LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Juli 1935 76ste Jaargang Brandveiligheid bij filmvertooningen. Vierde Blad No. 23097 Brand in hooiberg te Voorschoten. LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK. EEN SPIONNAGE-FILM o Foto Bleuzé. De Minister geeft aanwijzingen in afwachting van een wettelijke regeling. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gezonden aan de bur gemeesters der gemeenten, waarin hij be toogt dat het bekende noodlottig ongeval te Hilversum, tengevolge van het in brand geraken van een film, heeft geleid tot algemeene erkenning van de noodzakelijk heid, dat van overheidswege aan de be veiliging van het publiek tegen brand gevaar bij openbare filmvertooningen zeer bijzondere aandacht wordt geschonken. Hij heeft hierbij vooral op het oog vertoo ningen van films, welke plaats hebben in andere dan speciaal voor filmvertooningen ingerichte gebouwen. Mede aan de hand van een voorloopig rapport, uitgebracht door een door de Kon. Ned. Brandweervereenging naair aanlei ding van het ongeval te Hilversum, inge stelde commissie, is bij mij de vraag in onderzoek, aldus de circulaire, of met be trekking tot het onderhavige onderwerp een algemeene wettelijke regeling tot stand dient te worden gebracht Hangende dit onderzoek, dat naar zich laat aanzien, nog eenlgen tijd vordert, meen ik niet te mogen nalaten een poging om te bevorderen, dat in die gemeenten, waar, hetzij wegens onvoldoende bekendheid met te stellen eischen van veiligheid, hetzij om andere redenen, voldoende waarborgen voor die veiligheid zouden blijken te ontbreken, be hoorlijke verbetering ln den bestaanden toestand kome. Ook wordt daarmede het belang ge diend, gelegen in het scheppen van een zekere mate van overeenstemming en een heid ln de vanwege de plaatselijke over heden te nemen maatregelen. In verband hiermede moge ik onder staande. in overleg met terzake deskun dige instanties opgestelde practische wen ken en aanwijzingen te uwer kennis bren gen. A. Vertooningen met norraaalfilms 1. De toeschouwersruimte zij voorzien van tenminste twee toe- of uitgangen, welke van zoodanige slwtingen voorzien zijn, dat zij zich zonder gebruikmaking van sleutels bij een lichten aandrang van bin nen uit naar buiten openen. 2. Tijdens een voorstelling worden de uitgangen aangeduid door een noodver lichting (bijv. kaarslantaarns), welke branden kan onafhankelijk van de in het gebouw aanwezige licht-lnstallatie. Dc uit gangen zijn gedurende de voorstellingen nimmer afgesloten, noch op eenigerlel wijze versperd. 3. De stoelen of banken in de toeschou wersruimte worden aan den grond beves tigd of door middel van stevig houtwerk tot rijen gekoppeld. 4. De gangen of looppaden tussohen of langs de zitplaatsen, alsmede de toegan gen tot de zaal, de trappen, bordessen e.d. hebben voldoende ruimte, om een snelle ontruiming van het lokaal mogelijk te maken. 5. Er worden niet meer bezoekers In de toeschouwersruimte toegelaten dan zit plaatsen beschikbaar zijn. Gangen of loop paden worden niet door staan- of zitplaat sen ingenomen of op eenigerlei andere wijze versperd. 6 Indien normaalfilms (breedte 35 m.M.) vertoond worden ln een zaal, waar geen cabine beschikbaar is, geschiede zulks slechts met een kofferfilmtoestel, dat niet geplaatst mag worden in de nabijheid van een voor het publiek bestemden uitgang. De opstelling zij zoodanig, dat het door een raam of deur ten spoedigste ln de buitenlucht of in een niet voor het publiek bestemde ruimte kan worden gebracht. Ten bewijze, dat het te gebruiken koffer- kino-apparaat in goeden staat verkeert, vordere de burgemeester zoo noodlg een attest van een deskundige. Uit