HET LEIDSCHE CRISIS-COMITE 76ste Jaargang ZATERDAG 13 JULI 1935 No. 23098 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Receptie in de Lakenhal Jaarverslag. Het voornaamste Nieuws van heden. ALFRED DREYFUS I LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarleL Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET AFSCHEID VAN DEN HEER W. A. KRIEST. GROOTE BELANGSTELLING. Onder zeer groote belangstelling van ouders, leerlingen en oud-leerlingen heeft de heer W. A. Kriest gistermiddag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal af scheid genomen als hoofd der opleidings school voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt. Nadat de heer Kriest en zijn echtgenoote bij het binnentreden in de met palmen versierde zaal door de kinde ren der school met een welkomstlied wa ren begroet, nam allereerst de heer B. M. Noach. voorzitter van 't huldigingscomité, het woord. Deze wees er op, na allen wel kom te hebben geheeten, waaronder de vertegenwoordiger van het Gemeente bestuur, de heer mr. A. F. L. M. Tepe als wethouder van onderwijs, dat men hier met vreugde bijeen was, uitgezonderd één persoon en wel de heer Kriest. Immers deze weet dat het voor hem een afscheid beteekent, een afscheid van iets dat hem lief en dierbaar Is geworden. Het is bekend, aldus spr., dat de heer Kriest reeds meer dan 40 jaren werkzaam is geweest aan de Aalmarktsctoool, aan vankelijk als onderwijzer, later als hoofd. Het „hoe lang" is hier echter niet beslis send, wel het „hoe". Die laatste vraag is echter niet moeilijk te beantwoorden, want de wijze waarop de heer Kriest steeds zijn taak heeft vervuld, is boven alle lof ver heven. Hij had die waarachtige liefde voor het vak welke van den onderwijzer feitelijk vereischt wordt. Hij wist dat hij tegen over levend materiaal stond, materiaal dat hij steeds op die plaats wist te bren gen waar het thuis hoorde. Ook de verhouding tot zijn collega's was steeds goed en zoo was zijn school steeds een toonbeeld van goede samenwerking. Ook de verhouding tot de oudercommissie heeft nimmer iets te wenschen overgelaten en de heer Kriest bleek steeds toeganke lijk te zijn voor goede adviezen, zonder dat van een inmenging in de schoolleiding kon worden gesproken. En thans zal de heer Kriest gaan rus ten Echter niet rusten in den zin van lediggang, want zijn veelzijdige belang stelling in muziek en godsdienstige aan gelegenheden, zijn geheele geest, maakt zulks onmogelijk en vandaar dat het co mité, toen zij vernam dat de heer Kriest een nieuwe studeerkamer wilde gaan in richten, hem in dezen studie-zin terzijde wil staan door hem als blijk van erkente lijkheid een deel van de meubileering dier kamer aan te bieden. Spr. draagt dan na deze woorden een boekenkast, bureaustoel, haard en studeerlamp, alsmede een be drag onder couvert voor den aankoop van nieuwe boeken aan den scheidende over en doet deze geschenken vergezeld gaan van een album waarin de namen der schenkers (sters) zijn vermeld. Geachte heer Kriest, aldus eindigde spr. U zult de school niet vergeten, maar wees er tevens van overtuigd, dat de school aan U steeds de beste herinnering zal bewaren. Nadat de kinderen der school hadden ge zongen „De Heere zegene en behoede U", nam namens het Gemeentebestuur, wet houder Tepe het woord, die aanving met te zeggen, dat de edelste en ruimste be looning voor het volbrengen van een le venstaak wel deze is, dat men van God de kracht en de middelen ontving om die taak te kunnen vervullen. Spr. had met groote voldoening en vreugde vernomen dat er een comité was gevormd om den heer Kriest op spontane wijze te huldigen, ook al omdat zich daardoor de gelegenheid voor zou doen, hem openlijk den dank en hulde van het gemeentebestuur over te brengen. Dat dit verdiend is, weten allen, immers de school „Kriest" heeft sinds jaar en dag een reputatie die geen nadere toelichting behoeft. Met Uw heengaan, ver liest liet onderwijs in Leiden een groote kracht, doch bedenk, dat dit heengaan niet beteekent, dat wij U nu met rust zullen laten, want we hopen nog vaak van Uw gewaardeerde adviezen gebruik te mogen maken. Spr. eindigde met den wenscb, dat de heer Kriest nog vele jaren in gezond heid, geluk