N AT IO N A L E LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 29 Mei 1935 BUITENLAND. 171 millioen gulden EXAMENS GASFITTER. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor net examen Gasfitter, uitgaande van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land. de heeren: J. Glasbergen, C. W. Harmsen, A. Koelman. W L. Menger. W. Momberg. J. v. Rijn en D J. de Wilde, allen alhier, L. Korving te Noordwijk aan Zee, P. H. IJselmulden te Sassenhelm en P. J. IJsselmuiden te Voorhout, allen leer lingen van de Vakavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Voor de leerkrachten en leerlingen van de Ambachtsschool voorwaar een succes en voor de geslaagden bovendien van groot belang, omdat de bezitters van dit diploma door de Directie van de Lichtfabrieken als erkende Installateurs worden beschouwd. De medewerking van de Directie der Stedelijke Lichtfabrieken heeft dit groote succes mogelijk gemaakt. VOORSTELLING DER FILMLIGA. De vierde voorstelling der Filmliga Lei den in dit seizoen vond gistermiddag in het Luxor-Theater plaats, op wederom een later aanvangsuur dan geannonceerd was. hetgeen door hen, wier tijd bezet is, niet gewaardeerd kan worden. Ook ditmaal konden wij kennis maken met een reclamefilm. Afgezien van den Interessanten inhoud, vragen wij ons toch af. of nu juist wel het gebied der recla mefilm zich het beste eigent voor het doel, dat de Filmliga afd Leiden, tot de opheffing waarvan in de komende week op de jaarlljksche alg. vergadering voor de laatste voorstelling in dit seizoen een voorstel gedaan zal worden, nastreeft. Wij hebben intusschen met belangstelling met de film der chocoladefabriek Droste te Haarlem kennis genomen waarin niet alleen door middel van het beeld, doch ook ondersteund door 't gesproken woord een duidelijk inzicht gegeven wordt in de fabricage der onderscheidene produc ten. terwijl zij vóór alles aan het beoogde doel uitnemend beantwoordt, hetgeen toch het voornaamste is. Regisseur was de heer J C. Mol. die o.a. reeds bekendheid verwierf door zijn wetenschappelijke films betreffende kristallen, waterdieren. „Van bol tot bloem" enz. Verschillende kijkjes in de fabriek en meerdere momenten uit het belangwekkende productieproces getuigen van een gunstig cinéasttseh begrip en van het vermogen de hoofdzaken op een over zichtelijke en suggestieve wijze voor oogen te brengen Men zou de gesproken tekst hier en daar iets duidelijker wenschen, terwijl de finale, waarin alle artikelen, die in de fabriek geproduceerd worden, in een passende omgeving voorbijtrekken, nog iets te traag gehouden is. De illustra tieve muziek is van den componist Koos van d. Griend en past zich goed bij de beelden aan, al wordt te veel op hetzelfde „Leitmotiv", zij het steeds gevarieerd en in andere instrumentatie, doorgeborduurd. Rekening houdend met de tallooze pro blemen die aan het vervaardigen van een dergelijke film verbonden zijn. kunnen wij toch de oplossing daarvan als geluk kig beoordeelen. Een oud filmpje van Charley Chaplin „Een hondenleven" toonde volop de kin derlijke. licht-bevattelljke humor, die den filmliefhebber uit vroegere Jaren impo neerde. Met verbazing vragen wij ons nu af, hoe men indertijd dit naïeve gedoe kon waardeeren. al dient gezegd, dat er af en toe wel bijzonder geestige vondsten in voor komen Doch speciaal treffen de technische lacunes: het trillende beeld, de slechte fotografie, daarbij de houte rige grimassen en mimiek, de gekunstel de grime. In ieder geval was het toch merkwaardig en tot erkentelijkheid aan het bestuur verplichtend, dit filmpje weer eens te zien draaien, al was het slechts om de onbedaarlijk grappige momenten van Chaplin o.a. de scène met den agent en de worstjes, alsmede het spel met de handen achter den bewusteloos geslagen boef terwijl het tevens een prachtigen Indruk gaf van den vooruit gang der huidige filmtechniek. DE NIEUWE BREESTRAAT-VERLICH TING IN GEBRUIK GESTELD. Gisteravond is de nieuwe verlichting van de Breestraat op eenigszlns feestelijke wijze In geibrulk gesteld. Voor dit feestelijk ele ment zorgde het muziekcorps „Werkmans Wilskracht", dat omstuwd door een groote schare belangstellenden, het nieuwe licht begroette met een reeks van pittige melo dieën Verschillende autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de nieuwe verlichting voor deze Leidsche hoofdstraat een groote verbetering is. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Schei kunde, mej. C. Jamln (Rotterdam) en de heer G. J. O. Zonnenberg (Rotterdam): idem, hoofdvak Natuurkunde, de heer P. v. d. Leeden (Voorburg); voor het candi- daats examen Wis- en Natuurkunde, let ter F, de heer E. W. Gorter (Leiden); idem, letter D, de heer D. A. de Vriës (Scheveningen). Gistermiddag is het 8-Jarlg dochtertje van den heer de H. op de Doezastraat bij het spelen tegen een auto opgeloopen, waardoor zij verwondingen aan linkerarm en -been bekwam en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. De heer C. J. A Schrassert Bert te Voorschoten, verzoekt ons naar aanlei ding van het verslag betreffende den feestavond van den Bond „Het Mobllisa- tlekruls", mede te deelen, dat niet hij, doch de heer Verhoog te Voorschoten de vervaardiger is van de oorkonde, welke den heer Ten Cate Brouwer werd aan geboden. Niet den heer Schrassert Bert, doch den heer Verhoog komt dus de toe gezwaaide lot eigenlijk toe. Wel heeft de eerste, op verzoek van zijn medebestuurs leden er toe medegewerkt, dat een en ander tot stand kwam. Feitelijk valt er heel weinig te „over zichten" over de jongste raadszitting, daar het verslag duidelijk het verloop van za ken weergeeft. In hoofdzaak was het im mers de dag der interpellaties en deze dienen toch in hoofdzaak voor het „uit- laten van stoom"! De agenda leverde bulten de Interpel laties weinig debat op. B. en W. waren den raad in menig opzicht terwlUe ge weest: de heer Wilbrink kreeg vrijwel zijn zin Inzake de restauratie der Pieterskerk de heer Groeneveld ontving zijn Rijnbrug, waardoor de verbetering der Kraaierbrug voorloopig van de baan is. Beide punten gingen dan ook vlot onder den hamer door. Slechts de ultkeerlng van den crisis- steun en het voorstel tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting met het oog op de kermis tijden? de komende Lustrum viering hielden op. De regeering heeft het bedrag, waarover 't crisis-comité B. kan beschikken, te laat vastgesteld, dan dat dit in de wintermaanden, waarvoor dit ook bestemd was, kon worden uitgekeerd. Het comité wil nu, gezien deze omstandigheid bulten zijn wil en schuld, het gansche bedrag vast te houden tot het najaar, de heer v. Stralen wilde als nog thans de helft besteden, daar ook nu de nood groot ls. Tenslotte staakten de stemmen, zoodat volgende zitting de be slissing zal vallen. Inzake de „kermis" werd wel veel la waai gemaakt. Hoewel niet aan de orde de kermis tijdens het lustrum was Im mers door B. en W. toegestaan! moes ten de princlpleele tegenstanders van dit vermaak hun hart nog eens luchten en zij konden uit afkeer voor de kermis niet meer zien, waarom het ging: het wegne men van een onbillijkheid uit de veror dening. Het wijzigingsvoorstel was een gelegenheidsvoorstel, doch geboren uit noodzaak. Mag men de Lustrum-commis sie dan de dupe laten worden van een fout die pas gemerkt kon worden bij een kermis van langeren duur. die hier anders niet pleegt voor te komen? De raad zag in groote meerderheid deze onbillijkheid In en B. en W. wonnen het pielt met 2311 stemmen. De heer Verwey wees daarbij nog eens zeer terecht op het groote belang van Leiden bij onze aloude en roemruchte Universiteit. De Interpellaties