tm %5TER Jaargang het koninklijk bezoek aan den helder. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Juni 1935 Derde Blad No. 23067 BINNENLAND. reclame- het aftreden van minister steenberghe. GOUDEN ECHTVEREENIGING TE VOORHOUT. HET UITBREIDINGSPLAN VAN OEGSTGEEST. ([SPRAAK VAN H.M. DE KONINGIN. Ontrent het Kon. Bezoek aan Den Hel honden wij in een deel van onze vorige jjge nog het volgende melden: Sadat de burgemeester van Den Helder 0 rede had gehouden, nam H. M. de Ko- Sgin het woord tot het uitspreken van rolgende rede: .Mijnheer de voorzitter van het Comité i.iument Reddingwezen. Alvorens aan uw verzoek te voldoen het borstbeeld van mijn geliefden ge ul te onthullen en in plaats van mijn rhter. die nog niet voldoende hersteld het monument van het Nederlandsche ddingwezen in te wijden, wensch lk in ar plaats allereerst een woord van irdeerlng te laten hooren aan het adres u het Comité dat het initiatief ln deze eft genomen. Moge dit gedenkteeken tot ln lengte d dagen den dank van het Volk vertol- 1 voor de daden van moed, van zelfop- ïrring en naastenliefde voor de kloeke jddlngen, op onze kust verricht. Ifemeer gevoel ik mij gedrongen uiting 1 geven aan mijn waardeering voor het- len u heeft tot stand gebracht, waar Iovertuigd ben, weer te geven de gevoe- fcs van Hem, die Beschermheer was van l comité uit belde Redding-Maatschap- pn, die met warme belangstelling het Sik volgde en voor wien het heden een Joote dag was geweest. |Met ontroering en dankbaarheid heb ik Tanis genomen van Uw voornemen om renover het monument voor het red- wezen het borstbeeld te plaatsen van i echtgenoot en vader, wiens naasten de en medeleven nauw verband hield den ziel van ons Volk en met het op- rlerende werk van de helden der zee. En thans wil ik de Nederlandsche hiding-Maatschappijen en met name de manning der reddingbooten en -sloepen kht geluk wenschen met den voor allen zoo heugelljken dag, waarop |met groote voldoening kunnen terug- m. ln verband met den meer dan 100- igen zegenrijken arbeid door hen op de ren verricht. i dank zij persoonlijke plichtsbetrach- En thans verzoek ik de aanwezigen t mij op te staan om op deze wijze met lige oogenblikken stilte plechtig te ge lken de velen, die in hun moedige po gen om schipbreukelingen te redden, i leven gaven. [Moge God het schoone voorbeeld van [Me opoffering en naastenliefde dezer reke zonen, bij hun reddingswerk gege- b, ten allen tijde zegenen en in heden en ■komst doen strekken tot bezieling en len van ons Volk. ia de onthulling der monumenten ver- H. M. de Koningin naar de Remavi. het tentoonstellingsgebouw vanaf 2 gesloten was gehouden ten einde alles de ontvangst voor te bereiden. ;en vier uur hadden tal van belang- mden zich aan de Buitenhaven opge- om van hier de Koningin toe te ten. De omtrek van het Remavi-ge- bood een zeer fleurig aspect. Tal schepen lagen in de haven gepavoi- rd. Om kwart over vier arriveerde H.M. Koningin per auto met Haar gevolg op tentoonstelling. Zij werd ontvangen kolonel Ferwerda, den vice-voorzitter de Remavi. Vervolgens bezocht de ie bezoekster de tentoonstelling. waar- Zij voor het een en ander groote he istelling betoonde. Tal van keeren liet zich details van het geëxposeerde uit- [91. Vooral een dulkdemonstratle met .draeger-apparaat" boezemde Haar lang in. Hierna gebruikte men in het cabaret de waarna de Koningin om ongeveer uur, juist toen zich een regenbui ont- Ite, de tentoonstelling verliet. '■He tentoonstelling werd vervolgens we- ~iotri voor het publiek opengesteld. Met den gewonen trein van 19.53 uur, aan de Koninklijke wagens waren gehaakt, is H.M. de Koningin met ge- 1 vertrokken. Er waren veel menschen de been om de Koningin nog een groet brengen, doch Hare Majesteit had zich /getrokken in Haar appartementen, lat het vertrek zonder eenige vermel- iswaardige gebeurtenis plaats had. Gemeld wordt nog dat de secretaris van uitvoerend comité, de heer L. Brands- benoemd is tot ridder in de Orde van hnje-Nassau. DE NOOD DER WERKLOOZE JEUGD. 