Het Congres van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. 76slé Jaar^an? WOENSDAG 10 JULI 1935 No. 23095 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Saneeringsmogelijkheden van den gebouwden eigendom. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein -Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f. 2.35 7 1 ~f per week f.O.lfc Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten* (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE HEER W. A. KRIEST. 1890—1935. Aan het einde van dit cursusjaar ver laat de heer W. A. Kriest, hoofd der op leidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt, alhier, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd den dienst. Een eervolle loopbaan bij het onderwijs wordt hiermede besloten, een loopbaan in zijn geheel volbracht in onze gemeente. Van 7 November 1890 tot 1 April 1891 was de heer Kriest tijdelijk werkzaam als onderwijzer aan de school- Langebrug. Daarna trad hij in vasten dienst en was van 1 April 1891 tot 1 Mei 1894 onderwijzer aan de Plantsoenschool. Van hier ging hij over naar de school- Aalmarkt. destijds nog uitsluitend een jongensschool, waar hij tot 1 September 1922 in functie bleef. Bij de toenmalige reorganisatie der Leidsche scholen werd hij hoofd der school aan de Paul Kruger- straat, waar hij tot 25 Augustus 1924 bleef, om dan weer, maar 'nu als hoofd der school, terug te keeren naar de school- Aalmarkt, waar hij dus het allergrootste deel van zijn loopbaan doorbracht. Vele duizenden Leidenaren en oud- Leidenaren hebben den heer Kriest als onderwijzer gehad. Toen hij eenige jaren geleden zijn 40-jarig jubileum bij het onderwijs vierde, bleek op ondubbelzinnige wijze, hoezeer men zijn werk waardeerde. Nu hij den dienst gaat verlaten, heeft zich een comité gevormd, bestaande voor het grootste deel uit ouders van oud-leer lingen. voor wie het een waarlijke behoefte des harten was, er voor te zorgen, dat het afscheid van den heer Kriest niet onop gemerkt voorbij zou gaan, al was men er van overuigd, dat deze bescheiden werker er maar heel weinig van houdt, in het openbaar voor zijn werk. dat hem zoo lief is, te worden gehuldigd. Ofschoon eerst op 15 Juli a.s., bij het begm der zomervacantie. de heer Kriest den dienst verlaat, vindt het officieele afscheid plaats op Vrijdag, den 12den Juli a.s. 's namiddags te drie uur in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Tot half vijf bestaat dan de gelegenheid persoonlijk af scheid van den heer Kriest te nemen. Wij twijfelen er niet aan. of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, om dezen verdienstelijken paedagoog bij zijn vertrek de hand te komen drukken. DE HEER VAN HOEKEN GEEN RAADSLID. De heer P. J. van Hoeken, voor de Chr. Hist Unie gekozen tot raadslid, heeft voor zijn zetel bedankt. Tengevolge daarvan blijft de heer J. A. v. d. Reyden zitting houden. HET 6e LEIDSCHE VACANTIE- KINDERFEEST. Men schrijft ons: Het j aarlij ksche Vacantie-Kinderfeest zal ook dit jaar weder plaats vinden. De datum is 22 Juli a.s. De tijdsomstandig heden zijn nu wel niet bepaald gunstig voor de financiën, maar de Commissie meent ondanks de tijden door te moeten zetten. Zelfs zal zij dit jaar niet alleen een 1-daagsch feest organiseeren, maar zal een schoolklas 3 vacantie-dagen in het Briegleb-huis bij Valkeveen doorbrengen. De Commissie rekent er op. dat de mede werking van onderwijzers, ouders, ouder commissie-leden en van vele andere stad- genooten. zoodanig zal zijn, dat zij het volgend jaar nog meer klassen een meer- daagsch vacantie-uitstapje kan laten doen. Commissie is overtuigd, dat vooral m dezer Crisis-tijd de opbouw van haar werk met kracht moet worden doorgezet. Tegen de crisis in opwaarts! Zij, die met het werk sympathiseeren, vergeten vooral het giro-nummer van den penningmeester niet: no. 193.953. Ook koope men de loten 1 Het wetsontwerp inzake de verlaging der huur- en hypotheekrente etc. Hedenmorgen werd op „Den Burcht" onder groote belangstelling het Congres van den Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers geopend. - Hierboven een overzicht van een deel der talrijke deelnemers. Hedenmorgen werd onder zeer groote belangstelling op den Burcht het congres van den Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers geopend. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, wethouder mr. Romijn, den directeur van het gemeentelijk bouw en woningtoezicht alhier, ir. Kiers, ver tegenwoordigers der Kamers van Koop handel en Fabrieken van Amsterdam en Rijnland, alsmede afgevaardigden van den Ned. Bond van Bouwondernemers, vele directeuren van Woningmaatschappijen, huiseigenaren etc. De heer J. Zitman, voorzitter van de afd. Leiden van bovengenoemden bond heette allen welkom in deze oude omge ving en hoopte, dat dit congres zou mogen bijdragen tot versterking van het bonds- leven. Hierop sprak de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen een begroetings woord, waaraan wij het volgende ont- leenen: Rede van den burgemeester. Na een kort begroetingswoord zeide de burgemeester: Toen ik naging wat u thans hierheen voert, wat u thans met zooveel zorg ver vult, dat uw bestuur en uw orgaan met zooveel aandrang tot opgaan naar dezen Burcht aanspoorden, toen zag ik het uit spreken van een welkomstwoord met ge mengde gevoelens tegemoet, want daai beving mij de vrees, dat het mij niet gegeven kan zijn woorden tot u te rich ten. die passen bij de stemming, waariri de moeilijke omstandigheden u gebracht heb ben, laat staan de woorden, die eenig licht zouden kunnen doen vallen op een weg uit het moeras, waarin ook gij, ja gij vooral, zit. Een volkshuishouding in nood is heel wat erger dan een gezin in nood of een plaatselijke of landelijke ramp. De depressie is er en blijft er voor- loopig! Aanpassen is het panacee dat ons wordt toegeroepen. Deze raad is ongetwijfeld wijs en goed, maar dezen goeden raad te volgen is juist het groote probleem, waar mede alle weidenkenden zoo hevig wor stelen. Spr. weet maar al te zeer hoe uiterst moeilijk het voor de huiseigenaren en verhuuders individueel is, om een pad te vinden tusschen de ijzeren bepalingen van wet en verordening eenerzijds en de zich zoo snel wijzigende realiteit ander zijds, waarmede het heilig contracten recht geen voldoende rekening schijnt te kunnen houden. Gij weet zeiven echter het best hoe sa mengesteld en ingewikkeld uw bedrijf is en hoe moeilijk gaande te houden, wan neer er één wieltje gaat haperen, uw pro bleem voor de regeering wellicht het moeilijkst op te lossen is van de velen, die de crisis ons bracht. Een spoedige regeling van al datgene wat noodig is om uw bedrijf gezond te maken is zoo gewenscht, omdat gij de verzorging op u hebt genomen van een sociaal belang van de eerste orde. De mate van produktie door landbouw of veeteeltbedrijf laat zich heel wat ge makkelijker regelen naar de inkrimpende of uitdijende behoeften dan de woning voorraad. Credieten en hypotheken wor den en moeten worden afgesloten over lange termijnen en deze contracten zijn en moeten zijn gebaseerd op de veron derstelling. dat de omstandigheden, waar onder zij gesloten worden, zullen voortdu ren, althans niet zoo ingrijpend zich zul len wijzigen als wij thans zien gebeuren. Juist de zoo gewichtige sociale functie van uw bedrijf, maakt het begrijpelijk, alhoewel niet verklaar- of verdedigbaar dat gij bloot staat aan scherpe aan vallen van de „aanpassers" wier oog al spoedig met gretigheid valt op de hoogte der huren en dat ook veel kritiek uw deel is. Men ziet daarbij wel eens voor bij. dat de huurprijs de resultante is van heel wat meer factoren en heel wat meer onveranderbare factoren dan de prijzen van goederen en diensten. Ieder die de zaak onbevooroordeeld be ziet, moet tot de conclusie komen dat hoe moeilijk 't ook zij het voor de re geering geboden is zich met de oplossing uwer moeilijkheden bezig te houden. De overheid heeft zich op tal van manieren en langs allerlei moeilijk vooruit te on derkennen