Over internationale sancties, Het Bloembollensaneeringsplan. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 Juni 1935 Zesde Blad No. 23074 De regeling voor 1935 GEMENGD NIEUWS. 6EMEENTERAAD v. LEIDEN Is toepassing in de practijk mogelijk? C. G. Smit - Steenstraat 49 - Telef. 485 WARME CROQUETTEN EN SALADES. UIT PE BOKTE WAERELD. De Minister van Economische Zaken ueft, nadat daaromtrent algeheele over- (enstenimlng was bereikt met de bioem- [oUenkweekers en exporteurs, die zitting tfbben in het Bestuur der Nederlandsche Sierteeltcentrale, de regeling vastgesteld (oor het Bloembollensaneeringsplan 1935. Deze regeling wijkt belangrijk af van die nn het Bloembollensaneeringsplan 1934, KKimaineUJk In dier voege, dat bij het nieuwe plan aan een nieuw op te richten organisatie van belanghebbenden een be- 'angrljk deel der uitvoering zal worden loevertrouwd en tot taak zal hebben een ionds te vormen dat noodig is om de fl- aanclering van het nieuwe plan te te ver keren- Het plan 1935 berust voorts oa, op de tarolgende grondslagen, welke gedeelte lijk in algemeene maatregelen van be duur zullen worden opgenomen en gedeel telijk regelingen bevatten, tusschen de be langhebbenden ln het vak zelf te treffen: lo. Door „het vak" wordt een Stichting j[ andere rechtspersoon in het leven ge roepen, welke ten doel heeft als verte genwoordigster van de bloembollen-be langhebbenden, de uitvoering ter hand te nemen van den opkoop en betaling, als jieronder omschreven, van een eventueel rurplus aan bloembollen en daarvoor een Ionds te vormen. 2o. In een algemeenen maatregel van lestuur worden bepalingen opgenomen, «aarin o.m. voorkomt, dat door de Neder landsche Sierteeltcentrale alleen dan aan oporteurs een exportvergunning zal wor gen uitgereikt, Indien zij bij de aanvrage lot export overleggen: a. een bewijs, dat zij aan den onder lo bedoelden rechtspersoon hebben betaald of ten genoege van deze Stichting zekerheid lebben gesteld voor een bedrag vormende een bepaald percentage van de export- nota's, herrekend tegen de wettelijk voor geschreven minimum exportprijzen. b. een bewijs, dat zij aan den kweeker, waarvan zij de partij kochten, hebben be taald een door den Minister voor ieder wort enz. te bepalen minimumprijs, ech ter alleen voor die bloembollen, die aan exportkwaliteiten voldoen. Ter toelichting van het onder a. ver melde moge er de aandacht op gevestigd «orden, dat de betaling of zekerheidsstel- ling zal berusten geheel op een vrijwillig te treffen overeenkomst tusschen den rechtspersoon en de exporteurs. De overeenkomst valt dus niet op enigerlei grond onder de Landbouw-Crisis et 1933 of het Crisis-Heffingsbesluit 1933 ian de Nederlandsche Sierteeltcentrale behoeft slechts het bewijs te worden over gelegd, dat aan de vrijwillig gesloten over eenkomst is voldaan. De vraag of de ze kerheidsstelling wel voldoende is staat eveneens buiten de bemoeienis van den Minister, aangezien Indien later mocht blijken, dat het gevormde fonds niet groot genoeg is, het Landbouw-Crisisfonds niet zal suppleeren. Op denzelfden grond heeft de Minister sch ook niet verzet tegen het percentage, dat betaald zal moeten worden en dat door het vak begroot is op 10'/o. Ook hiervoor geldt dat, als later mocht blijken, dat het Ionds niet groot genoeg Is en het percen tage te laag was gesteld, het Landbouw- Crisisfonds evenmin te hulp zal komen. De minimumprijzen in het binnenland zullen gehandhaafd blijven, echter alleen voor die bloembollen, welke aan export kwaliteit voldoen De bestaande prijzen zullen hier en daar een verhooging of verlaging ondergaan in verband met de ervaringen van het vorige jaar en de te verwachten marktpositie Deze zullen nader als volgt worden bepaald: Hyacinthen: 19 c.M. en op f.6.