DE LUSTRUMFEESTEN De lustrum-kinderwedstrijden. Een goed geslaagde sportdag. 76sle Jaarpang DONDERDAG 4 JULI 1935 No. 23090 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Veel belangstelling. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f-2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) i— UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat op 10 Juli 1935, des namiddags 4 uur in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 50 obligaties ad f. 1000,- ln de 4°/o geldleening der gemeente Leiden van 1930, groot f. 2.000.000,- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 Juli 1935. 7045 De kinderfeesten op het Raamland VOOR MEISJES. EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Geslaagd voor B. alle candidaten n.I. de dames: E. M. Christiaanse. E. Cohen, W. M. H. van der Drift, W. van der Horst, C. Timmerhans van Abcoude, A. Wceda. H. H. E. Wennekers en H. M. C. Woltjer. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Kriens en Co.'s N.V.. Hoofdstraat 350, Sassenheim, handel in bloembollen enz. Dir.: A. Kriens, Sas senheim. Maatsch. kap.: f.5000, waarvan geplaatst en gestort: f.1000. Res en Co. N.V., Hoofdstraat achter No. 169, Sassenheim, handel in bloembollen, enz. (Ned. Staatscrt.: 13 November 1934, Bijvoegsel Nr. 21611. Dir.: J. H. Res, Sas senheim. Maatsch. kap.f20.000, waarvan geplaatst en gestort: f. 13,000. Proc.: L. ResMeester. Sassenheim. Wijzigingen: Eerste Nederlandsche Ver zekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit N.V. (filiaal), Breestraat 10a, Leiden, hoofdzetel: Prinsessegraeht 13, 's-Gravenhage. Overleden beheerder bijkantoor: J. Goedbloed, Leiden. Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" N.V. (filiaal), Breestraat 10a, Leiden, hoofdzetel: Prinsessegraeht 13, Den Haag. Overleden beheerder bij kantoor: J. Goedbloed, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexa- men Theologie mej. S. E. Treffers (Am sterdam); voor 't candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L de heer C. B. Evers (Den Haag) en de heer R. Ph. Gla- ser (Den Haag). Ruim 3000 deelnemers. Zonneschijn en vroolijkheid, glundere en stralenae kindergezichtjes alomme. Geen wonder, want het was gistermiddag feest op de sportterreinen aan den Kanaalweg bij de Wilhelminabrug. Duizenden kinde ren waren opgekomen om deel te nemen aan de ter gelegenheid van het Lustrum georganiseerde kinderfeesten. Het was geen gemakkelijke, doch wel een dankbare taak, die de heer C. A. de Bruyn, voorzitter der commissie van kinderspelen met zijn mede-commissieleden op zich hadden ge nomen op verzoek van de Lustrum-com missie. Doch zij hebben zich, dank zij ook een toegewijde staf van ongeveer 100 help sters en helpers, meest onderwijzeressen en onderwijzers, op uitnemende wijze van die taak gekweten. En dat het gewaardeerd werd, werd wel bewezen door de blijde kindersnuitjes, die ondanks het feit, dat zij soms geen prijs mochten aanschouwen, toch vroolijk bleven. Immers zij hadden toch meegedaan aan het feest, hun feest, en zij hadden een genotvollen middag ge had. Een grooter belooning was voor de uitvoerende commissie alsmede die van het Lustrum, niet mogelijk. De wedstrijden zelve waren verdeeld in verschillende spelen. Daar werd tonnetje gerold en ring gestoken. Elders was men aan het zakloopen, steltenloopen of ring- rijden. Kortom een heele reeks van die echte onvervalsohte kinderspelen, die niet om vermoderniseerïng vragen, enkel en eenvoudig omdat zij de jeugd telkenmale opnieuw