loe voer ik mijn spelpeil op? ||jlle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 Juni 1935 Vierde Feestavond „U.V.S." Blad No. 23066 Tennis-wenken van den wereldkampioen Fred Perry, De continentale of „bijl"-greep by de forehand drive. Links: stand voor de forehand drive; de linkervoet is voorwaarts geplaatst. Midden; het racket in contact met den bal. Rechts: het omzwaaien van racket en rechtervoet na den slag. Q£ FOREHAND. III. De fundamenteele slag van het spel is [orehand drive. Zonder backhand of (ley is het mogelijk tennis te spelen, zy it op beperkte en onvolledige wyze; zon- forehand is tennis ten eenenmale mogelyk. By negen van de tien spelers de forehand de kant, waar de aanval orgaans vandaan komt; weinigen ge- luiken inderdaad by voorkeur een ande- i slag. De forehand drive is de basis, arop het geheele spel rust; wanneer die alt. is ook het overige onherroepeiyk leschreven. U zult misschien lange en ingewikkelde owijzingen van mij verwachten omtrent „greep". Ik geloof, dat de meeste men- Ètn de juiste greep van het racket even "taiiriyk zullen aanleeren als by een pook een hamer. Ik wil hier alleen eenige iwnderheden mededeelen over de ma- et die ik zelf volg en daarby diejit op- tnerkt, dat er ook mog andere metho- a zijn. Mijn greep is bekend als de continentale 1 ,bijl"-greep. Een stevige omvatting is Mzakelyk en die bereik ik door pink en (ddelvinger flink om het onderste deel ta het handvat heen te klemmen. De tgvinger oefent een minder sterken druk 1 en de wysvinger is, wanneer ik den i? voorbereid nog losser en bovendien ei de overige vingers verwdjderd; deze h.hiik ik als hulp om het racket de ge lichte richting uit te voeren. De details u deze eenvoudige en natuurlyke greep W men het beste door de bijgaande welding te bestudeeren. ft acht het van belang op te merken, de top van het racket zich boven den moet bevinden. Tenzy men dezen raad volgt, zullen er twee ongewenschte «en gebeuren; het oog zal zich te ver bedoelde baan van den bal bevin- ea deze zal meer „geschept" dan ge ien worden. De kwestie van het oog- is van groot gewicht. Het is duldelyk men grooter kans op een zuiveren slag naarmate het oog meer in de lyn de door den bal te nemen baan te en is. Dit principe is in het algemeen toepassing op de slagen van het ten- "d, maar bovendien ook op andere ..'len. ®jn greep is van dien aard, dat ik haar de backhand niet behoef te veran- en in een snellen wedstryd. waar «ebroken „gevuurd" wordt, is dat niet gering voordeel, zy stelt my ook Raat. ballen te retourneeren, die niet 5 van den grond opkomen. JJ de stand bij de forehand-drive. Deze "int eenige duidelyke punten van 'eenkomst met de service. Beide zijn Jet succes gespeeld te worden, afhan- f van de juiste verplaatsing van het 'int van den rechter naar den linker- i' in beide gevallen dient men zich in '"ugsche positie ten opzichte van het 1 k bevinden. Tracht tydens het spel zooveel mogelyk op den bal toe te loopen, zoodat ge u op den juisten afstand van den bal kunt op stellen en de slag op de aangegeven ma nier, met den pols iets onder den top van het racket, verricht kan worden. Denk er voor alles aan, dat ge. wanneer u een lagen bal moet terugspelen, de knieën en het lichaam moet buigen, want het racket- blad mag niet afzakken. U loopt dus op den bal in tot ge u op den goeden afstand bevindt. De oogen zijn op den bal gericht en de stand van de voeten is zoodanig, dat. zoodra