2 EXTRA RECLAMEDAGEN De K. W. Bijenkorf THIJS IJS EN DE KWADE BUURMAN LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 25 Juni 1935 UIT DE OMSTREKEN. HIJ-LEGOM. GEMEENTERAAD. De afsluiting van straten - Salarisher- ■ienlngen - Doortrekking v. d. Endelaan - De fraude bij de steunverleenlng. Na opening begon de vergadering on der voorzitterschap van den Burgemeester niet de vaststelling der notulen en de in gekomen stukken. De wijziging der verordening voor de winkelsluitingswet is goedgekeurd. Dan is er gestemd over de vraag of op S Dec. als .die dag op St. Nicolaas valt, verkocht mag worden: er waren slechts 4 leden voor. De geheele verordening is aan genomen «net 3 st. tegen, n.l. die van de heeren Fljma. Paase en Spilker. De aanvulling van de ambtenaren- en werkliedenreglementen stond op de agen da ingevolge circulaires van Ged. Staten en den Minister van Binnenlandsche Za ken. Bijna alle punten berusten trouwens op verzoeken en wenken van hooger hand. Op verzoek van Georganiseerd Overleg is een kleine wijziging aangebracht, waar na het voorstel met alg. st. is aangen. De geslotenverklaring van wegen betrof Hoogewerfstraat, Meerdorpstraat en Mid denstraat en wel In de richting van de Hoofdstraat voor alle motorrijtuigen, rij wielen en andere rü- of voertuigen. Deze zaak is in een voorgaande vergadering van de agenda afgevoerd. Na een opmerking van den heer Fljma is de Meerstraat in het voorstel betrok ken, waarna het geheel met alg. st. is goedgekeurd. De aanvulling van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur gold het na zien der kas door B. en W. en zekerheid stelling door den administrateur tot een bedrag van f. 3000, waarvan de kosten voor rekening van de gemeente zijn. Met alg. st. is het punt aangenomen. Op een vraag van den heer Spilker, antwoordde de voor zitter dat het voorstel niet in verband gebracht kan worden met het geval van fraude in een anderen dienst. De herziening van salarissen en loonen van het gemeentepersoneel kwam toen aan de orde. Georganiseerd overleg is ge hoord. De voorzitter deelde mee dat nog geen oordeel is gevormd, waarom het punt is aangehouden. De salarisherziening van den haven meester kwam niet van hooger hand, doch Ingevolge een adres van den heer J. Veen. B en W. stelden voor f. 350 vast plus 10»/» van de haven- en kadegelden boven de f. 500. Ook hierover is Georganiseerd Overleg gehoord. Ook dit punt is om de zelfde reden aangehouden. De Commissaris der Koningin heeft namens den minister van binnenlandsche zaken meegedeeld, dat twee polltle-agen- ten meer aangesteld moeten worden en dat de rangen, eischen van bekwaamheid en bezoldiging gewijzigd moeten worden, zijnde verlaging, vooral voor den hoofd agent en de agenten, het maximum van den hoofdagent van f. 2400 op f. 2050 en de agenten van f. 2000 op f. 1800. De voorzitter deelde mee, dat de rege ling voor kindertoeslag als bij de rijks regeling lngelascht zal worden. Door B. en W. was Indertijd aan den commissaris voorgesteld f. 2400—2900 plus diplomatoelage voor den Inspecteur f 1900 —2250 voor den hoofdagent, en f. 1500— 1900 voor de agenten. Met 1 stem voor, van den heer Jansen, is besloten niet over te gaan tot de aanstelling van twee agen ten meer. Het voorstel van B en W. is verwor pen met 10 tegen 4 st.; vóór stemden de heeren de Wreede, Carlier, Vermeer en Klaver. Toen is gestemd over de cijfers zooals die indertijd aan den Commissaris der Koningin zijn voorgesteld, welke zijn aangenomen met 9 tegen 5 st. De geheele zaak, aldus gewijzigd, is daarna met de zelfde stemmen aangenomen. De plannen tot doortrekking der van den