persil Persil Ëiufi Persil WAT DE VROUW DRAAGT Eén handvol is voldoende MM 76sïé Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Juli 1935 Vierde Blad No. 23098 VOOR DE HUISVROUW. mhh VRAGENRUBRIEK. VARIATIES. De mode-experts hebben gelukkig inge zien, dat zij met de veranderlijke geest van de vrouw, en met haar wensch tel kenmale een ander effect te bereiken, re kening moeten houden, wilden zij niet voor goed in discrediet raken. Steeds een ander effect! Vooral de nieuwe zomermode doet deze wensch goed uitko men. En als wij onze oogen maar niet ge sloten houden merken wij op met welke eenvoudige middelen dit in vele gevallen verkregen wordt. Wij wijzen in dit verband in de eerste plaats op de verschillende korte en half lange jakjes, die men bij de zomerjurken ziet en die aan beide zijden gedragen kun nen worden, dus bij twee verschillende Ja ponnen, mits slechts een harmonieus ge heel gevormd wordt. Een voorbeeld hiervan zien wij op onze eerste afbeelding. Een gebloemd zijden japon met vierkante hals en klokkende rok, een model, dat niettegenstaande of misschien juist dóór zijn eenvoud heel aardig Is, de gebloemde zijde heeft geen verdere garneering noodig, spreekt ge noeg voor zich zelf. Wat wij opmerken is de breede ceintuur, die wij meer en meer zien verschijnen. We willen echter ditmaal speciaal letten op het kleedingstuk dat bij de Japon gedragen wordt: het jakje. En wel immers wat de „variatie" betreft. Wel nu, dit jakje is van binnen donker, van buiten licht of omgekeerd! Als contras- teerende kleuren kiezen wij de lichtste en de donkerste kleur van het bloemenpa- troon van de japon. Draagt men het jakje donker, dan zien we de lichte mouwom slagen, draagt men het daarentegen licht, dan garneert een donkere mouwomslag het geheel! Wat bijv. zakken betreft, die kan men naar verkiezing aanbrengen, hiervoor heeft iedere vrouw haar eigen bijzondere voorkeur meestal wel. Wij hebben het nu echter alleen nog maar gehad over hetzelfde jakje bij de zelfde japon. Maar evengoed kan het ge dragen worden bij een geheel andere jurk, mits men er maar weer voor zorgt dat een passende combinatie verkregen wordt! Dikwijls komt het, wat een variatie be treft, slechts aan op een „goede gedachte"! Zie bijv. onze tweede afbeelding. Eerst een heel eenvoudig wandelpakje, zooals we dat 's zomers zoo graag dragen, en dat. al is het dan ook warm, dikwijls in een don kere tint gehouden wordt, en alleen wordt opgevroolijkt door schoenen, hoed en handschoenen van een vroolijke kleur. En met welke geringe middelen is het te ver anderen in een volledig middagcomplet. Een organdie-ruche, ziedaar alles wat er voor noodig was. met groote steken in het jakje gehecht! Hierbij een gekleedere hoed, een middagschoentje en we hebben het wandelcostuumpje In een middag toilet omgetooverd! Nog op geheel andere manier kunnen wij gewerkte én effen weefsels samen ver werken. En wel bij de gekleede japon, die ook 's avonds gedragen kan worden. Zie als voorbeeld onze modellen op de derde afbeelding. Van sprekende, veelkleurige zijde maken we het bovenstuk, de ruim- vallende, gedrapeerde, overgeslagen rok van donkere zijde, gevoerd met de gewerkte. Deze rok heeft echter de bijzonderheid, naar voren en naar achteren geslagen te kunnen worden, men maakt eenvoudig de ceintuur los en draait hem om de zijnaad of naar voren óf naar achteren. We heb ben hierbij dus de keus tusschen een ele gante donkere Japon en een zomersch ge bloemd zijden