DE STADHUISBOUW ftp8 Jaargang WOENSDAG 29 MEI 1935 No. 23062 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: r HEMELVAARTSDAG. Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ds. per xegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar _jéntschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per xegel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden 3)0. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 0 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljaf per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2-36 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons lad niet verschijnen en zijn onze iureaux den geheelen dag gesloten. IHt-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De voorzitter mn hett centraal stem- fcreau voor de verkiezing van de leden an den Raad der gemeente Leiden maakt etend dat de lijsten van candldaten voor ec ieder op de secretarie der gemeente t inzage zijn nedengelegd. met vermel- te van de nummers der lijsten. De voorzitter voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZBN, leiden. 29 Mei 1935. I JUBILEUM CHR. ONDERWIJZERS. OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met den Hemelvaartsdag zal '-ophalen van huisvuil uit die perceelen, ie gewoonlijk op Donderdag worden lend, deze week plaats vinden op ïrdag. liewoners van die perceelen worden der- te verzocht Vrijdag geen emmers aan |straat te plaatsen. [De directeur der gemeente-reiniging, J. H. DE JONG. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. lin de gisteren gehouden vergadering T' Buurtcommtssie Oude Vest—Oude pgel is definitief besloten tot versiering "Ji deze beide straten. jbe werkzaamheden hiervoor zijn op- pragen aan de firma Th. v. d. Drift", "tie Vest 29 alhier, wier ontwerp is ge- is besloten tot het houden van i wedstrijd in versierde en verlichte bartuigjes op Woensdag 2 Juli a.s. des is te 8 uur. Aan deze wedstrijden, zullen worden opgeluisterd door het iekgezelschap „Werkmans Wilskracht", zich mede zal bevinden op een ver- ¥,"'e en verlichte boot, zijn voor beide 'Meelingen, zoowel versierde als verlichte, nizen in kunstvoorwerpen uitgeloofd, ■wijl de Lustrum-Commissie van het Studenten-Corps van haar he istelling heelt doen blijken, door het whikbaar stellen van een tweetal Mailles. De Commissie, welke de verdere regeling P zich zal nemen bestaat uit de heeren - J. v.d. Lijke, H. P. Jansen en C. v. Kool- ■sgen. i De deelname is geheel gratis, terwijl £n voor alie inlichtingen zich kan wen- tot den heer A. J. v. d. Lijke, Oude iel 14, tel. 889. Enkele grepen uit de historie. De afd. Leiden van de Vereeniging voor Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland en Overzeesche bezittingen bestaat, zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, een dezer dagen zestig jaar. Het initiatief tot stichting van de thans jubileerende afdeeling is uitgegaan van de Ver. van Hulponderwijzers „Ontspan ning door Inspanning". Op uitnoodiging van deze vereeniging kwamen op 5 Juni 1875 onder leiding van de heeren Van Deyl, Mulder en Kievits een negental hoofdonderwijzers en elf hulponderwijzers samen met het doel te komen tot oprich ting van een afdeeling van Chr. Onder wijzers. Reeds dadelijk werd de nieuwe veree niging, waarvan heden ten dage een zeer groot deel van hoofdonderwijzers en on derwijzers van christelijke scholen te de zer stede en naaste omgeving lid is, met veel sympathie begroet. Het eerste bestuur bestond uit de hee ren van Deijl, voorzitter, Mulder, penning