LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 Juli 1935 op warme, daxyux Ikedt" U npvd! midden: Graafland lH.B.S.1, Bool iH.V.V.) en B. Adam (H.V.V.); voor: Boelhouwer (H.B.S.). van der Luur (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), Van Vliet (H.B.S.) en B. Tap lAdo». De Leldsche ploeg begint wat nerveus en reeds in de tweede minuut loopt La gendaal door de verdediging. Ook de kee per wordt gepasseerd, doch de Xerxes-man plaatst het leder te ver naar buiten om zelf te kunnen doelpunten. Hij zet echter hoog voor en de mooie kopbal van Boel houwer suist rakelings over de lat. De Zwaluwen blijven nog even sterker, maar weldra wordt de Leidsche ploeg actiever, dank zij vooral de Ajaxieden. en de goede Leldsche tialflinle weet het Zwaluwen- offensief te breken Tap. die den vorlgen avond z'n enkel geblesseerd heeft, valt dan reeds uit en wordt als rechtsbuiten ver vangen door den H.V.V er Van Dijk. Blomvliet, de Leidsche midvoor, brengt gang in den aanval dezer ploeg en zijn nevenspelers, speciaal de handige Van Veerlee, blijken zich bij zijn korte spel uitstekend aan te passen. Uit een voorzet van Van Weerlee kopt Blomvliet den bal tegen de lat om een minuut later opnieuw, thans met een hard schot, de soliditeit van het latwerk op de proef te stellen! Eenlge tegen-attaques der Zwaluwen bren gen gevaar voor het Leldsche doel. doch als Lagendaal op enkele meters afstand uit een voorzet van Van Dijk den bal krijgt suist z'n schot over de lat. Dan In de 19e minuut plaatst Lagendaal keurig naar den naar rechts geloopen Van der Luur. die onhoudbaar langs Van der Togt schiet. C1. Van der Luur geeft nu even den toon aan in de Zwaluwen-voorhoede, waarin Lagendaal wat traag is en Van Vliet teveel achter blijft. De Leidsche ver dediging houdt echter stand en weldra weet de halfllnie het spel te verplaatsen. Heel vlot wordt er ln de Leldsche voor hoede gecombineerd en nadat Dankelman een onverwacht schot van Goddljn keurig gestopt heeft, beoordeelt deze doelman een voorzet van Goddijn verkeerd Uitloopend raakt hij het leder nog, maar Van Weerlee is toegeloopen en kopt den bal ln het ver laten doek 1—1. Vier minuten later op nieuw een fraaie aanval: Van Weerlee tikt den bal naar rechts. Goddijn zet voor en het volgend oogenbllk heeft Blomvliet den stand op 21 gebracht. Prachtig gesteund door de middenlinie, waarin vooral Schu bert uitblinkt door z'n rustige, tactische en nuttige werk. blijft Lelden de baas en vlak voor de rust wordt Dankelman in het nauw gebracht door een schuiver van Mooten. Hij kan den bal niet wegwerken en het is Van Weerlee, die de score tot 31 opvoert. In de rust maakt de mond-accordeon- vereeniging .Bravo" weer een rondgang, levendig door het publiek toegejuicht, ook een acrobaat op het middenterrein vraagt de aandacht, en dan fluit de goed leidende heer Neuerburg voor de tweede helft. Graafland en Bool blijken bij de Zwalu wen van plaats gewisseld te hebben en een oogenblik schijnt dat een verbetering te zijn. Het korte Zwaluwen-overwlcht wordt door Lagendaal besloten met een hard schot, dat tegen den paal gekeerd wordt! Dan geeft Mooten een verre pass naar Blomvliet en als Harry Denis den snellen Ajaxied niet houden kan, verdwijnt de bal voor de vierde maal in het Zwa luwen-doel. 41. Nog is de kans der Zwa luwen om den achterstand in te halen niet hopeloos als Lagendaal den bal heel listig over den te ver uitgeloopen Leidschen kee per in het doel ,.lobt" (42), maar na een kwartier neemt Leiden geheel het initiatief tot den aanval. Graafland, als mldhalf, heeft geen vat op het watervlugge spel van het Leidsche middentrio (tenslotte wisselt hij dan ook weer met Bool) en doordat de Leldsche halfllnie bovendien herhaaldelijk