768te Jaarffanof MAANDAG 24 JUNI 1935 No. 23082 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 3D ets.'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. De Burgemeester van Leiden; vertrouwende, dat een ieder zal willen medewerken tot een geregeld en ongestoord verloop van den OPTOCHT van het Lcidsch Studentencorps op Maandag 1 Juli a.s. noodigt allen uit om alsdan het midden gedeelte der straten VRIJ TE HOUDEN, niet met den optocht mede te loopen en alle belemmeringen uit den weg te ruimen. Hij verzoekt een ieder dringend, ter voorkoming van ongelukken, niet met ser pentines of confetti te werpen, en om in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. Het plaatsen van rij-, voertuigen, auto mobielen en rijwielen op wegen waarlangs de optocht gaat, wordt niet toegelaten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1935. 6549 De Directeur der Stedelijke Lichtfabrie ken brengt ter algemeene kennis, dat in gaande 1 Juli a.s. betalingen en geldwisse- len niet meer mogelijk zijn op kantoor Hooigracht. Voortaan is daarvoor uitsluitend gelegen heid in het Administratiegebouw Lange- gracht 70. geopend van 8>/ï14 uur. De Toonwinkel blijft Hooigracht 14, ge opend van 8'/i12'/j en van 13'/i18 uur. De Directeur voornoemd, 6648 G. A. VAN KLINKENBERG. ADRES AAN DEN RAAD. Van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Aan de leden van den Gemeenteraad Is onderstaand adres verzonden: De Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. ten deze domicilie kiezende Stadhouderslaan 17 te Leiden, geeft met verschuldigden eerbied te ken nen; dat de Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen werd opgericht tn 1930. dat bij dezen Bond alle In Leiden ge domicilieerde Harmonie en Fanfare Ver eenigingen aangesloten zijn met uitzonde ring van de Arbeidersmuziekvereeniging Nieuw Leven", welke vereeniging In 1934 is uitgetreden. dat de Bond sinds de oprichting gedu rende de zomermaanden concerten geeft ln het Plantsoen. dat de eerste twee laar van het bestaan van den Bond deze concerten gratis zijn gegeven. dat het derde jaar 20 concerten zijn gegeven waarvoor een vergoeding werd ontvangen van f. 800. dat het vierde jaar 15 concerten werden gegeven waarvoor een vergoeding werd ontvangen van f. 600. dat dit jaar slechts 10 concerten worden gegeven waarvoor een vergoeding wordt ontvangen van f 400. dat door de Gemeente Lelden vroeger aan het Leidsche Stedelijke Muziekcorps een subsidie werd gegeven van f. 4.000 per jaar. dat bij het verdwijnen van dit corps ln de Gemeenteraadszitting werd toegestemd in de opheffing van dit corps mits aan den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen een jaarliiksche subsidie werd toegekend van f. 1000 dat deze subsidie nimmer is ontvangen niet alleen, maar dat het, zeer waarschijn lijk is. dat het volgende jaar ln het geheel geen gelden meer zullen worden uitge trokken voor den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. dat de concerten van den Bond steeds druk worden bezocht en zeer zeker in een behoefte voorzien dat in andere steden grootere bedragen worden uitgetrokken voor muziekvereeni- gingen geeft ln overweging aan Burgemeester en Wethouders te adviseeren aan den Bond een jaarliiksche subsidie toe te ken nen van f. 1000 waartegenover aan den Bond de verplichting wordt opgelegd eik jaar 20 concerten te geven gedurende de zomermaanden, 't welk doénde Namens den Bond van Leidsche Har monie en Fanfare Vereenigingen w.g. JOH BROUWER. secretaris. EXAMENS E. H. B. O. Voor de gehouden examens (tweede ge deelte) der Eerste Leidsche E. H. B. O. bri gade. afgenomen door dr. E. Renaud, slaagden de dames: T. Kasten, C. C. Bis schap. Th. Bergsma. W. A. Bots. C. Dieben, J. Simonius. H. v. d. Zijden. M. Huyts. M. Biesé, M. Noordnr.an, L. Steynen. M. v. d. LelieMeys, P. A. Versteeg. E. Boehmer B. v Wijk, N. E. Dorrepaal, G. Dorrepaal, A. Wijling, M. Riethoven, G. S. Zuiderduin, N. Mechelse, A. H. J. Planjer en A. J. H. van Es. Afgewezen werd 1 candidate. SLUITING CAFÉ'S GEDURENDE DE LUSTRUMFEESTEN. De Commissaris