rersk torsets BOUWKUNSTIG SCHOON Een Cassière LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 4 Juli 1935 BUITENLAND. Alle Nijverheidsonderwijsbevoegdheden Onze grote OPRUIMING is begonnen! Goedkeuring Uitbreidingsplan. couea/nt.Bteriqt koopecs vxt s£ad om lamd. DE THYSIUS BIBLIOTHEEK. III. We hebben in het vorige opstel de gevel structuur behandeld. We hadden ook van de binnenordonnantie van het gebouw uit kunnen gaan, want een goed naar de bouwkunstige eischen en traditiën van den ouden tijd opgetrokken gevel was niet alleen maar een afsluiting van de binnen ruimte, hij was tevens een soort spiegel van de binnenordonnantie. Een sprekend voorbeeld moge dit toe lichten. Een Gothische gevel met spitsboog vensters is voor ons het onmiskenbare teeken, dat daarachter zich een Gothische ruimte met Gothische uitviering verbor gen ligt, het zij met een ziende kap-con- structie, zooals in de Ridderzaal, hetzij met een houten en steenen gewelf onder de kap. Als we achter een Gothischen gevel een vlakke zoldering zien. dan bevredigt dat ons niet en weten met stelligheid, dat die vlakke zoldering daar niet hoort en door onkunde, wansmaak of om utiliteits redenen daar is aangebracht. Bij vele burgerlijke gebouwen uit den tijd der Gothiek, mogen we vlakke zolde ringen aantreffen, we bemerken dan ook dat de vensters rechthoekig zijn, al heb ben ze een Gothische blindboogvulling er boven. Bij gebouwen uit den tijd der Holland- sche renaissance of die waarbij later tot op zekere hoogte de tradities der renais sance zijn gevolgd, spreekt de gevel voor het inwendige niet minder duidelijke taal. De Hollandsche vensters met kruisko zijnen zijn evenzeer een spiegel van de binnenruimte. Achter deze vensters heb ben we geen gewelf te zoeken, het zou er mee vloeken. We zoeken hier een zolde ring, gedragen door zware moerbalken en hlnderbinten. De vensters met kruisko zijnen en kleine, liefst in lood gevatte, ruitjes maken dit zolderingsysteem naar buiten kenbaar Het een behoort bouw kunstig en stijlkunslig bij het ander. U weet. dat die kiuisvensters beneden het kalf konden worden afgesloten door luikjes, zooals ook in de grondverdieping van de Bibliotheek nog worden gevonden, terwijl vroeger het bovenste deel was voorzien van glas in lood. Jammer ge noeg is dit laatste geheel verdwenen, ter wijl op de bovenverdieping ook de luiken zijn verwijderd. Betreden we de Hal van de Bibliotheek dan bemerken we, dat de zware eiken I moerbalken gedragen door muurconsoles en de hinderbinten met de kruiskozijnen geheel bij elkaar behooren. Trouwens ook geaderde witmarmeren vloertegels die zoo brandschoon worden onderhouden, pas sen geheel in het systeem. Ons oog valt dan onmiddellijk op de trap. die oorspronkelijk een dubbelen op gang had, zooals dat bij alle deftige ge bouwen in dien tijd het geval was. Geheel anders dan bij vroegere bouw stijlen was de trap in de Hollandsche barok het centrale deel van 't gebouw, de monumentale verbinding van beneden en boven. Uit den aard der zaak is dat hier betrekkelijk klein, doch in een monumen taal gebouw als het Maurltshuis spreekt de trap als centraal gegeven wel zeer dui delijk De beteekenis van de trap met poort onder de twee opgangen, zou trouwens ook bij de Bibliotheek duidelijker spre ken, wanneer men het gedeelte rechts van den ingang niet had verwijderd. Daardoor is natuurlijk de symmetrie geheel en de schoonheid ten deele ver loren gegaan en de blnnen-architectuur van de hal geschonden. Het eene gedeelte van de trap werd weggebroken, omdat men hier lang gele den een kamertje voor den concierge heeft afgeschoten, waarbij tegelijkertijd in dat vertrek de balkgeleding aan het oog werd onttrokken. Het overgebleven deel van de trap heeft DE ALGEMEENE TOESTAND. Beek te Berlijn De Vlootkwestie. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek heeft gisteren tweemaal met Hitier geconfereerd, eerst 2 uur, later 21/* uur. Hitier bood den Poolschen gezant en zijn echt-genoote een diner aan. Hierbij zaten o.a. ook aan de Poolsche ambassadeur Lipski, de Duitsche ambas sadeur in Warschau, von Moltke, en tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit 'het Duitsche politieke leven, onder wie diverse leden der rijksregeering met hunne dames. Na afloop had een concert plaats, waar aan Julius Patzak medewerking verleende. De Fransche pers volgt aandachtig de reis van minister Beek naar Berlijn. „Al weer een bezoek volgens de Hitier zoo dierbare bilaterale methode", zegt de „Pe tit Parisien" en het blad meent, dat Frankrijk waakzaamheid moet betrachten. De „Echo de Paris", constateerend dat de samenwerking met het Hitleriaansche Duitschland het hoofdthema is geworden van de Poolsche diolomatie en stelt even eens vast, dat er binnen de Poolsche re geering belangwekkende tegenstellingen te dien aanzien bestaan; de wegen van het gezond verstand zijn dus misschien niet meer zóó volkomen versperd. De „Oeuvre" verwacht, dat Beek te Ber- liin vruchtbare besDrekingen zal voeren. Het grootste eevaar. dat zij kunnen op- leveren ie wellicht, dat Beek voor zich en voor zijn politiek den krachtigen steun een leuning met zware ballusters, waar van vooral die van het schuinloopende gedeelte herinneren aan het gespierde onderbeen van een mensch, ln denzelfden geest als dat bij een in de Lakenhal be waarde trap uit de 17de eeuw het geval is. Dergelijke zware ballustervormen, die we b v. ook vinden bij een trap uit 1655 ln Gravenstein en evenzeer de beëindi gingsmotieven op de hoeken, knoppen ln den vorm van pijnappels, zijn wel typisch voor de binnenarchitectuur der Holland sche Barok van het midden der 17de eeuw. In de Oostelijke muur is een hooge nis uitgespaard. Daarin zien we een marme ren gedenkplaat, waarop ln vergulde let ters ls gegrift: HPT BLOKFONDS TEN BATE DER BIBLIOTHECA THYSIANA ANNO 1932 GESTICHT DOOR JOHANNA FREDERIKA KUIPER ECHTGENOOTE VAN PROF. P. J. BLOK. Ik breng hier even in herinnering, dat wijlen prof. Blok jarenlang curator van deze Bibliotheek is geweest en deze in stelling hem bijzonder na aan het hart lag. Zijn weduwe heeft door de schenking van een fonds in '*t belang der stichting een bewijs van piëteit ten opzichte van haar echtgenoot willen geven, dat zoowel haar als den onvergetelljken grooten his toricus eert. Onder dezen gedenksteen zien wij ln lijst de prachtige gecalligraveerde schen- kingsacte, die herinneringen opwekt aan den kunstzin der Mlddeleeuwsche boeken- verllehters en incunabelen, waarvan wij in de Bibliotheek zelve nog zulke schit terende specima voorhanden vinden. Alvorens nu de eigenlijke bibliotheek zaal te bezoeken begeven we ons onder de trap door en slaan een blik in de ver trekken waarin de custos der Bibliotheek woont en diens vrouw met Hollandsche properheid her domein onderhoudt, een properheid, de men reeds in de hal kon waarnemen. Hier bemerken we ook, dat de binnen-architectuur in den loop der eeuwen eenige wijziging onderging, door dat de balkzoldering achter een plafond betimmering verloren ls gegaan. De ven sters doen nog 17de eeuwsch aan, doch overigens is het cachet van dien tijd, waarschijnlijk doordat ooeenvolgende be woners in andere tijden weer nieuwe wenschen hadden, voor een groot deel verdwenen. Op dit meer particuliere terrein zullen wij echter niet onbescheiden lang ver toeven. N. J. S. Het vorige artikel over dit onderwerp werd gepubliceerd in het „L. D." van 8 Juni. der Duitsche regeering tegen de gene- raalspartij te Warschau mee naar huls brengt. 9 In volledige zitting heeft het Engelsche kabinet gisteren Eden gehoord over zijn reis naar Parijs en Rome. De Brltsche regeering staat voortdurend ln verbinding met de Fransche, niet alleen inzake de verklaring van 3 Februari, doch ook inzake de Ethiopische kwestie. Bulten deze gedachtenwissellng is En geland, naar men verneemt, niet voor nemens verdere stappen te doen en zich ln verbinding te stellen met de andere leden van den Volkenbond Op het Initiatief van Engeland is tevens een Fransch-Engelsche gedachtenwissellng ingezet, met het doel om te komen tot mededeeling der vlootprogramma's. De bedoeling zou zijn, dat de Engelschen Pa rijs op de hooete stellen van de blizonder- heden van het Duitsche program, wan neer deze uit Berlijn ontvangen zijn. Als tegenprestatie zou Frankrijk zijn program mededeelen. De Engelsche regeerlng