Oostersch vorst bezocht Leiden 6»te Jaargang VRIJDAG 14 JUNI 1935 No. 23074 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. i LEIDSCH DAGBLAD PR1JS DER ADVERTENTIES: 39 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordetndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn? per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f-portokosten.' (voor binnenland f.0.89 per S mnd^ Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. LEIDSCHE BUITENSCHOOL EN EUTERHUIS TE KATWIJK AAN ZEE. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van ir. W. J. odderman heeft de gewone jaarlijksche ledenvergadering van de Vereeniging Herstellingsoord „De Leidsche Buiten- hooi" plaats gehad, waar de jaarver- 'agen en de jaarrekeningen werden goed gekeurd en overigens de reglementaire -gendapunten zijn behandeld, j Uit het verslag van den secretaris, mr. F. D. L. Gunning, bleek, dat, ondanks vele lorgen en moeilijkheden, het werk gesta- ig in omvang toeneemt, hetgeen niet te verwonderen is, gezien de prachtige re- ltaten, die op Buitenschool en Kleuter- buis behaald worden met de bestrijding van de tuberculose. Bijna zonder uitzondering kunnen alle tinderen na verloop van tijd geheel ge heel genezen en volkomen, gezond worden ontslagen. Op de school wordt onderwijl gezorgd door een min of meer persoonlijk con tact tusschen onderwijzersessen) en de kinderen, dat deze met hun lessen niet achter raken bij hun klasgenooten op hun eigen school, hetgeen als regel vrij wel gelukt. De Buitenschool was in 1934 dermate zet, dat dikwijls een nijpend gebrek aan ruimte zich deed voelen. Het bestuur heeft daarom plannen gemaakt, welke in- schen geheel gereed zijn, voor het bou- en van een nieuwe eetzaal. Helaas kon, hoewel van Rijk en particulieren belang rijke giften werden ontvangen, wegens gebrek aan de noodige middelen met den bouw nog geen aanvang worden gemaakt. Ook het Kleuterhuis was in 1934 goed bezet. In het eerste halfjaar waren ge- ruimen tijd alle 20 bedjes in gebruik. In het tweede halfjaar liep de bezetting sterk terug, hetgeen voornamelyk zijn oorzaak vindt in de Gemeente Leiden, die steeds minder kinderen uitzond. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer E. H. Moens, bleek, dat door de enorme vermindering der subsidies, waarvan de Vereeniging grootendeels be staat, het op den duur niet mogelijk zal lijn het werk op denzelfden voet te blij ven voortzetten, indien niet krachtigen steun wordt verkregen van particuliere tijde. De contributies toch bedroegen over 1934 slechts f. 472,20, terwijl de uitgaven jaarlijks bedragen voor Herstellingsoord ruim f. 23000, voor Onderwijs f. 5900 en voor het Kleuterhuls nog circa f. 12000. Het ls daarom te hopen, dat de toene mende belangstelling van overheid en particulieren, waarin het werk, waarvoor het bestuur, de geneesheer, de beide di rectrices en hun assistenten en de onder wijzersfessen) zich zooveel opoffering ge troosten, zich mag verheugen, ertoe zal leiden, dat velen zich zullen opgeven als lid of donateur, of zullen steunen door een bijdrage ineens. GEM. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZER (ESSEN) Uitslag van het eindexamen akte L.O. Se groep (6 candidaten). Geslaagd de hee- ren: H. A. J. Franke, H. J. van Hattum, B. A. Horikx, P. J. Nieboer en D. Plu, allen alhier en L, van Gogh, Den Haag. Afgewezen geen. DE LUSTRUMFEESTEN. De hengelwedstrijd. Zooals wij reeds eerder meldden, zal onder auspiciën van de Lustrumcommissie van het L.S.C. ter gelegenheid van het a.s. 360-jarig bestaan der Leidsche Hooge- school op Woensdag 3 Juli in het Rijn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) een hengel wedstrijd worden gehouden. De wedstrijd zal aanvangen des voor- middags