IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Juli 193f Prov. Staten v. Zuid-Holland BEURSOVERZICHT. MARKT BERICHTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 766. Hedenmiddag 3 uur: 771. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door tiet Kon. Ned. Metcorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand: 772.7 te La Coruna. Laagste stand: 749.6 te Reykjavik en Akureyri. Verwachting tot den avond van 4 Juli. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. V. h. Kon Ned MeteoroL Inst. te De Bildt. Het vlakke luchtdruk-minimum, dat ons gisteren de afkoeling bracht, na de groote zomerhitte, trok verder naar het Noorden door en verdiepte zich tot een belangrijke depressie over Skandinavië. die thans belangrijker wordt dan die bij IJsland, welke bezig is op te vullen. De hooge druk ontwikkelde zich krach tig achter de wegtrekkende depressie en bedekt thans het geheele vaste land. De afkoeling, die gisteren In den loop van den dag ons land passeerde, ging verder voort naar het Oosten en gaf hier en daar onweersregens. In Dultschland is de bewolking sterk toegenomen en zijn alle middelgebergten weer ln de wolken en evenzoo de alpen De depressie gaf veel regen voor de Noordsche kust. Voor onze omgeving Ls niet veel veran dering ln het weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.l 12 uur 'smldd.: 17'/, gr. C. (64 gr. F.) 3 uur nam.: 18 gr. C. (65 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 4 u. 46 min.; nam. te 5 u. 03 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 21'/2 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 9.55 nam. tot 4.12 voorm. ziet, vreest hij niet voor de toekomst van den middenstand. De rede van den minister werd langdurig toegejuicht en met applaus beloond, waarna het congres spontaan de eerste strophe van het Wilhelmus zong. Na een dankwoord tot den minister te hebben ge richt deed de bondsvoorzitter de beraad slagingen aangaande de belde prae-advle- zen, aanvangen. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 3 Juli: op: 6 u. 17; onder: 22 u. 24. CONGRES MIDDENSTANDSBOND. Vooraf gaande aan de offcieele opening van het 32ste Nationale Middenstands- congres deed de bondsvoorzitter de heer E. G. Schurman mededeeling dat de minis ter van financiën mr. P. J. Oud zijn be zoek had aangekondigd. De heer F L. van der Leeuw, directeur van het Bondsbureau besprak in korte trekken zijn inleiding over de midden standsorganisaties in de praktijk. Tegen 11 uur verscheen onder een krachtig ap plaus de minister van financiën in de vergadering waar hij aan de bestuurstafel plaats nam Na tot hem een hartelijk woord van welkom te hebben gericht opende de heer Schürman het Congres. Daarna werd besloten H.M. de Koningin het volgende telegram te zenden: „De Koninklijke Ned. Middenstandsbond ln congres bijeen in Uw Malesteits Zomer residentie veroorlooft zich de vriiheid Uwe Majesteit bij hernieuwing onrechte hulde zijner leden aan te bieden en daarbH den wcnsch uit te spreken dat het Uwe Majes teit gegeven zal mogen zijn, in deze steeds zwaarder wordende tijdsomstandigheden Haar land en volk voor een economische inzinking te h-W-ien mede in 't he'ang van den handeldrijvenden en industrieelen M'ddenstand Minister Oud. vervolgens het woord voerend, zeioe het zeer op prijs te stellen een deel van het Congres bl1 te kunnen wonen Zijn aanwezigheid moet vooral worden gezien als een blijk van belangstelling van de Nederlandsche regeering in de nooden 1 van den Nederlandschen Middenstand. De laatste relatie van spreker met den mid denstand. is behalve die van belasting- heffer, die waarbij hij zijn aandacht had te wijden