hoopt, dat de de Fransohe regeering op dezen grondslag zal toestemmen om een deskundige naar Londen te zenden, door wiens bemiddeling men deze mededeelingen zou doen. De hoofdcommissie van de Italiaansche admiraliteit is door Mussolini. In zlln kwa liteit. van leider van de Italiaansche re geering en minister van marine tot een buitengewone zitting bijeengeroepen, ter besoreklng van marinevraag*tukken. Deze onverwachte convocatie Ls zondei; twlifel toe te schrijven aan de Duitsch- Britsche vlootovereenkomst en het. iongste bezoek van Eden aan Rome. Naa- men vermoedt zullen op de con ferentie ook de vraagstukken ir.zake een koloniale expeditie besproken worden. DUITSCHLAND. 3 maanden vergaderverbod. De Pruisische en rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken, Frick, heeft in over leg met den rijksminister voor Propagan da. Goebbels, een algemeen verbod van vergaderingen uitgevaardigd voor den tijd van 1 Juli tot 30 September. FRANKRIJK. Herriot blijft partijvoorzitter. Het dagelijksch bestuur uit den partij raad der soc. rad. partij heeft met alge- meene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een verklaring, dl ede partijvoorzitter minister Herriot in de met spanning ver wachte vergadering van den partijraad gis teravond heeft afgelegd. De verklaring zegt, dat in het dagelijkscn bestuur overeenstemming tusschen de ver schillende stroomingen binnen de partij bereikt ls. Herriot eischte als voorzitter, dat de partij zich tegen lederen vorm van dictatuur zou verzetten en haar onafhan kelijkheid (evenals andere partijen) zou bewaren. Men zou noch op den linkschen. noch op den rechtschen vleugel der partij iemand uitsluiten, die de republiek verde digde. Het schijnt dat Herriot niet voortydlg 't voorzitterschap zal neerleggen, doch het normale einde van zyn ambt zal afwach ten, hetgeen In October het geval zal zijn. Herriot verklaarde in elk geval dat hy voor de laatste maal het werk van den partyraad leidde, doch dat hij ln de gele deren der partij zou terugkeeren. o DANZIG. Ambtenaren gearresteerd. De persdienst van den Senaat vanDant- zig deelt mede: Gisteren heeft de poli tieke politie de volgende personen gear resteerd: Den op wachtgeld gestelden secretaris voor crlmineele aangelegenheden Chall; den Oberregierungsrat op non-actief, We ber: den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, dl'. Huelff; den op wachtgeld gestelden secretaris voor crlmineele aan gelegenheden, Rorroza; den directeur van het Landgerecht. Kuehn; den assistent by de douane, Puettkammer: den directeur van het Landgerecht, Zaehle en den op perwachtmeester van politie, Felske. Bij eenige gearresteerde personen ls reeds komen vast te staan, dat zy staats- vljandlg zyn opgetreden, terwijl de an deren er ernstig van worden verdacht. Er zijn nog meer arrestaties te verwachten. In het belang van het onderzoek wordt voorloopig niets meer medegedeeld. OOSTENRIJK. Het Huis Habsburg. In een offlcleele mededeeling aangaande de opheffing van de Uitzonderingswet der Habsburgers. waartoe ln den ministerraad werd besloten wordt het volgende gezegd: De tegen de leden van het Huis Habs burg uitgesproken verbanning zal ln prin cipe buiten werking worden gesteld. Verder wordt de regeering gemachtigd op door haar vast te stellen voorwaarden en naar haar goedvinden die vermoeensbestand- deelen. welke absoluut privaat bezit van het voormalig regeeringshuls waren, aan de Habsburgers terug te geven. Hieronder vallen echter niet alle voor werpen van kunstwaarde of met een wetenschappelijk oudheidkundig of his torisch karakter die deel uitmaken van verzamelingen- als b.v het kunsthistorisch museum de nationale bibliotheek en der- gellike. Hierbij dient tevens rekening te worden gehouden met rechten en aan spraken van derden, welke intusschen verkregen werden en die hierdoor niet getroffen mogen worden Men gelooft dat het eerste gevolg van het initiatief der Oostenrijksche regeering de terugkeer van aartshertog Otto naar Oostenrijk zal zitn dooh met politiek zal hit zich niet mogen bezighouden. Een verder gevolg zal vermoedeliik zyn een reusachtige golf van propaganda voor de Habsburgers. Een en ander zal