meester en Kievits, secretaris. Dat een vereeniging, die zestig jaar be staat, vele malen van bestuur is gewis seld, laat zich begrijpen. Eén, bij oude le den nog welbekende voorzitter, was de heer A. van den Berg, in leven hoofd van de Chr. School te Hazerswoude-Rijndijk. Voorts memoreeren wij de namen van de heeren J. Schaap Hzn., H. de Boer en P. Zijlstra, die allen het presidium hebben waargenomen, waarvan de laatste nog voor enkele jaren. Als secretaris vinden wij in de notulenboeken o.a. de namen van de heeren van der Giessen, A. J. de Langen en S. Postmus vermeld. Het tegenwoordig bestuur wordt ge vormd door de heeren G. Bakema, voor zitter, P. I. de Maaker, secretaris, mej. F. J. Moene, penn.esse en de heeren H. den Dikken en De Jong. Als een belangrijk feit uit het vereeni- gingsleven valt te memoreeren de herden king van het vijftigjarig bestaan in 1904 van de landelijke of wel groote Vereeni ging van Chr. Onderwijzers(essen) in Ne derland en O. Bbij welke gelegenheid van de thans jublieerende Leidsche afdee ling de gedachte is uitgegaan om te ko men tot uitgave van een gedenkboek. Dit plan werd met groot enthousiasme begroet en het waren dan ook leden der Leidsche afdeeling, de heeren P. Kalsbeek, J. Lens en J. B. Meijnen, die als schrijvers van het gedenkboek „Strijd en Zegen" optraden. Dit drietal, in onderwijzerskringen me nigmaal genoemd K.L.M. heeft door de verzorging van dit boek, dat een sieraad voor de boekenkast is, mede toentertijd de aandacht op de afd. Leiden gevestigd. Het is de heer Lens dan ook, die a.s. Za terdagavond, als in Zomeriust dit jubi leum herdacht zal worden, de herden kingsrede zal uitspreken. Een periode van strijd en zegen ligt voor de afdeeling Leiden achter de zestig jaar van intensief vereenigingsleven. In dachtig aan het gevleugelde woord van dr. Abr. Kuyper: „Gij hebt met het schoolkind in de armen, de wacht bij het Kruis betrokken, laat dat kind en dat Kruis nooit los" heeft zij steeds op de bres gestaan als het de belangen van het christelijk onderwijs betrof. DIACONESSENHUIS LEIDEN. Geslaagd voor het diploma Ziekenver pleging de zusters To v. Es, Jo Kooy. Rie Schalk Rie Hakker, Leida Portengen en Ger v. Krimpen, allen werkzaam in het Diaconessenhuis alhier. zeer snel tempo voltrekt zich thans het stoopingswerk van de perceelen aan Ce Vischmarkt waar eerlang ons nieuwe Stadhuis zal verrijzen. Achter den hout- 1 Jasten gevei aan de Breestraat is reeds een groot terrein vrijgemaakt, dat zich I 2?eren dag uitbreidt. Elk oogenblik brok kelen de witte binnenmuren af onder de I mokerslagen van de sloopers en de eene vrachtauto na de andere verlaat het I 'Errein, volgeladen met wat eens tezamen het groote kleeairgmagazijn ,.De Faam" 'srmde. Van dit pand is reeds vrijwel niets meer over en het zal niet lang meer Mn of ook de aangrenzende perceelen zullen met den grond zijn gelijk gemaakt, het eigenlijke vroegere stadhuisterrein worden reeds voorbereidingen getroffen yoor het maken van de nieuwe fundeering. PRENTEN NAAR ITO AAN IN HET LEIDSCHE PRENTENKABINET. Tot 12 Juli zijn in het Prentenkabinet in de Kloksteeg alhier tentoongesteld een reeks van fraaie en zeldzame prenten naar Titiaan, alsook reproducties naar teekeningen van den meester De prenten zijn gedeeltelijk gemaakt tijdens 's meesters leven, naar expresselijk daarvoor gemaakte ontwerpen, gedeelte lijk in de 16e en 17e eeuw naar schilderijen van den meester die nog heden bestaan of sindsdien verloren zijn gegaan Het zijn vooral