LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 Juni 1935 ZOMERSCH KUNSTGENOT. BURG. STAND VAN LEIDEN UIT DE BONTE WAERELD. O- ITALIË. liet conflict met Abessynië. In officieele kringen te Londen wordt ontkend, dat aan de regeering een nieuw plan zou zijn meegedeeld tot bijlegging van het Italiaansch-Ethioplsch conflict, zooals de ..Daily Herald" had gemeld. Bevestigd wordt, dat de Italiaansche pers haar anti-Britsche campagne sinds Maandag gestaakt heeft. Men acht het mogelijk, dat de vervanging van sir John Simon door Samuel Hoare, als Britsch minister van buitenlandsche zaken, tot een wijziging in de houding van Engeland zou kunnen leiden. De verschepingen van troepen en oor logsmateriaal naar Oost-Afrika worden zonder onderbreking voortgezet Uit Li- vorno vertrok weer een regiment van de Sabaudla-divlsie en een afdeellng berg- artUlerlsten. Naar uit Addis Abeba vernomen wordt, heeft de halve Italiaansche kolonie Ethio pië verlaten en is naar Eritrea vertrok ken De andere helft van de Italianen in Ethiopië houdt zich gereed, om omstreeks half Juli te vertrekken De correspondent van de „Chicago Tri bune". David Darrah is uit Italië uitge wezen wegens het schrijven van tenden- tieuse artikelen. De Milaneesche Popoio d'Italia. het blad van Mussolini, bevat een artikel van zijn Romeinschen correspondent over de hou ding van den Volkenbond, ten opzichte van Japan en van Italië. Het blad merkt op, dat de Volkenbond zich ten aanzien van Japan stilhoudt en dat land feitelijk de vrije hand laat Wij zijn, zegt de cor respondent. getuige van gebeurtenissen van groote beteekenls. waarbij vergeleken de Abessynische kwestie van onbeteeke- nenden omvang lijkt. Maar niemand zegt of doet iets, de z.g. openbare meening is stom. China is lid van den Volkenbond, maar het statuut blijft even onwerkzaam als een oude tekst van Confucius. Japan heeft op schitterende wijze het vraag stuk van Genéve opgelost, door zich uit den Volkenbond terug te trekken, waar door het de volledige onafhankelijkheid heeft verkregen voor zijn politiek, die in deze altijd volslagen souverein is geweest. Duitschland heeft het voorbeeld van Ja pan gevolgd en daardoor zijn volle vrij heid herwonnen. Duitschland is een dy namische staat en Japan eveneens, beide hadden een rekening te vereffenen De Volkenbond trachtte hen in den weg te komen, maar faalde in beide gevallen. .De priesters van Genève", gaat de schrijver voort. „zijn de patriarchen van het verleden. Zij zijn conservatief en dog matiek. Maar de geschiedenis is revolu tionair. De jonge volken, die een plaats in de zon behoeven, eindigen het een na het ander met zich van Genève terug te trekken. De Volkenbond is een verzeke ringsinstituut tusschen gevestigde rijken en als zoodanig wil het doorgaan, allen veroordeelende, die niet voor eeuwig de bestaande ongerechtigheden willen aan vaarden. Het voorbeeld van Japan en Duitschland toont dat de mummificatie niet kan worden voorgeschreven. En dat de aanwezigheid te Genève een dienst is, bewezen aan hen. die er van profiteeren, maar geen verlichting". HONGARIJE. Rede van Goemboes. In den loop der debatten over de mach tigingswet heeft minister-president Goemboes een langdurige redevoering gehouden, waarin hij zich in de eerste plaats bezig hield met problemen van binnenlandsche en economische politiek. In buitenlandsch politiek opzicht legde de premier er den nadruk op, dat het in het belang van het volk was, dat de alge- meene lijn van de buitenlandsche poli tiek ook verder gekarakteriseerd zou worden door zekere kalmte en het bewust zijn. dat, ofschoon Hongarije een