van Politie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Burgemeester is bepaald, dat het sluitings uur voor drankinrichtingen ls vastgesteld als volgt. Van Zaterdag 29 op Zondag 30 Juni te 2 uur des nachts; Van Zondag 30 Juni op Maandag 1 Juli te middernacht; Van Maandag 1 op Dinsdag 2 Juli te 2 uur 's nachts; Van Dinsdag 2 op Woensdag 3 Juli te 1 uur 's nachts; Van Woensdag 3 op Donderdag 4 Juli te 1 uur 's nachts; Van Donderdag 4 op Vrijdag 5 Juli te 1 uur 's nachts; Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hun Inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen te voodzien. moeten een daartoe strekkend verzoek doen vóór Vrijdag 28 Juni a.s. bij den Commissaris van Politie. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor de akte L.O.: mej. M. C. J. Vogel. Voorburg en de heeren A. Ba- rendse, N Bavelaar en H. C. de Jong, Lel den; F. W. R. E. Brinkerhof, Den Haag en P. Doekes, Voorschoten. Afgewezen geen. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Voor het eindexamen afd. A werden in de eerste groep 9 candidaten geëxamineerd. Geslaagd mej Josee Blink, Wassenaar en de heeren J. K. J. Muller, J. van Oven, F. A. des Tombes, J. de Zwaan en J. Zwa nenburg, Leiden. Met drie candidaten wordt het examen voortgezet. ZOMERPOSTZEGELS. Er heeft zich hier ter stede ten gunste van de actie tot verkoop van zomerpost- zegels onder voorzitterschap van den bur gemeester een comité van aanbeveling ge vormd. waarin tal van personen uit de burgerij, waaronder verschillende hoog leeraren hebben zitting genomen. Zooals bekend komt de opbrengst voor de helft ten goede aan de noodlijdende orkesten en voor de helft aan onvolwaardige per sonen. Met toestemming van B. en W. van Oegstgeest wordt morgen in die gemeente een collecte gehouden, waarbij de Leidsche Postharmonie haar medewerking zal ver- leenen. Mogen haar klanken stimuleerend werken op de offervaardigheid van de Oegstgeester ingezetenen! PARKCONCERTEN. Door regen moest het concert van Don derdag j.l. worden afgelast! Het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post", directeur de heer M. Bolderdijk, zal nu op Donder dag 27 Juni a.s. het vierde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereeniglngen verzorgen Bij slecht weer zal het eventueel „niet door gaan" van het concert bekend gemaakt worden middels de borden aan het Post kantoor, Politiebureau Zonneveldstraat, Politieposthuis Steenstraat en de Brug- wachtersposthuizen. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Het programma luidt: 1. Lustrummarsch, M. Bolderdijk. 2. Pique Dame, ouverture, F. von Suppé. 3. Air Varia, solo voor 2 clarinetten, Alb. Goosens. (Solisten de heeren W. F. van der Spree en D. van Kempen). 4. Atille, fantaisie, Verdi. Pauze. 5. Dichter und Bauer, ouverture, F. von Suppé. 6. The Golden Wals, Winter. 7. Arlesienne, suite, Bizet. a. Pastorale, b. Andante, c. Menuet, cf. Farandole. 8. Voorhout's Roem, marsch, M. Bolderdijk. CHR. JEUGDHULP. De netto-opbrengst van de onlangs ge houden poppententoonstelling ten bate van Chr. Jeugdhulp bedraagt f. 2059.89. Zeker een mooi resultaat. Leiden heeft weer getoond een open hart en een open beurs te hebben voor wie hulp noodig heeft. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V Meelfabriek „De Rijn" v.h. Firma Wed. T J. Bots, Utrechtsche Jaagpad 2, Leiden. Procuratie verleend aan: J S. van Biezen, I.eiden (Beperkende Bepalingen). Gebroeders Spadon en Co.. Roemer Vis- soherstraat 45, Leiden. Granietwerkers. Beperkende bepalingen zijn thans vast gesteld. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Engelsch-Duitsch vlootaccoord De reis van Eden. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen zijn Zaterdagavond geëindigd. Op alle ter discussie staande punten is tusschen de deskundigen van beide landen volkomen overeenstemming verkregen. Later zullen nog diverse technische kwesties, zooals de door Dultschland voor elke categorie te bouwen schepen, de afmetingen dezer oorlogsbodems en hun bewapening worden geregeld. Na afloop der onderhandelingen werd het volgende communiqué gepubliceerd: „De besprekingen tusschen de Dultsche en de Britsche vertegenwoordigers zijn ge voerd in denzelfden vriendschappelijken geest als de vroegere beraadslagingen met de regeeringen der andere mogendheden. Over diverse kwesties werd uitvoerig van gedachten gewisseld, zooals over de toe komstige kwalitatieve beperking der be wapeningen en de toekomstige vloot- bouwprogramma's. Het standpunt van Duitschland en de voorstellen der Engelsche regeering in zake een in de toekomst te sluiten alge meen accoord tot beperking der vloten, zal ter gelegenheid van de aanstaande be sprekingen vertrouwelijk worden medege deeld aan de vertegenwoordigers van de andere betrokken regeeringen. De gedachtenwlsseling tusschen de Brit sche en de Dultsche regeering was, zoo als vanzelf spreekt, van voorloopigen aard, daar de besluiten, welke eventueel op een later te houden Internationale vlootconfe- rentie genomen zullen worden, afhankelijk zijn van het standpunt der overige zee mogendheden." Alvorens uit Londen te vertrekken, heeft de Duit-sche buitengewone gezant von Rib- bentrop, de gevolmachtigde voor ontwa peningskwesties, een interview toegestaan aan de correspondenten van het Reuter en Havas-persagentschap. Er zijn menschen. aldus von Ribbentrop, die verklaren, dat ik het als mijn levens taak beschouw, te streven naar het tot stand brengen van eeo nauwe samenwer king tusschen Engeland. Frankrijk en Duitschland, waarbij de overige landen van Europa zich vrijwillig zouden kunnen aansluiten. Ik geloof, dat de menschen, die zoo spreken, gelijk hebben en ik ben er van overtuigd, dat wij ons op den goe den weg bevinden. Ik ben namelijk van oordeel, dat het Britsch-Duitsche accoord het begin vormt van een practische vredespolitiek. Ondanks de lange jaren van conferenties is dit accoord het eerste positieve resultaat en de eerste étappe naar een beperking der bewapeningen Van nu af zal er van een Britsch-Duitsche vlootrivaliteit geen sprake meer zijn. Mijns inziens was het een fout, dat Europa tot nu heeft getracht, alle pro blemen van alle mogendheden tegelijker tijd te regelen. Wellicht dat het thans be reikte accoord den weg zal effenen voor de oplossing van andere vraagstukken en zoodoende den hoeksteen zal vormen voor een waarachtige consolidatie van Europa. Ten slotte gispte von Ribbentrop „de zonderlinge insinuatie", dat Duitschland zou hebben gepoogd, verdeeldheid te zaaien tusschen Engeland en Frankrijk. De Duitsche gedelegeerden zijn gisteren per vliegtuig uit Engeland naar Duitsch land teruggekeerd. Om halfdrie zijn zij te Hamburg aangekomen Onmiddellijk na aankomst bracht von Ribbentrop rap port uit aan Hitler, die zich eveneens te Hamburg bevond. Bij het onderhoud was ook admiraal Rader, de opperbevelhebber der Duitsche vloot, aanwezig. De besprekingen tusschen den Franschen minister-president Laval en den Engel- schen minister voor Volkenbondsaangele genheden Eden, zijn Zaterdag voortgezet en in den loop van den middag beëindigd. Na afloop van de besprekingen heeft Laval tegenover vertegenwoordigers van de pers de volgende verklaring afgelegd: „Eden en ik zijn overeengekomen in directe samenwerking te arbeiden aan de constructie van den vrede door uitbrei ding van de collectieve veiligheid. Ik zal opnieuw een onderhoud hebben met Eden als hij terugkeert van zijn reis naar Rome". Eden, die zich na het einde van het onderhoud naar de Britsche ambassade begaf, heeft daar voor de persvertegen woordigers eveneens een verklaring afge legd, welke vrijwel gelijkluidend was aan die van Laval. Deputaten van de Geref. Kerken in Hersteld Verband hebben den heer H. A. Bakker, belijdend lid van de gemeente v. Rotterdam, en theoi. cand. aan de Rijks universiteit alhier, het recht verleend in deze kerken een stichtelijk woord te spre ken, nadat de heer Bakker met de be kende verklaring dezer kerken zijn in stemming had betuigd. Voor het examen voor Rijksklerk der registratie en domeinen slaagde onze stadgenoot, de heer G. J. van Houten. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 17 Juni 58 volw. personen Dinsdag 18 Juni 60 Woensdag 19 Juni 60 Donderdag 20 Juni 59 Vrijdag 21 Juni 58 Zaterdag 22 Juni 58 In Britsche kringen toont men zich zeer tevreden over het verloop van het onder houd. Bij de besprekingen, welke Donder dag as. zullen worden hervat, na den terugkeer van Eden uit Rome, zullen voor namelijk de punten van het Fransch- Britsche communiqué van 3 Februari worden behandeld. In gewoonlijk goed ingelichte Fransche kringen verneemt men. dat telefonisch het antwoord van Groot-Brittannië is ont vangen op de Fransche opmerkingen ten aanzien van het Engelsch-Duitsch vloot accoord. De telefonische boodschap uit Londen bevat hoogstwaarschijnlijk het antwoord op de vragen van Laval, die met name vasthield aan de stelling, dat de kwesties, vervat in het Fransch-Engelsche commu niqué van 3 Februari en de besluiten van Stresa niet te scheiden zijn. Gisteren is Eden naar Rome doorgereisd en daar gearriveerd. Heden zal hij de eer ste ontmoeting hebben met den Duce en Suvich. Zonder twijfel zal ook de Abessy- nische kwestie worden aangesneden. Verscheidene bladen berichten, dat Eden Mussolini zal voorstellen, dat Engeland bij Atobesynië zal aandringen op het verleenen van zekere economische concessies aan Italië en als tegenprestatie een toegang tot de zee zal krijgen door Britsch Somalie- land. „Morning Post" schrijft, dat Eden voor zal stellen, dat Engeland zijn invloed zal aanwenden, op voorwaarde, dat militair ingrijpen achterwege blijft, om Italië te helpen in het verkrijgen van zijn gewet tigde verlangens. Hierbij moet de onafhankelijkheid van Ethiopië bewaard blijven. Deze „gewettigde" verlangens bestaan in het recht een spoorweg aan te leggen van Erithrea naar Italiaansch Somalieland over Ethiopisch gebied, en het recht gebruik te maken van zekere bronnen en weiden in Ogaden. en in het Noorden katoencultuur te ontwikkelen. Als compensatie van de concessies aan Italië zal Engeland aan Ethiopië een toe gang tot de zee aanbieden via Britsch Somalieland. De „Sunday Chronicle" publiceert een onderhoud met den Negus van Abessynië. die verklaarde, dat in zooverre zijn land lid is van den Volkenbond en onderteeke naar van het pact Briand-Kellogg, Ethio pië alle middelen zal aanwenden, om het conflict op vreedzame wijze te regelen, alvorens naar de wapenen te grijpen. „Wij kunnen niet gelooven," aldus de Negus, „dat de Volkenbond niet zal slagen, om het geschil met Italië te regelen. Wij hebben niet gemobiliseerd en nog geen troepen geconcentreerd, daar wij een voor een regeling gunstige sfeer trachten te scheppen. Maar indien zulk een regeling lang uit blijft. waardoor de Italianen rustig met hun bewapening kunnen voortgaan, zul len wij genoodzaakt zijn ons voor te be reiden om ons gebied te verdedigen." DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Dr. Carl Barth, professor in de theolo gie te Bonn is op grbnd van par. 6 van de wet op beroepsambtenaren op pensioen gesteld. Naar men zich herinneren zal, heeft Barth indertijd geweigerd den eed op Hitier onvoorwaardelijk af te leggen. Als disciplinaire maatregel daartegen werd zijn salaris met een vijfde verminderd. In hooger beroep werd prof. Barth echter in het gelijk gesteld. Thans is hij, om het zelfde feit, waarbij uitdrukkelijk naar voren is gebracht, dat dit niets heeft uit te staan met zijn theologische overtuigin genop pensioen gesteld, aangezien men van meening is, dat een aanval op den eed op hetzelfde neerkomt als een aanval op den staat en de staat een zoodanig ambtenaar niet in dienst kan houden. De staatspolitie te Dusseldorp heeft, naar de correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" uit Berlijn meldt, kapelaan Hel mut het verblijf in het gebied van den Nederrijn ontzegd, omdat hij van den kan sel onverantwoordelijke kritiek op staats instellingen geleverd had. Te Koblenz is kapelaan Marx het geven van godsdienstonderricht in de scholen verboden, omdat hij het streven der regee ring naar eensgezindheid van het volk stelselmatig tegengewerkt