weer vele genietingen schenken. De meeste gegadigden hadden zich voor het wasohophangen aangemeld, t.w. niet minder dan 521 meisjes. En het was een lust om te zien hoe deze adspirant-huis- moeders zich weerden. Nu ja. bij een enkeling lukte het eens wat minder best, doch tenslotte deed dit niet veel af aan de beloften voor de toekomst, die hier werden gewekt. Groote belangstelling genoten eveneens de nummers ringrijden op de fiets en ton netje steken. Voor eerstgenoemd nummer hadden de meeste kinderen hun fietsen versierd. En op welk een fraaie wijze vaak! Er waren werkelijk kunststukken bij, welke den jeugdigen deelnemers stellig vele uren van ingespannen arbeid moeten hebben gekost. Het was dan ook een sympathieke gedachte der commissie om alsnog eenige prijzen voor de mooist versierde fietsen beschikbaar te stellen. Het tonnetje-steken verwekte ook nu weer groote hilariteit. Hoe meer water het slachtoffer deelachtig werd bij een mis lukte „steek", hoe grooter het succes was. Bij den ballonnenwedstrijd was het jam mer, dat verschillende kinderen hun ballon niet in het midden van het terrein loslie ten, waardoor de tocht van vele ballons een al te ontijdig einde vond in de boomen van den Kanaalweg. Echter waren de meeste al spoedig uit het gezichtsveld ver dwenen en nu is de wacht maar op de kaarten, die door de vinders zullen worden teruggezonden en waaruit zal moeten blij ken, welke ballon den grootsten afstand aflegde. Tusschen de bedrijven door liet de jeug dige schare, welke niet minder dan 3200 kinderen omvatte, zich de versnaperingen goed smaken. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen alsmede het Collegium, gaven van hun belangstelling blijk door eenigen tijd mede aanwezig te zijn. Tot slot volgen dan de namen van de eerste drie prijswinnaars in elke groep: 1. Tonnetje rollen: ie prijs Jan van Diest; 2e prijs L. Duizend; 3e prijs J. Clements. 2. Steltenloopen: ie prijs EUy Jongmans; 2e prijs Martha Griekspoor; 3e prijs Letta Greife. 3. Tonnetje steken: le prijs N. Turen- hout; 2e prijs P. Stouten; 3e prijs Chr. Haneveld. 4. Zakloopen: le Kees Prins; 2e M. Bos- graaf: 3e. M. Kikkert. 5. Hoepelwedstrijd: le prijs Marie L»gt- Foto's VAN VLIET. Het ringrijden op versierde fietsen. Hierboven een charmant deelneemstertje in actie. Een waterballet bij het tonnetje-steken. voet; 2e prijs Greta van Berkel; 3e prijs Sari Owel. 6. Turfrapen: le prijs M. Kruit; 2e prijs Jac. B:gaards; 3e prijs H. Meyer. 7. Eierwedloop: le prijs Emma Dubbe- laar; 2e prijs M. Neuteboom; 3e prijs A. Eikelenboom. 8. Waschophangen: le prijs W. Bertels; 2e prijs Rie de Haan: 3e prijs K. de Man. 9. Ringrijden, meisjes: le prijs Geertrui v. d Steen; 2e prijs W. Kuyntjes; 3e prijs Anny van Weizen: Jongens: le prijs Jan Cancrinus: 2e prijs Wim Post; 3e prijs Jan Sepers. Mooist versierde fiets: le prijs G. Zwart; 2e prijs T. Overdevest; 3e prijs J Verberg. Den uitslag van den ballonwedstrijd zul len wij t.z.t. bekend maken. ZEILWEDSTRIJD OP DE KAAG. Leiden wint den teamwedstrijd in 12-voets-.iollcn. Leiden Is een centrum van watersport en in de reeks van lustrum-feestelijkhe den heeft men daarom een zeilwedstrijd op de Kagerplassen niet achterwege wil len laten. De belangstelling daarvoor over trof de verwachtingen! Tientallen auto's hobbelden gistermiddag lanes den prae- historischen weg langs de Zijl van kuil tot kuil naar het terrein van de Kaag sociëteit, waar de familie Van Schie han den en bootjes te kort kwam om de vele bezoekers naar de overzijde