HET FRANSCHE KABINET BOUISSON GEVALLEN. J6lte Jaargang WOENSDAG 5 JUNI 1935 No. 23067 ONZE REISGIDS. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VI//CtlERJ_ BERICHTEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. lit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Tegelijk met ons Blad ontvangen onze abonné's in Leiden en Oegstgeest heden avond de Zomerdienstregeling van onze Spoor-, Tram- en Autobusgids. De abonné's in de buitengemeenten ont vangen dit boekje morgen. DE DIRECTIE. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ln herinnering, dat zij hun besluit, tot aanwijzing van openbare we ten, waarop den bestuurders van motor rijtuigen verboden is. al of niet tegen be uling, publiek op te nemen, hebben gewij- rigd, zoodat dit verbod niet meer geldt voor Groote Havenbrug, Oude Heerengracht, Heerenpoortsbrug, Heerensingel, Lage Rijndijk, Sumatrastraat, Formosastraat, tónbokstraat, Atjehstraat, Parkstraat en Bieboldtstraat: ln de plaats daarvan is ge noemd verbod thans van kracht voor: Rijnsburgersingel, Trekvaartbrug, Mare- cngel, Slachthuisbrug, Heerensingel, tus- xhen Maresingel en Medusastraat, Kooi- ban, tusschen Medusastraat en Javastraat Jnastraat, tusschen Kooilaan en Drift- riaat, Driftstraat, tusschen Javastraat en Formosastraat. Formosastraat, tusschen Ddftstraat en Sumatrastraat en Sumatra- itraat. tusschen Formosastraat en Lage Kjndijk. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Leiden, 5 Juni 1935. 5614 Naar ons medegedeeld, zal de traditie tftrouw. ook de Lange Dlefsteeg ln ver mei met de a.s Lustrumfeesten, worden xrsierd. Door het reclame-bureau Cle- nents ls een plan ontworpen, dat ook zal rarden uitgevoerd en zonder twijfel groo- lt belangstelling zal wekken. de lustrumfeesten. De commissie van de Haarlemmerstraat iïurimarkt-Mare) heeft in haar laatste (trgaderlng besloten een bijzonder smaak- rolle en décoratieve verslering naar ont- terp van Reclame Studio „Succes" (Poels o Swaan) te laten uitvoeren. de stadhuisbouw. In tegenwoordigheid van den burge meester en gemeente-secretaris, de wet- touders Splinter, Tepe en Romijn, den architect, ir. Blaauw, den directeur en adjunct-directeur van Gemeentewerken en «nige leden van de Commissie van Fabri- "ge, is hedenmorgen op het terrein van iet voormalige Stadhuis een betonnen iroefpaal ter lengte van 14 meter ten be- ïoeve der fundeering geslagen. Naar werd medegedeeld, betrof het hier •iet de officieele plechtigheid van het liaan van den eersten paal. doch zuiver •en proefneming. nieuw recreatiegebouw endegeest". Naar wij vernemen zal op Vrijdag 14 ter. des avonds om 8 uur het nieuwe Hecreat.iegebouw op het terrein van het i'sticht .Endegeest" officieel geopend borden. processie naar heiloo. Nadat hedenmorgen te 7 uur in de «oederschapskerk van O.L.Vr. Hemel- •aart en St. Joseph een H. Mis voor de Pilgrims was opgedragen, vertrok te circa «altnegen een processietrein met onge ler 600 bedevaartgangers naar het ge nadeoord van O.L.Vr. ter Nood te Heiloo. Dit is de 31e maal, dat Heiloo door de «idsche processie wordt bezocht. gem. kweekschool voor onderwijzer (essen). Geslaagd voor het eindexamen le groep eandidaten) de dames: A. M. Buys, P. Nljkiel, A. van Noord en M. Vlaardin- ittbroek allen alhier en J. M. Buningh. 'lorbiirg. Afgewezen één. filmliga leiden. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 3.35 per week 1.0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen Splinter, Tapijten, Meubelen N.V. Hooge- ted 41. Lelden. Uittredend directeur: G. Splinter, dd. 25 1935. Naamlooze Vennootschap Handelmaat- <i 1PPij Groot-Amsterdam Hoogewoerd Leiden. Groothandel in karpetten, ^•'öeeden enz. Eenheidsprijzenwinkel U®"Predend directeur G. Splinter, d.d/ 25 Vijfde en laatste voorstelling. Voor haar vijfde en laatste voorstelling, welke gistermiddag ln het Luxor-Theater gegeven werd, had de Filmliga Leiden een afscheidsprogramma