hadden het normale verloop. Gaarne willen ook wij ons uit spreken tegen het z.g. rouleerlngssysteem bij het in werkverschaffing uitvoeren van de demping van het Levendaal. Gelukkig zijn ook B. en W. daarvan geen voorstan ders, zoodat dit euvel, want dat ls het, althans zooveel mogelijk zal worden be perkt. Gelukkig voorts, dat de Interpellatie Lombert werd afgewimpeld, anders ver gaderde de raad misschien nu nog! De voorzitter heeft niettemin bij deze aange legenheid nog weer eens ervaren, hoe raadzaam het is de teugels strak te houden! DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootbesprekingen. Volgens de „Daily Telegraph" verwacht men. dat de Dultsch-Engelsche vlootbe sprekingen ongeveer 14 dagen zullen duren. De marinemedewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat het belangrijkste punt, dat bij de besprekingen moet wor den vastgelegd, de basis ls voor den Duitschen elsch van 35 percent der totale Engelsche tonnage. Hierover kan gezegd worden, dat meer dan de helft der totale Britsche tonnage verouderd ls. Slechts drie der Engelsche slagschepen zijn niet twintig of bijna twintig jaar oud en 25 kruisers alsmede het meerendeel der torpedojagers hebben de leeftijdsgrens overschreden. In bevoegde kringen is men dan ook, volgens het blad. van meening. dat de door Dultschland geëischte tonnage slechts mag worden gebaseerd op de En- gelde tonnage uit den tijd na den oorlog. De correspondent meldt dan, dat als tweede punt, de vraag onder de oogen zal worden gezien, voor hoe lang Dultschland tevreden zal zijn met het quotum der ver houdingssterkte, hetwelk aan dit land zal worden toegestaan. In Britsche kringen acht men een ga rantie, dat dit quotum gedurende min stens tien Jaren niet zal worden over schreden, zeer belangrijk. Het ls. aldus de „Daily Telegraph", zeer onwaarschijnlijk, dat Engeland het denk beeld van een afzonderlijk vlootaccoord met Dultschland zal overwegen. De voornaamste grondslag der vlootbe- perklng ls de veelzijdige toepassing en af zonderlijke accoorden zouden tot Ineen storting van het geheel lelden. Volgens getallen, medegedeeld door de Japansche admiraliteit bedroeg de resp. vlootsterkte op 23 Mei van de verschil lende landen: Amerika 363 schepen met een totaal van 1.037.000 ton, met inbegrip van 89000 ton onderzeeërs; Groot-Brlt- tannlë 300 schepen met een totaal van 1197 duizend ton met Inbegrip van 56.000 ton onderzeeërs; Japan 195 schepen met een totaal van 722.000 ton met inbegrip van 66.000 ton onderzeeërs; Frankrijk 195 schepen met een totaal van 556.000 ton met inbegrip van 83.000 ton onderzeeërs; Italië 177 schepen met een totaal van 367.000 ton met Inbegrip van 46.000 ton onderzeeërs; Dultschland 36 schepen met een totaal van 111.000 ton; Sovjet-Rus land 107 schepen met een totaal van 247.000 ton met inbegrip van 64000 ton onderzeeërs. FRANKRIJK. De volmachtwet Ingediend Gevaar voor de regeering? De regeering heeft net volgende wets ontwerp bij het parlement ingediend; „De Senaat, en de Kamer verleenen aan de regeering volmacht tot 31 December a s., om maatregelen met kracht van wet te treffen, welke zij noodig acht voor de saneering der financiën, den heropbloei van het economisch leven en de verdedi ging van het staatscredlet en de munt. De desbetreffende decreten zullen door den ministerraad worden genomen en voor 31 Juli 1936 aan het parlement ter rati ficatie worden voorgelegd" In de motiveering van dit wetsvoorstel besprak de minister vaTi financiën, Ger main Martin, de situatie van den franc, 's lands eeonomischen toestand, de bud- getaire situatie,-de te treffen maatregelen, de kwestie van een internationale stabili satie. lo. Wat de situatie van Öeh ftanc botrert verklaart de regeering, dat voortzetting van gouduitvoer, zooals de laatste dagen heeft plaats gehad, een bedreiging zou kunnen worden voor den franc. De aan vallen van de internationale speculatie, die achtereenvolgens de krachtige devisen van Nederland en Zwitserland tot voor werp van haar offensief nam, heeft zich thgns op den franc geworpen met als ge volg, een daling der staatsfondsen en af lossing ln contanten der schatkistbons 2o. De regeering verklaart ten aanzien van den eeonomischen toestand des lands dat, ofschoon ook in Frankrijk de crisis voortduurt, niets een alarm op economisch gebied rechtvaardigt. 