reis mm 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Juli 1935 Vierde Blad No. 23092 BINNENLAND. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN A.N.W.B. REDE VAN DEN HEER BERGSMA. De heer Edo Bergsma. Te Leeuwarden houdt de A.N.W.B., Toe ristenbond voor Nederland, heden zijn Jaarvergadering. In verband daarmede waren reeds gisteravond vele auto's met A.N.W.B.-vlaggen naar de Friesche hoofd stad gekomen. In hotel Spoorzicht aldaar werd een gezellige bijeenkomst gehouden met muziek en dans. De voorzitter, de heer Edo J. Bergsma. heeft daar hulde gebracht aan de prachtige wijze, waarop de Friesche consuls'de vele uitstapjes en feestelijkheden welke aan de eigenlijke vergadering verbonden zijn, hebben ge organiseerd. Hedenmorgen werd in het Oranje-Hotel de algemeene vergadering geopend. Aan het Jaarverslag van den AN.W.B., Toeristenbond voor Nederland, dat met veel foto's is verlucht, is ontleend dat het ledental op Juni 1934 bedroeg 101.108 en op 1 Mei 1935 totaal 98.321. In totaal werden dezen winter 42 plaat sen bezocht, die een aanwinst opleverden van ruim 800 nieuwe leden. Het gemid delde aantal nieuwe leden per plaats steeg Van 17 tot 20. Voor het binnenlandsche toerisme bleef de belangstelling zeer groot; het aantal verstrekte reisinlichtingen bedroeg in 1934 11-161 tegenover 17.202 in 1933, in de periode 1 Mei '341 Mei '35 17.054 tegenover 17.013 vorig jaar. Er waren o.m. ruim 500 deelnemers aan den tocht met onbekende bestemming. Ook -voor het ruiter- en watertoerisme was veel belangstelling. Het aantal afgegeven grensdooumenten bedroeg totaal 125.283. Het totaal aantal wegwijzers steeg tot 3797. het aantal plaatsnaamborden tot 5617. De bondsvoorzitter, de heer Bergsma, hield een toespraak waaraan het volgende ontleend is. De taak, die onze toeristenbond vervult is prachtig maar zwaar, aldus ving spre ker aan. Naast bijzondere belangen hebben alle toeristen veel belangen gemeen. Behalve het feit, dat maar' een zeer gering percentage slechts met één soort vervoermiddel deelneemt aan het verkeer, hebben bovendien alle toeristen en allen, die deelnemen aan het verkeer, er belang bij, dat er harmonie zij tusschen hen allen en de belangen van één soort zoo weinig mogelijk in botsing komen met de belan gen van anderen. Het samen gebruiken van eenzelfden weg is voor automobilisten, wielrijders, ruiters en wandelaars een gevaar. Wie ieder zijn eigen weg en pad geeft, bewijst allen tegelijk een dienst. Ook wat betreft datgene, dat het toe risme maakt tot iets edels en moois, dat kennis en ervaring en breede ontwikkeling geeft, dat het schoone leert opmerken en zoeken, dat het denkvermogen oefent en de ziel rijker maakt.... dat sportiviteit dus ook ridderlijkheid en objectiviteit en waardeering van anderen leertook wat dit alles betreft, hebben de toeristen van alle gading, eenheid van doel. Er zijn tal van gemeenschappelijke be langen, die door behartiging van een cen traal lichaam uit het best gediend kunnen worden en dus het bestaan van zulk een lichaam met uitnemende outillage noodig maken. Die volledige uitrusting met nooit rus tende en zich steeds meer volmakende studie en voorlichtingsdiensten met de uitvoerende hoofden en handen, stelt aan 't centrale lichaam, dus aan den A.N W.B zware eischen. Doordat een aantal toeristische belangen voortaan niet meer gemeenschappelijk met een zuster-organisatie behartigd kunnen worden, zullen zoowel aan onze financieele als administratieve en bestuurskracht bij zondere eischen worden gesteld. Het is goed, dat wij dit goed voor oogen stellen en ernstig rekening mee houden. Wat echter ook