GROOT SUCCES VOOR ONZE SIGARETTEN-INDUSTRIE. AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 24 Juni 1935 BINNENLAND. 0! die zenuwhoofdpijn! CAIRO, 24 Juni 1935. - In aansluiting op ons bericht dato 10 dezer, vernemen wij, dat de laatste creatie van de Sigarettenfabriek KYRIAZI FRERES buitenge woon gewaardeerd wordt door de Nederlandsche rookers. Het overweldigend succes van het merk „FINAS" in ovaal-, round- en grande-formaat, is onge twijfeld te danken aan de meesterlijke samenstelling der melange dezer sigaret, een melange welke tot nu toe nog niet bereikt werd, in verhouding tot den onbe grijpelijk lagen prijs van 25 cents per 20 stuks. LONDENSCHE BRIEVEN. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. f OVERDRACHT VAN DE BI STE VAN WIJLEN PRINS HENDRIK. (Vervolg van Zaterdag). Gelijk reeds gemeld waren H.M. de Koningin en HK.H. Prinses Juliana Zater dag bij Haar bezoek aan Rotterdam ver trokken naar de Zeevaartschool. De route ging langs den Schiedamschen Singel, Witte de Withstraat, Westersingel, iWestzeedijk naar de Pieter de Hoochweg, waar de stoet om vijf minuten over drieën yoor de Zeevaartschool aankwam. In de school woonden de Koningin en Prinses de plechtige overdracht bij van een buste van wijlen Prins Hendrik, door het Comité tot Huldiging van de Nagedachtenis van den Prins aangeboden aan de gemeente Rot terdam ter plaatsing in de Zeevaartschool. De plechtigheid in de school werd door den directeur van de Zeevaartschool, den heer C. Westerhof met een korte speech geopend. Daarna heeft de voorzitter van het Comité, de heer H. G. J. M. Drabbe een redevoering gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het Comité is zeer dankbaar, dat het HM. behaagd heeft door Hare aanwezig heid aan deze plechtigheid de hoogste luister te geven. Spr. gaf H.M. de Koningin en HK.H. Prinses Juliana de verzekering, dat dit moment onuitwischbaar gegrift zou blijven in de harten van allen, die aan deze school verbonden zijn. Spr. herdacht vervolgens Z.K.H Prins Hendrik, wiens belangstelling voor de zee- Vaart en haar opvarenden bekend was. Oud-leerlingen en leerlingen van deze gemeentelijke Zeevaartschool hebben mo gen ondervinden hoe warm het hart van wijlen Z.K.H. voor onze Nederlandsche koopvaardij klopte en hebben dan ook zeer scherp het groote verlies, dat de natie trof. gevoeld. Spr. herinnerde aan de droeve dagen in Februari 1907, toen bij de ramp van het s-s. .Berlin" wijlen ZJC.H. bij het zeer moeilijke reddingswerk in per soon daadwerkelijk optrad. Voorts is op initiatief van wijlen Z.K.H. in 1909 de Na tionale Bond voor Reddingswezen en eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis" opgericht. Ook het aanvaarden van het eere-voorzitterschap van diverse Maat schappijen en instituten, zooals o.a. van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen, de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij enz. was telkenmale het bewijs van Zijn belangstelling en medeleven, waarin de zeevarenden zich mochten verheugen. Nog kort geleden had het Z.K.H. behaagd in den aanvang van het jaar 1933 zich be reid te verklaren het beschermheerschap op zich te nemen van het Comité tot Her denking van het eeuwjubileum der Zee vaartschool, terwijl Hij tevens persoonlijk de gedenkplaat, geschonken ter gelegen heid van dat jubileum, heeft willen ont hullen. Ook waar de zee genomen had, waar rouw en droefheid heerschte, was wijlen Z.K.H. steeds aanwezig om met zijn warme woorden van oprecht medeleven troost te brengen en de behulpzame hand te bieden. Zeer veel is de Nederlandsche zeeman dan ook aan wijlen Z.K.H. verplicht. Daar om heeft men ook willen getuigen van de plaats, aldus spr., die wijlen Z.KH. in onze harten inneemt. Spr. richtte woorden van oprechten dank aan allen, die hebben bij