Endelaan zijn bekend uit voorgaande me- dedeelingen. Gevraagd wordt een crediet van ongeveer f 26 000.als aandeel der gemeente in de kosten. Deze aangelegenheid is door den voor zitter breedvoerig toegelicht; uit de be sprekingen bleek, dat de heer van Lierop bezwaren had, die door den voorzitter zijn weerlegd. Bij de stemming over het plan was genoemde heer de eenige tegenstem mer, zoodat het voorstel is aangenomen. Wethouder Vermeer feliciteerde den voor zitter met dit resultaat. Het volgende punt was niet anders dan een mededeeling van B en W. over de reorganisatie der verlichting van Rijks weg en Provincialen weg; gekozen is het systeem natriumlicht. De voorzitter achtte het echter van zoo veel belang, dat hij alsnog het oordeel van den raad verzocht. Weth. Klaver was er tegen, dat in de van Meerbeek- en Prins Hendrikstraat natriumlicht gebezigd zou worden. Ten slotte is met alg. st. besloten het plan te aanvaarden. Zeer erkentelijk was men voor de ontvangen adviezen van den heer Henkus. De geloofsbrieven van het nieuwbenoem de raadslid v. d. Hoorn zijn in orde bevon den. Zijn zitting duurt slechts tot l Sept. as. Een ingelascht punt was dat aangaande Intrekking van belooning van den voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur, ver laging presentiegeld B.A. tot op f. 1.50, schrapping van vergoeding voor hulp van den administrateur, wat al eerder door Gedep. Staten is gevraagd; pensioenstoe lage van W. J. Gijselaar met 20 pet. te verlagen; geleidelijke verlaging van de toelage aan mevr. Wentholt van f. 1000 in 5 Jaar op f.500; 20 pet. verlaging van het wachtgeld van den heer J. Breedveld als correspondent der arbeidsbemiddeling; verlaging kleedgeld der politie van f. 175 tot f.100; 20 pet. bezuiniging op ijs voor zieken; 10 pet, verlaging van het subsidie van den speeltuin Patrimonium; verlaging van onvoorziene uitgaven van f. 10.300.82 tot f. 8000; en intrekking van de vacantie- toelage a f. 10 aan eenige ambtenaren en werklieden. Op advies van den voorzitter is ook dit punt aangehouden tot een volgende zit ting. Medegedeeld is .dat de uitzending van werkioozen is stop gezet omdat de finan- cieele resultaten niet voldeden. Er is goed gewerkt Waar er thans een nieuwe dienst is. is het beter met uitzending te wachten. De cijfers liggen ter inifcge van den vraag steller, den heer Paase. De vraag om een stukje grond op den Houttuin te rullen togen een terrelntje bij de Weerlaan voor de vestiging van een benzine-depot is aangehouden, benevens een beroep van de fa. van Waveren inzake een bouwvergunning. In de rondvraag stelde de heer Fijma vragen betreffende de fraude bij de steun verleenlng, de berucht geworden zaak- Verhaar. Hij wilde weten hoe het er mee staat, en betreurde, dat de raad onkundig wordt gelaten. De wethouders hadden on middellijk krachtig moeten Ingrijpen en den burgemeester moeten waarschuwen De voorzitter merkte op, dat er geen reden was om een zaak, die in onderzoek is, aan den raad mee te dcelen. Het geval is te betreuren en de handelingen van den ambtenaar verdienen scherpe afkeuring. De mededeelingen van B. en W. in deze zijn gegeven om legende-vorming te voor komen. De steuntrekkenden zijn niet be nadeeld; wel is er eens te veel uitbetaald. De fraudes gingen over bedragen, die be trekkelijk gering zijn. Van het justitieel onderzoek valt niets mee te deelen; nie mand zal gespaard worden. De wethou ders, in het bijzonder weth. Klaver heeft gewacht met mededeelingen aan den bur gemeester met goede bedoelingen, maar spr. was toch zeer teleurgesteld over het verzwijgen gedurende langen tijd. Weth. Klaver heeft daarop