w m 1 m fi M BI 15 i 4 i 1 i' jg pp if LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 22 Juni 1935 UIT DE RIJNSTREEK. DAMMEN. SCHAKEN. EPILGE THIJS IJS EN DE KWADE BUURMAN brlet voor do a.s. buitengewone alg. verg. te Haarlem. Hoofdschotel vormt daar de bekende motie van de afd. Hillegom, uit sprekend de wenschelljkheld van het niet voortzetten van de saneerlngsmaatregelen, na afloop van het plantjaar 1934/35. De meerderheid van het hoofdbestuur wenscht deze zaak uit te stellen tot het einde van het seizoen d. 1. tot September. Over dit punt werd breedvoerig van ge dachten gewisseld. De heer N Zandbergen Wz. wilde zoo spoedig mogelijk alle regee- ringsmaatregelen doen verdwijnen Meer dere leden sloten zich daarbij aan. Nadat de voorzitter de sprekers had be antwoord en een en ander nader toe gelicht, werd het voorstel van het hoofd bestuur uitstel tot September met groote meerderheid verworpen. De afd. Rijnsburg verklaart zich dus voor de mo tie Hillegom. Tot afgevaardigden naar de alg. verga dering werden benoemd de heer N. Zand bergen Wz. en J. H. den Haan. In de be- stuursvacature, ontstaan door het bedan ken van den heer W. v. d. Eykel Johz. werd de heer Zandbergen gekozen, die echter bedankte, omdat zijn broer J. Zandbergen Wz. reeds deel uitmaakt van het bestuur. Daarop werd de heer Alb. D. den Haan gekozen, die deze benoeming aannam. Na rondvraag en verloting volgde sluiting. De Pinkster Zendingscollecte bedroeg ln de Ned. Herv. Kerk f. 114. VOORHOUT. Bond van Z.H. Kleine Kweekers. Deze bond hield in café „De Bonte Koe" een tamelijk goed bezochte ledenvergade ring. De voorzitter, de heer P. v. d. Nou- land, opende. A.s. Maandag heeft de Alg. Verg. voor Bloembollencultuur een buiten gewone alg. vergadering, aldus spr waarin het saneerlngsplan besproken zal worden, maar voor dat er een uitspraak gedaan wordt moet men toch weten, hoe of de Bond v. KI. Kweekers hier tegenover staat. Verder deelde de voorz. mede dat hij heeft vergaderd met den heer Schoneveld te Haarlem, 't Resultaat van deze bespreking is geweest dat er een dezer dagen een adres naar den minister gaat voor ondersteuning aan die bedrijven, die alleen of grooten- deels Narcissen telen. Dit gaat uit van het H.B.G. en dezen bond. Vervolgens gaat er een verzoek van dezen bond alleen naar Den Haag om den Bond van Z.H KI. Kweekers in de nieuw te benoemen com missie op te nemen en de aangekondigde inkrimping niet door te voeren voor be drijfjes, welke ln 1932 geïnventariseerd zijn beneden 1. H A. De perspectieven, aldus de voorz., zijn niet zóó rooskleurig als in (het voorjaar gedacht werd. Denemarken sluit de grenzen voor ons product, Dultsch- land contingenteert enz Inplaats dat wij de exportmogelijkheden zien vermeerderen, worden deze integendeel meer en meer verminderd, zoodat wij de thans heer- schende maatregelen moeilijk uit kunnen schakelen. Vervolgens werd het woord ge geven aan den secretaris ter voorlezing van de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd het eenigste maar belang rijke punt van de agenda in behandeling genomen. De voorzitter meente het betei op zijn