gedragen om het streven van het Comité te helpen uitvoeren. In het bijzonder zeide hij dank aan mej. Van Beeck Calcoen voor de schenking van het ontwerp van den bronzen buste en den burgemeester, de voorzitter va het eere-comité en alle overige heeren van het eere-comité en het uitvoerend comité voor hun hulp en bij stand. Voortgaande richtte spr. het woord tot den burgemeester, wien hij als verte genwoordiger van het gemeentebestuur den bronzen figuur van wijlen Prins Hen drik in admiraalsuniform aanbood en daarbij den wensch uitsprak, dat dit beeld nog eeuwen lang zijn plaats in deze school mocht behouden als blijvende her innering voor alle koopvaardij-officieren aan een bemind man, In wiens hart een warme plaats was voor de Nederlandsche zeevarenden. Na den heer Drabbe hield de burgemees ter een korte toespraak, waarin hij namens het gemeentebestuur de buste van wijlen Prins Hendrik gaarne van het comité aan vaardde. Het bezoek der Koninklijke gasten aan de Zeevaartschool had ongeveer 20 minu ten geduurd. De vorstelijke personen ste gen weer in de auto's, waarna de stoet reed langs de Pieter de Hooghweg, Rochussen- straat, naar den nieuwen, nog niet voor het publiek geopenden verbindingsweg naast het nieuwe Museum Boymans. Bij het door jongere werkloozen aangelegde Museumpark werd stilgehouden. Een tijd geleden reeds had H.M. de Koningin, toen Zij op een harer reizen het Museumpark passeerde, hier jonge werkloozen aan het werk gezien en toen den wensch te kennen gegeven hun werk eens te bezichtigen. Met groote belangstelling bezichtigden de Koningin en de Prinses dit park, dat nu vrijwel gereed is gekomen en vervolgens begaven zij zich naar het nabij gelegen openlucht-theater, een werk, dat nog in aanleg Is en dat eveneens een object ls van het Centraal Comité voor Jongere Werk loozen. Met een onderbreking van vier maan den is hieraan sedert verleden jaar Maart gewerkt. Er zal plaats komen voor 1100 personen en de outillage zal uitstekend zijn. Over een maand of vijf is het werk gereed. Vier honderd jongere werkloozen hebben eraan gewerkt. Om kwart over vieren werd in de auto's gestapt. De kleine stoet reed langs den Westzeedijk, Van Vollenhovenstraat, Scheepstimmermanslaan, Willemskade. Willemsplein. Nieuwe Leuvenbrug, Boomp jes, Bolwerk. Vier Leeuwenbrug en dan langs den waterkant van de Oosterkade naar het Maasstation. Door de eerste klasse wachtkamer begaven de Koningin en de Prinses zich naar het afgezette ge deelte van het perron om in het Konink lijk rijtuig te stappen. Met den trein van 4.32 uur vertrokken de hooge bezoeksters rechtstreeks naar het loo. RECLAME. 6518 maar daartegen xijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgerrecept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Omstreeks het Zaterdag reeds vermelde bezoek aan het Stadhuis wordt nog gemeld dat H.M. de Koningin met groote belang stelling vroeg naar den gang van zaken in het reedersbedrijf. De heer De Monchy verstrekte H.M een aantal Inlichtingen, waarbij de nadruk gelegd werd op de groote moeilijkheden, waarmede de scheep vaart te kampen heeft. Moeilijkheden, ver scherpt door de valutaconcurrentie en handelsbelemmeringen, tevens relevee- rende de pogingen, welke in het werk ge steld werden door internationale samen werking om verbetering tot stand te bren gen Op een vraag van H.M. omtrent den bouw van een nieuwe Statendam ant woordde de heer De Monchy, dat gehoopt wordt, dat de onderhandelingen tusschen de regeering eenerzijds en de werven en de HollandAmerika-Lijn anderzijds, tot een goed resultaat zullen leiden. H.M stelde grondig belang in de ernstige moeilijk heden waarin de verschillende takken van handel en nijverheid, zoowel in groote als in kleine bedrijven, zich bevinden. Zij liet zich hieromtrent uitvoerig