in den breede uiteen gezet hoe hij ontdekte, dat er iets niet in órde was. Hij zag er tegen op een gezin uit elkaar te slaan en meende in het belang van de gemeente en van het be trokken gezin zijn taak naar behooren ver richt te hebben. Eb- is niet aan gedacht de zaak in den doofpot te stoppen of te be mantelen. De heer Loerakker verzocht een nadere verklaring van den voorzitter of weth. Klaver bij de fraude betrokken is of niet, waarop de voorzitter antwoordde dat ver zuimd is verschillende rijksvoorschriften na te leven, dat niemand eenig verwijt treft en de fraude door verraad aan het licht is gekomen. Spr. Is overtuigd van de goede bedoeling van den heer Klaver, die niets gedaan heeft om zich zelf te bevoor- deelen Ook weth. Vermeer heeft het woord gevoerd over deze aangelegenheid. Hierop volgde sluiting. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: dubbeltje, sleutel. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Een korte openbare vergadering - Ver strekking kasgeldleening aan Hoede- kenskerke aangenomen - Verbetering van Katwijks rioleering. Aangezien aan de openbare raadsverga dering dezer gemeente een geheime zit ting voorafging, was men met de afwer king der korte agenda spoedig gereed en ging punt 4, omvattende het voorstel van B. en W. tot verbetering van Katwijks rioleering vrijwel zonder eenige bespre king onder den hamer door. Na opening met gebed door den voor zitter, den burgemeester, bleken afwezig to zijn, de heeren B- v. d. Bent en v. Rijn. Onder het punt mededeelingen en in gekomen stukken ressorteerde o.a. een adres van enkele bewoners om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, veroorzaakt door het niet meer naar be hooren functioneeren der rioleering. Punt 2 van de agenda bevatte het voor stel tot het verstrekken van een kasgeld leening aan Hoedekenskerke. Dit blijkt noodzakelijk, aangezien genoemde ge meente van de haar verstrekte geldlee- ning, groot f. 6000, die op 18 Juli zou ver vallen. slechts f. 2000 kan afdoen en nu vraagt het restant, groot f. 4000, tot 31 December a s. te mogen behouden. Con form besloten. Punt 3. In verband met de op 4 April J.l. vastgestelde verordening op het ver keer, hebben Ged. St. enkele opmerkin gen gemaakt, welke B. en W. aanleiding gaven eenige wijzigingen aan te brengen en zij stellen thans den raad voor een en ander goed te keuren. Bovendien deelen B. en W. den raad mede, dat zij, gezien de onoverzichtelijkheid ervan, op dracht gaven tot het samenstellen van een nieuwe Algem. Politieverordening. Conform besloten. Als laatste agendapunt volgde de be handeling van het voorstel van B. en W., om de rioleering in het oude deel der ge meente, te verbeteren. Wegens de steeds zwaardere eischen die aan het rioolstelsel worden gesteld en de euvels die hiervan het gevolg zijn, is een en ander nood zakelijk gebleken. B. en W stellen voor nu, om over te gaan tot aanleg van een riool Bestevaer- weg en idem van Louwestraat tot Wees huisstraat. Het geheel zou een bedrag vorderen van f. 4500 en buiten werkver schaffing worden uitgevoerd Daarentegen zou de aanleg van een riool Zuldstraat-Voorstraat-Statlonsstraat, v. d. Hoevenstraat (lengte totaal 850 M.) en waarvan de kosten f. 18500 zullen be dragen. wèl in werkverschaffing geschie den. Aangezien de betrokken Minister eerst daartoe zijn vereischte toestemming moet verleenen, stellen B. en W. voor, al lereerst het deel, dat niet ln werkverschaf fing zal worden uitgevoerd, ter hand te nemen en voor het laatste deel in prin cipe een besluit te nemen en indien dit positief is, onverwijld stappen te doen bij het Departement