76,le Jaarpang MAANDAG 8 JULI 1935 No. 23093 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: *30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HERDENKING VAN PROF. DR. D. PLOOT. In alle kerken der Ned. Herv. Gemeente hebben gisteren de voorgangers voor- en tijdens den dienst op treffende wijze het plotseling overlijden van prof. dr. D. Plooy (vroeger voorganger bij de Ned. Herv. Gem. alhier) herdacht. EXCURSIE NAAR DEN HORTUS. Zaterdag heeft de afd. Leiden en Om streken van den Prov. Bond van Geiten- fokvereenigingen in Z.-Holland een ex cursie gehouden naar den Hortus Bota nicus. De heer Veendorp had voor des kundige leiding gezorgd. De heer Mater heeft op bevattelijke wijze de giftige planten voor geiten laten zien. Deze ex cursie heeft zoodoende voor de deelnemers groot nut afgeworpen. De voorzitter Dracht namens de plm. 50 deelnemers na afloop den heer Mater hartelijk dank voor zijn leiding. DE KOMENDE GEITEN- TENTOONSTELLING. Dat de a s. tentoonstelling der Leidsche Geitenfokvereeniging alter sympathie heeft, blijkt wel uit het feit, dat de com missie zeer vele blijken van instemming heeft mogen ontvangen. Bij de reeds ver melde giften of prijzen kwamen nog toe zeggingen binnen van: den landbouw- leeraar H. Roest te den Briel, den heer van Poelgeest, Leiderdorp, de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren te den Haag. Mevr. van Loon, de Fa. la Bije, Arie van Duuren, den heer Brinks, mevr. Kamer- linghOnnes, het Afd.-bestuur van den Bond van Politieambtenaren tot bescher ming van dieren; de afd. Hazerswoude en Noordwijk van den Prov. Bond van Geiten fokvereeniging, alsmede een geldprijs van de afd. Voorhout. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" (filiaal). Leiden. Breestraat 10a. Hoofdzetel: 's-Graven- hage, Prinsessegracht 13. Nieuw beheer der filiaal Leiden: A. W. Zechner, Den Haag. Wybenga en v. Ginhoven, Alphen a. d. Rijn. Julianastraat 30b. Meubileering en stoffeering. Vestiging filiaal: Alphen a. d. Rijn, Van Mandersloostraat 46. Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen N.V. Lei den, Breestraat 95. Nieuwe directeur: J. P J M. Driessen, Amsterdam Nieuwe commissaris: mr. C. Punt, Noordwijk aan Zee. N.V. American Petroleum Company. Leiden, Zyisingel 33. Hoofdzetel: 's-Gra- venhage. Uittredend beheerder filiaal Lei den: J. H. L. J. de Lange. Oegstgeest. Nieuwe beheerder filiaal Leiden: A. Har- denbol. Geslaagd te den Haag voor 't staats examen onderwijzer de heer P. R. R Veen- huizen. alhier. Geslaagd te Delft voor het inge nieurs-examen voor electrotechnisch inge nieur ir. R. M. M. Oberman, alhier. Geslaagd te den Haag voor het Mulo examen diploma B. onze plaatsgenooten A. J. Ligtvoet, W. Laan. A. Ciers en A. Brug man. Geslaagd zijn voor het eindexamen H.B.S. met 5-j cursus afd. A alhier de heeren F. H. A Grijve, J J Koene. P. Masurel, J. van Rees, Voorburg. A. Spiro, mej. H. Willems, C Zaayer Afgewezen 2. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. W. Sündermann, thans te Doorn, is te Den Haag geslaagd voor het diploma ge meente-administratie. Op het 1ste perron en bij den uit gang van het station alhier, zijn mooie dennenboomen met geraniums in kuipen geplaatst, wat een aardig en fleurig effect geeft. Gistermiddag is het 15-j. meisje U. uit de Genestetstraat, die op de Breestraat fietste en geen verandering van richting aangaf, door een motorrijder aangereden, 't Meisje sloeg tegen de straat en bekwam verwondingen aan een der beenen en het hoofd. Door den E.H.D. werd zijn naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Na daar te zijn behandeld, is zij naar haar woning over gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 1 Juli 41; Dinsdag 2 Juli 57; Woensdag 3 Juli 58; Donderdag 4 Juli 59; Vrijdag 5 Juli 61; Zaterdag 6 Juli 58 vol wassen personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar den oorlog in Abessynië? Het conflict tusschen Italië en Abes