dit attest moet in ieder geval blijken, dat het kof fer-filmtoestel zoodanig is geconstrueerd dat de film, indien zij afbreekt vóór, in of achter het „venster", onmogelijk met de lamp of andere sterk verhitte deelen van het toestel in aanraking kan komen of op andere wijze door de hitte van de lamp in brand zou kunnen geraken. (Gewezen wordt op de stichting voor fotografisch en kinematografisch onderzoek, gevestigd in het Physlsch Laboratorium, Bijlhouwer straat 6, Utrecht). Om het toestel worde een ruimte van tenminste twee meter naar alle zijden vrijgehouden, in welke ruimte zich alleen de persoon mag bevinden, die met de be diening van het toestel is belast. In de onmiddellijke nabijheid van het toestel zij een emmer water benevens een natte deken aanwezig. In de zaal worde rooken verboden. 7e. De zich niet in het toestel bevindende filmrollen worden bulten de voor de toe schouwers bestemde of andere voor het publiek toegankelijke ruimte gehouden. Zij moeten verpakt zijn in goed sluitende doozen, die van metaal, hard hout, geperst papier, of een ander onbrandbaar mate riaal vervaardigd zijn. Zij moeten zoodanig bewaard worden, dat zij slechts onder het bereik zijn van den persoon, die met de bediening van het toestel is belast of van zijn helpers. 8e. Indien de vertooning van normaal films (35 mM.) niet geschiedt met een koffer-filmtoestel, worde het filmtoestel met alle toebehooren opgesteld buiten de toeschouwersruimte op zoodanige wijze, dat voldoende maatregelen zijn genomen tegen brandgevaar. 9e. De snoeren en stekkers, benoodigd voor stroomtoevoer tot het filmtoestel moeten van deugdelijk materiaal zijn en worden zoodanig aangebracht, dat de aan wezigen er langs, onderdoor of overheen kunnen loopen zonder ze aan te raken, 10e. Indien onmiddellijk bij het toestel geen schakelaar aanwezig is, waarmede 't licht in de toeschouwersruimte kan wor den ontstoken door den persoon, die het toestel bedient, zij een persoon aanwezig die uitsluitend met de bediening van den schakelaar(s) der zaalverlichting vóór en na de projectie, alsmede in geval van nood, is belast. 11e. De persoon, die met de bediening van het toestel is belast, toone ten genoe gen van den burgemeester aan, dat hij daartoe bekwaam is. B. Vertooningen met smalfilms. 12e. Indien smalfilms vertoond worden (welke blijkens de er op aangebrachte kenteekenen als ,,non-flam", „Sicherheits- fllm", „safety-film" e.d. uit moeilijk brand baar materiaal bestaan), behoeven de maatregelen onder 6, 7, 8 en 11 niet te worden genomen. Alleen dient om het toestel een ruimte te worden vrijgehouden van 1 meter naar alle zijden, terwijl de zich niet in het toestel bevindende filmrollen in gesloten onbrandbare doozen moeten opgeborgen zijn. Ook bij deze filmvertoo ningen worde verboden te rooken. Het verdient aanbeveling dat de verant woordelijke autoriteit zich eenigen tijd vóór het toelaten van toeschouwers ver gewist, dat aan alle door haar gestelde eischen voldaan is. STEUN VOOR KOOLZAADTELERS. Het ligt in de bedoeling van de regeering om koolzaad van den oogst 1936 voor steun in aanmerking te doen komen. De oppervlakte welke in de steunregeling zal worden opgenomen, bedraagt maximaal 3000 H.A. Getracht zal worden een prijs van f. 12 per 100 k.g. te bereiken. De maximum steun zal f. 5 per 100 k.g. bedragen. Door de P.L.C.O.'s zullen binnenkort for mulieren aan de bekende telers worden gezonden, waarop de telers aanvraag kun nen doen om voor een bepaalde met kool zaad te bebouwen oppervlakte voor steun in aanmerking te komen. Telers die op 20 Juli geen formulier ont vangen hebben en voor steun in aanmer king wenschen te komen, kunnen tot 23 Juli bij de Provinciale Landbouw-Crisis- Organisatie, waarbij zij georganiseerd zijn, een formulier aanvragen. