„ARNHEM" LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Juli 1935 BINNENLAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DE ONDERWIJSPARAGRAAF AFZONDERLIJK. ZIJ WORDT UIT HET BEZUINIGLNUS ONTWERP GELICHT. De behandeling in de Tweede Kamer. In ,.De Tijd" van gisterochtend is ge meld, dat in parlementaire kringen niet onwaarschijnlijk wordt geacht, dat, ais re sultaat van het nader overleg tusschen de regeering en de commissie van voorberei ding betreffende het bezulmgtngsonlwerp, de paragraaf van onderwijs uit het wets ontwerp zal worden gelicht en ir. een af zonderlijk ontwe-p zal word. n geplaatst. Naar aanleiding hiervan deelt het A. N. P. mede, dat de regeering zich bereid heeft verklaard, aan het verzoek van de com missie van voorbereiding gevolg te geven, aangezien dit niet tot vertraging van de bezuiniging zal lelden. Het gedrukte verslag van het monde ling overleg der Commissie van Voorberei ding met de Regeering wordt einde dezer yeek verwacht. Ook zou waarschijnlijk nog deze week plaats hebben de indiening van het wets ontwerp inzake rentebeperking en verla ging van wonlnghuren, bij welke laatste materie vooral gedoeld wordt op de wo ningen van arbeiders en daarmede gelijk te stellen huurders, waarvan de huren lang niet In dig mate zijn gedaald als bij het duurdere woningtype. In de vergadering van de Tweede Ka mer van 9 Juli a s. zal de Voorzitter voor stellen aan de lijst der aan de orde ge stelde wetsontwerpen toe te voegen een groot aantal contingenteeringen en an dere kleine wetsontwerpen en conclusies, benevens de begrooting 1935 van het Werkloosheids-Subsidiefonds, intrekking van de wet tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta en het verslag der commissie tot het instellen van een on derzoek naar de ter sprake gekomen fei ten ln verband met de N.V. Spoorhout en het grindbaggerbedrijf te Llnne. De Voorzitter Is verder voornemens om, Indien vóór 9 Juli het verslag is versche nen omtrent het wetsontwerp betreffende verlaging van de openbare uitgaven, in deze vergadering omtrent het aan de orde stellen van dat ontwerp een voorstel te doen, maar alvorens daartoe over te gaan, aan de Kamer 't voorstel te doen de stem ming aan de orde te stellen over de motie van orde van den heer Vliegen betref fende het tijdstip van indiening van bij de regeering in overweging zijnde wette lijke maatregelen tot verlaging van de zg. vaste lasten. CRISISGESTEUNDEN EN HUN LEVENS- VERZEKERINGPOLIS. Mededeelingen van den minister van Sociale Zaken. Op de vragen van den heer Steinmetz dn verband met de aan crisisgesteunden opgelegde verplichtingen tot het doen van mededeelingen omtrent hun eventueel bezit van een polis van levensverzekering en tot het gedeeltelijk afkoopen van zulk een polis luidt het antwoord van minister Slotemaker de Bruine als volgt: Aangezien voor ondersteuning slechts diegenen ln aanmerking komen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen, terwijl slechts in zoo danige mate steun wordt verleend als met het oog op de behoeften en de omstandig heden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht, zijn werkloozen ver plicht bij aanvragen om ondersteuning aan het orgaan van steunverleening ter plaatse mededeeling te doen van hun gel delijk bezit, ongeacht van welken aard. Bij bezit van spaargelden ls van toe passing de circulaire van 14 December '34, volgens welke circulaire spaargelden tot een bedrag van f. 200 geheel bulten be schouwing worden gelaten, terwijl voor het meerdere een wachttijd moet worden doorgemaakt, welke zoodanig wordt be rekend, dat de betrokkene, indien hij ge durende den wachttijd niet meer per week gebruikt dan zijn steunuitkeerlng zou be dragen, van het bedrag boven f. 200 nog maals een derde kan overhouden. Het is den minister bekend, dat door het orgaan van steunverleening te Amster dam, op welke gemeente naar de minister