synië neemt steeds gevaarlijker vormen aan. Zelfs lijkt het er thans op dat oorlog onafwendbaar is geworden Mussolini heeft Zaterdag de divisie „Drie Januari" van de fascistische militie te Salerno geïnspecteerd. De divisie stond gereed naar Oost- Afrika te vertrekken. De Duce hield een korte rede tot de manschappen, waarin hij onder meer zeide „Italië staat voor een strijd welke regee ring en volk voornemens zijn met succes te voeren, tegen eiken prijs. Steeds hebben de Italiaansche troepen den zege behaald op de negers, alleen Adcea was een uitzondering. Dit was te wijten aan de overweldigen de meerderheid van de Abessyniërs, 400 Italianen stonden tegenover 100.000 Abessyniërs. Italië had toenmaals een regeering, die zich mee bekommerde om de politici dan om de soldaten, daarom bleef zooveel heldenmoed zonder gevolg. Thans staat Italië achter zijn zonen in Afrika, die liever helden zijn, dan een nutteloos leven leiden. De Italianen zijn voortgekomen uit een groot verleden en de geheele wereld moet de waarde van den fasclstischen geest er kennen". Deze woorden van Mussolini werden door de divisie met luide toejuichingen ontvangen. Op weg van Rome naar Salerno is het vliegtuig van Mussolini door den bliksem getroffen. De bliksem sloeg ln de antenne, zonder evenwel schade aan te richten Alleen de marconist werd bewusteloos geslagen. Mussolini heeft voorts ook de revue af genomen van de bataillons Zwarthemden te Eboli, die naar Oost-Afrika vertrekken. De Italiaansche pers mocht de rede van den Duce niet vermelden! Een veeg teeken is ook het volgende: De Amerikaansche zaakgelastigde te Addis Abeba heeft opdracht ontvangen, om een honderdtal Amerikaansche staats burgers in Abessynië, voor het meerendeel zendelingen te adviseeren het land te ver laten en de maatregelen te nemen, welke zij noodig achten ter bescherming van hun veiligheid. Het staatsdepartement weigert, eenig commentaar op dit besluit te leveren of nadere details hieromtrent te verschaffen. Het besluit was reeds genomen, voordat de Abessynische nota ontvangen was. Naar volgens het A.N.P. in vooraan staande diplomatieke kringen verluidt, staat de Britsche regeering op het punt om het voorbeeld der Vereenigde Staten te volgen en haar onderdanen in Abes synië bevel te geven dit land te verlaten. Volgens de „Sunday Express" zouden ook de onderdanen van vrijwel alle andere buitenlandsche naties, die in Abessynië verblijf houden, het advies hebben ge kregen uit het land te vertrekken. Men gelooft echter dat de Engelsche re geering in den loop van deze week nog maals zal beproeven het conflict tus schen Italië en Abessynië tot een vreed zame oplossing te brengen. Welke stap pen door Londen zullen worden geno men is echter onbekend. Volgens den correspondent van de „Echo de Paris" te Londen, schijnt de Engelsche diplomatie thans nieuwe com promissen inzake het Ethiopisch conflict te overwegen, waarvan er een zou neer komen op de vestiging van een soort Engelsch-Italiaansch condominium over Abessynië, op soortgelijke grondslagen als die van het geheime accoord, dat in 1925 tusschen Londen en Rome werd voorbe reid. zonder dat de regeeringen van Frankrijk en Abessynië daarin zijn ge kend Anderzijds hoopt men niet meer te Lon den, dat de voorstellen, welke de secreta ris van den Volkenbond. Avenol, den Britsehen ministers zou kunnen voorleg gen. eenig verband zuilen houden met een politiek van economische sancties. Het ontwijkend antwoord van de Ame rikaansche regeering aan den keizer van Abe^synie heeft de vraag od doen komen, of Amerika ten minste maatregelen zou nemen om den uitvoer van oorlogs materiaal naar Italië of Abessynle te ver hinderen. in geval het tusschen beide landen tot een oorlog zou komen Volgens de opvatting van het staats- deoartement te Washington is de regee ring tot een dergelijk verbod niet gerech tigd. De desbetreffende wetten machtigen de regeering slechts den uitvoer van oor