deze en dergelijke pren ten, waaraan de kunstenaars van vroeger eeuwen hun indrukken van 's meesters kunstopvatting ontleenden. Zij hadden een enormen invloed over geheel Europa, voor- ai in de 16e en de eerste helft der 17e eeuw. Zoo geeft deze tentoonstelling een merkwaardig beeld van den geheel van den onzen afwijkenden indruk, dien Titiaan toen maakte. Er zijn onder de prenten zeer krachtige houtsneden, naar Titiaan's ontwerp gesne den door Boldrini, Adreani en anderen. Van den zeldzamen „Triomf van het ge loof", een uit 10 bladen bestaande stoet, zijn er vijf tentoongesteld. Voorts moge nog eens de aandacht worden gevestigd op de permanent tentoongesteld reusachtige houtsnede van Domenico dalle Greche van 1549 voorstellende den Tocht door de Roode zee. Deze bijzonder zeldzame houtsnede naar Titiaan meet 120x220 centimeter en imponeert door haar monumentale kracht en decoratieve eigenschappen. Het groot ste gedeelte van het vlak wordt ingenomen door de watermassa's, die onstuimig komen opzetten om Pharao's leger te verzwelgen. Behalve prenten bevat de tentoonstelling den reeks van bijzonder fraaie facsimile's naar teekeningen van Titiaan uit diverse verzamelingen. Men kan er de ontwikkeling van 's meesters teekenstijl ten volle leeren kennen en men ziet hem van de arceeren- de manier langzamerhand overgaan naar een forsche, vlotte teekenwijs. Nog later zien wij hem teekenen gelijk hij schilderde: de vlakken in hun onder linge toonwaarde zijn dan de hoofdzaak en op de omtrekken komt het minder aan. Op zichzelf staan eenige teekeningen waarin de tijdelijke fcivloed van Miehei Angelo op Titiaan blijkt. Telkens wanneer een prent of teekening verband houdt met een van Titiaan's schil derijen, is een kleine afbeelding van het schilderij ter toelichting bij het tentoon gestelde gevoegd. Hierdoor heeft deze expositie niet alleen belang voor hen. die kunstgenot zoeken, maar tevens voor dege nen, die kunstwetenschappelijke kennis willen opdoen. Gelijk alle tentoonstellingen in het Leidsche Prentenkabinet is ook deze kosteloos toegankelijk op werkdagen van half twee tot half vijf. HET LEIDSCHE SPORTFONDSENBAD. Een terrein aan den Wassenaarsche weg beschikbaar. Dezer dagen vond alhier een bespreking plaats over eventueel beschikbare en ge schikte terreinen voor een te plaatsen open en overdekte zweminrichting systeem Sportf ondsenbad Aanwezig waren de heeren A. M. de Blauw, directeur van gemeentewerken, mr. J. A. C. Bierenbroodspot. alg. leider der N.V. De Sportfondsen en de voorzitter en secretaris van het Leidsche Comité van Actie. Van de verschillende gemeente-terreinen kwamen eventueel in aanmerking: 1. ter rein ten Zuiden van het Lsr. Weeshuis; 2. terrein bij de Burggravenlaan; 3. ter rein bij de nieuw te maken sportvelden (Houtlaan); 4. terreinen aan beide zijden van den Wassenaarsche weg; 5. het Schuttersveld. Algemeen werd het Schuttersveld als het meest geschikte terrein bevonden, gezien de centrale ligging en de meerdere toe gangswegen van alle gedeelten der stad. Een bezwaar is echter het niet goedkeu ren van dit gedeelte van het uitbreidings plan der gemeente, waardoor het niet mogelijk wordt in betrekkelijk korten tijd tot het gewenschte doel te geraken, omdat een en ander wederom ter goedkeuring moet worden voorgedragen Een tweede bezwaar is dat eerst een nieuw exercitieveld zal moeten worden klaargemaakt hetgeen ook den noodigen tijd zal vorderen. Daarop werd het beste gevonden het terrein ten Zuiden van den Wassenaar sche weg, grenzend