klein land is, zijn positie in het Karpathen- bekken het er toe voorbeschikt een belangrijke rol te spelen. De gedachte der nationale eenheid is geen kliekpolltlek. In de koningskwestie kon spr. slechts zijn vroegere verklaringen herhalen en er den nadruk op leggen, dat de natie uitsluitend in den zin van haar historische roeping geleld wordt. De her vormingen op grondwettig gebied wil spr. tezamen verwerkelijken en wel na uitvoe ring van de economische hervorming Voorts zelde Goemboes. dat de onder handelingen met de mogendheden, die de Protocollen van Rome hebben geteekend en met Zwitserland,. Tsjecho-Slowakije en Duitschland ten doel hebben, afzet mogelijkheden voor de Hongaarsche land bouwproducten te vinden. De prijzen politiek der kartels moet herzien worden. De beste prijsregelingspolltiek bestaat hierin, den uitvoer van goederen in dienst van de prijsdaling te stellen langs den weg van buitenlandsche handelsverdragen. De staatsschuld bedraagt 1854 millioen, er moet ernstig naar gestreefd worden, de handelsschulden te veranderen in schul den op langen termijn. Wat betreft de sociale kwesties: een volledige Zondagsrust moet worden inge voerd met uitzondering van de brood- en melkverzorging. De fooien zullen met het oog op het vreemdelingenverkeer pro centueel worden vastgesteld. De 48-urige werkweek moet worden ingevoerd met verzekerde bescherming van minderjarigen en vrouwen. VEREENIGDE STATEN. De N.R.A. verlengd. Gisteren heeft de Senaat met 41 tegen 13 stemmen de voorloooige verlenging van de N. R. A. goedgekeurd. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Zeker, zeker, het is een moeilijke tijd. Ook voor de schilderende kunstenaars, over wier doen en laten ik u, lezers, pleeg in te lichten. Maar deze heerlijke zomer tijd verdrijft althans cenigszins de scha duwzijden van hun bestaan en doet de zon schijnen op hun zoo sympathiek stre ven, der inenschiieid schoonheid te bren gen. De menschheid waardeert dat niet altijd voldoende en vergeet te vaak dat de artist van den hem toegezwaalden lof alléén niet leven kan Hoe hij zich er, des ondanks. door heen werkt het is mij, die er zoo talloos velen van nabij kon vol gen. immer een van bewondering vervuld raadsel geweest Maar met den zomer wordt hun leven lichter en kleuriger. De landschapschilder trekt er op uit, de figuurschilder behoeft zich niet meer arm te stoken om zijn model op temperatuur te houden, de dilettant zelfs gaat zijn zaligste uren tegemoet als hij zijn vacan- ties gebruiken kan om zich gedurende lut tele weken artist te voelen. Gebenedijde zalige zomertijd! Toch kan de boterham niet uit het gezicht verloren worden. Het exposeeren moet voortgezet en het nieuwste, ook het goedkoopste in gebruik is thans het exposeeren in de open lucht, in, op, langs en tegen een vrachtauto aan die ergens op een mooi plekje, doch in de nabijheid van veel menschen, wordt neergezet Het is nog zoo gek niet en vindt grond in de historie. Men is een beetje vergeten dat een kleine honderd vijftig jaar geleden de kunst handel niet anders bedreven werd en dat op zomersche kermissen in Holland, de Italiaansche kunstkramen rijke en prachtige tenten steeds veel bekijks trokken en goede nerl-e; deden. De Bul la's, Cossa's, Tessaro's, Caramelli's, alte- maal nog namen van klank in het kunst bedrijf, deden oorspronkelijk wat de artisten met de vrachtauto thans doen. En wie in Parijs een beetje thuis is, weet van de Fondatlon Bergère, die, elke week één dag, dor jonge artisten langs de trot toirs laat exposeeren, elke week een andere boulevard tot salon der nog onbe kende beroemdheden