van Soe. Zaken om de noodige machtiging te verkrijgen. De heer Guyt bedankt B. en W. dat zij met een dergelijk voorstel zijn gekomen. Conform wordt dan besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Ton geren of B. en W aandacht willen schen ken aan de actie die men tegen het puf- aanvoer-verbod voert en tevens of zij bij den betrokken minister een en ander wil len steunen. Nadat enkele leden nog om een soepeler regeling bij het innen der hon denbelasting hadden gevraagd en de voor zitter had geantwoord dat B. en W. hier in niet vrij zijn, maar eenvoudig de ver ordening hebben na te leven, nam de voorzitter nogmaals het woord om den heer M. v. d. Bent toe te spreken. Deze zal n.l. binnenkort de gemeente verlaten en dientengevolge niet meer als raadslid optreden van deze gemeente. De voorzit ter schetste den heer v.d. Bent als iemand die steeds voor het gemeentebelang ln de bres heeft gestaan en vooral in de com missie van iabricage een rol van betee- kenls heeft gespeeld. HIJ brengt dan ook Alleen Woensdag en Donderdag CHOCOLADE HAGELSLAG per half pond 9 GROTE RONDE STOPHOEST per half pond van 21 voor 17 Limonade Gazeuse per fles 12 Limonette Siroop per fles 37 Limonade Siroopper fles 45 v. Melle Zomermelange p. h. p. 21 Vruchtenblokjcs p. h. p. 16 PONDSPOT JAM 22 CENT^ Hero Huishoudjam, pondsblikje 27 waarbórgtU kwalitait tegen lage prijs 6562 Katwijk aan Zee op deze plaats den heer v. d. Bent dén dank van geheel Katwijk over en hoopt tevens dat als B. en W. zijn raad nog eens noodlg mochten hebben, hij dezen niet zal weigeren. De heer v. d. Bent antwoordde dat het hem niet gemakkelijk is gevallen het be sluit te nemen Katwijk te verlaten. Hij erkent dat het bijwonen der vele verga deringen van het grondbedrijf en de commissie van fabricage voor hem vaak een opoffering was. Aan den anderen kant stond echter de gemeente en daar om heeft hij toch steeds zijn taak met liefde vervuld. Hij hoopt dat het de ge meente Katwijk in de toekomst naar den vleeze zal mogen gaan en eindigt met een woord van dank uit te spreken aan die ambtenaren die hem steeds hebben bij gestaan, waar zulks noodig was. Met gebed werd de vergadering, twintig minuten na de opening, gesloten. KATWITK AAN ZEE. Ernstig motor-ongeval. Drie motorrijders, die aan een afstands- rit deelnamen, reden ln de Jan Toorop- straat. Een van hen. met eep snelheid van ongeveer 50 K M. verloor zijn macht over het stuur, waarschijnlijk omdat zijn voorwiel ln een gat van de straat terecht kwam. Hii viel ernstig en werd met zijn motor nog een eind over de straat ge sleept. Hii werd overgebracht naar dr. de Rui ter ZUlker. die een ernstige beenwond en een lichte hersenschudding constateerde. Het bleek te zijn C. D. L. v. d. L.. wonende Damlaan te Leidschendam. Per ziekenauto werd lui naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het motorrijwiel was ernstig beschadigd Op het politiebureau werd verbonden mej. F. F, wonende Egmondstraat te Voorburg, die op het strand een versche beenwond had opengestooten en hevig daaraan bloedde. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen; M. A. v. der Helm geb. Hil- gersom, Z. C A de Geest, geb. Rijsdijk, D A Zonneveld geb. Reijnen, Z. Ondertrouwd: P, C. v. der Meer en J. C. v. der Sande. Overleden: C. J. v. der Voort, D. 3 J. VERGADERING COMMISSIE VAN INGEZETENEN. Voor samenvoeging Stompwijk en Veur. De Commissie van Ingezetenen (z.g. Dubbele Raad) van Stompwijk hield ln verband met de voorgestelde samenvoe ging van Stompwijk en Veur een openbare zitting, onder voorzitterschap van burge meester Keijzer. De heer W. J. van Kam pen legde de