aan het vraagstuk van het mid- denstandscredietwezen. een vraagstuk uit den tijd voor dezen crisis. Het streven was er toen op gericht dat we krijgen een middenstandscrediet op ge zonde basis, waarbij op den voorgrond stond dat ook het middenstandscrediet- wezen gevestigd zal moeten blijven op een gezonde reeele basis De overheid kan ln samenwerking met het georganiseerd be drijfsleven op het terrein van den midden stand veel goeds bereiken: dneh ten slotte moet het echter komen van de kracht van den Nederlandschen middenstand zelve, (annlaus). Uit dat oogpunt beeft bet snrekpr goed gedaan te kunnen kennis nempn van de prae-adviezen die op het congres zijn uit gebracht en op hem een voortreffelljken indruk hebben gemaakt. Een nieuwe tijd eischt nieuwe middelen. Als men dit in VERKIEZING VAN GEDEPUTEERDEN. Bij de heden gehouden verkiezing van leden van Gedeputeerden van Zeeland, zijn herkozen de heeren J. A. v. Rompu (R.-K.i. mr. P. Dleleman (A.-R.), mr. J. M. H. Sieger (R.-K.), J. M. v. Bommel v. Vloten (V.-B.) en A. D. F. v. d. Wart (C.-H.). In de vacature G. v. d. Putte (A.-R.l werd voorzien door de benoeming van den heer C. P. Vogelaar (A.-R.). Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten ln de vacature Kodde (St Ger. P.) werd gekozen de heer mr. J. Adriaanse (V.-D.) Het college van Ged. Staten heeft in de politieke samenstelling geen verandering ondergaan. In Friesland werden herbenoemd de heeren S. W. de Jong (R.-K.), B. W. B, W. Okma (C.-H.), M. U. Dijkstra (A.-R.) M F. Oostwoud (A.-R.), J. Geerts (S.D. A.P.). In de vacature L. J. de Jong werd gekozen de heer G Boelens (V.-D.) Tot buitengewoon lid werd herkozen de heer J. H. Frlcke (C.-H.) In Gelderland werden gekozen de hee ren: jhr. mr. H. C. M v Nispen tot Pan- nPrden (R.-K.), G. W. J. v. Koeverden (R.-K), mr. E H. J. baron Van Voorst tot Voorst (R.-K.), mr. A. v. d. Deure (A.-R.), H de Liefde (C.-H.), J. L. B. Keurschot (S.D.A.P.). Tot buitengewoon lid mr. B. F. Everts (V.-B.). In Drenthe werden de volgende heeren tot lid van Ged. Staten benoemd: K. Brok (S.D.A.P.), Lunslngh Meyer (V.- D.), Gorter (A.-R.), mej. Klasen (S.D.AP. bijzonder lid) en Knoppers (C.-H.), die deze benoeming ln beraad hield. In Noord-Holland werden gekozen: Mr. J. B. Bomans (R.-K. aftr.), mr. dr. P. J. Wltteman (R.-K.) in de plaats van het afgetr. lid de heer P. J. van Ver- schure, mr. A. Bruch (A.-R. aftr.), A. W. Michels (SD.A.P. aftr.), E. Polak (S.D. A.P. aftr.) ln de plaats van den heer A. H. Gerhard en mr. M. Slingenberg (V.-D. aftr.). De heeren Verschure en Gerhard had den zich niet herkiesbaar gesteld. Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer E. Luden (C.-H.) De leden van de N.S.B. verlieten voor de stemming de zaal. In de vergadering der Provinciale Sta ten van Overijssel werden tot leden van Gedeputeerde Staten benoemd de afgetre den leden J. J. Beukenkamp (a.r.)H. J. Sohoemaker (r.k.), mr. dr. J. W. Schneider (r.k.), J. E. Vogt (s.d.a.p.) en mr. D. te Winkel (c.h.). Voorts werd benoemd mr. J. C. T. Resius (v.b.), in plaats van Ir. S. L. Louwes (v.d.), die niet in de Staten werd herkozen. Tot buitengewoon Ud van de Gedepu teerde Staten is inplaats van den heer J. W. Bartels (c.h.). die zich niet meer als candidaat voor de Staten beschikbaar stelde, werd benoemd de heer J. Weit- kamp (c.h.). In Groningen werden herkozen de leden L. H. Mansnolt. A van Geuns. beiden sociaal-democraten mr. dr, R. Koppe (A.R.) Tj. Krol (Chr. Hist.) en E H. Ebeis (Lib.) werden wederom herbenoemd. In de vacature-Kloppenburg (Vrijz. Dem.). die niet als Statenlid was gekozen, werd benoemd prof mr. I B. Cohen (Vrijz. Dem Prof. Cohen verklaarde