logsmateriaal te verbieden, wanneer het gaat om een burgeroorlog Maar ook die bepaling blijft beperkt tot Latijnsch- Amerlka en tot landen, waar de Ver. Sta ten van Noord-Amerika een exterrito riaal justitierecht bezitten zooals biiv. in China Voor den oorlog ln den Chaco. heeft het congres, gelijk men zich herinneren zal door een speciale wet de regeering Bij het neerlaten der spoorboomen aan den Rijnsburgerweg botsten de heer J. de K. en mej. B. J. de Vr. resp. verpleger en verpleegster aan het gesticht Endegeest op den overweg per rijwiel tegen elkander aan, met het gevolg dat mej. de Vr. viel en haar pols brak. De heer de K. liep eenige schaafwonden aan zijn hand op. Mej. de Vr. werd naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd en kon na verbonden te zijn, naar Oegstgeest terugkeeren. gemachtigd tot een embargo op den wapemutvoer. Overigens echter is de re geering niet bevoegd de wapenleveranties te verhinderen. En te Scheveningen vlot het evenmin. Reeds Vrijdag bestond het vermoeden dat de werkzaamheden der arbitragecom missie ln 't Italiaansch-Ethopisch conflict een minder vlot verloop hadden. Hoewel Zaterdag daaromtrent geen zekerheid was te verkrijgen zijn er verschillende aan wijzingen. welke dit vermoeden hebben versterkt. Omtrent de vergaderingen der com missie wordt groote geheimhouding in acht genomen en er wordt zoo goed als niets naar bulten van het behandelde bekend. De arbiters hebben zich tegenover elkaar verplicht geen mededeelingen te doen. zoolang de vertegenwoordigers der partijen niet met hun uiteenzettingen gereed zijn gekomen. Van daar dat het niet mogelijk is. omtrent, den waren stand van zaken een iuist beeld te geven Prof. Gaston Jeze. de agent der Ethio pische regeering heeft een begin gemaakt met zijn pleidooi; hü heeft dit echter tot heden toe niet hervat. Het staat vast. dat het eerste gedeelte van het pleidooi van prof. Jeze bepaalde quaesties heeft opgeworpen waarover de commissie eerst een beslissing nemen moet. alvorens met de behandeling der zaak wordt verder gegaan. Prof. Jeze houdt zich ter beschikking van de commissie, maar heeft tot heden nog geen mededeelinc ontvangen, dat hij zijn zoo plotseling afgebroken pleidooi zal kunnen voortzetten. Naar wij vernamen moet zelfs ernstig met de mogelijkheid rekening worden ge houden. dat, de commissie haar werkzaam heden zal staken Hedenochtend kwamen de vier arbiters wederom bijeen om den toestand onder de oogen te zien. Reuter meent te weten, dat Duitschland de détails van zijn vlootbouwprogram 1935/1936. daarbij inbegrepen de schepen, die reeds op de helling staan, direct heeft medegedeeld aan de Britsche en Fransche regeeringen en aan die van de andere onderteekenaars van het Verdrag van Washington. Terwijl in Duitschland de Kyffhauser- bond van oud-strijders vergaderde kwamen te Parijs de oud-strijders van het Darda- nellen-front bijeen. Beide bijeenkomsten gaven het welbekende beeld. OOSTENRIJK. Het herstel der Habsburgers. De Oostenrijksche minister van buiten landsche zaken, Von Berger Waldenegg, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas te Weenen verklaard, dat de nieuwe Habsburgwetten met de restauratie der Monarchie niets te doen hebben. De mi nister sprak alle geruchten over den spoe- digen terugkeer van ex-keizerin Zita en Aartshertog Otto naar Oostenrijk tegen. Niets zal geschieden, wat den Europee- schen vrede zou verstoren of de in ver trouwen gekweekte betrekkingen van Oos tenrijk met de buitenlandsche regeerin gen, speciaal met Frankrijk in gevaar zou kunnen stellen. Tusschen de vroegere kei zerlijke familie, aldus de.minister, en de Oostenrijksche regeering bestaat een „gentleman agreement" dat in alles voor- r.et. Deze overeenkomst is gesloten, voor dat de wet tot herziening der oude bepa lingen was ingediend. De Kleine Entente zal een vergadering beleggen over de kwestie. Het „Journal des Débats" deelt mede, ten aanzien van do