5571 Bevordering van vakbekwaamheid. Verschenen is een nota van den Minis- 'an Sociale Zaken naar aanleiding het verslag der Tweede Kamer in kt het wetsontwerp wijziging en ver ding van het tiende hoofdstuk A der a|isbegrooting voor 1934. .Hierin wijst de minister erop, dat in toenemende mate de overheid heeft iezien, dat er maatregelen moesten wor- h genomen tegen den gedwongen ledig- b? van jonge werkloozen. Verschillende Meenten, die in 1933 geen of weinig bdacht aan dit vraagstuk schonken, fen in den loop van 1934 van haar Mierkelijke belangstelling blijken en Sniseerden met 's ministers instem- 'b cursussen op velerlei gebied, verder noodige doende om de vakbekwaam- Db der jongeren te bevorderen. Dit had [gevolg, dat met het aanvankelijk uit lekken bedrag niet kon worden vol- hn, mede, omdat de regeering deze door J® den nood der tijden opgelegde taak het belang der jeugd bevorderde, .«vendien had de practljk aangetoond, J uaast cursussen practische werkver- ïjhtlngen voor de jonge werkloozen ;*;ten worden georganiseerd. Zulke ^verschaffingen werden in verschil- gemeenten met succes ter hand ge- Jtt en de minister heeft dit streven, «hoe hij het initiatief had genomen, «Weel gesteund. NOG EENIGE PERSSTEMMEN. Gisteravond wijdden verscheidene bla den nog beschouwingen aan de minister- wisseling bij „Economische Zaken". De (ar.Standaard schrijft o.a.: Wij kunnen het louter prijzen, dat het kabinet ..in zijn grootst mogelijke meerder heid" de devaluatie heeft afgewezen; dat het. nu gekozen moest worden tusschen het verlies van mr. Steenberghe én de devaluatie zonder aarzeling heeft gekozen voor het verlies van den bekwamen be windsman. omdat tot devaluatie niet mag worden overgegaan. Deze beslissing van het kabinet zegt duidelijker dan elke uit eenzetting. welk standpunt de regeering inneemt terzake van het monetaire vraag stuk. Zij ls. hoewel veroorzaakt door de houding van minister Steenberghe een niet voor tweeërlei uitlegging vatbare manifestatie voor het behoud van een muntpolitiek welke ook wij. het ts onze lezers bekend de eenig juiste achten Al was van een kabinet-Colljn een andere be slissing niet te verwachten, zij doet in deze dagen van onrust en enerveerende gebeur tenissen goed. zii maakt een einde aan gekweekte onzekerheid, en is een nieuwe les voor de speculanten die het toeleggen op de verzwakking van onze munt. Zullen deze nu eindeliik verstaan, dat de regering zich niet laat afdringen van den weg. haar door plicht in 's lands belang voor geschreven? Het Volk (s.d.) is bezield van medelij den met den nieuwen bewindsman. Wii gelooven. dat de heer Gelissen een onverstandig besluit genomen heeft door zijn veelbelovend leven aan dit kabinet der mislukking te koppelen en dat het stran den van zijn groote gaven op de libera listische opvattingen van deze regeering ook voor de R.K. Staatspartij niets dan teleurstellingen in zijn schoot zal bergen. Overigens, mocht tegen bidden en hopen minister Gelissen er in slagen het kabinet de aan de tegenwoordige lijnrecht tegen overgestelde crisis-politiek te doen Inslaan, waaraan het land zoo dringend behoefte heeft, niets zal ons aangenamer zün Wij staan waarlijk niet. te dringen om mede de regeering te vormen. Maar wii vreezen. dat prof. Gelissen