veranderen moge, niet onze moed om verder te werken, niet onze wil om den bond zijn nuttigen arbeid steeds meer aan Land en Volk ten goede te doen komen. Ongebroken is onze wil om den ANWB te doen blijven de groote. werkelijke natio nale Bond van Nederland Laat ons het wel bedenken; de A.N.W.B. is een stuk „Nederland op zijn best"! In onzen bond zijn alle burgers één: van den hoogste tot den laagste. De A N.W.B. is een stuk samenwerking van ons volk, samenwerking van arm en rijk, van Noord en Zuid. van alle klassen, aile gelooven, alle partijen en alle stam men en gewesten tot een gemeenschappe lijk niet-politiek nationaal doel. Het is een v/aarachtig nationale Bond nationaal in zijn samenstelling, nationaal ln zijn streven en nationaal in zijn doel. Ernstiger dan ooit, met meer nadruk dan ooit, doe ik een beroep op allen, die voelen voor den zinspreuk der vaderen „Een dracht maakt macht", om mee te helpen den grooten algemeenen verkeersbond, den werkelijk algemeenen toeristenbond, den AN.W.B. groot en sterk te doen blijven, door eendracht, krachtig en machtig. Ko ninklijk naar den naam niet alleen, doch ook in doen en laten werkend tot een ieders nut in het belang van hoog en laag, in het belang van ons volk, ln het belang van ons land. o HET VERZET TEGEN DE NIEUWE SPELLING. REDE VAN PROF. DE VOOYS. Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling. In het American Hotel te Amsterdam hield de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling een algemeene verga dering, tijdens welke prof. dr. C. G. N. de Vooys een rede hield over „Het verzet tegen de nieuwe spelling", waarin hij het volgende zei: Elke eenigszins ingrijpende spellings wijziging zal op verzet stuiten. Dit stuiten is bestemd voor de eeuwigheid. De taal kundige vindt dit verzet op psychologi sche gronden volkomen begrijpelijk. Even duidelijk is evenwel, dat de stoornis niet van blijvenden aard Is: zoodra de nieuwe woordbeelden gewend raken, worden de oude min of meer aanstootelljk. Eenige leiders van het tegenwoordige verzet hebben niet lang geleden zelf een compromisvoorstel gedaan. Gesteld dat een minister aan deze heeren steun ver leend had, en hun bemiddellngsspelling officieel aanvaard had. dan zouden de bezwaren van prof. Huizlnga. waarop men zich nu beroept, onverkort ook tegen dit compromis gegolden hebben. Interpellee- rende Kamerleden en protesteerende rechtsgeleerden zouden ook tegen die nieuwe spelling te velde getrokken zijn. Dat de geopperde bezwaren, sterk over dreven zijn blijkt vooral wanneer men de woorden van sommige tegenstanders met hun daden vergelijkt! Prof. Overdlep gaf zelf een schoolspraakkunst in de nieuwe spelling uit. Henrl Polak berust erin, dat zijn artikelen in de verfoeide spelling ge publiceerd worden. Maar de eigenlijke spellingveranderin gen zijn de hoofdzaak niet, zeggen de tegenstanders. Erger is de afschaffing van de buigings-n, waardoor de taal wordt aangetast. Bij het van conserva tieve zijde voorgestelde compromis was de duidelijke bedoeling, terug te keeren tot de oude geslachtsregeling en buiging, zoodat de concessies van Minister Terp stra teruggenomen zouden worden. Open lijk werd dit niet toegegeven. Het heette dat de geslachtsregeling, op grond van later overleg,- vereenvoudigd zou worden. TOen na i aandrang een dergelijke rege ling beproefd werd, leidde dit tot een absolute mislukking. Geen enkele poging is daarna beproefd, noch ter propaganda, noch ter toepassing van deze regeling. Intusschen is het verzet geconcentreerd ln de z.g. Nationale Vereeniging, die de pretentie heeft voor „orde en eenheid" te strijden. In