Koningskinderen te Noordwijk aan Zee UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZING 76»k Jaargang WOENSDAG 26 JUNI 1935 No. 23084 t>AGBLADl VOOR LEIDEN EN'OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctj. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 94. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Hedenavond zullen wij op onze borden wederom op overzichtelijke wijze den uitslag der Gemeente raadsverkiezing bekend maken. Oudergewoonte zal het bekende muziekcorps Werkmans Wilskracht het wachten veraangenamen door een concert te geven. Om halfzeven zal dit een aanvang nemen. DE DIRECTIE. HULDIGING VAN DR. J. J. DE GELDER. Na zijn aftreden als directeur-conservator van het Prentenkabinet. Dr. Dc Gelder. Toen de vorige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met ingang van 1 Januari 1935 eervol ontslag had verleend aan dr. J. J. de Gelder als direc teur-conservator van 's Rijks Prentenka binet alhier, en toen tengevolge van dit besluit dr. De Gelder midden in zijn reeds ver gevorderden arbeid voor de reorgani satie van deze instelling, zooveel jaren door hem beheerd, van zijn werk werd afgesneden nog vóór hij zelf had mogen voltooien, wat hij met zooveel liefde was begonnen, heeft zich een commissie ge vormd uit personen in en buiten de Leid sche Universiteit met het doel, hem door het aanbieden van een huldeblijk te too- nen, hoe groote waardeering voor zijn werk en zijn persoon in breede kringen leeft. Leden der historische commissie van de Maatschappij der Ned. Letterkun de, bestuursleden van de Leidsche Kunst- vereeniging, vroegere medewerkers van dr. De Gelder aan het Prentenkabinet en anderen, die met zijn arbeid of wel zijn persoon in aanraking kwamen, traden tot deze commissie toe. Zij bestond uit: Prof. dr. J. A J. Barge, mevr. M. C. Bicker CaartenStigter, prof. mr. A S. de Biécourt. prof. mr. D. van Blom, W. J. J. C. Bijleveld, prof. dr. A. W. Byvanck, A. Coert. prof. dr. H. T. Colenbrander, mr. S. J. Fockema Andreae, prof. dr. J. Huizinga, mevr. O. C. D IdenburgSlegenbeek v. Heukelom, dr. H. C. Jelgersma, prof. dr. L. Knappert, prof. dr. N. J. Krom, A. Krantz, dr. E. H. ter Kuile, prof. mr. E. M. Meijers, dr. M. D. Ozinga, A. L. Relme- ringer, dr. A. A van Rijnbach, mr. J. Slagter, mej. I. S. Vies. drs. H. van de Waal. Gisteravond heeft deze commissie in intiemen kring, ten huize van den heer en mevr. De Gelder te Oegstgeest, in het bijzijn van een groot aantal deelnemers, een huldeblijk aangeboden bij monde van prof. dr. A. W. Byvanck, die allereerst ge tuigde. dat het hem een vreugde was, op verzoek van belangstellenden, het woord te mogen voeren uit naam van allen, die aan dr. De Gelder een blijk van sympa thie willen geven bij gelegenheid van zijn aftreden als directeur-conservator van het Prentenkabinet. Allereerst wilde spr. een woord van dank richten tot den heer en mevr. De Gelder, die het gezelschap bij zich aan huis ont vingen. Men kan, zoo sprak hij, de bij eenkomst in deze woning als een symbool beschouwen. De gastvrije ontvangst in deze smaakvolle omgeving herinnert aan het optreden van dr. De Gelder in zijn Prentenkabinet Het huis zelf, het oude rechtshuis van Oegstgeest, geeft aan deze samenkomst het karakter van een daad van recht vaardigheid. Zulk een daad van rechtvaardigheid is niet overbodig, ondanks de treffende rede, die de heer De Gijselaar in de Eerste Kamer aan het werk van dr. De Gelder voor het Prentenkabinet heeft gewijd, en ondanks het feit, dat de Minister de on juiste woorden, die hij