BOUWKUNSTIG SCHOON LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 1 Juni 1935 KERK- EN SCH00LN1EUWS. AMERIKAANSCHE NOTITIES f= 1 i1 |0ibu0thgca. DE THYSIUSBIBLIOTHEEK. In het „Leidsch Jaarboekje" van 1934 (heeft prof. dr. J. W. Muller een uitvoerige studie geschreven over de geschiedenis van de Thysiusbibliotheek, op den hoek van Rapenburg en Groenhazengracht. Wie de geschiedenis der stichting wil kennen, diene deze verhandeling benevens het artikel van wijlen prof. P. J Blok „De Bibliotheca Thysiana te Leiden" in het Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheek wezen. deel V. Jrg. 1907 te bestudeeren. Aangezien het ons om het fraaie barok- gebouw begonnen is en niet om de lot gevallen der stichting, hebben we geens zins de bedoeling, de beide studies, waarop we hierboven nog eens de aandacht van belangstellenden vestigden te plunderen. Slechts enkele gegevens, die we ter in leiding meenen noodig te hebben mogen hier plaats vinden. Naar het vermoeden van prof. Blok zou de familie Thijs het Latiinsche verleng stuk van den naam is toegevoegd toen de kooplieden geleerden werden oorspron kelijk uit Antwerpen afkomstig zijn. En het ligt haast voor de hand, dat ze dan na het beleg van Antwerpen door Parma hl 1580 de wijk hebben genomen naar andere streken. Een der uitwijkelingen vestigde zich als koopman te Danzig Diens zoon begaf zich naar Amsterdam en werd daar schatrijk. Hij huwde er met een Antwerp- sche en uit dit huwelijk werd Jan Thys of Johannis Thysius geboren in het jaar 1621. Na den dood van den vader in 1634 werd Johannis Thysius in Augustus 1635 te Lei den ingeschreven als student, waar hij gehuisvest werd bij zijn oom van moeders zijde, den hoogleeraar in de Oostersche talen, prof. Constant lTSmpereur. Dit was niet de eenige familiebetrekking welke hij te Leiden bezat. Zijn oudoom Anthon Thysius was hier hoogleeraar in de theologie en diens zoon professor in de welsprekendheid en later, sinds 1653, directeur van de Universiteitsbibliotheek. Toen hij in 1646 zijn academische stu diën. voorloopig althans, hier had voltooid, dged hij zoo als bij de aanzienlijken uit dien tijd gebruikelijk was een studiereis. Deze voerde hem naar Parijs, Caën, Tours. Orleans, Bordeaux, Marseille en toen weer naar Engeland, waarbij hij voor diverse universiteiten door middel van zijn ge leerde familieleden de hoogst welkome introducties wel zal hebben gehad. Op deze reis behaalde hij ergens het licentiaat in de rechten en keerde in Augustus 1648 naar Lelden terug. Daar nam hij opnieuw zijn intrek bij de weduwe van prof. l'Em- pereur. In 1652 promoveerde hij te Leiden tot doctor in de rechten en in 't begin van October 1652 is hij te Leiden overleden. In September had hij zijn testament gemaakt hetwelk hij op 3 October met stervende hand nog aanvulde. Op 8 Octo ber werd hij in de Pieterskerk begraven. Het belangrijkste punt van dit testa ment is, voor ons doel althans, dat zijn geheele met zorg verzamelde boekerij niet verloren mocht gaan. Integendeel! Zijn neef Jonkheer Marcus du Tour, kreeg ais executeur-testamentair opdracht, door een jaarlijksche som van f. 300 die boekerij nog aan te vullen en uit te breiden. Ver der droeg hij op. aan de boekerij een ge schikte plaats te bezorgen en dat de execu teur uit zijn kapitaal f. 20.000 zou nemen „ende daer uyt eerst ende vooral besorgen de bouwinge van een bequame plaets tot bewaringe der voorsz. Biblioteque en de woningen eeniger studenten, mitsgaders van den custos of te opslener van deselve Biblioteque". Wij lezen verder, dat jhr. du Tour in Januari 1654 begon met de uitvoering van dit testament. De voorbereiding tot den bouw van het Bibliotheek-gebouw moet dus reeds heel spoedig begonnen zijn, om dat de zorg voor de boekerij wel een der voornaamste bepalingen van het testament was. Een stuk grond waarop twee huisjes stonden is toen voor dien bouw bestemd. Van wien kan het ontwerp zijn