LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 9 Juli 1935 Zet 'n waker in Uw slaapkamer! BINNENLAND. 28o. Voorstel tot wijziging van de verordening betreffende de Inrichting en het bestuur van het Gym nasium der Gemeente Lelden: b van de verordening op de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Lei den. (124) De heer MANDERS is tegen Iedere be perking van het onderwijs in het belang der leerlingen en van het personeel. Hier zal aan curatorium van het Gymnasium de bevoegdheid worden gegeven trots ge slaagd toelatingsexamen, toch niet toe te laten De toevallige samenstelling van het curatorium zal beslissend zijn en spr. oor deelt dit funest. Verwijdering tijdens een studiejaar oor deelt spr. daarnevens uit den booze De heer VOS is overtuigd, dat bij de onderwljsbezuiniging meer gelet wordt op de materieele zijde, terwijl de cultureele uit het oog wordt -erloren. Spr. betreurt dit. Der: voorstellen dragen z.i. ook daar van het stempel. Maar er is toch ook reden Waarop zouden curatoren hun oordeel over het weigeren van leerlingen moeten 'baseeren? Om dit bezwaar althans eenigs- zins te ondervangen is toegevoegd het ver plicht hooren van 't hoofd der school, van waar de kinderen komen. Spr. hoopt, dat genoemde instantie zich bewust zal zijn van haar zware taak. Verwijdering van school brengt dikwijls groote stagnatie voor betrokken leerlin gen mede en dit lijkt hem niet verant woord. Spr. hoopt dat de raad dit zal af wijzen De heer GROENEVELD meent, dat tot dusver goed onderwijs voor allen als axi oma gold. Hier wordt echter een andere koers voorgesteld! Spr. wijst er op, dat vele ouders, geen raad wetende met hun kinderen, deze maar laten doorleeren. Is het lang laten loopen dan beter? Spr ge looft het niet. Wat dan met de kinderen? Of dit voorstel bezuiniging zal geven, zooals bedoeling is. weet niemand; het is een loterij. Vandaar zeker ook dat B en W. zich niet wagen aan eenige berekening. De heer v. WELZEN vreest met den heer Vos voor daling van het cultureele peil der bevolking en vraagt met den heer Groeneveld: wat moet er gebeuren met de geweigerde kinderen? Een zekere selectie zou spr. willen aanvaarden, maar deze gaat hem te ver, te meer, waar z.i, op dezen maatregel straks voor andere scholen het zelfde zal moeten volgen. De heer WILMER sluit zich aan bij den heer Vos. Bij voorzichtig hanteeren van het beperkend artikel door het curatorium ziet hij echter daarin geen overwegend bezwaar. Eens is hij het ook met den heer Vos, dat verplichte overplaatsing een groot nadeel kan zijn voor de leerlingen. De heer DE REEDE sluit zich aan bij de heeren Vos en Wilmer. Hij wijst er op. hoe slechts weinigen HBS en Gymna sium geheel doorloopen Vele kinderen worden te lichtvaardig derwaarts gezon den, tot schade voor hen zelf en voor het onderwijs. Wethouder TEPE zegt. dat een nieuwe koers wordt ingeslagen, daar de oude niet deugde. Van contingenteering of selectie is geen sprake. Weliswaar beoogt het voorstel ook bezuiniging, doch dit slechts zijdelings. Hoofdzaak is het onderwijs op te heffen door te weigeren die elementen, die niet op de scholen behooren. waarvan de toeloop te groot was geworden. Dit is ook een cultureel belang van t volk Het peil van ons onderwijs is reeds gezakt en moet weer omhoog. Het geen raad weten met zijn kinderen mag geen reden zijn, het onderwijs te 6Chaden Ongetwijfeld zal de selectie met groote voorzichtigheid moeten worden toegepast en daarop zal ook worden gelet. Er moet ook met onverstandige ouders rekening kunnen worden gehouden. De heer MANDERS is geenszins over tuigd. Hoe willen curatoren groen en rijp scheiden? En hoe vaak gebeurt het niet. dat flinken later afzakken en omgekeerd? Bij