jurk bewerkstelligt! Wil men bij deze japon bijv. een bolero-jakje dra gen, dan moet dit natuurlijk óók aan twee kanten benut kunnen worden, donker bij de donker overgeslagen rok en kleurig bij de naar achteren geslagen rok. Dit is zeker een variatie, waar menige vrouw het oog dp zal laten vallen. Tenslotte, als héél eenvoudige veran dering van aspect, die, welke we door een sjawl, en andere kleinigheden aanbrengen. Onze beide laatste modellen laten hier van een voorbeeld zien. Een linnen jurk, met breede revers, zomersch frisch, eenvou dige lichte handschoenen, plotseling ver anderd in een ander toiletje, en dat alleen maar door een gewerkte zijden sjawl, bo ven aan de hals gestrikt en onder de ceintuur doorgetrokken, hoed met lint in een van de kleuren van de sjawl, bljpas- ssende tasch en handschoenen! Zoo zien we, dat dikwijls met zéér geringe uitgaven de treffendste variaties zijn te bedenken, 't Hangt in de meeste gevallen slechts af van de goede smaak en de vin dingrijkheid! BIJ DE ZOMERJURK DE PARASOL. Tallooze kleinigheden wijzen er op dat de mode steeds weer terugblikt naar vroe ger! Eerst zagen wij de handschoenen, met rijgsels en ruches, veel gelijkende op de mouwen van 70 jaren terug! En de zomer- tasschen, die we op het oogenbllk toch zoo modern vinden, liefst ook al met ru ches, wat lijken ze op die van onze groot moeders! En nu is daar nog de parasol bijgeko men; men kan niet meer met een gewone, doelmatige „en tout cas" volstaan. Gar neering moet er zijn, al is het alleen maar een fantasie-knop. Maar in vele gevallen is dit niet voldoende; bij de vroolijke licht kleurige zomerjurk hoort een parasol, be spannen met dezelfde zijde van de japon, ook de stok is hiermee vertrokken. Let op het aparte model van onze eerste afbeel ding! We zien ook zelfs ruches bij de pa rasol, en, het valt niet te ontkennen, het staat aardig, gracieuser dikwijls, dan de strak-bespannen modellen. Als finishing iouch een kunstbloemenbouquetje. DE „VLEERMUIS-CAPE". Het is nu wel den tijd om een cape model aan te schaffen, die men ook in het begin van de herfst kan dragen. Het is nogal moeilijk om hierin een beslissing te nemen, men geeft niet graag te veel uit voor een kleedingstuk, dat betrekkelijk weinig gedragen wordt. Men dubieert tus schen een driekwart mantel, die veel praktischer en een cape, die ongetwijfeld modieuser is! Wat is dan de oplossing? Beide in één! Een schilderachtig voor beeld geven we hierbij, een effen model, met de zoogenaamde „Vleermuis-mouwen" op zij en van achteren ingezet. Dit heeft het voordeel zoowel bij een rechte japon als bij de nieuwe, ruimvallende avondjurk gedragen te kunnen worden. En evengoed bij een effen als bij een gewerkt weefsel. WILLY UNO AR. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlcndsche Industrie. •ermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Mutsen en sjaaltjes beschreef ik al zóó veel en tóch vragen mijn lezeressen me steeds weer om nieuwe patroontjes Dit maal is het een jong meisji. dat in de luilekkere vacantie-uren graag een een voudig stelletje wilde haken en mij daar om'vroeg iets op te geven. Ik geef u nu een praktisch model, u kunt de maat zelf regelen naar uw hoofd en naar haren; het is te gebruiken in elk jaargetij en be schermt u even goed tegen wind als regen; in het laatste geval zet u er desnoods nog een voerinkje in. Het is (dat spreekt toch van zelf?) een model om schuin op uw krullen te zetten. Met 140 gram haakwol en een