inlichten. De factoren, die het sterk achteruitgaand ver mogen van Rotterdam beheerschen, om met buitenlandsche havens mee te dingen, vormden een belangrijk punt der bespre king. De voorzitter der Kamer van Koophan del, de heer Engelbrecht, deelde als zijn overtuiging mede. dat. indien Nederland voor zijn havens diezelfde gedragslijn volgt als andere landen voor mededingende havens, het Rotterdamsch verkeer binnen afzienbaren tijd op onherstelbare wijze tot een hoogst bedenkelijk laag peil terugge- loopen zou zijn. Van den heer Van der Mandele mocht H.M. vernemen, dat het bankwezen in Rot terdam, zoo ook in geheel Nederland, de crisis goed heeft doorstaan en krachtig zal kunnen meewerken tot handhaving van den gulden. Voor het behoud van het eco nomisch leven, ook in onze stad, zei spr., zal echter met grooten ernst gestreefd moeten worden naar stabiliseering der munten en naar wegruiming der handels belemmeringen. De geheele organisatie van Rotterdam toch is op levendig internatio naal verkeer gericht en zoo lang dit nog niet is teruggekeerd, zal alle kracht moeten worden aangewend om deze organisatie zooveel mogelijk in tact te houden. Daarnaast mocht de heer Van der Man- dele H.M. inlichten omtrent het vele, dat op sociaal en cultureel gebied, ondanks de zeer slechte omstandigheden, wordt ver richt. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Concessies op drie punten. De memorie van antwoord over 't bezui- nigingsontwerp zal, naar de ..N.R.Ct." ver neemt. nog wel even uitblijven, al was ze in concept reeds enkele dagen gereed. Er zijn nog moeilijkheden gerezen. Intusschen zal het uitstel niet lang duren. De memorie van antwoord zal o.a t.a.v. 3 punten concessies bevatten. 1. De machtigingen aan de regeering zullen aanzienlijk worden beperkt. 2. T.a.v. de pensioenen zal een minder harde regeling worden getroffen. 3. De regeling van de kweekelingen bij het lager onderwijs zal door een minder krasse regeling worden vervangen. o Mr. P. W. J. BIJNEN OVERLEDEN. Raadsheer in het Gerechtshof. Zaterdagmiddag is overleden mr. P. W. J. Bijnen, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Mr. Bijnen werd te Breda geboren in 1871 en doorliep de hoogere burgerschool en het gymnasium daar ter plaatse. Ver- vqjgens ging hij in de rechtswetenschap pen studeeren aan de Leidsche universiteit, waar hij in 1897 promoveerde. Enkele jaren later, in 1903, ving hij zijn loopbaan bij de rechterlijke macht aan. Gedurende eenige jaren was mr. Bijnen ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het ar rondissement Middelburg: daarna werd hij in 1910 substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Winschoten en in 1914 werd hij in dezelfde functie benoemd bij de rechtbank te 's-Gravenhage. In 1919 werd de thans ontslapene be noemd tot rechter in die rechtbank en in 1929 tot vice-president. In 1931 werd hij benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De teraardebestelling is bepaald op mor gen om 12 uur op de algemeene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. BURGEMEESTERS. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester vanWerkendam en De Wer ken en Sleeuwijk W. Beukenkamp; An- gerlo: jhr. R. M. J. F. L. van Grotenhuis; Ruurlo: A. E. van Arkel; Noordwijk: J. B. V. M. J. van de Mortel; Barendrecht: J. Bax; Zwammerdam: P. Hoogenboom; Hei- lo: Jhr. N. van Foreest; Zuid-Scharwoude: jhr. A. L. van Sprengler; Kattendijke: D de Graaff; Grijpskerke en Meliskerke: J J. de Keijzer; Hontenisse: mr. R. J. J. Lam- booy; Woudenberg: P. A. G. Baron van Heeckeren en Brandsenburg; Onstwedde: P. Bermeijer; Meeden: H. Hofstee Aukema: Smilde: K. Gerrits; St. Geertruld: E. J H. Wolfs; Limbricht: F. J. J. van Boxtel; Wanssum: J. M. H. F. J. Baron de Weichs de Wenne. AANSTELLING VAN MACHINISTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Nadat bevordering bij de Ned. Spoor wegen langen tijd had stilgestaan, zullen Juli a.s. 49 ondermachinisten benoemd worden tot machinist en 27 leerlingen machinist bevorderd worden tot onder machinist, LANDDAG DER B. V. L. „ZUID-HOLLAND WEST' TE WASSENAAR. Een geslaagde bijeenkomst. Onder buitengewoon gunstige weersom standigheden heeft de B.V.L. „Zuid-Hol land West" Zaterdag een landdag gehou den op het fraaie landgoed Raaphorst van H. M. de Koningin te Wassenaar. Even na een uur kwamen de eersten der talrijke bezoekers reeds aan; orde commissarissen zorgden voor een goede regeling. Het fraaie landgoed zag er ln de bla kende zon na de regenbuien van de laatste weken op zijn fleurlgst uit en dat op zich zelf, maakte een bezoek reeds dubbel en dwars de moeite waard. Het terrein, waar de Landdag werd ge houden lag in den zuidelijken hoek even voorbij den Seringenberg. Het was in twee gedeelten ingedeeld, begrensd door een sloot; het eene gereserveerd voor genoo- digden. de muziek en als deflleerterrein, het andere bestemd voor het publiek. Op dit laatste terrein waren verschillende moderne afweermiddelen opgesteld, die zeer veel belangstelling trokken. De daar bij geposteerde militairen legden de wer king uit. Te halfdrle werd door de fa. Kat uit Leiden een Japansch vuurwerk afgesto ken, terwijl te drie uur een drietal kanon slagen de eigenlijke opening van den landdag aankondigden. Dan volgde het hijschen van de landdagvlag. vervolgens zong het Leidsch A Capellakoor, direc teur de heer Middee, drie coupletten van het Wilhelmus. De goede zang van dit koor werd, evenals alle verdere gezan gen en het gesproken woord, door luid sprekers over het geheele terrein voort gedragen. Hierna sprak de heer L. G. Rooyaards, voorz. van de Ged. Landstormcommissie Zuid-Holland West een kort openings woord, waarin hij welkom heette de mi nisters van Blnnenl. Zaken en Defensie H. E de Wilde en Deckers, den vertegen woordiger van H. M. de Koningin, ver schillende hooge officieren en andere autoriteiten. Spr. bracht dank aan H. M. de Koningin voor de beschikbaarstelling van het landgoed en uitte verder de beste wenschen voor het welslagen van den landdag. Vervolgens sprak de burgemeester van Wassenaar, de heer J. J. M. Wiegman, een welkomstwoord. Het was hem aangenaam den B.V.L. in deze gemeente en op deze historische plaats welkom te heeten. Hij uitte de beste wenschen voor het slagen van dezen dag en voor den groei van het Instituut. Hierna had het Défilé van de onder scheidene afdeelingen plaats, voorafge gaan door enkele afweermiddelen. On danks de warmte marcheerden de korp sen dapper langs de autoriteiten, onder de muziek van de Kon. Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Walther Boer. Langs een korten omweg kwamen allen weer op het deflleerterrein terug en stel den zich op voor de autoriteiten, die ge zeten waren op een podium voor de resp. vaandels in W. vorm. Naar schatting wa ren een 6000 mannen hier aanwezig. Na de opstelling zongen alle aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Een krachtig woord van hulde en op wekking werd dan gesproken door minis ter De Wilde, die erop wees. dat in dezen tijd nog steeds wordt gewerkt aan de on dermijning van het gezag en dat daar door de B.V.L. alle reden van bestaan had. De Regeering beschouwt de B.V.L. als een korps, dat bereid en paraat is, om goed. bloed en leven te geven voor de handhaving van het gezag, het behoud van onze vrijheden, voor onze Vorstin en ons land. Daarna werd medegedeeld, dat was be sloten aan minister Colijn die op dezen dag zijn verjaardag vierde, en daardoor verhinderd was aanwezig te zijn. een te legram van gelukwensch te zenden, waar na werd overgegaan tot uitreiking van medailles aan de vier