te ontij diger ure slechts als politicus verbruikt zal worden. Het Huisgezin schrijft onder den titel „Colijn wankelt" o.a.: Indien hij zich al op het standpunt der regeering: geen devaluatie, heeft gesteld dan zal hli daarnaast ten minste moeten hebben geeischt: consequente deflatie ter ontlasting van het bedrijfsleven en de vrije hand ten aanzien van de door hem zoo krachtig verdedigde politiek van in- dustrieelen uitbouw. Van tweeën één: óf de nieuwe bewinds man komt tot dezelfde ervaring als zijn voorganger en dat kan op korten ter mijn geschieden en het, kabinet komt voor hetzelfde conflict, maar in heviger vorm. te staan óf hij slaagt in wat tot nog toé het kabinet niet vermocht: een gesloten geheel van maatregelen te ont werpendat aanpassing brengt in 't nood zakelijke vlugge tempo voor het geheele bedrijfsleven den landbouw incluis, waar door het dreigen van devaluatie voor goed wordt gekeerd In dit laatste geval zal naar onze vaste overtuiging een conflict in den boezem van het. kabinet evenmin uitblijven; want dat dit tot een consequente deflatie-poii- tiek niet in staat is gebleken, kan in het derde regeerinesjaar alleen worden gewe ten aan een gebrek aan overeenstemming tusschen de leden der regeering zelf. het welk acuut moet worden, als een eventueel maatschappelijk aanpassingsplan van mi nister Gelissen ter tafel zal komen. Wii zwijgen over de moeilijkheden die inmiddels tusschen regeering en volks vertegenwoordiging kunnen rijzen. Om een en ander achten wii de dagen van de regeering Coliin geteld En de Volkskrant is van oordeel, dat alles bii het oude blijft: Wij kunnen het niet anders zien dan dat het kabinet-Collin de quaestie der devaluatie nu nog daargelaten den ouden koers wenscht te bliiven volgen. Daarom moge worden gewaarschuwd tegen de. ijdele. verwachting, een oogen- blik wellicht gewekt door den sympathie ken naam van professor Gelissen met een klank van industrialisatie-perspectieven, dat het kabinet het roer zal omgooien en ineens den constructieven ijver zal ont plooien waarom twee laar lang tevergeefs geroepen is. Er is niets veranderd en er zal niets veranderen. GEEN DUITSCHE VACANTIEREIZIGERS. Het bedrag van 10 mark blijft gehandhaafd. Van offlcieele zijde wordt medegedeeld, dat het niet mogelijk is gebleken met de Duitsche regeering tot een regeling te ko men, om het voor reisdoelelnden naar ons land vastgestelde bedrag te verhoogen. Een Duitscher. die ons land wil bezoe ken, zal dus ook dezen zomer niet meer dan 10 mark mee kunnen nemen. (N. R. Ct.) DE TOESTAND OP JAVA. In de laatste maanden iets verbeterd. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de goedkeu ring van de besluiten van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië tot: 1. wijzi ging en aanvulling van de afdeelingen 1, II, III, III A. IV, VA, VI. VII. VIII en IX der begrooting van Nederl.-Indië voor het dienstjaar 1935; en 2. vaststelling van af- deeling VIE I's Lands Caoutchoucbedrijf van voornoemde begrooting. Er wordt aan ontleend, dat het overleg van den minister met den gouverneur- generaal nopens de bezuiniging op het kantoor van arbeid nog niet beëindigd is. Uit de ambtelijke economische rappor ten is gebleken, dat de toestand op Java in de laatste maanden iets ls verbeterd. Door het over het algemeen gunstige resultaat van den maïsoogst was het zelfs mogelijk, de aanvoeren van buitenlandsche rijst weder tot stilstand te brengen. Slechts in enkele gebieden moesten de minder ge goeden door werkverschaffing en door verstrekking van rijst en geld over het dieptepunt van de jaarlijksche voedsel- schaarschte worden heengeholpen. De In dische