76»to Jaargang ZATERDAG 15 JUNI 1935 No. 23075 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. DE RAMP VAN DE „UWER" Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags SO ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f0.18 Franco per post f. £35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET NIEUWE RECREATIEGEBOUW VAN „ENDEGEEST". De officieele opening. Onder groote belangstelling had gister avond de inwijding plaats van de Cen trale Ontspanningszaal in het nieuwe hoofdgebouw van „Endegeest". Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het voltal lig College van B. en W. van Leiden; den secretaris mi. dr. Van Strijen, den heer Wilmer, den heer J ,B. Meynen oud-weth. van Onderwijs, mr. A, J. v. d Stok, secr. van de Comm. van Beheer, dr. H. W. Bor- gerhoff Mulder, dir. van „Rhijngeest", dr. A. H. Oordt, oud-dir. van „Rhijngeest" dr. Stuurman,, dir. van het Abattoir te Lei den, ds. M. Punselie uit Leiden, kapelaan Roest van Oegstgeest. den heer J. A. Valk, hoofd van den Econ. Dienst der in richting, den heer J. Brouwer, voorz. van het muziekcorps „Orpheus", den heer Ney- ringh, architect, de aannemers, de heeren v. d. Velden en De Jong e.a. Namens de Commissie van Beheer der Inrichtingen sprak wethouder Romijn een hartelijk woord van welkom tot de vele be langstellenden, die aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven om getuige te zijn ran de Inwijding van deze nieuwe ont- ipanningszaal. Spr. beschouwde deze opening als een tflangrljke gebeurtenis en herinnerde éaarna met enkele woorden aan het tot- iiandkomen van dit sierlijke gebouw, dat loor aangename samenwerking met archi- ct en bouwers is verrezen. Deze eerste avond staat in het teeken n de bestemming van de zaal door het leven van een uitvoering, waardoor de lelegenheld ls opengesteld voor kunst en [spel Hij hoopte dan ook, dat reeds door .dezen eersten avond de geestelijke waarde tan het gebouw ln het volle licht moge torden gesteld. Vervolgens betuigde spr. zijn groote er kentelijkheid aan den directeur, dr. F. J. Stuurman, voor zijn onvermoeide mede werking tijdens den bouw en bij de in lichting. Hierna spr. dr. Stuurman woorden van groote erkentelijkheid bij het in ont vangst nemen van deze ontspanningszaal, welke bestemd ls tot meerdere ontwikke ling en ontspanning van personeel en pa tiënten der stichting. Spr. dankte de Commissie van Beheer voor de aangename samenwerking en bracht hulde aan den Technischen Dienst, waarbij hij ook den architect en bouwers betrok. Inzonderheid dankte spr. voor de be toonde medewerking bij de afwerking van bet gebouw en het omliggende terrein, waarbij het personeel der inrichting hem too trouw heeft terzijde gestaan. De verschillende vereenigingen en clubs tan personeel en patiënten zullen een ge varieerd programma ten uitvoer brengen. In welgekozen woorden bood de heer Valk namens het personeel een tweetal bloemvazen aan, alsmede eenige bloem stukken. De heer K. Kruizinga bood namens de huziekvereeniging „Willen is Kunnen" ven bloemstuk aan, waarop direct een aan vang werd gemaakt met de afwerking van bet rijk gevarieerde programma. Allereerst was het woord aan „W.I.K.", |iat op uitstekende wijze onder leiding van S. Simons uitvoerde: de Feestmarsch 'an v. d. Glas en de Fantasie uit de Can- late Michiel Adrz. de Ruyter. Met groote belangstelling werd daarna bet optreden gevolgd van de Club van jVoorgeestkinderen die onder leiding van |®ej. M. de Wekker uitvoerden: „Bal, bal je moet de lucht in"; Gymnastiek en de öeppermarsch. Daarna kregen wij: Mar- vheeren met variaties en vrije oefeningen 'P de standplaats door de vrouwen gym nastiekclub onder leiding van Zr. A. W. Smit, Bijzonder viel in den smaak het „Vogel- jtoel" opgevoerd door de Voorgeest-kinde- kn. Zang en costuums waren uitstekend verzorgd. Onder leiding van mevr. dr. Stuurman heeft het Zusterkoor „Onder Jus" blijk gegeven van ernstige zangstudie. Jet accompagnement was in goede handen "J mej. M. de Roode. In de pauze werden verversdhingen aan- leboden. Na de pauze traden voor het voetlicht j'chtereenvolgensde Mannengymnastiek- |vereeniging „A.L.O." onder leiding van Br. Hoebert; de Vrouwen Zangclub onder «ding van