—; 18/19 cM. f.5.—; 17/18 c.M, f 4.25; 18/17 c.M. 13.50; 16/16 c.M. f.3.—; 14/15 c.M. f.2.50; 13/14 c.M. f. 2 Vroege tulpen: zift 12 en op f. 1.50; zift 11/12 f. 1.30; zift 10/11 f. 1.—. Alles per 100. Darwin en andere late tulpen: zift 12 en op f. 1.20; zift 11/12 f.1.—; zift 10/11 f-0.75 per 100. Narcissen: voor grove soorten f. 0.11 per K.G.; voor fijne soorten f. 0.13 per K.G. 3o. Teneinde de exporteurs in staat te stellen over het betalen van het hiervoren vermelde percentage aan den nieuwen rechtspersoon met deze een overeenkomst te sluiten, zal ln een algemeenen maat regel van bestuur een bepaling worden opgenomen, dat alleen aan die kweekers een teeltvergunning wordt gegeven, die een overeenkomst gesloten hebben met de exporteurs waarbij zij deze machtigen een door den onder lo bedoelden rechtsper soon, onder goedkeuring van den Minister, te bepalen percentage van de verkoop nota's van voor export bestemde bloem bollen, van de nota's af te trekken. Het vak heeft gemeend, dat dit percentage 15 zou moeten zijn, waarmede de Minister bereids verklaard heeft zich te kunnen vereenigen. 4o. De export- en de gewone roebelas ting van de Nederlandsche Sierteeltcen trale blijven gehandhaafd, evenals van zelfsprekend de kweekers aansprakelijk blijven voor de thans vervallen, voor den afkoop bestemde heffingsbedragen aan de Nederlandsche Sierteeltcentrale verschul digd. 5o. Ten aanzien van de inlevering en re serveering zal het navolgende worden be paald a. Hyacinthen: I Oogst 1935. Verplichte reserveering van 6 halve H.L. leverbaar ln de maten van 15 c.M. en hooger per 100 R.R. H. Plantgoed 1935. Verplichte reser- veerlng voor eventueele Inlevering van 3 halve HL, van de maten 13 en 14 c.M. per 100 R.R. b. Tulpen: Hier zal een samenvoeging plaats hebben van de ondergroepen vroege en late tulpen. c Narcissen: Er zal 2'/i K.G. per R.R. in Augustus gereserveerd worsen tot steun van den marktprijs. In September en vol gende maanden zal regelmatig worden nagegaan of deze reserve geheel dan wel gedeeltelijk een definitieve inlevering zal worden. 6o. In verband met de vermoedelijk ver minderde afzetmogelijkheid zal de teelt- beperking in vergelijking met het plan 1934 verder worden voortgezet en wel: a. Hyacinthen: de beteelbaare opper vlakte zal wederom met 107» worden in gekrompen. b. Tulpen: de totaal beteelbare opper vlakte van tulpen zal wederom met 10% worden ingekrompen. c. Narcissen: de totaal beteelbare opper vlakte van narcissen zal niet worden inge krompen, noch uitgebreid. 7o. Uit het fonds, dat door den rechts persoon, onder lo bedoeld, wordt gevormd, doet deze een uitkeering voor de inleve ring van het surplus tot een dusdanig per centage van den minimum prijs, als moge lijk zal zijn en ten hoogste 85°/o voor eerste kwaliteit en eoVo voor tweede kwaliteit on der aftrek van de kosten van vernietiging. Mocht er een overschot zijn, dan wijst de Minister de bestemming daarvoor aan, daarbij rekening houdende zoowel met de belangen van de kweekers, als met die der exporteurs-kweekers. 8o. Terwijl de financiering van den af koop van het surplus voor wat betreft het Bloembollensaneeringsplan 1934 plaats vond in den vorm van een voorschot uit het Landbouw Crisisfonds, zal dit Fonds met de financiering van den nieuwen in levering geen bemoeienis meer hebben, maar zal deze plaats hebben uit het door het vak zelf in de nieuwe Stichting ge vormde fonds. 