samengesteld, waar mee ze haar arbeid definitief zou beëindi gen; Immers, de ledenvergadering, aan de vertooning voorafgaande, zou dit voorstel in behandeling nemen, doch daar men niet zoo vlot tot een besluit kon komen, werd de vergadering tot na de voorstelling ver daagd, zoodat het Querschnitt-program nog niet direct het karakter van een af scheid droeg. De samenstellers hadden dit wel beoogd en zoo bevatte het programma een aantal oudere en nieuwere, karakte ristieke ligafilms, waarvan vertegenwoor digers van de Dultsche, Russische, Fran- sche en Nederlandsche avantgardlsten den middag gelijkelijk verdeelden. En in dit internationale gezelschap namen onze belde landgenooten Joris Ivens met „De Brug" en G. J. Teunissen met zijn „Pie rement" een verheven plaats ln. Met zijn in 1928 vervaardigd document van de hef- brug in Rotterdam heeft Ivens een ge heel weten te scheppen, logisch van beeld en compositie, fotografisch goed verzorgd en vaak zelfs heel kunstzinnig. Hetzelfde kan gezegd worden van den uitgesproken kunstenaar, die Teunissen ls. wiens „Pie rement" als een product van hooge waarde mag gelden. Zijn artistieke kijk op het volksreallsme, dat teweeggebracht wordt door het verschijnen van een draaiorgel in de Amsterdamsche Jordaan, heeft oogenblikkelijk de juiste sfeer getroffen. Hans Richter bracht in een kort filmpje zijn visie op de inflatie, hetwelk in een goede beeldmontage de stemmingen op de beurs en op de gezichten der menschen voor oogen stelde. De Rus Wertoff toonde ln „De man met de camera" zijn gevoel voor werkelijkheidszin in een reeks frag mentarische. soms heel goede beelden. Zijn landgenoot Dovjenko boeide reeds onmid dellijk door een knappen inzet van „De Aarde", waarin hij ons de reacties op de Invoering van de tractor van de gezich ten der boeren deed lezen: zijn kracht schuilt overigens hoofdzakelijk in de weer gave van de verschillende koppen. Een kunstvol werkje van Dulac ging Réné Clair's „Entr'acte" vooraf, een studenti- kooze scherts, niets meer en niets min der. met voortdurende grapjes van Réné Clair. waarvan de begrafenis aan het slot nog niet onmiddellijk od de Filmliga Lel den behoefde te slaan. Dit was tevens het eind van een program, dat ons voor het meerendeel interessante werkjes voorzette. Tot gewone leden van het Provin ciaal Utrechtsch Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen zijn benoemd onze stadgenooten dr. C. H. Hins, voor zitter en prof. dr. J. H. Oort, secretaris der Ned. Astronomenclub, mr. J. Bool en mr. S. J. Fockema Andreae, benevens prof. mr. J. J. Schricke te Oegstgeest en dr. J. Heinslus te Wassenaar. Geslaagd te Utrecht voor het examen gediplomeerd makelaar in Onroerende Goederen en Hypotheken, de heer P. Ver- straaten alhier. Het bestuur van de Theologische Faculteit der Leidsche Studenten is voor het iaar 1935—'36 als volgt samengesteld: G W B. A Thoden vAi Velzen, praeses, mej. J. H. Bethe, ab-actis. P. de Bruyn, quaestor, S. Postma. assessor I en J. E. Wagenaar, assessor II. IJMUIDEN, 5 Juni 1935 vischprijzen. Tarbot per K.G. f. 0.50—0.40; Griet per kist van 50 K.G. t. 23—10; Tongen per K.G. f 0.450.34; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.29; Middelschol f.27; Zetschol f.23 —16; Kleine Schol f. 20—3.70; Bot f. 5.50— 3.20; Schar f. 5.30—3.20; Tongschar f.19— 15; Vleeten per stuk f. 0.280.04; Pieter man en Poontjes pei kist van 50 K.G. f. 2.80—0.75; Groote Schelviscli 1.18— 15.50; Middel Schelvisch f. 1610; Klein- middel Schelvisch f. 136.30; Kleine Schelvisch f. 6.20—1.60; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.42—17.50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 17—2.60; Lengen per stuk f. 0.940.60; Heilbot per K.G. f. 0.72 0.64; Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.10 2.50; Koolvisch per stuk f. 1.380.41; Makreel per kist van 50 K.G. f.81.30. Aangekomen de stoomtrawlers: 1JM. 490 met f.2300; IJM 59 met f.2060; 