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De commissie noteering voor Neder- landsche boter is vastgesteld op 43 cent. Gistermiddag omstreeks 6 uur ontstond, waarschijnlijk door onvoorzichtig optre den van een der kinderen, brand in een hooiberg gelegen achter den stal vun de boerderij van den landbouwer A. v. W., aan den Rijndijk, onder de gemeente Voonschoten. Gelukkig was de wind van de woning af, zoodat slechts een klein gedeelte van het dak vlam vatte en door het krachtdadig optreden van de brand weer, onder leiding van den heer A. J. Turion, die met de autospuit spoedig ter D. S., te L. Het recht op pensioen zal blijven bestaan. Een uitkeering zal gedaan moeten worden om in uw onderhoud te voorzien. Inderdaad zoudt u zich met een verzoek tot de rechtbank kunnen wenden. IJ Wekelijks moet aan rentezegels geplakt worden voor een bedrag van 25 cents. Abonné W. G„ te L Frambozenlimo nade. Zes pond frambozen met 85 gr. wijn steenzuur en 2 dl. watpr 24 uur laten staan; door een doek zeven. Op iederen halven liter sap een pond suiker doorroe ren tot het sap dik wordt. In gezwavelde plaatse was, terstond werd gestuit. Een, naast de hooiberg staande tas en wagen - scnuur, werden een prooi der vlammen, evenals een gedeelte van een verder ge legen schuur. De hooiberg, die geheel ge vuld was, brandde voor een groot ge deelte leeg; het restant moest worden uitgegooid Naar men ons mededeelde, was v. W. verzekerd. Hierboven ziet men de brandweer in volle actie tijdens het blusschingswerk. of met salicyl uitgespoelde flesschen doen. De flesschen worden rechtopstaand be waard en met een stukje neteldoek toe gebonden. Op het sap komt later een schuimlaagje. Frambozenjam. - 1 Kg. frambozen op 750 gr. suiker. Kook de frambozen schoon, wasch ze en zet ze op met de suiker; breng ze in een gesloten pan aan den kook en laat ze dan verder (af en toe roerende) zonder deksel inkoken tot de vloeistof strooperig genoeg is. Giet vervol gens de kokende marmelade in de uitge kookte potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met een goed passend schroefdeksel of met perkamentpapier, dat een paar minuten in kokend water ia gelegd. Plak op den pot een etiquette met ver melding van naam en datum. Hierboven George Brent en Lionel Atwill in „De spionne van Stamboul", een spannende spionnagefilm die hier deze week vertoond, wordt. EEN GROOTE PIE TER BREUGHEL- FILM IN WORDING. Breughels sappig coloriet krijgt leven. Het vinden van een goed filmonder werp is een moeilijk probleem en dit wordt steeds zwaarder, naarmate het aantal films stijgt. Het publiek wil altijd iets dat pakt. Een teruggrijpen naar het verleden met gebruikmaking der moderne middelen, heeft dan ook zeer zeker de onverdeelde belangstelling en men is daardoor gekomen tot het verfilmen van historische figuren. Er zijn films uit de muziekwereld, groote politieke figuren zijn vereeuwigd op het witte doek en nu komt de meester der Fransche filmkunst: de regisseur Jacques Feyder, met een episode uit het leven van den Zuid-Ne- derlandschen schilder Pieter Breughel Pleter Breughel: „maar een boerke.dat als een boerke zou sterven". Een groote bewonderaar van Jeroom Bosch, werkte hij toch eenige jaren bij den in dien tijd zeer in trek zijnden schilder Coecke. den schilder van Keizer Karei. Coecke's op vattingen over de manier waarop ge schilderd moet worden, strookten niet met de zijne en hij trok zich terug in een boerenherberg even buiten Antwerpen .D'Ekster", waar hij vele goede teeke- hlngen en schilderijen maakte. Voor hij ln Antwerpen