vermoet een der vragen in het bijzonder doelt, het bezit van een polis van levens verzekering wordt gelijkgesteld met bezit van spaargelden, in verband waarmede bij aanvragen om ondersteuning naar het bezit van een polis onderzoek wordt ge daan. Blijkt een verzekering aanwezig, dan wordt de afkoopwaarde van de polis, dan wel het bedrag, dat daarop kan worden opgenomen, vastgesteld en daarop de spaargeldenregeling toegepast. Een verplichting om tot verkoop van de polls over te gaan wordt niet opgelegd. Het gemeentebestuur van Amsterdam motiveert zijn opvatting door er op te wijzen, dat het hebben van een levensver zekering gepaard gaat of ging met pre miebetaling, hetgeen met sparen is te Vergelijken. Voorts wijst voornoemd gemeente bestuur er op. dat het herhaalde malen voorkomt, dat ook personen, die niet werk loos zijn, op hun verzekeringspolis een deel of het geheel der oogenblikkelijke waarde opnemen, ten einde zich de noodige con tanten te verschaffen, hetgeen er op wijst, dat in de practijk een polis als geldswaar dig bezit wordt beschouwd. De minister erkent, dat het vorenstaande Juist is en dat er geen aanleiding is, in deze een andere regeling te treffen dan bij het bezit van spaargelden. Opgemerkt moet worden, dat het nadeel van deze regeling voor de verzekerden niet grooter ls, dan het nadeel, hetwelk onder vonden wordt door hen, die door middel van belegging van telkens kleine bedragen zich spaargelden wisten te verwerven. In vérband met het vorenstaande kan de minister geen aanleiding vinden de gemeentebesturen te instrueeren, dat hun betreffende diensten wordt verboden de levensverzekeringen te doen aantasten, alsof hier sprake zou zijn van gewone spaargelden. HET NAT. MIDDENSTANDS CONGRES TE APELDOORN. Beraadslagingen over de prae-advieien. iVervolg van gisteren! Aan de na de rede van Minister Oud aan de orde gestelde beraadslagingen over de orae-advlezen van de heeren jhr. drs. W. M. E. C. von Bose. accountant te Arnhem en lr. H. Steketee. nijverheids consulent te Deventer over Moderne be drijfsvoering voor den middenstand" en over ..Bedrijfsvoering van den Indu- strieelen Middenstand", werd ln de eerste nlaats deelgenomen door den heer De Jong (Apeldoorn) Spr. had gaarne de scheiding tusschen handeldrljvenden- en industrieelen mid denstand ook in den Bond doorgetrokken gezien. Spr. ging de oorzaken na van den achteruitgang en merkte ln dit verband op. dat de middenstanders ln vele opzich ten niet tegen de groote bedrijven op kunnen omdat de strijd te ongelijk ls. Ook de middenstander heeft recht op be scherming. evenals de land- en tuinbouw. De heer M Kropveld (Den Haag), achtte het een kwaad, dat gesitueerde burgers misbruik maken van het credlet. dat de middenstand geeft. Wil men zijn geld eerder hebben, dan raakt men den klant kwijt. Spr. deelde tenslotte mede. dat de jeugd raad deze prae-advlezen als studie-mate riaal zal gebruiken De heer Ten Weer (Hengelo) noemde beide prae-adviezen een knap stuk werk. Spr. mist er echter ln een aanwijzing om trent den graad der wanverhouding tus schen kosten en lasten en de wijze, waarop deze moeten worden weggenomen. Spr. is van oordeel, dat politiek en zakendoen kunnen samengaan. De middenstand doet te weinig aan politiek. Politiek moet echter inderdaad bulten de organisatie blijven. De heer Jos ten Berge merkte op. dat de orae-advlseurs den indruk wekken, dat de Nederlandsche middenstanders niet met hun tijd zijn meegegaan. Dat is echter on juist: een vergelijking met het buitenland kunnen zij glansrijk doorstaan. Spr. keerde zich voorts tegen de beschou wingen van jhr. von Bose over het cadeau stelsel. Hli ls het tear allerminst mee eens. Dr. A. Doeschate secretaris van den Grossiersbond. zeide lof te hebben voor de hoofdstukken over reclame en administra tie in het prae-advies van jhr. von Bose. Het niet gespecialiseerde massa-artikel