de slag wordt gedaan, het gewicht zich van de rechter- naar de linkerteenen verplaatst. De terugslag kan snel en kort gespeeld worden, zooals H. G. N. Lee het doet, of lang en vol op de manier, zooals we die o a. van Betty Nuthal kennen. Persoonlyk ben ik niet voor een overdreven „swing", omdat de tyd nu eenmaal kostbaar is en kortere bewegingen de plannen van den speler minder in het oog doen loopen. Het racket ontmoet den bal in hori zontale richting, komt na den slag naar het lichaam toe en eindigt zijn baan te genover den linkerschouder. De heele slag moet regelmatig verricht worden; een ruk of stoot in de uitvoering beteekent slechte controle of verlies van snelheid. Evenals bij de service geven lichaam zoowel als biceps vaart aan den bal. Op het oogen- blik van den slag wordt de greep om het racket verstevigd. Net als by de service vormt de laatste phase van de armbeweging een goede aanwijzing voor de juistheid van den slag. Wanneer deze wordt beëindigd met het racket, zooals reeds gezegd, tegenover den linkerschouder, staat de rechtervoet ge reed om den eersten stap van den grond te doen in de richting van het schot; al dus wordt het evenwicht hersteld. En nu een aanwyzing betreffende de forehand drive, welke van onschatbare waarde is voor het wedstrijdspel; ik be doel het zoo vroeg mogelyk nemen van den bal. Als dat te doen is, kunt ge drie voordeelen behalen: U wint tyd by uw poging om het net te bereiken en te volley-en. Uw tegenstander heeft minder tyd voor den return en bevindt zich veelal in las tige positie. U maakt by het terugkaatsen van den bal gebruik van de snelheid, welke uw tegenstander aan den bal gaf, inplaats dat u zelf voor die snelheid zorgt. Het vermogen om den bal zoo vroeg mogelijk te nemen stempelt iemand tot een speler van hooger klasse dan der man, die er zich tevreden mee stelt te wachten tot de bal na het opspringen zyn hoogste nunt heeft bereikt. Het is van belang den bal ten minste op den top van den sprong te leeren slaan. Bü de succesryke wedstrijden van Cochet speelde deze methode een groote rol. Zoo goed heeft hy haar onder de knie, dat hy, wanneer hy besloten is naar het net op te loopen, onderweg de half-volley neemt en zonder zich blykbaar te haas ten de juiste positie heeft ingenomen, voordat de tegenstander een poging voor den terugslag heeft kunnen doen. In Lowe's Law Tennis Annual staat als myn beste „scoring stroke" aangegeven de „forehand drive by het oploopen naar het net en vroeg genomen". Als ik myn vorm heb ben ik in staat by het oploo pen den bal in een minimum van tyd weg te werken en aan het net te arriveeren niet veel later dan een seconde nadat de bal er gepasseerd is. Natuuriyk gaat het my ook wel eens minder goed af, maar als zoo'n slag lukt ben ik altyd bly en voldaan. Ik geeft toe, dat het gevaar van fouten maken by deze wyze van aanvallen groot is. bovendien weet ik uit eigen ervaring, dat het 'heel lang duurt voordat men haar eigen heeft gemaakt. Maar als u een be- hooriyke figuur by het wedstrijdtennts wenscht te maken, moet u deze methode in uw macht hebben. Zelfs als ge een dergeiyke aspiratie niet koestert is het altyd buitengewoon prettig iets nieuws te leeren. Voeg een tikje avon tuur aan uw spel toe, zelfs al kost het u toevallig ook een paar punten. Tennis is zoo pleizlerig om een beetje mee te expe rimenteeren. Totnogtoe heb ik er my toe bepaald de vlakgeslagen forehand-drive te