goed toelatingsexamen dient toelating, althans voor een jaar te volgen. En waar moeten de kinderen anders heen? De heer GROENEVELD herhaalt ook deze laatste vraag. Ook is de bezuiniging niet aangetoond. De heer VOS zag met groot genoegen dat ook de wethouder de grootste omzich tigheid wil zien betracht. Wethouder TEPE is ook voor goed on derwijs doch de leerlingen moeten het kunnen volgen, ook in eigen belang De vraag: Wat dan met de kinderen, is hem niet te beantwoorden, dat is een kwestie van groote sociale orde Cijfers over be zuiniging zijn evenmin te geven. De heer GROENEVELD heeft bezwaar, dat curatoren leerlingen kunnen weren. De latere toevoeging van het hooren van betrokken schoolhoofd bevredigt hem niet. Hij ziet er ln slechts het tegengaan van zekere categorieën Te zeer wordt ingegre pen in het recht der ouders. Spr. stelt voor het eerste lid te doen vervallen. Wethouder TEPE zegt, dat absoluut niet voorzit kinderen uit bepaalde kringen te weren. Spr. zal daarop scherp letten, trou wens curatoren ook. Het voorstel Groeneveld wordt verwor pen met 1913 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen en Manders Wethouder TEPE zegt, dat overplaatsing naar elders niet altijd nadeellg is voor een leerling: het kan zelfs voordeelig zijn. En dan. wat geldt voor b.v. Maastricht, gaat niet op voor Den Haag! De residentie pa rasiteert reeds voldoende op de Sleutel stad. Trouwens omzichtigheid zal ook hier bij worden toegepast. Tijdens den cursus zal niemand verwij derd worden. De heer GROENEVELD steunt dep heer Vos in zijn verzet daartegen. De aangevochten alinea wordt aange nomen met 1715 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen, Vos, de Reede en Wilmer. De verordening wordt dan goedgekeurd. VRAGEN VAN DEN HEER SCHONEVELD. De heer SCHONEVELD stelt volgende vragen 1. Is door of namens het College van B. en W. aan den Directeur van den Gem. dienst voor Sociale Zaken opdracht gege ven. om verschillende steuntrekkende ge organiseerde arbeiders aan te schrijven, om zich op een speciaal aangewezen uur te vervoegen bij de Gem. Arbeidsbeurs, waar aan hen dan gevraagd wordt namens den Directeur of zij bereid zijn te arbeiden voor 't steunbedrag plus een zekeren toe slag? 2. Indien bovenstaande vraag bevesti- RECLAME- 7259 Stuif wat Shelltox en slaap rustig I Geen muggen zullen U storen, want Shelltox beteekent den dood voor elk insectl Ver krijgbaar bij Uw drogist. gend wordt beantwoord, is deze wijze van handelen dan in overeenstemming met het besluit door den gemeenteraad genomen in zijn vergadering van 25 Februari 1935, waarin uitdrukkelijk vermeld staat, dat de steuntrekkende arbeiders volkomen vrij worden gelaten? 3. Zijn B. en W bereid aan den Gemeen teraad mede te deelen of reeds uitvoering is gegeven aan het besluit van den Raad van 25 Februari J.I.; zoo ja, welke werken zijn uitgevoerd; hoeveel arbeiders daaraan hebben gewerkt en welk bedrag aan toe slag op den steun is verstrekt geworden? Wethouder ROMIJN antwoordt: ad 1: inderdaad is het gevraagde ge schied ad 2: bevestigend. De werkloozen ble ken niet voldoende Ingelicht. Spr. vraagt medewerking der organisaties daartoe. De heer v. STRALEN: dat kun Je net denken. De WETHOUDER het oordeel aan den raad, waar van de zijde van den heer v Stralen steeds geroepen wordt om werk! 19 waren zonder voorbehoud bereid, 13 voorwaardelijk (onder zekere reserves). 