76ste Jaargang WOENSDAG 19 JUNI 1935 No. 23078 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ^0 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend b(j vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ylO ots. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden (.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. KONINKLIJK MILITAIR INVALIDENHUIS. VOORSTEL TOT OPHEFFING INGEDIEND. Verpleegden naar Bronbeek. Het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den pewapenden dienst in de Nederlanden heeft, naar wij vernemen, aan de alge- meene vergadering, welke op Woensdag 10 JuU a.s. te Amsterdam zal worden ge houden voorgesteld, te besluiten, het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk alhier op te heffen en het hoofdbestuur te machtigen, alle daartoe noodige of gewenschte en daaruit voort vloeiende maatregelen te nemen en na ontruiming het gebouw en het Comman dantshuis te verkoopen, c.q. te verhuren. In zijn toelichting tot dit voorstel merkt het hoofdbestuur op, dat de slechte be setting van het Invalidenhuis reeds lang zijn aandacht heeft getrokken. Van 98 verpleegden in 1919 ls het cijfer voortdu rend teruggeloopen tot 38 thans. Was het Invalidenhuis oorspronkelijk alleen voor deelgerechtigden van het Fonds bestemd, toen deze langzamerhand déze hulp van het Fonds niet meer bleken te waardee- ren, zijn de voorwaarden van opneming voortdurend verruimd. Thans is het vol doende. dat een candidaat-verpleegde mi litair pensioen geniet om te worden op genomen. Ook de eisch van werkelijke invaliditeit ls sinds lang vervallen. De slechte bezetting van het Invaliden huis maakt, dat de verpleegkosten per hoofd hoog zijn. De algemeene onkosten drukken Immers zwaarder, naarmate het aantal verpleegden afneemt. Ofschoon er in latere jaren lofwaardig is bezuinigd, blijven de onkosten hoog. Een vrijwillige salarisvermindering, hoezeer ook gewaar deerd, heeft hierin slechts weinig verbe tering gebracht. Daar grootere toeloop tot het Invali denhuis niet te verwachten ls, heeft het hoofdbestuur geconcludeerd, dat het in stand houden van een Invalidenhuis op militairen grondslag niet meer een elsch des t.ijds is. Niet dan na rijp beraad heeft het hoofdbestuur toen besloten aan de al gemeene vergadering voor te stellen, het Invalidenhuis, dat sinds 1817 zijn taak steeds met eere heeft vervuld, op té heffen. Bij de overwegingen van het hoofdbe stuur heeft echter steeds op den voorgrond gestaan, dat de invaliden van de opheffing geen nadeel moeten ondervinden. Alvorens dus het plan verder uit te werken, heeft het hoofdbestuur, overtuigd, dat de beste weg daartoe zou zijn, voor de Invaliden recht van opneming in een gesticht van gelijken aard te verkrijgen, verbinding met het departement van Koloniën ge zocht om te onderzoeken, of het mogelijk zou zijn, de invaliden naar Bronbeek over te brengen. Reeds bij de eerste be spreking mocht het hoofdbestuur de wel willende sympathie ondervinden. Evenals hier ter stede bleek ook te Bronbeek plaats te over. Verschillende moeilijkheden moesten echter uit den weg worden geruimd. Die moeilijkheden zijn overwonnen, mede dank zij de zeer gewaardeerde medewer king, door H.M de Koningin verleend, zoodat bij Koninklijk besluit van 2 Mei 1.1. het reglement van Bronbeek zoodanig k gewijzigd, dat Bronbeek voor de tegen woordige verpleegden van het Invaliden huis in den ruimsten zin is open gesteld. Nu dus voor de invaliden afdoende ge zorgd zal worden, is het hoofdbestuur van oordeel, dat niets meer aan de opheffing van het Invalidenhuis in den weg staat. De te verkrijgen belangrijke besparing zal den deelgerechtigden ten goede komen; 'oorstellen