en tevredenheid van zijn rust zal mogen genieten. Vervolgens sprak namens de vereeni- ging van hoofden van scholen in Neder land. afd. Leiden, de heer H. v. d. Jagt, die eveneens den heer Kriest dank bracht voor al hetgeen wat hij deed in het belang van het onderwijs. De heer ar. D. E. Bosselaar, het woord voerend namens 't gymnasiaal en middel baar onderwijs te dezer stede, dankte den heer Kriest voor zijn steeds waardevolle adviezen en de goede leerlingen die hij af leverde, alsmede voor de aangename sa menwerking. Namens de hoofden van scholen in Lei den sprak de heer W. Koops Azn. een enkel woord, daarbij wijzend op de achting die de schoolhoofden den heer Kriest toedragen. Voor alles wat U voor ons geweest bent, onzen hartelijken dank, aldus spr. De heer de Jong, namens het onderwij zend personeel der school sprekend, zeide, dat met het heengaan van den heer Kriest een gelukkig tijdperk aan de Aalmarkt sohool wordt afgesloten. Uw goede leiding, die ons toch steeds de noodige vrijheid liet, Uw hulpvaardigheid en groote zorgzaam heid, zullen wij niet licht vergeten. Als blijk van waardeering bood spr. het schei dende schoolhoofd een fraaie ets in lijst aan. Ten slotte nam de heer Kriest zelf rfet woord. Deze dag, zoo ving hij aan, stemt tot weemoedigheid maar tevens tot dankbaar heid Weemoedigheid, omdat ik gedurende 45 jaren het openbaar onderwijs met mijn geheele hart en mijn geheele ziel heb ge diend en dus ook voor mij thans geldt het „partir, c' est mourir un peu". In een oogenblik als dit, trekt alles als een film aan het geestesoog voorbij. Thans is echter het doek gevallen en alleen de herinnering aan al die jaren van gelukkigen arbeid blijft mij, een herinne ring echter, die schoon en zoet is. Wanneer ik aan al dat goede denkt, weet ik wel waar ik moet beginnen, doch niet waar ik moet eindigen. In de eerste plaats breng ik dank aan God die mij de kracht gaf om te arbeiden. En verder ben ik eveneens mijn drie leermeesters v. Dijk, Brouwer en Japikse grooten dank verschuldigd. Ook wil ik thans dank brengen aan het gemeentebestuur, het huldigingscomité, speciaal voor de vele en fraaie cadeaux. de oudercommissie, de leerlingen en oud leerlingen. Dank ook aan het personeel, dat mij steeds tot grooten steun was en dat stellig een groot deel van de lof toekomt, welke mij heden is toegezwaaid. Moge de Aalmarkt-school groeien en bloeien, want het ideaal dat ik mezelf stelde is nog niet bereikt. Mag ik thans eindigen met een variatie op de toespraak tot de hoofden van Lebak in Multatuli's „Max Havelaar", „dames en heeren, ik dank U allen zeer!" Na dit officieele gedeelte maakten zeer velen gebruik om van den heer Kriei per soonlijk afscheid te nemen. DE WETHOUDERSKWESTIE. Naar wij vernemen, heeft de SD.A.P- fractie van den Gemeenteraad de overige raadsfracties uitgenoodigd tot een bijeen komst op 22 Juli a.s. ter bespreking van de wethouderskwestie. De ontvangst van B. en W. Het prachtige, historische en steeds zoo bezienswaardige gebouw „De Lakenhal", was gisteravond opengesteld, teneinde al degenen te ontvangen, die zich op eeni- gerlei wijze in de afgeloopen jaren ver dienstelijk hadden gemaakt voor het Leid- sche Crisiscomité. B. en W. onzer gemeente wilden het be stuur en de vele helpers en helpsters hun bijzondere erkentelijkheid voor hun waardevol werk betoonen en hadden daartoe een receptie belegd in deze eer biedwaardige omgeving, die zich zoo uiter mate voor een grootsche ontvangst leent. De vele vertegenwoordigers van liefda dige instellingen te dezer plaatse, diverse raadsleden en andere autoriteiten uit onze stad. die voor deze bijeenkomst een uit- noodiging hadden ontvangen, werden be groet door den burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen en diens echtgenoote, door de wethouders Goslinga, Tepe en Romijn, alsmede door mr. van der Stok, als plaatsvervangend gemeente-secretaris. Mr. van de Sande Bakhuyzen heette allen welkom in een rede. waarin hij op merkte het een voorrecht te achten, tot de Bestuursleden van het Leidsche Crisis comité en alle anderen in de Lakenhal het woord te mogen richten en bij de ver schijning van het jaarverslag een ont moeting met hen te organiseeren. Spr. wilde