beschry- ven. Ik geloof, dat deze de beste grondslag van het spel is. Sommige spelers passen haast van nature variaties, zooals „top spin", „slice" en den gekapten slag toe. Ik ben van oordeel, dat een speler, als hy nog jong genoeg is om te leeren. zich met al zyn kracht op de gewone drive moet toe leggen De variaties zijn nuttig, wanneer het veld er zioh voor leent of de tegen stander er mede in het nauw te dryven is; maar ge moet die slechts als afwisseling in het kader van uw spel beschouwen. Het is duidelijk, dat de man aan den anderen kant van het net gauw op u ingespeeld is, wanneer uw returns steeds hetzelfde effect bezitten. Daarmede wil ik niet zeggen, dat „spin" op zichzelf een nadeel beteekent, maar het ligt voor de hand, dat de beste manier om een bal vaart te geven de slag is met het racket er achter tegenaan. De methode om de snaren van het racket langs het heele oppervlak van den bal te laten trekken bekeken van het stand punt van zuivere snelheid is een verspil ling van kracht. Men meene overigens niet dat ik het gebruik van „spin" veroordeel, 'evenmin als het langzame spel onder be paalde omstandigheden. Ik wil alleen tot uitdrukking brengen, dat ik snelheid als een der voornaamste factoren beschouw. Top-spin kan men gebruiken om tyd te winnen, want de bal, die op deze wyze geslagen wordt, passeert betrekkeiyk lang zaam uw helft, doch versnelt aanzienlijk zUn tempo, zoodra hy aan de overzyde met den grond in aanraking is gekomen. De gekapte en gesneden slagen zyn dik- wyis een goed wapen tegenover een tegen stander, die het liefst met een regelmatig opspringenden bal te doen heeft. Maar als standaardslag. als een middel om met succes een rally te beëindigen lijkt my de hard geslagen, vlakke drive het meeste aan te bevelen; deze is bovendien ook de eenvoudigste slag. De gemakkelijkste forehand met „spin" is de „slice". Die kan ik als een nuttige variant in uw spel aanbevelen. De bal wordt met een .neergaanden, zydeling- schen slag getrorfen, terwyi het racket zich van rechts naar links beweegt. De bedoeling is de vaart te vertragen en aan den anderen kant van het net den bal laag en met effect te laten opspringen. De gekapte slag, zooals Elizabeth Ryan en. in mindere mate, Helen Jacobs die zoo veelvuldig gebruiken, heeft veel overeen komst met de „slice" en vertoont het beeld van een hakbeweging. Hij wordt ge speeld onder den zwaai van de drive; een ruk als het ware, waarby het uitzwaaien van het racket niet te pas komt. Knieën en ellebogen zijn beide gebogen en het racketblad wordt op flinke hoogte ge bracht. De bal moet met stijven pols wor den geslagen. Deze slag kan voor verde diging gebruikt worden om tyd te win nen want de bal „hangt" bit het opspringen in de lucht en komt niét hoog op en voor agressieve doeleinden aan het net. In het bijzonder is het onaan genaam, wanneer men op een zachte baan een gekapte slag tegen zich geplaatst krygt, en de gewoonte van den bal vlak bij den grond te biyven, maakt den slag geknipt voor het bestoken van de back hand van den tegenstander. De return moet haast „opgedolven" worden. Pat Hughes is vermoedelyk de beste „spin" speler van dezen tyd. Ik kan den gekapten slag niet als „stan daardschot" aanbevelen. Evenals de andere „spin" slagen is hij prachtig om als variant te spelen. Als u naar de prestaties verwijst van Miss Ryan en Miss Jacobs om uw vertrouwen in den gekap ten slag als voornaamste wapen