daartoe zullen de algemeene vergadering zoo spoedig mogelijk bereiken, zoodra de financieele gevolgen van de op heffing zijn te overzien. BEROEPEN. De heer H. J. Kater, candidaat hier ter stede ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Drlmmelen (toez.i. CHR. GEREF. ZANGVER. „PHILOMELA". De Chr. GerefZangver. „Philomela" heeft in het Gebouw „Pniël" een zanguit voering gegeven, welke door vele belang- tteilenden werd bijgewoond. Nadat het altijd weer frisch-aandoend Bondslied was gezongen, gaf ..Philomela", dat goede stemmen in haar midden heeft, 'an verschillende mooie liederen een goede vertolking. Wij prijzen den directeur, den teer Verver, wiens rustige leiding wij bij jeze uitvoering opnieuw mochten opmer ken, gelukkig met deze ernstig-willende vereeniging. Voor de pauze vergastte de heer Verver de aanwezigen nog op een viool-so'o, het- leen eveneens zeer op prijs werd gesteld. Mej. Eikerbout begeleidde hem op de Piano. Ps. Joh. Jansen heeft de bijeenkomst liet gebed geopend en gesloten. CHRIST. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTRAAT 16. Een goed geslaagd schoolreisje. Maakten verleden week de leerlingen uit het 4e en 5e leerjaar hun jaarlljksch schoolreisje, gisteren was een groep meis jes en Jongens uit het 6e en 7e leerjaar aan de beurt. Reeds om halfzeven vertrokken zij met een touringcar van de Leidsche Auto- boxengarage onder vroolijk gezang over Utrecht naar Soesterberg. Hier werd ln het Theehuls „Soesterdal" onder 't genot van een kopje thee de morgenboterham genuttigd. Dit was spoedig afgeloopen, daar de militairen van het vliegkamp door hun prachtige toeren ln de vlieg tuigen de leerlingen naar buiten lokten. Van Soesterberg ging de tocht naar Amersfoort. Hier werd een korte wande ling door de stad gemaakt en de Amers- foortsche Kei en de Koppelpoort bezich tigd. Na Amersfoort verlaten te hebben liep de reis naar Apeldoorn. Onderweg werd natuurlijk gestopt bij den bekenden echoput en verderop bij den speeltuin „de Julianatoren". De Belvedère, een toren van 24 M. hoogte, staat op een der hoogste punten van Gelderland te midden der Soerensche bosschen. Aan den voet ligt een Dwaaltuin, vanwaar een onderaard- sche gang, fantastisch verlicht, de leer lingen voert naar een grot (grot van Fingal), waarin een Geldersche woning, bewoond door de familie Teunis, Heet- meyer. Roodkapje met de Wolf, een Beel dengalerij (Panopticum) en een reusach tige Spiegelzaal zeer Interessant zijn, zoo wel voor groot als klein. Natuurlijk werd hier in den speeltuin een uurtje naar hartelust gespeeld. Van „de Julianatoren" naar het koninklijk paleis 't Loo. Int.usschen was het halfdrie geworden en werd het tijd om het middagmaal te gebruiken. Wat waren de mooi aange richte tafels van restaurant „Atlanta" te Apeldoorn voor de kinderen een verras sing en wat Heten zij zich het heerlijk diner goed smaken. Na wat uitgerust te zijn werd „Berg en Bosch" bezocht. Hier vindt men een grooten vijver van 2 H A. met een hoogen berg, vanwaar men een mooi uitzicht heeft over Apeldoorn en tevens over de vier watervallen en de sprengen. De terugtocht werd nu aan vaard via Ede naar den gezelllgen speel tuin de „Pyramide van Aüsterlitz". Hier werd voor het laatst nog eens halt ge houden, de avondboterhammen genut tigd, en 't hart opgehaald bij glijbanen, schommels, wippen, enz. Over Utrecht be reikten de jongens en meisjes omstreeks tien uur weder het schoolgebouw te Lei den, waar vele ouders hun kinderen op wachtten. Het ls voor allen, kinderen en gelei ders. een genotvolle dag geweest en den heer Drenth, die ook verleden week zoo prettig en hulpvaardig terzijde stond, komt een woord van hartelijken