kwam, leefde hij, nadat zijn moeder, 'n eenvoudige boerenvrouw, ge storven was, bij Pater Jeroom, aan wien hij veel van zijn latere bekendheid te danken heeft. De maagkwaal, waaraan hij tenslotte gestorven is, moet geweten worden aan zijn vreeselijken tijd bij Kwabberbil, den dijkgraaf van den Ver kenspolder. Verschillende van zijn schil derijen getuigen van de ellende, die hij bij „de Dikken" doormaakte. Breughel is de schilder van het Vlaamsche boeren leven, maar niet in den trant van de schilders uit dien tijd, maar op de manier van Jeroom Bosch. Hij heeft daarom ook een aparte plaats in de 17de eeuwsche schilderkunst. In Feyders nieuwste film „Kermesse Héroique" zullen Breughels figuren uit haar lijsten stappen en tot leven gebracht worden. Toen omstreeks 1615, Boom, een stadje in Vlaanderen, inkwartiering verwachtte van de Spanjaarden, viel dit samen met de groote jaarlijksche kermis. De oorlog had al zoo lang geduurd en de manne lijke bevolking van Boom behoorde niet tot de dapperste. Zij verborgen hun wa pens en de Burgervader hield zich dood, opdat het stadje .als-je-blieft" maar on gemoeid zou blijven! Dit was echter niet naar den zin van de vrouwtjes van Boom Alle knappe vrouwen met aan het hoofd de Burgemeestersche, trokken de Span jaarden tegemoet en boden hen eenwel- komstdronk aan, wtttfrbij tevens destads- sleutJels overhandigd werden. De opgeto gen Spanjaarden namen bezit van het stadje en vierden op de meest vreedzame wijze een vroolljke kermis met deze ver standige vrouwtjes. De bange mannen bleven koud van hun jaarlijksche jool, doch het was hun een troost, dat zij ont heffing van belasting voor één jaar kregen. Het zal dus een historische film wor den, niet dramatisch, maar vroolijk en dol, deze geschiedenis van het Vlaamsche stadjeDe film geeft het Hollandsche boerenleven, zooals Peter Breughel het heeft gemaald. Jacques Feyder heeft de schilderijen en de geschiedenis van dien tijd zorgvuldig bestudeerd, om zoo na tuurgetrouw mogelijk te kunnen filmen. Kort geleden is Jacques Feyder vanuit Pa rijs in Berlijn aangekomen, om aldaar Duitsche acteurs te engageeren voor de Duitsche versie van zijn nieuwe film „Kermesse Héroique". Voor de Duitsche versie, die evenals de Fransche in Parijs opgenomen wordt, werden de volgende acteurs geëngageerd: Paul Hartmann als de Spaansche hertog, de aanvoerder der bezettingstroepen, welke in het stadje Boom ingekwartierd werden, Albert Lie ven als de jonge Breughel en Fritz Kam pers als de Vlaamsche slager. Verder zul len meespelen Paul Kemp, Will Dohm, Hans Brausewetter. Oskar Sima, Carsta Lock, Charlotte Daudert en Trude Mar len. De vrouwelijke hoofdrol: de Burge meestersche van Boom, speelt Frangoise Rosay. Direct na de besprekingen heeft Feyder Berlijn weer per vliegtuig verlaten om ln Parijs de laatste hand te leggen aan het draaiboek van „Kermesse Héroique". Da delijk na de première in Parijs zal deze film naar ons land komen. o CHARLIE CHAPLIN EN MARY PICKFORD ALS REGISSEURS. United Artists deelen mede, dat twee bekende filmsterren, Charlie Chaplin en Mary Pickford, binnenkort als regisseurs zullen optreden. Chaplin heeft dit reeds verscheidene jaren gedaan doch sedert vier Jaar geleden zijn laatste film „City Lights" verscheen heeft hij geen andere films meer geregisseerd. Omtrent zijn nieuwe film deelt Chaplin mede, dat een der hoofdrollen gespeeld zal worden door Paulette Goddard, terwijl hij om trent zijn eigen rol mededeelde dat hij ook in deze film niet zal spreken. Het zal een parodie worden op de massa productie in een reusachtige fabriek, en hij zal trachten het tragi-komlsch effect te schetsen van den indlvidueelen mensch