te recht vaardigen, ben ik zoo vrij de aandacht op de groote meerderheid der „sterren" te vestigen, die daaromtrent andere principes huldigt. (Nadruk verboden). VOFTR^L. HET OLYMPISCH STADION TE AMSTERDAM. Tot uitbreiding in principe besloten. Naar wy vernemen heeft de Raad van Toezicht van het Nederlandsch Sportpark besloten, de plannen, tot een aanzienlyke uitbreiding van het Olympisch Stadion te Amsterdam, onmiddellyk ter hand te nemen. Men heeft zich voor deze uitbrei ding inmiddels met den architect van het Stadion, den heer Jan Wils, in verbinding gesteld, die een en ander nader zal uit werken. o OM DEN C. G. W.-BEKER. Morgenavond te 7 uur speelt op het Sportman terrein het Leidsch Dagblad XI tegen de Scheidsrechters. Scheidsrechter is de heer v. d. Valk. Hedenavond op het N.B.L O.-terrein: L.P.S.V.6e R.V.A. Scheidsrechter is de heer F. Boom. UIT RIJNSBURG. Hedenavond te 7 uur speelt Rynsburg- sche Boys III thuis tegen UV.S. V uit Leiden. RECLAME- 5549 op Zaterdag 8 Juni a.s. in de Stadsgehoor zaal, met medewerking van het Gezelschap Hofmann en Hofenk's Melody Makers. Bal onder leiding van den heer Ant. de Groot. Voor Leden, Junioren Adspiranten en Donateurs, alsmede de ouders v. Jun. en Adsp. Woensdagavond a s. gelegenheid tot 'tathalen van toegangsbewijzen in Café- Restaurant ROYAL" Doezastraat van IVi9 uur. Introducties worden niet verstrekt C. G. W.—HAAGSCHE WERKLOOZEN. Morgenmiddag te half drie speelt op het Sportman terrein C.G.W. I tegen Haagsche Jeugd werkloozen. Scheidsrech ter is de heer J. Arnoldus. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL-BOND. De beslissingswedstrijd .der adspiranten prom.- en degradatiecompetitie. Noorder kwartier IIFluks V, welke Zaterdag j.l. op het Zuiderkwartler-terrein gespeeld werd, is in een kleine 43 zege voor de Fluks-jeugd geëindigd, nadat Noorder kwartier met de rust met 31 de leiding had. Fluks V blyft door deze overwinning dus in de 1ste klasse. Deze wedstrijd is de laatste competitie wedstrijd geweest van het seizoen 1934/35 van den L.K.B. o WATERPOLO. WEDSTRIJDEN „DE ZIJL". Donderdag te 8 uur speelt De zyi III tegen Poelmeer II voor de competitie van den Kring Den Haag ln de zweminrich ting „De Zyl". m Te Ryswyk wordt dien avond gespeeld de wedstrijd R PC. I tegen De Zyl IV en te Den Haag Zian VII tegen De Zyl V. POELMEER II—H.Z. en P.C. V 4—0. Voor de tweede klasse van den Haag- schen Zwembond werd gisteravond boven genoemde wedstryd gespeeld. De gasten kwamen slechts met zes man op. waarop Poelmeer een speler liet uitvallen. Ondanks een gering Haagsch overwicht ging de rust in met 20 voor de Poelmeer- reserves. Na de rust zakte het peil iets, doordat de spelers last kregen van het koude water. Poelmeer II kwam meer in den aanval en wist haar meerderheid in twee doelpunten uit te drukken en nadat de Haagsche nog een strafworp tegen de lat had geschoten, kwam het einde van dezen voor het begin van het seizoen vlot Bespeelden wedstrijd met een 40 over winning voor Poelmeer II. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Morgenavond 8 uur worden in het Alphensch Zwembad de navolgende wed strijden gespeeld: A.Z C IForel I Woer den: A.Z.C. nForel II. o WANDELSPORT. OPGERICHT IS DE VEREENIGING E.M.M Alhier is met 12 personen opgericht een nieuwe wandelsportvereeniging. Deze heeft als naam EMM. (Eendracht maakt macht). Het bestuur is samengesteld als volgt: J. v. d. Linden, voorz.; G. C. Phi- lippo, secr,, Borneostr. 