de vleugels aan het werk zet wordt de druk op Dankelman's veste steeds grooter. Vooral Vermond wordt geregeld ongedekt gelaten en voorzet op voorzet volgt. Uit een schitterend opbrengen van Blomvliet maakt Vermond met een kopbal het vijfde doelpunt en drie minuten daarna neemt Blomvliet met een mooien schuiver de zesde goal voor z'n rekening. Denis doet nu een poging zich aan den druk te ontwringen. Ver drijft hij op en dat leidt tot een waar bombardement van het Leidsche doel, waar keeper Van der Togt zich echter prachtig weert en in het bijzonder door Van der Plas uitstekend ter zijde gestaan wordt. Zelfs een geweldigen kogel van rechtsbuiten Van Dijk, van zeer korten afstand gelost, weet hij onschade lijk te maken Als de Leidsche linkshalf, van Deyck, uitvalt, wordt deze vervangen door den L.F.C.'er Herreur. doch de ver zwakking doet zich weinig gevoelen. Lei den wordt weer sterker en Mooten zendt een knalharden kogel in, die door Dankel man over de lat gestompt wordt. Enkele oogenibllkken daarna fluit de heer Neuer burg het einde van dezen wedstrijd, waar van de opbrengst bestemd is voor de Maa'schappij van Weldadigheid (afd. Lei den) en het Crisis-Comité te Oegstgeest. FEEST OP OUDE SINGEL EN OUDE VEST. Gondelvaart met versierde kano's. Terwijl in den Leidschen Schouwburg de reprise van het spel van den Vos Rey- naerde wederom vele belangstellenden had getrokken, zorgde de Buurtcommlssie voor den Oude Singel en Oude Vest, dat er ook op straat een feestelijke stemming heerschte door een wedstrijd voor versier de en verlichte kano's te organiseeren. Er bestond hiervoor groote belangstel ling langs den kant, waar honderden ge keken hebben naar de aardig versierde en met lampions verlichte kano's en geluis terd naar de vroolijke muziek van „Werk- mans Wilskracht", die op een boot heen en weer voer. Alhoewel het aantal deelnemers aan den vaartuigenwedstrijd grooter had kun nen zijn, wat het gebodene toch van dien aard. dat met voldoening op het gepres teerde kan worden teruggezien. Het was voor de jury niet gemakkelijk haar oordeel vast te stellen,doch na ern stig beraad kenden zij de beschikbare prijzen als volgt toe: lste prijs: zilveren beker, aangeboden door de CommtssleO. O., no. 10, 2e prijs, medaille aangeboden door idem, no. 8; 3de prijs medaille, aangeboden door de Lus trum Commissie, no. 12: 4e prijs, idem, no. 4: 5de prijs, lauwerkrans, aangeboden door den voorzitter O. V., no. 13; 6de prijs, zil- RErLAME- 7014 Kaas in uw gerechten verhoogt den smaak en de verteerbaar heid er van. Ook op warme dagen kan men frissche ka^isgerechten vlug be reiden. veren sigarettenkoker, aangeboden door de firma M. Brinks, no. 7; 7de prijs, klokje, aangeboden door de Fa W. Brouwer, no. l; 8ste prijs, aschbak. no. 5; 9de prijs, por- temonniae, no. 8; 10e prijs, relsnccessaire no. 11. De groote drukte veroorzaakte een onge luk, dat verwonderlijk goed is afgeloopen. Ondanks verscheidene waarschuwingen en vermaningen van de politie om zich niet aan boord van de langs de wallen gemeer de schepen te begeven, had een aantal toeschouwers een staanplaats genomen óp een zolderschuit, liggende voor den Schouwburg. Door het zware gewicht brak de ketting, waarmede de schuit aan den wal was bevestigd, waardoor het schip iets van de kademuur afdreef. Verschillen de kijkers maakten zich hierover zoo onge rust. dat zij nog trachtten op den wal te springen. Hierbij raakte een viertal per sonen te weten de 8-jarige J. R.. een onbe kend gebleven jongetje, de 33-jarlge mej. M. L en de 39-jarige mej. A. P tusschen de schuit en de kade te water. Omstanders wisten hen door handreiking op het droge te helpen. De Inzittenden van een te hulp komende kano, de 24-jarige A. J. en