1JM. 168 met f.1770; IJM 384 met f.1710; IJM. 27 met f.1050; IJM 49 met f.1820: IJM. 18 met f 2030, IJM. 19 met f.2300; IJM. 103 met f. 1200; de Belgische kotter A 3 met f.130, en de logger KW 89 mei f 640; K W (4 mei f. 926 K W 44 mei (.558. K W 23 mei t. 380, K.W. 114 mei 380 K W. 24 met f.300; SHV. 201 met t 520, K.W. 412 met f 500, K.W. 84 met f.472, K.W. 285 met f. 567 besomming. (Niet officieel.) MET 2 STEMMEN IN DE MINDERHEID GEBLEVEN. Bij het begin van de zitting van de Ka mer vroegen de communisten Ramette en Thorez en de socialisten Vincent Auriol en Leon Blum verlof een interpellatie te mogen indienen. Minister-president Bouisson vroeg deze Interpellaties te weigeren en stelde de kwestie van vertrouwen. Nadat de Kamer met 390 tegen 192 stemmen voor het vertrouwen in de regee ring had gestemd, diende minister president Bouisson het wetsontwerp in zake de volmachten ln. aldus luidende: „Teneinde de devaluatie van de valuta te verhoeden wordt de regeering door Senaat en Kamer gemachtigd tot 31 Octo ber 1935 alle maatregelen met vastbeslo ten kracht te nemen, welke geschikt zijn de saneering van de staatsfinanciën te verwerkelijken, de hervatting van de economische bedrijvigheid mogelijk te maken en de benadeeling van het open bare crediet te verhoeden en tegen te gaan. De verordeningen van den minister raad zullen voor 1 Januari 1936 aan het parlement tor ratificeering worden voor gelegd". Vervolgns werd de zitting geschorst, teneinde de financieele commissie gele genheid te geven de kwestie te bestu- deeren. Minister-president Bouisson las in, de Kamer de regeeringsverklaring voor, die tegelijkertijd door den minister van justi tie in den Senaat werd voorgelezen. Deze luidde: De regeeringsverklaring. De regeering, die zich aan het parle ment voorstelt, Ls een belichaming van de grootste eensgezimtheid. die sedert den oorlog werd verwezenlijkt. Mannen, die gisteren tegenover elkaar stonden, hebben zich thans, met het oog op een bepaald doel, nauw aaneen- geschaard, namelijk om het nationale geldwezen te handhaven de financiën en de economie des lands te herstellen. Bij een buitengewonen toestand zijn buitengewone maatregelen noodzakelijk. Opdat deze maatregelen doeltreffend zijn, moeten zij onverwijld genomen worden. Weinige dagen waren den speculanten voldoende om hun aanvallen te openen, ons geld aan te randen en overigens tevergeefs te oogen. opwinding te ver oorzaken en onder de arbeiders van ons land ontstemdheid te verwekken. Ons antwoord, het antwoord van den staat, zal beslist zijn. Een land. waaroo donkere dreigingen rusten is geen vrij land meer. De wind der paniek vernietigt de burgerlijke gezindheid. Wanneer wij van het parlement verlan gen, dat het ons vooloopig een deel zijner wetgevende bevoegdheden overdraagt, dan geschiedt dit om het essentieele te bewa ren, om beter te dienen en die democra tische instellingen hoog te houden, waar aan wij, gelijk gij allen weet, gehecht blijven. De uitgebreide bevoegdheden, die echter wat den tijdsduur en wat het zakelijke betreft, begrensd zijn, zullen ons in staat stellen, onmiddellijk de speculatie te nek ken en den franc tegen elke schadelijke beïnvloeding te beveiligen. Zij zullen het ons verder mogelijk ma ken, onze financiën en onze door een vijf jaren lang durende crisis geteisterde en gestoorde economie te herstellen en te saneeren. Dit positieve werk willen wij volgens een gemeenschappelijk plan doorvoeren. Het herstel onzer financiën zal een nieuwe krachtsinspanning tot 't ln even wicht brengen der begrooting noodlg maken. Deze spanning zal alle pogingen com- pleteeren, die het parlement gedurende de tegenwoordige wetgevende periode zoo moedig heeft ondervonden. Bij deze krachtsinspanning zal niets verzuimd worden om den verschillenden onderdeelen der economische werkzaam heid leven in te blazen en den goederen- ruil in het binnenland en met het buiten land te