dank toe. N. Z. H. T. M. Conferentie met de directie en vakvereenigingen. Gistermiddag had de dïiemaandelijk- sche conferentie met de drie erkende vak vereenigingen plaats in het hoofdkantoor der Maatschappij aan de Leldschevaart te Haarlem. De Directie ving aan met de verheu gende mededeeling, dat de wiskundige ba lans van het Pensioenfonds, opgemaakt per 31 December 1934, voor het eerst een voordeelig saldo aanwijst en dat mits dien thans komt te vervallen de garantie plicht, die de Maatschappij indertijd op zich heeft genomen. Na ampele bespre king van deze aangelegenheid en van de vraag, of het al of niet verantwoord is te achten, om in te willigen het verzoek van een der vakvereenigingen om thans ook aan het Waterlandpersoneel het 100 pet., in stede van het 80 pet. pensioen, toe te kennen, werd overeengekomen de garan tieplicht op te heffen en het 100 pet. pen- vast te stellen. De Directie zal thans de noodige maatregelen daartoe treffen. In de vorige conferentie was overeen gekomen, om een toeslag te verleenen bij het waarnemen van een hoogere bezol digde functie, indien en zoodra deze waar neming 3 dagen of meer per kalenderweek had geduurd. Thans moest alsnog worden vastgesteld, wat in dit opzicht onder „dag" is te verstaan. De directeur was bereid in overeenstem ming met een gelijksoortig voorschrift een waarneming van 4 uren of meer als „dag" in vorenbedoelden zin aan te merken. In verband met de plaats gehad heb bende loonsverlaging was de Directie be reid, de looninhoudingen, die worden toe gepast bij te laat ln dienst komen, mede eenigermate te verlagen, terwijl over wogen zal worden om de vergoeding voor het verstrekken van lederen werkpakken aan de electrische lasschers eveneens te verlagen in verband met de vermindering van den kostprijs daarvan. In de regeling, welke indertijd in over leg met de vakorganisaties werd vast gesteld ter zake van de volgorde van op roepen van het hulppersoneel, werd eenige wijziging gebracht en wel ten opzichte van diegenen der betrokkenen, die sedert 1932 gehuwd zijn Ten slotte werden, nog verscheidene andere onderwerpen, o.m. de exploitatie betreffende, besproken. OPENBARE VERGADERING VAN DE N. S. B. De heer Vlekke spreekt. Toen de heer G. F. Vlekke gisteravond in bovengenoemde vergadering het woord nam, was ln de groote Burchtzaal schier geen plaatsje onbezet, iets wat de kring leider, de heer Bergers, ln zijn kort openingswoord met genoegen geconsta teerd had. Spreker ving aan met te zeggen, dat hij dezen avond het niet zou hebben over de N.S.B. in Nederland, immers dat is on- noodig want we weten allen dat zij flo reert. En wil men bewijzen, wel de 300.000 stemmen van April '35 na slechts l'/i jaar propaganda zeggen genoeg. Neen, spreker wilde het hebben over den huldigen tijd, die inderdaad somber is maar daarnaast ook mooi. Ook de geschie denis kent dergelijke perioden, waarbij spr. denkt aan het rampjaar 1672, maar de periode van thans ie er een, welke het voorgeslacht nimmer kende en onze kinds kinderen zullen ons benijden. In ons ge moed is de gedachte aanwezig, dat wij een taak hebben te verrichten en wij kunnen ons zelve niet genoeg prijzen, dat we daaraan mogen medewerken. Achter ons ligt een tijd van défaitisme, ondergang en egoïsme, een tijd waarin men heeft toegelaten dat men ons Va derland naar den afgrond leidde. Thans zijn we echter weer aangeland op de plaats waarop Oranje ons land bracht in 1579, de Unificatie. Voor ons ligt het beeld dat ons volk weer Volk zal zijn. We staan op een keerpunt en de tijd werkt voor ons. Er wordt wel eens gezegd, het volk krijgt die regeering welke zij verdient. Wordt het huidige stelsel gecontinueerd, een