuigd van de onschuld van Dreyfus en stelde een actie in ten gunste van den banneling. In denzelfden tijd (November 1897) had Mathieu Dreyfus het bewijs gekregen, dat het handschrift van het borderel van Esterhazy was. Op 15 November 1897 schreef Mathieu Dreyfus een brief aan den minister van Oorlog, waarin hij Esterhazy beschuldigde van de misdaad, waarvoor zijn broer ver oordeeld was. De generale staf wilde evenwel niet toe geven. dat een fout was gemaakt. Ester hazy werd formeel voor den krijgsraad gedaagd, doch vrijspraak was zoo goed als zeker. Toen brak een perscampagne van groo te hevigheid uit tegen degenen die en naar streefden revisie van het vonnil van 1894 te verkrijgen. Zij werden ver raders van het land genoemd. Kolonel Picquart werd gevangen gezett onder beschuldiging vertrouwelijke stuh- ken aan een burger (Leblois) te hebben getoond. In intellectueele kringen was gro belangstelling ontstaan voor Dre' Georges Clemenceau en Francois. H. F - sensé. Ives Guyot, Reinach en ander- namen het voor hem op. Op 13 Januari 1898, twee dagen nadat Esterhazy was vrijgesproken, verscheen van Emile Zola in de Aurore, een nieuw blad, onder den titel „J'accuse" een open brief aan den president der republiek. Zola moest zich voor den rechter ver antwoorden en werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij ging echter naar Engeland. Kolonel Henry pleegde zelfmoord in de cel, waarin hij zat opgesloten na de ont dekking, dat de door hem ontdekte brief een vervalsching was. Na een langdurig onderzoek werd de straf, ln 1894 uitgesproken, geannuleerd, en de zaak voor een nieuwe behandeling verwezen naar den krijgsraad van Rennes. Dreyfus werd uit Gulana overgebracht- De behandeling duurde een maand. Op 9 September 1899 werd Dreyfus met vijf tegen twee stemmen schuldig verklaard en tot tien Jaren gevangenisstraf veroor deeld, doch kreeg gratie om de zaak ln den doofpot te stoppen. Doch de actie werd voortgezet en na verschillende onderzoeken en acties werd het vonnis van 1896 ten slotte op 12 Juli 1906 ongeldig verklaard. Drey fus was gerehabiliteerd. Hij werd majoor bij de artillerie, te werk gesteld te St. Denis (bij Parijs), doch trad ln Juli 1907 af. Ter gelegenheid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Zola naar het Pantheon, loste een antl-semietlsche Journalist, Gregori, twee schoten op Drey fus. die licht gewond werd. Tljdense den wereldoorlog nam Dreyfus weer dienst Hij werd in 1918 gevorderd tot luitenant-kolonel en officier van het Legioen van Eer. Sedert leefde luitenant- kolonel Alfred Dreyfus teruggetrokken nabij Parijs. Hij overleed Juist op den dag van zijn rehabilitatie. De laatste twijfel over de affaire Drey fus werd in Juni 1930 weggenomen door de publicaties uit de memoires van von Schwarzkoppen, waaruit duidelijk blijkt, dat eerst door een ln 1895 ln de Matin" gepubliseerd facsimile van een brief von Schwarzkoppen tot de ontdekking kwam, dat Dreyfus onschuldig ln de plaats van Esterhazy veroordeeld was geworden en dat het hem (v. Schwarzkoppen) enkel om militaire redenen onmogelijk was ge weest, de waarheid aan het licht te bren gen. o BELGIE. Erkenning der sovjets. De totstandkoming van diplomatieke be trekkingen tusschen België en Sovjet-Rus land ls verwezenlijkt door 'n briefwisseling tusschen de ambassadeurs van België en Sovjet-Rusland te Parijs, waar de onder handelingen over deze quaestle zijn ge voerd. De Belgische en de Sovjet-Russi sche ambassade te Parijs blijven thans ook nog verder in contact met het doel een snellen voortgang voor te bereiden bij de onderhandelingen over economische quaestles, daar gewenscht wordt dat de ontwikkeling van de economische betrek kingen tusschen België en Sovjet-Rusland verzekerd wordt. o ROEMENIE. Het bezoek van Prins Paul. Prins-regent Paul van Joego-Slavië ls te Sinala aangekom'en, waar hij door ko ning Carol en kroonprins Michael werd ontvangen; ook minister-president Tata- rescu en de leden van de regeering waren aanwezig. Prins Paul zal morgen Sinaia weer ver laten na besprekingen te hebben gevoerd met koning Carol, Tatarescu en den mi nister van oorlog Anghelescoe, om zich dan naar Bied te begeven, waar hij een onderhoud zal hebben met den Griekschen minister van oorlog Kondylis, die uit Rome