LAVAL KRIJGT VOLMACHT 765le Jaargan? ZATERDAG 8 JUNI 1935 No. 23070 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PINKSTEREN STADSNIEUWS. VER. „VEILIG VERKEER". BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 50 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per iregel. Voor zakenadvertenties belangrijk- lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2-35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Pinksterdag, verschijnt ons Blad niet en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. DE LUSTRUMFEESTEN. De plechtigheid in de Pieterskerk. Naar het „Leidsch Universiteitsblad" meldt, luidt het programma van de plech tigheid in de Pieterskerk op Vrijdag 28 Juni a.s. ter gelegenheid van het 72ste lustrum der Universiteit als volgt: 1. Concert voor 2 solo-violen en strijk orkest van Vivaldi. Solisten: A. H. Em- merling en C. Th. Lens. Orkest: Sempre Crescendo. Dirigent: Kapt. Walther Boer. 2. Rede van den Rector Magnificus. 3. 3 Oud-Hollandsche liederen: Canon van Cornells Schuyt: Wilt heden nu tre den; O Nederland, let op uw Saeck. Koor: Leidsch Studenten Zangkoor. Directeur Leo Mens. 4. Cantate van Johann Sebastian Bach: Jauchzet Gott in allen Landen; voor strijk orkest. orgel, clavecimbel en obligaat tompet. Soliste: Mevr. S. HaazePiene- zan. Zooals reeds eerder gemeld, zal mede werking worden verleend door het Stu denten Muz.-gezelsch. „Sempre Crescendo" en het Studenten Zangkoor. Er heeft zich thans ook op het gedeelte Nieuwe Rijn tusschen Koornbeursbrug en Karnemelksbrug een commissie gevormd, Rlke gelden zal inzamelen voor een pas sende verslering tijdens de Lustrumfeesten. In deze commissie hebben zitting de hee- ren Slegtenhorst, de Haan en van der Reijden. GEREF. KERKEN. Prov. Diaconale Conferentie. De jaarlijksche Prov. Diaconale Confe rentie der Geref. Kerken in Zuid-Holland zal Woensdag 3 Juli a.s. in de Heeren- grachtkerk alhier onder presidium van dr. J. W. Noteboom van Den Haag worden gehouden. Als referenten zullen optreden de heeren dr J. W. Noteboom, met het onderwerp: „Ondersteuning aan kleine zelfstandigen (middenstanders en schip pers)"; W. Strijbis Pzn. van Den Haag, secr. der Conferentie, onderwerp „Het ver- leenen van „ruimer armslag" aan de werk- loozen" en dr. S. O. Los. em. predikant van de Geref. Kerk van Den Haag-O, onder werp „Zielkundige diagnose bij het diaco naal armbezoek". ONZE REISGIDS. Wij maken er onze lezers opmerkzaam op. dat de tijden van aankomst van de verschillende N.Z.H.-tramtreinen in net interlocale verkeer niet altijd overeen komen met de tijden, zooals deze zijn aan gegeven in onzen reisgids, doch daarvan ten hoogste 5 minuten afwijken. Wie dus zeker wil zijn z'n tram niet te missen, -oude daarmede rekening en zorge 5 mi- ten vóór het aangegeven tijdstip aan de halte aanwezig te zijn. VROUWEN VREDEBOND. Aan het jaarverslag der afd. Leiden ontleenen wij. dat het ledental is gestegen 'ot 150; de kas wijst een batig saldo aan ïa» f. 12,-. Verder werden in de dezer Jagen gehouden ledenbijeenkomst twee bestuursleden gekozen. Zang en voordracht van gedichten van Martien Beversluis brachten wat afwisseling aan de agenda. Het bestuur wordt nu gevormd doormevr. Schophuizen, voorz.; mevr. Nieboer, 2e 'oorz.; mevr. Den Blaauwen. secretaresse; fej De Kier, 2e secr.; mevr. Faber, pen- Mngmeesteresse; mevr. Smits. 2e penning- fieesteresse; mevr. Van Noort. HANDELSREGISTER KAJ1ER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: A. van Wijk, A 232, Hazers- fPude, smederij en rijwielreparatie. Wijzigingen: Ossenberg en Co., Teylin- Etrlaan 7, Sassenheim, bloembollenhan- hel in den meest uitgebreiden zin. De zaak 's verplaatst naar v. d. Endelaan 32a, Hil- ESom, dd. 1 Mei Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij bt. Pancratius, R.A.Veen B. 370, Aikemade. statuten zijn gewijzigd. W. van Dokkum, A. 100, Koudekerk, bakkerijUittr. eigenaar: W. van Dokkum, 1 Juni 1935. DE VERKEERSWEEK. Dinsdag a.s. begint de actie. Andermaal zal door de Vereen. „Veilig Verkeer" alhier van 11 tot 14 Juni 1935 een verkeersweek