vereischte eed af. De notu- 'len der vorige bijeenkomst werden goed gekeurd. De heer Wiegel herinnerde aan het door dr. J. G. Rademaker in de op 21 Juni 1934 te Nijmegen gehouden vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en het aldaar uitgebrach te prae-advies, waarbij deze door een rationeele gemeentelijke Indeeling de besparing op f. 3.000.000 becijferde. Samen voeging ls juist in dezen tijd van bezuini ging van groot belang. Een commissie ingesteld door de Zaan- sche afdeellngsbesturen van de Ver. van Ned. Gemeenten en de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, heeft ln 1933 een rapport uitgebracht, waarin werd betoogd, dat het aantal gemeenten zeer wel van ca. 1060 tot 3 a 400 kan worden terugge bracht. De deskundige samenstellers kwamen tot de volgende conclusies, waar mede spr. het volkomen eens ls. a. Vereeniging leidt tot bezuiniging; b. Deze bezuiniging is niet onbelang rijk en vormt mitsdien een zelfstandig argument voor vereeniging. c. De bezwaren die uit vereeniging voortspruiten zijn van zeer ondergeschikte be teekenis. d. De waarborgen voor doelmatig be stuur worden door vereeniging niet ver kleind, wel vergroot. Deze citaten zijn nu juist niet afkomstig van soc.-democraten. Spr.'s meening ls, dat het karakter en de historische ontwikkeling factoren moe ten zijn, waarmede rekening moet worden gehouden bij samenvoeging. Het karakter van beide gemeenten is, dat de bevolking overwegend R.K. ls. Het grootste deel leeft van den tuinbouw. Logisch ls het dan ook, dat er een groenteveiling ls, welké staat op Stompwijksch grondgebied. De histori sche ontwikkeling ls zoover dat belde ge meenten samen hebben gas- en electrici- teitsbedrijf, reiniging, scholen, kerken, gemeentehuis, postkantoor. De administra tie van beide gemeenten wordt door de zelfde ambtenaren gevoerd. Zelfs heeft men één burgemeester, één secretaris, één ontvanger. De schuldenlast Stompwijk f. 77.13, Veur f. 78.38 per hoofd, en de be lastingen loopen bij beiden niet veel uit een. Zij kunnen niet buiten subsidie uit het Rijkswerkloosheidsubsldlefonds. Tus- schen de flnancleele verhoudingen heerscht naar spr.'s meening een ongezonden toe stand. Het gemeentebestuur van Veur weigerde er zelfs met Stompwijk over te spreken. Veur weigerde Stompwijk zelfs zeggen schap iri de gemeenschappelijk geëxploi teerde openbare school, waardoor Stomp wijk genoodzaakt was de regeling op te zeggen, en de kinderen c.a. 5 K M. noode- ioos moeten loopen. Financieel staan belde gemeenten aan den rand van den afgrond. Stompwijk is altijd welwillend geweest tegenover Veur doch andersom niet. Veur zou zelfs kunnen zien, dat R.K. kinderen school moeten gaan ln de buurtschap. Ge zien de onprettige samenwerking ver wacht spr. dat zij, die tegen samenvoe ging zijn, zullen begrijpen, dat een toe stand als thans bestaat, niet kan worden gehandhaafd. De Veursche tegenstanders zullen ook moeten begrijpen, dat, komen zij zelfstandig te staan, zij voor geweldige kosten komen, en waar moet dit geld van daan komen? Zij zullen dan moeten hebben een eigen gemeentehuis, eigen reiniging, eigen brandweer, uitbreiding politie enz Stomp wijk heeft altijd de beschermende hand uitgestrekt over Veur. Veur. dat zich blind staart op haar uitbreidingsplan met villabouw, liep zelfs in 1934 in inwonertal terug. De tegenwerking welke Veur thans aan den dag legt. zal hen later duur te v 10. Eind'HJk komt de buurman bij zijn huisje aan, waar hU vriend Thijs ziet staan. Terwijl hij er zoo aan komt razen, neemt hij geen tijd zich daarover te verbazen; hij stort van de vermoeid heid bijna neer en hijgt