zijn benoeming in beraad te willen houden. Aan de verkiezing zing een uitvoerige dis cussie vooraf De heer van Houten (Chr. Dem Unie) en KoRhek (Recht en Vrij heid) karakteriseerden daarbij de ver kiezing als een comedie een zetelverdee- ling door de meerderheid met volkomen neeeeren van de minderheid. Uit protest wenschten deze fracties aan de stemming niet deel te nemen Evenals de Christe lijk Democratische Unie stemden ook de vier N.S.B.'ers blanco. CUMULATIE PENSIOENEN GEDEP. STATEN. Door de fractie van de N.S.B. Is tijdens de zitting van de Provinciale Staten van Overijssel een voorstel Ingediend omtrent cumulatie van pensioenen van Gedepu teerde Staten. Op voorstel van den voorzitter werd be slopen met 44 tegen 3 stemmen het voor stel niet ln behandeling te nemen. Tegen stemden de drie N.S.B.'ers. DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-ZAAK. De strafzaak tegen den directeur van het Palels voor Volksvlijt J. M. en den commissaris J. B., die er van worden ver dacht. malversaties te hebben gepleegd, zal eind September door de Amsterd. rechtbank worden behandeld Als verdedigers zullen optreden mr. Th. Muller Massis en mr. dr. Benno J. Stokvis. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6.03 uur is het K.LM.- vliegtuig de „Maraboe" van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers maken de reis mee, resp. tot Bagdad. Singapore, Batavia en Ban doeng. Het toestel vervoert verder 186.133 K G. briefpost. 7.400 K.G. pakketpost en 95.180 K G. vracht. De „Sperwer" Is heden uit Bandoeng ver trokken en landde in Medan. VERKIEZING VAN GED. STATEN. In de hedenochtend elf uur in het ge bouw der Eerste Kamer voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland was aan de orde de benoe ming van de leden der Ged. Staten. De heer J. ter Laan (s.d.) zegt. dat, nu het aantal soc.-democraten in de Provin ciale Staten ls gestegen van 21 tot 23, de sociaal-democratische fractie opnieuw ln overleg is getreden met de andere fracties, die in het college van Ged. Staten zijn vertegenwoordigd, t.w. de R.K.. C.H., AR. en V.B. fracties, teneinde een meer even redige vertegenwoordiging van de sociaal democratische fractie in het college te ver krijgen. Het standpunt van die andere fracties was echter afwijzend tegenover dat der S.D. Toch kan deze geen genoe gen blijven nemen met de bezetting van slechts één zetel ln het college van Ged. Staten. Indien de invloed van de Raadsverkie zingen ook hier reeds tot uiting zou zijn gekomen ,dan zouden de sociaal-democra ten hier 26 a 27 zetels in de Provinciale Staten hebben. De R.K. hhebben slechts 14 zetels in de Prov, Staten, doch houden vast aan het standpunt dat zij twee zetels ln het college moeten bezetten. De soc.dem. Statenfractie heeft nu ge meend. dat naast de heer De Bruin mr. J. In 't Veld als lid ln Ged. Staten behoort zitting te nemen, en wel ln de plaats van mr. Bolsius, het jongste van beide R.K. leden in dat college De heer van Baren (A.R.) zegt, dat zijn fractie in meerderheid bereid is den bestaanden toestand te bestendigen. Een deel dezer fractie was zelfs van oordeel, dat in het geheel geen sociaal-democraat in het college van Ged. Staten zitting be hoort te hebben. Intusschen kan de kwes tie van de verhouding nader worden be sproken in de wlnterzitting. De heer Drost (V.B.) sluit zich aan bij het standpunt van den heer Van Baren. De s.d. fractie behoeft niet te vragen naar den bekenden weg. De heer Menist (Rev. Soc.) acht het argument, dat de s.d. fractie met twee ze tels in het college van Ged. Staten behoort te zijn vertegenwoordigd, weinig steek houdend. Ook met twee zetels zullen de sociaal democraten