aan het terrein van het Acad. Ziekenhuis waar bebouwing rondom niet spoedig zal plaats hebben en het uiterst oostelijke gedeelte een mooi sluitstuk kan worden van den geprojec- teerden villabouw. Mede door doortrekking van dezen weg zou het bad zeer centraal zijn gelegen op 400 M. van- het station en aan de halte van alle trams. Na goed keuring door den raad is het terrein direct te aanvaarden. Na afloop der conferentie werden de verschillende terreinen bezocht en nog maals werd toen het betreffende gedeelte aan den Wassenaarsche weg het beste bevonden. o Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adsistent zijn geslaagd: mej. K. C. de Ronde (Schiedam) en mej. g. A, Versluys (Dep Haag'. HOOGLEERAARS- BENOEMINGEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. >E OPVOLGERS VAN WIJLEN PROF. Dr. W. DE SITTER. Prof. dr. E. Hertzsprung en prof. dr. J. H. Oort. Zooals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden melden zijn bij Koninklijk besluit benoemd in de faculteit der wis. en natuurkunde aan de Rijks universiteit alhier, om onderwijs te geven in de sterrenkunde: tot gewoon hoogleeraar, tevens directeur van de Sterrewacht, dr. E. Hertzsprung, thans buitengewoon hoogleeraar en ad junct-directeur van de Sterrewacht, en tot buitengewoon hoogleeraar dr. J. H. Oort, thans lector. Prof. dr. E. Hertzsprung. Ejnar Hertzsprung werd geboren den 8en October 1873 te Kopenhagen, studeerde aldaar, sinds 1892 aan de Metropolitaan- school en later aan de Technische Hooge- school, voor scheikundig ingenieur. Na in 1898 het diploma te hebben behaald was hij een tijdlang praktisch werkzaam in de acetyleenindustrie te Leningrad en te Ber lijn. Sinds 1902 hield hij zich te Kopen hagen bezig met astronomische onder zoekingen, vooral betreffende het foto grafeeren en classificeeren van sterren. Dientengevolge werd hij in 1909 benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Göttin- gen. In November 1909 werd hij. tegelijk met den directeur der Sterrewacht te Göt- tingen. prof. K. Schwarzschild te Potsdam benoemd aan het astrophysische observa torium, waaraan hij tien jaren verbonden is geweest. In 1912 was hij vier maanden werkzaam op de Mount Wilson Observa tory in Californië. Sinds April 1919 is hij gewoon lid van de Deensche Academie van Wetenschappen. 10 September 1919 aan vaardde hij het ambt van adjunct-direc teur aan de Sterrewacht alhier; gedurende de afwezigheid van prof. De Sitter trad hij op als waarnemend directeur. In tal van wetenschappelijke tijdschriften, o.a het Zeitschrift für wissenschaftliche Photo graphic, Astronomische Nachrichten, Bul letin Astronomique, Astrophysical, Journal, enz., verschenen artikelen van zijn hand, in het bijzonder heeft hij zich beziggehou den met de verschillende toepassingen van de fotografie op astronomisch gebied en met de theoretische astro-physica. Op 3 Juli 1920 werd hij beëedigd als buitenge woon hoogleeraar in de sterrekunde. In 1923 verwierf prof. Herzsprung een eere-doctoraat aan de Universiteit te Utrecht; in November 1923 vertrok hij naar Johannesburg, waar hij aan den zuide lijken hemel zeer interessante onderzoe kingen en ontdekkingen deed. waarmede hij het veld van actie der Leidsche Sterre wacht belangrijk uitbreidde. In 1925 kreeg hij het buitenlandsch lidmaatschap van de Societas Scientiarum te Upsala: in 1927 werd hij tegelijk met prof. Einthoven be noemd tot foreign honorary member van de American Academy of Arts and Scien ces; in 1929 verwierf prof. Hertzsprung