plaats, als de vergadering eerst zfjn meening naar voren bracht. De heer v. Leeuwen was van meening, dat de saneerlngsmaatregelen maar opge heven moesten worden, daar deze voor de kleine kweekers niet te dragen zijn zooals de inlevering, de roeheffing en de aange kondigde 15°/o aftrek van wat men dit seizoen verkoopt De voorzitter zelde dat men op de zaak niet te ver vooruit moest loopen. Het gaat er om, thans reeds een uitspraak te doen, of deze te verdagen tot het einde van het handelsseizoen. Ook in de andere groepen zijn leden die niet het groote voordeel willen erkennen, wat de saneering ons heeft gebracht, maar altijd cn alleen de zwarte kant bekijken! Het thans gepubliceerde plan is veel beter en rechtvaardiger dan de vorige, daar de gene met een slecht gewas uitgeschakeld wordt. Tevens zal er een nieuw fonds ge vormd worden, dat door het vak zelf ge vormd wordt, zoodat langzamerhand de regeering vanzelf uitgeschakeld wordt. De heer De Ridder meende dat wij dit plan dankbaar moeten aanvaarden Als men de prijzen hoort waarvoor gekocht is vóór het plan gepubliceerd was, dan ziet men toch, dat het zonder saneering niet kan. Na discussies werd besloten een stem ming te houden voor een uitspraak der saneering aan het einde van het seizoen of tegen de geheele saneering. Het resul taat hiervan was, dat het grootste deel der vergadering vóór aanhouding der sa neering was Dus eerst een uitspraak te doen aan 't einde van het handelsseizoen. De voorzitter dankte voor de trouwe op komst en de besprekingen, waarna slui ting volgde. o ZOETERWOUDE. Geslaagd te Den Haag voor het nota rieel examen deel II de heer C. J. W. Hoo- gendoorn alhier. ALPHEN Veel werk. Een feit dat men in onzen tijd niet lederen dag hoort is zeker dat men het aan de Ned. Asphaltfabriek alhier zoo druk heeft, dat men dezer dagen met 2 ploegen is gaan werken, waardoor ver schillende nieuwe arbeidskrachten zijn aangenomen. De verlenging van de Toussalnt- straat is vanwege de gemeente opgedra gen wat perceel 1 betreft aan de firma H. Oudenes alhier en wat perceel 2 betreft aan den heer W. v. d. Helm. Naar wij vernemen ls tusschen het Provinciaal bestuur en B. en W. nog geen overeenstemming bereikt omtrent het nieuwe uitbreidingsplan, zoodat dit nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Onze plaatsgenooten de heeren M. J. de Jong; N. v. d. Pol en M. de Jong slaag den voor het examen kantoorboekbinders, welk examen werd gehouden te Amster dam. Ingang 1 Jul la.s. wordt alhier de factory van de Ned. Spoorwegen fa. v. Gend en Loos alhier opgeheven. - De opbrengst van de gehouden bloempjesdag ten bate van de verg. „San tos" bedraagt f.195.24. Het programma van het Volksconcert te geven op Dinsdagavond a.s. door de Chr. Muziekver. „Arti et Religioni". luidt als volgt: 1. Psalm 138 1; 2. K.L.M. marsch, W. Schootemeyer; 3. Ouverture „Dichter und Bauer", F. v. Suppé; 4. „Ehre Sei Gott", F. Mendelssohn; 5. Fan tasie, „Die Zauberflöte", W. A. Mozart; 6. Huldigingsmarsch D. F. Bandel; 7. Ouver ture „Tltus", W. A. Mozart; 8. De Goede Oude Tyd", marsch A. Kappert; 9. Abend- gesang, E Ruh; 