9o. Aangezien de verschuldigde heffin gen voor den afkoop van het oude sur plus onvoldoende binnenkomen, hebben de vertegenwoordigers van het vak in de Nederlandsche Sierteeltcentrale zich be reid verklaard met alle hen ten dienste staande middelen de incasseering der hef fingen te zullen bevorderen en door mid del van de vakpers der kweekers en expor teurs georganiseerden duidelijk te maken, dat op korten termijn alles moet worden aangezuiverd en dat met de meeste ge strengheid tegen die leden zal worden opgetreden, die onwillig blijken te zijn hun verplichtingen tegenover de Nederlandsche Sierteeltcentrale na te komen. lOo. Nieuwe teelt- en exportvergunnin gen zullen alleen aan hen worden gegeven, die al hun verplichtingen tegenover de Nederlandsche Sierteeltcentrale zijn nage komen. In verband met de over dit plan met het vak bereikte overeenstemming heeft de Minister opdracht gegeven over te gaan tot de uitbetaling van de nog resteerende 40°/o der steungelden. EEN HUIZENBLOK TE LOSSER UITGEBRAND. HET LEENINGSVOORSTEL AANGENOMEN. De gemeenteraad kwam gistermiddag In fpoedeischende vergadering bijeen in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Voorzitter: wethouder J. Splinter. De goedkeuring der notulen wordt aan- Sehouden. De VOORZITTER doet mededeeling van enkele ingekomen stukken. Aan de orde is het eenige punt der agenda: Voorstel tot het aangaan van een weetal geldleeningen ieder groot f 500.000 a pari en tegen een rente van l'/iVo. De heer VAN WELZEN meent, dat tegen een lagere rente kan worden geleend en o&t het beter zou zijn geweest een open- nare leening uit te schrijven. Ir. BOSMAN gelooft niet, dat een open- nare inschrijving een beteren kans zou Seven. Spr. vindt het jammer, dat niet eerder is geleend. Het geld is nu veel min eer ruim dan eenigen tijd geleden. Spr. acht 47t0/o niet te hoog. Hij vraagt inlich tingen over enkele voorwaarden der lee ning. De heer WILBRINK gelooft niet, dat de tod gunstig is om te leenen. Kan de ge meente niet een paar maanden afwach ten De wethouder van financiën, de heer «OSLINGA betoogt, dat de Nederlandsche geldmarkt niet zoo gunstig is. Hij meent, nat niet tegen een lagere rente zal ge- teend kunnen worden, ook niet bij open- Pare inschrijving. Spr. geeft toe, dat eenige Waanden geleden de markt rustiger was. Waar toen was er geen behoefte aan geld en liet de markt zich zoodanig aanzien, dat een verlaging van de rente kon wor den verwacht. B en W. hebben niet kun nen voorzien, dat het vertrouwen zou worden geschokt. Het college acht het ge vaarlijk nog enkele maanden te wachten. Spr. stelt den heer Bosman gerust over de leeningsvoorwaarden en hij zet uiteen, dat de rente van 4'/jniet overdreven hoog is. Na een korte repliek van den heer VAN WELZEN wordt 't voorstel z.h.st. aange nomen. De heer Van Weizen wilde geacht worden te hebben tegengestemd. De heer SCHüLLER wijst er op, dat bij het sloopingswerk van het stadhuis werk lieden uit Alkemade worden gebruikt. Wethouder mr. ROMIJN, zegt, dat het sloopingswerk door Leidsche arbeiders ge schiedt, maar het puin is aan de gemeente Alkemade verkocht en wordt nu door ar beiders uit Alkemade vervoerd. B. en W. kunnen niets daartegen doen. De heer WIT .BRINK wijst er op, dat aan den dienst van Sociale Zaken een niet- Leidenaar is aangesteld. Wethouder ROMIJN is daarvan niets bekend. Sluiting te 5 uur. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. '":~rmede d'ent gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid Eigenaars, verdacht van brandstichting, gearresteerd. In den nacht van Woensdag op Don derdag is brand ontstaan in het winkel pand op den hoek van de Lutterstraat en de Langestraat te Losser. Het blok hui zen, dat een brood- en banketbakkerij, een kapperszaak en een smederij, die reeds langen tfjd niet meer ln gebruik was, bevatte, brandde geheel uit. De eigenaars zijn in den loop van den dag, verdacht van brandstichting, gear resteerd. Omstreeks kwart over een werd de brand ontdekt door een dochter van den bakker Wilke die vlug de andere huisge- nooten waarschuwde. Zij konden zich slechts met groote moeite ln veiligheid brengen. Het vuur, dat uitgebroken was in de leege smederij, greep snel om zich heen, waardoor maar weinig huisraad naar buiten gebracht kon worden. De Lossersche brandweer was spoedig aanwezig en bestreed de groote vlammen zee met vier stralen. Zij kon echter niet verhinderen, dat het blok geheel uit brandde. Verzekering dekt de schade (Tel.) T JONGETJE DOODGEREDEN TE ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks halfzes is in de Brouwerstraat te Rotterdam een 5-jarig jongetje H. Poots, wonende in deze straat op een met kolen beladen vrachtwagen, welke met twee paarden was bespannen, geklommen. Het kind viel van den wagen en kreeg een der achterwielen over het hoofd en was op slag dood. GOED AFGELOOPEN. Dezer dagen was het zoontje van den heer C. de F. te Dinteloord in de dakgoot van het vergaderlokaal geklommen, om een bal daaruit te halen, die bij het voet ballen daar was terecht gekomen. Om zich in evenwicht te houden, pakte hij een draad van het eleetrlsch net vast, met het gevolg, dat hij daarin bleef hangen. Na eenigen tijd eerst kon de electricien van de P.N.E.M. den stroom uitschakelen en kon de jongen bevrijd worden. Men bracht hem op den beganen grond, waar hij slechts licht gedéerd bleek. Honderden menschen hebben het onge val gade geslagen. N. R. Crt. LEERLING-MACHINIST ONDER LOCOMOTIEF. Op het stationsemplacement te Arnhem is gisternamiddag bij het rangeeren een leerling-machinist A. van den Berg, door een locomotief gegrepen. Hij werd vijf meter meegesleurd en met zeer zware wonden naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst is hij daar overleden. (Hbld.) BRAND TE OSS. Gistermiddag is brand uitgebroken in de landbouwerswoning van A. v. Crey aan aan den Heeschenweg bij Oss. Het vuur greep snel om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse. De moeder kon de twee kinderen van 4 en 7 jaar met moeite redden. Het perceel brandde tot den grond af, waarbij een aantal kippen in de vlammen ontkwam. Ook de in boedel en landbouwinventaris gingen ver loren. De woning was verzekerd. BWTENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING AAN BOORD. Aan boord van het Finsche zeilschip „Hertogin Cecilia", dat in de haven van Belfast ligt, is een hulpmotor ontploft, waardoor twee leden van de bemanning werden gedood en twee zwaar gewond. DE „HASTINGS" DOOR BEMANNING VERLATEN. Uit Khartoem wordt gemeld, dat het Engelsehe marinevaartulg „Hastings", dat gisteren aan den grond is geloopen door dat de scheepskat dol werd, door de be manning is verlaten. De bemanning is te Port Soedan aan land gezet; de ammu nitie en andere waardevolle voorwerpen zijn meegenomen. EEN DRAMA. De heer Wamken had met zijn 8-jarig zoontje Otto te Soltau (Duitschland) een boot gehuurd, om een tochtje te maken. Betden waren ongeveer tweehonderdvijf tig meter van den aanlegsteiger verwij derd, toen zij aan den oever twee vriend jes van Otto zagen staan, die verzochten hen te laten meevaren. Bij het instappen begon de lichte boot zoodanig te schom melen, dat zij kenterde en de Inzittenden ln het