in de Tweede Ka mer had gesproken, uitdrukkelijk heeft teruggenomen. Er mag nog wel iets meer worden gezegd! Spr. herinnerde aan de moeilijke om standigheden, waaronder De Gelder heeft moeten werken: eerst een veel te kleine en volkomen ongeschikte ruimte, toen de overhaaste verhuizing, ten slotte nog een onverwachte, \naar noodzakelijke verbouwing van het pas betrokken huls. Maar steeds heeft dr. De Gelder de be zoekers ontvangen met de grootste voor komendheid en geholpen zoo goed hij kon. Dat zegt veel! Want dr. De Gelder is niet alleen een man van groote kennis op het gebied van prenten en teekenin- gen, hij is vooral een man met een uit nemend gevoel voor kunst. Dat blijkt uit alles, wat pij voor het Prentenkabinet heeft gedaan. Spr. denkt aan de publi catie van teekeningen. aan de reeks van belangrijke aanwinsten, die met zoo ge ringe middelen zijn verworven, aan de interessante tentoonstellingen, aan het streven van dr. De Gelder om de collectie te ontwikkelen tot een verzameling van Leidsche teeken- en prentkunst van ouden en nieuwen tijd Maar vooral wil spr. het gebouw vermelden, waarin het Prenten kabinet thans is gevestigd. Dr De Gelder heeft van een onbruikbaar schijnend huis een rustige en voorname inrichting weten te maken, geschikt voor het tentoonstellen en het bestudeeren van de bezittingen van het kabinet, voor het kunsthistorisch onderwijs, voor.colleges en voordrachten. Door dit voorbeeldige werk heeft dr. De Gelder de Universiteit voor goed aan zich verplicht. Het was een werk van liefde en van toewijding, ook voor het kleinste detail, en dit is juist karakteristiek voor de per soonlijkheid van dr. De Gelder. Hij kan niets in zijn omgeving velen en niets uit zijn handen laten gaan, dat hem niet vol komen bevredigt. Daarbij wil spr. nog wij zen op het Oudheidkundig Jaarboek, dat in zijn tegenwoordigen vorm een schep ping van dr. De Gelder is. Voor al die liefde en voor al die toe wijding, zoo zegt spr., willen wij dr. De Gelder thans danken en huldigen. Daarbij zijn onze gedachten op de toekomst ge- richt, op de plannen van dr. De Gelder op allerlei werk, waarvoor hem vroeger de tijd ontbrak. De commissie is in staat dit werk eenigszins te vergemakkelijken. Zij kan aan dr De Gelder een standaardwerk op het gebied der prentkunst aanbieden en hem in staat stellen tot een studiereis naar eenige buitenlandsche Prentenkabinetten. Spr. eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor de toekomst van dr. De Gelder. Hierna overhandigde spr. aan dr. De Gelder het groote werk van onzen landge- noot Frits Lugt: „Les Marques de Collec tions de Dessins et d'Estampes" met een enveloppe. Na geestdriftige toejuichingen van de aanwezigen nam dr. De Gelder het woord om allen dank te zeggen, die dezen avond voor hem en voor zijn echtgenoote zoo onvergetelijk hadden gemaakt. Spr. wilde op dit feestelijk uur niet spre ken van de gebeurtenissen en onherstel bare dingen, die achter hem liggen. Deze verrassing heeft in groote mate het ge leden verdriet verzacht. Velen bleken goed te denken over hetgeen spr heeft verricht en dat is juist, wat iemand, die om zijn werk geeft, het meeste verlangt. Het ge schonken boekwerk is een onmisbare hulp bij het werk van spr. en in de stad van de Habsburgsche verzamelingen hoopt spr. dit jaar zijn studiën van prentkunst te maken. In het bijzonder dankte spr. de histo rische commissie van de Maatschappij der Ned. Letterkunde. Het was deze commis sie, welke onder haar toenmaligen voor zitter, prof. Knappert, zich voor de zaak