10. Marschpotpourrl „Passing of the Regiments" A. Winter; 11. Gezang 198 1. Tot lid van de commissie van be heer der Ger. Kerk Oudshoorn is benoemd de heer D. Snel. BOSKOOP. Goed afgeloopen. In de Biezen, naby de woning van den heer Kortman, heeft een ongeval plaats gehad, dat büzonder goed afgeloopen is. Een personen-auto van de fam. v. L. uit Nieuwkoop, waarin zich behalve de be stuurder nog vier personen bevonden, kwam in de richting Rozenlaan met be stemming Goudsche Ryweg. Door onbekendheid met den weg, zakte nabij de Klapbrug de auto zoodanig weg, dat het voorste gedeelte van den wagen ln de Wetering terecht kwam, terwijl de auto op de achterwielen bleef hangen. Op het hulpgeroep der in nood ver keerenden, kwamen tal van personen toe snellen, wlen het mocht gelukken de vyf inzittenden, drie dames en twee heeren uit den wagen te halen. De inzittenden waren overstuur en werden by een omwo nende ter kalmeering opgenomen en van droge kleeren voorzien. De auto werd later door een kraanwagen gelicht. Keuring der Ned. Ver. v. Pioenkweekers. De Nederl. Vereen van Ptoenenkweekers en -Handelaren hield ln hotel „Klaassen" een ln alle opzichten belangryke keuring. Belangryk door den flinken aanvoer en door de beste kwaliteit der bloemen, zoowel van nieuwe soorten als die. welke reeds eenige Jaren ln den handel zyn. Het resultaat der keuring voor nieuwig heden was, dat een certificaat van ver dienste werd toegekend aan Mons. Aart Hoogendoorn, een roomwitte zaailing met iets rose buitenbladeren, Ingezonden door Adr. Hoogendoorn. Eveneens werd een cert, van verdienste toegekend aan Peter Brand, een zeer donkere glanzend flu- weeiroode zaailing Ingezonden door de fa. Brand en Zonen. By de beoordeelingen der diverse inzen dingen verkreeg de firma G. Kooy en Zn en prijs voor de grootste en mooiste col lectie soorten in den handel gebracht na 1920 De fa. Gebr. Verboom verkreeg een eervolle vermelding voor de inzending mooiste bloemen, terwyi aan den heer P. L. Binken namens het bestuur dank werd gebracht voor het groot aantal ingezonden bloemen, wy noteeren uit de inzending deï fa G. Kooy en Zonen, de in prima con ditie ingezonden bloemen van Lady Alex, Duff, de nog weinig bekende mrs. Edw. Harding en mme Emll Debatêne; verder Albatre, Raoul Dessert, Nanette en Souv. de Louis Bigot. De fa. Brand en Zonen toonde ons reus achtige bloemen van Mons. Jules Elie en verder mooie bloemen van Pirette, Bunker Hill. Laura Dessert en anderen. Ook waren in deze inzending te bewonderen twee goedbloeiende geheel ln pot gekweekte pioenen. De heer P. L. Binken exposeerde een mooie vaas Adolphe Rousseau. Festiva Maxima, Souv. l'Exp. Unlverselle, Duch de Nemours en Mons Jules Elie. Ook zagen wij ln deze belangryke inzending de door den heer Binken in den handel gebrachte soort Burgemeester Warnaar vertegen woordigd. De fa. Gebr. Verboom, wiens geheele in zending uit prima bloemen bestond, ga ven ons extra bloemen te bewonderen, o.a. van Ellsa, Pride of Essex, Edwind, C. Shaw e.a. De heer J. P. de Borst had benevens reeds in andere groepen vermelde soorten o.a. Ingezonden Cherry Hill., Miss Eckhart