die vereeniging, aldus spreker, werken tegenstrijdige motieven. De leiders streven grootendeels naar een getemperde vereenvoudiging op „nationalen" grond slag, na een breeder opgezet onderzoek. Alsof er niet lang genoeg onderzocht is. Zeer veel aanhangers echter, zich beroe pend op de motiveering van prof. Hui- zinga. willen de bestaande spelling en de traditioneele geslachtsregeling ongewijzigd handhaven. Met de leuze „voor orde en eenheid" vaart men dus onder valsche vlag, want op den ouden grondslag is geen nieuwe orde meer te bereiken. De Nationale Vereeniging eischt, dat de Regeering op haar besluit terugkomt en de nieuwe spelling weer verbiedt, omdat de meerderheid van het Nederlandsche volk er tegen gekant is. Dit is een onbe wezen bewering. Afgezien van het luid ruchtig verzet in kleinen kring is van die verzetsbeweging weinig gebleken. Inte gendeel. Er valt een toenemend gebruik van de nieuwe spelling te constateerenbij groote handelszaken, warenhuizen, mode zaken, bioscopen, middenstandsvereeni- gingen, coöperaties, vakvereenigingen. de schoolbladen, de dagbladen en vakbladen van de Arbeiderspers, de vrijzinnig-demo cratische pers, groote uitgevers en tal van particulieren van allerlei stand. Terug keer tot den ouden toestand is onmogelijk. Een poging daartoe zou inderdaad tot de grootste verwarring aanleiding geven en allerminst geschikt zijn om de „eenheid" te herstellen. Niet in achterwaartsche, maar in voorwaartsche richting, aldus riep spreker uit, moet de nieuwe eenheid gezocht worden Dit moet de Regeering reeds ingezien hebben, toen het besluit genomen werd om de nieuwe spelling bij het geheele onderwijs in te voeren. Als loutere proef neming zou dit onverantwoordelijk zijn geweest. De consequentie is dus. dat de Regeering zal volgen. De geleidelijke om keer is voor een goed deel al voltrokken. De Regeering heeft het in de hand het tempo belangrijk te versnellen. Bedacht zame Nederlanders, die nu op het voor beeld van de Regeering wachten, zouden dan eer hun aarzeling overwinnen en nu reeds medewerken om in het algemeen belang den overgangstijd zoo veel mogelijk te bekorten. STERK TOENEMEND PASSAGIER - VERVOER PER VLIEGTUIG. Dagen, waarop meer dan 600 passagiers Schiphol passeeren. De sterke toeneming van de intensivi teit van het luchtverkeer, waarin de K.L.M.. mede door invoering van vele nieuwe verbindingen een belangrijk aan deel heeft moge blijken uit het feit dat naar wij van bevoegde zijde vernamen in deze maand dagen zijn voorgekomen, waarop meer dan zeihonderd uitgaande en inkomende passagiers Schiphol cas seerden Dit getal geeft in vergelijking met de cijfers over dezelfde maand van het vorige jaar, bijna een verdubbeling te zien. HET CONGRES VAN DE INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. ONDERHOUD MET DEN HEER FENTENER VAN VLISSINGEN. Stabilisatie en verdwijning der handels belemmeringen is noodig. In een onderhoud met een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau over het verleden week beëindigde congres van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, verklaarde de voor zitter. de heer F. H. Fentener van Vlis- singen. dat men algemeen op het congres had ingezien dat men vastliep met het najagen van slechts de eigen belangen, en dat men niet alleen mloest nemen wat men kon krijgen, doch ook moest weten te geven. Wij maakten de opmerking, dat het merkwaardig aandeed, in een periode waarin de regeeringen beschermende maatregelen van steeds wijdere strekking nemen en in steeds meer landen de munt eenheid haar stabiliteit verliest naar de regeeringen zeggen onder druk of op ver