worden gehouden. De actie, die alsdan door de vereeniging in samenwerking met de politie zal worden gevoerd, maakt deel uit van een groot opgezette propaganda. Deze propaganda gaat uit van het Verbond van Veilig Ver keer en zal worden gevoerd in alle plaat sen van het land, waar vereenigingen „Veilig Verkeer" gevestigd zijn. Het doel der propaganda is het verkeer veiliger te maken. Nog steeds is het aantal verkeersonge vallen in stijgende lijn. Nog altijd zijn te groote kolommen in de nieuwsbladen ge vuld met de vermelding van ernstige aan rijdingen, waarbij dooden en gewonden waren te betreuren. Nog immer leert de statistiek, dat verreweg het grootste ge deelte dier verkeersongevallen te wijten is aan het onvoldoende in acht nemen van de verkeersvoorschriften door de wegge bruikers. Daarom moet meerdere kennis dier verkeersvoorschriften den weggebrui kers worden bijgebracht en daarom dient propaganda gevoerd tot het beter opvolgen van de regels van den weg. Alle weggebruikers zijn schuldig. Voetgangers, wielrijders, motorrijders, automobilisten, allen zullen het hunne moeten bijdragen om het verkeer veiliger te maken. Propaganda-platen, beoogende de Veilig- Verkeersidee te bevorderen, zijn verspreid en op in het oog loopende plaatsen aan gebracht. Winkeletalages werden voor het zelfde doel beschikbaar gesteld. Door de poltie zullen in ruime mate verkeerscou- ranten worden uitgereikt. In kraampjes zullen dames vanwege de Vereeniging ver- keersvlaggetjes en ander propaganda materiaal verknopen. De politie zal ver sterkt toezicht houden; zij zal waarschu wend. verkeersopvoedend optreden, zoo noodig ook met strenge hand. De geheele week zal de technische uit rusting der motorrijtuigen op den weg voortdurend worden gecontroleerd. Rem men. stuurinrichting, banden, signaal inrichting, nummerplaten enz. zullen de bijzondere aandacht hebben. Evenals het vorige jaar is tijdens de Verkeersweek van 11 tot 14 Juni in de garage van het Motorhuis aan den Hooge Rijndijk gelegenheid om tegen een vergoe ding van 50 cent de remmen van een auto te doen controleeren door middel van een remtesttoestel. Tegen betaling van een gelijk bedrag kan men ook de verllchtings- inrichting van zijn motorrijtuig aldaar doen nagaan door middel van een ver- lichtingscontrole-apparaat. Zij die aantoo- nen lid van Veilig Verkeer te zijn. kunnen beide proeven kosteloos doen verrichten. Bestuurders van motorrijtuigen, zorgt dat voortdurend uw stuurinrichting in orde is. Is het geen schande dat nog gisteren bij gehouden controle een auto een speling in het stuur bleek te hebben van 109 gra den, terwijl 30 gr. de velligheidsgj-ens Is? De Verkeersweek zal Dinsdag a.s. wor den geopend met een „Voetgangersdag" De voetgangers behooren in beginsel thuis op het voor hen bestemde domein: het trottoir. Nog te veel ziet men hen zonder eenige noodzaak in de lengte richting op de rijbaan loopen. En wat zou den diezelfde voetgangers groote oogen opzetten, als auto's in de lengte-richting over het trottoir reden. Waarom de auto wel op eigen terrein en de voetganger niet? Is de rijbaan voor hen soms veiliger dan het trottoir? Immers neen! Daarom geen voetgangers op de rijbaan, als dit niet strikt noodzakelijk is. Is het noodig dat ge u op den rijweg begeeft, zorgt dan dat ge daar zoo kort mogelijk vertoeft. Daarom: Loop niet in de lengte-richting op de rijbaan en Steekt den rijweg loodrecht over. Geen voetgangers meer, die op den Zoe- terwoudsche Singêl tusschen de De Laat de Kanterstraat en Rustieke Brug als de meest gewone zaak van de wereld langs het grastalud loopen, als was er voor hen niet een breed trottoir aangelegd. Evenzoo dient men als voetganger op den Maresingel en Heerensingel op het trottoir te gaan. De rijbaan is voor den voetganger levensgevaarlijk. Verblijft er zoo kort mogelijk. Overtuigt u voor ge den rijweg loodrecht oversteekt, of dit veilig kan geschieden. Waar aan beide zijden van den weg een trottoir ligt, zal men zooveel mogelijk het rechtertrottoir volgen. Zooals bekend, zijn de voetgangers krachtens de Verkeersver- ordening