overlaten aan de warenhuizen en zichzelf specialiseeren op het speciale artikel, achtte spr. onjuist Het terrein blijft dan te klein. Ook ten aanzien van de uitscha- kelingstendenz van den grossier is niet getracht de verhouding tusschen grossier en afnemer te schetsen. De heer L. Vos (Den Haag), wiens inte ressant betoog herhaaldelijk door applaus van de vergadering werd onderbroken, zeide o.m.. verwacht te hebben, dat. Z.Exc. Minister Oud met een geschenk zou zijn gekomen. n.L de mededeeling. dat hij zijn ambtgenoot van economische zaken heeft te kennen gegeven, geen bezwaar te heb ben tegen een wetsontwerp inzake snel lere Inning van kleine vorderingen De duurte van het distributie-apparaat ls naar deze spr. meende grooten- deels te wijten aan de hooge eischen, welke men aan de distributie stelt. Terwijl men aan de productie steeds lagere eischen stellen gaat. voert men deze ten aanzien van de distributie steeds hooger op. Nadat de prae-adviseurs op de gemaak te opmerkingen geantwoord hadden, deel de de heer Van der Leeuw mee. dat 70 afdeelingen en 17 vakorganisaties, als mede 29 Kamers van Koophandel op dit congres vertegenwoordigd waren. Als ver tegenwoordiger van den minister van Economische Zaken sprak vervolgens dr. Groeneveld Meyer nog enkele woorden. Spr. wees op de werkzaamheid van het Economisch instituut voor den Midden stand. De taak der overheid is zeide spr. het wegnemen van beletselen en misstan den; in dit verband vestigde hij de aan dacht op maatregelen, welke te dien aan zien in voorbereiding zijn. Onder applaus der vergadering kondig de spr. aan, dat het ln de bedoeling van den minister ligt, het wetsontwerp inzake uitverkoopen nog vóór het recès in de Tweede Kamer te doen behandelen. De Memorie van Antwoord op de auto- matenwet zal binnenkort verschijnen. Over het ontwerp betreffende de inning van kleine vorderingen is overleg gaande met den minister van Justitie. Maatrege len voor den steun aan kleine zelfstan digheden zijn beraamd. Een officieelen maaltijd in hotel „De Keizerskroon", welke een zeer geanimeerd verloop had, is het waardig slot geweest van het 32ste Nationaal Middenstands congres van den Kon. Ned. Middenstands bond, te Apeldoorn. Tot de genoodigden behoorden de com missaris der Koningin in Gelderland, z.exc. mr. S. baron van Heemstra en de burgemeester van Apeldoorn, jhr. dr. C. G, C. Quarles van Ufford, aan wie ter rechter- en linkerzijde van den Bonds voorzitter, den heer Ed. G. Schürmann, de eereplaats was toegekend. Gasten waren voorts de vertegenwoordiger van het mi nisterie van Econ. Zaken, dr. Groeneveld Meyer, alsmede de prae-adviseurs van den dag, terwijl verder mede aanzaten vele vertegenwoordigers van Kamer van Koop handel en een groot aantal afgevaardig den. o DE HANDELSBESPREKINGEN MET ITALIË. Handelsaccoord en clearing-overeenkomst geparafeerd. De onderhandelingen over de regeling der handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Italië, die sinds meer dan zes weken te Rome zijn gevoerd, hebben ge leid tot de parafeering van een handels accoord en van een clearingovereenkomst De parafeering geschiedde gisteren van Nederlandsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoor- den en van Italiaansche zijde door de heeren B, F Ciancarelli, directeur-gene raal van de economische afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken en E. Anzilottl. directeur-generaa' "'li de afdeeling handel van het ministerie van corporatiewezen. De delegatie is naar Nederland terug gekeerd. VEREENIGING „NEDERL. FABRIKAAT". Algemeene vergadering te Scheveningen. In het Kurhaus te Scheveningen ls heden de jaarvergadering gehouden van de vereeniglng „Nederlandsch Fabrikaat". Na een kort openingswoord van den heer dr. W, C. A baron van Vredenburch, lid van het dagelljksch bestuur werd het jaarverslag uitgebracht en goedgekeurd. De heer H P. Gelderman