DE LEIDSCHE LUSTRUMFEESTEN. LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Juli 1935 DE LEIDSCHE REDERIJKERSKAMER ..DE WITTE ACCOLEYEN" ONTVANGT DE DEELNEMEN DE KAMERS. Na een betrekkelijk rustigen Zaterdag avond waarin alleen de feestelijk versier de binnenstad en een groot aantal-in- aapjes-rondnjdende reünisten eraan her innerden, dat in Leiden een lustrum wordt gevierd, werden Zondagmiddag de feestelijkheden voortgezet met een con- cours-hippique op het U. V. S.-terrein. Het Concours-Hippique. Een voor Leiden welhaast ongekend schouwspel bood het concours-hippique, dat Zondagmiddag gehouden werd op het U.V.S.-terrein aan den Kanaalweg! Paar densport vormt nog altijd voor menigeen een bijzondere attractie, maar hoeveel aan trekkelijker is het aspect als gelijk op dezen lustrum-Zondag de gulden zon negloed zich over alles uitspreidt: over die prachtige actie van ruiter en paard, over het veld met z'n vlaggen en wimpels en bloemen, over de fleurige toiletten der dames en over de veelkleurige uniformen van carousselrijders en officieren Een uitgezochte dag was het voor dit Leidsohe paardensport feest, dat door een select publiek werd bijgewoond. Schitterend was die intocht der bepluimde vierspan nen van het collegium en de lustrum- commissie, gevolgd door de eveneens met pluimen versierde rijtuigen van de senaten der andere studenten-corpsen, attractief het rondrijden der oude mailcoach, die later bij het concours der vierspannen zelfs den eersten prijs mocht veroveren! Op de tribune: vele bekende gezichten, autoriteiten uit den lande, behoorende tot de reünisten, die reeds Zaterdag de Sleu telstad in optocht binnengetrokken waren om er mede deel te nemen aan het lustrum- festijn. In het veld: een keur van gerouti neerde ruiters, sommige zelfs uitverkoren om later op den middag uit te komen op den Olympisohen Dag in het Amsterdain- sche stadion. Tusschen het veld en de tribune: Royal Ascott, althans een imitatie ervan. Hier wandelde men om te zien en gezien te worden; hier versohenen tientallen heeren in jacquet met grijzen hoogen hoed en das, hier viel een rijkdom van japonnen te be wonderen. die een modeshow naar de kroon stak voor de andere deelnemers bijna onmoge lijk scheen hem nog voorbij te streven. Meer en meer werd getracht het tempo op te voeren en dikwijls ging dat ten koste van strafpunten door het weigeren der nerveuze paarden of het omwerpen van een hindernis. En de positie van den heer Dietrich bleef onaangetast. Slechts de heer Kahn op Alma bracht deze tegen het slot nog even In gevaar. Zijn tijd werd gelijk aan dien van den heer Dietrich, doch tot groote teleurstelling van het publiek, dat voortdurend meeleefde, werd bij een der laatste hindernissen een boom afgeworpen, wat den heer Kahn op vier strafpunten kwam te staan! In het studenten-springconcours om den Minerva-prijs was vastgesteld, dat over gesprongen zou worden door allen, die nul fouten maakten. Dat waren er niet minder dan twaalf van de 31, waarna de heer A. G. Brom tenslotte winnaar werd van den zilveren beker. Naast een wedstrijd voor één- en vier spannen bracht het programma een bui tengewoon belangwekkende demonstratie van acht Amsterdamsche politie-ruiters onder leiding van den hoofdinspecteur C. Blanken. Het werd een voorstelling van uitnemende paarden-dressuur, met grooten zorg vertolkt en zeer warm toegejuicht. Verder een demonstratie der gezamenlijke Leidsche Postduivenclubs, die 1200 post duiven op het terrein loslieten en ten laatste een fraai caroussel-nummer, gereden door 16 leden der Leidsche stu- denten-carousselvereeniging in veelkleurige uniformen (met kolbak of helm), die her inneringen opriepen aan beschrijvingen over den Napoleontisohen tijd De wedstrijden en demonstraties werden opgeluisterd door muziek van de Leidsche Muziek-vereeniging „De Post". Wij laten hier tenslotte den uitslag der wedstrijden volgen: Collegium prijs, springconcours M (maxi mum hoogte der hindernissen 1 M. 40): lste prijs (f. 150), C. Dietrich (paard Pascha, eig. D. H. Pasman, Scheveningen 