ln het college de ge vangenen zijn van de burgerlijke par tijen. Eenige verbetering voor de arbeiders is van de reactionnairen in het college, waar zij de meerderheid hebben, niet te verwachten. Spreker zal aan deze verkie zing in het geheel niet medewerken. De heer L. de Visser (comm.) betoogt, dat voor hem de buiten-parlementaire actie hoofdzaak blijft, om den aanval op het kapitalistische stelsel te doen slagen. Daarnaast zou in de vertegenwoordigende lichamen een anti-kapitalistisch een heidsfront kunnen worden gevormd, doch hiervoor schijnt de sociaal-democratie niet te vinden te zijn. Spr. wijst op den gemeenteraad van Amsterdam, waar de marxistische partijen de meerderheid hebben, doch daar de S.D.A.P. de samen werking op princinieele gronden heeft af gewezen omdat zij zich- ftp het. standpunt van de democratie stelt, terwijl de com munisten de dictatuur willen. Maar. zoo vraagt spr. aan zijn so ciaal-democratische vrienden, hebt gij dan geen princlpleele verschillen met de roomsen-katholieken of de anti-revolu- tionnairen? Zijn dat allemaal democraten? De stemmenwinst van de S.D.A.P. kan slechts tot verdere verwatering van haar beginselen leiden, tenzij zij zich tot een eenheidsfront met de communisten ver eenigen. Afwijzing hiervan brengt de S.D. A.P. hoe langer hoe verder van den klas senstrijd af. Spr. wijst verder op de intreding van de fascistische elementen de N.SB in de Provincinale Staten. Van deze hee ren zou spr., tenzij zij lichtschuw zijn, gaarne eens vernemen wat zij van plan zijn in deze colleges. Of moet alleen Mus- sert daarover beslissen? De heer Ter Laan repliceert Hij zal thans niet ingaan op een debat met communisten of rev. socialisten. Wel vraagt hij den heer Menist welke verkie zingsbelofte de s.-d. hier gedaan hebben. De s.-d. fractie neemt ook in deze Sta ten haar eigen democratisch standpunt in Indien de communisten of de fascis ten hier de meerderheid hadden, dan was er van debat geen sprake meer. Aan den heer Van Baren antwoordt spr., dat uitstel tot de najaarszitting een erbarmelijk argument zou zijn om thans van deze zaak af te komen. De heer Van Baren (a.-r.) acht het thans niet den tijd van praten doch van handelen. Een debat over de samenstel ling van Ged Staten is z.i. niet aan de orde, doch alleen is aan de orde de ver kiezing zelve. De heer Menist (rev. soc.) gelooft niet aan de plannen der sociaal-democratie, die reeds vroeger een sociallsatle-rapport het licht deed zien en thans weer met een plan van den arbeid is gekomen, doch in de practijk niet anders kan doen dan samenwerken met de bourgeoisie, tenzij zij zich stelle op revolutionnair standpunt. De heer De Visser (comm.) wil gaarne de sociaal-democratie helpen verlossen uit haar knellende banden van de bourgeoisie. Inderdaad zouden colleges als Ged. Sta ten niet bestaan indien de communisten de macht in handen hadden, maar dat wil niet zeggen, dat er dan geen debatten meer mogelijk zouden zijn. Spr wijst op Rusland, waar het proletariaat regeert. De heer Nije (N S B.) zegt ter verklaring waarom van de zijde zijner fractie niet aan deze discussie ls deelgenomen, dat het standpunt der N.SB. ls. dat dergelijke debatten geen practlsch nut hebben. De heer De Visser (comm.): Dat is wel 'n gemakkelijk woord om er van af te komen Overgegaan wordt tot de eigenlijke verkiezing. In de vacature-Von Flsenne worden uit gebracht 78 stemmen, waarvan 10 blanco. De heer Von Flsenne verkreeg 62 stem men, de heer L de Visser 2, de heer Zandt (sg.) één en de heer Kersten (s.g.) 3, zoo dat herkozen ls Jhr. m. L. E. M. von Flsenne (R.K In de vacature-Heukels worden uitge bracht 77 stemmen, waarvan 7 blanco. De