Mezn. voor zitter van het Verbond van Ned. Werk gevers behandelde de vraag „Waarom Nederlandsch Fabrikaat?" Hij wees op de buitengewoon moeilijke tijden voor onze industrie, op het enorm groote aantal werkloozen en zeide dat de industrie, nu haar zooveel export ontnomen ls. haar binnenlandsch debiet niet voldoende heeft kunnen vergrooten. Een beroep op ie Overheid en op den middenstand mag ln dit verband niet achterwege blijven. Niet. dat de overheid ln deze stilzit. Vooral de reeeerlng heeft veel in deze richting gedaan en hare commissie voor werkverruiming verdient ln deze zeker een woord van lof en ls er soms nog eens een lekje, men kan gelukkig ccmstateeren dat deze steeds minder voorkomen. Tevens mag een aansporing aan de Industrieelen zelf voor hunne fabrieksbehoeften Neder landsch fabrikaat te bestellen, niet ontbre ken Ook op dit gebied is veel verbetering tot stand gekomen. Laten wij dus voort gaan op den ingeslagen weg; wl) scharen ons aldus spr., gaarne achter het vaandel van Uwe vereeniglng Overheid, midden stand en publiek koopt Nederlandsch fa brikaat. opdat, het ons allen dan beter gaat. De heer ir. S. H. Visser, adjunct-secre taris van het Verbond van Ned. Werk gevers sprak hierna over „De verhouding tusschen landbouw en Industrie en op welke wijze meer samenwerking mogelijk zou wezen". Onverbiddelijk zal de industrie zich z.l. dienen te verzetten tegen de steeds groeiende neiging om met opzij de stelling van het industrieel belang slechts het landbouwbelang op den voorgrond te stel len. Nimmer toch mag worden vergeten, dat het vooral de Industrie zal zijn. welke ook in de toekomst, een bestaansmogelijk heid moet verschaffen voor onze steeds groeiende bevolking Spr. vestigt ten slotte de aandacht op het groote belang zoowel voor landbouw als voor Industrie bü een aanpassing van ons hooge loon- en kostenpell aan een meer gerechtvaardigd lager niveau. Hier ligt een terrein waar de belangen van landbouw en industrie gelijk zijn ge richt en waarop uitstekend door belde kan worden samengewerkt ter bevordering van economisch meer luiste verhoudingen. Door indiening van het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven heeft de Regeering een eersten staD en blijkens de Memorie van Toelichting niet den laat- sten stap in de goede richting gedaan. Steunen en bevorderen van een derge lijke Regeeringspolitiek ls zoowel een landbouw- als een industriebelang. Wan neer dan tevens bil de steunverleening aan den landbouw voldoende rekening wordt, gehouden met de industrleele be drijven is de basis gelegd voor een goede verstandhouding Het belang van beide bedrijfstakken bli een zoo snel mogelijke aanpassing van het vele in ons land. dat economisch niet meer te rechtvaardigen is. aan de gewijzigde omstandigheden, is voldoende aanleiding om tot een goede samenwerking te komen. BONDSVERGADERING MIDDENSTANDS BOND. Twee moties aangenomen. (Vervolg van gisteren). In de jaarvergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond was aan de orde het voorstel tot herziening van het Werk program. De heer Koopmeiners stelde voor, daarin op te nemen een paragraaf luidende; Strengere toepassing van art. 328 bis. Aldus besloten. Aan de orde is dan het rapport van de commissie inzake ouderdomsverzorging voor kleine zelfstandige middenstanders. Dit zal worden besproken in de commis sie van overleg. Hierna volgt het rapport Inzake Mid denstand en Onderwijs. Aangenomen worden de volgende mo ties van den heer S. Rooselaar (Amster dam). De Algemeene Bondsvergadering enz. geeft als haar meening te kennen, dat ln de huidige periode door de midden standsorganisaties volle aandacht dient te worden geschonken aan het instituut der Leerlingovereenkomst, voor welks toe passing op ruimere schaal, zoowel in het belang van een efficiente vakopleiding van werkkrachten, als ten bate van werk verschaffing aan jeugdige