10 weigerden, blijkbaar liever stempelende en leeg loopend: ad 3: practise!) is nog geen uitvoering aan het besluit gegeven, tengevolge van allerlei omstandigheden; 2 personen zijn te werk gesteld, één b.v. met f2.20 toe slag op een steun van f. 12.80. Het is een kwestie van passen en meten. De heer SCHONEVELD had bekendma king in het stempellokaal beter geoor deeld. Iedere drang moet vermeden wor den. want weigeren beteekent geenszins arbeidsschuwheld; ln de gevolgde methode ziet spr. eenlgen aandrang. De heer WILMER wijst ook nog eens op het vrijwillige. Dat dient volledig ge handhaafd; zoo was ook de bedoeling van den raad. De heer v. STRALEN onderschrijft den heer Schoneveld Z. 1. is het vrijwillige cachet niet zuiver bewaard; er is een schijn van drang en dat oordeelt spr. on juist, evenals het soort werk Nooit is spr. geweest voor te-werk-stel- len tegen geen of bijna geen loon. Dat vindt spr. zelfs funest voor handhaving der algemeene loonen. De heer SCHÜLLER meent, dat de wet houder te ver afstaat van de werkloozen, en niet op zijn plaats is, gelet op diens uitlating over de weigeraars. De heer WILBRINK meent, dat velen weigeren, omdat ze niet door hun colle ga's willen worden nagewezen als loon- bedervers De WETHOUDER wijst er op. hoe de namen van bereidwilligen destijds niet zijn geregistreerd daar verwezenlijking toch verre scheen. Bovendien zijn er vele administratieve krachten bij en op dit terrein is nog geen arbeidsobject gevon den. Het bekend-maken in de stempel lokalen is niet tot doovemans ooren ge zegd. De mentaliteit van den heer v. Stralen blijft spr. betreuren ln het alge meen belang en in dat der betrokkenen, die door werken toch fit blijven. Van drang ls echter geen sprake en pressie ligt ook niet in de bedoeling. De heer SCHONEVELD vraagt of aan schrijvingen nu zullen eindigen. De wethouder kan dat niet toezeggen. Wat is er tegen de aandacht van bepaal de personen op bepaald werk te vestigen? De VOORZITTER vraagt genoegen te nemen met de verklaring, dat de weige raars niet leelijk zullen worden aange- De heer SCHONEVELD ls daarmede voorloopig tevreden. RONDVRAAG. De heer v. ECK vraagt, gelet op het gebeuren bij de molen De Stier, of B. en W. tijdig den raad willen waarschuwen, als voor de molen de Valk gevaar dreigt. De VOORZITTER zegt te hopen spoe dig voorstellen in deze bij den raad te kunnen indienen tot behoud van dit oude monument van stadsschoon. De heer WILBRINK keurt scherp af, dat bij de ultnoodiging tot deelneming aan den avond tot huldiging van het crisis- comité, een papiertje was gevoegd: avond toilet gewenscht. Daaraan is moeilijk te voldoen door een zeker deel der gasten, die toch an derzijds met den wensch van den gast heer rekening willen houden. Vele leden van den Raad en daarbuiten convenieert dit niet of zooals spr.. heeft het er niet voor over Spr. geeft het geld voor een smoking liever voor liefdadige doelein den. Wethouder ROMIJN zegt. dat dit strook je uitgegaan is van het Crisiscomité, niet van het college van B. en W. en dat al leen om hen, die anders zouden vragen een tip te geven over de gewoonte bij zoo'n receptie, maar uit den aard der zaak is van eenige drang geen sprake, en blijft ieder vrij, vooral bij een gelegenheid als deze. De heer WILBRINK blijft in zoo'n ge val dan liever van een uitnoodiging ver schoond. i Om 12 uur slultng. DE ZAAK VAN 'T SANT. DE MEENING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Strafrechterlijk ondenoek voortgezet. Op de vragen van den heer de Visser betreffende de vanwege de justitie geno men maatregelen in verband met tegen den gewezen hoofdcommissaris van poli tie te 's-Gravenhage gerezen vermoedens van onrechtmatige handelingen, heeft de heer van Schaik, minister van justitie, het volgende antwoord gegeven: Toen de heer van 't Sant, die ln 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen beweging in November van dat jaar ontslag uit zijn ambt verzocht ln aan sluiting aan een beslissing van den Pen sioenraad. waarbij hij uit hoofde van ziek