46. en S. Jansen, penn. Tevens heeft deze vereeniglng een onderafdeellng voor adspiranten. o BILJARTEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP CADRE 45/1. In een der zalen van het Kurhaus te Seheveningen is gisteren een aanvang ge maakt met de wedstrijden voor het we reldkampioenschap cadre 45/1. De eerste uitslagen luidden: ptn. brt. h.s. gem. 300 45 29 6.66 Dommer in g 281 45 60 6.24 De Leeuw - 300 29 87 10.34 29 25 4.82 27 47 11.11 27 28 5.22 21 76 14.28 112 21 33 5.33 300 10 173 30. Dommering 53 10 23 5.30 Cóte 24 57 12.50 24 44 10.95 28 108 10,77 28 52 8.03 32 47 9.37 248 32 51 7.75 -o - PAARDENSPORT. HET CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Wederom een eerste prijs voor Nederland. Gisteren is het intern, concours hippique te Aken voortgezet met het nummer Ge- luksjachtspringen. waaraan door 93 gaar den werd deelgenomen. Het springconcours bood 24 hindernis sen tot een maximale hoogte van 1,30 M. Bepaald was, dat by de eerste fout, de rui ter uitviel. De wedstryd werd gewonnen door luit Gurkan (Turkye) op het paard Guduk met 24 sprongen. Tweede werd ritmeester Von Nagell (Duitschland) op Wotan. met eveneens 24 sprongen. De derde plaats bezette luit. Neckelmann (Duitschland) op Immertreu. met 24 sprongen. Ritmees ter Sirtema van Grovestlns (Nederland) op Ernica werd zevende met 17 sprongen, VOOR WOENSDAG 5 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending - 8.00: De Notenkrakers olv. D. Wins en Gr. pi. 9.00: Gramofoonpl. 9.30: P. J. Kers Jr.: Onze keuken 10.00: Morgen wijding VPRO. 10.15: Voor Arb. in de continubedr.XX-ensemble olv. C. Steyn, Pat Miller (zang). Schalmei olv. P. Renes, strykorkesl; olv. E. Walls. A. Bouwmeester (declamatie) en mr. H. Willemse (lezing) 12.00: Gramofoonpl. 12.30: Orvitropia olv. J. v. d. Horst 1 00: De Zonneklop pers olv. C. Steyn 1.151.45: De Fliere fluiters olv. E Walis, mmv. A. de Booy (zang) 2.00: Voor de vrouw 2.15: Gramofoonplaten 3.00: Voor de kin deren 5.30: E. Walis en zyn orkest 6 16: Sport 6.30: RVUè Jhr dr. D. J, van Lennep spreekt 7.00: Stads- en Landleven, causerie 7.20: „Het Neder- iandsche Levenslied" 8.00: SOS-ber, Vaz Dias. Varavaria 8.10: Gramofoonm. 8.30: „Het verloren Loonzakje", hoor spel van P. P. Doppelmann. Vert.: Nel Bakker, mmv. het VARA-tooneel olv. W. v. Cappellen 9.15: VARA-orkest olv. H. de Groot, mmv. Jules Moes (tenor) 10.00: Gramofoonpl. 10.15: VARA-orkest olv. H. de Groot 11 0012.00: Gramofoonpl. Huizen 1875 M. NCRV-uitzending 3.00 Schriftlezing en meditatie 8.159.30: Gramofoonpl. 10.30: Morgendienst olv, ds A. Dragt 11.00: Gramofoonpl. 11.1512.00: Pianoduetten E. Boelens— Hoelen en M. Müller 12.15: Gramo foonpl. 1.30: A'damsch kamermuziek- kwartet en gramofoonpl. 3.003.45: Or gelconcert Ronald Parker 4.00: M. M, Westerman Holsteyn (sopraan) en mevr. N. Winckelman (plano) en gramofoonpl. 5.00: Kinderuur 6 00: R. Cazemler: De gevaren van electriciteit 6.30: Afge staan 7.00: Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau 7.15: Gramofoonpl. 7.30: Landbouwhalfuur 8.00: Vaz Dias 8.05 Orgelconcert Jan Zwart 9.00: drs. J. A. v. d. Hoeven: Genezing door den Geest 9 30: Haagsch dameskoor .Liederen Leeft" olv. R. A. v. Pelt mmv. mevr. M. Winkler— Blooker (piano) Om 10.05: Vaz Dias 10.3011.30: Gramofoonmuziek (gedu rende het avondprogramma zullen verkie zingsuitslagen van plaatsen van meer dan 10.000 inwoners uitgezonden worden) Droitwich, 1500 M. 10.35—10.50: Mor- genwyding 11.20: Gramofoonpl. 