had. Bovendien arbeidde hij tegen deelneming van zijn scholieren aan de Hitier jeugdbeweging. BELGIE. Politieke botsing in Doornik. Te Doornik is het gisteren tot ernstige botsingen gekomen naar aanleiding van een demonstratie van jonge leden van het fascistische Nationale Legioen, die de inwijding van een vereenigingsgebouw bijwoonden. Bij een botsing met jeugdige socialisten op de Groote Markt werden twee socialisten gewond. Toen de fascis ten in de Lakenhal bijeen waren, poogden ongeveer honderd socialisten en commu nisten de zaal binnen te dringen, hetgeen echter door de politie werd verhinderd. In verband met den ernstïgen aard der relletjes liet de burgemeester de gendar merie ingrijpen, die de Groote Markt af zette. Bovendien werden samenscholingen van meer dan vijl personen verboden. In den loop van den avond is het aan tal gewonden gestegen tot acht. Vier per sonen waren zoo ernstig gekwetst, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opge nomen. BINNENLAND. Buitengewone algemeene vergadering van Bloembollencultuur. (3e Blad). Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. (Binnenland, 3e Blad). De misdaden rondom Oss; weer twe» arrestaties. (Gemengd, 2e Blad). Tal van verdrinkingsgevallen. (Gemengd 2e Blad). Ernstige aanrijding te Ter Aar; één doode, meerdere gewonden. (Gem„ 2e Bi.), BUITENLAND. Rond het Engelsch-Duitsch vlootaccoord. (Buitenland en Tel. Ie Blad). Eden te Parijs en Rome. (Buitenland, le Blad). Hoover weer candidaat voor het Amerik. presidentschap. (Buitenl., ie Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WIJ KOMEN W0EM5DAÜ BIJ U AAN! U STELT om TOCH HIET TELEUR FRANKRIJK. Het evenredig kiesrecht. De Kamercommissie voor het algemeen kiesrecht heeft op voorstel der socialisten en socialistische radicalen verworpen ter invoering van het evenredig kiesrecht. Daarop hebben de links-radicalen Bardon, Desprez en Potie en de socialisten Bracke en Graziana 150 handteekeningen van Kamerleden verzameld, noodig voor directe behandeling door de Kamer van het voorgestelde evenredig kiesrecht, nu de commissie zich er tegen verzet. ENGELAND. Het bezoek der Duitsche oud-strijders. Het Britsche legioen heeft Zaterdag een banket aangeboden aan de Duitsche oud- strijders die op het oogenblik een bezoek aan Brighton brengen. O.m. zaten aan het banket aan het Lagerhuislid voor Brighton, de burgemeester der stad. generaal Lloyd en de Duitsche legatieraad prins Bismarck. De prins van Wales, die gisteren 41 jaar oud is geworden, had een telegram van ge- lukwensch gezonden. Nadat alle aanwezigen staande eenige oogenblikken van stilzwijgen in acht ge nomen hadden ter nagedachtenis aan de dooden van den wereldoorlog, sprak prins Bismarck zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst, die den Duitschen oud-strijders te Brighton ten deel is gevallen. Duitsch land en Engeland, aldus spreker, hebben slechts éénmaal met elkaar oorlog gevoerd, Zulk een ramp mag zich nimmer her halen. De leider der Duitsche oud-strijders ver klaarde in zijn toast, dat hij en zijn kame raden als de vredesboden van het nieuwe Duitschland moesten worden beschouwd. Spr. werd daarop tot eerelid van het Brit sche legioen benoemd. Het Lagerhuislid voor Brighton, sir Coo per Rawson. gaf uiting aan zijn overtui ging. dat de bijeenkomst ver-strekkende gevolgen zou hebben. Na afloop van het banket is het vol gende telegram aan Hitier gezonden: „De in eerste bijeenkomst te Brighton aanwezige Engelsche en Duitsche front strijders zenden den leider van het Duit sche Rijk, hun frontkameraad Adolf Hitler, hun harteliike groeten". De Duitsche oud-strijders hebben gister middag na een herdenkings-godsdienst- oefening een krans neergelegd aan den voet van het stedelijk monument voor de in den oor'o™ gevallenen Daarna mar cheerden Duitsche en Engelsche oud- strijders met hun n-ar het kerk hof om eer te bewijzen aan de graven der daar begraven Duitsche frontstrijders. Bij de Engelsche graven vond een derge lijke plechtigheid plaats.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1