stelsel van principeloosheid en on macht, dan is dat gezegde voor ons van toepassing. Voelt ge echter in Uw hart de kiop op de deur van uw karakter, durft ge te breken met de conservatieve sleur, indien ge niet langer gedoogt dat uw zoon een overbodige volksgenoot is. strijdt dan met ons! Negentig jaren lang hebben we niet veel emoties gekend; we zijn elke vier jaar ter s'embus gegaan, er is vier jaar lang ge praat en.. we zijn weer opnieuw be gonnen. Het karretje reed langs den zand weg en de voerman lei te ruste. In 1929 kwam echter de donderslag en het heele kapitalistisch-liberale stelsel zakte als een kaartenhuis ineen. Ook ons land werd meegesleurd. En hierdoor Werden meedoo- genloos de feilen van ons politieke stelsel blootgelegd De 300.000 stemmen brachten de eerste scheur in dat politieke gebouw, een gebouw waarop nu niemand meer een hypotheek durft te geven. Het faillisse ment der politieke partijen is aangevraagd en surséance wordt niet meer gegeven. Minister Deckers heeft gezegd, dat er Nederlanders zijn, die het Wilhelmus zin gen en tegelijkertijd het houweel aan den voet van het standbeeld van Willem den Zwijger leggen, die de Koningin willen berooven van haar rechten en die over eenheid praten, maar verdeeldheid in 't Vaderland brengen. Ik tart echter, aldus spr.. minister Deckers te bewijzen, dat, als hij het Wilhelmus zingt, hem diepere ge voelens beroeren, dan als wij het doen en tevens dat als hij „Oranje-boven" roept, hij grootere liefde voor het Vorstenhuis bezit, dan als wij de Koningin onze hulde en groet brengen. En ten slotte tart ik hem te bewijzen, dat hij harder aan de eenheid van ons volk werkt dan de 300 000! Vervolgens behandelde spr. de aange kondigde coalitie Roomsch-rood, en vond het geen gewaagde voorspelling om voor dit jaar nog Tweede Kamerverkiezingen aan te kondigen. Maar als die verkiezin gen worden gehouden in het teeken van roomsch-rood. dan halen de R.-K. Staats partij en de S.D.A.P. hun huidig aantal zetels niet meer en dan haalt de NS B. ook geen 8°/« meer, doch ten minste 14'/o. En dan zal het Nederlandsche volk weten wat principe voor een politieke partij be- teekent. Maar dan is het woord aan de N.S.B. Zij walgt van de partijpolitiek, die geen enkele zonnestraal in uw leven bracht. Daarna verplaatste spr. zijn gehoor in de toekomst als er 14 N.S.B.-ers in de Ka mer zitten en uitte de prognose, dat hun aantal over 6 jaar gegroeid zal zijn tot 50"/'». En dan? Indien ge denkt dat gij het dan beter zult krijgen, kunt ge wel eens bedrogen uitkomen Eerder is het waarschijnlijk, dat ge offers zult moeten brengen. Maar die offers worden dan niet gebracht door één categorie, maar door alien. En dan, aldus eindigde spr., zal ons volk gelukkig en rijk zijn! Na de pauze werd een 15-tal ingekomen vragen door den heer Vlekke beantwoord, waarna sluiting volgde. R.K. IIUISVESTINGS-COMITÉ. DE ALGEMEENE TOESTAND. De viootovereenkomst. Zooals de telegrammen gisteren nog meldden, ls te Londen een viootovereen komst tusschen Engeland en Duïtschland bereikt op de basis van 100 35. Alleen in zake de tonnage voor duikbooten kan Duitsohland een gunstiger percentage be reiken, als het dit verkiest, echter ten koste van andere categorieën. Voor de vol ledige opgave zie men het 3e Blad. In Frankrijk is over 't algemeen groote ontevredenheid over deze regeling en de „Echo de Paris" kan gelden als maatstaf, waar dit blad o.a. schrijft: „Frankrijk herneemt zijn vrijheid op zee. 27 staten hebben het verdrag van Ver sailles onderteekend. Engeland alleen neemt echter het initiatief, om de vloot- clausules van dit verdrag te veranderen". Officieel schijnt de Fransche regeering