langen juist van het bedrijfsleven een Internationaal congres van leiders van het bedrijfsleven uit alle landen bijeen te zien, dat zich zoo onomwonden en krachtig uitsprak voor het verdwijnen der handels belemmeringen en internationale stabili satie der valuta's. De heer Fentener van Vlissingen gaf toe. dat men in een vicieuze cirkel gevangen zat. Iedereen zag de noodzakelijk in om er mee uit te scheiden, doch iedereen was gedwongen er aan mee te doen zoo lang ook de andere er niet mee ophielden. Een voorbeeld ervan is Amerika. Door den oorlog is deze staat van debiteur crediteurenstaat geworden Toch heeft het zijn tarieven verhoogd, waardoor Europa geen mogelijkheid meer heeft zijn schul den af te lossen. Gelukkig begint de tegen woordige staatssecretaris van buitenland- sche zaken Cordell Huil dit ln te zien en tracht bij er verandering ln te brengen. De Internationale Kamer van Koophan del tracht door dezen vicieuzen cirkel heen te breken, die ook bestond ten aanzien van de monetaire kwestie. Sommigen waren van meening dat eerst de valuta's internationaal gestabiliseerd moesten wor den en dan de handelsbelemmeringen uit den weg moesten worden geruimd, doch anderen meenden dat deze volgorde juist omgekeerd moest zijn. Het congres te Parijs heeft ten slotte als zijn meening uitgesproken dat eerst de internationale stabilisatie der valuta's tot stand diende te komen en dat daar door een der voornaamste voorwaarden zou worden geschapen voor het uit den weg ruimen der handelsbelemmeringen. Men moet zich dat voorstellen aldus de heer Van Vlissingen als een wapen stilstand op monetair gebied gedurende welke periode men tracht te komen tot opheffing der handelsbelemmeringen, regeling der schulden, het in evenwicht brengen der begrootujgen enz. Welken invloed op'den gang van zaken mag men van een congres als dat te Parijs, waarin zoovele invloedrijke mannen hebben gesproken verwachten? vroegen wij. Directen invloed op den gang van zaken kan de Internationale Kamer van Koop handel natuurlijk niet uitoefenen, ant woordde de heer Van Vlissingen hierop, doch via de bij haar aangesloten organi saties in de verschillende landen kan zij de publieke opinie beïnvloeden, en dat is, in de meeste landen nog hard noodig. DE MAATREGELEN VOOR DE LANDBOUWHYPOTHEKEN. .Bezwaren van de directeuren van hypotheekbanken tegen het wetsontwerp. De Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken heeft een uitvoerig adres gericht aan de Tweede Kamer, met be trekking tot het wetsontwerp betreffende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pacht overeenkomsten. Wij ontleenen er aan: De daarbij voorgestelde beperking van de rechten der hypothecaire crediteuren wordt gerechtvaardigd geacht in de eer ste plaats, omdat de bij het sluiten der betreffende contracten zich verbindends schuldenaar onmogelijk alle omstandig heden, die van invloed zijn op de nako ming van de aanvaarde verplichtingen, beeft kunnen voorzien. Deze algemeenheid rechtvaardigt toch allerminst, dat men de aan den hypotheek houder door de wet gegeven waarborgen als ongeschreven beschouwt. Niemand, debiteur noch crediteur, heeft ooit bij het sluiten van welk contract ook alle omstandigheden, welke de nakoming van daaruit voortvloeiende verplichtingen beïnvloeden, vooruit kunnen voorzien. Een geordend credietwezen is echter slechts bestaanbaar, indien er rechtszekerheid bestaat. Ook het verstrekken van een grooten steun aan den landbouw kan dus geen verandering brengen in de verplich tingen van den hypothecairen debiteur. Neemt men de rechtszekerheid weg, dan bestaat er groote kans op vrijwel