niet een dankbaarheidsrede houden: hij zou er dan wederom toe ko men den een voor den ander te prijzen en ieders voortreffelijke eigenschappen op te sommen. Spr. wilde daarom volstaan met uit naam van het Gemeentebestuur allen te danken voor het vele goede, dat men ge daan heeft in het belang van de lijdende menschheid. Toch is er over het Crisis comité nog wel wat te zeggen. Spr. kent géén onderneming, waarbij voor de ver deeling der gelden zóóveel werk noodig is. Wat gij daaraan hebt verricht, was van veeleischenden en veelomvattenden aard. Het geruoht loopt, aldus spr., dat het Crisiscomité hier binnenkort, zal ophouden te bestaan, als een bewijs, dat de huidige toestand van blijvenden aard is, waaraan wij ons moeten aanpassen. Doch er blijft hiervan over, dat alle organisaties op lief dadig terrein zich voor één doel hebben samengespannen: spr. hoopt, dat zulks zal blijven. Er is een band ontstaan tusschen velen, verschillend in kleur en richting. Men heeft geleerd elkaar te vinden en dat is voor de liefdadigheid van groot belang. Spr. memoreerde voorts de groote dien sten, die het Crisiscomité aan het Ge meentebestuur heeft bewezen en herdacht tevens met waardeering de geslaagde actie van de Nederlandsche Dagbladpers. B. en W. hebben gezocht naar een ge legenheid om van hun waardeering te doen blijken en meenden dit het beste te doen, door allen samen te brengen in dit fraaie museum, dat helaas ook nog aan te veel Leidenaren onbekend is. Men zal hier vele schatten kunnen bewonderen: spr. hoopt, dat er nog eens een beeldhou wer zal zijn, die de Woensdagsche collec- trice of de ,,samenwerking-van-alle-kleur- en-richting" in beeld zal brengen, om dat dan in dit gebouw een plaats te geven. Tenslotte dankte spr. allen nogmaals har telijk voor hun opoffering en naasten liefde. Wethouder mr. Romijn dankte als voor zitter van het Leidsche Crisiscomité den eere-voorzitter voor zijn woorden en voor de bijzondere onderscheiding, allen hier te willen ontvangen. Ten zeerste was spr. erkentelijk voor de altijd ondervonden groote bereidheid tot medewerken, van wie dan ook. Ook het Bestuur van het Leidsch Crisiscomité meent, dat nu de tijd gekomen is, terug te treden en het werk voortaan weer over te laten aan de bestaande instellingen van liefdadigheid, die beter in staat zijn hulp te verleenen. Wij zullen dan ook spaarzaam zijn in onze beden om hulp: in dit verband is reeds besloten de Woensdagcollecte niet meer te hervatten. Het Comité wordt echter nog niet ontbonden, daar zal nog wel eenigen tijd over heen gaan. Waar mogelijk zul len de leden van het Comité hun steun gaarne blijven verleenen. Spr. dankte nogmaals voor de ontvangst in deze bekorende omgeving, waar men in de gelegenheid zal zijn, met elkander van gedachten te wisselen en het een en an der te bespreken. De Burgemeester verzocht vervolgens de aanwezigen zich met hem naar de buffet ten te begeven die als steeds, onder lei ding van mevr. Coert, met zorg waren ge arrangeerd. Nog langen tijd bleef men hierop bijeen, genietend van de interes sante historische omgeving en van den heerlijken zomeravond. Het Jaarverslag. Aan het jarverslag 1934 betreffende de werkzaamheden der afd. Leiden van het Nationaal Crisiscomité, ontleenen wij het volgende Velen hebben wederom de hulp van het Comité ingeroepen. Het bestuur stelde zich weder voor oogen het leenigen, zoo veel mogelijk in samenwerking met be staande instellingen, van individueelen nood, gevolg van Crisisverschijnselen. Het Comité concentreerde zich op het verlee nen van aanvullenden en opheffenden steun, alsmede het geven van ontwikke ling en ontspanning. De heer A. M. Touw, die vanaf de op richting van het Comité le secretaris was, zag zioh in Mei j.l. wegens vertrek naar elders, genoodzaakt als zoodanig ontslag te nemen, hetgeen een groot ver lies beteekende. Voor zijn vele werkzaam heden wordt hartelijk dank gebracht. In deze vacature werd niet voorzien. Het bureau van het Comité is nog steeds gevestigd Stille Rijn No. 3. Voor de vaste lasten aan het werk verbonden, verleent de gemeente een maandelijksche subsidie van f. 250. HET AFSCHEID VAN DEN HEER W. A. KRIEST BOVENSTAANDE FOTO LAAT ZIEN. DAT HET DEN HEER