0 fouten, tijd 1 m. 12 sec.; 2de prijs 1100B. Gescher. Den Haag.'met Allah EEN ICRAlfïGffi OftOEP DER AMSTERDAMSCHE POLITIERUITERS. Het ruiter-programma we zeiden het reeds was van uitstekende kwaliteit, althans wat betreft het springconcours om den Collegium-prijs, waarbij namen wer den aangetroffen van bekende sportsmen als Pasman, de luit. Pander en Vlielander, ritmeester de Kruyff e.a. Zij hebben voor een fraai en spannend tournooi gezorgd, dat helaas eenigszins van z'n aantrekke lijkheid moest inboeten doordat de rest teveel gerekt werd, waardoor een groot deel van het publiek reeds voor het einde vertrokken was. De bekendmaking van den uitslag om halfzeven werd door slechts enkele tientallen belangstellenden aan gehoord De kamp cm den collegium-prijs met 34 deelnemers werd in twee gedeelten ver werkt. De heer Dietrich op Pascha, maakte echter al heel kort na den aanvang met 0 fouten een dergelijk snellen tijd dat het (eigenaar en berijder), 0 fouten, 1 m. 14 sec.; 3de prijs (f.65), res. It. A. B. H. Vile- lander. Numansdorp (eigenaar en berij der) met Wapi, 0 fouten, tijd 1 m. 18 sec.; 4de prijs (f.40), D. Modderman, met Pesty (eig. 's-Gravenh. concours en handelsstal) 0 fouten, tijd 1 min. 19 sec.; 5de prijs, (f.25) It., B. A. baron van Heekeren van Bransenburg, Breda, met Gigolo (eig. en berijden 0 fouten, .tijd 1 m. 21 sec.; 6de prijs if 25), L. J. Uytendael. Reyen, met Clou de fer (eigenaar en berijder), 0 fou ten, tijd 1 m. 21 sec.; 7de prijs, mej. Pau- pit, met Gitane (eig. N.V. Oranje Manege, Den Haag). 0 fouten, tijd 1 m. 26 sec.; 8e prijs K. Hensen, met Lillput (eig. N.V. Tatterssl. Manege Scheveningen), 3 fou ten, tijd 1 m. 30 sec.; 9de prijs, E. Kahn met Alma (eig. J. v. d. Eynden. Arnhem), 4 fouten tijd 1 m. 12 sec., 10e prijs, D. Modderman met Rudmyanszky (eig. 's-Gravenh. Coucours- en Handelsstal), 4 fouten, tijd 1 m. 14 sec. Eervolle vermelding: Res. It. A. B H Vlielander met Dragoner, 4 fouten, tijd 1 m. 27 sec.; idem met Brown Eyes, 4 fouten, tijd 1 m 26 sec., en ritmeester De Kruyff, Den Haag, met Tahiti, 4 fou ten, tijd 1 m. 18 sec. Lustrumprtjs. concours éénspannen: 1. A. D. van Gaaien, Den Haag, met Roland; 2. P. Franse, Den Hdag, m. Prime Beauty; prijs: mej. B. D. J. M. Weyers met Bribbles (eig. Ad. Klebe, Amsterdam). Eervolle vermelding: B. J. Aalders met Brieftrager (eig. Ad. Klebe, Amsterdam); H. J. H. T. Modderman, Leiden, met Luzem (eig. Ad. Klebe, Amsterdam) en Mees met Helios. De intocht der Rederijkers. „Maskerade" is een tooverwoord, dat in onze jongelingsjaren reeds een magnetl- seerenden invloed uitoefende. Wij waren nog maar kereltjes, loen in 1910 „de oudste broers" van schrijver dezes en zijn kornuiten de laatste Leidsche „groote" Maskerade intocht van Frederik Hen drik meespeelden, waarover nog steeds wordt gesproken. Dit is nu alweer 25 jaar geleden. Maar wat n\?n in kinderjaren met diep ontzag, levendige fantasie en ongebreideld en thousiasme mocht gadeslaan, blijft ln 't geheugen onuitwischbaar geprent, ook al beschouwen wij een dergelijk evenement nu met andere oogen. Zoo was onas aandacht-gespannen, hoe een kwart eeuw later een nieuwe Leidsche studentengeneratie de idéé ..Maskerade" verwezenlijken zou „Maskerade": een feest voor de stu- deerende Jeugd niet alleen, doch ook voor de Leidsche burgerij, die daarin volop deelen kan, tot meegenieten als zij in staat gesteld wordt van het gezicht van een stoet van groote kleurenpracht, die door sierlijk getooide straten, langs pit toreske grachten trekt, gelijk een heden- aaagsche historische costuumfilm beelden tooverend voor het verbaasde oog van den 20sten eeuwer, die zich anders slechts te vreden stellen moet met nuchtere col bertjes, hóe fraai getailleerd en prachtig paesend de huidige modemagazijnen deze dan ook mogen afleveren Wat nu dit meebeleven der burgerij- betreft: zoo óóit een Maskerade daaraan DE BURGGRAAF VAN LEIDEN, ALIAS DE PRAESES DER LUSTRUMCOMMISSIE, DE HEER M. HUDIG. 