zr. M. E. R. Timans; en de j'Usters-gynastiekclub onder leiding van "ei. M. de Wekker, waarna de muziek- Weeniging W.I.K. de slotmarsch speelde, In zijn slotwoord sprak ds. Huurman de top uit dat het gebodene niet heeft te- *drgesteld. Hij zelf sprak zijn groote te- pdenheid uit en bracht allen die aan het ■«slagen hebben medegewerkt hartelijk hnk. inzonderheid de leiders (sters). Vermelden wij nog dat de prachtige pinway vleugel voor dezen avond was «schikbaar gesteld door de N.V. C. C. tonder alhier. I Over het gebouw zelf kunnen wij nog het leende vermelden. J,De hoofdingang van „Endegeest" ls ■cans verplaatst. Vanaf den Endegeester- straatweg komt men door het hek aan de portiersloge waar zich ook de centrale telefoon installatie bevindt. Door de gang komt men in het sousterrein, dat bijna ge- iheel is ingericht voor bergplaats van rij wielen. Om den hoek is de hoofdingang van de Centrale ontspanningszaal. welke plaats biedt aan 600 personen, inclusief 't groote balcon. De zaal is voorzien van een flinke too- neelruimte waarachter eenige kleedkamers Tevens is door openschuiving van een raam een keurig buffet aanwezig. De verlichting is schitterend. Van uit de achter het balcon gelegen brandvrije cabine kan het tooneel in kleuren worden belicht. Momenteel wordt nog gewerkt aan het filmtoestel. Het geheele gebouw is ruim voorzien van uitgangen, zoodat bij eenig ongeval het gebouw in enkele minu ten kan zijn ontruimd. Van den straatweg af gezien is het gebouw met den aanleg een sieraad voor de omgeving. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Hoewel de finantiën zich nog steeds niet rooskleurig lieten aanzien, heeft het comité toch besloten, den tocht te laten doorgaan in de hoop, dat de benoodigde gelden alsnog zullen binnenkomen. Ouden van dagen worden verzocht zich op te geven Maandag 17 en Dinsdag 18 Juni, des morgens van 1012 uur, uit sluitend Breestraat 91. (Dus géén aanmel ding bij de Comité-leden aan huis). Maar we kunnen niet uitgaan zon der auto's. Autobezitters, het Comité doet weer eens een beroep op U! Het wordt leder jaar moeilijker om te vragen, het wordt ook steeds moeilijker om een mid dag vrij te maken en Uw tijd weg te schenken; doch de dames en heeren, die elk jaar hun wagen ter beschikking stel len, weten wel hoe groot het genoegen is, dat zij den oudjes bereiden. Wij vragen auto's om op Dinsdag 25 Juni te kunnen rijden. Autobezitters, geeft U schriftelijk, telefonisch of mondeling op bij Mevr. C. Smitsde Wit, Rapenburg 82, tel. 2605. U bespaart het Comité veel moeite, wanneer U zich zoo spoedig moge lijk aanmeldt. Doe het nu! Het gironummer is nog steeds 80143. Een goed verstaander UITGIFTE VAN „ZOMERPOSTZEGELS". Oproep tot medewerking. Zooals bekend, is door de Regeering be sloten om gedurende de zomermaanden een serie postzegels met toeslag uit te geven, de z.g. Zomerpostzegels. De helft van de netto-opbrengst boven de frankeerwaarde komt ten goede aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bevorde ring van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten, welke het haar toeko mende bedrag zal bestemmen voor het oprichten en beter outileeren van afzon derlijke werkplaatsen voor arbeiders met geestelijke en lichamelijke gebreken, zoo- als:blinden, doofstommen, zwakzinnigen, invaliden, enz. De andere helft van de extra-opbrengst komt ten bate van de belangrijke orkesten in den lande. In verband hiermede heeft zich, op ver zoek van den Wethouder van Sociale Zaken, een klein werk-comité gevormd, dat zich speciaal met deze actie voor Leiden en Oegstgeest wil belasten. Wil deze actie echter succes hebben, dan zal. naast een ruimen offerzin va.a de In woners, beschikt moeten kunnen worden over een groot aantal dames, die genegen zijn daaraan medewerking te verleenen. Schriftelijk zullen daarvoor aangezocht worden de dames die zich reeds eerder met den verkoop van weldadigheidspostzegels bezig hielden. Waar echter met de uitgifte reeds over eenige dagen zal worden be gonnen, zouden wij het ten zeerste op prijs stellen, indien zioh reeds direct medewerk sters beschikbaar zouden willen stellen. Opgave hiervoor kan plaats hebben bij den heer J. Splinter, Hooigracht 5, secretaris van het comité, waar ook inlichtingen zijn te bekomen omtrent de wijze van verkoop der postzegels. Het werk-comité voor Leiden en Oegst geest is als volgt samengesteld: P. W. A. van Dam, voorzitter; J. Splinter Jr., Hooi gracht 5, secretaris: Th. W. Zouteriks, penningmeester: mevr. A, DriessenHof man, mevr. A, KeereweerRondeel, mevr. C. Smitsde Wit, mej. J. Knippels, leden. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZER(ESSEN). Uitslag van het eindexamen 4e en laatste groep, 3 candidaten. Geslaagd de heeren: J. Teeuwen, W. F. van Weizen en N. A. van Wijk, allen alhier. Afgewezen géén. In totaal zijn geëxamineerd 21 candi daten, waarvan zijn geslaagd 20 candida ten en afgewezen 1 candidaat. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Firma Teleng en Verplanoke, Oosler- straat 2B, Leiden; brood- en koek- bakkerij. L. Hoogendoorn, Lindenhovenstraat 63, Alphen a. d. Rijn; klompenmakerij. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Excursie naar de Ford-fabrieken en de Centrale Markthal te Amsterdam. Begunstigd door bij uitstek fraai zomer weer, aldus schrijft ons de secretaris, de heer Fred. A. Wempe, vertrok een aantal leden en introducé's van bovengenoem de Vereeniging afd. Leiden met een tou- ring-car van de V.I.O.S. te Wateringen naar A'dam, om allereerst een bezoek te brengen aan de Ford-fabrieken bij de Hembrug, daartoe door de directie wel willend in de gelegenheid gesteld. In de showroom werd het gezelschap ontvangen door den heer B. Volker, die de bezoekers namens de directie welkom heette. Direct daarop werd een rondgang gemaakt. Men volgde den chassis- en motorbouw, als mede de eindmontage der wagens, welke op den beganen grond plaats vindt en de carosserie-bouw en afwerking op een als bordes over ongeveer het halve oppervlak der fabriek zich uitstrekkende verdieping. Achtereenvolgens werden bezocht de carrosserieafdeeling, waar men de elec- tro-lasschers aan het werk zag en maakte kennis met het conveyor-montage-sy- steem, Alles geschiedt „op den loopenden band." Zoo zagen wij het langzaam op bouwen van een auto: de carrosserie op het eveneens electrisch gelaschte chassis plaatsen, de deuren inhangen; de moto ren en assen monteeren. Vlug is zoo'n wagentje gereed! Bijzonder interessant is de bewerking met de lakspuiten en de andere bewerkingen, noodig om een spie gelgladde wagen af te leveren. Zoo zien hier een 40-tal wagens per dag het levenslicht. Met de werkweek van 5 dagen dus 200 stuks p. w„ alleen voor Nederland. De fabriek is echter berekend op een fabricatie van het dubbele aantal. Nu werken hier 600 Hollanders, buiten het kantoorpersoneel dat uit 70 personen be staat. De voorzitter, de heer C. Ponsen, dank te den geleider voor zijn duidelijke uit leggingen. Na de koffietafel was de Centrale Markthal aan de beurt. Hier ontving de heer H. Steenbeek ons namens den direc teur van het marktwezen. De geweldige hal, met een oppervlak van 7000 M2„ werd betreden. Rondom zijn gaarnderijen uitgebouwd, waarop vele kantoren zijn voor de grossiers, die alle verhuurd wor den. Men bezocht de in vollen gang zijn de bloemenveiling. Het afmijnen op het electrische cijferbord was een aardig ge zicht. Na een bezoek aan de geweldige exhauster die voor versche lucht zorgt, werd de plm. 50 meter hooge toren be klommen, vanwaar een zeldzaam schoon panorama van A'dam te zien is. Het ge heel getuigde van een prachtigen opzet. Amsterdam waardig. De heer Ponsen was wederom de tolk der bezoekers, toen hij ook hier den geleider dankte voor den leerzamen ommegang. Via 't strand te Muiderberg waar een uur gepauzeerd werd langs Laren, Hilversum, Utrecht ging het naar de Sleutelstad terug. Een heerlijke autotocht bekroonde dezen dag, die naar aller mee ning bijzonder geslaagd was. Voorzitter en secretaris kregen van den heer J. v. d. Voet een compliment voor de organi satie. OPENING NIEUW GEBOUW CHR. JEUGDHULP. Een nuttige inrichting. Een nuttige instelling, die volledig de aandacht verdient, namelijk de Vereeni ging voor Chr. Jeugdhulp, heeft gister middag onder veel belangstelling haar nieuw ingerichte Toevlucht voor Vrou wen en kinderen geopend aan den Zoeter- woudsche Singel No. 99. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op vertegenwoordigers van het Gemeente bestuur, de Ned. Herv. en Geref. Gem., ds. Thomas, mr. H. L. M. Sark als vertegen woordiger der F.I.O.M. uit Den Haag. dr. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst, de wijkpredikant ds. Punselie, vertegenwoordigers van Armenraad, Maat schappelijk Hulpbetoon en diverse be stuursleden van zustervereenigingen, die allen door de presidente, mej. Eigeman, recht hartelijk welkom geheeten werden. Mej. Eigeman begroette allen in de gezel lige huiskamer voor de meisjesverpleeg- den, die feestelijk met diverse bloemstuk ken getooid was en zij herinnerde er aan, hoe met deze opening een lang gekoesterde wensch is vervuld. Spr. wees er op, hos men straks zou kunnen constateeren, hoe ver dit nieuwe huis een verbetering blijkt te zijn, in vergelijking tot het vorige aan het Utrechtsche Jaagpad. De toekomst legde zij daarbij in 's Hee ren hand. Mej. Eigeman verzocht hierop ds. Punselie den zegen uit te spreken over het nieuwe gebouw. Deze voldeed hieraan in een bede, waar in hij het huis wijdde aan de Chr. Barm hartigheid, daarbij den zegen afsmeekend voor hen, die het huis moeten leiden. Mej. Eigeman herinnerde er vervolgens aan, hoe nu 10 jaar geleden een toevlucht aan het Utrechtsch Jaagpad werd ge opend, voor haar die in ongelegenheid waren geraakt en hoe deze bedoeld was als een middel om moeder en kind bijeen te houden. Het medeleven van velen is groot geweest, getuige o.a. de gemeente- RAPPORT DER COMMISSIE- SCHORER VERSCHENEN. Thans is verschenen het rapport der commissie-Schorer over de oorzaken van de ramp van de „Uiver". De commissie concludeert dat het buitengewoon slechte weer de hoofdoorzaak was van het ongeluk, doch is van oordeel, dat tevens de ongunstige vliegeigen- schappen van het toestel bij slecht weer en de geringe practijk der piloten in het vliegen met dergelijke toestellen er tevens toe hebben meegewerkt. Blikseminslag is niet onmogelijk, doch wordt onwaarschijnlijk ge acht. (Men zie voor verdere bij zonderheden 2de pag., 3de Blad). lijke subsidie en de onlangs georganiseerde Poppen tentoonstelling, waarvoor spr. har telijk dank bracht. Toch was er ook wel critiek van hen, die denken als 50 a 60 jaar geleden en meenen, dat door hulp aan de ongehuwde moeder het kwaad juist in de hand gewerkt wordt. Het bestuur huldigt evenwel een andere opvatting. Spr. bracht tenslotte hartelijk dank voor al hetgeen in de afgeloopen 10 jaren is ge daan. Mej. Leget, de directr. van 'thuissprak vervolgens haar vreugde uit over het feit, dat het werk nu beter en op ruimer schaal kan worden voortgezet. Voor het bereikte uitte zij haar dank, speciaal aan de da mes Eigeman en Kors voor haar persoon lijken steun. Met een enkel woord wenschte de vertegenwoordigster van den Nederl. Chr. Vrouwenbond mevr. v. Heemskerck— van Beest het bestuur geluk met deze ope ning, evenals mr. Sark namens de F.I.O.M. Deze wees in het bijzonder op het verheu gende feit, dat in een tijd, waarin bijv. Den Haag het Tehuis moet sluiten. Lei den een nieuwe woning kan betrekken. En wel juist ln de nabijheid van het Acad. Ziekenhuis, waar zooveel ongehuwde moe ders zijn. Hier kunnen de kinderen en moeders eenlgen tijd in een veilige en rustige sfeer vertoeven, de band tusschen moeder en kind kan er versterkt worden. Spr. hoopte, dat dit huis een zegen in haar leven zal zijn. Ook dr. Horst getuigde namens den Geneeskundigen dienst van zijn vreugde over deze opening en achtte het een ge luk, dat hier wordt opgebouwd, daar waar men elders moet afbreken. Spr. verklaarde, dat men op zijn medewerking kan reke nen. Een aardig moment was het, toen een der kindertjes een versje reciteerde, onder overhandiging van de fraai geëncadreerde en met bloemen versierde spreuk „De Heer zal voorzien" aan het Bestuur, waarna het officieele gedeelte van dezen middag be ëindigd was. De thee werd rondgediend, waarna men met veel interesse een rondgang door het gebouw maakte en slechts lof kon hebben voor de sobere, doch keurig afgewerkte en doelmatige inrichting. Ook wij mochten een uitstekenden in druk opdoen van deze twee huizen: het een, het z.g. moederhuis, het andere het kinderhuis. De vroolijke, lichte kleuren, waarin alles is