verplicht het rechter trottoir te houden op de Steenstaat, Haarlemmer straat, Breestraat, Hoogewoerd, in het Noordeinde. de Maarsmanssteeg en Don- kersteeg. Het niet nakomen daarvan is strafbaar. Voetgangers zullen bij geopende brug gen en gesloten overwegen op de rechter - weghelft wachten, zoo mogelijk op het trottoir. Zij hebben bij het weder open stellen der bruggen en overwegen voor het landverkeer den voorrang. Trampassagiers, wacht met uit- en in stappen, tot de tram geheel stilstaat. Het kan uw leven kosten of u blijvend invalide maken. EEN BEHOORLIJKE MEERDERHEID. Gistermiddag is het kabinet Laval reeds voor het parlement getreden. In de re- geeringsverklaring wordt o.m. gezegd: Onze regeering is gevormd om te strij den tegen de speculatie en den franc te verdedigen. De volmachten, die wij voor stellen, respecteeren het organische en politieke statuut des lands. De toestand der staatsfinanciën is de eenige bedrei ging, die drukt op den franc. Onze goud voorraad moet, zooals ieder weet, vol doende zijn om onzen franc onaantast baar te maken. Slechts het voorhanden zijn van een al te drukkend begrootings- deficit zou tenslotte de valuta treffen, wanneer gij niet door een onmiddellijk handelen uiting geeft aan Uw vasten wil de handteekening van den staat te respec teeren en de valuta absoluut te handha ven. Het zal echter niet voldoende zijn de uitgaven te beperken en de misbruiken op te heffen. Wij zullen moeten overgaan tot een herstel van de nationale economie; de arbeiders des lands moeten zich gesteund en beschermd voelen. Men moet de lan delijke bevolking, de kooplieden en de industrieelen den afzet van hun produc ten garandeeren. Men moet den interna tionalen goederenruil vlotter maken, men moet de banden, die het moederland met zijn overzeesche gewesten verbinden, veel- vuldiger en nauwer aanhalen. Men moet de jeugd het gebruik van zijn capacitei ten en zijn drang naar activiteit mogelijk maken. Men moet kortom een ieder de mogelijkheid geven in een eensgezinde ge meenschap te werken en het rechtvaar dige loon te vinden voor zijn werk. Dit is een omvangrijke taak, waarvoor de sa menwerking van parlement en regeering standvastig moet blijven. Frankrijk heeft reeds ernstiger beproevingen doorgemaakt. Het zal deze door zijn moed en eensge zindheid weten te overwinnen, waartoe de oud-strijders het prachtige voorbeeld heb ben gegeven. De geheele wereld heeft de oogen op ons gericht Gij zult niet toe laten, dat ons aanzien benadeeld wordt. Onze buitenlandsche politiek, de politiek der veiligheden des vredes, welker besten digheid een ieder erkent, en die gij op verstandige wijze goedgekeurd hebt, zou slechts in twijfel getrokken kunnen wor den, wanneer gij het aanschijn wekt alsof gij die politiek wilt opgeven en dat zult gij niet willen. Van links werden daarop weer eenige interpellaties aangevraagd, doch Laval stelde voor deze te verdagen, daarbij de kwestie van vertrouwen stellend. De Ka mer was met 412137 stemmen Laval ter wille. Laval diende daarop de volmachtswet in. luidend: „Teneinde de devaluatie van de munt te vermijden machtigen Kamer en Senaat de regeering tot 31 October 1935 bij de creet alle schikkingen te treffen met kracht van wet voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den franc". De financieele Kamercommissie heeft, na Laval en Regnier gehoord te hebben, het machtigingsontwerp goedgekeurd met 19 tegen 14 stemmen en 6 onthoudingen. De Kamer koos Bouisson opnieuw tot voorzitter, zulks met 285 van de 442 stem men. Rapporteur Barety legde er den na druk op, dat Laval van de volmachten tot verdediging van den franc tegen de spe culatie slechts gebruik zou maken voor zoover het belang van het land dat vor dert. De regeering zal de begrooting voor 1936. onder normale omstandigheden aan de Kamer ter goedkeuring voorleggen. Zij is verder voornemens om alle economi sche kwesties te regelen in voortdurend overleg met het Parlement en zijn Com missies. Na een aanval van den socialist Monnet tegen de Regeering werd het algemeen de bat gesloten verklaard en ging