nog geen vastomlijnd plan de campagne te hebben opgesteld en zij houdt zich op de vlakte. Tusschen Rome en Parijs is groote eensgezindheid inzake de vlootregeling echter merkbaar. Gezien de Fransche ontstemming komt volgend bericht niet onverwacht: Naar officieel verluidt zal de Engelsche minister voor Volkebbondsaangelegenheden Anthony Eden, zich voor besprekingen met de Fransche regeering naar Parijs begeven. Deze besprekingen, die Vrijdag aanvangen, zullen de vlootkwestie en den algemeenen Europeeschen toestand tot onderwerp hebben. Eden is in Frankrijk een gaame geziene afgezant! o DUÏTSCHLAND. Anti-katholieke actie Hugcnberg 70 jaar. In verschillende katholieke gemeenten in Wuerttemberg hebben fanatici de kruis beelden langs den openbaren weg ver nield. De katholieke bevolking is over deze hei ligschennis ten zeerste verbolgen. Vijandige manifestaties worden voorts uit verschillende deelen van Duitschland gemeld tusschen nazis en katholieken, vooral jongelieden. In enkele gevallen kwam de politie tus- schenbeide en arresteerde de katholieken. De voormalige Rijksminister Hugenberg is 70 jaar geworden. Hitier heeft hem een telegram van gelukwensch gezonden, waarbij de leider herinnert aan Hugen- berg's immer trouwe nationale gezindheid en zijn aandeel in den herbouw van Duitschland. Ook minister Goebbels heeft een felici tatie gezonden. o ENGELAND. Dc regeering aangevuld. De aanvullende benoemingen voor de nieuwe regeerlng-Baldwin zijn officieel be kend gemaakt. Het betreft hier de bezet ting der posten van ministers die geen kabtnetsrang hebben, alsmede de be noeming van eenige staatssecretarissen. In totaal hebben negen benoemingen plaats gehad. Acht der nieuwe functionarissen behooren tot de conservatieve partij, ter wijl de negende Labourlld is. Tot minister voor de mijnen is be noemd de conservatieve afgevaardigde Crookshank, tot minister voor pensioenen de conservatieve afgevaardigde Robert. Spear Hudson. Onderstaatssecretaris in het Home Office is de conservatief Wallace, parlementair secretaris in het ministerie van arbeid de conservatief Muirhead. par lementair onderstaatssecretaris in het ministerie voor de dominions de conserva tieve afgevaardigde Lord Stanley, parle mentair en financieel secretaris der ad miraliteit de conservatief Warrender en lord-clviel der admiraliteit de Labourman Lindsay. Officieel wordt tegengesproken, dat Mc Donald een bezoek aan Amerika zal bren gen, althans als officieel persoon. Hedenmorgen te halfnegen vertrok de eerste groep van een aantal Leidsche bleekneusjes onder geleide van enkele dames naar de vacantie-kolonie Eersel in Noord-Brabant, om daar in het Kolonie huis „St. Joseph", doch vooral in de bos- I schen en heiden daaromheen, nieuwe j kracht en gezondheid op te doen. CHR. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) Geslaagd voor het examen akte L.O. de dames W. J. Beringer, Rijswijk; J. Burger, Voorburg; J. E. S Dam, Zwammerdam; A. A. van Gerrevink, Oegstgeest en C. W. de Goijer, Den Haag Afgewezen: één candidaat. Te Utrecht slaagde voor het examen tuinbouwvakonderwijzer den heer F. Knot- ter, alhier. Onze stadgenoot, de heer J. Overduin, slaagde gisteren cum laude vcfcr het doc- toraal-examen Nederlandsche Letteren. De serenade, welke „Werkmans Wils kracht" Maandagavond gebracht heeft in Oegstgeest, was niet ter gelegenheid van het 25-jarig lidmaatschap van den heer G. Dik, maar van den onder-kapelmeester, den heer S. Simons. De heer A. P. Makabita, die wegens gezondheidsredenen is afgetreden als ab- actis van de Unitas Studiosorum Lugduno Batava, is in die functie opgevolgd door den heer J. van Nes. BINNENLAND. De verbetering van de Maas. (3e Blad). Een nieuw vischnet te Katwijk vervaar digd; H. M. Nautilus zal er proeven mee nemen. (Binnenland, 3e Blad). Het opnemen van arbeiders in land- en tuinbouwbedrijven. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Ernstige verduistering op het plaats kaartenbureau der spoorwegen te Haar lem. (Gemengd, 3e Blad). Bankier uit Wormerveer heeft de wijk genomen, wegens verduistering op groote schaal. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De inschrijvingen voor de roeiwedstrij- den van Njord. (Sport, 3e Blad). Geen Sportfondsenbad in Den Haag; de Kroon heeft het hooger beroep verworpen. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De Engelsch-Duitsche vloot-overeen- komst. (3e Blad, Buitenland en Tel., le Blad). Ontspanning in het Verre Oosten. (Bui tenland en Tel., le Blad). Aanvulling van het Britsche ministerie, (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. NOORWEGEN. Trotzki komt een half jaar. Trotzki en zijn echtgenoote hebben ver lof verkregen voor een verblijf van zes maanden in Noorwegen op voorwaarde dat zij zich onthouden van eenige politieke activiteit tegen met Noorwegen bevriende mogendheden. Trotzki heeft eveneens toegestemd om te wonen in een door de Noorsche regee ring aan te wijzen verblijfplaats. Naar verluidt is hij voornemens zich ln een sanatorium voor tuberculose te laten opnemen. o ITALIË. Anti-Abessynische artikelen. De Giomale d'Italia zet zijn artikelen reeks voort, waarin het blad tracht aan te toonen welke vijandige houding Abes- synië tegenover Italië heeft aangenomen, in de afgeloopen tien jaar. In zijn editie van gisteren doet het blad uitkomen, dat Abessynie steeds de deur heeft gesloten gehouden voor Italiaansche economische belangen en initiatieven. Zoo werd de een heidsdouane, die door Italië gevraagd was op grond van de conventie van 1906 eerst in 1919 toegekend, de concessie voor de spoorlijn Sethit Gondar, aangevraagd in 1906. 1913, 1915 en 1917 ls nooit gegeven, het in 1911 door den Italiaanschen con sul te Gondar onderteekende contract in zake huur van landbouw- en industrie terreinen wacht nog heden op ratificatie van Addis Abeba, de in 1915 gevraagde machtiging voor inrichting van vrije entrepots te Gondar, Adoea en Dessie is steeds geweigerd, de aankoop door Italië van 10.000 runderen met een voorafbeta ling van 40.000 daalders is niet ten uit voer gelegd tengevolge van het plotselinge besluit van de Abessynische regeering den uitvoer te niet te doen en slechts na lange onderhandelingen ontving Italië 200 run deren. Ondanks de hartelijke ontvangst van Ras Tafari te Rome in 1924 en on danks de onderteekening van het vriend schapsverdrag en de overeenkomst van 1928, aldus gaat het blad voort, is de vijandige houding van Abessynië ten opzichte van Italië vrijwel niet veranderd. In dit verband wijst het blad nog op de geschiedenis van den weg van Assab naar Dessie. welke Erythrea en Abessynië zou moeten verbinden en den goederenruil had moeten bevorderen tusschen de beide landen De regeering van Addis Abeba heeft niet alleen steeds geweigerd den weg aan te leggen, maar bovendien nog de souvereiniteit opgeëischt over zekere ge bieden, die onder Italië behoorden. Wel werd een concessie gegeven aan de Motor Transport Company voor een spoorweg van Gameia naar Baro en werd aan een Londensche maatschappij de exjDloitatie gegund van de goud- en platinamijnen in de streek van Bir Bir Dat alles, zoo con cludeert de Giornale d'Italia, bewijst de vijandige houding ten opzichte van Italië, welke houding nog aangemoedigd is door een te beminnelijk en duldzaam optreden van Italië.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1