haakpen no. 5 moet u ongeveer zóó vast haken dat er 8 patronen op de 5 c.M. komen. De das wordt gewerkt in een fantasie steek met aan beide uiteinden een rand van stokjes en vasten. Zet 32 lossen op keer om en werk één vaste in den 3dnen steek vanaf de haak pen. Verder de toer af werken in niets dan vasten; 2 lossen en omkeeren. Vol gende toer: één vaste in elke steek. Ga hiermee door (als maar vasten-toeren) tot uw werk 6Vj c.M. lang Is: maak altijd vóór het omkeeren 2 losse steken. Na die 6'I: c.M.: volgende toer: één stokje in elke steek; 2 lossen omkeeren. De volgende twee toeren: één vaste ln eiken steek; dan is de rand af en werkt u de eigenlijke das geheel op de volgende manier: na de twee lossen, waarmee u omkeerde, maakt u één vaste in den eersten steek, dan één losse; A: steek de haakpen in het zelfde gaatje en trek de draad door. daarna de haakpen in het volgende gaatje tusschen de steken (sla steeds de steken van den vorigen toer over) en trek de draad door. Leg de wol over de haakpen en haal ze door de drie lussen; haak nu een losse en herhaal deze steek vah af A tot het einde van den toer: maak dan 2 lossen en keer om. Deze toer herhaalt u tot de das laing genoeg is, b.v. 84 c.M.; vergeet vooral niet de 2 losse steken iedere keer, als u om- draalt; want anders trekt het werk scheef. Als de das de goede lengte heeft, werkt u weer de rand: eerst twee toeren één vaste ln eiken steek; dan een toer van niets dan stokjes, en ten slotte, net als aan het begin, over een lengte van 6>/« c.M. niets dan vasten haken; dan af hechten. Nu het mutsje. Begin ln het midden van de bol met 5 lossen op te zetten. Maak deze met een halve vaste tot een ringetje. Haak dan 10 vasten in dezen ring en ga dan verder: 2 lossen, steek de haakpen in den volgenden vaste, trek de draad door, steek de haakpen in den tweeden vaste, trek ook daar den draad er door, leg de wol over de haakpen en trek deze door alle drie de lussen tegelijk, de zelfde steek dus als van den das! Haak dan nog een losse. Werk in deze patroonsteek in de rondte en steek uw haakpen steeds in den laatsten steek van het vorige patroon. Maak ln den eersten toer 10 patroonste ken over de 10 vasten van den vorigen toer. In den tweeden patroontoer 12 pa troonsteken. In den derden 15. in den vier den 20 patroonsteken; ga op die manier door, maak steeds voldoende extra pa troonsteken er bij. om het bolletje goed vlak te houden. Zoo zult u b.v. in den zesden toer een patroonsteek op lederen vorigen steek moeten maken en bovendien een patroonsteek tusschen de steken; dat moet u zelf beoordeelen. Als de middellijn van het bolletje 17 cM. is, zet u het werk zonder meerderen voort over een lengte van 4 CM. met alleen 2 lossen tusschen eiken patroonsteek Ik denk, dat u dan zoowat 20 toeren heeft gewerkt vanaf het begin. Natuuriyk moet u dit mutsje passen. Ik kan niet beoordeelen hoe klein of groot uw hoofd is. maar ik vermoed, dat u nu wel aan den rand kunt beginnen, die evenals die van de das in vasten en stok jes gehaakt wordt. Deze rand geeft met een stevlgte en vorm aan de muts. Werk eerst 3 lossen. A 2 stokjes in de lus tus schen 2 patroonsteken en herhaal van A af in het rond Volgende toer: een vaste in eiken steek; 1 losse; volgende toer: 1 vaste in eiken vaste van den vorigen toer. 1 losse; volgende toer: A 1 vaste in eiken vaste over de eerste 7 steken; 1 steek over slaan; van A af in het rond herhalen; 3 lossen bii het omkeeren; volgende toer: 1 