korpsen, die met het grootste aantal leden waren versche nen. t.w. die van de Lier, 's-Gravenzande, Valkenburg en Schiedam. Na den afmarsch van de afdeelingen, zong het Leidsch A Capellakoor weder eenige nummers; vervolgens hield dr. P. Bootsma. legerpredikant, een rede. Intusschen zochten zoowel de leden als het publiek de op het terrein geplaatste consumptietenten op, terwijl de Kon. Mil. Kapel in de tent op het terrein een con cert gaf. Voor zoover mogelijk namen velen een kijkje in de schitterende omgeving. Nadat het zangkoor wederom aan de beurt was geweest, heeft Z.Exc. L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nat. Landstorm Commissie de aanwezigen toegesproken, waarna de heer Royaards een dankwoord PTe ongeveer 6 uur behoorde deze bui tengewoon geslaagde landdag tot het ver leden. ONDERSCHEID INGSTEEKEN VOOR VERPLEGENDEN. Het dragen verplicht. Ingevolge wettelijk voorschrift zijn de verpleegsters en verplegers verplicht ge durende de uitoefening van hun beroep het onderscheidingsteeken te dragen. Waar tegenwoordig zoovele onbevoeg den de ziekenverpleging als beroep uit oefenen, is het van groote beteekenis. dat het publiek weet, dat het de verpleegsters en verplegers, die een door den Staat ge waarborgde opleiding hebben genoten, kan kennen aan het wettelijk ingestelde on derscheidingsteeken. Dit onderscheidingsteeken bestaat uit een gelijkarmig kruis op een ronden oran je achtergrond, met zilveren rand, waarop in groene letters zijn aangebracht de woorden: „Wet Ziekenverpleging". Het kruis is van zilver, voor degenen, die het diploma voor gewone ziekenverpleging hebben; van blauw emaille voor hen, die het diploma hebben voor verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen en van blauw emaille met witten rand voor hen, die beide diploma's bezitten. Het bezit van de aanteekening voor kraamverple- ging wordt aangegeven met een zilveren ooievaartje ln het midden van het kruis. De verpleegsters dragen het onderschei dingsteeken als broche; verplegers dra gen het in het knoopsgat of aan een hor logeketting. RECLAME 650» (Van onzen correspondent). DE NIEUWE REGEERING. De nieuwe regeering heeft wat nieuw bloed Het ls niet alleen een zaak van omruiling van posten. Maar drastische veranderingen konden niet worden ver wacht van een kabinetsformateur, die niets van zijn overtuiging in de wensche- lijkheld van een landsbestuur met een nationaal karakter heeft prijsgegeven en die bovendien moeilijk zijn combinatie kon versterken met belangrijke mannen buien den regeerlngskring, daar aan deze nieuwe regeering immers hoogstens een jaar leven en misschien niet meer dan vijf maanden leven beschoren kan zijn. Hoewel de Nationaal-Ltberalen een ex tra zetel tn het Kabinet hebben gekregen zij hebben er thans vier), is de positie der Conservatieven nog sterker geworden dan ze reeds was. Immers het Premier schap, het Foreign Office en het presi dentschap van het Hoogerhuis (alsmede de drie voornaamste kabinetsposten) zijn van Labour- en Liberale Partijen naar de Conservatieven overgegaan. Inmiddels moet de onpartijdige beoordeelaar van mee ning zijn, dat de verandering een verbe tering is geworden Afgescheiden van de politieke wenschelijkheid moet de vervan ging van Macdonald door Baldwin wel kom worden geheeten. Baldwin is een man die veel meer algemeen vertrouwen wekt dan Macdonald en die om zijn bedaarden durf, zijn wijsgeerige onaandoenlijkheid en, vooral, om het sterk vrijzinnig ele ment ln zijn conservatief gemoed veel beter in aanmerking komt voor het lei derschap in een nationaal bestuur dan zijn vagen voorganger.' In de keuze van zijn helpers schijnt hij reeds weer te heb ben getuigd van de grootmoedigheid van zijn Conservatisme. Indien de regeering in haar samenstelling meer Conservatief ls geworden, het