regeering blijft waakzaam en ver leent bijstand, waar dit noodig blijkt. Het denkbeeld, om een deel van de op brengst van het uitvoerrecht op bevol kingsrubber „aan Java" in leen te ver strekken voor aanleg van bevloeiingswer ken. acht de minister in het tegenwoordige stadium niet voor verwezenlijking vatbaar. De kolonisatie van Javanen in de Bui tengewesten, gepaard met aanleg van wegen en bevloeiingswerken, wordt reeds met kracht bevorderd, In Bafckoelen wer den verschillende kleinere imgatiewerken ten behoeve van de kolonisten uitgevoerd en reeds is besloten tot aanleg van een groot irrigatiewerk in de Lampongsche districten. De Javanenkolonisatie wordt mede bevorderd door aanleg en verbete ring van wegen, bekostigd uit de opbrengst van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber. Sedert de eerste indiensttreding ls f. 2.408.502 besteed aan herstellingen ten behoeve van Hr. Ms. „Sumatra". De me morie van antwoord bevat een staat, welke een overzicht geeft van den dienst van dezen kruiser na aankomst ln Indië, met vermelding van de tijdvakken, waarin de „Sumatra" niet volledig geschikt was voor den dienst. DE MOEILIJKHEDEN MET DE „SUMATRA". Bijna 2'/i millioen reparatiekosten. Bij het afdeelingsonderzoek van wets ontwerpen betreffende aanvulling van de Indische begrooting voor 1935, hebben vele Tweede-Kamerleden gevraagd welk bedrag sedert de indienststelling is be steed aan herstellingen van den kruiser „Sumatra" en hoeveel dagen dit schip wegens reparatie buiten dienst is geweest. In de memorie van antwoord wordt thans meegedeeld, dat het totaalbedrag der herstellingskosten van de „Sumatra" f. 2.408.502 bedraagt. Verder geeft de memorie het volgende lijstje over de dienst- en de hersteltijden van dezen kruiser: 1 Juni 1927: aankomst in Ned. Indië. 28 Oct. '2727 Febr. '28: jaarlijksche stil- ligtijd. 7 Sept. '286 Nov. '28: kruisvaart, tur binedefect. Gedeeltelijk gered voor den dienst 6 Nov. '284 Maart '29: volledig geschikt voor den dienst. 22 Mei '291 Juni '29: stuurboord lage drukturbine defect. In de vaart met bakboordzijturbines en middentur bines. 1 Juni '2927 Juli '30: in herstelling wegens bedrijfsstoring (stuurboordzij- turbine), niet geschikt voor den dienst. 27 Juli '2922 Maart '31: ten gevolge van brand in ketelruim 3 wederom in her stelling. 22 Maart '3114 Mei '31: volledig geschikt voor den dienst. 14 Mei '3120 Sept '31: in herstelling tengevolge van beschadiging scheeps romp bij op rif loopen. 20 Sept. '316 Nov. '31: volledig geschikt voor den dienst. 6 Nov. '316 Juni '32: in de vaart met maximumvaart 15 mijl in verband met trillingen in lagen druk zijturbine. Niet volledig geschikt voor den dienst. 6 Juni '328 Aug. '32: jaarlijksche stil- llgtijd. 8 Aug. '3227 Oct. '32: in de vaart doch max. 15 mijl in verband met trillingen in lagen druk zijturbine. Niet volledig geschikt voor den dienst. 27 Oct '321 Maart '35: in groote her stelling. Lage druk turbinesysteem ge wijzigd. LEVENSVERZEKERING EN STEUN- VERLEENING. Gedwongen afkoop van den polis? Door den heer Steinmetz zijn aan den Minister van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend: a. dat cri- sis-gesteunden verDlicht worden mede- deeling te doen aan de desbetreffende diensten van steunverleening of zij al of niet een levensverzekering hebben loopen? b. dat de gesteunden verplicht worden ln die gevallen tot afkoop der polissen over te gaan tot een saldo overblijft groot f 200 althans zoolang van steun verstoken blijven, totdat genoemd saldo ls bereikt? Is de Minister niet van oordeel dat hierdoor de verzekerden die larenlang lang premie hebben betaald worden be nadeeld