water vielen. Otto Warnken en zijn vriendje Kahn verdronken, terwijl de vader er in slaagde het tweede vriend je van zijn zoontje te redden. De ouders van Otto trokken zich het ongeluk zoo aan, dat zij in een aanval van zwaar moedigheid besloten door gasvergiftiging een einde aan hun leven te maken. De moeder kon op het laatste oogenblik nog gered worden, doch de vader was reeds overleden, toen men de woning binnen drong. Door Salvador de Madariaga, permanent gedelegeerde voor Spanje bij den Volkenbond. De resolutie van Geneve, waarin Duitsch land veroordeeld wordt, brengt opnieuw de kwestie van de economische en financieele sancties aan de orde. De sanctie-idee ls een natuurlijke zaak. Er bestaat geen enkele collectiviteit zonder discipline en er be staat geen discipline zonder sanctie. Het is daarom, dat ln alle door den mensch ge bouwde organismen de idee der sanctie vervat is. En daarin ligt dan ook de ver klaring van het feit, dat de opstellers van het Volkenbondspact als een belangrijke factor van het nieuwe organisme artikel 16 beschouwd hebben, dat desbetreffende schending van het systeem van vreedzame regeling bij internationale conflicten en in het bijzonder de schending der artikelen 12, 13 en 15, de maatregelen sanctioneert, die door alle leden van den Bond tegen den overtreder genomen moeten worden. Toch heeft de ervaring geleerd, dat dit artikel van het pact zulke onbeteekenende resul taten heeft opgeleverd, dat men nauwe lijks overdrijft door ze op nihil te taxee- ren. Het is van belang de oorzaken, die deze mislukking kunnen verklaren, eens de revue te laten passeeren. In de eerste plaats een algemeene oor zaak. Artikel 16 is een artikel van het pact; alles wat het pact verzwakt, moet dus ook artikel 16 verzwakken. Men weet, dat de Volkenbond, vlak na zijn oprichting, een zijner belangrijkste leden verloor: de Ver- eenlgde Staten. Washington weigerde niet alleen het verdrag van Versailles te onder teekenen maar ook het Volkenbondspact en ontnam daardoor aan de artikelen alle kans op practische toepassing, welke door het universeele karakter van het document bereikt had kunnen worden. Die zwakheid breidde zich over alle bepalingen uit, maar artikel 16 werd toch wel het allerzwaarste getroffen. Per slot van rekening bleek de deelneming van de Vereenigde Staten niet volstrekt noodig, wanneer men zich ver bond nimmer de wapenen te laten beslis sen zonder van tevoren langs vreedzamen weg te hebben geprobeerd het conflict op te lossen; maar hoe is het mogelijk een economische en financieele boycot of een blokkade toe te passen, als de machtigste staat van de wereld onverschillig en vijandig blijft en men zelfs over zijn be slissingen in het onzekere verkeert? Er is nog een tweede, niet minder be langrijke oorzaak. Men heeft gedurende het bestaan van den Volkenbond kunnen waarnemen, dat de voornaamste moeilijk heid, die de doelmatigheid van het systeem der sancties zooals de ontwerpers zich ge dacht hebben in den weg staat, niet zoo zeer in de toepassing der te nemen maat regelen ligt als wel in den afkeer van het zich openlijk uitspreken tegen en de be wuste verblindheid voor den meest waar- schijnlijken overtreder. Het ls duidelijk, dat die verblindheid althans voor een deel voortspruit uit den wensch het toepassen van sancties te vermijden, iets dat den overtreder tot dankbaarheid stemt; het gaat er mee als met den vader die om speciale redenen zijn zoon niet wil straffen en daarom maar doet, alsof hij' de begane fouten niet gezien heeft. Maar dat bijzondere en zeker onverwachte feit, dat de eerste étappe