Minister Steenberghe vraagt ontslag DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST y6,le Jaargang MAANDAG 3 JUNI 1935 No. 23065 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Hij acht devaluatie noodzakelijk Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen zal hem opvolgen Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijhJl per 3 maanden r. 2.35 per week t.O.lS Franco per post f. 235 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STREMMING DOORVAART SPOOR- HAVENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lel iën brengen ter algemeene kennis, dat de ioorvaart door de spoorhavenbrug. ge legen. In den Morschslngel. met ingang ean Dinsdag 4 Juni a.s. tot nadere aan- londiglng zal zijn gestremd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. lelden, 3 Juni 1935. 5490 TEGEN SALARIS-VERMINDERING. Ongerustheid onder het Overheids personeel. In de gisteren gehouden vergadering tan het Leldsche A.C.O.P.-comité kwamen it plannen der Regeering, om wederom op de salarissen van het Overheids- jersoneel en de onderwijzers te bezuini gen. ter sprake. Het Comité was eenstemmig van mee ning, dat verdere verlaging een gevaar kteekent voor het levenspeil der betrok- Itnen en dat bovendien een ernstige ondermijning van de koopkracht er het gevolg van zal zijn. Dat men in de kringen der bij de ver- hging betrokkenen met groote vrees deze zoveelste vermindering tegemoet ziet, "eek duidelijk uit verschillende mede- lingen. Ook In middenstandskringen estaat groote ongerustheid over nieuwe trlaglng der koopkracht, lp grond van een en ander besloot het Bité om plm. 19 Juni een openbare gadering te houden waarin een be- gd spreker de in het Bezuiniglngs- mtwerp opgenomen salaris- en pen- éoensT ermindering zal behandelen. EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Voor het Rijksèxamen ter verkrijging un diploma B (krankzinnigenverpleging), ilrenomen in de inrichtingen „Endegeest", .Voorgeest" en „Rhijngeest" te Oegstgeest op 31 Mei en 1 Juni J.I., slaagden de vol lende candidaten: br. J. de Bruin, zr. J. van Egmond, zr. A. Fallaux, zr. C. Felix, zr. J. A. H. Ie Fevre, a. A. c. Ghijsels, zr. G. Griffioen, zr. C. Hogedoorn, zr. M. W. Kres, zr. A. van der Meer, zr. J. Mooij, zr. H. H. J. Peeters, zr. A. W. Smit, zr. J. P. van der Velden, zr. J. E. M. Verbij, zr. A. H. de Vries, zr. H. E. M. de Vries, zr. F. A. Woldhuis, zr. G. van Wijk m zr. A. Wijl'huizen. Afgewezen werden 8 candidaten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Leidsche Boterhandel, Su Mtrastraat 48a, Leiden, handel in mar- sarine enz. Gebr. Wijntjes- van Tol en Wijntjes- ia P. Westerbeek en Co.. Molenstraat 2, 8assenheim, bloembollenkweekerij en •handel. Wijzigingen: N.V. tot voortzetting van ie zaken voorheen gedreven onder den "aam: Algemeen Werktuigkundig en Hectrotechnisch Bureau ..Electra" Oude Varkenmarkt 3. Leiden. Uittredend direc teur: C. H. Brandt. Leiden, dd. 1 Febr. 1935, H Beurze. Nieuwe Rijn 118. Leiden, ketselaarsbedrilf. Overleden Eigenaar: H. «urze. dd. 16 Maart 1935. Stoomtimmerfabriek Norhtgo voorheen firma P. Alkemade en Zonen N.V., Pické- straat 70a. Noordwijk. Nieuwe Commis- Orlssen: J. G, B. Alkemade Pzn., Noord- en A. Eisenberger Den Haag. 0 P. Kranenburg Nr. 8. Nieuwkoop, truidenierswinkel. De zaak is omgezet in fou vennootschap onder firma onder den "aam: Firma D P. Kranenburg (BP.), wnnooten: G. Kranenburg en T. Kranen burg, Nieuwkoop. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen todisch recht de heer Tan Siang Sure 'heiden l EXCURSIES. Een 25-tal leden van het personeel der H.tm., allen monteurs, heeft onder «ding van de heeren D. Koome en J. "teuten een excursie gemaakt naar de Draad- en Kabelfabriek te Delft en een «■tal naar de Zuid-Hollandsche Bler- ■rouwerij te Den Haag. De Minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, die, in tegenstelling met de overige leden van het kabinet oordeelt dat alleen devaluatie tot aanpassing in het maatschappelijk leven kan leiden, heeft zich op grond hiervan verplicht ge acht H. M. de Koningin ontslag te ver zoeken. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen tot minister van economische zaken. Het standpunt van het kabinet. Officieel wordt, in verband hiermede, het volgende meegedeeld: Het kabinet was en is eenstemmig van oordeel, dat de nood van den tijd verdere aanpassing noodzakelijk maakt, en dat die aanpassing moet worden nagestreefd zoowel in het maatschappelijk leven als bij de publieke financiën. Deed zich ten aanzien van het ingediende bezuinigings- ontwerp geen enkel verschil van meening voor, zulk meeningsverschil ontstond wel bij de vraag langs welken weg de aanpas sing in het maatschappelijk leven moest worden nagestreefd. Terwijl het kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was dat beproefd moest worden de aanpassing en met name de verlaging van vaste lasten door speciale maatregelen te verkrijgen, was minister Steenberghe van oordeel, dat alleen devaluatie hiertoe zou kunnen leiden. Volgens hem kan de aanpassing in het maatschappelijk leven, welke den verderen teruggang van het bedrijfsleven moet tegengaan, onder de huidige monetaire en eccAlomische verhoudingen alleen langs den monetairen weg verkregen worden. Waar ter zake overeenstemming niet te verkrijgen was, en minister Steenberghe zich niet kon neerleggen bij het gevoelen van de overige leden van het kabinet, ge voelde hij zich verplicht aan H. M. de Koningin ontheffing uit zijn ambt te ver zoeken. Donderdag portefeuille-overdracht. Vermoedelijk zal de overdracht van het departement aan prof. dr. Gelissen a.s. Donderdag plaats vinden. Mr. Steenberghe. AD. P. L. Steenberghe. Maximillen Paul Léon Steenberghe is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren als zoon van een officier, die later ambtenaar werd bij de Spoorwegen te Utrecht en eenige jaren geleden overleed, terwijl zijn moeder de bekende voorzitster is van den internationalen Katholieken Vrouwen bond, een organisatie, die 28.000.000 leden telt. De heer Steenberghe promoveerde in 1920 te Utrecht in de rechten en werd daarna juridisch adviseur van de N.V. Textielfabrieken H. van Puyenbroek te Goirle, waar hij spoedig directeur werd. Zijn sympathiek karakter en praetische aanleg trokken de aandacht: de jonge directeur werd bestuurslid van de Bos sche Katholieke Werkgeversvereeniging en spoedig lid van het dagelijksch bestuur der Algemeene Katholiek" Werkgeversver eeniging, terwijl hij einde 1930 den heer J. P. J Asselbergs opvolgde als voorzitter van laatstgenoemde vereeniging. Mr. Steenberghe was voorzitter van de Ned. Kath. .Ver. van Werkgevers in de Textielnijverheid; lid van de vereeniging van Staathuishoudkunde en Statistiek; lid van den Werkloosheidsraad, den Nij- verheidsraad en de Centr. Commissie voor de Statistiek; lid van den Hoogen Raad van Arbeid; van de vereeniging voor Actieve Handelspolitiek; lid van den par tijraad der Katholieke Staatspartij; lid van het bestuur der Margaretha Sinclair- stichting te Tilburg en van verschillende charitatieve en religieuse corporaties. In '23 vaardigde de Werkloosheidsraad hem af naar het internationaal Congres in Luxemburg; in 1925 vertegenwoordig de hij de Nederlandsche werkgevers op het internationaal werkgeverscongres te Stresa; in 1927 was hij regeeringsgede- legeerde der Unie van de Volkenbonds- vereeniging op het economisch congres te Praag, terwijl hij voorzitter was van de Internationale Katholieke Werkgeversor ganisatie, die mede door hem ontstond. Midden 1931 werd mr. Steenberghe be noemd in de commissie-Bruins inzake bevordering van de economische samen werking tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië. In 1932 werd hij voorzitter van de regeeringscommissle inzake propa ganda voor het Nederlandsch fabrikaat. Toen hij deze werkzaamheden had beëin digd, reikte Minister Verschuur op 12 Mei 1933 persoonlijk het officierskruis in de Oranje Nassau-orde uit aan mr. Steen berghe. Deze had begin 1932 het initiatief ge nomen tot instelling van een crisiscom missie uit de Nederlandsche katoenin dustrie, die leidde tot de oprichting van ,.de katoencommissie", waarbij alle Ne