heer Heukels verkreeg 64 stemmen, de heer L. de Visser 2. de heer Zandt één en de heer Kersten 3, zoodat de heer Th. Heukels (A.R.) herkozen is, In de vacature Van Bo.eijen worden uit gebracht 78 stemmen, waarvan 10 blanco. De heer Van Boeijen verkreeg 62 stemmen, de heer L. de Visser 2, de heer Zandt één en de heer Kersten 3. zoodat herkozen ls de heer H. van Boeijen (C.H In de vaeature-Verbroek worden uitge bracht 78 stemmen, waarvan 9 blanco. De heer Verbroek verkreeg 62 stemmen, de heer L. de Visser 3, de heer Zandt één en de heer Kersten 3 stemmen, zoodat her kozen is mr. J D. Verbroek (lib.). In de vacature-De Bruin worden uitge bracht 78 stemmen, waarvan 19 blanco. De heer De Bruin verkreeg 49 stemmen, de heer Bolsius (RK. 1 dp heer Gardenier (S.D.) één, de heer De Visser 2, de heer Kersten 4 en de heer Zandt één, zoodat herkozen is de heer P. de Bruin (S.D.). In de vacature-Bolsius worden uitge- braebf 78 stemmen, waarvar. 8 blanco De heer Bolsius verkreeg 41 stemmen, de heer In 't Veld (S.D. I 23. de heer Zandt één, de heer Kersten 3 en de heer De Visser 2, zoodat herkozen is mr. E. J. M. H. Bol sius (RK.). Alle leden van Ged. Staten verklaren hun herbenoeming te aanvaarden. Tenslotte wordt als buitengewoon lid van Ged. Staten herkozen de heer W. War- naar (A.R.) met 43 van de 76 stemmen. Blanco waren uitgebracht 9 stemmen, en voorts waren uitgebracht 21 stemmen op den heer Van Zadelhof! (S.D één op den heer In 't Veld. één op den heer Kersten en één op den heer Schouten (A.R.). Ook t" 1Warnaar aanvaardt zijn herbe- nnaming. De voorzitter deelt mede, dat de commis sie betreffende het voorstel inzake duin- bebossching geen aanvulling in de plaats van den heer Hoeij Smith zal geschieden. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de heer Hoey Smith (N.SB.) een voorstel heeft ingediend Inzake de jaarwedden der Ged Staten-leden. Dit voorstel is van den zelfden Inhoud als het reeds ln de bladen gepubliceerde N.S.B-voorstel betreffende de Staten in Noord-Holland, Gelderland en Utrecht. Een tweede voorstel Hoey Smith strekt tot het verplichten van de leden der Prov. Staten om tijdens de vergaderingen op hun zetels te blijven zitten en geen inte- ruDties toe te laten. Een derde voorstel-Hoey Smith strekt om bij samenstelling van commissies de na men der door den voorzitter voorgedrage nen te voren op de agenda te vermelden. Alle deze voorstellen zullen worden ge drukt en rondgedeeld ten einde in de volgende vergadering te worden behan deld. De vergadering wordt gesloten tot Dins dag 23 Juli a s VERGADERING INTERNATIONALE DAGBLADPERS. De Internationale Federatie van Veree- nlglngen van Directeuren van Dagbladen vergadert op 8, 9 en 10 Juli a.s. te Zürlch onder voorzitterschap van den heer Ern. Rletmann, voorzitter van de Zwltsersche vereeniging. „De Nederlandsche Dagblad pers" zal vertegenwoordigd worden door de heeren J. W. Henny, voorzitter, en P. W. Peereboom, en de Katholieke N. D. P. door den heer C. M. Dosker. STADSNIFUWS. DE LUSTRUM-HENGELWEDSTRIJD. Na afloop van den wedstrijd had ln tegenwoordigheid van collegium en lus trumcommissie op het U.V.S.-terrein de prijsuitreiking plaats. Er waren 263 deelnemers, waarvan slechts 44 personen werkelijk visch hadden gevangen. Daar er 137 prijzen beschikbaar waren gesteld, werden de resteerende prij zen verloot. De uitslag was als volgt: le prijs: Leuerink f. 10, plus extra prijs zwaarste visch f.5, tevens medaille der Lustrum Commissie; 2e prijs, volledige uit rusting voor een visscher, Joh. Keizer, be nevens extra prijs medaille; 3e prijs, Nag- regaal f. 5, plus medaille; 4e prijs Holwer- da f.5, plus medaille; 5e prijs L. de Haan f 5: 8e prijs, A. v. Leeuwen; 7e prijs H. de Wit; 8e prijs I. Hartevelt; 9e prijs J. Mas- saar; 10e prijs A. H. J. v. Tuin: 11e prijs H. Schouten; 12e prijs P. Melet; 13e prijs C. Lens; 14e prijs. H. Nijsen; 15e prijs, J. de Vos; 16e prijs, P. van Egmond. 