zijn 13-jarig zusje, sloegen eveneens om, doch konden zich zwemmend naar een motor boot begeven, waar zij aan boord werden geheschen. De 8-jarige J R. bekwam een polsfrac tuur en werd door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht; de overige drenkelingen werden verzorgd door leden der E.H.B O -brigade Begrijpelijker wijze veroorzaakte dit incident groote op schudding. Omstreeks 11 uur werd nabij den Schouwburg eenig vuurwerk ontstoken en daarmede brak tevens het einde aan van dezen welgeslaagden voorlaatsten lustrum- dag. Voor vandaag staan nog garnizoensfees ten. het slotdiner op de ..Statendam" en het vuurwerk op het Schuttersveld op het programma en dan behoort de Lustrum viering 1935 weer tot het verleden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER I. L. DE GRAAF. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V. Heden herdenkt de heer I. L. de Graaf, kassier-boekhouder bij bovengenoemde firma den dag. dat hij voor 25 jaar aldaar in betrekking trad. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote ten kantore der vennootschap ontvangen en door den directeur, den heer S. G. van Looy. mede namens Commis sarissen hartelijk toegesproken. Hem werd hulde gebracht voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en voor al hetgeen hij in het belang der Vennootschap heeft gedaan. Deze woorden gingen vergezeld van een geschenk in couvert en een Drach tige bloemenmand Daarna werd het woord gevoerd door den heer B P. du Crolx die namens pro curatiehouders. afdoelingschef en admini stratief personeel den jubilafis dank zegde voor zijn prettige samenwerking en hem uit hun naam als bewijs van sympathie een bureau aanbood benevens een album, bevattende ae namen der schenkers, en een bloemstuk. Ten slotte was het woord aan den heer Rosmalen. Deze wenschte den jubilaris hartelijk geluk uit naam van het geheele technische personeel roemde ook de pret tige verhouding van den jubilaris tot het personeel en bood een bureaustoel en bureaulamp aan alsmede een keurig uit gevoerd album, vervaardigd door den heer C. Hes. een en ander nog vergezeld van een bloemstuk en een kist. sigaren. De jubilaris was door deze vele bewij zen van sympathie zeer getroffen en dankte allen hartelijk voor de hem ge brachte hulde daarbij den wensch uit sprekende. dat het de Vennootschap, de directie en allen, die in het bedrijf werk zaam zijn. goed moge gaan. Het spreekt, vanzelf, dat den jubilaris ge legenheid werd gegeven den dag verder ln den huiseltjken kring door te brengen. GEWIJZIGDE BUSL1CHTING. Teneinde op een later tijdstip dan thans het geval is correspondentie ter verzending met de nachtposttrelnen te kunnen pos ten, zal met ingang van Maandag 8 Juli a s. op werkdagen, met uitzondering van den Zaterdag, een extra-lichting worden uitgevoerd te 20.30 van de nagenoemde brievenbussen: Bllderdijkstraat, Groenhovenstr., Haven, Heerengracht, Heerenstraat (postagent schap), Hooigracht Korevaarstr., Kraaier- straat, Morschpoort. Oude-Vest, Rljnzicht- straat, Utrechtsche Veer, Zandstraat, Zoe- terwoudsche-Slngel. De lichting van de bussen Rljnsburger- weg 101 en 191, Terweepark en te Oegst geest van de bussen Koninginnelaan en Emmalaan zal op werkdagen te 19 uur Inplaats van te 18 uur worden uitgevoerd. De lichting ie 20 30 van de bussen Burg- steeg, Doelenkazerne, Haarlemmerstraat, Marekerk, Noordeinde en Rapenburg zal op Zaterdag niet geschieden. TROF, DR. JAN VAN DER HOEVEN- STICHTING. Voor theoretische biologie van dier en mensch. Dezer dagen Is bovengenoemde stichting, welke aan de Rijksuniversiteit alhier is verbonden, ln het leven geroepen. Tevens is het bestuur en het beheer van deze stichting aanvaard door het Leidsch