en de mooie Japansche vart. Suruga. In de inzending van den heer A. J Blom za gen wy o.a. nog in goede conditie Akalu, eveneens een Jap. vart., mme Edu Doriat, een zeer verdienstelijke witte vart. be merkten wu nog in de inzending van den heer Adr Hoogendoorn. Tenslotte zy nog vermeld de inzending van den heer J. Mossel, die bestond uit een vaas Golden Fleece, een weinig be kende soort met gele bloembladen van binnen en rose getinte buitenbloembladen. Het geheel maakte o.i. een uitstekenden indruk en heeft zeker de verwachtingen overtroffen. De keuring werd ook bezocht door het eerelid der vereeniging, de heer A. War naar. burgemeester van Hazerswoude. Door het bestuur werd aan belangstel lenden gratis gelegenheid gegeven in de avonduren de keuring te bezoeken; hier van ls een druk gebruik gemaakt. Werk door verharding van den Reyers- kooperweg. Naar wy vernemen zal binnen enkele weken een aanvang worden gemaakt met de verharding van het tweede gedeelte van den Reyerskooperweg. Aan bedoeld werk hetgeen in werkverschaffing uitge voerd zal worden, kunnen weder verschei dene werkloozen te werk gesteld worden. B. en W. dezer gemeente hebben ln de vacature van den heer A. C. Weeda tot fabrieksbaas aan de gasfabriek alhier benoemd de heer A. Hart. in geiyke be trekking te Oudewater. Het bestuur van de Coóp. Boerenleen bank te Boskoop, heeft ln de vacature van den heer W. van den Toom, tot directeur dier bank benoemd, de heer J. Hooftman Jz. alhier. o NIEUWKOOP Raadsagcnda. De raad dezer gemeente komt in open bare vergadering byeen op Dinsdag 25 Juni a.s. des namiddags 7 uur (nieuwe tyd). De agenda luidt: 1 Onderzoek geloofsbrief nieuw be noemd raadslid C. Breedyk. 2. Ingekomen stukken en' mededee- lingen. 3. Voorstel tot het uitgeven in erfpacht van een perceel gemeente-terrein. 4. Verzoek van P. de Graaf om ontslag als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim met voorstel tot het benoe men van een nieuw lid. Aanbeveling: no. I G. D. van Noort; no. 2 P. Boer. 5. Onderhandsche verhuring van eenige perceeltjes van het bezit, dat eerder eigendom was van J. Sanders. 6. Vaststelling van de Jaarwedde voor den nieuw te benoemen doodgraver. 7. Vaststelling van de jaarwedde voor het schoonhouden van de dorpsschool. 8. Vaststelling van de vergoeding aan de byzondere scholen over 1932. 9. Opnieuw vaststelling van de verorde ning op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. 10. Opnieuw vaststelling van de ver ordening regelende het heffen van ver gunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in het klein. 11. Nieuwe bouwverordening. 12. Verzoek van A. van Rooljen te Woer den om subsidie ten behoeve van zyn autobusdienst. Voorgesteld wordt hem over 1935 f. 100 toe te staan. 13. wyziging van de begrootingen voor 1934 en 1935. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, Storten bekerstraat 178, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. WEDSTRIJDPROBLEMEN. Eindspel No. 19. KI. A. Zwart een schyf op 3, dam op 26. Zwart. 12 3 4 6 24-29, 23-28 enz. 1-7, 6, 26x17, 7. 37-31 (lok- zet), 12x21, 21-26, 21-27 was een goede voortzetting. 