ln de nabuurlanden en met name in Tsjecho Slowakije ongetwti- feld ongerustheid wekken, al heeft de re geering ln de diverse hoofdsteden reeds doen weten, dat herstel van 't Huis Habs burg niet de bedoeling is. oj GRIEKENLAND. Een plebisciet-voorstel. De regeering heeft thans by de natio nale vergadering een voorstel ingediend tot het doen houden van een plebisciet over de kwestie van den staatsvorm, waarvan de datum 40 dagen van te vo ren door presidentieel besluit zal worden vastgesteld. Vosikls, voorzitter der vorige Grieksche Kamer, ls met byna algemeene stemmen gekozen tot voorzitter der Nationale Ver gadering. UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuwe Japansche eischen? Volgens een bericht uit Hsinking heeft het Japansche Kwantoengleger het Chi- neesche 29e legercorps van Soeng Tsje Yoean nieuwe eischen toegezonden. Het Kwantoengleger dreigt daarby met nieuwe maatregelen, in geval de Chineezen niet voor 10 Juli Tsjahar en de grensgebieden binnen den buitensten Grooten Muur ten Z. van Toesjikau ontruimd hebben. Voor eventueele acties staat thans de hoofd macht van het Japansche garnizoen van Dzjehol onder opperbevel van generaal Yamada by Koepeikoe ter beschikking. In geval de Japanners hun voornemens mochten uitvoeren, zou de in de richting Toesjikau Noordwaarts uitspringende drie hoek van den Grooten Muur, waardoor het vorig jaar door de Japanners een auto weg aangelegd is, die Toesjikau verbindt met Kang Tsjoeang, het eerste station van de lyn Soei YoeanPeking ten N. van den pas van Nankau, geheel onder Invloed van de Japanners komen. t)U n$cUrijvi*tQ> staat tocU <z*kit yttii aft uw auto?! Gevraagd: in groot kleedingmagazijn te Leiden met kantoorroutine. Brieven met opgaaf van laatste betrekking en verl. salaris Bur. v. d. BI. no. 7037. Nederlands Instituut voor opleiding van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs Goedgekeurd by Koninkiyk Besluit van 2 Mei 1935, No. 50. Vanwege dit Instituut zal by genoegzame deelname ln 's-GRAVENHAGE gelegenheid geboden worden, om opgeleid te worden voor alsmede voor het getuigschrift, bedoeld in artikel 38 der Nijverheidsonderwyswet (Paedagogisch inzicht). Deze cursussen werden tot beden gegeven door de Afde ling 's-Gravenhage van de Nederlandse Bond van Leraren en Leraressen by het Nyverheidsonderwys en komen met In gang van 1 September 1935 onder het beheer van bovenge noemd Instituut. 2022^ De duur der cursussen voor volledige opleiding bedraagt 4 jaar. De lessen worden gegeven: Woensdagavond 710 uur Zaterdag 26 uur PERSOONLIJKE AANMELDING kan cesolfieden op de ZATERDAGEN 6. 13 en 29 JULI a s. des middags tussen 3 en 5 uur by den heer A. G. A. WAMSTEEKER, STEYNLAAN 137 's-GRAVENHAGE, bij wien tevens alle gewenste Inlichtingen zyn te verkrijgen. De beste gelegenheid om extra voordelig 'n corset te kopen, want wij ruimen ook onze betere merkartikelen, als SKI, C.P. la Sirène, Charmereine ver beneden de prijs op. Op courante goedereo, behalve op merkartikelen en zlchtzendingen, krijgt U 10 korting. Koopt nu, wat U binnenkort nodig hebt, want de mooistè koopjes zijn er het eerst uit. Vele dames wachten tot wij opruimen, omdat zij dan neg voordeliger kopen dan anders bij niet duurder, wèi beter Leiden, Maarsmaussteeg 2c, Telet. 57/ Den Haag, Rotterdam, Arnhem,. Groningen, Delft, Dordrecht. Onze zaak wordt NIET verplaatst. 7016 RADIO NIEUWSTE TOESTEL, van f. 145 voor f. 65.Nog 10 maanden garantie. Neptunis- straat 41. Haarlem-Noord. 7019 De Burgemeester van OEGST- GEEST maakt bekend, dat het door de Raad ln zyn ver gadering van 16 Januari 1934 vastgestelde uitbreidingsplan en de daarby behorende be bouwingsvoorschriften, met uitzondering van de gedeel ten, ten aanzien waarvan de goedkeuring ls onthouden, by besluit van 25 Juni 1935, B. no. 5707/21 (2e afd.) G.S. no. 206/1 door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zyn goedgekeurd. 7039 Het uitbreidingsplan en de bebouwingsvoorschriften lig gen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Oegstgeest, 3 Juli 1935. De Burgemeester voornoemd, A. J. VAN GERREVINK. Gem odAWttemtte ln d&ze

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 8