KRIEST AAN BELANGSTELLING NEET ONTBRAK. Blijft geven! De malaise van crisis kan nauwelijks meer worden gesproken duurt onver minderd nu al jaren voort, steeds nieuwe slachtoffers met zich mede sleepend. Waren het ten tijde van de oprichting van het Crisiscomité arbeiders en werk lieden die steun vroegen, in den laatsten tijd komen vele aanvragen van kleine zelfstandigen in. Wederom is echter veel leed verzacht kunnen worden en kon menigmaal ineen storting en ellende worden voorkomen. Het terrein waarop het Comité arbeidt, is te veelzijdig, om dit hier in enkele woorden weer te geven. Giften in geld of in natura. als brand stoffen, boven- en onderkleeding, schoe nen, dekens, levensmiddelen, leeningen en schuldleeningen, zijn slechts een greep uit de middelen, die ten dienste staan om te steunen waar dat noodig is of staande te houden, wat dreigde te vallen. Dit alles kan echter niet blijven voort gaan, als de inkomsten kleiner worden. Daarom stadgenooten, blijft uw gaven geven! 0 De geldmiddelen. Ook dit overzicht getuigt wederom van een teruggang der ontvangsten. De hoofd bron van de inkomsten was wederom die van de Woensdag-collecten en het be stuur brengt hartelijk dank aan hen, die geregeld hun medewerking geven Ook wordt dank gebracht aan mevr. Wichers RollandetTouw en de hoofdcollectrices voor haar voortdurende zorg en het goed verloop der collecten. Andere geregelde inkomsten werden ontvangen van de Ver. v. Huisvrouwen, het Leidsch Studentencorps, het Kon. Mi litair Invalidenhuis, diverse scholen, groo te magazijnen en instellingen, van per soneel van magazijnen enz. en van parti culieren. Van het Nat. Crisiscomité werd dit jaar f. 4000 ontvangen, terwijl de gemeente Leiden wederom f. 3000 subsidie gaf voor de noodzakelijke onkosten, waardoor alle giften geheel voor steun konden worden uitgekeerd. De gemeente Leiden bekos- Itigt. met Rijkssubsidie eveneens de cur sussen voor jeugdige werkloozen. Door middel van het Crisiswaarborg - fonds werden door de Gem. Hulpbank idem. Bank van Leening en Geidschiet- BINNENLAND Steun voor de zeescheepvaart; de voor- loopige regeling:. Ode Blad). De minister over de herziening van den wettelijken tijd. (Binnenland, 3de Blad). Dieseltrein bij Haarlem ontspoord en tegen een mast gereden; belangrijke ver traging in het verkeer. (Gemengd, 3e BI.), De internationale tenniskampioenschap pen te Noordwijk. (Sport, éde Blad). Record-aantal inschrijvingen voor de Kaagweek. (Sport, éde Blad). Te Parijs is aangehouden de voortvluch tige bankier L. Schaap uit Wormerveer, (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch geschil (Buitenland, 2e Blad). Overleden is, 75 jaar oud, overste Alfred Dreyfus. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Nabij Parijs is, 75 jaar oud, overleden Afred Dreyfus, bekend uit het groote landverraadproces. Men zie voor bijzon heden onder „Buitenland". (2e Blad). bank) verstrekt 154 leeningen tot een to taal bedrag van f. 19121. Op de loopende leeningen werd afge lost f. 12450. Dit laatste bedrag werd be steed voor het verstrekken van nieuwe leeningen. Sedert de oprichting van het Crisis- comité zijn op deze wijze verstrekt 441 leeningen tot een totaal bedrag van f 50036.73. Hiervan werd afgelost f 22950. Op 31 December stond nog aan leeningen uit een bedrag van f. 14785.98. Aan het Brokkenhuis werd een subsidie verstrekt van f. 500. Op een eerder ver strekte leening werd f. 200 afgelost. De verkoop van crisis-postzegels bracht op f. 908.96. Den organisatoren en mede werkers ook hiervoor onzen hartelijken dank. Het Leidsch Studenten Tooneel heeft met medewerking van het Fritz Hirsch gezelschap op 20 November een opvoering van „Die Fledermaus" gegeven, ten bote van het Crisiscomité. Voor deze uitvoe ring bestond veel belangstelling. Zoowel artistiek als financieel is deze uitvoering een groot succes geweest. Betreffende de uitgaven valt op te mer ken, dat dit jaar vooral steun in geld is verleend. Deze steun wordt meestal door tussehenkomst van een huisbezoeker (ster) uitgereikt. Voor ontwikkeling en ontspanning werd f. 734.90 uitgekeerd. Dit betrof en kele cursussen, welke niet door de ge-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1