promoveerend En waarom zouden ze niet! Den jongeren wordt gemeenlijk geen kasteel Nijenrode aangeboden. Waar ze bovendien ook maar gevaar zouden loopen van gestolen te orden, na door diverse vereenigingen van huisvrouwen bezocht te zijn. Dan zijn de dansvloer bij Hamdorff of de hal van menig strandhotel nog altijd verkieselijker Vermoedelijk ook weer kansen biedend. Het is volstrekt niet bui tengesloten. dat men zich. al dansend, voor een Jan Sluyters emporteert, of, na een heeten middag aan het strand, de koele kunst van een Piet Moudriaan eerst gaat waardeeren. Het heeft mij altijd ge makkelijker toegeschenen de kunst aan het volk, dan het volk naar de kunst te krijgen, maar het lastigste is misschien, de kunst aan den man te brengen. De zomer biedt een onbegrensd aantal moge lijkheden. En als het nu weer bij mogelijkheden blijft? Dan. broeders van den penseele, nog niet getreurd. Zoo gek kan de tijd niet wezen, of hi) is al meer vertoond. En dé kunst is er altijd weer safe uit te voor schijn gekomen al hebben er enkele be oefenaars het bijltje bij neergelegd. Deze jaren doen vaak denken aan de eerste jaren na de Fransche revolutie van 1792 U kent uit die jaren natuurlijk den schil der Evariste Gamelin. U kent hem niet? Nu, eerlijk gezegd, ik ook niet. Maar hij is de held van dien fameusen roman van Anatole France, „Les dieux ont soif." Als u zich kostelijk wilt amuseeren met een Parijschen kunstenaarsbent uit die jaren, kan ik u dat boek als zomerlectuur ten zeerste aanbevelen. Gamelin ondergaat dezelfde misère die wij nu al een paar jaar lang aan den lijve voelen. De regeering. de Conventie in die dagen, deed al het mogelijke, „ze was kunst en wetenschap wel gezind, her vormde den kalender, stichtte speciale scholen en schreef wedstrijden in schilder en beeldhouwkunst uit, stelde prijzen voor kunstenaars beschikbaar om ze aan te moedigen richtte jaarlijksche „salons" in en opende de musea. Maar de Fransche kunst, tevoren zoo begeerd in Engeland, Duitschland, Rusland en Polen, vond in den vreemde geen afzet meer De liefheb bers der schilderkunst, de voor kunst ge- voellgen, groote heeren en financiers, wa ren of geruïneerd of het land uitgetrok ken of hadden zich verstopt. Terwijl zij die door de Revolutie rijk waren gewor den, boeren die zich nationale goederen toegewezen zagen, legerleveranciers en beursspeculanten hun weelde nog niet dorsten uit te stallen en overigens aan kunst vierkant lak hadden." Vervang Conventie eenvoudig door stadsbestuur of regeering en Fransche door Hollandsche en de toestand hier en van vandaag lijkt als twee druppelen water op die van voor honderd veertig jaar Alleen voor het „lak hebben aan kunst" zoude voor het tegenwoordige nog een extra aantal motieven aangevoerd kunnen worden. En toch heeft de schil derkunst een prachtiger opbloei gekend dan die welke de negentiende eeuw ge bracht heeft? Mogen derhalve ook onze Hollandsche schilders den moed niet verliezen en deze zomer hun gunstig zijn. De tijden zijn niet meer zoo gemoedelijk als toen Evariste Gameün met zijn kunstkooper monsieur Blaise en nog een stelletje dames en heeren, die de kunst beoefenden, in een groote Jan Plezier een weekje op stap gingen om een beetje „bulten te werken". Blaise gaf ze allerlei motieven aan de hand voor schilderijen, die hij dacht te kunnen gebruiken en onderwijl amuseer den de heeren zich kostelijk misschien niet geheel zuiver volgens de regelen der reln-leven beweging, doch die kende men toen nog niet zoo. En om zoo'n enkel klein vlekje behoeft men dien prachtigen histo- rlschen roman niet ongelezen te laten, waar