van het alleraardigst gebouwtje, dat nu noe een sieraad van het Rapenburg is? Het wordt veelal toegeschreven aan Pie- ter Post. doch Galland in zijn „Geschich- ten der Niederlandischen Baukunst im Zeitalter der Renaissance" vermoedt.dat het wel van Arend van 's Gravenzande zou kunnen zijn. Ik voor mij acht het hoogstwaarschijnlijk dat Galland gelijk heeft, al is twijfel niet uitgesloten. Naar tijdsorde is het althans nog moge lijk, dat 's Gravenzande het plan ontwierp. Zooals we zagen werd in Januari 1654 met de uitvoering van het testament be gonnen. Eerst op 3 December '54 werd 's Gravenzande naar aanleiding van een geschiedenis buiten zijn vak om, geschorst in zijn betrekking als „fabrijck". Op 13 Januari 1655 volgde zijn ontslag. Hem werd gelegenheid gegeven zijn zaken alsnog te regelen. Op 26 April vroeg hij Burgemees- teren om de uitbetaling zijner jaarwedde, waarop ham tweemaal f. 200 werd uitge keerd en in Mei schijnt hij uit Leiden ver dwenen te zijn. In 1656 was hij te Middel burg voor den bouw der Oostkerk. In 1655 werd ook de Thysius-blbliotheek vonooid en het lijkt mij niet te boud aan te nemen, dat het plan dus reeds in 1654 klaar was. Het zou dus van 's Gravenzande kunnen zijn. Voor Pieter Post is evenwel ook een historische mogelijkheid aanwezig. Reeds op 29 Januari 1655 schreef Con- stantijn Huygens aan prof Golius een brief, waarin o.a. stond ..Nu de stads architect Gravesand van zijn post is ont slagen, moet de Leidsche magistraat Pie ter Post kiezen, naar mijn oordeel de beste architect in ons land en een geschikte man. Kunt gij daartoe medewerken? Er zijn zeker wel invloedrijke menschen in Leiden, die in deze zullen willen helpen." We weten ook dat Pieter Post in den loop van 1655 als zoodanig Is benoemd. Toen was men waarschijnlijk reeds met den bouw van de Bibliotheek bezig. Had Post den gevel ontworpen, dan zou dit, moeten gebeurd zijn nog tijdens de werk zaamheid van 's Gravensande hier ter stede. Ofschoon wij dat niet gelooven, zou het niet onmogelijk zijn geweest. Post kon men overal vinden. In 1637 werkte hij voor Huygens in Den Haag, in 1643 te Haarlem, van 1648'50 aan 't Huis ten Bosch, van 1656'64, hij was toen al aan Leiden verbonden, aan 't Stadhuis te Maastricht; in denzelfden tijd ook aan „Rijksdorp" te Wassenaar, „Swanenburch" bij Halfweg. „Vredenbuxch" in De Beem- ster. Hij had vorstelijke protectie en kende door middel van Huygens tal van aan zienlijken, geleerden en magistraatsperso nen. Men krijgt den indruk dat hij in den omgang met zijn lastgevers een zeer bruik baar man is geweest, wien de opdrachten toestroomden Het zou op grond zijner connecties mogelijk zijn geweest, dat Post hier reeds in 1654 een opdracht had ge kregen Billijkheidshalve moeten we deze histo rische mogelijkheid even constateeren. Doch 's-Gravenzande had sedert 1638 toen hij werd aangesteld, voldoende ge toond waartoe hij in staat was Zijn Lakenhal, zijn Marekerk, een coup de maitre! Zijn Noordpoort van de Sint Jorisdoelen. wijders naar alle waarschijn lijkheid zijn. Hofje van Brouchoven, ter wijl hij buiten Leiden in dien tijd de ont werpen leverde voor het Raadhuis te Mid- delharnis, de Wittevrouwenpoort te Utrecht, den nieuwen toren op de kerk te Maassluis. Inderdaad, 's Gravensande was geens zins de mindere van Pieter Post. Deze zag zijn gaven door vorstengunst gesteund; 's Gravensande wist men ondanks 't ge mis van een dergelijke hooge protectie toch ook wel te vinden. In Leiden kende men hem als bouwmeester voldoende van hoogen rang en ging men hem niet ge makkelijk voor een ander voorbij, zoo lang een vroeger reeds aangeduid voorval uit zijn particuliere leven hem niet in discrediet bracht. N. J. S'. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 2 JUNI. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf, ds. ten Ca te Eglise Wallonne: dix heures et demie, mr. J. Arnal, pasteur 5 Amsterdam. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Makkink. Marekerk: Nam. 6 uur f jeugddienst) dr. Riemens. Prediker: Maandagnam. 8 uur, ds. De Groot van Delft. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf, ds. Mispelblom Beijer. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. half elf, dr. Boersema. Vrije Kath. Gem. (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf, Gez. H. Mis. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer H. Groenendijk van Boskoop; nam. half acht, ds. G Th. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam half acht, ds. Moolhuizen. ALPHEN 4AN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer (Bed. HD.); nam. half zeven, ds. J. de Bruin. Hulpkerk Gouwsluis: Nam half zeven, ds. J. Schoneveld. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer W. M. Offringa. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm half elf, dr. J. P. Cannegieter (Bed H.D Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. van Willigen van Rijssen. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 u. en nam. half zeven, ds. J. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat) Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Mole- nsiar van Rotterdam Geref. Kerk (Raadhuisstraat) Voorm. 10 uur, de heer L. Berger van Rijswijk; nam. 6 uur, ds. G. Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat) Voorm. 10 uur, ds. G. Mulder nam. 6 uur de heer L. Berger van Rijswijk. Lokaal v. Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Bisschop van Rouveen. Martha-StichtingVoorm. 10 uur, ds. Cjeems van Delfshaven. BODEGRAVEN. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam half zeven, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Th Scharten Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer J. J. Poot; nam. half zeven, ds. Geerling van Oude Wetering. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Schoneveld van Alphen; nam. 7 uur, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Heuzenveldt. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Krabbe; nam. 5 uur, ds. Kuiper van Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Hendriksen. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds Kaspers. LEEVIUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. half elf, ds. Aal- ders; nam. half acht leesdienst. NIEUWVEEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Pattist van Den Haag Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Soherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm half elf. leesdienst; nam. half acht, dr. Cremer van Zeven hoven. NOORDWIJK-BINNEN, Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Ned. Prot. Bond: Voorm. half elf, prof. Sevenster van Leiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Bouma Geref. Kerk in H.V.: Nam. 3 uur, ds. P. v. d. Vloed. OUDE WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Geerling. Geref Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. van den Bos Remonstr. Kerk: Voorm. half elf. ds. L. W. van Wijngaarden. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. half elf (Dankz. H.A.), ds. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Peter; nam. 5 uur, ds. J. J. Kloots van Maassluis. Kerkzaal: Voorm. half tien, de heer J. de Bruin van Alphen; nam. 5 uur, ds. Peter. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien, ds. van der Loo: nam. 6 uur, ds. Broekstra Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, leesdienst. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref Kerk: Voorm half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Ohr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Binee van Zaandam. Pinkstergemeente: Voorm, 10i/4 uur en nam. half acht, dienst; Maandagnam. 8 u. paster van der Woude van Rotterdam. TER AAR. Geref. Kerk: Voorm. half tien en ndm. half acht, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Warnink. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis)Nam. 5 uur leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden: (Gym.zaal Raadhuis); Geen dienst. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Kiehl van Hazerswoude; nam 7 uur, ds. Stdhouwer van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. half drie, ds. A. J. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. half elf, dr. Cremer; nam. half acht, leesdienst. Chr. Geref Kerk (Folder): Voorm. half elf en nam. half acht, leesdienst. o- NED HERV KERK. Drietal: te Kampen (vac. v. Schaick) A. Hijmans te Nijverdal; C. G. H. Bos te Beekbergen en M. Groenenberg te Vlaar- dingen. (Van onzen correspondent). HET LYNCHEN BLIJFT DOORGAAN. Federale wet afgewimpeld. Ongelooflijke toestanden gehandhaafd. New-York, Mei 1935. Toen eenige weken geleden in Amerika bekend werd, dat de Nazi-beul in rok en witte das twee dames het hoofd had afge slagen op een Berlijnsche gevangenisbin nenplaats, was het commentaar hier te lande alles behalve malsch. Zooiets liep toch wel alle spulgaten uit! Dat was toch een barbaarsche geschiedenis, ook al had de beul witte handschoenen aan en boog hij hoffelijk alvorens de bijl te laten neerkomen! De verontwaardiging hier te lande over dit teruggaan tot de middel eeuwen was groot, waarmee opnieuw aan getoond werd, dat de vergelijking van de splinter en de balk over de geheele wereld opgaat. Want terwijl de hoofden der belde Duitsche aristocraten op den grond rolden en de pers meldde, dat de terechtstelling in alle stilte had plaats gevonden en de vrouwen pas eenige uren tevoren met hun lot in kennis waren gesteld zit hier in Sing Sing Mrs. Eva Coo geduldig de dagen te tellen tot zij op den electrischen stoel zal gaan. Zij zit er al eenige maanden en juist dezer dagen is bekend geworden, dat zij den 27sten Juni als haar laatsten levensdag moet beschouwen. Eva Coo is wel geen spionne, want zij overreed expres een ouden knecht om in het bezit van diens levensverzekering te komen, maar zij is een vrouw en zij zal ook ter dood ge bracht worden. Weerzinwekkend gedoe. Wat betreft de publieke afkeer van terechtstellingen hebben wij de vorige week het bijna ongelooflijke staaltje be leefd van een openbare hangpartij in Kentucky, waar een 23-jarige jonge man, op het schavot staande, eerst drie kwartier tot de verzamelde menigte sprak. Aanran ding wordt in dien staat met ophangen gestraft zoo dicht mogelijk bij de plek waar de misdaad heeft plaats gevonden. En aangezien de kleine gevangenis in de buurt geen ruimte noch gelegenheid bood, werd een schavot opgericht in de open lucht. Van heinde en ver kwamen de pic nickers toestroomen om het schouwspel bij te wonen en daaronder bevond zich nie mand minder dan het slachtoffer zelf. Van de gelegenheid om te mogen spreken ge bruik makend, riep de man, met vastge bonden handen en achter wiens rug de lus van het touw heen en weer schommelde, of de vrouw, die hem aangeklaagd had ook onder het publiek was. Toen hij haar ge vonden had, ontspon zich een twistgesprek over de vraag of hij wel dan niet schuldig was en natuurlijk ontkende hij alle schuld. Onder aan de trap van het schavot ston den de oude vader en de jongere zuster van den ter dood veroordeelde. Later vroeg een verslaggever aan een jonge vrouw, die tot de toeschouwers had behoord, hoe zij het gevonden had: „Het was een mooie hang partij en ik was er heelemaal niet akelig van" Met dit alles wilde ik alleen maar zeg gen, dat de federale wet tegen lynchpar tijen afgestemd is in den Senaat te Was hington en men dus in de komende Jaren Beroepen: te Sluipwijk (toez.) J. de Lange, cand. te Huizen (N.H.). Aangenomen: naar Vollanhove: J. F. Uitman te Moerkapelle. Bedankt: voor Borne G. Bos te Dedems- vaart. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Blokzijl B. D. Smeenk, cand. te Arnhem. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Nieuwpoort P. de Groot te Gorinchem. HERST. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: te Harlingen A. Klinkenberg; P. Neydeck en C. F. Westerman, allen te Amsterdam. Dr. F. W. C. L. SCHULTE. As Maandag herdenkt dr. F. W. C. L. Schulte, em. predikant te Hilversum, den dag waarop hij vóór 40 Jaar het predik ambt aanvaardde. Frederik Willem Christiaan Lode wijk Schulte werd 13 Febr. 1868 te Bijsteren ge boren. Hij studeerde aan het gymnasium te Amersfoort en aan de Universiteit te Utrecht en werd In 1894 candidaat in Friesland, om op Pinkstermaandag van 1895 te Cothen (U.) in zijn eerste ge meente te worden bevestigd door ds. W. J. Immink van Amersfoort, waar de jubilaris intrede deed met Hand. 2 14-21. In 1898 vertrok dr. Schulte naar Muiden, welke standplaats hij in 1905 met Groningen verwisselde. Hier heeft dr. Schulte ge werkt tot 1917, toen hij naar Hlerden ver trok. Tijdens zijn verblijf aldaar promo veerde de jubilaris op 54-jarigen leeftijd aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Het Heidendom bij Tertullianus", bij prof. Pijper. In 1925 vertrok dr. Schulte naar Bergeijk, waar hem om gezondheids redenen 22 April 1929 eervol emeritaat werd verleend. Met een predlcatle over Lukas 24 29 legde dr. Schulte zijn ambt neer en vestigde zich metterwoon te Hil versum. Voornamelijk in Groningen heeft de jubilaris zich op onderscheiden gebied bewogen. Hij was om. president-curator van het Willem Lodewijkgymnasium al daar; voorzitter van de Voogdij van het Groene Weeshuis; voorzitter van de Prov. Ver. „Kinderzorg"; voorzitter v. de Evan gelisatie in de buitenwijken „Daubanton" en redacteur van het Groninger Kerk blad. Van de hand van dr. Schulte verschenen o.m. bijdragen in het Ned. Volksblad; Ons Tijdschrift en Troffel en Zwaard. Thans is hij nog medewerker aan het tijdschrift der Confessioneelen „Troffel en Zwaard" Van tijd tot tijd gaat de jubilaris in den omtrek van Hilversum nog voor in den dienst des Woords. Dr. Schulte wenscht zijn gedenkdag onopgemerkt te zien voor bijgaan. dergelijke gebeurtenissen nog verwachten kan. Het zichzelf recht verschaffen dn de massa is in Amerika altijd popular weest, omdat de omstandigheden daartn niet weinig bijdroegen. Het langzaam v overen en bewonen van dit kolossale relddeel in de laatste paar eeuwen is j geen enkel opzicht te vergelijken met i lang daarvoor bestaande geordende maat schappij in de Oude Wereld. In de wilder nis, waar de voortrekkers zich vestigdl was geen politie en justitie om de mlsdai te straffen en dus deden zij het zelf. Koning lynch regeert noj Nu komt het op dit Noordelijke vastl land nog hoogstens onder de Eskimo's! Alaska en Canada voor. maar ook dal reikt de lange arm van de wet, al is fc dan soms te laat. In de Ver. Staten ken het lynchen wel niet zooveel meer voor a, een halve eeuw geleden toen er ongevd 200 menschen, blanken zoowel als negei zonder rechterlijke uitspraak ter dood t bracht werden, maar over 1933 waren 1. er toch nog 8, van wie vier blanken i de overigen negers waren. Waarschijn zal het jaar 1934 niet veel van dat aanj verschillen. Het opmerkelijke van Amerlkaansche lynchen is. dat de StatJ ln het Noorden en Oosten er geheel van zijn, maar die ln t Westen en vooj in het Zuiden er nog aan doen. Vot Louisiana, Tennessee, Georgia, Alabai Mississippi e.d. hebben in dit opzicht 1 wat op hun geweten. Hoe hebben dj lynchpartijen plaats? Het slachtoffer wol eenvoudig opgepakt voor hij nog met J politie in aanraking is gekomen en om leven gebracht of een gewapende ben] overvalt het Huis van Bewaring of de i vangenis, dwingt den sheriff tot overgï en speelt dan voor eigen rechter en bef In beide gevallen komt het hoogst zeldf tot vervolging van hen, die aan deze l peditie hebben deelgenomen, omdat iedl een ieder ander beschermt en de shen ten slotte ook zijn baantje aan de kiezq te danken heeft. Even hoogst zelden kor het voor, dat een sheriff zich niet laat 1 timideeren, maar een kogel klaar he voor den