tot onzen kleinen beer: „O, help mij, jonge heer! Mijn geit is onder tooverkrachten komen staan; hij zag er aak'lig uit en keek mij dreigend aan. Ik redde nog ternauwernood mijn huid door er heel hard vandoor te gaan!" „Zoo zoo", zei Thijs, „nou ik begrijp het wel. En let nou heel goed op wat ik vertel; om je buurman Sim te plagen, laat je dat beest aan Simmle's mooie boomen knagen. Behalve dat gestolen groen gaf je, zonder 't minst fatsoen, dat beestje niets te eten. Dat 't beest betooverd worden zou, heb Je wel niet geweten! Nu baten Je geen klachten; zooiets was te verwachten." „Ja jazoo zegt de buurman, vol berouw, „ik zie het in; ik deed niet goed. Ach, zeg mij nu eens gauw hoe of ik dat verbeet'ren moet." „Hm," spreekt Thijs, na eenig zwijgen, „misschien dat ik het dier wel weer gewoon kan krijgen. Maar dan moet Jij me eerst beloven, dat je het voedsel voor het beest nooit weer zult rooven." „O," smeekt de buurman, „ik beloof, als Jij mijn geitje weer gewoon kunt maken, zal 't nooit weer aan die Sim z'n boomgaard rakenI" staan komen. Aangelegenheden van per soonlijken aard dienen bulten beschou wing te blijven; het algemeen belang moet naar voren gebracht. De thans aan de orde gestelde grens regeling is een feitelijk gevolg van in 1020 genomen besluiten. Gezien het feit. dat het uitbreidingsplan van Stompwijk zal loopen langs den nieu wen Rijksweg Den HaagGouda in de richting Nootdorp, ware het z. i. beter heel Nootdorp bij de nieuwe gemeente Leid schendam te voegen. Nu reeds profiteert Nootdorp van ons water, van onze reini ging van ons gas, van onze electrlciteit, enz. Daarnaast ls het absurd in tijden van bezuiniging, een plaats van 1200 zielen met een eigen burgemeester enz. De Westvlietweg mag niet afgescheurd worden, tenzij de geheele gemeente b.v. met Rijswijk, Voorburg naar Den Haag overgaat. Want Juist aan den Westvliet weg ligt ons uitbreidingsplan. Als bron van inkomsten kunnen wij den Westvliet weg niet missen. De buurtschap kan, als zij dit wil. wat mij betreft, gevoegd bij Zoeterwoude. BIJ samenvoeging kunnen tot stand wor den gebracht een haven, bad- en zwem inrichting, uitbreidingsplannen met grond bedrijf, e. d., met steun uit het 60 mill.- plan van Colljn; wijziging electrlcltietsta- rieven enz. B. en W. welke meer tijd dispo nibel krijgen, kunnen hun aandacht wij den aan de volkshuisvesting. Ook het bou wen van een nieuw gemeentehuis zou aan de orde gesteld kunnen worden; want schandelijk is, zooals de gemeente thans gehuisvest is. Samenvoeging is ook in het belang van de werkioozen. De meest radicale oplossing zou zijn in lijving bij den Haag. daar kleine ge meenten aangewezen zijn op een groote stad b.v. ten opzichte van ziekenhuis, vak- en hooger onderwijs, enz. Voor het voorzitterschap van de com missie van Ingezetenen, hadden Ged. St. m. i. beter een neutraal persoon kunnen aanwijzen. Laat de wet dit niet toe, dan liefst zoo spoedig mogelijk wetswijziging. De reden is, dat een voorzitter belangheb bende is. Het incident in Veur heeft spr. ook in deze richting geleid, doch tevens het feit dat men den burgemeester van Nootdorp nu reeds ln de schoenen schuift, dat 't financieel belang een rol speelt. Spr. zal vóór samenvoeging stemmen, in de hoop, dat het nu de derde en laatste maal aan de orde is geweest. De heer Hoogen wenscht de samenvoe ging op grond dat beide gemeenten heb ben gezamenlijke kerken scholen en be drijven. terwtil ook de administratie door dezelfde ambtenaren gevoerd wordt. Afzon derlijke exploitatie zal voor belden na- deelen brengen. Van samenvoeging zullen beide gemeenten geen nadeelen ondervin den. Wat