ten of gebreken voor de verdere waarne ming van zijn functie ongeschikt was ver klaard. heeft de ondergeteekende, wlen de beschuldiging, tegen den hoofdcommissaris geuit, bekend was, gelet op de beschikbare gegevens, geen vrijheid kunnen vinden een ander dan eervol ontslag te bevorde ren. Door den ondergeteekende is, nadat de beschuldiging betreffende feiten, welke reeds in 1927 zouden zijn gepleegd, tegen den heer van 't Sant bij hem was inge bracht, aan den waarnemenden procu reur-generaal bij het gerechtshof op dracht verleend om naast de civielrechte lijke procedure, welke werd gevoerd voor buiten medewerking der regeering door partijen benoemde arbiters, een zelfstan dig onderzoek in te stellen naar de straf rechtelijke zijde van de zaak. Nadat hem de voorloopige resultaten van dit onder zoek waren medegedeeld, is het door den procureur-generaal bij het gerechtshof, tevens fungeerend directeur van politie, en den reeds bedoelden advocaat-generaal, verder voortgezet. Hierbij is in zooverre met het arbitraal geding voeling gehou den, dat de verhooren voor arbiters ook door de genoemde functionarissen op hun eigen verzoek in verband met de hun ver strekte opdracht zijn bijgewoond, terwijl de door den procureur-generaal uitgelokte deskundigen-rapporten van de heeren van Ledden Hulsebosch en Schrijver en den heer Dulfer desgevraagd teT beschikking van arbiters zijn gesteld. Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommis saris zal, indien op grond van het onder zoek, door den rechter-commlssarls in te stellen, een gegronde verdenking van schuld aan eenig strafbaar feit moet wor den aangenomen, evenzeer worden opge treden als tegen andere verdachten. Voor toepassing van preventieve hech tenis gaven de beschikbare gegevens stel lig geen aanleiding. De regeering betreurt, dat eenzijdige publicaties over deze aangelegenheid heb ben plaats gehad. Het strafrechtelijk on derzoek laat intusschen niet toe, om. het geen in die publicaties onjuist of eenzij dig is, in het openbaar te weerleggen of, meer in het algemeen, nadere mededee- lingen te doen. o ELECTRICITEITS VOORZIENING ZUID-HOLLAND. Installatie van de provinciale electriciteitscommissie. De Commissaris der Koningin ln de pro vincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. minister van Staat, heeft gis terennamiddag in de Tréveszaal te Den Haag de provinciale electriciteitscommissie geïnstalleerd, waarin o.m. zitting hebben de heeren Goslinga en Klinkenberg uit Lelden. De minister van Waterstaat had zich bij de installatie laten vertegenwoordigen door den heer mr. dr. J. T. Schönfeld. admi nistrateur bij het Departement van Water staat. De heer van Karnebeek Installeerde de commissie met een rede, waarin hij erop wees, dat in deze moeilijke tijdsomstandig heden sterker dan ooit zich de drang doet gevoelen naar een lager prijsniveau. Meer dan ooit staat ook een verdere uitbouw van onze nationale industrie ln het middelpunt der belangstelling. In beide opzichten zou den belangrijke resultaten geboekt kun nen worden, indien het mogelijk mocht blijken aan de productie van electrische energie ln dit gewest een organisatie te geven, waarvan gezegd zou kunnen worden, dat zij economisch meer bevrediging schenkt dan die, welke thans bestaat. Het onderzoek, dat aan de commissie is opgedragen, heeft nog een ander aspect. Spr. herinnerde aan het voorstel van Gede puteerde Staten tot wijziging van de pro vinciale electrlciteitsverordening. In deze voordracht wordt o.m. voorgesteld aan de stroomopwekklngsbedrijven in het belang van een veilige stroomlevering de verplich ting op te leggen zich tegen onheilen van catastrophalen aard te voorzien door kop peling met andere centrales. Voor