men er geen bezwaar in ziet de aller nieuwste creaties in badcostuums te be- studeeren die van zomer tot zomer grilli ger, fantastieker en hyper-rein gewor den zijn. Met den zomer is voor den kunstver slaggever een korte rustpoos aangebroken. De exposities „en plein air" laat hij zwem men, „en pleine mer". Maar met een sta peltje mooie boeken gaat hij de duinen in of het water op, en verzamelt, rustig van de stilte genietend, nieuwe stof voor na de vacantie Geheel kunstloos blijft ook voor hem de zomer niet, reeds wenkt Amster dam met zomerfeesten, in België wordt Rops herdacht, in Frankrijk de Gou- courts. Doch onze aandacht blljve ln hoofdzaak op onze Hollandsche kunst ge- DE DUITSCHE KERKSTRIJD. MÜNCHEN. 14 Juni (Reuter), ln een massavergadering gisteravond heeft dr. Engel, de leider van de Duitsche Geloofs- beweglng van Ludendorff. scherpe aan vallen gedaan op de Katholieke Kerk; zijn betoog werd door de aanwezige Nazi's stormachtig toegejuicht. De vergadering had een seml-officieel kenmerk en betee- kent een hervatten van de vervolging der Katholieken in Zuid-Duitschland. „Onze aanval is gericht op alle Katho lieken, die hun trouw belijden aan de Kerk van Rome," verklaarde dr. Engel o.a„ en loegdc hieraan toe: „Het nieuwe Duitsche rijk wordt bedreigd door het politieke Katholicisme, dat de denkbeelden van een totalen staat en de rassentheorie, welke noodzakelijk zijn voor een zuiver en over winnend Duitschland. niet erkent." Toen de naam van kardinaal Faul'naber werd genoemd, werden van alle kanten ln de zaal kreten gehoord als: „Hang hem óp", en toen de spreker zinspeelde op de verschillende Katholieke leiders werd ge roepen: „Stuur ze naar Rome terug". DUITSCH VLIEGER VEROORDEELD. PARIJS. 14 Juni V.D.) Uit Straatsburg wordt gemeld dat een Dultsch vlieger die verleden week een landing moest maken nabij een Fransch militair kamp te Bltche gisteren is veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf en 100 francs boete wegens overtreding van de luchtvaartreglementen. EEN REDE VAN BENESJ VOOR ZIJN VERTREK UIT MOSKOU. MOSKOU, 14 Juni (Reuter Het Sovjet- Telegraaf-Agentschap meldt dat de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken Benesj voor zijn vertrek uit Moskou ln de Tsjechische legatie een rede heeft gehouden voor de vertegenwoordigers der Russische en buitenlandsche pers. Benesj schetste de geschiedenis van de betrekkingen tusschen beide landen, wees op de noodzakelijkheid van collectieve vei ligheidspacten en verklaarde, dat hij steeds aanhanger van het Oostpact, het Donaupact en andere veiligheidspacten was geweest Aangezien het onmogelijk was gebleken een Oostpact tot stand te brengen had hij alles gedaan om althans een deel daar van te verwezenlijken. Hferin stemden de belangen der Sovjet Unie en van Tsjecho- Slowakije overeen. In zijn reis naar Mos kou verklaarde Benesj de bekroning van zijn buitenlandsche politiek te zien. Hij had zich ervan overtuigd, dat de Sovjet- Unie den vrede wenscht, den vrede noo- dlg heeft en een vredespolitiek voert. Weliswaar bewapende zich ook Sovjet- Rusland, doch het bewapende zich om zich te verdedigen, aangezien het geen enkele agressieve bedoeling had. I1ET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN TOKIO, 14 Juni (Reuter). Een telegram uit Peking aan 't agentschap Rengs doet ten interessante voorspelling. Maarschalk Woe Fel Foe, de oude bevelhebber in Noord China, die al zijn macht verloor na zijn nederlaag tegen Tsjang Kai Sjek ln 1927, zou waarschijnlijk aan het hoofd van het nieuwe bestuur aldaar komen. DE OUD-FRONTSTRIJDERS. LONDEN, 14 Juni (Reuter). Een