8. 33-29, 9. 30-24, 10. 39x30, 11 38x33, 26x28, 23x39 (de beste), 20x29, 29x38. 12. 43x11, 13. 30x19, 14. 1-40, 15. 44-39, 16. 40x14, 19-24, 13x24. 14-19, 24-29, 10x19. Zwart heeft de dam opgevangen ten koste van een schijf, de combinatie, ont staan door den zet 21-26, ls voorheen toe gepast door wyien J. de Hoogh, in een wedstrydparty tegen Knyer. De Hoogh was een bekwaam wedstrydspeler tevens 'n geroutineerde combinatiespeler, w.st zien altyd goed te beheerschen en een eer- ïyken tegenstander, met wlen men met genoegen speelde. 17. 42-38, 18. 47-42, 19. 41-37, 20. 35-30, 21 30-24, 22. 25x34, 9-13, 13-18. 8-13, 2-8, 19x30. Daar wit een schyf voor ls had hy zeer goed kunnen opbouwen en afwachten hoe zwart verder opbouwde; aan dien vleugel staan zes witte tegen vijf zwarte, eerst opbouwen en dan aanvallen. (Wordt vervolgd). De oplossing van het probleem van von Holzhausen is 1 Thfl. Er moet volgen: Th6:, waarna Lfl komt. Het slot is Tb6-, D»3t. De oplossing van het zeker niet ge makkelijke probleem van Blake Is 1 Dh5. De hoofdvariant is Kb5:. Ld3t, maar ook de andere varianten zijn goed gecon strueerd. F. PALATZ. Deutsches Wochenschaeh. 1919. mm X 1 46 47 48 49 60 Wit. Wit 3 dammen op 8, 34 en 48. Probleem No. 20. KI. B. Zwart 9 sch. op: 3, 5, 7. 8, 12, 17, 18 en 26. Zwart. 1 3 3 4 6 WJ «2 tué W: m Ssri ÜSP MV 'i Wit 9 soh. op: 15, 23 24, 29, 31, 34, 35, 39 en 42. Probleem No. 21. KI. C. Zwart 9 sch. op: 8, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 19 en 35. Zwart. Wit 9 sch. op: 17, 24 30, 32, 33 37, 39, 40 en 44. Wit begint en wint. Daar er geen bezwaren zyn ingekomen tegen het plaatsen van een eindspel voor den wedstryd is er thans een in kl. A. op genomen; de oplossing van dit eindspel kan aan het einde van den wedstryd in gezonden worden. Indien blijkt dat het voor de deelnemers te zwaar ls zal hier omtrent nader worden beslist. Probleem No. 16, (lokzet) op veld 29 ont breekt een witte schyf, wit heeft dus 8 schyven op 23, 28. 29, 32, 33, 41. 43 en 49. Partij gespeeld tusschen J. Kleer en Ter Haar Kleer, wit: 1. 34-30, 2 30-25, 3. 35-30. Ter Haar, zwart: 18-23, 12-18, 7-12. In deze opening kan zwart geheel op tempovoordeel spelen. 4. 40-35, 5. 31-26, 17-21, 20-24 en op 44-40, Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kb6, Td3, Lf5, Pe7 en L5, pi c5 en c2. Zwart: Ke5, Tb4, Lel, pi b5, c6, c3, g5 g4 en h7. De volgende party ls uit de correspon dentiewedstrijd NederlandNlederrheinl- sches Schachverband. Bernards Ten Kate 1. c4 Pf6 2. Pf3 c6 3. g3 d5 4. Lg2 Le7 Met Ld6 komt 't z.g.n. New Yorker systeem 5. 0-0 0-0 6. b3 c5 Typisch was hier ln een party Lowen- fisch-Bogoljubow a5. gevolgd door a4 en a3! 7. Lb2 d4 Iets beter ls eerst Pc6. 8. e3 Pc6 de3: zou slecht zyn. 9. ed4: cd4: 10. d3 e5 11. Pbd2 Lg4 12. h3 LfD 13. De2 Pd7 14. Tfel Lg6 Zwart speculeert op: Pd4:, ed4:, Lc6, bc6:, De7:. Hy was van plan na Pd4: Pb4 te spelen 15. a3 Te8 Nu gaat dat plan niet meer op. 16. b4 Lb4: De storm wordt direct gesmoord. 17. ab4: Pb4: 18. Pe4 Le4: 19. de4: d3 Dit had zwart uitgebroeid. 20. Dd2 Pc2 21. Dd3: Pal: 22. Tal: Dc7 Zwart heeft dus twee stukken tegen een toren en een mooie vrypion. 