3o Wat het budgetalre deficit betreft, dit vormt Inderdaad de schaduwplek ln het finaneleele beeld des lands. Het be- grootlngstekort heeft den openbaren schuldenlast verzwaard en tenslotte een toestand van wantrouwen geschapen en een bedreiging voor de munt. Spr. wees er ln dit verband op, dat de Jaarlijksehe lasten op den schuldendienst tot drie milliard gestegen zijn en ver klaarde. dat het onmogelijk was. deze lasten verder uit te breiden en dat der halve, tegelijk met maatregelen tegen den gouduitvoer. maatregelen tot opheffing van het begrootlngsdeflcit noodzakelijk zijn. 4o. De regeering verzet zich energiek tegen devaluatie. Devaluatie, meent zij. zou misschien den openbaren schuldenlast verlichten, maar hoe lang dat het geval zou zijn is dubieus en de aldus geschapen situatie zou ten slotte een algemeene verarming der natie tot gevolg hebben, zonder het budgetair probleem op te lossen 5o. Wat de Internationale kwesties be treft ,ls de Fransche regeering volkomen bereid, aan plannen tot stabilisatie haar steun te verleenen: zij wil eveneens mede werken aan de uitbreiding van den inter nationalen handel. De Fransche reseering is van meening, dat pogingen in die richting thans overal een veel gunstiger ontvangst zouden vin den dan ooit In deze crisisperiode het ge val ls geweest. Nogmaals betoogde spr., dat de ver derfelijke speculatie van de jongste weken de oorzaak ls geweest van de onrust, die zich van het land heeft meester gemaakt. Een votum van het parlement, aldus de minister, getuigend van den vasten wil, om de munt en het staatscredlet te hand haven en uitbreiding te geven aan onze economische activiteit, zal de openbare meening geruststellen en haar terug brengen tot het juiste begrip onzer flnan- cieele situatie. Nadat vervolgens Leon Blum het woord had gevoerd, o.m te verklaren dat hij tegen toekenning van volmachten aan de regeering was, werd de zitting tot mor gen verdaagd. De toestand ls door de rede van Germain Martin nog verre van opgeklaard. De stemming in politieke kringen was buiten gewoon pessimistisch, de toestand werd zeer kritiek geacht. Men spreekt zelfs de meening uit, dat het kabinet alleen nog langs gevaarlijke klippen, welke het bedreigen, heen zal kun nen zeilen, indien de Kamer onder den in druk komt van een nieuwe beurscrisis Het volmaakten-ontwerp is intusschen verwezen naar de financieele Kamercom missie, die er vandaag over zal beraadsla gen. De socialistische Kamerfractie heeft het voorstel van de communisten aangenomen om een belangengemeenschap van de ge zamenlijke linksche groepen in de Kamer te vormen, die in alle gewichtige vraag stukken gemeenschappelijke besluiten zal nemen. De socialistische radicalen en de onafhankelijke linkschen, die zich tegen de verleening van de volmachten aan de re geering, hebben uitgesproken zullep tot deelneming worden uitgenoodigd. Na Herriot gehoord te hebben, heeft de socialistisch radicale groep besloten ook nog Flandin en Germain Martin te onder vragen. De groep ging uiteen zonder dat een motie aangenomen werd. Sommigen beschouwen dit. als een tee- ken van ontspanning, anderen meenen. dat de groep onbeslist bleef en trachtte zekere geruststellingen te verkrijgen alvo rens zijn verantwoordelijkheid te aanvaar den. Talrijke radicalen wenschen, dat de regeering de