algeheele stopzetting van nieuwe credieten. Hoewel zich ten volle bewust van de groote moeilijkheden, waaraan 's lands regeering thans het hoofd te bieden heeft, acht adressante zich toch verplicht er op te wijzen, dat de hypotheekbanken door deze maatregelen ernstig belemmerd wor den bij het beheer van de haar toever trouwde spaarpenningen ad rond een mil liard gulden. Een gezond credietwezen is niet bestaanbaar, wanneer op zoodanige wijze wordt ingegrepen in normale con- tractueele verhoudingen, dat zelfs de na de invoering van de Crisispachtwet geslo ten hypotheek- en pachtcontracten wor den aangetast. Immers, van dat oogen- blik af (1 Juli 1932) is een beroep op niet te voorziene omstandigheden toch zeker niet meer toelaatbaar. Indien, na de van vele zijden geoefende critiek, geen aanleiding wordt gevonden om het wetsontwerp terug te nemen, be- perke men de werking der wet toch in ieder geval tot vóór de invoering van de Crisispachtwet 1932 afgesloten contracten. Aan de verdere opmerkingen ontleenen wli nog als de meening van adressante: De bepalingen omtrent de vrijstelling der RECLAME. 713» Ook op reis is Persil van groot gemakl Onnoodig veel kleeding mee te nemen. Wasch 's o/onds even Uw kousen, shirt of onder goed in een koud Persil*sopje. Het is in een ommezien gedaan I Persil K. OtUrmann A Co'* Haadal-MI). N.V. A'daa Fabrltk» t« Jutphaa* borgen behooren derhalve niet in dit wets ontwerp thuis. In het ontwerp ontbreekt de absoluut noodzakelijke regeling der meer en meer in den land- en tuinbouw ingevoerde rege lingen. Een voorziening in dit euvel zou kunnen worden gevonden door te bepalen, dat, in geval blijkt dat wanbetaling niet veroor zaakt is door de tijdsomstandigheden en een executie toch doorgaat, of indien de debiteur in staat van faillissement komt te verkeeren na de behandeling bij de kamer voor crisislandbouwzaken, de koo- per recht heeft op 'n nieuwe teeltvergun ning voor het geveilde en de teeltvergun ning ten name van den ouden debiteur komt te vervallen. Zou het geen aanbeveling verdienen de bestaande hypotheekcommissie te hand haven als een speciaal rechtscollege? Een dergelijke enkele beroepsinstantie zou van groote waarde zijn voor het verkrij gen van de zoo noodige eenheid in de beslissingen. Concludeerend verzoekt adressante pri mair: het gedane wetsvoorstel te verwer pen; subsidiair: het voorstel van wet zoodanig te wijzigen, dat de geopperde bezwaren worden weggenomen. HET VERKEER OP ONZE WEGEN. De K.N.A.C. dringt aan op wettelijke veiligheidsmaatregelen voor alle weggebruikers. Met het oog op de belangrijke beslissin gen, welke binnenkort ten aanzien van het wegverkeersvraagstuk in de Tweede Kamer zullen worden genomen, heeft het bestuur van de Kon. Ned. Automobiel Club een persbijeenkomst georganiseerd, waarin mede aanwezig waren de juridische advi seurs en de Juridische commissie van de K.N.A.C. en waarin de voorzitter, mr. J. Linthorst Homan eenige beschouwingen heeft gehouden over het verkeer op onze wegen, zooals het zich thans vertoont en zooals waarschijnlijk de naaste toekomst het zal laten zien. Kort geleden, aldus de voorzitter, ver scheen het verslag van het overleg tus schen den minister van Waterstaat en de Vaste Commissie voor Openbare Werken, Verkeers- en Waterstaatsaangelegenheden uit de Tweede Kamer over het in 1934 in gediende wetsontwerp voor een nieuwe motor- en rijwielwet, welke zal worden aangehaald onder den titel van „Wegen verkeerswet". De thans voorgestelde wettelijke regelen richten zich helaas vrijwel uitsluitend tegen het motorverkeer, als een afweer van een vijand die te verdringen