werkloozen, be roep kan worden gedaan op den Tweeden Titel van de Nijverheidsonderwijswet. De Alg. Bondsvergadering enz. overwegende, dat in den tijd van eco nomische ontwrichting, waardoor ook de middenstand in niet geringe mate getrof fen is, het van groot gewicht moet worden geacht, dat bij elke materie, die het alge meen belang raakt, in het bijzonder op het gebied van het economische leven, de invloed van den middenstand tot uiting dient te komen geeft haar verwondering te kennen, dat in de kortelings benoemde staatscommis sie Inzake Werkloosheid van jeugdige per sonen geen enkele vertegenwoordiger der bestaande middenstandsorganisaties werd aangewezen; verzoekt het Hoofdbestuur het noodige te verrichten, opdat de sa menstelling der bedoelde commissie alsnog worde gewijzigd. De heer F. L. v. d. Leeuw (directeur Bondsbureau) deelde nog mede dat de Commissie van Overleg met de drie mid denstandsbonden reeds bij den minister stappen deden tegen het passeeren van den Middenstand bij het benoemen van commissies A. Vervolgens kwam aan de orde het rap port van den heer R. J. Koopmeiners over de toepassing van de wetgeving op de on eerlijke concurrentie. Besloten werd in overleg met den rap porteur, te overwegen op welke wijze dit wetsartikel meer tot zijn iccht zal komen. De heer J. van Eek. dir cteur van den Nederlandschen Midden Handsbank te Amsterdam hield vervolgens een referaat over de crlsisverleenlng aan den Midden stand, VER. VAN WATERSTAATSPERSONEEL. Vergadering te Utrecht. De algemeene vergadering van de ver eeniglng van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt macht" werd gistermiddag te Utrecht geopend met een rede van den voorzitter, den heer H. Groeneveld. Spr. herdacht den overleden eere-voor- zitter, mr. H. Smeenge, het eere-lid Bak ker en het hoofdbestuurslid J. de Smit, die allen ln het afgeloopen jaar door den dood zijn heengegaan. Na de openingsrede werden de notulen en het jaarverslag goedgekeurd. Het verslag Onderling Uitkeeringsfonds bij overlijden wees uit, dat het bezit per 20 Juni bedroeg f. 18.226.54. De begrooting van den waterstaatscursus W.A.C.U. werd in orde bevonden. Er werd wederom besloten een Jaar boekje uit te geven. De samensteller ls weer de heer Groeneveld. Besloten werd voorts 2300 exemplaren te doen drukken. Het oud-afdeelingsbestuurslld, de heer v. Wijk te Oosterhout, werd tot eere-lld der vereeniglng benoemd. De heeren Schouten te Velsen en Luyk- man te Apeldoorn werden weder herko zen ln het dagelljksch bestuur. De heer Luykman werd tevens gekozen als lid van het college van toezicht voor het overlij- densfonds. De begrooting werd hierna behandeld en goedgekeurd; deze sloot met een be drag aan Inkomsten en uitgaven van f. 13.104 Hierna had de bespreking plaats over de titulatuur van het Waterstaatsperso- neel, hetwelk door den voorzitter werd behandeld. Deze deelde mede, dat wegens de tijdsomstandigheden hieraan nog geen gevolg kon worden gegeven. De heer Perdok hield vervolgens een betoog over de wet tot verlaging der Rijksuitgaven, De vergadering was bezocht door plm, 80 afgevaardigden, vertegenwoordigende 992 leden. o VERKIEZING VAN GEDEPUTEERDEN. In de gistermorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Lim burg werden herkozen tot leden van Ge deputeerde Staten de heeren W. M. A. Galiart met 32 stemmen J. H. Maenen met 31 stemmen H. J. L Merckelbach met 37 stemmen, mr. M. J H. H. Paulssen met 33 stemmen. J. Th Verheggen met 32 stemmen en Th. P H. Rutten met 31 stemmen. Als buitengewoon lid werd gekozen de heer H. Schoonbrood (aftredend). Al deze gekozenen behooren tot, de R.K. Staats partij. Het aantal uitgebrachte stemmen was telkens 43. Door graaf Marchant d'Ansembourgh werd het bekende voorstel Ingediend, om de jaarwedde-regeling van Gedeputeerde Staten te herzien in dezen vorm. dat ge noten pensioen in een bepaalde verhou