is een Conservatisme van de moderne soort welke men vrij ruim vertegenwoordigd vindt in de Jonge „back benchers" van de groote behoudende partij in het Lagerhuis, een Conservatisme dat men niet langer reactionnair kan noe men. De samenstelling van de nieuwe ploeg heeft een goede pers gekregen, de organen van de oppositie incluis. De laat- sten hebben' geklaagd over het feit, dat Lord Sankey. een Labour-man, de regee ring heeft verlaten en op den „wolzak" in het Hoogerhuis is vervangen door Lord Hailsham die een vertegenwoordiger is van het oude reactionnalre Conservatisme. Er is echter reden te vermoeden, dat Lord Sankey zelf niet langer een regeerings- post begeerde. Hij is van den aanvang af de eenige Labour-minister geweest, die niet gelukkig was in het nationaal be stuur, die bezwaar had tegen de wijze waarop het tot stand kwam en die nooit vrede kon hebben met de algemeene lij nen der regeerlngspolitiek. Zijn aanwezig heid in het bestuur werd verklaard door zijn verlangen het zijne te doen om de Indische bestuurshervorming, een uitge sproken liberale maatregel, door te zet ten. Nu dit op een oor na gevild is, ls de reden voor zijn tegenwoordigheid in de regeering vervallen. Lord Sankey is een advokaat die altijd zijn roeping buiten de politiek heeft gezocht. Zijn opvolger ls een advocaat die daarentegen van huis uit zijn roeping in de politiek heeft gezocht. Dat Sir John Simon het Foreign Office zou verlaten, werd verwacht. Zoowel in zijn vaderland als in het buitenland, heeft zijn beleid sinds lang aan ernstige kritiek blootgestaan. Meermalen hebbben man nen van invloed, te samen met het meest invloedrijke persorgaan van het land, be proefd hem onmogelijk te maken. De bui tenstaander heeft het altijd moeilijk ge vonden voldoende rechtvaardiging te ont- HUMANITAIRE EN IDEALISTISCHE RADIO-OMROEP. (H.I.R.O.) Bovengenoemde omroepvereeniging hield Zaterdag haar jaarvergadering in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam. Uit het jaarverslag bleek dat in 1934 twee vereenigjngen waren toegetreden, respectievelijk met 21000 en 8752 leden, terwijl plm. 3000 personen zich als lid had den opgegeven. Een in 1934 tot stand ge komen reorganisatie was gebleken een groote verbetering te zijn. De rekening en verantwoording van den Penningmeester sloot met een batig saldo en werd met algemeene stemmen goed gekeurd. In het Dag. Bestuur werden de aftre dende leden J. D. Ros (Voorzitter) en ds. D. A. van Krevelen herkozen. In plaats van den heer H. M. Hörchner (Penning meester), die zich door drukke werkzaam heden niet meer verkiesbaar kon stellen, werden de heeren W A. Bergman en J. N. A. Lagerwey, respectievelijk als 1ste en 2de Penningmeester gekozen. Het omroepschema voor het tweede half jaar 1935 werd na eenige bespreking, met algemeene stemmen goedgekeurd en een propaganda-commissie werd ingesteld. De vereeniging verheugt zich in stijgen den bloei. dekken Toor de bijna nijdige aanvallen op dezen functionaris. Ze moeten veelal een persoonlijk karakter hebben gedra gen. want het spreekt vanzelf dat Simon nooit anders heeft gedaan dan handelen overeenkomstig de instructies van het Kabinet. Zijn staat van dienst, in het bij zonder die van het laatste Jaar, verdient meer lof dan blaam. Als uitvoerder van de regeerlngspolitiek is hij allerminst in gebreke gebleven. In de hachelijkste om standigheden en omringd van de lastigste humeuren en de gevaarlijkste spanningen ls hij er in geslaagd voor Duitschland den terugweg naar Geneve, indien het land hem wil betreden, vrij te houden. „Indien het land hem wil betreden". De twijfel hieromtrent elschte als complement van de genoemde politiek een poging tot stich ting van een stelsel van collectieve veilig heid voor het geval de wede door een Duitschland, dat niet naar