stokje in eiken vaste: dan nog 6 toe ren van niets dan vasten; wol afbreken en stevig afhechten. Het werk zoowel das als muts wordt evenals altijd aan den averechten kant met een warm yzer onder een vochtigen doek opgeperst. Dan vroeg men my nog om eenvoudige baby-sokjes: brei die met stalen brei naalden no. 14: begin bovenaan en zet 51 steken op: gebruik slechts 2 naalden en brei de eerste 2 toeren recht heen en recht terug. Dan de derde toer: geheel averecht breien: de vierde recht en de vUfde weer averecht; dan begint het patroon: 1ste toer: 4 recht, A omslaan. 1 afhalen 2 tezamen den afgehaalden steek over de mindering heen halen om slaan 7 recht: herhaal van A af tot het einde van den toer en eindig met 4 recht; 2e toer averecht: (verder alle even" toe ren averecht): 3e toer: 2 recht A 2 tez. omsl. 3 r. omsl.. 2 tez.. 3 recht; van af A herhalen tot het einde, eindigend met 2 recht; 5e toer; A 1 r„ 2 tez.. omsl.. 5 r., RECLAME. 747« Voor het wasschen van een japon is één handvol P e r s i I voldoende. Dit is de waar de van ongeveer 6 cent. Goedkooper, eenvoudiger en beter dan met P e r s i I kunt U niet wasschen. Persil met 'n beetje koud water oplossen. De japon geheel koud wasschen nooit in het water of sop laten staan en direct in koud water naspoe len. (In het eerste spoelwater wat azijn.) Vervolgens tusschen witte doeken droog rollen. E. Ostermann Cos Handel Mij. N.V., Amsterdam Fabriek te Jutphaas b«j Utrecht omsl, 2 tez.; van af A herhalen tot het einde eindigend met, 1 recht; 7e toer: 2 tez.. A omsl. 7 r.. omsl.. 1 afh.. 2 tez.. den afgehaalde over de mindering heenhalen; van A af herhalen tot het einde eindigend met: omslaan. 2 tezamen. Brei de volgen de 4 toeren recht heen en averecht terug: dan 4 t. recht heen en recht terug en daarna weer recht heen en averecht terug over een lengte van 5 c.Mnu de gaatjes maken om het lint door te rygen. aldus: 3 r.. A: omslaan. 2 tez.. 4 recht; van A afherhalen tot het einde van den toer; eindigende met 2 recht 2 tezamen. Nu moeten er 50 steken zyn. Brei daarop nog 4 toeren recht heen. averecht terug; dan begint de voet. Eerst 16 steken recht; dan op de volgende 18 st. recht heen, aver, terug. 32 toeren lang: haal den eersten steek steeds af. Breek nu de wol af en hecht hem aan waar de 16 steken waren blUven staan; neem met dezelfde naald 16 lussen op (en brei ze) langs de wreef en 9 steken langs den teen; neem dan de andere naald en brei de óverige 9 steken van den teen en ook de 16 lussen aan den anderen kant van de wreef en brei dan nóg de 16 resteerende steken. Er staan nu dus 41 steken op iedere naald. Brei op die 82 st. in totaal 9 toeren recht heen. en aver, terug; minder dan 1 steek aan het begin en aan het eind van elke naald in eiken toer, 5 maal en kant af. Dat is sokje no. 1; brei het tweede net zoo; naai de naadjes dicht, aan den averechten kant en ryg door de gaatjes van elke sok 45 c.M. smal lint. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven. DAMESVEREENIGING „DORCAS". Evenals vorige jaren mogen wy, met toestemming van B. en W. vanaf 11 Juli tot en met 6 Aug. (uitgezonderd 13, 17, 21, 24 en 31 Juli) met lijsten rondgaan ter inzameling van gelden, voor kleeding voor armen van verschillende richting, om ln den komenden winter te worden uitge reikt. Beleafd doch dringend bevelen wij deze collecte aan. By voorbaat onzen vrlendeiyken dank. Namens de vrouwen der Advent- gemeente „Dorcas" te Leiden: Wed. G. VAN OOSTEN- VAN