te 9 uur en zal 1uur duren. Alle deelnemers moeten om kwart voor acht op het Kaasmarkt-terrein aanwezig zijn, vanwaar gezamenlijk met de muziek van Ulrich's Kapel voorop naar de Wil- helminabrug zal worden gemarcheerd. Er zal gevischt worden om het zwaarste ge wicht aan visch, zijnde maatvisch. Als aas mag alleen deeg, brood of aardappel ge bruikt worden. Bij de voorbereiding van dezen wedstrijd heeft de commissie uit het L.S.C. veel medewerking ondervonden van de zijde van den Leidschen Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. De gelegenheid tot inschrijving bestaat uitsluitend a.s. Maandag en Dinsdag, des avonds van 810 uur aan het adres Bree- straat 41. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De kwestie-Marsman. Omtrent het conflict over het al of niet toekennen van den Van der Hoogtprijs aan mr. H. Marsman in de vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde vernemen wij nog, dat na de pauze het bestuur mededeelde, dat de zes be stuursleden, die aanvankelijk over de motie van afkeuring hadden meegestemd, bij na der inzien hun stemmen als blanco wenschten te zien beschouwd. Het gevolg hierva was dat de stemmen over de motie van afkeuring aan het adres van het hoofdbestuur staakten. Volgens het regle ment kon daarop de vergadering de beslis sing verdagen of deze aan den voorzitter overlaten. Men besloot tot het laatste, waarop de voorzitter, prof. dr. Jan de Vries besliste, dat de motie was verwor pen. Alom wer dop het nippertje de Dui zend gulden-prijs aan den dichter Mars man onthouden. Twee leden van de commissie voor Schoone Kunsten, mr. M. Nijhoff en Dirk Coster, hebben nog tijdens de vergadering hun functie als commissie-lid neergelegd. Eenige andere commissie-leden waren af wezig. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N.V. Modehuis v/h. H. Mack. In oprich ting. Breestraat 131—133, Leiden. Vennoo- ten: L. D. M. Timerman, Wassenaar: Wed. TimmermanWeenink, Wassenaar; J. Timmerman, Bussum en I. Timmerman, Leiden. Gebr. C. en L. Meeuwissen, (B.P.), Rust hoflaan 12, Sassenheim. Aannemersbedrijf. Vennooten: C. Th. Meeuwissen en L. J. Meeuwissen. Sassenheim. Handels Associatie Breedek. Stations straat 22, Alphen a/d. Rijn. Import van Z. Afrikaansche producten, agentuur- en commissiehandel. Eigenaar: W. Schram, Alphen a/d. Rijn. DE ARBEIDSBEURS. Op den 13en Juni 1935 waren 3743 (v. j. 3000) werkzoekenden ingeschreven. Foto Bleuzé. EXCURSIE „ONZE VLOOT'. Bestuur en leden van de afdeeling Lei den der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" brachten hedenmorgen een bezoek aan IJmuiden, waar twee torpedojagers en drie onderzeebooten werden bezichtigd, terwijl ook een korte tocht buitengaats werd ge maakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis. en natuurkunde, op proefschrift getiteld: N.N'-Dibenzyl-aethyleendiamine, de heer G. Lob, geboren te Brussel; idem op proef schrift getiteld: Explosieve stofwolken, de heer W. P. M. Matla, geb. te 's-Graven- hage. Geslaagd zijn: voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid de heer J. W. M. Aarts (Den Haag): voor het doctoraal examen wis_ en natuurkunde, hoofdvak Sterrekunde, de heer P. P. Bruna (Gro ningen): voor het doctoraal-examen In disch Recht de heer Ir. Ong Swan Yoe (Oegstgeest). Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. W. A. Thomee (Oegst geest), en de heeren A. M. Laterveer (Was senaar), G P. C Koolhaas (Leiden), H. Broekema (Den Haag); voor het arts examen eerste gedeelte mej. J. C. G. Ta- bingh Suermondt (Nijmegen), en de hee ren R. D. Tuin (Den Haag). M. Miete (Scheveningen). Bevorderd zijn tot arts de heeren M Schreuder (Leiden). R. Ster- ringa (Haarlem). In het Voorloopig Verslag over het bezuinigingsontwerp zijn sommige leden van oordeel dat Leiden het centrum is der Orientalia en daaruit kan het Hebreeuwsch niet worden weggenomen. Beter ware het dan nog, den leerstoel in de godsdienstge schiedenis op te heffen. Sommige leden verklaarden ook ernstige bezwaren te hebben tegen de voorgenomen opheffing van den leerstoel in de Romaan- sche taal- en letterkunde aan de rijks universiteit te Leiden. Gisterenavond vond in den tuin van „Oud Hortuszicht" een concert plaats van de Arb. Muziekver. „Nieuw Leven" met medewerking van den bekenden hoboïst Jaap Stotijn en het Trombone kwartet ge vormd door de heeren Herman Poons, Joop Bungenaar, Koos Platteeuw en Joop Hellemond. Het mooie programma viel bij de vele aanwezigen zeer in den smaak, ter wijl in het bijzonder het spel van Jaap Stotijn een groot succes afdwong. Het was een prachtige avond! Door de politie is naar Duitschland uitgeleid de 35-j. Duitscher J. M. G. J„ die geen middelen van bestaan had. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vloot besprek in gen. Von Ribbentrop is gisteren om 18.53 uur per vliegtuig uit Muenchen op het vliegveld Croydon geland. Hij beperkte zich tot de verklaring, dat de DuitsohEngelsche vlootbesprekingen een bevredigend verloop hebben. De Fransche minister Laval confereerde gisteren langdurig met den minister van Marine en den chef van den generalen staf over het antwoord van Frankrijk op de mededeelingen van Engeland, inzake de resultaten van de vloot-onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland. Men gelooft, ofschoon van officieele zijde hierover niets wordt meegedeeld, dat Frankrijk niet zal weigeren de moge lijkheid te bestudeeren van een toestaan aan Duitschland van een vloot die 35 proc. Is van de Britsche. Men wijst er echter op, dat Frankrijk een langere kustlijn te verdedigen heeft dan Duitschland en dat het koloniën heeft, die ver van het moederland liggen. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de troonopvolger van Saoedië, Emir Ibr. Saoed met gevolg gistermiddag een bezoek aan onze stad gebracht, waarbij de'gasten Werden rondgeleid door prof. dr. C. Snouck Hurgronje en prof. dr. A. J. Wensinck. De Oostersche vorst poseert op onze foto vóór de Universiteitsbibliotheek in het midden i'an de deuropening; aan zijn rechterhand de hoogleeraren Snouck Hurgronje en Wensinck. ZUID-AMERIKA. De vrede in de Gran Chaco. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Paraguay publiceert de volgende ver klaring: „De heldhaftige, in den oorlog overwin nende Paraguaansche soldaat, heeft den vrede voor het vaderland veroverd. Een verdrag maakt een einde aan den strijd met Bolivia. Het is te Buenos-Aires onder teekend." Het geheele diplomatieke corps begaf zich gisteren naar 't regeeringspaleis en bracht aan president Ayala de gelukwen- schen van de buitenlandsche regeeringen over. Op grond van het verdrag moeten, zoo als men weet, de vijandelijkheden heden middag worden gestaakt. De oorlog in den Chaco is intusschen tot dit oogenblik nog voortgezet. De Paraguyanen hopen nog voor de inwerkingtreding van den wapen stilstand het plaatsje Ravelo te kunnen bezetten. DUITSCHLAND. Torgler in vrijheid Het radio-proces. De vroegere leider van de Duitsche com munistische partij, Torgler, die zich, of schoon hij in het rijksdagproces werd vrij gesproken, nog steeds tot dusver in hech tenis bevond, is thans op vrije voeten ge steld. Hij verblijft in de omgeving van Berlijn. Hij heeft het communisme vaarwel gezegd. Naar verluidt, zou hij zelfs aanhanger zijn geworden van de nationaal-socialis- tische ideeën. Gisteren heeft het Berlijnsche Landsge- recht uitspraak gedaan in het groote pro ces tegen de leiders van den vroegeren Duitschen radio-omroep, welk