ding in mindering wordt gebracht van de jaarwedde, welke overigens voldoende werd geacht. In Noord-Brabant werden alle aftredende leden van het College van Gedeputeerde Staten herkozen. Van de 62 uitgebrachte stemmen be haalde de heer W C. J. I. Kipp 54 stem men. van 63 stemmen behaalde de heer J. J. J. de Vlam 51. A. G A. Schrauwen 52. A. Th. van Rlien 48 jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen 50. J. P J. Asselbergs Czn. 48 stemmen. Als buitengewoon Ud werd herkozen mr. P N. Loeff. Ook in Utrecht werden de aftredende leden van het College van Gedeputeerde Staten, de heeren G. H. J. van Spanje (RK.) mr. G. A. Diepenhorst (A.R.), J H. T O. Kettlitz (Vrijh Bond), mr. H. W. de Vink (R.).), jhr. mr. H W. L. de Beaufort (C.H.) en B. J. J. Wijkamp (S.D.A.P.) herkozen. o WERKGEVERS IN DE BOUW EN GRONDBEDRIJVEN. Op initiatief van een tiental afdeelingen van den Nederlandschen Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven ln Nederland (N.A.P.B.) in de provincie Overijsel, is te Zwolle een vergadering ge houden met afgevaardigden van alle pro vinciale vereenigingen van werkgevers ln de bouw- en grondbedrijven, teneinde middelen te beramen tegen de huns inziens verkeerde manier van uitvoering van wer ken in werkverschaffing, welke tot nu toe ln hoofdzaak geschiedt door Instellingen als de Nederlandsche Heide Maatschappij. Ter vergadering bleek, dat deze instel lingen behalve hun gewone werk, als ont ginnen en bebosschen van daarvoor in aanmerking komende gronden, ook ver bouw van scholen, bouwen van sluizen, bruggen en boerderijen uitvoeren. Aangezien hierbij elk financieel risico van deze instellingen uitgeschakeld is, was men van oordeel, dat het inschakelen van een concurreerend aannemer, een alge meen belang geacht kan worden. Besloten werd om binnen korten tijd een groote vergadering te beleggen, waar niet alleen alle werkgevers in de bouw- en grondbedrijven zullen worden uitgenoo- digd. doch ook Tweede Kamerleden, leden van Provinciale Staten, Gemeentebesturen, leden der Kamers van Koophandel, Ge meente- en particuliere architecten, Pol der- en Waterschapbesturen enz. Voor deze vergadering zullen tevens een drietal sprekers worden uitgenoodigd. o CONGRES NEDERLANDSCHE KRUIDENIERSBOND. De Nederlandsche Kruideniers Bond con gresseerde gisteren te Nijmegen. De voor zitter, de heer P. van der Linde uit Rot terdam, hield een krachtig pleidooi voor saneering en ordening ln het kruideniers- bedrijf, dat door den crisis een sterken druk ondervindt. Het laatste jaar ls 14°/o van de kruidenlersbedrijven oDgeheven wegens bestaansonmogeliikheld. De aftre dende bestuursleden werden herkozen, on der wie de voorzitter, die gehuldigd werd yoor zijn vijfjarigen arbeid, RECLAME. Een polls der is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Hoofdinspecteur P. WIERSMA, Willem de Zwijgerlaan 19, Oegstgeest, tel. 2769, en Inspecteur P. J. OUDSHOORN, Rijn- en Schiekade 116 D, Leiden, tel. 3528. BOND VAN CHRISTELIJKE POLITIE AMBTENAREN IN NEDERLAND. Op het congres te Utrecht van den Bond v. Chrlstelitke Politieambtenaren in Nederland ls benoemd tot vrijgestelde van den Bond, ln de plaats van den heer W. de Jong uit Amsterdam, dde benoemd werd tot penningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer mr. H. A. van de Veen uit Arnhem. Met mr. v d. Veen doet de eerste mees ter in de rechten zijn Intrede als vrijge stelde in de Christelijke Vakbeweging. In een tweetal vacatures ln het hoofd bestuur werden gekozen de heeren Manni (Amsterdam) en Eyslnga (Zeist). In de Geschillencommissie werd de heer Boxem benoemd. De oud-secretaris, de lieer W. de Jong. van Utrecht, werd onder applaus tot eerelld benoemd. Van H.M. de Koningin was een danktelegram lrigekofnen. Aan de orde hierna kwamen enkele voor stellen. Na eenige bespreking werd het hoofdbestuur opgedragen om te onderzoe ken of verplaatsing