van den Volkenbond kenmerkt, die schroom om te erkennen, dat er verdragsschending heeft plaats ge had vloeit evenzeer uit een andere, niet minder belangrijke oorzaak voort: de ver zameling nauwe politieke verbintenissen, het politieke netwerk, dat alle naties om sluit en geen harer de noodzakelijke vrij heid geeft om zich openhartig over eikaars handelingen te uiten. Hoe de situatie ook moge zijn, alle andere naties voelen zich met den bedoelden overtreder vereenlgd door speciale banden, besprekingen, ver dragen wederzijdsche beloften, belangen van heden of toekomst, of wel zij vinden in haar verleden een episode terug, die niet voldoende van het geval in kwestie ver schilt om het mes met de onverbiddelijk heid van een Shylock te hanteeren. En daarom is het, dat de oplossing dik wijls voor tweeërlei uitlegging vatbaar is en de tekst verwarrend werkt. Wanneer wij den weg van de sanctie vol gen van zijn juridisch uitgangspunt af, via het politieke oogenblik, waarop haar toepassing begint tot aan de economische en financieele faze van haar toepassing, dan zien wij nieuwe en nog gecompliceer der hindernissen oprijzen. Laten wij eens onze toevlucht nemen tot de letters van het alfabet; ieder mag ze vervangen door de namen van de landen, die 'hij voor dergelijke gevallen in aanmer king meent te moeten laten komen. Er is een land, A. genaamd, dat een groote economische macht vertegenwoordigt en een andere natie B die weinig macht bezit. Voor A hebben de economische rela ties met B geen enkele beteekenis. In zijn statistieken komt B onder de rubriek „andere landen" in den allerlaatsten regel voor. Voor B daarentegen is A de eerste cliënt, zoodat een breuk in de relaties tus schen A en B voor A dus 'n onbeteekenend détail voor B echter een nationale cata strofe beteekent. Wat zal B doen, als de rest van het internationale alfabet A als schender" signaleert en boycot van het land eischt? Dit betrekkelijk veel voorko mende geval verklaart een groot deel van den tegenstand, die bij de toepassing van sancties ondervonden wordt. Maar er zijn nog andere oorzaken. Het kan voorkomen en het komt inderdaad voor dat een land M een over- heerschende positie inneemt in een ander land P waar het groote kapitalen ge ïnvesteerd heeft in allerlei'ondernemingen. Wat gebeurt er nu als tegen P. omdat het als overtreder aangemerkt is, de economi sche boycot uitgevaardigd wordt? De over treder zal van de omstandigheid gebruik maken door economische banden, die hem aan M. binden, door te snijden; het zal niet langer zijn dividenden uitkeeren, het zal de kapitalen en de ondernemingen confis- ceeren en op deze wijze heel wat voordee- len uit de „straf" trekken. Men zal zeggen, dat vervolgens de oorlog uitbreekt, waarin P overwonnen wordt, zoodat tenslotte alles precies zoo verloopt als in de sprookjes en de goeden worden beloondmaar waar wij vooropgesteld hebben, dat de economi sche sancties ten doel hebben den oorlog te vermijden gaat dat argument niet be paald op. Zoo komt langzamerhand uit de feiten de kern van de moeilijkheid voor den dag. Hoe paradoxaal het ook moge schijnen, het is een feit, dat de zwaarste belemmering voor een systeem van internationale sanc ties, dat de moreele solidariteit tusschen alle landen proclameert, gevormd wordt door de materieele solidariteit, welke deze landen aaneenbindt. De economische be trekkingen tusschen de volkeren lijken door haar gecompliceerdheid en ingewik keldheid op de weefsels van het mensche- lijk lichaam, op de spieren, op de adem haling en de zenuwen die van de hand naar den arm en van den arm naar