wijl afkoop immers verlies voor den verzekerde beteekent? Is de Minister bereid de gemeentebe sturen te instrueeren dat hun desbetref fende diensten wordt verboden de levens verzekeringen te doen aantasten alsof hier sorake zou zijn van gewone spaar gelden? VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal in de maanden Juni en Juli niet plaats hebbein. HET MOTORVERKEER IN NEDERLAND. Een overzicht. Telken jare publiceert het centraal bureau voor de statistiek een uitermate be langwekkende hoeveelheid cijfers over de aantallen auto's, motorrijwielen, autobus sen en vrachtauto's in ons land. De dezer dagen verschenen statistiek (stand op l Augustus 1934) geeft, aldus schrijft ons de A N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, een heel wat minder optimistisch beeld dan vroeger toet geval was, toen de grafische lijnen in ononderbroken steilheid naar boven klommen, getuigenis afleggend van een evolutie op verkeersgebied, die te meer interessant was omdat zoovele andere statistieken chronisch terugliepen. De statistiek, welke betrekking heeft op 1 Augustus 1934, geeft de volgende eind cijfers te zien, waarbij tevens vermeld ls hoeveel motorrijtuigen in ons land voor komen per 1000 inwoners: Aantal motorrijwielen en fietsen met hulpmotor: 1 Augustus 1931 per totaal 1000 Inwoners 33.378 (4.2), 1 Aug. 1932 37.694 (4.7), 1 Aug 1933 42.122 (5.15), 1 Aug. 1934 44.411 (5.36). Aantal personenauto's: 1 Aug 1931 75.369 (9.5), 1 Aug. 1932 81.277 (10.08). 1 Aug. 1933 85.400 (10.43), 1 Aug. 1934 90.088 (10.87). Aantal autobussen: 1 Aug. 1931 3.625 (0.45). 1 Aug. 1932 3.783 (0.47), 1 Aug. 1933 3.814 (0.47), - Aug. 1934 3.814 (0.46i. Aantal vrachtauto's: 1 Aug. 1931 46.012 (5.8), 1 Aug. 1932 48.494 (6.01), 1 A (g. 1933 49.007 (5.99), 1 Aug. 1934 49.951 (6.02), Tezamen: 1 Aug. 1931 158.384 (19.96), 1 Aug. 1932 171.248 (21.24), 1 Aug. 1933 180.343 (22.04), 1 Aug. 1934 138.264 (22.71). Merkwaardig is het daarbij te constatee- ren, dat het aantal personenauto's vrijwel geleidelijk blijft toenemen Wel is het accres hier minder sterk dan eenige jaren geleden: van 1929 tot 1930 en van 1930 tot 1931 steeg het aantal personenauto's in ons land telkens met ruim 7500 stuks. Van 1931 1932 was de stijging nog geen 6000, van 19321933 bedrotg het accres 4123 auto's en van 1933 tot 1934 zien we het aantal personenauto's stijgen van 85 400 tot 9i.088, dus met rond 4500 Het aantal autobussen bleef het laatste jaar merkwaardigerwijze precies gelijk en verschilt ook niet veel met dat van vorige jaren. Het aantal vrachtauto's is in de laatste drie jaar maar weinig toegenomen; van 1931 op 1932 nog met 2482. maar van 1932 op 1933 met 513 en van 1933 op 1934 met 944. De fiets met hulpmotor blijft zich ln een stijgende populariteit verheugen Op 1 Augustus 1930 telde ons land er 131, in 1931 waren er reeds 1055. in 1932 steeg het aantal tot 4775, in 1933 tot 8721 en op 1 Augustus 1934 reden er al 11.540 rond. Ze worden thans ook in diverse soorten in Nederland vervaardigd en de statistiek van de komende jaren zal w»! leeren, dat deze handige en economische vervoermiddelen steeds meer toepassing zullen vinden. Interessant is verder het overzicht van den ouderdom der motorrijtuigen in de drie grootste steden Van de ruim V 000 personenauto's (die men m Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tezamen houdt) is namelijk 39 pet. van het jaar 1929 of ouder. De provincie Noord-Holland is het rijkst aan motorrijtuigen met 29 stuks per 1000 Inwoners, in Drente daarentegen telt men er slechts 17 per 1000 inwoners. NOG EENS: DE NIEUWE SPELLING. Prof. mr. B. M. Taverne, voorzitter van de Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal, schrijft ons: Maandag 27 Mei j.l. heeft in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage onder de waarlijk artistieke leiding van Van Dal- sum en Defresne, een onvergetelijke op voering plaats gehad van Sophokles' Elektra. De schrille doordringende koperkreten en de onheilspellende paukenslagen in de ouverture brachten de stampvolle zaal in de spheer van de Grieksche tragedie. De aanwezigen zullen niet anders dan met groote ontroering daaraan terugdenken. De prachtige, dan weer snerpende, dan weer zoet vloeiende muziek van onzen grooten Diepenbrock en de heerlijke muzi kale dictie der uitvoerenden deed de ge dachte aan het incommensurabele van de muziek en de gesproken menschelijke stem zelfs niet opkomen. Het was alles pure schoonheid. Er flitste bij het aanhooren van de prachtige monologen van Elektra Char lotte Kohier moet zichzelf hier gevonden hebben in de onvergelijkelijke uitbeelding van het diep-menschelijke, dat van alle tijden is een gedachte door mijn hoofd. Daaraan wil ik hier uiting geven. Dit prachtig gedragen Nederlandsch van Bou- tens, waarin de buigings-n een rol van beteekenis vervult, staat door een ruw ingrijpen van mr. Marchant hij is ondanks besluiten van den Ministerraad en van H. M. de Koningin de man ver moord te worden en is, door zijn drijven, bij een groot gedeelte van het Onderwijs reeds door het „Nederlandsch in hemds mouwen" vervangen. Men schaamt zich als men er aan denkt, dat Charlotte Kohier had moeten uitroe pen: Zeus in de hemel. Men is er niet mee af door, met mr. Marchant, te zeggen, dat de dichters in dit opzicht vrij blijven en ook anderen, uit stilistische overwegingen, zich van den buigings-n mogen blijven be dienen. Dit is een misleidend gebaar. De quaestie ls deze, dat, wanneer de Regee ring niet op het heillooze „spelling"- experiment terugkomt, na eenige tiental len jaren niemand meer bestaat, die de buigings-n geleerd heeft. Iedere Neder lander heeft dan op school geleerd, dat „in de hemel, in de geest, op die dag. van die aard, op de duur" enz enz. het eenig juiste, en het andere fout is. Hier wordt moedwillig levende taal en schoonheid vernietigd. Klonk de taal van Boutens ons als een doode taal in de ooren? Neen, duizendmaal neen. O, laten allen die het gevoel voor de schoonheid van de taal van Boutens nog niet verloren hebben, de handen ineen slaan om te trachten het onheil van het taalbederf nog in zijn loop te stuiten. Laten de machthebbers toch eens zoo groot zijn dat zij zich niet met een „het is nu eenmaal zoo ver" van de zaak af- maken, laten zij den moed hebben niet vasthoudend te zijn. alleen omdat de be sluiten nu eenmaal zijn genomen. O. Regeering, wij smeeken U in'naam der Schoonheid, kom terug op den inge slagen weg. Het is nog tijd. HET ECHTPAAR DEN HELD—KOOIJMAN Op den 12den Juni a.s. hopen te Voor hout de 75-jarige J. M. den Held en zijn 73-jarige echtgenoote A. Kooijman den dag te herdenken dat zij vóór vijftig jaar in den echt zijn verbonden. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid ver heugen, Door den grooten kring van vrien den en bekenden zal het hun dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken! BEHANDELING VAN BEZWAARSCHRIFTEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld bezwaarschriften van W, J. Woestenburg te Oegstgeest, mevr. J. S. v BreugelThurkow en L. Thurkow te Driebergen, de N.V. Maat schappij tot Expl. v. Onroerende Goederen „Conventia" te Leiden, den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht. D. Hogewoning te Leiden en B. en W. der gemeente Leiden, tegen het besluit van den