23. Pd2 TedS 24. De2 Pc5 25. Pfl Pb3 26. Tbl Pd4 27. Ld4: Td4: 28. Pe3 a5 Hard gaat ie! 29. Dg4 Td2 30. Pf5 f6 31 c5 a4 32. Lfl Kf8 33. Lc4 a3 34. Tb6 Ta6 Er dreigde Tf6:t. 35. La6: a2 La6; lijkt zeer gevaariyk, daar zwart een dame haalt. Het kant echter net. 36. Tb7: alDt 37. Kgl Db2 Er dreigt Tb8 en Tc7:. 38. Tb2: Tb2: 39. Pg7: Df7 Df7:, Dc8", Kf7, c6, Tc2, c7. 40. cö Da2 41. Pe6t Ke7 42 Dg7* Ke6: Dd7t Dr.P. FEENSTRA KUIPER. Ik heb zoo dlkwyis in myn artikelen gewezen op het gevaar van onnoodig snyden, dat ik heden eens een spel wil geven waarby de eenige winstkans juist was gelegen ln een geheel overbodig sny den. Overbodig in zooverre, dat door het snyden zelf, geen enkele extra slag werd gemaakt. De spelverdeeling was: Noord Sch. 10-6. Ha. 9-4-3. Ru. Aas-Boer-4-3- Kl. Aas-Heer-7-2. West Oost Sch. 3- Sch, Boer-5-4-2- Ha. Heer-Vrouw-10-8- Ha. Aas-Boer-6. Ru. Vrouw-9-5-2- Ru. 10-8-6. Kl. 9-8-6-5- Kl. Vrouw-Boer-10 Zuid Sch. Aas-Heer-Vr, 9-8-7 Ha. 7-6-2- Ru. Heer-7- Kl. 4-3- waarbij het bieden tusschen Zuid en Noord verliep: '1 Sch. 3 Sch. 4 Sch 2 S. A. 3 S. A. pas West kwam met Harten uit en 3 Harten slagen werden gemaakt, waarbij West den 3den slag nam en Klaver 9 na speelde. Zyn de troeven 3-2- verdeeld dan is natuurlijk het spel verder zonder eenige moeite te maken. By den tweeden schoppenslag bleek echter de ongunstige verdeeling en zag het er naar uit, dat Oost den Boer steeds zou maken. Zuid dacht er echter anders over en zag een kans door een z.g. „Grand Coup" wellicht het spel te winnen. Na 2 maal Klaveren spelen werd de derde Klaver in eigen hand afgetroefd. Om succes te hebben zag Zuid in dat Noord nog twee maal aan slag moest komen, ééns om de laatste Klaver ln eigen hand af te troeven en dus evenals Oost nog slechts 2 troeven over te houden en ééns met den llden slag, opdat hy den 12den slag door Oost heen kon spelen. Na het aftroeven volgde dus een kleine Ruiten en werd, oppervlakkig gezien ge heel onnoodig. met den Boer gesneden. In werkelijkheid is dit tchter de eenige winst kans. Toen dit lukte werd de laatste Klaver gespeeld en in eigen hand afgetroefd, waarna Ruiten Heer met de Aas werd overgenomen. Noord was nu aan slag en Zuid zat met Schoppen Vrouw-9- achter de Boer-5. van Oost en voldeed aldus aan een contract hetwelk zeker 9 van de 10 spelers verloren zouden hebben. A. J. VERSTEEG. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De NederlanJsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 8. Ja ziet; zoo vindt die man, zoo vol van nyd, nu onverwacht zyn zeer geliefde geltl 't Lantarentje staat op den grond en spreidt een gelig licht ln 't rond het dier ziet zyn baas aan met 'n glim lach om den mond. Hy wordt heel flauw door 't licht beschenen; zwart zyn gansch zyn romp en beenen! Op zyn horens staat de hooge hoed, die 'm zeer vreemdsoortig schijnen doet. Zyn slechte baas schrikt IJselijk, springt schier omhoog, een veer geiyk, als 't beestje zóó treft zyn oog! „HU ls betooverd!" gilt de man dan holt hy weg, zoo hard hy kan. 3—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7