11.50 Voor de scholen 12.05: Orgelspel Q. MacLean 12.50: Ch. Manning's orkest 1.50: Orgelconcert A, Branden 2.20: Voor de scholen 2.55: Verslag van de Derby te Epson 3.35: Sted. orkest Eastbourne olv. H. G. Amers, mmv. F. Townson (alt) 5.05: Western Studio- orkest olv. Fr. Thomas 5.35: BBC-dans- orkest olv. H. Hall 6.20: Berichten 6.50 en 7.05: Lezing 7 25: Cembalo recital door A Ehlers 7.50: Het Broad- hurst septet 8.30: Zang door James McPhee (tenor) 8.50: „Scrapbook for 1905" van L. Baily en Ch. Brewer 9.50: Berichten 10.20: A. J. Alan: Fifty to one 10.40: Het Vario-trio 11.20—12.20: Lew Stone en zyn band. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gramofoonpl, 12.35: Symphonieconcert olv. Touche, mmv soliste 8.20: Radio- tooneel 11.05: Concert olv. V. Pascal. Kalundborg, 1261 M. 12.202.20: Con cert uit Rest. „Wivex" 3.20: Concert uit Rest. ..Ritz" 4.356.20: Reportage 8 20: Omroeporkest olv. Reesen 10.35: dito 11.2012.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6 35: Orkestconcert 12.20: Uit Breslau: Omroeporkest en so listen 2.35: Harmonicaduo 4.20: Con cert» 5.20: Uit Frankfort: Omroepor kest, dansorkest en solisten 7.20 Schram- melconcert 9.05: Concert 9.20: ..Le trlcorne" van de Falla 10.5012.20: Operette mmv. het Omroeporkest en so listen. Rome, 421 M 9.16: Radiotooneel 10.35: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20, I.302.20 en 6.20: Gramofoonpl. 6.35; Zang en piano 7.05: Bach-concert 8.20: Omroeporkest olv. Gazon 10.30— 11.20: Populair concert. 484 M 12.20: Gramofoonpl. 12.50: Salonorkest 1.502.20: Gramofoonpl. 5.20: Orgelconcert 5.50: GramofoonpL 6.50: Salonorkest 8 20: Symphonie concert olv. André 10.3011.15: Gramo foonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35: Rykszending: „Gorch Fock und seine See- farht" 9.05: Berichten over het inter nationale Toonkunstenaarsfeest te Ham burg 9.20: „Le tricorne" van de Falla 10.20 en 11.05: Berichten 11.2012.20: lij a Livschakoff en zijn orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 5 Juni. lste programma: Hilversum van 824 u. 2de programma: Huizen van 824 uur. 3de programma: 8.00: Keulen 10.00: Deutschi s. 10.20: Keulen 12,05: Droitwich 12.50: Keulen 14 20: Deutschls. 15 20: diversen 16.20: Deutschi.s. 17.20: Keulen 18.50: Brussel, Fr. 19 20: Keulen 19.50: Pa rijs R. 20.20: Brussel. Fr 4de programma: 8.05: Paris R. 9.30: Gramofoonm. G.R.D 10 35: Droitwich 1105: London Reg 14.55: Droitwich 18.20: diversen 18.50: London Reg. Wijzigingen voorbehouden. terwyl de heer Pasman (Nederland) met Dunenbank als tiende werd geplaatst met 13 sprongen. De heer Pasman verkreeg tevens een tweeden extra-prys voor bur- gerruiters. Verder werd een dressuurproef gehouden inzake het best gaande rijpaard. Carina, onder luit. Greter werd door de jury met den eersten prijs bekroond, een fraai suc ces! Tweede werd Donar onder mevrouw Francke (Duitschland) Hieraan werd door 21 paarden deelgenomen. De Internationale Ploeg voor Jachtpaar den werd vervolgens gewonnen door Hi- rondelle, onder Vicomte de Prémont (Frankrijk), ex aequo Isidora. onder mevr. Hasselbach (Denemarken); 3. Carina, onder luit Greter. De andere Nederlandsche paarden wer den niet geplaatst. Het weer was slecht. Het regende voort durend en het terrein was als gevolg daar van buitengewoon glad.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13