te brengen. Het zag er genoeglijk en feestelijk uit daar op het Kaagterrein. Vroolijk wap perden de vlaggen er in den stijven Zuid wester. slingers van groen waren aan gebracht rondom de sociëteit en met bloemen had men een fleurig aanzien gegeven aan de in aanbouw zijnde tent van de vereeniging De Kaag, waarin een strijkje speelde en druk werd gedanst.... Om twee uur zou de inter-academiale zeilwedstrijd in 12-voetsjollen beginnen, maar dat werd beduidend later. Op ge zette tijden losten de heer Van Vliet en de „Pipa" vanaf den toren het tien-minu- tenschot. om het even later weer te her roepen als bleek dat meerdere zeilers nog niet gereed waren. Niemand maakte er zich boos om. Een enkele deelnemer mocht dan eens op het vallen van het schot in vollen ernst door de lijn gaan, hij kwam spoedig genoeg terug wanneer het hem duidelijk werd dat de rest nog niet volgde. Uit de jollen werd het dan een luidruchtig geschreeuw naar den „PiDa" om te weten wanneer men nu werkelijk zou moeten starten en bulderend werden vanaf den toren de minuten geteld Tenslotte kwam het er dan toch van en dat gaf ongetwijfeld een mooien start. Sam de Wit was het beste weg, maar op het Zweiland lag liet geheele veld weer dicht bijeen: de Wit nog aan den kop, doch zeer dicht gevolgd door Borgerhoff Mulder, Van Wermeskerken en Dietz. Het kruisrak naar het Norremeer maakte nu voorloopig een zuiver overzicht onmoge lijk. Heel laag aan den wind zocht Van Troostenburg de Bruyn z'n succes, heel hpog ging Borgerhoff en daar tusschen in bleef ook De Wit in de voorhoede. Bor- gerhof bleek de zaak het beste bekeken te hebben. In de luwte van den hoogen wal liep hij in het. gat naar het Norremeer snel weg en als eerste ging hij om de boei, gevolgd door Van Troostenburg de Bruyn. Arnold, Hillen, T de Jong, Van Wermeskerken, Sam de Wit, J. de Jong, Dietz en Weisfelt. De achterstand van de Wit leek wat bevreemdend, doch dra werd het duidelijk dat hij veroorzaakt was door het defect raken van den toch reeds wat siappen mast, die in de bus vrijwel ge broken scheen te zijn en achterover dreig de te vallen zoodra de schoot wat strak werd aangehaald! De Wit speelde dus verder geen rol. Aan den kop ging Bor gerhoff en hij behield die positie tot op den terugweg. Van de Leeghwater naar 't Norremeer was Arnold de eenige, die den leider niet volgde, doch verder doorliep. En met succes. Met zóóveel succes zelfs, dat Borgerhoff den koers wijzigde en het gezelschap van Arnold prefereeren ging. Deze wijziging van tactiek bracht echter eenig verlies en toen Borgerhoff de boei op het Norremeer rondde zaten Arnold en Van Troostenburg hem zeer dicht op de hielen. De verrassing kwam ten laatste op het kruisrak van het Zweiland naar de finish. Het geheele veld volgde Borger hoff, maar toen deze van onder den wal den plas op wilde, vertoonde de gaffel kuren! Gevolg: een verlies van een straat lengte, dat onmogelijk meer in te halen was. Van Troostenburg ging nu met flin- ken voorsprong als eerste door de lijn van aankomst, wat evenwel niet voldoende was om Delft de team-overwinning te bezorgen. Immers de andere Delftenaar, Dietz, eindigde op de voorlaatste plaats, BINNENLAND. 