gehouden, de reine verzor ging, alles getuigt ervan, dat hier met liefde voor de verpleegden te werk is ge gaan en met weinig middelen een sum mum aan doeltreffendheid is bereikt. Wij wandelen door de kamer van de directrice, de keuken met bij-keuken, be wonderden de installatie der Centrale ver warming (geplaatst door de fa. Kersbergen uit Utrecht), zagen de met zorg ineerichte speciale kamer voor moeders en kinderen, de frissche naaikamer en op de bovenste etage de 10 kamers voor de moeders. Nog zijn daar de kamer voor de assistente, de slaapkamer der directrice, een fraaie bad kamer en in het kinderhuis o.a. een ruime ziekenzaal, en kleuterslaapkamer met slaapzaal, waarin de aardige waschfon- teintjes opvallen. Beneden de royale sDeel- zaal met practische stoeltjes, vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsschool en een spreekkamer van de Directrice. Een heerlijke speeltuin met een zandbak ver hoogt den goeden indruk, die mede ont staat door het feit, dat overal een aardig uitzicht is vanuit de serre's, omlijst door in lichte kleuren gehouden gordijnen. Wij mogen dan ook het Bestuur wél ge- lukwenschen met deze nieuwe Toevlucht, die zoo juist voldoet aan de diverse voor schriften van de Inspecteur, waardoor een cachet van degelijkheidd cp het geheel is gelegd. Wie eenigszins op de hoogte is van het vele, dat voor de inrichting van een dergelijk gebouw vereischt is, kan met vuldoening constateeren, dat hier door de leidsters met kennis van zaken te werk is gegaan. Moge dit nieuwe gebouw wederom velen tot steun en kracht zijn! BINNENLAND. Het Uiver-rapport verschenen. (3e Blad), Onthulling van het Van Heutsz-monu- ment door H.M. de Koningin. (3e Blad). De opening van den Volksraad. (Uit Ned. Oost-Indië, 3e Blad). Het vetvraagstuk en de vleeschvoorzle- ning; conclusies van de Ver. van Veewei- ders en mesters in Nederland. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De eerste dag der Hollandia-wedstrijden (Sport, 2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp inzake cumulatie van inkomens en pensioenen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Naar algemeene vlootbesprekingen? (Buitenland, le Blad). Het Japansch-Chineesch conflict om Noord-China. (Buitenl., le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De voorzitter bedankt. Wij vernemen, dat prof. dr. J. de Vries, voorzitter van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde, in verband met de beslissing betreffende den v. d. Hoogt- prijs als bestuurslid is afgetreden. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „De lagere dieren als studieobject bij de vergelijkende Phy- siologie, Pathologie en Toxicologie", de heer C. M. Wijkmans, geboren te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid mej. E. G. E. Hoogkamer (Den Haag) en de heer J. Wiarda (Den Haag). Voor het examen 3e stuurman groote stoomvaart slaagde onze stadgenoot de heer J. H. Kasten. De heer A. L. Boot, oud-inspecteur der directe belastingen alhier, is bij reso lutie van den Minister van Financiën be noemd tot lid en voorzitter van de com missie voor het in September en October 1935 te houden vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. Geslaagd voor het examen voor Rijksklerk der Registratie en Domeinen, bedoeld bij art. 150 van het Ambtenaren- besluit Belastingdienst, de heer G. J. van Houten, alhier. Op Maandag. Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. zal hier ter stede een col lecte gehouden worden voor het Onder steuningsfonds van Oud-Militairen, hunne weduwen en weezen. Het Koninklijk Militair Invalidenhuis alhier geeft huisvesting aan oud-mili tairen, die geen naaste familie hebben, doch velen die nog gehuwd zijn kunnen met hun pensioen moeilijk rondkomen. Wij bevelen deze collecte bij onze stad- genooten aan. De Jongelings-Vereeniging Pred. 12 la heeft in haar gebouw aan de Jan- vossensteeg haar vier-en-zeventigste jaar feest gehouden. De bijeenkomst, welke een zeer gezellig verloop had, werd door vele leden bijgewoond. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen om het vijf-en-zeventigjarig be staan op luisterrijke wijze te herdenken. /i'VP^n

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1