van den bondszetel naar het centrum van ons land wensche- iljk ls. Zeer breed werd hierna gediscus sieerd over het belangrijke voorstel van de afdeeling Amsterdam, waarin aangedron gen werd tot afscheidln" van het Chr. Nat. Vakverbond. De prlncipleele zilde van dit voorstel werd door den heer Hofman (Amsterdam) verdedigd. Met het oog op stakingen enz. acht spr. het raadzaam dat een bond van politieambtenaren ge heel apart staat. De heer De Rooy van Amsterdam, wees ln zitn verdediging op het materieele voordeel van het voorstel. De heer Van Netten (Utrecht) bestreed het voorstel. Daarbij sloten zich aan de afdeelingen Enschede. Dragten. Haarlem, Nijmegen en Drente. Vele sprekers voer den nog het woord over het voorstel. Na de bestrljdlig door den voorzitter, werd het voorstel verworpen. Voor stemden: Am sterdam, Bussum. Schiedam. Sneek. de Ritksveldwacht 4e district. Na de rondvraag, waarin o.m. de sala- rispolitiek der regeering ter sprake kwam, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. NEDERLANDSCHE SLAGERSHOND. (Vervolg van gisteren.), In de vergadering van den Ned. Slagers- bond te Arnhem was aan de orde een voor stel van het hoofdbestuur om deel te ne men aan de saneering van het slagers- bedrijf. Deze kwestie is voorbereid door een studie-commissie, welke op grond van de wet op de verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten, concept sta tuten en huishoudelijk reglement hadden ontworpen, voor een op te richten Centrale Vereeniglng tot Behartiging van de Be langen van den Vleesch- en Veehandel. Van deze Centrale wordt ieder bondslid persoonlijk lid, waardoor hij gebonden ls aan de door deze centrale te stellen rege lingen. Door de studie-commissie zijn voor de verschillende bedrijven vestigingseischen ontworpen. Deze voorstellen werden toe gelicht door den voorzitter der commissie, den heer J. P. v. d. Veer uit Utrecht en door den economischen adviseur van den Bond, dr. Tobl uit Rotterdam. Tenslotte besloot de vergadering met algemeene stemmen tot toetreding tot de Centrale. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing werd tot voorzitter van den Nederl. Slagershond gekozen de heer W. Weima uit Leeuwarden (vicevoorzitter), terwijl tot vee-president werd benoemd de heer M. v. d. Lee uit Rotterdam. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren J. P. v. d. Veer uit Utrecht en J. Th. Sluiter uit Groningen. i DE LUCHTLIJN NEDERLAND—INDIË. Aneta informeerde bij den heer Nleu- wenhuis van de K.N.H.M., naar de resul taten van het passagiersvervoer op de Indië—Holland-route sedert de Instelling van den tweemaal weekschen dienst met ingang van 12 Juni j.l. De heer Nieuwenhuis verklaarde dat alle acht toestellen welke tusschen 12 Juni en 6 Juli uit Indië vertrekken, volgeboekt zijn, en voor elk toestel passagiers moes ten worden geweigerd, behalve voor de overigens volgeboekte Lijster, zoodat het passaglersverkeer ls verdubbeld. Over de eerste maand werd voor de nieuwe toestel len slechts de capaciteit van de vroegere Fokkermachines benut, nl. vier passagiers per toestel, doch vanaf heden is dit aan tal gebracht op zes, hetgeen ook nog blijkt uit het feit, dat voor de geheele maand Juli voor de drukste trajecten op de lijn Indië—Holland al vier passagiers zijn ge boekt voor elk toestel dat in die periode vertrekt en voor die op 24 Juli en 31 Juli reeds drie, welke vóór-boekingen nog da teeren uit de periode, dat slechts vier pas sagiers werden geboekt. o INZENDING VAN DEN NEDERL. P.T.T.- DIENST OP DE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL BEKROOND. Van het tentoonstelllngsbestuur te Brussel is bericht ontvangen, dat door de jury van klasse 143, Posterijen, Telefoon en Telegraaf de Inzending van den Neder landschen P.T.T.-dienst de hoogste onder- schelding ls toegekend, n.l. de Grand Prix.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10