dele gatie van het „Britsche Legioen", zal 13 Juli naar Duitschland vertrekken om de kwestie te onderzoeken, voor het zenden van delegaties uit de vroeger vijandelijke landen naar het groote congres van oud strijders, dat het volgend jaar wordt ge houden. De secretaris van het „Britsche Legioen" zeide. dat de officieele uitnoodiging van de Duitsche regeering nog niet is ontvan gen, maar elk oogenblik verwacht wordt. De Britsche delegatie zal ontvangen worden door de generaals Von der Goltz en Rheichart. De delegatie zal onderzoe ken, welke geest er onder de Duitsche oud-frontstrijders heerscht en of deze er op gesteld zijn de hand der verzoening te drukken. ITALIË EN ABESSINIË. ROME, 14 Juni. (Reuter). Alle lucht vaart-specialisten van de lichting 1903 en de daarop volgende zijn onder de wapenen geroepen. Dit zijn 5 a 6000 man. PARIJS. 14 Juni. (Reuter). In een inter view met de „Excelsior" verklaarde Musso lini: De zaken met Abessynië zullen haar logische conclusie vinden. Italië is zich van zijn bedoelingen bewust. Onze grenzen worden werkelijk sterk bedreigd, en dit noodzaakt ons om de kwestie der verhou dingen tusschen Italië en Abessynië te stellen op de meest krasse en radicale wijze TE GEFORCEERDE MARSCH KOST 5 SOLDATEN HET LEVEN. MUNCHEN, 14 Juni (V.D.). Tijdens de manouvres in de Beiersohe bergen van het te Regensdörfer gedetacheerde regiment infanterie, zijn 5 soldaten tengevolge van een te geforceerde marsch langs open wegen in groote hitte en met zware bepak king overleden. richt. Deze zit dieper in de put dan men denkt, Hoe ze er uit komt is een probleem dat de overpeinzing waard is. Geen beter gelegenheid tot bepeinzing dan een rustige avond aan het strand of een middag in de schaduw der Geldersche eiken. De zee, de plassen Brabant en Drenthe, Wolfhezen en Nieuwkoop daar zijn de bronnen geweest eener Hollandsche kunst. De zomer is de tijd om die bronnen wederom te ontdekken Eerst als ons cos- mopolitlsme in de put gaat zitten komt onze kunst er weer uit. Het zal niet zoo glad gaan maar het zal toch moeten. Enfin laten wij er van den zomer vast eens over denken. J, H. DE BOIS. DE RAMP IN DUITSCHLAND. het aantal slachtoffers. BERLIJN, 14 Juni (Reuter) Het aan tal slachtoffers van de ramp teRheimsdorf is thans als volgt: gedood 52, ernstig ge wond 75, licht gewond 300. Het gevaar voor nieuwe ontploffingen schijnt gewe ken te zijn, hoewel te middernacht nog vlammen uit het puin opstegen. Hel ge bouw was de eenlge fabriek voor ontplof bare stoffen, welke krachtens het verdrag van Versailles voor het leger was toege- staan.Er werd voornamelijk dynamiet en kruit gemaakt. Sedert eenigen tUd werd dag en nacht gewerkt ln drie ploegen. Het aantal werklieden bedroeg 7.000, maar toen de ontploffing plaats had, bevonden er zich slechts 300 in de fabrieksgebouwen De eerste ontploffing ln dit bedrijf had plaats ln 1917, de tweede ln 1925, maar die van gisteren is de hevigste. WITTENBERG, 14 Juni (Reuter) Op de plaats van de ontploffing is het op- rulmingswerk in vollen gang. Als teeken van rouw zijn alle bioscopen en andere ontspanningsgelegenheden gesloten. In alle straten ziet men met planken dicht gespijkerde etalages en beschadigde da ken. Volgens de laatste mededeelingen zijn tot nog toe 26 dooden geborgen. Een groot aantal lichtgewonden hebben het werk reeds hervat. In de straten van Wit tenberg ziet men vele menschen die zijn verbonden. De oorzaak van de ramp moet, naar vermeld, worden gezocht ln een be drijfsongeval. waardoor een brand ont stond die op zijn beurt de ontploffing ver oorzaakte. Telefoongesprekken der buitenlandsche