proces over een tijdsverloop van zeven maanden is gevoerd en 87 zlttingdagen in beslag heeft genomen. De beklaagde Korte, voormalig commer cieel directeur van den West-Duitschen Omroep werd vrijgesproken. De beklaagde Otto werd van rechtsver volging ontslagen. De beklaagde Dr. Erwin Jaeger, directeur van den Midden-Duitschen omroep, werd gedeeltelijk vrijgesproken, gedeeltelijk van rechtsvervolging ontslagen De voormalige staatssecretaris en rijks- radiocommissaris dr. Hans Bredow, werd wegens ontrouw, bestaande uit het door betalen van salaris en onkosten aan Flesch te Frankfort a. d. Main en mede werking aan het partijverraad van den voormaligen advocaat dr. Frey, veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en vier geldboeten van twee maal 500, 1500 en 2500 mark. Zoowel de vrijheidsstraf ais de geldboeten worden echter door het voor arrest als voldaan beschouwd, terwijl de beklaagde van de overige beschuldigingen wordt vrijgesproken. De voormalige bedrijfsleider van den rijks-radio-omroep, dr. Kurt Magnus, werd op dezelfde gronden als dr. Bredow ver oordeeld tot in totaal vijf maanden ge vangenisstraf en twee geldboeten van 1500 en 2500 mark, welke straffen eveneens door het ondergane voorarrest als geboet wor den beschouwd. Dr. Hans Flesch werd veroordeeld tot verschillende boeten en een jaar gevan genisstraf, met aftrek van het voorarrest, dat op elf maanden gerekend wordt. De voormalige directeur van den Mid den-Duitschen Omroep, dr. Kohl, werd veroordeeld tot zeven weken gevangenis straf en geldboeten, die alle als geboet door het voorarrest worden beschouwd, wat ook geldt voor de straf van zes weken gevan genis, waartoe de vroegere directeur van den Silezischen Omroep, Bmil Zorek, werd veroordeeld. Alle beklaagden werden van verschillende hun ten laste gelegde feiten vrijgesproken. UIT HET VERRE OOSTEN. Het Chineesch-Japansche conflict. Onder de nieuwe eischen door het Ja- pansche leger in Kwantoeng aan Peking gesteld, merkt men o.a. op de afschaffing der Anti-Japansche actie in geheel China, het opgeven van elke gedachte aan het zoeken van steun bij buitenlandsche mo gendheden tegen Japan, een Chineesch- Japansche economische samenwerking welke Mantsjoekwo omvat, de oprichting te Peking van een bestuur dat als buffer zal dienen, onder leiding van Hoeang foe; de gouverneur der provincie Hopei moet Japansch-gezind zijn. In officieele kringen te Londen wordt er op gewezen, dat de Japansche eischen ten aanzien van Tsjahar dezelfde zijn als ten aanzien van Hopei: ontruiming door de Chineesche troepen, verplaatsing der regeering en volledige administratieve hervorming. De Japansche eischen bevatten, naar van goede zijde wordt vernomen, voorts ook machtiging tot het onbeperkt gebruik van den spoorweg TientsinTongsjan door de Japansche militaire autoriteiten. Deze spoorlijn heeft dubbel spoor, In een verklaring van het Japansche Kwantoeng-leger ten aanzien van het in cident van Tsjahar wordt in tegenstelling met de Chineesche weergave beweerd, dat de betreffende militairen vijf dagen lang onder vernederende omstandigheden zijn vastgehouden, ofschoon zij in het bezit waren van de vereischte identiteitspapie ren. Naar thans wordt gemeld, zijn de mili taire voorbereidingen van Japan voor het optreden in Noord-China reeds op 9 Juni begonnen. Tot 11 dezer zijn 13 troepentransporten de stad Sjan Hei-kwan aan de lijn Moek- denPeking gepasseerd. Het eerste Japansche troepentransport schip is Woensdagmorgen te Tangkoe aan gekomen. De troepen zijn in twee treinen naar Tientsin gebracht. Het garnizoen te Tientsin is met 700 man versterkt; heden wordt te Tsjing Wang Tac en morgen te Tangkoe verster king verwacht. Zaterdag zal het aantal Japansche mi litairen