van het Prentenkabinet op de bres stelde en door haar request aan den Minister aan spr. een grooten dienst bewees. Zich tot prof. Byvanck wendende, zeide spr.: Gij zijt voor mij en mijn werk een ware vriend geweest in den nood Wij hebben veel sa mengewerkt en gij zijt het best vertrouwd met de deugden en gebreken van mij als werker. Bij Üw bezoeken aan het Prenten kabinet bespraken wij dikwijls mijn werk en kon ik mijn bedoelingen en methoden aan Uw langdurige ervaring op het gebied van het bibliotheekwezen toetsen. Daarom was mij juist Uw oordeel veel waard. Ten slotte zeide spr al de beproevingen te hebben doorstaan dank zij den grooten steun, steeds van zijn echtgenoote te hebben ondervonden; aan haar komt ze ker een groot deel van de hulde toe. Na deze zeer toegejuichte woorden ver spreidden de aanwezigen zich in den heer lijken tuin en bleven nog geruimen tijd ge nieten van den zomeravond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats examen rechten de heeren V. Spieksma (Den Haagi en J L. van Klaveren (Oegst geest) voor het doctoraal examen rech ten de heeren J. C Tupker (Rotterdam) en F. Lindner (Bussumi en voor het voor bereidend kerkelijk examen de heeren J. M. Willemsen (Schoondijke) en J. M. de Jong (Leiden). EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor afdeeling A tweede groep de heeren W. J. Buys, L. Cohen en J. A. Driessen, allen alhier en H. A. M. den Herder. Voorschoten. Het examen wordt met twee candidaten voortgezet. Voor afd. A ie groep slaagde alsnog mej. A. Fokkema te Oegstgeest, mej. N. v. Krimpen. Leiden en de heer K. P. v. d. Wel, Leiden. VEERTIGJARIG JUBILEUM C. v. d. HAM Sr. Een hartelijke huldiging. De heer v. d. Ham. Hedenmorgen heeft de huldiging plaats gehad van den heer C. v. d. Ham Sr., chef van de binderij van de N.V. Boek- en Han delsdrukkerij vh. Batteljee en Terpstra, die deze firma gedurende 40 jaar heeft ge diend. Nadat de jubilaris met zijn familie in het privé-kantoor der directie, waar zich directie en commissarissen, alsmede vele zakenvrienden van de fa. B, en T. en het volledige personeel hadden verzameld, was binnengeleid, werd hij toegesproken door den directeur, den heer Is. Leman, die er op wees, dat in dezen materialisti- schen tijd het vieren van een jubileum in zoo grooten vriendenkring tot de zeld zaamheden behoort Inderdaad: de jubi laris heeft zich in zijn veertigjarigen werkkring vele vrienden weten te verwer ven. Spr, wees voorts op de groote plichts betrachting van den jubilaris, die dag en nacht klaar staat voor het bedrijf. De eenige grief, die men tegen hem kan aan voeren is. dat men moeilijk jonge men- schen bij hem in opleiding kan geven Hij houdt het werk liefst maar allemaal in eigen handen. De heer v. d. Ham is voorts de vraagbaak van het personeel. Hij is van alles op de hoogte en men klopt nooit tevergeefs bij hem aan. Tenslotte bood spr. namens directie en commissarissen een geschenk onder cou vert, alsmede een bloemstuk aan. Vervolgens sprak de oud-directeur en gedelegeerd commissaris der firma, de heer W. F. L. Buschkens, die den jubilaris tot voorbeeld voor de jongeren stelde en er op wees, dat de heer v. d. Ham godsdien stig is en dat in zijn ieven vooral opvalt zijn trouw, zijn trouw aan zijn God. aan zijn gezin en aan zün werk. Spr bood eveneens een geschenk onder couvert aan, ook namens directie en commissarissen van „Lotisico". De heer E. F. Verstijnen sprak namens de redactie van het orgaan van het L.S.C, Virtus Concordia Fides, waaraan de jubi laris steeds zijn trouwe zorgen