verplichting zal aangaan de traktementen der ambtenaren en de pen sioenen niet te verlagen. Anderzijds schijnt het moeilijk een meer derheid voor de volmachten te vinden in de financieele commissie van de Kamer, die uitgesproken links georiënteerd ls en altijd de neiging heeft gehad tegenvoorstellen van parlementaire origine te stellen in plaats van de regeeringsontwerpen. In zekere politieke kringen hield men vanavond zelfs rekening met de mogelijk heid. dat ten aanzien van de uitgesproken oppositie der commissie de regeering zich liever zou terugtrekken, dan een debat te wagen, waarvan de uitkomst al te onzeker zou zijn. RECLAME- 5201 HONHARIIE. Rede van Goemboes Geen devaluatie In het Huls van Afgevaardigden vonden gisteren de debatten plaats over de be grooting van het ministerie van landsver dediging (Honved-ministerie). Alle spre kers, die aan deze debatten deelnamen, gaven eenstemmig te kennen, dat Honga rije in militair opzicht volkomen rechts gelijkheid moet verkrijgen. Minister-president Goemboes ver klaarde naar aanleiding van deze opmer kingen, dat hij ln samenwerking met den minister van buitenlandsche zaken alles zal doen, om deze rechtsgelijkheid te ver krijgen. zonder welke geen blijvende vrede mogelijk is. Een noodzakelijke voorwaarde voor de deelneming van Hongarije aan eenige Emopeesche conferentie ls de rechtsge lijkheid, welke het land zoo spoedig mo- gelijk door de groote mogendheden ver zekerd moet worden. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Waarborgen voor polishouders. Hongarije wil op dit gebied reeds daar om niet het voorbeeld van Dultschland volgen, omdat het lid van den Volken bond ls. Het vertrouwt op de rechtvaar digheid van den Volkenbond en het zou zeer pijnlijk zijn, indien het eveneens zijn toevlucht zou moeten nemen tot wille keurige maatregelen. Hongarije gevoelt zich vernederd, om dat het nog steeds een deel van zijn souverelnlteit mist. Anderzijds begint zijn geduld ten einde te loopen, daar het niet kan Inzien, waarom deze eenzijdigheid van den toestand, welke den Europee- schen vrede ln gevaar brengt, nog steeds kunstmatig wordt gehandhaafd. Hongarije elscht derhalve de Invoering van den algemeenen dienstplicht met t maximum van tweejarigen diensttijd en een gelijke bewapeningsmogelijkheid als de Kleine Entente. Verder elscht het toe stemming voor de invoering van lucht afweer- en luchtstrijdmiddelen voor het Hongaarsche leger Ook na de inwilliging van deze elschen zou Hongarije nog steeds een kleinere weermacht hebben dan de kleinste der staten van de kleine entente, doch dit is niet het meest belangrijke punt van deze kwestie. Hongarije elscht moreele genoegdoening voor de vijftien jaar geduld, welke het geoefend heeft en voor de nauwkeurige naleving van de het land opgelegde ver plichtingen. Na de met grooten bijval begroete rede van Goemboes werd de begrootlng aan genomen. De minister van financiën, Fabinyl, be antwoordde verschillende interpellaties en wees met de grootste beslistheid de op vatting van de hand, als zouden door depreciatie van den pengoe de finan cieele en economische moeilijkheden van het land overwonnen kunnen worden. „Dit aldus de minister, zoo slechts lelden tot éen vermeerdering der feitelijke uitga ven en der uitgaven ln het buitenland. De regeering zal er ook verder naar blij ven streven, de koopkracht van den pen goe te handhaven." o ENGELAND. Het komend Lagerhuit-debaL Het debat ln het Lagerhuis Vrijdag a.s. over de buitenlandsche politiek zal wor den geopend door de liberale oppositie met de elsch, dat het Britsche luchtbe- wapenlngsprogramma gekoppeld zal wor den aan het streven om tot een West- Europeesch luchtpact te komen. De leider der liberalen, sir Herbert Sa muel zal de regeering verzoeken nadere mededeelingen te verstrekken over haar plannen