kwestie der Habsburgers, dat het be sluit van de Kleine Entente om iedere po ging tot restaurattie van de Habsburgers te beschouwen als een casus belli, officieel ter kennis van de Fransche regeering is ge bracht. Gisteren vertoefde Otto van Habsburg met den leider der Oostenrijksche Legiti misten, baron Wiesner. te Parijs. Een medewerker van „Le Journal" had met baron Wiesner een onderhoud over de Habsburger kwestie, meer speciaal met het oog op de jongste gebeurtenissen Baron Wiesner verklaarde daarbij het volgende Politieke leiders verwonderen zich er over dat de legitimistische beweging zich tot een volksbeweging heeft ontwikkeld, waartegen zich nog slechts enkele groepen van intellectueelen blijven verzetten. De legitimistische beweging telt volgens baron Wiesner thans reeds ongeveer 800.000 aanhangers, terwijl zij tijdens de republiek slechts een klein aantal officie ren en staatslieden omvatte. Over de houding der Kleine Entente in deze kwestie sprekende, zeide baron Wies ner, dat de Oostenrijksche legitimisten geen territoriale eischen stellen, hetgeen de Kleine Entente bekend moet wezen. Als Roemenië. Joego-Slavië en Bulgarije monarchieën zijn en als Griekenland zich opmaakt tot de monarchie terug te keeren, waarom zou dan voor Oostenrijk een uit zondering moeten worden gemaakt? GRIEKENLAND. De vogelvrij-verklaring: van Vcnizeïos. Minister-president Tsaldaris heeft we ten te bewerken, dat de senator, die deze week een voorstel deed tot het uitloven van een belooning voor dengeen, die kans zag Venizelos te vermoorden, thans zijn voorstel heeft ingetrokken. DUITSCHLAND. Hitlerjeugd uit studentenorganisaties Tegen den Centrumgeest. De Rijksjeugoieioer Baldur von Schirach heette en oproep uitgevaardigd aan de Hitler-jeugd, waarin hij uiteenzet, dat hij reeds vaak klachten had ontvangen van leden der Hitlerjeugd over de studenten organisaties, maar dat men nog steeds ge hoopt had, dat de overblijfselen van een overwonnen tijdperk zouden ontwaken voor het beleven van de Duitsche kame raadschap. Thans echter weet men, dat deze hoop te vergeefs is geweest en dat valsche Heidelberg-romantiek en arbeids- vijandig feodaal denken de idealen vormen van die studentencorpsen. Zij staan bulten de volksgemeenschap en zijn vijanden van de natie. Derhalve wordt met ingang van heden beslist, dat alle aan Duitsche hoogescholen studeerende leden van de onder Baldur von Schirach ressorteerende nationaal-socialis- tlsche jeugdbonden, die lid zijn van een studenten-vereeniging, besluiten moeten, of zij lid willen blijven van die vereeniging dan wel van de Hitlerjeugd. Wanneer zij actief willen blijven in de studentenveree- nigingen zullen zij geroyeerd worden uit de Hitlerjeugd. De dienstrapporten over hun werkzaamheid bij de Hitlerjeugd worden dan ingetrokken, terwijl overplaatsing naar andere organisaties der N.S.D.A.P. vervalt. Zaterdag is te Münster in Westfalen een nationaal-socidktische gouwdag gehou den, die in het teeken stond van aanval op den Centrum-geest. Stafchef Lütze zeide o.a., dat het natio- naal-socialisme zich in arbeid door niets en door niemand laat provoceeren ook niet door geestelijken. „Het nationaal-socialisme mengt zich. niet in kerkelijke belangen, maar eischt tevens, dat de kerk zich niet mengt in nationaal-socialistische aangelegenheden. Men moet het kalme en betamelijke op treden van het nationaal-socialisme niet aanzien voor zwakheid. Met hen die zich aan den nationaal-socialistischen staat vergrijpen, zal men doen, wat men zulke lieden behoort te doen." Ook de minister van binnenlandsche zaken dr, Frick, behandelde hetzelfde onderwerp. Hij begon aldus: „Toen ik in Juni 1932 de laatste maal hier ln Münster sprak, was Münster nog een zwart centrumdomein, van een cen trum, dat met de volksverraderlijke marxis ten gemeene zaak maakte. Wel is veel veranderd, maar de centrumgeest spookt nog rond en met name hier in Münster". Uit een daaropvolgenden