Uni- verslteifsfonds, waarmee deze stichting de eerste Is, welke op grond van de onlangs gewijzigde statuten van het Leidsch Uni versiteitsfonds zich onder de hoede van dit fonds gesteld heeft. Het doel der stichting Is de bevoTderlilg van de theoretische biologie van dier en mensch. Daaronder wordt verstaan In de eerste plaats theorieën en beschouwingen van algemeenen aard op het gebied van de biologische wetenschappen, waaronder zoowel de speciale mathesis als ook de speciale logica van deze biologische weten schappen ls begrepen BIJ belde onder deden gaat het om het belang van het Inzicht ln de tegenwoordige biologie en zoo mogeHJk om het belang van de voorbereiding van de biologie van de toekomst; het historische op zichzelf valt buiten de doelstelling van de stlcn- tlng. De Stichting ls genoemd naar diengene onder de vroegere hoogleeraren in de zoölogie aan de Leldsche Hoogeschool, die zich het meest op dit terrein heeft be wogen, n 1. prof. dr. Jan van der Hoeven (1801—1868). die van 1826—1868 als hoog leeraar ln de natuurlijke historie aan de Leldsche Hoogeschool was verbonden en in zijn tüd een ook in het buitenland zeer bekend vergelijkend anatoom en anthro- poloog was (Van der Hoeven was ook me dicus) Reeds in zijn jonge jaren schreef Van der Hoeven over theoretisch biologi sche onderwerpen, o.a. over de befceeken's van de vergellikendc anatomie en over de „eindoorzaken". ziin laatste hoofdwerk (uit 1864) was zijn „Phllosoohle zoölogica". ..waarin zich de geest van Van der Hoeven het duidelijkst weerspiegelt", zooals zijn biograaf prof. Hartlng het uitgedrukt heeft. De Stichting tracht haar doel te berei ken: lo, door het organiseeren van lezin gen en cursussen; 2o door een weten schappelijke en organisatorische band te leggen tusschen de beoefenaars van de theoretische biologie te Leiden, alsook van in Nederland woonachtige ln het alge meen. zoomede met buitenlanders; 3o. door het bevorderen van de uitgave van ge schriften op haar gebied, en 4o. door het stichten van een bibliotheek op haar ge bied. Als directeuren, belast met de bevorde ring van het doel treden voor het eerst op prof. dr. C. J. van der Klaauw. hoogleeraar in de algempene zoölogie alhier, prof. dr. dr J. A J. Barge, hooe'eeraar in de ont leedkunde van den men-«h alhier, en prof. dr Adolf Mever. hnogleeranr in de theore tische biologie te Hamburg. EINDEXAMENS R.K. H.B.S. Geslaagd voor afdeeling B.: W. Audif- fred. Den Haag; D. van Beek. Oegstgeest; K. Braakman, Leiden; L. Hermans, Oegst geest; E. van Ooyen. Den Haag; B van oer Reep, Lelden. N. Reijnders. Roelof- prendsveen; G. Smit. Voorschoten; P. Walter, Lelden; J. de Witt-Hamer, Noord- wljkerhout; E Zwartelé, Roelofarends- veen; P. van Zijp, Leiden. Afgewezen 2 candidaten. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JUNI 1935. Een zadeltaschje. een zwart jongens jasje, een pet, een blauw kindermantel tje, ceintuur, goud kettinkje met medail lon, een heerenzakhorloge, rijwielbe- lastingplaatjes. vulpotlood, een duimstok, een pet van een gemeentewerkman, por- temonnaies, dameshorloge, handschoenen, sleutels, een stukje leder, een veemarkt- jas, een regenjas (blauw), een band van een regenjas, een zwarte ketting met kruis, een actetasch met badgoed, een bril, met nikkel montuur, een zilveren arm band, een ellemaat, een postduif, een vlag, een nummerplaat van een auto, spaar- zegels, een vulpenhouder, een groene dameshoed, een nummerplaat van een auto, een padvindershoed, een bankbiljet, een wit babysokje, een grijze winterjas, een bus, inhoudende petroleum, een alpi nomuts, een bril met hoornen montuur, een armband, een jongensjas, een dames- taschje, een religieuze medaille, een cein tuur, een beurs, een beige heerenhoed, een