17e prijs, J. Klinkhamer; 18e prijs. N. van Hooidonk: 19e prijs, A. Wolters; 20e prijs, G. van Polanen; 21e prijs, Jac. Keizer; 22e prijs, W Hartevelt; 23e prijs A. Vermond; 24e prijs, J. Boom; 25e prijs, J. Lalau; 26e prijs, J. Veeren; 27e prijs, J. Schouten; 28e prijs, Zaalberg; 29e prijs, Bergman; 30e prijs. J. Slcrat; 31e prijs. Turk; 32e prijs, Brakshoven; 33e prijs. Buitendijk; 34e prijs Laterveer; 35e prijs Teske; 36e prijs Vos; 37e prijs, v. As; 38e prijs v. d Burg; 39e prijs. Verver; 40e prijs Guldemond; 41e prijs C. Kapaan; 42e prijs J Klink hamer; 43e prijs J. Dubbelman; 44e prijs van Veen. Gistermiddag ongeveer kwart over zes passeerde H K H. Prinses Juliana in een open hofauto onze stad, waar iets langzamer gereden werd om de aange brachte versiering te bezichtigen. UIT NED. OOST-INDIE. VOORBEREIDINGEN ONTVANGST K XVIII IN INDIË. BATAVIA. 3 Juli. (Anetai De K XVHI is uit Fremantle vertrokken; de onderzeeër zal op 10 Juli in Banioewangi aanloopen voor het afhalen van de mail. zoodat de opvarenden deze vóór hun aan komst te Soerabaia kunnen lezen. De K XVIII wlordt od den llden Juli te 7 uur in den morgen aan het lichtschip te Soerabaia verwacht. De Minister van Defensie zal waar- schUnlUk op 11 Juli te 19 40 uur een kruis- gesprek houden met den commandant van de K XVIII. welk gespek ln heel Indië en Nederland te hooren zal ziin. daar de N.I.R.O.M. en de Phohi het zullen broad- casten Eventueel zal ook de aankomst van de K XVIII des avonds naar Holland worden geher-broadcast. 0 DE „SUMA EA" KIEST ZEE. BATAVIA. 3 Juli. (Aneta) De kruiser ..Sumatra" heeft heden zee gekozen tot voortzetting der proeftochten. AMSTERDAM, 3 Juli. Geheel overeenkomstig de verwachtingen blijken de goudvoorraden der Nederland sche Bank in de afgeloopen week zeer aan zienlijk is toegenomen, vooral dank zij de verminderde vraag naar goud op de Lon- densche markt en de zwakke houding van het pond, waardoor de prijs te Londen ln guldens omgerekend lager was dan de prijs dien de Nederlandsche Bank als koop prijs voor goud heeft vastgesteld. Ook is er goud in het buitenland „earmarked", waarschijnlijk in Brussel, daar de koers van de Belga is gedaald tot een peil, die goudaankoopen in België aantrekkelijk maakte. Een gedeelte van de in den laatsten tijd geleden goudveriiezen ls zoodoende weer ingehaald. Nu heeft de Nederlandsche Bank weliswaar een be schikking over een goudvoorraad, die ln. feite veel te groot ls voor de behoeften, doch men moet niet over het hoofd zien, dat ondanks alles in ons land toch nog be langrijke bedragen vreemd geld aanwezig zijn, zoodat er een flinke rFserve noodlg is om bij eventueele schokken moeilijkheden te voorkomen. De gebeurtenissen van de laatste maanden hebben doen uitkomen, dat een dergelijke reserve geen overbodige weelde is, zoolang de wisselkoersen aan zoo groote schommelingen onderhevig zijn. Intusschen kan worden vastgesteld, dat de ontspanning op de wisselmarkt zich ononderbroken voortzet en door deze ont wikkeling in hooge mate wordt bevorderd. Deze ultimo is vlot verloopen, al vertoonen de beleeningen van de Nederlandsche Bank een toeneming van bijna f. 35 mil- lioen, terwijl de bankbiljetten circulatie een uiteenzetting vertoont van f. 48 mil- lioen. In de komende week zullen deze posten echter weer een vermindering on dergaan, het normale verschijnsel na een zoo belangrijke maandwissellng. De