rechtstreek- schen aanval op den bisschop van Münster bleek dat Frick als centrumsgeest aan duidt datgene, wat de bisschop van Mün ster zuiver religieus-katholieke belangen noemt. De spreker behandelde de oppositie der katholieke Kerk tegen de Duitsche sterili- satiewetten en noemde deze oppositie „misbruik van den godsdienst", „uiting van centrumsgeest" en „onverantwoorde lijke gewetensbinding". Ik moet als vertegenwoordiger der rijks- regeering hier vaststellen dat wij niet van plan zijn nog verder een dergelijke sabo tage van rijkswetten te duiden. Wij nationaal-sociallsten verlangen een volledige uitschakeling der confessie uit het openbare leven. Ook Alfred Rosenberg voerde het woord. DANTZIG. De arrestaties van ambtenaren. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt naar aanleiding van de arrestatie van een aantal Dantzigsche ambtenaren, wegens staatsvijandig optreden, dat dit ieden waren van den Bond van nationale amb tenaren, een stichting van de Duitsch- nationale eroep-Weise. die zich in een vergadering ernstig tegen de regeering misdragen hebben In verscheidene geval len is reeds een justitionele vervolging ingesteld. Voorzoover de handelingen eeen gelegenheid geven tot strafrechter lijk ingrijpen zijn de betrokkenen weer op vrije voeten gesteld Zij zullen echter disciplinair gestraft worden BINNENLAND Ingediend is een wetsontwerp tot ver laging der vaste lasten; rentevoet van alle vorderingen, gedekt door hypotheken op onroerende zaken, teruggebracht tot 4 3/4 pet. (2e Blad). Minister Oud over de regeeringspolitiek. (Binnenland, 3e Blad). Voorbereiding der landsverdediging op economisch en industrieel gebied; conclu sies der commissie van onderzoek. (Bin nenland, 3e Blad). BUITENLAND. Is oorlog tusschen Italië en Abessynië onvermijdelijk geworden? (Buitenland en Tel., le Blad). Geen leden der Hitlerjeugd lid meer van studentenorganisaties. (Buitenl., le Blad). De wet in Polen voortaan alleen dictator. (Buitenland, le Blad). De terugkeer en restauratie der Habs burgers. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. ENGELAND. Nieuwe vlootbases. De Britsche regeering treft voorberei dingen voor de heropening van eenige vlootbases aan de Noiordzeekust, die na den wereldoorlog zijn gesloten. Waarschijnlijk zullen Rosyth en Scapa Flow de eerste bases zijn, die weder ln dienst worden genomen. Voor de werken te Rosyth is een bedrag van 100.000 pst. beschikbaar gesteld. Lord Strickland, oud-premier van Malta, heeft met de hulp van deskundigen een plan samengesteld, dat het eiland Malta tot luchthaven bedoelt te maken. Strick land stelt voor, de Baai van Marsalokk af te sluiten en daarin een haven voor watervliegtuigen aan te leggen. De kos ten van dit schema bedragen ongeveer 2.500.000 p^t. BULGARIJE. Tegeu partij-politiek - Incident aan de Turksche grens. De regeering heeft een nieuwe beschik king uitgevaardigd met betrekking tot het verleden jaar afgekondigde verbod der politieke partijen. Deze nieuwe be schikking is feitelijk een verscherping der bepalingen, welke tot nu toe hebben gegolden. Krachtens de nieuwe beschikking zal iedere werkzaamheid op partijpolitiek ge bied, of ook zelfs iedere poging daartoe, met strenge kerkerstraf worden bestraft. In den nacht op Zaterdag hebben 20 families geprobeerd op onwettige wijze de Turksche grens te overschrijden. Het is daarbij tot een botsing gekomen met de Bulgaarsche grenswacht, die, nadat aan de sommaties te blijven staan, geen ge volg was gegeven, het vuur op de vluch telingen opende. Twee personen werden door geweerscho ten ernstig gewond. De leden van zestien families zijn er in geslaagd uit te wijken, de overige personen zijn naar het binnen land teruggedreven. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende kwartaal abonne v week tronende straatNo- uenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf i m-opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1