die tussohen de duizenden tandraderen der moderne techniek verzeild raakt. Mary Pickford zal het komende seizoen twee films maken, waaraan geen enkele bekende ster zal meewerken. GRETA GARBO BLIJFT IN AMERIKA. Uit Stockholm worden allerlei geruch ten bekend omtrent Greta Garbo, die op het oogenblik haar vacantie in haar va derland Zweden doorbrengt. Eenerzijds wordt beweerd dat zij zich uit het film leven zal terugtrekken en zich blijvend in Zweden zal vestigen, anderzijds dat zij George White „Scandals", de groote non stop revue wordt U deze week hier ver toond. George White, de regisseur, is slechts pas even dertig jaar oud en werkte reeds 15 jaar op Broadway. Hij vestigde een record door in dien tijd 14 revue's tot een succes te maken. Reeds heel jong, toen hij pas van school was, danste hij voor een paar stuivers voor de bezoekers van kleine café's en had daarmee zulk een succes, dat hij al spoedig van het dansen zijn beroep maakte en regelmatig in re vue's geëngageerd werd. Toen zag de be roemde Ziegfeld hem en contracteerde White voor zijn beroemde Follies. Na eeni gen tijd besloot White voor zichzelf te gaan werken en zoo verscheen de eerste serie in Europa of wel in Engeland een film zal maken. Metro Goldwyn deelt mede. dat al deze geruchten uit de lucht zijn gegrepen, daar zij met deze maatschappij een nieuw contract op langen termijn heeft geslo ten, waarbij is vastgesteld dat zij 60.000 dollar per film zal ontvangen. FILMNIEUWS De verfilming van „Anna Karenina" door Metro-Goldwyn-Mayer is in vollen gang. Garbo speelt de vrouwelijke hoofdrol we derom, terwijl Fredric March de manne lijke hoofdrol vervult. Deze film heeft een sterke rolbezetting: Maureen O'Sullivan, Reginald Denny, Cora Sue Collins, Freddie Bartholomew, Basil Rathbone, May Rob- son, Reginald Owen en Betty Blythe, die velen zich nog zullen herinneren uit „Queen of Sheba". De regie is van Cla rence Brown. Lionel Barrymore zal in de nieuwe film „Public Hero Number One" de hoofdrol spelen. Hij moet hierin de merkwaardige taak vervullen om een bloedtransfusie aan van zijn later bekend geworden „Scandals". Rudy Vallee en Alice Faye, die men hier boven ziet afgebeeld, hebben de roman tische hoofdrollen in deze film: de eerste is sinds jaren een van de meest geliefde radiozangers in Amerika, die vooral bij de vrouwelijke luisteraars een groote popula riteit geniet. Alice Faye begon haar carrière als „girl" in de tooneelopvoeringen op Broad way en behaalde daarna groote successen als medewerkster van Vallée in de radio programma's. Nog treedt o.a. op de beken de komiek Jimmy Durante, die opvalt door. zijn langen neus: een der meest lachwek kende grappenmakers van het witte doek. te brengen. Deze film is een aangrijpend 1 drama van het werk van den Geheimen Dienst in den strijd tegen de Chester Morris. Regie is van J. Walter Ruben. Ronald Colman. bekend uit vele films, zal de hoofdrol spelen in „A Tale of two Cities", naar Charles Dickens' wereldbe roemd boek. Van deze film, die reeds in productie is, voert Jack Conway de regie. Oorspronkelijk zou Colman een dubbel rol. die van Sydney Carton, vervullen, doch dit zal niet het geval zijn Elizabeth Allan, Basil Rathbone, Constance Collier. Dudley Digges, Reginald Owen en Henry B. Walt hall vormen de, voor zoover thans bekende verdere rolbezetting, waaraan ook Edna May Oliver is toegevoegd. Lewis Stone heeft een nieuw contract van langen duur geteekend met Metro- Goldwyn-Mayer. Zijn eerste rol onder het nieuwe contract zal hij spelen in „China Seas", waarin Wallace Beery, Jean Har low en Clark Gable de hoofdrollen ver vullen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13