de Veenweg betreft spr. is er voor dat deze bU Stompwijk blijft Den heer Beekman is na onderzoek ge bleken. dat 80 van de bevolking van Veur tegenstander is. Er komt dus geen eensgezindheid, zulk een huwelijk kan dus nooit goed gaan. Het zakenleven gaat thans reeds over en weer. De Veenweg dient bij Stompwijk te blijven desnoods kome 't Nootdorpsche deel er ook nog bij. De West vlietweg dient behouden te blijven in ver band met uitbreiding. De buurtschap is tegen samenvoeging Zij bezit, wat zij wenscht. De heer van Wijk: Is samenvoeging een algemeen belang of gemeentebelang? De buurtschap met haar eigen volkskarakter is zeker niet met samenvoeging gebaat. De Veenweg welke in zltn geheel van Stomp wijk profiteert, dient er ook in zijn ge heel bij te komen. Financieel wordt Stompwijk er niet beter op; het meest logische ls Stompwijk te handhaven. Veur is tegen spreekt van bouwplannen enz. doch alles is daar tegengevallen. Stomp wijk heeft een landelijk Veur een stads- karakter. Dit Pleit tegen samenvoeging. In 1929 zag spr. in Veur een groote toekomst liggen en stemde toen voor. De heer v. d. Sande: De overgroote meerderheid van de Veenweg-bewoners wenscht bU Nootdorp, omdat hun belan gen, b.v. ten opzichte van school-, kerk-, organisaties enz. daar liggen. De belastin gen zijn daar lager, de schuld per hoofd slechts plm. f. 9. De heer Schrader heeft geen steekhou- derd argument voor samenvoeging ge hoord. Het dure stratenplan van Veur Hikt spr. niets. De Westvlietweg dienen wli te behouden. Natuurlijk is het samen vloeien van de handelsbelangen Bij sa menvoeging zullen politieke botsingen ontstaan tot schade voor 't zakenleven De bedrijven etc. kunnen met Veur geëxploi teerd blijven. Toegejuicht kan worden dat bil verwerping Stompwijk 'n eigen burge meester krtlgt De buurtschap met hun 1/3 van de kiezers ziet ln samenvoeging een politiek nadeel. De heer v, Kampen: Zoolang 't de land bouwende bevolking slecht gaat, gaat 't ook slecht ln de steden Stompwiik be hoeft niet jaloersch te ziin op Veur De Veenweg wordt beter door den Rijksweg. Spr. staat objectief tegenover deze zaak, heeft de stellige overtuiging dat samen voeging groot voordeel brengt. Geografisch zijn beide gemeenten op eikjaar aange wezen. Veur heeft evenveel perspectieven als Stompwijk; het geheele plan moet be zien in het licht der toekomst. Bij samen voeging zullen zU een goede toekomst op bouwen. De heer Wiegel heeft 't gefrappeerd, dat een lid der R.K.-fractie zegt 't is schade lijk voor onze fractie en een ander lid dier fractie er komen politieke conflicten. Spr. heeft aangetoond dat dit door samenvoe ging Juist wordt voorkomen. Veur ziet al leen dorpsbelang Spr. wilst er ook nog op, dat een RK. wethouder durft te zeg gen dat 't bij den burgemeester varf Noot dorp gaat om 't salaris. Dezelfde wethouder wil zelfs de Westvlietweg maar van zijn gemeente af scheuren. Nu de R.K. in Veur de O.S. heb ben vermoord, willen de RK. in Stompwiik voor hun onderwijs een accoordje. In de buurtschap zegt men wel: „wij ziin bin nen" doch bij niet samenvoeging zal t conflicten regenen In 't belang van het geheel is spr. bereid de Veenweg op te offeren. De heer van Wijk: Om alle conflicten te vermijden zou men van Zuid-Holland één gemeente moeten maken. Het voorstel geformuleerd door den voorzitter, n.l. samenvoeging Stompwijk— Veur zonder afsnijding van den Veenweg, doch zoo mogelijk met toevoeging van de geheeie Veenweg wordt aangenomen met 6—5 stemmen Tegen stemden de heeren Schrader Beekman, v. d Sande. de Groot en van WUk, (Siu- 8—8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11