besteedt; de heer De Lavietes namens de maat schappij „De Toekomst", mej. Huisman namens het administratief personeel, de heer Van der Bos als chef en tenslotte de heer v. Hoven namens de kameraden. Al deze sprekers lieten hun goede wenschen van geschenken vergezeld gaan. De heer v. d. Ham sprak een woord van dank, waarna alle aanwezigen hem de hand kwamen drukken en ververschingen werden rondgediend. BINNENLAND. Vergadering van de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Noodweer boven een deel van ons land; 7-jarig meisje te Zelhem en een bejaard echtpaar te Vaassen door den bliksem gedood. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten. Ie Blad). BUITENLAND. Eden's bezoek aan Rome. (Buitenland, le Blad). Frankrijk herneemt zijn volle vrijheid inzake vlootbewapening. (Buitenl., le Blad) De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland, le Blad). Een rede van Laval voor de Fransche pers. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. DE LUSTRUMFEESTEN. In een groot aantal kisten verpakt zijn gisteren aan het gebouw der voormalige Kweekschool voor Zeevaart de circa 400 costumes voor den historischen optocht, benevens het noodige schoeisel, een ge weldige hoeveelheid requisieten e. d. ge arriveerd. Vandaag was het voor de deelnemers pas-dag. Zooals bekend zijn de costumes geleverd door de firma A. Serné te Am sterdam, terwijl de heer D, H. Michels uit Amsterdam met een staf van helpers druk in de weer was om alle deelnemers te grimeeren en. van een pruik te voorzien. Wij wjllen op de komende gebeurtenis sen nf£F vooruitloopen. doch hetgeen wij van de costumes reeds zagen, spant onze verwachtingen hoog. Bij gunstige weersomstandigheden zal de^ stoet van rijk uitgedoste rederijkers eea inderdaad schitterenden aanblik op- levtren. 1 Men is thans allerwegen druk in de weer om de stad een zoo voordeelig en vroolijk mogelijk aanzien te geven. Ook Gemeentewerken doet mede in dezen schoonheidswedstrijd door zelfs gedurende de nachtelijke uren, overal waar zulks noodig is, de bestrating te herstellen, In dit verband mogen wij ook wijzen op de wenschelijkheid om, voordat de reunis- ten en met hen vele vreemdelingen hun intrede in onze stad doen, de verschillende grachten nog eens duchtig te zuiveren van het drijvend vuil, dat daarin in groote hoeveelheid voorkomt. In het bijzonder viel onze aandacht op den vervuilden staat, waarin zich de Doelengracht nabij de kleine Paterbrug bevindt, terwijl ook het Steenschuur niet van smetten vrij was. Hopelijk wordt hierin in de resteerende dagen verbetering gebracht. Door de bewoners en comité's van ver sierde straten is veel moeite, tijd en geld besteed. Ouders en onderwijzers worden verzocht de jeugd hierop opmerkzaam te maken; een ieder wordt verzocht de aan gebrachte versiering zooveel mogelijk te ontzien en te beschermen. Vreugde in het Zuiderbad te Noord wijk-Zeegisteren reeds speelden er de beide Belgische Koningskinderen Prinses Charlotte en Kroonprins tjodewijn met hun kameraadjes Sabina en Jan Hein van de Mortel. - Onze foto's beelden v. 1. n. r. uit: Dolle pret op de glijbaan. Van 1. n. r.: Jan Hein van de Mortel, Sabina van Mortel (de kinderen van den burge meester van Noordwijk), Kroonprins Boudewijn en Prinses Josephine Charlotte. Dan een gezamenlijke wandeling door het Zuiderbad. Van 1. n. r.: Jan Hein, Josephine Charlotte, Sabina en Boudewijn. En tenslotte: Kroonprins Boudewijn en Sabina van de Mortel houden een gezellig plaatje.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1