zou zijn. En de toelichtingen leeren, dat men bij de uitvoeringsbepalingen van deze wet, het nieuwe verkeersreglement zelfs de fietsers en de voetgangers niet ln andere banen wil lelden. Ongerust over menige passage uit de Kamerstukken heeft de K.N.A.C. zich hier over thans andermaal tot de leden der Tweede Kamer gewend, met het dringend verzoek om met de moderne begrippen rekening te houden. In dat adres wordt erop gewezen, dat het ontwerp nog steeds een eenzijdig tegen het motorverkeer gerichte scherp crimi- neele tendenz vertoont. De verkeersveiligheid wordt echter door enkel strafbedreigingen niet gediend, wel door het geven van een ordening, waarbij de plaats van elke categorie van wegge bruikers in het verkeer zoo duidelijk moge lijk wordt aangegeven. De K.N.A.C. is met den minister van meening, dat niet al te veel in de wet zelve moet worden geregeld; de op het verkeer betrekking hebbende regelingen zullen in haar details voornamelijk haar uitwerking dienen te vinden m een „verkeersregle ment". Voor dit reglement nu biedt het wetsontwerp een aannemelijke basis. Met dit al zoo gaat het adres verder is het niet duidelijk, waarom een bepa ling als de K.N.A.C. in art. 25 van haar concept voorstelde, niet ln de wet zou kun nen worden opgenomen. „Iedere wegge bruiker" zoo luidt deze bepaling, „is ver plicht zich op de openbare wegen en de rijwielpaden zoodanig te gedragen dat hij niemand schade toebrengt of noodeloos last of hinder veroorzaakt". Het K.N.A.C.-bestuur beschouwt een zoo danige bepaling als den hoeksteen, waarop het verkeersgebouw mede behoort te wor den opgetrokken. In het adres wordt voorts aangedrongen op afschaffing van de maximumsnelheids- verordeningen. welke slechts in schijn aan de veiligheid ten goede komen, zoomede op het inlasschen van bepalingen tegen het gevaar, in den sleöhten toestand van motorrijtuigen zelf gelegen, en tegen het parkeeren of stilstaan op gevaarlijke wijze. De KN.AC. hoopt, dat de hier tot uiting gebrachte gevoelens en bedenkingen alsnog tot resultaat mogen hebben, dat het wets ontwerp, dat de volgende week in openbare behandeling zal komen, daarbij zoodanig zal worden geamendeerd, dat met recht van een „algemeene verkeerswet" zal kun nen worden gewaagd. ONTHULLING VAN EEN GEDENK- TEEKEN TE ETTEN. Ter herinnering aan de eerste vlucht van een vliegtuig over Nederlandschen bodem. Op Donderdag 11 Juli as. te 2 uur n.m. zal op den Klappenberg op den weg Etten—Rijsbergen onder de gemeente Et- ten (N. Br.) de onthulling plaats hebben van een gedenkteeken ter herinnering aan het feit, dat te Etten op 27 Juni 1909 voor het eerst met een vliegtuig over Neder landschen bodem is gevlogen door Graaf de Lambert. De onthulling zal geschieden door Z.Exc. generaal Snijders, waarna het monument door kolonel Thomson namens het comité aan de gemeente Etten en Leur zal worden overgedragen. MONUMENT-G. J. DE JONGH TE ROTTERDAM. In tegenwoordigheid van vele leden van de familie en tal van autoriteiten is gis termiddag te Rotterdam het G. J. de Jongh-monument, opgericht ter eere van de nagedachtenis van den man, die 30 jaren lang de leiding heeft gehad van de Rotterdamsche gemeentewerken. Het monument is vervaardigd naar een ontwerp van lr. A. v. d. Steur en verrezen als afsluiting van het Museumpark. Het heeft een frontbreedte van 60 Meter. Schenker van het monument is de heer D. G. van Beuningen Het ls onthuld door een kleinzoon van wijlen den heer De Jongh waarna de heer Van Beuningen een toespraak heeft gehouden. De burge meester heeft vervolgens het monument aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13