terugkeert. o TS JECHO-SLO W AKI JE. Lltwinof komt op bezoek. Het Prager Tageblatt meldt, dat de regeering van Tsjecho Slowakije den Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Lltwinof, heeft ultgenoodlgd een bezoek te brengen aan Tsjecho- Slowakije. De ultnoodlging, welke door den gezant van Tsjecho Slowakije te Moskou werd overhandigd werd door Lltwinof aange nomen De datum van het bezoek staat evenwel nog niet vast. o ALBANIË. Een minister gearresteerd. Naar de „B. Z. am Mittag" verneemt, is de Albaneesche minister van openbare werken Atém Saraccl, na persoonlijke interventie van koning Achmed Zogoe van zijn functie ontheven en gearres teerd. De minister wordt er namelijk van ver dacht, de aanvoerder te zijn van een wijdvertakte smokkelaarsbende. GRIEKENLAND. De volksstemming over de monarchie. De Kamer heeft het regeerlngsvoorstel om tegen 15 November de volksstemming over het herstel van de monarchie te houden met 188 tegen 49 stemmen aan genomen. .(an. vjoiiokdsiiiiifIlSillliSII ONZE TELEFOONNUMMERS: Dicopfw on Adroimreti' (op 2 lijnen) Zondag. Jeruël, Groenesteeg 16: Samenkomsten voorm. 10 u. en nam. half zeven. Leger des Heils, Hooigracht 30: Samen komst v.m. 10 u. en nam. 8 u. Vrije Bv. Gem.: Samenkomst v.m. 10 en Jeruël, Groenesteeg 16: Bidstond nam. hauf negen. Amsterdam (Keizersgracht 279) Verg. v. obligatiehouders N.V. Kon. Ned. Fabriek v. Wollen Dekens v.h. J. C. Zaal berg en Zn. 11 uur voorm. Dinsdag. Jeruël, Groenesteeg 16: Bijbelbespreking nam. 8 uur. Woensdag. Oegstgeest: Zendingsdag der Ohr. Ger. Kerk Classis Den Haag op „Oud-Poel geest", voorm. half elf. Donderdag. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering aandeelhouders N.V. Electrlcltelt- en Gas Mij., v.h. De Vries en Stevens, 8i/4 uur nam. DAGELIJKS. Hortus: Aquarium-tentoonstelling 10— 1, IV:ff en 7—9 uur DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvler. Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam, „Kruier No. 17". Woensdag en Zaterdag nam, 2 uur. Zondag nam 2 uur. 4 uui 30 en 8 uur. Trianon Theater Breenraat, 8 uur nam. „George White's Scandals". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49 8 u n.m. „Het raadsel van den Indtschen express". Znndagnam 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraai 39. 8Vi u. nam. „De Spionne van Stamboel". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam 2 uur 4'/i uur en 8 u. 15. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. n. ziekenfonds „Tot Hulp der Menscbheid". echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelmlnapark 8 Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, Kortmann, Meyboom, Hovens Greve en Verbrugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Bertel tel. 3302. AARLANDERVEEN. Hoe warm bet was Onze plaatsgenoot, de heer B„ werd ten gevolge der warmte tijdens zijn werkzaam heden ln het hooiland bevangen, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De heer P. v. Harten herdacht dezer dagen zijn 40-jarig jubileum als watermo lenaar in dienstbetrekking bij den Zuid en Noordelndsehepolder. Door het kinderkoor van de clrr. gem. zangver. „De Lofstem" zal op 6 Aug, a.s, worden deelgenomen aan het zangcon cours te de Bilt. ALPHEN Geslaagd voor het elndliploma Ier Middelbare Technische School te Haarlem onze plaatsgenoot J. H. M. v. d. Putten (afd. Bouwkunde). Onze plaatsgenooten R. Vis en W. v. Leeuwen slaagden te Utrecht aan de Mid delt). Techn. School voor bouwkunde, afd. Burgerlijke bouwkunde, voor het eind examen. Gevonden: eenlg geld, 2 belastingplaat jes, 1 taschje inh. toiletartikelen, 1 geruite halsdoek. Inlichtingen politiebureau Ju- llanastraat. Onze plaatsgenoot W. Beek slaagde voor het toelatingsexamen der H.BJ3. te Woerden, leerling van de UX.O.-school, hoofd de heer Gaillard. Blijkens het verslag 19341935 heeft het schapenfonds der Geref. Kerk Alphen een bedrag van f. 275.10 opgeleverd. De heer J. L. J. Gaillard werd aange wezen voor de examencommissie voor de Mulo-examens te Utrecht en 's-Graven- hage en de heer P. Krult voor die te Utrecht. Aan de Middelbare Technische School voor Bouw- en Waterbouwkunde verwier ven onze plaatsgenooten R. Vis en W. v. Leeuwen het einddiploma (afd. Bouw kunde. 2—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6