correspondenten, die berichten doorzen den over de ramp, worden over officieele lijnen geleid en telkenmale worden deze gesprekken afgebroken. Ook zijn ver schillende Journalisten gearresteerd, doch na eenlge uren weer vrijgelaten. WEER STAKING IN AMERIKA. TOLEDO (Ohio), 14 Juni. (Reuter). De arbeiders in de electriclteltsbedrijven der Edison Maatschappij alhier hebben ge stemd voor een onmiddellijke hervatting der staking en zijn begonnen met voor de fabrieken te posten. DE MOORD TE MARSEILLE. MARSEILLE, 14 Juni. (Reuter). De drie mannen beschuldigd van den moord op Koning Alexander van Joegoslavië zijn ge confronteerd met een valles, onlangs aan een Parijsch station gevonden en dat een aantal wapens bevat. De beschuldigden weigerden te antwoor den. EEN SLACHTOFFER VAN MASSAVERGIFTIGING. PARIJS, 14 Juni (V.D.) De Fransche medicus dr. Jerner, een der aanzittenden aan het banket van het Medisch Genoot schap van Noord-Frankrijk te Amiens op 2 Juni 11, waarbij zich 150 vergiftlgings- gevallen voordeden, is gisteren aan de ge volgen overleden. ORKAAN OVER RUSLAND. MOSKOU, 14 Juni (Reuter) In het district Belobelsk (republiek Basjkir) zijn groote verwoestingen aangericht door een orkaan welke 28 minuten aanhield. De gewassen werden door hagelslag gedeelte lijk vernield. Veel vee is verloren gegaan. Ook menschenlevens zijn te betreuren. Ten gevolge van een wolkbreuk werd bouw-materiaal 10 K M. ver weggespoeld. Boomen werden ontworteld. De regeering heeft bijzondere hulpmaatregelen voor de geteisterde gebieden georganiseerd. HONGAARSCHE OUD-STRIJDERS BIJ MUSSOLINI. BOEDAPEST, 14 Juni (Reuter). Uit Rome wordt gemeld, dat een Hongaarsche delegatie van voormalige frontstrijders- officieren te Rome door Mussolini ontvan gen is. Mussolini eaf uiting aan ziln waar- öeering voor de Hongaarsche natie en zijn sympathie voor de Hongaarsche zaak Hij was ervan overtuigd dat Hongarije de moreele kracht zou hebben het juiste oogenblik af te wachten, om met succes te kunnen optreden tot wiiziglng van den tegenwoordigen toestand. Ook Italië stond voor belangrijke gebeurtenissen en was tot bescherming van zijn belangen ge noodzaakt geweest te mobiliseeren. De Hongaarsche officieren zouden deze mobi liseering van nabij kunnen gadeslaan. de ontvoerders VAN george weyerhaueser. TACOMA. 14 Juni (V.D.) De gear resteerde medeplichtigen bij de ontvoering van den 9-jarlgen George Weyerhauser, Harmon en Margaret Waley. die hun schuld hebben bekend, zullen tengevolge van een compromis, dat zit hebben gesloten met de Federale autoriteiten waarschiln- lijk aan de hen wachtende doodstraf ont snappen Volgens de nog niet bevestigde berichten zullen zij alleen volgens de Lindbergh-wet worden vervolgd aangezien zij zich bereid zouden hebben verkaard de politie mededeelingen te doen omtrent William Mahan hun medeplichtige en de hoofdschuldig, bii de ontvoering, op wien de politie in Montana en in Canada nog steeds lacht maakt. GEBOREN. Martlnus. zn. van J. Paats en H. Kuperus Johanna Maria, dr. van K. Schaafstra en M. J. Jong. on'wrvkoiiwd F. G. T. Lovlnk, Jm. 30 j. en J. Zwaan, jd 26 j. gehuwd. J. Fontein jm. en A. Aldershoff jd. overleden. J. W. Vink, wedr. 69 j. hoe de buitenlander ONS ziet. Een bekend Parijsch Journalist, dié cenige dagen in Nederland heeft doorge bracht, geeft in zijn blad een aantal in drukken weer, die hij tijdens zijn bezoek aan ons land heeft opgedaan. Behalve eenige rake opmerkingen debiteert de Fransche journalist verschillende scha blone aardigheden, waardoor In zijn Ne derlandsche reisbeschrijving waarheid en verdichting broederlijk naast