het budget der opwekklngsbedrij- ven kan Intusschen deze voorziening eenige verzwaring van kosten brengen. Ik zie het als een belangrijk onderdeel van de taak der commissie, dat zij heeft na te gaan, of deze verzwaring van lasten niet kan wor den goedgemaakt door een doeltreffende samenwerking bij de opwekking van den benoodigden stroom. o WIJZIGING VAN DE BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN VOOR 1934. Uitkecringen aan producenten van goederen krachtens art. 3 der Crisiswet. Ingediend ls een suppletoire begrooting van Economische Zaken voor 1934. Ter toe lichting van art. 35 wordt opgemertk: Behalve eenige kleinere uitkeeringen worden ten laste van dit artikel uit de op brengst der exportheffingen op boter en kaas beschikbaar gesteld bedragen van; a. f. 1.000.000 aan producenten, die deze goederen onder controle van een onder rijkstoezicht gestelde instelling hebben vervaardigd: b. f. 100.000 aan de commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg, ten einde dit bedrag onder bepaalde voorwaar den aan te wenden voor een Nederiandsche zulvelexposltle tijdens en op het terrein van de Brusselsche wereldtentoonstelling. RIJKS-STRAF- EN OPVOEDINGS GESTICHTEN VOOR VROUWEN EN MEISJES. RAPPORT DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Versohenen ls een rapport over de Rijks- Straf- en Opvoedingsgestichten voor Vrou wen en Meisjes, van een commissie, sa mengesteld door het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen en bestaande uit de volgende leden: C. Frida Katz. voorzitster; E C. Lekkerkerker, se cretaresse: B. Bakker-Nort, H. de Ble, O. A. M. de Bruyn, mr. W. A. J. M. Fick, De Hazewlnkel-Suringa, A. van der Heide, H. M Hijmans. L. van der Horst, E. Mees- Havelaar, J. M. J. A. Meijer, N. Muller, C. D. van Ouwenaller. L. H. Sarlouls, C. A. Wilkens-Havelaar, M. van Woudenberg Hamstra-Pou. De commissie constateert dat de om standigheden veel slechter zijn geworden, zoodat op het oogenblik volledige uitvoe ring van het geheele commissieplan nau welijks gehoopt kan worden, maar dat het mogelijk ls al de voorgestelde kleine, maar in samenhang toch belangrijke verbete ringen te overwegen, welke ln het rapport worden aanbevolen. Het rapport bevat in de eerste plaats een gedeelte, waarin de bestaande toestand wordt besproken. I ten aanzien van straf- reohtelljk meerderjarigen; n. ten aan zien van strafrechtelijk minderjarigen. In het tweede gedeelte worden dan de ge- wenschte verbeteringen aangegeven, le voor geval men zich zal moeten beperken tot het eerst verwezenlijkbare, 2e. volgens een plan van grooter omvang. Bij belde categorieén van vrouwen over wie het rapport handelt, wordt met cijfers aangetoond, dat de delinquenten slechts een klein percentage vormen van de be volking der inrichtingen, bij beide worden achtereenvolgens nagegaan de bestaande gestichten en wijze van behandeling, ge bouwen, personeel, materieele verzorging, gezondheidszorg, orde en tucht, arbeid en loon. onderwijs en ontwikkeling, gods dienstige verzorging, ontspanning, per soonlijk onderzoek, reclasseeringszorg i bij de minderjarigen nazorg). Bij de voor stellen ter verbetering geeft het beperkte plan verbetering met behoud van de be staande gestichten, het tweede wenscht deze gedeeltelijk op te heffen en de geheele gestlchtsbevolking van meerderjarigen en minderjarigen samen te voegen in één ge stichtencomplex, zij het in twee scherp gescheiden en onderscheiden afdeelingen, met als voordeel een grooter bevolking met meer verscheidenheid van arbeid en ont wikkelingsmogelijkheden. psychiatrische zorg voor allen, betere gelegenheid voor de opleiding van het personeel, in het alge meen een betere uitrusting van het ge