men over tot de beraadslaging over de afzonderlijke punten. De voorzitter der Radicaal-socialistische Kamerfractie, Delbos, verklaarde, dat de leden van zijn partij in groote meerder heid voor de regeering-Laval zouden stem men, ofschoon zij in principe tegen vol machten zijn. Aan het einde der beraadslagingen deed Minister-president Laval een beroep op de Kamer om mede te werken aan de redding van den franc. Lava] ging in op de om standigheden, waaronder zijn kabinet ge vormd is en verzekerde, dat de oud-strij ders eerst in de allerlaatste plaats offers zouden moeten brengen. Hij bestreed de van socialistische zijde verdedigde stelling, dat de rechten van het Parlement door de volmachten schade zouden lijden. Laval verklaarde, nooit sterker het gevoel gehad te hebben, dat hij de republikeinsche in stellingen verdedigt. Het Parlement kan er zeker van zijn, dat de Regeering slechts zal handelen in eng contact met de be voegde commissies. Het tekort op de begrooting, aldus ver volgde Laval, bedraagt rond 6 milliard francs en dat op de Staats Spoorweg Maatschappij rond 4 milliard. Wel is de goudafvloeling in de laatste dagen ge remd, doch daarentegen zijn bij de Spaar banken vele deposito's opgevraagd. Een dergelijke toestand kan niet langer zon der gevaar voortduren. Nogmaals terug komende op de kwestie der oud-strijders, stelde Laval de vorming van een pensioen kas in uitzicht. Hierop volgde de stemming en Laval overwon met 324160 stemmen. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het comité meldt ons: Met dankbaarheid kunnen wij vermel den, dat een vierde deel van het benoo- digd bedrag is binnengekomen in giften. Véél is het nog niet en niet genoeg om den tocht te kunnen wagen. Wie van plan is iets te geven voor de oudjes, doe het spoedig! We moeten na Pinksteren beslissen. Giften op giro 80143 van mevr, Smits- De Wit of in de bus Rapenburg 82. Het comité ontving onderstaanden brief, welken wij in de oorspronkelijke „spelling" weergeven. Geachte dames in het leidsch dagblad gelezen hebbende alsdat de oude van dage niet uitgaan dit ken ik mij voorstelle waar ik hoorde dat er vijfhonderd menschen meegaan en allemaal versnaperingen en nu kome die studentefeeste en dat kost ook geld. Maar dames als nu de jonge zooveel plezier make wat ik ze wel gun waarom de oude dan ook niet een dag en mijn dochter die studente houd zeg ook vraag eens wat die uitgeve en of die heere of hun pa niet een guide voor het lustrem van de oude van dage over hebben. Maar ik zeg het moet van de leidsche burgerij kome want daar hoore wij toch ook bij en ik heb nog maar hoop en verblijf met achting, Een zeer oude van dagen. Gistermiddag omstreeks halfvier is de 37-jarige bestuurder van een motor bakfiets C. B. op den hoek van Noordeinde en Weddesteeg tegen een uit de tegenover gestelde richting komende taxi gereden, doordat hij, komende van de richting Haagweg nog vóór de taxi langs de Wed desteeg wilde inslaan. B. sloeg door den schok met zijn hoofd door de voorruit en bekwam hevig bloedende wonden. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis, van waar hij later naar huis kon worden over gebracht, Bij A. W. Sythoff's Uitgevers-Mij. N.V. alhier verscheen een herziene uit gave van de brochure „Nederland's Gees tesmerk", van de hand van onzen stad genoot, prof. dr. J. Huizinga. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootbcsprekingen. Gistermiddag is te Londen nog een be spreking over het vlootvraagstuk van ruim twee uur tusschen de .gedelegeerden van Engeland en Duitschland gehouden. Van daag vertrekken de Duitschers in verband met de Pinksterdagen naar Berlijn om einde volgende week terug te keeren. Na afloop van deze bespreking hebben beide delegaties aan de pers de volgende gelijkluidende mededeeling gedaan: De Engelsch-Duitsche vloot-besprekingen hebben een bevredigend verloop. In een algemeene uiteenzetting heef*- de Britsche delegatie een verklaring over den tegen- woordigen toestand gegeven. Ei zijn verder technische onderwerpen behandeld. 