herstellen. Wij stellen op den voorgrond hulp aan den landbouw, die het grootste deel van de bevolking werk verschaft en die we gens de slechte verkoopsmogelijkheden zijn laatste hulpbronnen ziet wegkwijnen. Onze industrieelen en handelaren, die zoo sterk in het gedrang gekomen zijn, zullen bij hun strijd tegen de crisis ge steund worden. Wij zullen alle middelen aanwenden om aan de werkloosheid en haar gevolgen: sociale ellende en gezinslijden, het hoofd te bieden, om een jeugd, die den horizon voor zich gesloten ziet, werk te geven en om aan een land. dat niet aan zichzelf twijfe len kan, den ondernemingslust en het ver trouwen ln de toekomst te geven. Tegelijkertijd zullen wij de moreele ge zondmaking der natie ter hand nemen door te zorgen voor een spoedige en be sliste rechtspraak en den republikeinschen staat verdedigen. Wij zullen naar buiten onze vredespoli tiek voortzetten. Wijl Frankrijk vredelie vend gezind is, moet het voortdurend voor de landsverdediging en de collectieve orga niseering der veiligheid oog hebben. Wij zullen, trouw aan onze vriendschap pen en onze bondgenootschappen, allen tot medewerking oproepen. Wij zijn den Volkenbond toegedaan en onze aanwezigheid te Genève zal een actieve en waakzame zijn. Bouisson. De mannen, op wie de zware verant woordelijkheid der regeering rust, weten, dat het te volbrengen werk hun ganschen moed en hun ganschen wil op zal eischen, zy zullen slechts één doel hebben, R.I.: handelen. Op alle gebieden handelen en snel handelen. De uitgebreide volmachten, die wij van het vertrouwen van het parlement verlan gen, zullen nooit van dit doel afgeleid worden. Zoodra het parlement weer zal bijeen komen, zullen wij rekenschap afleggen Het parlement zal ons naar onze daden be- oordeelen. Het souvereine parlement zal dan zeggen, of wij zijn trouwe zaakge lastigden en de dienars^i des lands ge weest zijn. Kleine meerderheid in de commissie. De financieele Kamercommissie heeft het wetsontwerp, waarbij aan de regeering volmachten worden verleend, met 19 tegen 18 stemmen aangenomen. Kort vóór het begin van de Kamerzit ting was de radicaal-socialistische kamer fractie bijeengekomen. Het gelukte staatsminister Herriot niet, een groot deel van zijn fractiegenooten, die nog steeds tegen het toestaan der vol machten waren, tot zijn tegemoetkomend standpunt over te halen. Herriot verliet de fractiezitting met de mededeeling, dat hij als voorzitter der radicaal-socialistische partij zou aftreden. Slechts met moeite gelukte het den frac tiegenooten Herriot tot intrekking van dit besluit te bewegen. De fractie zelf heeft tot het tijdstip, waarop de voltallige Kamerzitting begon, gediscussieerd, doch men was niet tot re sultaat gekomen en zou eerst tijdens de pauze vóór de stemming over het machti- gingsvoorstel de houding der fractie vast leggen. De stemming. Voordat tot stemming overgegaan werd verklaarde minister Caillaux nog, dat zoo lang hij minister van financiën was er nooit een devaluatie van den franc zou komen, noch een gouduitvoerverbod zou worden ingevoerd. Hij zag de stabiliseering van alle valuta's onder oogen, zonder daar bij de positie van den franc ten onzlchte van de goudverhouding op te geven (leven dig applaus). Na deze verklaring werden de algemeene debatten gesloten en werd overgegaan tot behandeling van het ontwerp, waarbij de minister-president Bouisson het woord nam. Hij zeide, dat hij niet de regeeruigs- lelding op zich heeft genomen uit persoon lijke eerzucht, doch dat hij daartoe eerst was overgegaan, nadat hem een onder steuning was toegezegd door alle partijen met uitzondering van socialisten en com munisten. In tusschen aldus zeide de premier schijnen verschillende radi caal-socialisten zich bedacht te hebben; ook worden allerlei geruchten verspreid over de bedoeling der regeering, o.a. be treffende de pensioenen der oud-strijders De regeering is vastbesloten de oud- sttrijders zooveel