hengel, een studieboek, een zwarte beurs, een pakje, lnh. een mat, een ra- diateurdop. een stuk zink, een colbertjas, een alpinomuts een bankbiljet, een bril met nikkel montuur, een grijze regenjas, een regenmantel, een plemuurmez, een beige gabardine regenjaiN een voetbal, een Engelsch woordenboekje, een pad- vindersriem, een vulpotlood, een paar bruine kinderschoenen, een blauwe col bertjas, een armbandhorloge, een vls- schershaakje en vlagje aan een stokje, een zonnebril, een paar kindersokjes, een broche. Gevonden ln de electr. tram (stadslijnl Een paar dameskousen, 3 paar hand schoenen, een kindertaschje, een dames- taschje, 2 damesparapluies, een zwarte handschoen. Gevonden ln het Postkantoor: Een gladde gouden ring, een dames- portret in verzilverd lijstje, een studle- kahler, een lipssleïïtel. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m behalve Donderdags en Vrijdags ten Politlebureele alhier. Geslaagd voor het Mulo-examen afd. A: H. J. van der Klop en J. Boogaarts, alhier. Bij de overgangsexamens der Chr. HBS. is gisteren abusievelijk bij de be vordering naar de 5de klasse A. weggelaten de naam van H. L. Lamers. HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. NAPELS, 4 Juli. (Reuter). Het vertrek van de troepen naar Afrika wordt ln ver sneld tempo voortgezet. 580 artilleristen vertrekken, 1700 man schappen van de genie en automobilisten zullen binnenkort vertrekken, terwijl twee bataljons militie gereed staan inge scheept te worden. Het vliegtuig-moederschip „Miraglia" wordt beladen met escadrilles bommen werpers, bestemd voor Massoes. LONDEN, 4 Juli. A.N.P.l. Naar ver luidt, zlln in de zitting van het Britsche kabinet besprekingen gevoerd over het zenden van een nota naar ParUs teneinde de houding van Frankrijk te leeren ken nen ten aanzien van de rol. die de Volken bond in het conflict tusschen Italië en Abessynie zou moeten spelen Men heeft den Indruk, dat de Engelsche regeering den steun van Frankrijk zoekt om Italië ln zijn optreden in het conflict zekere beperkingen op te leggen. In breede kringen wordt de politiek van Frankrijk ln deze kwestie als gunstig voor Italië beschouwd. Men verklaart dat het Britsche kabinet heeft besloten toe te geven aan den Fransehen wensch tot herstel der samen werking in de groote Europeesche proble men, met het doel. wijziging te brengen in de houding van Parijs ten aanzien van het Afrikaansche conflict. In zekere kringen is men van meerling, dat Engeland het Fransche voorstel tot het onderhandelen over een verdrag tot beperking der luchtbewapening heeft aan vaard LONDEN, 4 Juli. (Reuter). Omtrent de kabinetszitting van gisteren verneemt de „News Chronicle" dat het kabinet een stemmig van meening was dat het gezag van den Volkenbond in het Italiaansch- Abessynlsch conflict gehandhaafd dient te worden. Definitieve besluiten omtrent de stappen die ln geval van een Italiaan- schen opmarsch. ln Abessynie moeten worden gedaan, zijn niet genomen. Het denkbeeld, dat ln het uiterste geval van nood collectieve economische sancties de voorkeur verdienen boven het falen van den Volkenbond, heeft eenlgen steun in het kabinet gevonden, doch de ministers zijn op dat punt geenszins eensgezind. De diplomatieke medewerker van het blad, Vernon Bartlett, schrijft dat Groot- Brittannië tegenover Laval wel het stand punt zal innemen dat het front van Stresa slechts zoo lang den steun der publieke opinie ln Engeland zal vinden, als het zich stelt tegenover een aanval van elk land. Frankrijk weet dat de Britsche pu blieke opinie niet voor bondgenootschap pen is. Een lsoleeringspolitiek van Enge land zal Frankrijk niet wenschen. De po litiek van Frankrijk wordt echter wel be ïnvloed door den aard der