derlandsche katoen- en linnenweverijen aangesloten zijn en waarvan de heer Steenberghe voortdurend de bezielende voorzitter was. Tweemaal was mr. Steenberghe in 1933 regeeringsgedelegeerde bij de onderhan delingen over een Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag. In 1933 werd hij ook on- dervoorzitter van het .Centraal Instituut tot bevordering van het normale handels verkeer tusschen Nederland en andere landen", welk instituut alle centrale in- dustrieele en land- en tuinbouworgani saties omvat en bedoeld is als contact punt tusschen de Regeering en het be drijfsleven, vooral bij handelsverdragen. Nog is de heer Steenberghe lid van de Nederlandsche organisatie voor de Inter nationale Kamer van Koophandel en van het comité Nederland—Zuid-Amerika en lid van de Vaste Commissie voor han delsverdragen van den Economischen Raad. Op 26 Juni '34 werd mr. Steenberghe benoemd tot minister van economische zaken als opvolger van mr. Verschuur. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. De nieuw benoemde Minister voor Eco nomische Slaken, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur der N.V. Provinciale Limburgsche Electriciteits-Maatschappij en tevens buitengewoon hoogleeraar aan de R K Handels Hoogesohool te Tilburg, werd op 15 Mei 1895 te Venlo geboren, studeerde aan het Gymnasium aldaar en de HBS. te Rolduc, daarna aan de Technische Hoo- geschool te Delft, te Charlottenburg en te Londen. Hij deed op 1 Januari 1917 „met lof" zijn examen voor scheikundig inge nieur aan de Technische Hoogesohool te Delft en promoveerde vanuit de practijk eveneens „met lof" aan de Technische Hoogeschool te Delft (September 1925) tot doctor in de Technische Wetensohappen. Reeds vóór zijn ingenieursexamen was hij hoofdassistent voor de Chemische Technologie aan de Technische Hooge school te Delft, daarna bedrijfsingenieur aan de Vondelingenplaat te Schiedam, aan de Volt Metaaldraadlampenfabrieken te Tilburg en vervolgens adjunct-directeur der Superfosfaat- en zwavelzuurfabrieken Coenen en Schoenmakers te Uden Veghel. Van 19201926 was hij ais hoofdinge nieur en zoowel in Nederland als in het buitenland, werkzaam in het concern Noury en Van der Lande. Van 19261930 was hij Directeur der N.V. Electro Che mische Industrie te Roermond, welke fa briek een dochterfabriek van Noury en van der Lande is. Sedert Augustus 1930 is hij Directeur der N.V. Provinciale Limburg sche Electriciteits Maatschappij en tevens buitengewoon hoogleeraar in de industrie- leer aan de RK. Handels Hoogeschool te Tilburg. Hij nam, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met anderen, het initiatief voor de oprichting van de volgende in stellingen: laboratorium voor de berei ding, uitverving en onderzoek van analine kleurstoffen aan de Technische Hooge school te Delft (met Prof. Steger); Che misch Technischen Raad voor de Was- scherii Industrie (met den heer Kamer beek), Nijverheidscommissie te Roermond met den heer Steinweg)Economisch Technologisch Instituut aan de RK. Han- delshoogeschool te Tilburg (met Prof. Kaag en Prof. Goossens)Economisch Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Technologisch Instituut in Limburg (met Baron van Hóvell tot Westerflier en Mgr. Prof. Dr. Poels); Stichting Fonds ter Be vordering van de Studie van het recht van den Industrieelen Eigendom (met Ba ron van Hövell tot Westerflier). Deze Stichting heeft weer twee leerstoelen ge vestigd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Technische Hoogeschool te Delft; Stichting Nederlandsch Instituut voor Electrowarmte en Eiectrochemie; N.V. Industriebank in Limburg (tezamen met den Commissaris der Koningin en Ge deputeerde Staten van Limburg). De heer Gelissen schreef het eerst over coördinatie zoowel in het personen- en goederenverkeer als in het energieverkeer en bepleitte de instelling van een Energie- raad. Hij is tevens een warm voorstander van een goede en innige samenwerking met België waar hij menigmaal in zijn publicaties op aandrong. De heer Gelissen heeft zich vooral bewogen op economisch technisch gebied. Hii is