INGEN. Heerenstraat 50. P.S. Gebruikte kleeding enz. wordt ook gaarne aangenomen en afgehaald. RECLAME- 7462 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het deed ons gistermorgen vreemd aan. toen we op onzen rondgang om „nieuws" inzake den veehandel op te doen, enkele onzer vaste informaties op de afdeeling gebmiksvee op de markt hier ter plaat se, niet meer op hun oude vaste stand plaatsen aan te treffen. Sommige namen reeds meer dan 40 jaar hun standplaats in, zooals ons werd medegedeeld en zagen nu plotseling hun balies opgeruimd en moesten een ander plaatsje zoeken Men weet het; aan de verplaatsing en moderniseering van de Leidsche vee markt wordt druk gearbeid, en onze Sleutelstad krijgt ten gerieve van handel en verkeer, doch ook in het belang van de hygiëne een veemarkt, die zich aan past aan de moderne eischen. Niet in het minst is dit in het belang van de vee handelaren en bovenbedoelden waren dan ook zonder morren, tijdelijk naar elders verhuisd, om straks in September een nieuwe vaste plaats op te zoeken, op het nieuwe terrein, wat men bezig is in ge reedheid te brengen. De handel was gistermorgen niet druk. Er was nog heel wat vee, waaronder heel best melkvee, doch de meeste boeren lie ten nog wegens hooibouw verstek gaan en alzoo bleef er veel onverkocht. De prijzen waren gedrukt. Ook te Leeuwarden was de handel heel kalm en iets aan den lageren kant, we gens te weinig koopers. Zwolle Idem. Op de slachtveeafdeelingen in het al gemeen genomen heel matige aanvoeren en de warmte legde weer eenigen druk op de vleeschmarkt met het gevolg dat de levende handel er ook al eenigszins on der te lyden had. Een goed rijp en jong beest bleef het meest naby de pryzen der vorige week, dooh overigens flauwer en slaohtstleren overtuigend lager in prijs. Voor 't klein-slachtvee als vette, nuch tere kalveren, kon de handel ln het alge meen redeiyk worden genoemd en bleven de pryzen behooriyk vast. De vette varkensmarkt nogal eenigs zins verdeeld, was toch in doorsnee niet minder, zelfs eerder iets hooger te noe men Vooral de beste vleeschvarkens wa ren goed in trek en konden gemakkelijk 17 17"-. soms 18 cent maken. Vette soor ten 16 167? cent per pond. De magere varkensmarkt was vanwege den tuinbouw zeer verlaten. Biggen éch ter nog duur. VAN DER S. HAARLEMMERSTR.|y| LEIDEN TEI-SPOON M. S. te L. Oogenblikkehjk een zui veraar laten komen en grondig laten reini gen. J. M. te L. Adressen voor een parti culiere Mulo-school voor 's avonds kunnen wy U in deze rubriek niet verstrekken. H. H. te L. Met grauw papier beleg gen en met een heet strijkyzer er overheen gaan. Zoo noodig na wrijven met terpen- tyn. I. I. te L. Hongaarsche kerkdiensten zyn ons niet bekend. C. J. v. W. te O. W. Informeer eens op de groentenveiling. W. B. te A. a/d R. Directie is geves tigd te Rotterdam. De filialen te Leiden zijn gevestigd Donkersteeg en Haarlem merstraat. H. v. H. te L. By een boekhandelaar zal men U volledig kunnen inlichten. W. v. F. te L. Voeg by elkaar gelyke deelen rauwe en gekookte lynolie en be- stryk het katoen geiykmatlg met een daarin gedoopte kwast. Laat goed droog worden op een plaats waar de lucht goed kan toetreden. N. H. de K. te L. Vocht is altyd na- deelig voor etenswaren, speciaal voor de door U genoemde. J. C. te L. Adressen van „Vrye Jeugd herbergen" zyn ons onbekend. G. F. te L. Particuliere adressen van diverse schaakspelers kunnen wy niet geven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13