sticht. De verbeteringen met behoud van de bestaande gestichten voor de meerder jarigen zijn neergelegd ln een 24 wenschen, waarvan een zestal betrekking heeft op de algemeene behandeling en in het bijzonder de kwestie van de afzondering der gedeti neerden en van het werken in gemeen schap betreffen, de overige loopen over de andere onderwerpen, welke ln het eerste gedeelte zijn behandeld, zij bevatten, voor zoover het den arbeid aangaat, de meest ingrijpende aanbevelingen, n.l. wenschen ten einde een intensiever en financieel winstgevender arbeldssysteem te verkrijgen waarbij zoowel is gedacht aan de invoe ring van andere vormen van arbeid als aan andere arbeidsmethoden en wijziging van het loonstelsel voor de gedetineerden op zoodanige wijze, dat daarin meer prik kel zou liggen voor grooter inspanning en ijver. Met betrekking tot de reclasseerings zorg wordt aanbevolen de aanstelling van van een reclasseeringsambtenares door de reclasseeringsinstelllngen. Ten aanzien van de minderjarigen wordt verlangd uitbreiding van het terrein van het Rijksopvoedingsgesticht, terwijl spe ciaal voor de tuchtschool eenige wenschen worden gèuit, welke den toestand daar meer gelijk zou maken aan dien ln het R.O.G. Behalve nog eenige materieele ver beteringen wordt aanbevolen de inrichting van een overgangstehuis voor de nazorg. Bij de verdergaande mogelijkheden wor den nog behalve het gToote plan van één gebouwencomplex, voor de meerderjarigen verbeteringen omtrent de afzonderlijke gestichten aanbevolen, waaronder de ver wezenlijking van een Jeugdgevangenis, die dan niet gevestigd zou moeten zijn ln de Rotterdamsche gevangenis, maar tevens zou kunnen worden bestemd tot Rijks werkinrichting voor jonge veroordeelden wegens landlooperlj etc. De gewone Rijks werkinrichting wil men bestemmen tot bewaargestlcht voor gewoontemisdadig sters. Ten aanzien van de gewone en bijzon dere strafgevangenis en de Jeugdgevan genis en de Rijkswerkinrichting zou vol gens de conclusies een werkelijk bevredi gende oplossing slechts te bereiken zijn, indien deze groepen konden worden sa mengebracht in één gestichtencomplex. Ten aanzien van de strafrechtelijk min derjarigen wordt eveneens aanbevolen, dezen allen te zamen te brengen ln één gesticht, dat dus aangewezen zou moeten zijn als Rijksopvoedingsgesticht en Tucht school tegelijk, waarin een indeeling in afdeelingen zou moeten geschieden vol gens zeer soej>ele wetgeving. o DE KUNSTZIJDE-INDUSTRIE IN TWENTE. Gistermiddag zijn de Twentsche Kunst zijdefabrikanten te Enschedé in vergade ring bijeengekomen, ter bespreking van den algemeenen toestand. Aan het einde van de vergadering werd den secretaris, mr. van Eek, secretaris van de Fabrikan- tenvereeniglng te Enschedé, door de Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereeni- ging en den Bond van Textielondernemin gen ln en buiten Twente, opgedragen een telegram te zenden aan den minister van den volgenden inhoud: „Twentsche Kunstzijde-fabrikanten zijn te Enschedé bijeengekomen om onder het oog te zien den wanhopigen toestand, waarin de Jonge kunstzijde-industrie door dumping van bultenlandsche, speciaal Dultsche kunstzijde, dreigt te gaan ver- keeren. Zij verzoeken Uwe Excellentie dringend ten spoedigste maatregelen te nemen." RECLAME Rheumatische knobbels op de vingers. ,£teeds vermoeid en lusteloos." Een sprekend voorbeeld hoezeer Kru- schen Salts er toe medewerkt urinezuur uit het lichaam te verdrijven, vindt ge ln het volgende schrijven, dat wij zoo juist van een dame ontvingen. ,De gewrichten mijner vingers waren opgezwollen, zoowel als de gewrichten mijner teenen; deze zwellingen werden langzamerhand uiterst pijnlijk. Ik voelde mij bovendien lusteloos en steeds erg ver moeid. Rust en een diëet werden mij voor geschreven; tegelijkertijd begon ik met Kruschen Salts. Dit ls nu achttien maan den geleden ik voelde mij toen inder daad doodziek. Ik nam Kruschen Salts precies als voorgeschreven, in een glas warm water op de nuchtere maag en U kunt mij gelooven ik ben nu een ge heel ander mensch. U kunt er op rekenen, dat ik niet zal nalaten ook aan anderen het geheim van mijn succes te vertellen." Mevr. W. R. M. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen Ingewanden, nie ren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere afvalstoffen, die de oorzaak kunnen zijn van rheuma- tlek, jicht en Ischias, volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frlsch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt, vermoeidheid en lusteloosheid verdwijnen, en worden vervangen door onvermoeide energie en opgewektheid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. 7260 TERAARDEBESTELLING VAN MR. BAUDUIN. Gistermiddag had te Amsterdam onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. P. F M. Bauduln, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. In de aula werd gesproken door mr. Jolles (vice-president van het Gerechts hof). waarna ook het woord gevoerd is door den proc.-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, mr. dr. F. C. van Geer (Raadsheer bij het hof), prof. Van Hamel (namens een kring van vrienden) en den heer Nolen (directeur van de be lastingen). JHR. MR. G. C. J. VAN REENEN. De minister van bultenlandsche zaken heeft benoemd tot chef van het kabinet van den minister van bultenlandsche za ken en van de directie van het protocoi van het ministerie van bultenlandsche zaken Jhr. mr. O. C. J. van Reenen, die tot dusver met de waarneming dezer functiën was belast. DE POSTVLUCHTEN. De „Sperwer" is gistermiddag te 17.22 op Schiphol geland. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 12 Juli a.s. niet plaats hebben. 0 UIT NED. OOST-INDIE. IR. MUSSERT OP AUDIËNTIE. BATAVIA, 8 Juli (Aneta) De „Java- Bode" weet te melden, dat Z. E. de Gou verneur-Generaal op 23 Juli tijdens zijn reis door Ned.-Indië Ir. Mussert ln audiën tie zal ontvangen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. SOERABAJA, 8 Juli (Aneta) Een Buick-auto uit Soerabaja botste tegen een Willysknight, bestuurd door den heer F. H. Binkhuyzen, een employé van de firma Carl Schlieper, waarih gezeten waren de echtgenoote van den heer Binkhuysen en diens drie kinderen, een broer en een neefje. Mevrouw Binkhuysen en twee kin deren werden uit den wagen geslingerd. De wagens zijn belde vernield. De chauf- leur van den heer Binkhuysen werd ern stig gewond, terwijl zijn 14-jarig neefje Dame, ernstige inwendige kneuzingen be kwam. Alle overige Inzittenden werden lichtgewond en konden, na ln de Centrale Burgerlijke Ziekenlnrichting, behandeld te zijn naar huls worden vervoerd. o MEMORIE VAN ANTWOORD INDISCHE BEGROOTING. BATAVIA. 9 Juli. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op de Beschouwin gen van den Volksraad Inzake de eerste behandeling van de begrooting verklaart de Regeering dat zelfs geleidelijke afschaf fing van den Raad van Ned.-Indië lijn recht in strijd is met de inzichten welke de Regeering hieromtrent heeft. De Regee ring verklaarde menigmaal dat dit College onmisbaar is. Een passieve kennis van de Malelsche taal kan nuttig zijn voor Regeerlngsge- machtigden daar ook de mogelijkheid be staat dat Volksraadsleden in vergaderingen van de Malelsche taal gebruik wenschen te maken. Verdere elschen hieromtrent behoeven niet te worden gesteld daar zijzelven zich van de Nederiandsche taal kunnen be dienen. 2-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10