14 dezer zullen de besprekingen worden hervat. BULGARIJE. Smaadbrieven aan den koning. Na een uitgebreid onderzoek is de staatspolitie er in geslaagd, de schrijvers te ontmaskeren van aan den koning ge richte smaadbrieven, die veel verontwaar diging hebben gewekt. In totaal zijn tien personen gearre steerd: onder hen zouden zich ook eenige bekende politieke leiders bevinden. In verband met deze ontdekking zijn huiszoekingen verricht bij Mitoff, oud chef van de politieke politie, en bij dr. Koemaneff,. inspecteur van de afdeeling boschbouw in het ministeme van econo mische zaken. TS JECHO-SLO W AKI JE. Sudeten-Duitschers bij Malypetr. Het „Prager Tageblatt" meldt, dat mi nister-president Malypeter een Sudeten- Duitsche delegatie heeft ontvangen. De delegatie verklaarde, dat de partij bereid is mede te werken aan een constructieve politiek. BINNENLAND HJtf. de Koningin bezocht Barneveld; défilé der landstormers. (Binnenl., 3e Blad), Nederland en Indie worden buren. (3e Blad). Twee nieuwe arrestaties in verband met de misdaden te Oss (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Laval krijgt van de Fransche Kamer vol machten. (Buitenland, le Blad). Debat in het Lngelsche Lagerhuis over het Italiaansch-Abessynisch conflict. (Bui tenland, le Blad). Het Chineesch-Japansche conflict. (Bui tenland en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. NOORWEGEN. Verhooging der belastingen. De voorstellen tot bestrijding van de economische crisis zijn door het Storting aangenomen. Vóór stemden de sociaal- demoeraten en de boerenpartij, tegen de liberalen en de rechterzijde. Het door de vroegere regeering-Moh- winkel opgestelde budget van 409 millioen kronen wordt door dit besluit verhoogd tot 435 millioen. De dekking voor de maat regelen ter bestrijding der crisis wordt gezocht in verhooging van bepaalde di recte inkomstenbelastingen en in de in voering van een kleinhandelsbelasting van 2%. VEREENIGDE STATEN. N.R.A.-verlenging aangenomen. De door de regeering ingediende voor stellen tot verlenging der N.RA. tot 1 April 1936 zijn door het Huis van Afgevaardig den aangenomen. Zooals bekend houden deze voorstellen in, dat het geraamte van de oude N.R.A. zal blijven bestaan om onder meer een onderzoek in te stellen naar den invloed, die de N.R.A.-codes hebben gehad op do werkloosheid, de loonen en de prijzen. Bovendien zal een onderzoek naar de tegenwoordige toestanden worden inge steld. Roosevelt wordt verder gemachtigd tot het goedkeuren en bindend verklaren van codes, die vrijwillig door afzonderlijke industrieën zijn aanvaard. De voorstellen zijn thans aan den Senaat doorgezonden. Tevoren had het Huis van Afgevaardig den besloten met 280 tegen 100 stemmen, dat de voorstellen onmiddellijk behandeld zouden worden en dat het debat beperkt zou worden tot één uur. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat alle vrijwillige codes in overeenstemming moeten zijn met de anti-trustwetten. UIT HET VERRE OOSTEN. Het Japansch-Chineesch conflict. Het oppercommando van het Japansche leger te Kwantoeng deelt mede, dat in verband met den onopgehelderden toe stand te Tientsin een bataljon infanterie naar die stad wordt gezonden om daar de bescherming der Japansche belangen op zich te nemen. Bovendien wordt een eskader bommen werpers naar die plaats gedirigeerd ter versterking van de daar reeds aanwezige vliegtuigen. Volgens een bericht uit dezelfde bron is in de haven van Tangkoe een Japansch stoomschip door Chineesche nationalisten aangevallen. Slechts door het optreden der Chineesche politie is het gelukt, ernstige incidenten te voorkomen. De Japansche minister van Oorlog, Hajasji, die op het oogenblik een inspec tiereis door Mantsjoekwo maakt, heeft in verband met de politieke gebeurtenissen in Noord-China besloten, zijn verblijf in Mantsjoekwo vroeger te beëindigen dan zijn plan was en naar Japan terug te keeren. Hij zal op 14 dezer te Tokio aankomen, nadat hij aan een belangrijke bespreking in de hoofdstad van Jehol, Tsjengte, tusschen de Japansche legercommandan ten heeft deelgenomen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1