Raad der gemeente Oegstgeest van 16 Januari 1934 tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor die gemeenten. De heer W. J. Woestenburg handhaafde zijn bezwaren, gericht tegen de bebou- wingswijze van een deel van het terrein. De heer J. R. Clifford lichtte de bezwa ren toe van mevr. Breugel, gericht tegen de bestemming van grond aan den Rijks straatweg tot sporterrein, waardoor de strooken langs dien weg niet kunnen wor den bebouwd, hetgeen wel kon vóór het oorspronkelijke plan gewijzigd werd. Mr. P. J. Teebach voerde het woord als gemachtigde van de N.V. Conventia. Haar perceel heeft een waarde van 3/4 a 1 ton. De eenige aantrekkelijkheid van het zeer groote huis is een gazon, dat thans door een weg doorkruist zal worden. Het per ceel wordt door het plan onverkoopbaar. Vergoeding der schade is niet gewaar borgd. Pi. meende, dat de geprojecteerde weg niet onmisbaar is, ook met het oog op een mogelijke verplaatsing van het watersportcentrum door de totstandko ming van den nieuwen weg Sassenhelm— Amsterdam. Ir, A. Kloppert pleitte namens den Rijks waterstaat. Het Rijk heeft bezwaar tegen de wegaansluiting bij den nieuwen Morsch- weg, waarbij geen ruimte is gereserveerd voor een verkeersplein. De heer mr. Punt lichtte bezwaren toe van den heer Hogewoning tegen de be bouwing in de omgeving van de Grünerie. De heer J. Splinter, wethouder van Lei den, zeide. dat verschillende bezwaren van Leiden door overleg zijn weggenomen. Eenige bleven er over, n.l. de bestemming van den grond ter weerszijden van de Nachtegaallaan. Ook heeft Leiden be zwaar tegen detailleering van een strook grond aan den Rijngeestweg en tegen de bebouwingsvoorschriften in de omgeving van Endegeest. Eén en ander moet men laten afhangen van de behoeften der ge stichten. De bebouwingsvoorschriften langs den Wassenaarscheweg ontmoeten even eens bezwaar. Economisch kan men niet tot. het aanleggen van een weg overgaan. Burgemeester A. J. v. Gerrevink van Oegstgeest, heeft het uitbreidingsplan verdedigd. Het gemeentebestuur heeft zich beijverd aan zooveel mogelijk belangen te gemoet te komen. Het is zelfs hier en daar toegevend geweest. Alle reclaman ten willen echter het onderste uit de kan hebben. Had het gemeentebestuur dat ge weten, dan zou het er misschien wat an ders tegenover gestaan hebben. Wat de schade betreft, de wetgever heeft bij de vaststelling van de woningwet niet ge wild, dat onmiddellijk alle schade vergoed wordt, ook al ligt de verwezenlijking van een plan in de verre toekomst. Voorts moet niet iedere eigenaar denken, dat zijn grond bouwgrond is. Spr. trad voorts in 'n beschouwing over de details. De stedebouwkundige opvat tingen van Leiden kan spr. niet deelen. Hij ziet daarin iets engs. De door Leiden bedoelde punten vormen in de eerste plaats een Leidsch belang. Spr. wil erover praten met het gemeentebestuur van Lei den. Gedep. Staten gaf spr. in overwe ging, het plan te laten zooals het is. De heer H. v. Boven, inspecteur der Volksgezondheid, heeft hierna nog eenige opmerkingen gemaakt. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. MR. VERSCHUUR IN HET BESTUUR VAN HET A. M. F. Gisterochtend vergaderde te Heerlen het bestuur van het Algemeen Mijnwer kers Fonds, ter bespreking van een regle mentswijziging, waardoor het mogelijk zou worden den regeeringscommissaris, n.l. mr Verschuur, in het bestuur van het A.M.F. op te nemen. Het bestuur keurde deze wijziging met algemeene stemmen goed. In de gistermiddag gehouden bijeen komst van de algemeene vergadering van het A.M.F. werd deze reglementswijziging ook z.h.s. aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9