eerste den beste, die durft dii terbij te komen. Dikwijls is het ook geb ken, dat de handhavers van de wet meer met de bevolking eens zijn en al oogluikend toelaten. Ingewikkelde toestand Om hier voorgoed verandering ln brengen werd in den Senaat een wet vo gesteld om het lynchen een federaal stj bare quaestle te maken, waardoor dus Bondsregeering te Washington de ven ging in handen zou gaan nemen in pla van als tot nu toe de plaatselijke gom nementen van de Staten, waarin het 1 chen gebeurd was. In de laatste paar j heeft de Bondsregeering zeer veel re) taten bereikt met het uitroeien van n daad. zooals bijvoorbeeld het achterha van Dilllnger. Hamilton en zulke aai schurken eenvoudig door de natioi eenheid ln optreden en de onbegren hulpmiddelen die haar ten dienste sta Politieke beletselen en onderlinge naij tusschen politie en Justitie van dort en districten, provincies en wat niet id die elkaar liever in de wielen rijden zelf de eer te behalen dan het groote na te streven: het tegengaan en bestral van misdaad, hebben bi.i elkaar gemai dat er in Amerika zulke ongelooflijke standen kunnen bestaan en blijven staan. Nu dient men niet te vergeten, dat V. S. wel naar buiten den indruk één land maakt, maar dat het bestaat 48 Staten, die zich souverein verkla hebben en dat ook gevoelen. Vandaar er altijd zoo veel mogelijk tegen gevoch wordt om de bondsregeering interne a gelegenheden van de staten zelf te uitmaken. Het beruchte Drankverbod 1 er een voorbeeld van, dat een staat New-York moest bukken voor Kansas, zes maal minder inwoners bezit. Ver bestaat in het Zuiden sinds den Burg oorlog in 1864 nog altijd een zekere w tegen het Noorden, Yankeeland bij naamd en deze oorlog ging om het maken van de negerslaven, wier afsta melingen het grootste aandeel voor tegenwoordige lynchpartijen oplevei Het negervraagstuk in het Zuiden is veel omvattend, dat er niet met een p woorden over gesproken kan worden, m dat staat onomstootelijk vast. dat de kif lingen daar niet dien trap van besc ving en ontwikkeling bereikt hebben hun broeders en zusters in de rest van land en deze bewering gaat ten opzie van de blanken evenzeer op Het is er elk opzicht veel grover en primitieve^ vandaar, dat het lynchen er veelJB' voorkomt, er zelfs als een soort amusef beschouwd wordt. Het lynchen blijft bests Niet dat men er ln 't algemeen zoo 0 denkt en waar het lynchen vooral soort bescherming van blanke vrouj wordt geacht zijn zij het. die er zich het hardst tegen uitspreken en zelfs b den zijn gaan vormen om het tegen gaan. De opschudding, die in de Sen verwekt werd bij het voorstellen van federale wet. was vooral groot en bel bij de volksvertegenwoordigers uit Staten, waar het lynchen plaats heeft. voorgestelde wet verbood het lynchen n want het is immers al een massale ma maar de ambtenaren werden gestraft, dien zij geen poging hadden gedaanJ het te voorkomen of de bedrijvers gev" gen te nemen. Het eenige wat de sen ren met goed succes konden doen was f obstructie te voeren door over allerleij nog wat te oreeren en ondertusschen r voorstel op langen termijn verdaagd! krligen. Senator Smith van South ca: zei o.a.. dat het een treurige maar B nederende noodzakelijkheid was om ^4 achter de wet om te gaan ten emaea rust van onzen hulselijken haard en r ongereptheid van onze vrouwen te r schermen. Hit riep zijn medeleden vaiM Amerikaansche Hoogerhuis toe zich mek vermoeien of te willen oordeelen over uj standen waarvan de meesten geen d<r hadden. De wet werd dus afgewlmpei het lynchen zal dus wel doorgaan, men vooral niet denken dat a' |ïi- stige vergrijpen de aanleiding tot zua volksbereehüng ziin kunnen Ik vind lijst over 1933 o a zulke oorzaken a» stelen van sterken drank een klap J ooren van een longen dreigement spreken en van drie gevallen been j zelfs niet kunnen uitvinden waar j slachtoffer opgehangen of doodga- werd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 18