Genève wilde terugkeeren, werd bedreigd. Het kan Sir John Simon niet euvel worden geduid, dat eenerzijds deze alternatieven nog niet tot een klaren en vasten toestand in inter nationale politiek hebben geleid of dat anderzijds het alternatief plaats heeft ge geven aan den algemeen gewenschten toestand waarin Duitschland als lid van den Volkenbond zijn deel heeft ln een al gemeen stelsel van collectieve veiligheid. Men kan den afgetreden Foreign Secre tary slechts loven omdat hij er naar zijn vermogen en binnen de mogelijkheden, welke de internationale toestand biedt, in is geslaagd, de kansen voor verzoening in Europa eerder beter dan slechter te ma ken. Zijn vervanging door Sir Samuel Hoare in plaats van door Anthony Eden is voor de progressieve gemoederen in het land een teleurstelling. Maar er is reden genoeg te hopen, dat men over deze te leurstelling heen zal worden geholpen door Sir Samuel Hoare zelf. die als mi nister voor Indlë in zijn verdediging van het ontwerp voor de bestuurshervorming in Indlë zich niet alleen als een bekwaam en moedig maar ook als een vooruitstre vend man heeft ieeren kennen. Tegen het verzet van invloedrijke en machtige mannen en groepen in heeft hij dit ont werp nagenoeg ongeschonden door het Lagerhuis gebracht. Hardnekkigheid, vast beradenheid, volharding en verstandig ge bruik van het beginsel van geven en ne men hebben hem daarin geholpen. De zelfde eigenschappen zijn vereischt voor zijn nieuw ambt. Eden is daarbij belast geworden met een voornaam deel van het Internationaal werk door zijn benoeming tot minister voor Volkenbondszaken Si mon en Macdonald blijven in 't Kabinet. De protagonisten van den Volkenbond zijn dus indrukwekkend in de nieuwe regee ring vertegenwoordigd. Andere veranderingen verlangen geen bespreking. Men kon niet verwachten dat Lloyd George in dit stadium tot deelname aan de regeering zou worden uitgenoo- digd. In de eerste plaats is, naar hierbo ven is gezegd, de regeering van te korten duur om haar door figuren van eminente beteekenis maar van ander karakter dan de regeering ln het algemeen vertegen woordigt onherkenbaar te kunnen veran deren. In de tweede plaats is het stadium waarin men Lloyd George als Kabinets- candidaat kon voorstellen, voorbij. Toen dat werd gedaan stond de regeering zwak en verloor zij zienderoogen aan populari teit. De later intredende internationale spanning, welke een schoone gelegenheid werd voor de onheilsprofeten om in schrikbarende termen nationaal gevaar aan te kondigen en extra bewapening te eischen, dreef binnenlandsche ontevre- denheid naar den achtergrond en ver sterkte. als steeds, de positie van een van nature rechtsch landsbestuur. Lloyd George's New Deal staat thans niet in het brandpunt der openbare belangstelling. Wellicht zal de Witte Toovenaar van Wa les, wanneer hij het oogenblik geschikt acht, zijn campagne met vernieuwde kracht hervatten; wellicht ook niet. Het is thans niet te zeggen. Wel schijnt vast te staan dat de nieuwe regeering na dat de oude Lloyd George's plannen in een langdurig en naar sommige beweren tijdwinnend proces heeft onderzocht er verder geen aandacht aan zal schen ken. Inmiddels heeft de regeering reeds plannen van den aard welke Lloyd George verlangt, voorgesteld en zij heeft zien extra moeite gegeven aan te dulden dat de actie van Lloyd George er niets mee te maken heeft gehad. En daar verder de kabinetsminister zonder Portefeuille, Lord Eustace Percy, belast schijnt te wor den met reconstructieplannen, schijnt het dat de regeering bezig is te beproeven alle aanleiding tot een verderen veldtocnv voor een New Deal door den oud-Premier te ontnemen. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar schuwingssignaal en geen dag werk is.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12