wegen met uw bedrijf bemoeid, daarin ingegrepen en daarvoor regelen gesteld, die dikwijls de normale werking van economische factoren verstoorden. Het goede recht hiertoe der regeering, ja haar plicht, zal ook door u grif worden erkend, maar zij kan zich dan ook niet onttrekken aan de moreele verplichting om middelen te beramen en te treffen, om dit belangrijke bedrijf te behouden en te beschermen. Spr. hoopt dat dit als nog mag geschieden. Na nog eenige opwekkende woorden en een blik op de aantrekkelijkheden van onze gemeente geworpen te hebben, ein digde spr. met het uitspreken van de beste wenschen voor dezen dag. Openingsrede van den voorzitter. De voorzitter van den Bond, mr. J. A. de Meyler sprak vervolgens een openings rede uit, waarin hij er o.a. op wees, dat het niet aangenaam is op elk congres wederom in mineur te moeten spreken. De toestand wordt nog steeds slechter, de hypothecaire zoowel als de overheidslas- ten maken dagelijks nieuwe slachtoffers ondbr de leden, die buiten hun schuld dooi de economische toestanden, door huur- daling, leeg staan van woningen en over productie, die nog steeds door de Overheid in de hand wordt gewerkt, in de onmo gelijkheid zijn, hun verplichtingen na te komen, en daardoor geheel overgeleverd zijn aan hun crediteuren. Het gevolg nu, dat onvermijdelijk moet komen, is een onteigening op groote schaal van u allen van al datgene, wat gij zoowel als uw bereidwillige geldschie ters. eens meenden dat een waardevol be zit was. De wetgever zelve heeft echter voorzien, dat van den regel, dat elke overeenkomst geacht wordt partijen tot wet te strekken, moest kunnen worden afgeweken en de mogelijkheid geopend moest worden om cok buiten de overeenstemmende wil van partijen de overeenkomst te herroepen, indien daarvoor voldoende redenen aan wezig zouden zijn. En die redenen zijn er thans ongetwij feld en van zeer dringenden aard. waar door overmacht de huiseigenaren niet meer in staat zijn om aan hun contractueeie verplichtingen te voldoen. De tijd is dan ook daar, dat onze Regee- ring thans met wettelijke bepalingen moet komen om in dezen toestand in te grijpen. In de eerste plaats zal het urgent zijn, dat aan de ongelimiteerde overproductie en den nog steeds voortgaanden nieuw bouw paal en perk gesteld wordt. Zondagmorgen werden we verrast door het bericht, dat de Regeering een wets ontwerp had ingediend tot verlaging van vaste lasten, hypothecaire lasten daarin begrepen. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de Regeering in de eerste plaats uitgaat van het systeem: „voor wat. hoort wat". Tegenover een lastenverlaging staat een verplichte huurdaling. Voorts wordt door de Regeering erkend, dat nietttegen- staande de toestand bij de landelijke eigenaren anders ligt dan bij het huizen- bezit een verlichting van lasten hierbij „onvermijdelijk" is. De Regeering meent voorts, dat hypo thecaire lasten tot die behooren. welke de eigenaren destijds de noodige gelden heb ben geleend om zich die onroerende goe deren aan te schaffen. Hierdoor wordt een direct verband ge legd tusschen de opbrengst van het on roerend goed en de geleende som, waaruit logisch volgt, dat wanneer door onvoor ziene omstandigheden de opbrengst daalt, ook door de geldverschaffers minder daar van behoort te worden ontvangen en hun aandeel in die opbrengst ook dient te ver minderen. Voorts vestigde spr. de aandacht op het standpunt van de Regeering betreffende de erfpachtscanon. Canonverlaging acht de Regeering noo dig en stelt zich daarbii op het standpunt dat eeonnm'sch het recht van erfpacht in vei" owirhten het karakter draagt van het vecht van hvnotheek waarvan dan als eevolc wederom, bij verminderde op brengst van het onroerend goed nok logisch volgen moet, dat dan ook de rente f canon) evenzeer moet verminderd worden. BINNENLAND Aan den heer Plesman is de gouden Generaal Snijders-medaille uitgereikt. (Binnenland, 3e Blad). Verlaging opeenten Wijnaccijns; voor- loopig verslag der Tweede Kamer. (Bin nenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Landbouwhypotheek- en pachtovereen komsten; verslag der commissie van voor bereiding. (Landbouw, 3e Blad). Pakhuis te Rotterdam ingestort. (Ge mengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynische ge schil. De besprekingen te Scheveningen afgebroken. (Buitenland, 2e Blad en Tel., Ie Blad). Werkloosheidsdebat in het Engelsche Lagerhuis. IBuitenland, 2e Blad). De Parijsche betoogingen op 14 Juli a.s. (Buitenland, 2e Blad). Bulgaarsche oud-ministers gearresteerd. (Tel., Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Tenslotte gaat de Regeering er toe over toezicht uit te oefenen op de Gemeente lijke lasten op het onroerend goed, opdat deze autoriteiten niet de bedoeling van de regeering illussoir maken. Ongetwijfeld mogen wij de regeering voor haar initiatief dankbaar zijn Dankbaar voor den inhoud van het ont werp kunnen wij echter niet zijn, waar dit een groote teleurstelling is geweest. Doch in ieder geval kan en mag bij deze stap alleen de regeering niet blijven stil staan, daar toch ongetwijfeld thans ook als gevolg van deze maatregelen het noo dig zal zijn om ook maatregelen te tref fen betreffende de opzegging en executie van hypothecaire vorderingen. Dit ontwerp toch, ja zelfs de geruchten dat het zou worden ingediend, heeft reeds verschillende particuliere crediteuren aan leiding gegeven hun hypothecaire vorde ring op te zeggen. Deze stap van de re geering dreigt daardoor een nieuwe ramp voor de huiseigenaren te worden, waar tegen terstond maatregelen dienen getrof fen te worden. Over de vraag nu echter, of de wijze waarop getracht wordt aan de bezwaren van het huizenbezit tegemoet te komen, bij dit wetsontwerp een zoodanige is, die als juist en billijk kan worden aanvaard, zal in het bestuur van onzen bond over leg gepleegd moeten worden. Evenzeer als over het bij de regeering gevolgde systeem. De bond zal zoo spoedig mogelijk zijn zienswijze kenbaar maken. Het komt spr. wenschelijk voor deze materie te doen regelen door een college van belanghebbenden bij den onroerenden eigendom, die deskundig zijn ter zake, met de regeering, maar zulks in den vollen omvang. Voorts zou het ook zeer de vraag zijn of het niet beter ware, de uitvoering van de bepalingen in dit ontwerp genoemd niet in handen te stellen van ambtenaren, die bovendien reeds overkropt zijn met bezigheden, doch die te stellen in handen van een college van direct belanghebben den bij de onr. eigendommen. Spr. denkt hier aan de contact-commissie, die reeds door de groote crediteurengroepen en de groepen der huis- en grondeigenaren en bouwondernemers in het leven is geroepen om de moeilijkheden op het gebied van den onroerenden eigendom te bespreken en zoo mogelijk voorzieningen te treffen om executies tegen te gaan. Waar echter de thans bestaande contact commissie slechts een gedeelte der credi teuren omvat en bindende besluiten niet genomen kunnen worden, zouden derge lijke colleges door de regeering met gezag bekleed kunnen worden en in het systeem waarin thans de eerste stap door de re geering is gezet, zeer nuttig werk kunnen verrichten. Na een dankwoord aan de Leidsche gastheeren, sloot spr. dit openingswoord. De heer P. het Lam uit Amsterdam, vroeg het woord tot het indienen van een voorstel van orde. dat het Congres zich voor. de rede van dr. G. Lubbers zal uit spreken over het ontwerp-wet inzake de verlaging van huur- en hypotheekrente, vaste lasten etc. De voorzitter wees er op, dat dr. Lub bers ook dit ontwerp zal behandelen. Daarna zal er gelegenheid zijn zich hierover uit te spreken, waarmee de ver gadering accoord kon gaan. Het woord werd vervolgens gegeven aan dr. G. Lubbers tot het houden van zijn rede over: ,.De moeilijkheden van den ge bouwden eigendom". Hiervan vermelden wij het volgende: Lezing van dr. G. Lubbers. De moeilijkheden van den gebouwden eigendom nemen met den dag toe, aldus spr., zoodat het vraagst, van de sanee-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1