toezeggingen, die Laval in Januari te Rome aan Musso lini heeft gedaan. Vele buitenlandsche di plomaten te Londen willerf niet gelooven, dat Italië een zoo gevaarlijk waagstuk zal durven ondernemen wanneer het niet de verzekering zou hebben gekregen dat Frankrijk en waarschijnlijk ook Groot- Brittannië niet zullen ingrijpen. Uit een gewoonlijk betrouwbare bron verluidt dat Laval Mussolini een schrif telijke toezegging zou hebben gedaan. Waarschijnlijk is hierbij echter een mis verstand ln het spel en heeft Laval ver klaard Italië de vrije hand te zullen laten in economisch opzicht, terwijl Mussolini gelooft, dat dit betrekking heeft op mi litaire maatregelen. UIT HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI, 4 Juli. (Reuter). Volgens berichten uit Moekden ls een Mandsjoe- rijsche artillerieofficier, Lu Hung Tschin, gearresteerd onder verdenking in 1913 aan den moord op den Japanschen kapi tein van den generalen staf Nakamura te hebben deelgenomen, De moord op ka pitein Nakamura was een der onmiddel lijke oorzaken van den Japanschen inval in Mandsjoerije en vormde het begin der groote militaire acties in het Verre Oos ten, welke tot op heden nog niet zijn af geloopen. DEMOBILISATIE DER TROEPEN VAN PARAGUAY EN BOLIVIA. LA PAZ, 3 Juli (A.N.P.) Vanavond zal definitief de grenslijn tusschen de troepen van Bolivia en Paraguay worden vastge steld. Er Is een aanvang gemaakt met de demobilisatie der beide legers. Men hoopt, dat de conferentie van Buenos Aires spoedig zal overgaan tot on derhandelingen over de uitwisseling der krijgsgevangenen. POLEN BLIJFT ZICH VERZETTEN TEGEN EEN OOSTPACT. BERLIJN, 4 Juli (A.N.P.) Naar ver luidt heeft de Poolsche mihister van bui tenlandsche zaken, Beek, bij zijn onder houd met rijkskanselier Hitler verklaard, dat Polen bezwaar blijft maken tegen een Oost-Europeesch pact van wederzljdschen bijstand. o DE FRANSCHE STAATSHERVORMING. PARIJS, 4 Juli. (Reuter). De voorzitter van de commissie tot staatshervorming heeft .namens de commissie een onder houd gehad met Laval over de werkzaam heden van de commissie, welke de her vormingen bestudeert, die moeten worden aangebracht in de wetgevende, uitvoeren de, en rechterlijke macht, alsmede de be trekkingen tusschen den staat en de groote economische-, moreele- en intellec- tueele machten van den Staat. Laval dankte den voorzitter en ver klaarde, dat de regeering opnieuw met de commissie in contact zal treden, teneinde de hervormingen in zoo kort mogelijken tijd te doen uitvoeren. HET HUIS HABSBURG. WEENEN, 4 Juli (Reuter). De Christe lijke Sociale „Relchspost" meldt dat het wetsontwerp Inzake de opheffing der Habsburgwet reeds gisteravond ln den Staatsraad werd Ingediend. Onmiddellijk daarna zou de Bondsraad zich met de wetten bezig houden zoodat zij reeds Dinsdag a.s. definitief door den Bonds dag kunnen worden goedgekeurd. BRUSSEL, 4 Juli (Reuter) In een In terview verklaarde aartshertog Otto von Habsburg, dat onderhandelingen gaande zijn over een herstel, doch hij verzekerde eerst te zullen terugkeeren na volledige overeenstemming met alle betrokken par ty en. ROME, 4 Juli (A.N.P.) In verband met het besluit der Oostenrijksche re geering tot opheffing van de onteige ningswetten op het vermogen en de be zittingen van het Huls Habsburg, duiken in verschillende Italiaansche kringen op nieuw de oude geruchten op omtrent een voorgenomen verloving van aartshertog Otto van Habsburg met Prinses Maria, Jongste dochter van Koning Victor Ema nuel. o DE UITVOERING VAN DE AMERIK. WERKVERSCHAFFINGSWET. WASHINGTON. 