verruiming op de geldmarkt kwam heden tot uiting. Zoowel de noteeringen van het particuliere disconto als daggeld waren lager dan gisteren. Prolongatie was op 3 pet. eerder aangeboden. In aanslui ting hiervan waren Ned. Staatsfondsen vast De 4 pet. Obl. Nederland steeg tot 99'/» pet., waarna een lichte reactie plaats had, waarop weer herstel volgde 4 pet. Obligatie Ned. Indlë openden 1 pet. hooger doch deze noteering bleef niet gehandhaafd. Oude Schuld prijshoudend. Gemeente- leeningen hooger. Pandbrieven gemakke lijker. Op de aandeelenmarkt traden Kon. Olies op den voorgrond en stegen 1 bij vrij ruimen handel. De Amerik. soorten waren iets luier. Van de Industr. fondsen zetten Aku's 10 hooger in, waarna de noteering tot 33 opliep. Men sprak van buitenlandsohe aankoopen. Unilevers daarentegen waren een fractie lager. Philips hadden een beperkten handel. De noteering was 1% beter. Rubbers waren eenigszins verdeeld, doch neigden tot re actie. A'dam Rubbers moesten 1% prijs geven. Tabakken aangeboden en flauwer. Deli Batavia liepen 3terug. Voor Sui kerwaarden was de belangstelling gering, de stemming echter prijshoudend. H.V.A.'s l°/o hooger dan gisteren. Scheep vaarten en MUnen bewogen zich op den achtergrond en schommelden eenigszins. Amerik. fondsen zwakker ln verband met 't teleurstellend verloop van Wallstreet. Vooral Southern Railway's waren flauw en 1 dollar lager. De maatschappij zou ül financieele moeilijkheden '""-'-eeren. Duit- sche obligaties waren weinig veranderd. De wisselmarkt was kalm en onveranderd. WISSELKOERSEN. Engeland 7.23>/i (7.23 3/8)Duitschland 59.20 (59.20); Frankrijk 9.72 1/8 (9.717/8); België 24.78'/! (24.78'MZwitserland 48.08'/. (48.07 1/2); Denemarken 32.30 (32.30); Zweden 37.30 (37.30); Noorwegen 36.35 (36.35)New York 1.46'/. (1.467/16). Prolongatie 3 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 3 Juli. 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 280 vette kalveren, le kw. 4448. 2e kw. 3842, 3e kw. 32,—36 p. Kg. lev. gew. 88 nuchtere kalveren 37 p. stuk. 183 varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 Kg. 4041, enkele hooger Zware varkens 3839, vette varkens 3738 per Kg. slachtgewicht. RIJNSBURG, 2 Juli. Groentenveiling. Aardappelen groote f. 1.501.65 per kist; drielingen f. 1—1.30; kriel f. 0.400 60; Bloemkool f. 24 per 100 stuks; Peen f. 5 7.75 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN. 2 Juli. Bloem kool f. 1.80 per 100 stuks. Peen f. 3 per 100 bos Sla f 0.501.60 per 100 krop. Aard beien 1420 cent per kilo. Sntjboonen f. 1.70—2.25. Idem stek f. 0.951.10. Peulen f. 0.301.80 Doperwten 3233 cent. Capu- cljners 3435 cent. Tuinboonen 2426 ct. per 10 kilo. TER-AAR, 2 Juli. Centrale veiling. Peu len f. 0.30—1.75; Doppers f. 0.300.61; Cape. f. 0.32—0 45; Witte f. 0.60—0.80; Tuinboonen f. 0.20—0.32, Snijboonen f. 1.70 2.30; Stek f. 0.70—1.20: Stamprbn. f. 2.50 f.3; Aardbeien 712 cent; Grof f. 1. VEUR. 2 Juli. Aangevoerd 46.437 stuks, wo. 46.197 kipeieren, prijs f.2 20—2 80; 229 eendeteren, prys f. 1.70—1 90; 11 gan zeneieren 5: 390 kippen 18—80; 111 ko- nynen 10149; 17 duiven 1010. WESTLAND. 2 Juli. Veilingen van den Bond „Westland". Exportvellirigen. Aardbeien 8—14 ctDruiven Alicante 57—76 ct.: Emlle 65—67 ct., belde p. Kg.: Tomaten A 37"t-75; idem B 50—95; idem C 37'/-—94: idem CC 25-30 ct.. alles per bak; Aardappelen 1.38—1.95 per 25 Kg.; Peen 1 2.60—4 50 p. 100 bos; Meloenen I 2641; idem II 5—33 ct., belde per stuk; Groote boonen 37—42 ct. p baal. WOERDEN. 3 Juli. Aanvoer 572 par tijen kaas. Met rijksmerk le kw. 1517, id. 2de kw. 1214. Handel matig. Zware 18. S—I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3