10 jaar gevangenisstraf opgelegd in de zaak van den doodslag te Abbenes. (Rechtzaken, le Blad). Vrijspraak inzake den moord in den IJpolder. (Rechtzaken, le Blad). De Lustrumfeesten te Leiden, (le Blad). De onderwijsparagTaaf wordt uit het bezuinigingsontrverp gelicht. (Binnenland, 3e Blad). Het middenstandscongres te Apeldoorn. (Binnenland, 3e Blad). Algemeene vergadering Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" (Binnenland, 3e BI Feesten in Den Bosch. (2e Blad). Hypotheken en pandbrieven; hoe men denkt over verlaging der rentV. (Finan ciën, 3e Blad). Perry en Von Cramm in den eindstrijd te Wimbledon. (Sport, 3e Blad). Een Nederlandsche vliegtuigenfabriek in onze Oost. (Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND. Het bezoek van minister Beek aan Berlijn. (Buitenland, 2e Blad). Herriot zal in October aftreden als leider der Fransche radicaal-socialisten (Buiten land, 2e Blad). Arrestaties te Dantzig. (Buitenland, 2e Blad). Nieuwe Japansche eischen in China (Buitenland, 2e Blad). Het Huis Habsburg mag naar Oostenrijk terugkeeren. (Buitenland, 2e Blad en Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. waardoor Leiden met haar derde en vier de plaats de zege behaalde. Ziehier de volgorde van aankomst: 1. J. W. van Troostenburg de Bruyn (Delft), 10.1 pnt; 2. L.V. Arnold (Utrecht) 9 p.; 3. J. van Wermeskerken (Leiden). 3 p.; 4. P. H. R. Borgerhoff Mulder (Lei den), 7 p.; 5. T. de Jong (Groningen), 6 p.: 6. J. B. Hillen (Utrecht), 5 p.; 7. J. de Jong (Amsterdam) 4 p.; 8. S. de Wit, (Amsterdam), 3 p.; 9. J. N. Dietz (Delft), 2 p.; 10. R. W. Weisfeit (Groningen! 1 p. Totaal-uitslag: 1 Leiden, 15 p. 2. Utrecht, 14 p.; 3. Delft 12.1 p.; 4. Amster dam, 7 p.; 5. Groningen, 7 p. Gedurende den zeilwedstrijd werd vlak voor de sociëteit een polodemonstratie ge geven, waarbij men eenige moeilijkheid had met het feit dat het gansche polo- veld af en toe dreigde weg te drijven, ter wijl vervolgens een zeil-,.wedstrijd" in di verse schepen plaats vond voor leden van het Collegium, commissie van orde, lustrum-commissie enz., de meeste met hun dames. In jacquet en met hoogen hoed bestegen de zeilers de zeer dichtbe volkte vaartuigen en dat heeft op den wal tot heel wat vroolijkheid aanleiding gegeven. Zoo bleef de stemming er in, niet het minst doordat een enkeling een nat pak haalde en al-met-al werd het een geslaagde middag, die volkomen paste in het kader der lustrumfeesten VOETBALWEDSTRIJD OP HET A.S.C.-TERREIN. Leidsch XI wint met 62 van de Zwaluwen. Op het A.S.C.-terrein vond .gisteravond te 7 uur de voetbalwedstrijd plaats tus schen het versterkte Leidsche K.N.V.B.- elftal en een Zwaluwen-combinatie, die met uitzondering van Lagendaal geheel uit Haagsohe spelers bestond. Opnieuw bleek dat er zelfs in den zomer groote inte resse bestaat voor den strijd om het bruine leder, zoodat stellig een 2500 toeschouwers van den aardigen en dikwijls boelenden kamp getuige zijn geweest. Onder dat pu bliek bevonden zich ook de burgemeester van Oegstgeest, de heer Gerrevink, de heer Mutters (voorzitter van de Vereeniging De Zwaluwen), de heer Staal (secr.-penn. van den K. N. V. B.), de heer De Haan (Be stuurslid van dien bond) en de heer Mundt ilid van de Keuze-Commissie). Nadat de Leidsche mond-accordeonvereen. „Bravo", na een tocht door de stad, het veld was opgemarcheerd, kwamen onder leiding van den heer ir. Neuerburg, uit Den Haag, de volgende elftallen binnen de lijnen: Leidsch XI: doel: Van der Togt (H.F.C.); achter: Van der Plas (L.F.C.) en Burgy (U.V.S.); midden: Van Deyck (Ajax), Wal- laart iU.V.S.) en Schubert (Ajax); voor: Vermond (Lugd.!, Mooten (A.S.C.), Blom- vliet (Ajax), Van Weerlee (Lugd.) en Gcddiin (Lugd.). Zwaluwen: doel: Dankelman (H.V.V.); achter; Chouloux (Ado) en Denis (H.B.S.).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1