mogelijk te ontzien. Maar zij zal onverbiddelijk optreden 'egen zekere misbruiken, ''ie er toe eeleirl hei", ben dat menschen, die nooit aan 't front geweest zijn, een ondersteuning van hon derd procent genieten. Maarschalk Pétain heeft op dezelfde misbruiken de aandacht gevestigd. BINNENLAND Het Koninklijk Bezoek aan Den Helder (Binnenland, 3e Blad). De reparatiekosten voor den kruiser „Sumatra" hebben reeds bijna 2*/ï miliioen gulden bedragen (Binnenland, 3e Blad). Nieuwe arrestaties te Oss (Gemengd, 3e Blad). Een slecht kersenjaar (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). BUITENLAND Het kabinet Bouisson met 2 stemmen meerderheid ten val gebracht. Zal Laval nu een ministerie vormen? (Buitenland, 2e Blad). Tracht Duitschland het Stresa-front te breken? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN Iste BLAD. Tenslotte deed Bouisson een dringend beroep op de verschillende partijen om haar woord te houden. Desniettemin bleek vervolgens bij de stemming, dat de regeering geen meerder heid kon behalen De Kamer heeft met 264 tegen 262 stem men het wetsontwerp inzake toekenning van volmachten aan de regeering ver worpen. De regeering is in verband daarmede afgetreden. Na de stemming. Na het bekend worden van het resul taat der stemming heerschte in de wan delgangen van de Kamer een algemeene opwinding. Overal vormden zich groepen, die den toestand bespraken. De radicaal-socialisten en de socialisten trokken zich onverwijld in vergadering terug. De eersten willen, voor zij een defi nitieve beslissing betreffende hun verdere houding nemen, zich in verbinding stellen met hun partijvoorzitter, Herriot, die zooals bekend, heeft gedreigd te zullen af treden, indien zijn partij de regeering niet zou steunen. Inderdaad is het een feit, dat de nederlaag der regeering in laatste in stantie is tot te schrijven aan het tegen stemmen van een deel der radicaal-socia listen. Het moet thans worden afgewacht, of Herriot zijn functie als voorzitter der partij zal neerleggen. Een deel der radicaal-socialisten heeft deelgenomen aan de gemeenschappelijke vergadering, die belegd is door verschil lende groepen van links en waarin een motie is aangenomen, die de vorming eischt van een op breede democratische basis berustende regeering, welke als nauwkeurig omschreven taak zou hebben de verdediging van het regime, bescher ming van a"n franc, strijd tegen de spe culanten en bestrijding van de economi sche crisis. Deze motie is ter kennis ge bracht van de socialisten en de andere groepen, die niet aan deze beraadslagin- gen hebben deelgenomen. De socialisten hunnerzijds hebben be sloten, in een nieuwe gemeenschappelijke zitting der linksche groepen het volgende voorstel te doen: Vorming van een voorloopige regeering, die tot taak heeft te strijden tegen de speculatie en de ontbinding der Kamer voor te bereiden, opdat zoo spoedig moge lijk een programma van financieele en economische saneering kan worden inge diend. Intusschen heeft president Lebrun over den toestand beraadslaagd met den pre sident" van den senaat, Jeanneney. en met den tweeden rzitter der Kamer. Na afloop van zijn bespreking op het Elysee weigerde Jeanneney een verklaring af te leggen. Hij zeide slechts, dat zoo snel mogelijk gehandeld wordt. Laval formateur President Lebrun heeft gisteravond nog Laval ontvangen, die, naar verluidt, den. raad gegeven heeft, opnieuw Bouisson met de kabinetsformatie te belasten. Na een nieuwe bespreking met den president ver klaarde Bouisson echter, dat hij geen op dracht aanvaardde. Hij deelde den pers vertegenwoordigers mede, dat hij Jean neney. president van den Senaat, als for mateur had voorgesteld. Later is opnieuw Laval ontboden en deze heeft ln princlpt er in toegestemd als kabinetsformateur op te treden. Enkele pogingen om in Parijs te demon- streeren werden door de politie ver hinderd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1