elkaar voor komen. Zoo lezen wij in zijn reisverhaal, dat het hem opviel, dat de Nederlandsche loco motieven alle van glimmend gepoetst ko perbeslag voorzien zijn. Daarentegen was de Franschman minder te spreken over onze spoorwegcoupés, waarvan de por tieren slechts vanaf de buitenzijde ge opend en gesloten kunnen worden. Opgetogen was de Franschman over het groote aantal fietsers en over de ldylli sche wijze, waarop verliefde paartjes arm in arm door de stad rijden en over de „practische" wijze waarop vaders en moe 1 ders hun kinderen in een rieten mandje op de fiets meenemen. Rijwielbewaar plaatsen ln de nabijheid van kerken moes ten volgens hem stimuleerend op het kerkbezoek werken. Van de Amsterdamsche grachten was zijns inziens de Heerengracht de mooiste De schrijver trok hieruit de conclusie, dat in de zeventiende eeuw de Amsterdamsche kooplieden meer in aanzien stonden dan keizers en prinsen. De journalist schijnt ook een bezoek gebracht te hebben aan verschillende Amsterdamsche markten Op het Amstelveld, aldus de schrijver, kan men alle soorten vogels koopen. Als eigenaardigheid vertelt hij, dat een ge kochte vogel in een zakje verpakt wordt, Het pleit voor de Hollandsche zindelijk heid, dat de haringventers een handdoek aan hun karretje hebben hangen. Iedere apotheek en drogist heeft als uithangbord een groote Turksche kop met wijd opengesperden mond. De Fransch man meent, dat dit is om het slikken van medicijnen aan te moedigen. Het hotel, waar de journalist gelogeerd heeft, schijnt hem best bevallen te heb ben, tenminste hij is vol lof over de uit stekende behandeling, die hij daar onder vonden heeft. Daar de journalist wel Dultsch, doch geen Nederlandsch kende maakte het opschrift ln de hotelkamer „Voor het kamermeisje 2 x bellen", een eigenaardige indruk op hem. Hij vond dan ook, dat de hoteldirectie vreemdsoor tige elschen aan haar gasten stelt. Daar entegen vond hij het Hollandsche ontbijt bestaande uit twee eieren, twee hamsoor ten, rookvleesch, worst, koude roastbeef verschillende kaassoorten, beschuit, ont bijtkoek, jam, boter, drie verschillende broodsoorten, haring, thee en melk iets unieks. EEN KOE OP DE BEKLAAGDENBANK. In Sovjet-Rusland werd een zaak voor de rechtbank behandeld, die in zijn soort aan de rechtzaken der middeleeuwen her innert. Toenmaals kwam het zeer veel voor, dat men onschuldige dieren voor het gerecht voerde, dat dikwijls ook de dood straf eischte. Een boer uit de Kaukasus was ontevre den over zijn koe. Hij wendde zich tot de rechtbank en diende een aanklacht tegen het dier in aangezien het te weinig melk leverde. Merkwaardigerwijze werd deze klacht niet afgewezen, integendeel, het onmiddellijk, bijeengeroepen landsgerecht besloot de koe voor het gerecht te dagen Men ging. zelfs zoo ver het onschuldige dier een verdediger aan te wijzen, die zooals de Russische bladen omtrent dit zonderlinge geval berichten, een gloedvol pleidooi hield Allereerst werd den boer een verhoor afgenomen Hij betuigde zijn on tevredenheid over de koe en verlangde dat deze gestraft, zou worden. Vervolgens hield de verdediger ziln pleidooi. HU wees er op. dat niet de koe de schuldige was doch de boer zelf die het dier slecht be handelde en het te weinig voeder gaf Slechts aan deze omstandigheid was het toe te schrijven, dat de koe niet de vol doende hoeveelheid melk leverde. De recht bank, die tot dezelfde overtuiging kwam sprak de koe vrij; de boer daarentegen kreeg een ernstige vermaning om in hri vervolg voor betere voeding van het dier te zorgen. v&ltfS v ,0°^ 8-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2