zoo spoedig mogelijk een confe rentie van de Locarno-mogendheden bij een te roepen, teneinde te komen tot een luchtpact. LITHAUEN. Nog eens Woldemaras. Het Llthausche Hooggerechtshof heeft het verzoek om cassatie van den vroegeren premier Woldemaras die door de kamer van appel veroordeeld was tot 8 maanden gevangenisstraf, behandeld. Deze veroor- deeline was geschied wegens een artikel, dat ook in een Duitsch dagblad was afge drukt Het Hooggerechtshof vernietigde om formeele redenen het vonnis en be paalde revisie van het proces Woldemaras zit op het oogenblik een kerkerstraf van 12 jaar uit, waartoe hij veroordeeld werd in verband met den recenten mislukten Putsch. ZWEDEN. Het feest van den Rijksdag. Gisteren was de belangrijkste feestdag van de herdenking van het 500-jarig be staan van den Rijksdag, hetgeen reeds in den vroegen morgen volgens oud gebruik door den Rijks-heraut plechtig verkon digd werd. Des middags kwamen de belde Kamers bijeen voor een gemeenschappelijke plechtige zitting, waar de geschenken van de afgevaardigden der Deensche en Noor- sche parlementen in ontvangst werden genomen. Direct na de plechtige zitting van den Rijksdag werd de rijksvlag van het Rijks daggebouw overgebracht naar de Dom kerk. waar ln tegenwoordigheid van den koning, van de leden van het koninklijke huls en tal van autoriteiten, vertegen woordigers van het hof en de verschillen de standen, zoomede de leden van den Rijksdag en de vertegenwoordigers van twaalf steden des lands een plechtige dienst werd gehouden, waarbij koning Gustaaf, de voorzitters van de belde Kamers, de vertegenwoordigers der stan den, Rijksdagafgevaardigden uit Dene marken, Noorwegen, Finland en IJsland, zoomede de vertegenwoordigers der steden korte toespraken hielden. Des avonds hebben de leden van den Rijksdag een feestmaaltijd aangeboden, waaraan ook de leden van het koninklijke Huls hebben aangezeten. rM JITSCMLAND. Radio en gramofoon - Rede van Darré. In het conflict tusschen leidende fir ma's der Duitsche gramofoonplaten-in- dustrle en de rljksradiomaatschappij heeft de 21ste civiele kamer van het Berlljnsche landsgerecht5hof hedenmiddag vonnis ge veld. Daarbij wordt het aan de radio- maatschappij verboden platen, die ver vaardigd zijn ln de bedrijven van eische- ressen uit te zenden, voor zoover deze platen uitsluitend de weergave bevatten van geschreven werken, redevoeringen of voordrachten. Muziek mag echter vrij worden uitge zonden, aangezien het letterkundige au teursrecht het gebruik van die platen voor openbare uitvoeringen uitdrukkelijk toestaat en de radlo-ultzendlng binnen het begrip valt van openbare uitvoering. Dit wordt niet ongedaan gemaakt door artikel 11 van de Berner conventie. Ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling van den „Relchsnaehr- stand" heeft minister Darré een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat de na- tlonaal-soclallstlsche theorieën op 't ge bied der voedselvoorziening vrijwel geheel gebaseerd zijn op het werk van den sinds zün dood in 1914 in vergetelheid geraak ten econoom Ruhland. Ruhland was tot de conclusie gekomen, dat voor de zelfstandige voedselvoorzie ning van Dultschland een stelsel van In voerrechten noodzakelijk was. Voortbouwende op dezen grondslag ls het gebleken, dat men door een markt regeling het zelfde resultaat kan berei ken. De minister verklaarde ten slotte, dat de troostelooze toestand, waarin de regeering bij haar ambtsaanvaarding ln 1933 Hamburg aantrof, verder zal worden verbeterd door de moeilijkheden op het gebied der douanepolltlek uit den weg te ruimen, wat betreft de levensmiddelen- voorziening. Op deze wijze zal getracht worden aan den handel van Hamburg weer lucht te verschaffen. VEREENIGDE STATEN. Wat geschiedt met de N. R.A.? Over het algemeen ziet het er naar uit, dat, wat de toepassing der codes betreft, de status quo zal gehandhaafd blijven, voorloopig althans, ln weerwil van d' uitspraak van het opperste gerechtshof. Green, de voorzitter van de arbeldsfed' ratie en een aantal andere arbeidsleld hebben beraadslaagd met den bondsadv caat om de te volgen politieke gedragslij" van de federatie vast te stellen. Richberg richtte een oproep tot de wet' gevers en arbeiders, om samen te werke tot handhaving van den NJt.A.