lid van talrijke economische en technische commissies, zooals: de Commissie voor Industriepoli tiek van den Economischen Raad; Nijver heidsorganisatie T.N.O.; Staatscommissie Spaarbekkenkrach twerkIndustriecom missie Werkfonds; Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Maastricht en Om streken; Commissaris in de N.V. tot Keu ring van Electrotechnische Materialen (K.E.M.A.); Curator van de bijzondere leerstoelen te Utrecht en te Delft. Prof. Gelissen is de grondlegger van het economisch regionalisme in Nederland. In woord en geschrift heeft hij zijn gedecen traliseerd, maar centraal (nationaal) geörienteerd systeem voor de mobilisatie van kapitaal en arbeid verdedigd. In verschillende gewesten, alsmede in onze groote steden, wordt hieraan thans reeds groote aandacht besteed. H. M. de Koningin benoemde hem on langs tot officier in de Orde van Oranje Nassau. BINNENLAND. Minister Steenberghe, die devaluatie noodzakelijk acht, heeft ontslag gevraagd uit zijn functie; Prof. Dr. Gelissen zal hem opvolgen. (Ie Blad). Demonstratief congres van N.V.V. en S.D.A.P. te Utrecht tegen het bezuinigings- ontwerp (Binnenland, 2e Blad). De huldiging van ir. Damme te Den Haag (Binnenland, 2e Blad). Protestverlaging van Van Gend en Loos- personeel te Utrecht tegen de loonsverla ging (Binnenland, 2e Blad). Nieuwe arrestaties te Oss (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Duitsch memorandum aan de Locarno- mogendheden (Buitenland, le Blad). Caillaux zal de Fransche financiën rege len (Buitenland, le Blad). Lithauen's buitenlandsche politiek (Bui tenland, le Blad). De Japansche eischen aan China over handigd iBuitenland, le Blad). Aanslag op Uruguay's president; deze is licht gewond (Buitenland, le Blad). Het z.g. crisis-initiatief in Zwitserland verworpen (Buitenland, le Blad). De aardbevingscatastrophe in Britscll- Indië (2e Blad en Tel. le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 27 Mei 57, Dinsdag 28 Mei 56, Woensdag 29 Mei 57, Vrijdag 31 Mei 56, Zaterdag 1 Juni 56 volw. personen. Zaterdagmiddag is de 3-jarige J. H. bij het spelen in de Groenhazengracht gevallen. De slagersknecht Kikkert, die het ongeval zag gebeuren, sprong direct gekleed te water en slaagde er, na eenige vruchtelooze pogingen, in het knaapje, dat het bewustzijn reeds had verloren, op den wal te brengen. Hier keerden de levensgeesten spoedig terug, zoodat het ongeval nog goed afliep. Gisteren is de 31-jarige Haagsohe wielrenner J. L. op den Haagweg tegen een voor hem rijdenden renner gebotst, waardoor hij viel en een ribfractuur bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Onze staagenooten Pieter Arnoldus en Catharina Maria Kooreman, wonende Bankastraat 6 herdenken vandaag het wel zeer zeldzame feit. dat zij zich voor zestig jaar in den ondertrouw begaven, terwijl on 15 Juni 1875 hun huwelijk in de registers van den Burgerlijken Stand werd inge schreven. De bruidegom, die thans 84 jaar oud is. was zijn geheele leven in het metselvak werkzaam, totdat nu ruim 10 jaar geleden een ongeval, hem overkomen in de steen fabriek .Ouderzorg" te Leiderdorp, daar aan een einde maakte. Hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van negen kin deren, waarvan er nog vijf in leven zijn. De verdere nakomelingschap bestaat uit 10 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. De bewoners van de Bankastraat leven van harte met het diamanten bruidspaar meer. Onder aanvoering van den heer de Jong wordt reeds sedert vele maanden wekelijks een kleine inzameling gehouden teneinde het bruidspaar dezer dagen eens flink in de bloemetjes te kunnen zetten. De geheele straat mitsgaders de toegangs poort is met groen en vlaggen versierd, terwijl voor de deur van hun woning een eerepoort is opgericht. Ook is het bruids paar namens alle buurtbewoners een ge schenk aangeboden. Vanavond tegen half- acht zal het Leidsche Politie Muziekgezel- schan den oudjes een serenade gaan brengen. Moge het hun gegeven zijn nog menif jaar aan deze vroolijke dagen te kunnea terugdenken!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1