4 Juli (A.N.P.). De administrateur voor de werkverschaffing, Harry L. Hopkins verklaarde gisteren dat de voorlooplee aandeelen der verschillende staten in het vier milliard werkverschaf- fingsplan tegen 1 Augustus zouden worden vastgesteld en goedgekeurd. President Roosevelt heeft door duidelijke omlijning der bevoegdheden van Harry Hopkins en van staatssecretaris Ickes een scherpe scheiding tusschen hun beider arbeidsgebied gemaakt, teneinde ln de toekomst elk mogelijk conflict te vermy- den. Alle orojecten boven het bedrag van 25.000 dolbr zullen door Ickes behandeld worden alle proiecten van geringere grootte door Hopkins. o MOORDENAAR GEARRESTEERD. NEW YORK. 4 Juli (A.N.P.) De New Yorksche politie arresteerde gisteren een bekende figuur uit de onderwereld, Mer- ton W. Woodrich, die na zyn arrestatie bekende in September j.l. te Detroit de elfjarige Lillian Gallagher te hebben vei- moord, OVERSTROOMING IN ZWITSERLAND. BAZEL, 4 Juli. (Reuter). De sterke dool in de Alpen heeft aan het Vlerwoud- stedenmeer groote overstroom togen ver oorzaakt. Te Luzern staat de „Felsmauer" reeds ln het water en zyn de terreinen langs het meer overstroomd. Men vreest een herhaling der ernstige overstroomin gen van 1910. In het dorp Stansstadt drong het water tot bij het station door en moest een hotel worden gesloten. Ook uit Gersau en andere plaatsen aan het Vierwoudstedenmeer wordt hoog -water gemeld. De Reuss ls sterk gezwollen. Zeer ern stig laat zich de toestand aanzien te Em- menbruecke waar de kleine Emme als een wilde bergstroom naar de Reuss stroomt. In het kanton Freiburg hadden hevige onweders plaats. De bliksem ls Ingesla gen in 3 hofsteden die zyn afgebrand. Een vrouw, die door den bliksem- was be dwelmd, kon nog op het nippertje uit haar brandende woning worden gered. In de wynbouwstreek Neuenburg wor den door hevige onweders boomen ont worteld en woonhuizen overstroomd. TM'EE TREINEN BOTSEN TEGEN ELKAAR. NEW YORK, 4 Juli (Reuter) Gister avond zyn nabü Pleasant Grove in den staat Utak een vrachttrein uit Denver en een vrachttrein van de Rio Grande Wes tern Railway met elkander in botsing ge komen. Een groot aantal wagens werd hierdoor gedeelteiyk vernield. 5 mannen werden gedood en verschillenden gewond. 22 PERSONEN VERDRONKEN. CAIRO, 4 Juli (Reuter) Een bark met ruim 50 personen aan boord die by Luxor den NÏjl wilde oversteken, sloeg midden ln den stroom om. Van de opva renden konden 22 personen niet worden gered. VIJF BOERDERIJEN AFGEBRAND. KOLMAR, 4 Juli. (Reuter). In een dorp naby Kolmar heeft blikseminslag kort sluiting veroorzaakt in de eiectrische lei ding, waardoor brand ls ontstaan ln een vyftal boerderyen en vyf stallen. De schade bedraagt ongeveer een mil- lloen franc. SCHEEPSONGELUK OP DEN INDUS. SIMLA, 4 Juli. (Reuter). Op den Indus naby het dorp Raj ls een boot die veertig boeren vervoerde, plotseling omgeslagen waardoor alle Inzittenden te water raak ten. Zes-en-twlntlg hunner wisten zich te redden doch de overigen verdronken. Een der boeren, die gered werd, kon weliswaar niet zwemmen doch had zich kunnen vasthouden aan een zeer groote meloen, die ln de rivier dreef, tot er hulp kwam om hem uit zyn netelige positie te bevrij- den. VOORSTEL TOT VOGELVRIJ VERKLARING VAN VENIZELOS. ATHENE, 4 Juli (A.N.P.) - Het lid van de Grleksche Nationale Vergadering Moschoulas heeft een voorstel ingediend, waarin hy uiteen zet dat het noodzakeiyk is dat de oud-ministerpresident Venizelos, leider van den jongsten op stand ln Grie kenland, het doodvonnis waartoe hy bU verstek veroordeeld ls, niet ontgaat. Hy stelt daarom voor een bedrag van een millloen drachme uit te loven voor een ieder, die Venizelos ter dood brengt. Mocht dit geschieden door een Griek, die om po litieke of andere redenen in de emigratie leeft, dan stelt hy voor den moordenaar gratie te verleenen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2