3. T. van der Stoel, Den Haag, met Bep; 4. J. Zandvoort, Oegstgeest, met Hazora. Vierspannen: 1. Gebr. van der Lans, Den Haag; 2. Firma wed. Corn. Dieben. Minerva-prijs, studenten-springconcours (maximum-hoogte der hindernissen 1 M.) 1. A. G. Brom met Lily (eig. Ad. Klebe, Amsterdam); 2. mej. M. van Ogtrop met Diana (eig. Ad. Klebe, Amsterdam); 3. B. J. Aalders, Leiden, met Schraube (eig. en berijder)4. M. H, van Hoogstraaten met Vleille Garde (eig. 's-Gravenh. Con cours- en Handelsstal i5. A. G. Brom met N. N. (eig. Ad. Klebe, Amsterdam); lste prijs oud-studenten: mr. J. Kist. Den Haag, met Charlatan eig. en berij der); 2de prijs: res, it. Ph. W. Pander, Wassenaar, met Cocktail (eig. en ber.). lste prijs dames: mej. Van Ogtrop met Diana (eig. Ad. Klebe. Amsterdam); 2de is tegemoetgekomen, dan mogen wij met groote voldoening deze luisterrijke intocht der Rederijkerskamers noemen, dit „Land juweel", met in het centrum van het op getogen gebeuren de plechtige begroeting met den vroolijken vendelgroet rond den gepavoiseerden molen „de Valk". Bij de uitwerking van 'dit denkbeeld is geen moeite gespaard, zooveel mogelijk bewoners der Sleutelstad te doen meege nieten: eerst tijdens den gang der on derscheidene illustre gezelschappen van diverse punten uit naar het centrum en dan nog eens in gezamenlijk verband door meerdere deelen van de stad. Wélk een verschil met 5 jaar geleden, toen de Kaag het middelpunt van een historisch gebeu ren vormde, doch waarbij de gemiddelde Leidenaar slechts van verre kon toekij ken Vóór alles past dus een woord van dank aan hen, die „Lelden" in dit grandioos lestijn betrokken, wél wetend dat „Aca demie en Sleutelstad" onverbreekbaar zijn en zich daarvoor door fleurige en artis tieke versieringen der straten en wonin gen, van de zijde der burgers gelijk eertijds onze voorvaderen dat reeds ter eere van een Landjuweel deden be loond zagen. Wij waren ln waarheid verplaatst, niet ln den „herfsttij", maar in dien „zomertij" JHR. MR A. C. D. I>E C.R A EPF MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN EN OUD-G.-G. VAN NED.-INDIE IN DEN STOET DER REÜNISTEN. der middeleeuwen, waartoe het cachet, de sfeer onzer stemmingsvolle stad ln hooge mate heeft meegewerkt. Doch bovenal het méér dan schitterende zomersche zonneweer, waarop wij eenlge weken ge leden nog niet hadden durven hopen, maar dat sinds korten tijd ons allen in stralend licht gevangen houdt Wat moeten ook onze voorvaderen op zóó'n dag, waarop de deelnemers aan een Landjuweel de Veste binnentrokken, ge smuld hebben van deze bontheid van pracht en praal, temeer ln een stillen tijd, die niet een dergelijke variatie aan geneugten bood, als de tegenwoordige „Een stille stad" Is het hedendaagsche Leiden, al ligt 't ln de provincie, zeker niet meer: het huidige leven gelijkt in haar gecompliceerde veelverscheidenheid van merkwaardige verkeersregelen, gedi rigeerd door geüniformeerde agenten, op zichzelf reeds een wonderlijke Maskerade, maar dan toch zeker niet zulk een kleur rijke als deze intocht van Kamers uit plaatsen, die eertijds reeds naam en faam bezaten op het gebied van kunst en vroo- lijkheid, waarbij dan ook de „Liefde" niet versmaad wierd. getuige deviezen als „Liefde is het fondament". „Met minnen versaemt", „Trou moet blijcken" en „Uit Liefd' Bestaen" Evenals in vroeger eeuwen, waren de kijklustigen van alle kanten saamge- stroomd om deze merkwaardige intocht bij te wonen: niet alleen de Leidenaars hadden zich vanzelfsprekend, voor zoover dat ging, vrijgemaakt, maar vóór alles de vaders, moeders, broers, zusters en verdere familie der deelnemers, doch wat zéér belangrijk is, tevens de tallooze char mante vriendinnetjes de Liefde bestaat immers ook heden ten dage nog! van hen, die een meer of min belangrijke .rol in dit geheel vervulden: hetzij als ,Key- zer" of „Prins" der Kamer, als pronkvol „Edelman" uit Leiden's omgeving, in vloedrijk koopman uit Rotterdam of een voudig „Gildebroeder". w.o. „stroosnijers" LEDEN DER LEIDSCHE STUDENTEN CARROUSSEL-VEREENIGING PRESENTEEREN ZICH AAN HET PUBLIEK. 2—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10