de borst loopen en leven schenken aan elk lid en elk deel van het lichaam; zij behooren ner gens speciaal aan toe en toch vormen zij een integreerend deel van elk gebied, dat zij passeeren. Het is den staten niet moge lijk zelfs niet voor heilige doeleinden schikkingen te treffen over het economi sche leven, dat zijn eigen wetten volgt. De beslissing over de Internationale discipline moet dus op een terrein opgezocht worden. Er ls er maar een: dat der openbare mee ning. Aan hen, die mochten meenen, dat wiji ons daarmede op onzeker gebied begeven, zou ik willen zeggen, dat indien het moge lijk ware economische sancties toe te pas sen, dit slechts zou kunnen geschieden op basis van een openbare meening, krachtig genoeg om de tegengestelde tendenzen van den handel en den handelaar te bedwin gen. Zonder openbare meening zijn dus geen sancties mogelijk en met de openbare meening zijn zij niet meer noodig. (Nadruk verboden) RECLAME. 6056 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN EEN SPECIALIST. Eenigen tijd geleden verscheen in een groot Parijsch avondblad een advertentie, waarin iemand gezocht werd, die de Fran- sche en Engelsehe dieventaal volkomen beheerschte, voor literaire doeleinden. Re flectanten moesten bewijzen overleggen, dat zij geruimen tijd in gevangenissen in beide landen hadden doorgebracht. Deze annonce was door een groote uitgevers maatschappij geplaatst, welke een boek van een bekend Engelsch criminalist wilde vertalen en dat van uitdrukkingen uit het dieven-bargoensch wemelde. Twaalf sollicitanten meldden zich aan. De keus van den uitgever viel op iemand, die verschillende malen veroordeeld was en zoowel in Engelsehe als in Fransche strafgevangenissen opgesloten geweest was Hij kweet zich bijzonder goed van zijn taak. Niet alleen dat hij een goed vertaler bleek te zijn, doch hij had tevens een uit stekende stijl Toen de uitgever hem zijn honorarium wilde ter hand stellen, wees de zeldzame „specialist" de betaling van de hand. Hij trok den onthutsten uitgever mee naar het venster en wees hem een prachtige auto, die voor het kantoor geparkeerd was Hij verkeerde, zoo deelde hij den uitgever mede, in buitengewoon gunstige financieele omstandigheden en had de vertaling van 't boek slechts ter hand genomen, omdat het hem verheugde door zijn „speciale ken nis" eindelijk de sprong In de literatuur te kunnen maken. EEN GOEDE DAAD WORDT BELOOND. In de nabijheid van het kleine Hon- gaarsche stadje Szentes vond een boerin een zwaar gewonden automobilist. Een Engelschman was met zijn wagen veron gelukt en zou doodgebloed zijn, wanneer de vrouw hem niet tijdig gevonden had en er voor gezorgd had, dat hij in het ziekenhuis van Szentes werd opgenomen. Zijn eerste gang na zijn genezing was naar de arme boerin, die een groot ge schenk in geld kreeg. Spoedig daarop kwam een brief uit Londen. Haastig liep de boerin naar iemand, die haar den. brief kon vertalen. Het was het schrijven van een groote Engelsehe assurantie maatschappij, die de boerin meedeelde, dat door haar snel ingrijpen niet alleen de Engelschman voor de dood gespaard gebleven was, maar dat ook de maat schappij hierdoor een groote schade was ontloopen. Want de Engelschman had een levensverzekering van bijna een mil- lioen pengö's afgesloten. Uit dankbaar heid veroorloofde zich de onderneming haar een stuk land in haar gemeente ten geschenke te geven. Wie met zijn auto in de nabijheid van Szentes een ongeval mocht hebben kan er zeker van zijn dat hij buitengewoon welwillend ontvangen zal worden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 19