-standaard Fahy, de voorzitter van den Petroleu Administrative Board, bepleitte aanne mlng van het wetsontwerp-Thomas, d» een reglementeering voorziet van de petr leum-industrie. In de kringen der automobiel-indu.; rekent men er op, dat de regeling betrp fende de salarissen en de werktijden, een kleine wijziging na, onveranderd gehandhaafd blijven. Webb, de voorzitter van de vereeni van Amerlk. katoenfabrikanten, ver klaarde, dat men in de textlel-lndustrle ia het Zuiden voor een handhaving van d salarissen en werktijden der N.R.A. is. Wat de hout- en alcohol-Industrieën be treft, is officieel aangekondigd, dat de moeilijkheden, welke zich op het oogenbli voordoen, weldra uit den weg zullen zijn geruimd. Gistermiddag zijn door de voornaams" leiders in Washington tal van conferentie» gehouden. Het Huls van Afgevaardigden en de Senaat hebben een conferentie ge had met Wallace, Bij deze gelegenheid 11 een nieuwe redactie tot stand gekomen van de amendementen op de wet Inzake den landbouw, ten einde deze amendemen ten ln overeenstemming te brengen met de beslissing van het opperste gerechtshof. Andere, door de regeering te treft maatregelen, worden eveneens bestudee en de voorstanders van den New Deal zil blijkbaar besloten hun plannen ln deze nieuwe maatregelen te verwerken. In antwoord op een vraag, of de NB* geheel zou verdwijnen, antwoordde Rich berg: „Wij zullen in leder geval tot u Juni voortgaan Wat er vervolgens zal gc beuren, zal afhangen van de maatregele welke door het congres worden genomen. Sommige magazijnen in New-York he ben zich gehaast van den nieuwen toe stand gebruik te maken. Talrijke tabaks handelaars hebben reeds hun prijzen ver laagd, evenals sommige verkoopers va sterke dranken. Indien de Industrie van plan zou z)J terug te keeren tot de loonen en de werk tijden, welke vóór de Instelling van d N.R.A. golden, zal men tot staking over- 8 De leider van de Mljnwerkersorganlsatje John Lewis, en die van de Vereenlgd» Textielarbeiders, hebben dat duidelijk 18 kennen gegeven. Lewis verklaarde, dat de mijnwerkers op 17 Juni ln staking zouden gaan, tenzij oe nieuwe bepalingen zouden worden W' trokken. De president van de Textielar beiders Federatie heeft bepaald, dat oe leden in 18 staten, Indien noodig, het we. moeten neerleggen, terwijl John Pree"; de leider van de zeelledenorganisatie mes een algemeene staking heeft gedreigd. De nederlaag der regeering ls geenszins onherroepelijk. Reeds zou de regeerlngeea wetsontwerp uitwerken, waarbij de voor-, naamste principes van de N.R.A. worden beschermd, zonder van dwangmaatregel» gebruik te maken. De bepaling van prijzen krachtens besluit der autoritei» zou verdwijnen. Trouwens men is er van bewust, dat het onmogelijk ls regel'"' gen te doen vervallen, zooals die waar u loonen en werkuren worden vastgew kinderarbeid wordt verboden, enz. Men verwacht, dat Roosevelt alles tó" werk zal stellen om een nieuwe formu te vinden, die het mogelijk maakt, voordeelen van de N.R.A. met gr°lldXr. lljke middelen te laten voortbestaan.w» schljnlijk zal de president punt Zondag voor de radio verdedig1 Juridische kringen deelen mede, dat zenden, die boeten hebben betaald weg overtreding van de N.R.A.-clausules, m een elsch Èot schadeloosstelling teg8 regeering kunnen indienen, nu de m onwettig ls verklaard.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2