in Tsjili 4000 bedragen. Reuter meldt uit Londen, dat niet over wogen wordt, de Britsche troepen, die te Peking en Tientsin zijn ondergebracht, krachtens het boksersverdrag, terug te trekken. Van Peking uit zijn twee divisies Chi neesche troepen vertrokken, evenals uit BINNENLAND. De Tweede Kamer over het bezuinings* ontwerp (3e Blad). Het bloembollensaneeringsplan voor 1935 (6e Blad). Prinses Juliana in Friesland (Binnenl., 4e Blad). De ramp van de Uiver; rapport Schorer binnenkort te wachten (Binnenland, 4e Blad). Rumoerige vergadering der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur afd. Hillegom; meer derheid vóór voortzetting der saneering (Uit de Omstreken, 2e Biad). Windhoos te Boskoop richt groote schade aan (Uit de Rijnstreek, 4e Blad). BUITENLAND. Het conflict om Noord-China (Buiten land en Tel., Ie Blad). Ernstige ramp in Saksen. Een fabriek voor springstoffen vliegt in de lucht; 52 dooden en vele gewonden (4e Blad en Tel., Ie Blad). Geen ontspanning in het Italiaansch- Abessynisch conflict (Buitenland en Tel., Ie Blad). De VToegere leider der Duitsche com munisten Torgler in vrijheid (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. Tientsin. Zij hebben zich naar de pro vincie Sjansi begeven. In Noord-China blijven nog slechts twee divisies van generaal Tsjong Tsjen en ze ven divisies van generaal Wang Foe Lin, van wie de Japanners niet geëischt heb ben, dat zij vertrekken. De nieuwe Japansche eischen, waarbij: Japan de controle zou krijgen over het be noemen van ambtenaren in Noord-China, zijn ingediend door kolonel Takahasji, die, naar men zegt, zonder toestemming van zijl} superieuren heeft gehandeld. Hier door wordt verklaard, waarom van Japan sche zijde getracht wordt, den ernst van den toestand minder te doen schijnen, zonder evenwel de eischen te loochenen. De verbinding met Buiten-Mongolië via Kalgan is gesperd. Brieven uit Japan worden teruggezonden met het opschrift „Dienst gestaakt." De Japansche minister van Oorlog, Ha- jasji, is op Korea aangekomen. Hij ver klaarde, dat de tegenwoordige toestand' geen vermindering der militaire uitgave® in Mandsjoekwo toelaat. De minister kon digde voorts een reorganisatie van het leger aan met een sterkere concentratie der troepen, die van de politie zullen wor den gescheiden. „Optimisme ten aanzien van de Sovjet- Unie", aldus Hajasji, is niet gerechtvaar digd, daar haar vredelievende houding slechts voorgewend is met het oog op de vervolmaking der bewapening." De Britsche gezant te Peking, Sir Alexander Cadogan, die aan de nationale Chineesche regeering te Nanking zijn ge loofsbrieven als eerste Britsche ambassa deur in China zal aanbieden, is per vlieg tuig uit Peking naar Nanking vertrokken, vanwaar hij op 18 Juni a.s. naar Peking zal terugkeeren. Akira Ariyosji, de eerste Japansche am bassadeur in China is uit Nanking te Shanghai aangekomen, waar hij een be zoek gebracht heeft aan Wang Tsjing Wei, den Chineeschen minister van bui tenlandsche zaken. Ariyosji zal heden zijn geloofsbrieven overhandigen aan de Chineesche regee ring. LITHAUEN. Reorganisatie van den schuttersbond. De Lithausche regeering heeft een wet aangenomen, waarin de schuttersbond wordt omgezet in een door het ministerie van oorlog geleide en direct onder het legerbevel staande organisatie. Ook ver der krijgt de organisatie een geheel mili tair karakter. Zij wordt in militaire for maties ingedeeld, als compagnien, esca- drons, batterijen etc. en zal onder strenge militaire discipline staan. In den bond worden personen van beiderlei kunne boven de 16 jaar aangenomen. De chef van den bond wordt gekozen door den president der republiek uit de hoogere officieren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1