de gouden medaille van de Royal Astronomi cal Society te Londen en hield in verband daarmede de George Darwin Lecture. In 1931 vertoefde prof. Hertzsprung wederom te Johannesburg voor het doen van waar nemingen voor de Leidsche Sterrewacht. Prof. dr. J. Oort, 28 April 1900 te Frane- ker geboren, bezocht de H.B.S. hier ter stede, In 1917 werd hij ingeschreven als student in de wis- en natuurkunde aan de Universiteit te Groningen, waar hij zich onder leiding van wijlen den beroemden sterrekundige prof. Kapteyn vooral aan de sterrenkunde wijdde. Zijn doctoraal exa men in de wis- en natuurkunde deed hij in 1921. In de herfst van dat jaar werd hij te Groningen aangesteld als assistent van prof. Van Rhijn, die in genoemd jaar prof. Kapteyn als hoogleeraar was opgevolgd. In den herfst van 1922 werd de heer Oort assistent aan de Yale-sterrenwacht in Amerika. Hij bleef met onderbreking van een reis naar Nederland 2 jaar in Amerika, In 1923 maakte dr. Cort een reis naar de voornaamste sterrenwaohten in Amerika BINNENLAND Prof. dr. E. Hertzsprung en dr. J. H. Oort benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le Blad). De jeugd trekt door het land. (2e Blad). De beperking van den melksteen; uit eenzetting van regeeringswege. (2e Blad). Een handelsverdrag met Frankrijk. (Binnenland, 3e Blad). De kwestie-v. d. Akker; beleid van het hoofdbestuur van de V.O.K.L. goedgekeurd (Binnenland, 3e Blad). Nadere bijzonderheden over de Ossche misdadigersbende. (Gemengd, 3e Blad). Het jaarverslag der Ned. Handel-Maat- schapptj. (Financiën, 2e Blad). BUITENLAND. De Fransche regeering heeft de vol- machtwet ingediend. (Buitenland, le Blad). Goemboes over Hongarije's recht op gelijkgerechtigdheid. (Buitenland, le Blad) Na de tegenslag voor de Amerikaansche N.R.A. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. oa. naar de Mount Wilson, de Loke en Harvard Observatory. In den zomer van 1924 werd hij benoemd tot conservator aan de sterrewacht alhier. Den lsten Mei 1926 promoveerde hij aan de Universiteit te Groningen tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift, getiteld: „The stars of high velocity". Op 17 November Prof. dr. J. H. Oort. van hetzelfde jaar werd hij toegelaten als privaat docent aan de Leidsche Univefsl- teit. Hij aanvaardde deze functie met het geven van een openbare les over niet- lichtgevende materie in het sterrenstelsel. Tijdens zijn verblijf in Amerika werd dr. Oort tezamen met dr. J. Schilt van de Leidsche Sterrewacht bekroond met den Bachiene-prijs voor de beantwoording van een prijsvraag door de Bachienestichting, op sterrekundig gebied uitgeschreven. Van zijn hand verschenen verder tal van bij dragen in het Bulletin of the astronomical institutes of the Netherlands; ook leverde hij eenige bijdragen voor in Amerika uit gegeven wetenschappelijke publicaties. Begin 1929 is prof. Oort een professoraat aangeboden in Amerika en wel een z.g. Wllkon-professorship, een hoogleeraars- stoel. welke geopend kon worden uit de nalatenschap van wijlen prof. B. W. Will- son. Het was toen de eerste maai, dat deze leerstoel bezet werd. Een jaar later, namelijk in 1930, werd uit Amerika andermaal een beroep op dr. Oort gedaan, namelijk hem werd een leer stoel in de sterrekunde aangeboden aan de Columbia University, doch andermaal bleef dr. Oort voor onze Universiteit be houden. Toch liet dr. Oort de Amerikaansche Universiteiten niet geheel en al in den steek: in Augustus en September 1932 werkte hij aan de Perkins Sterrewacht te Delawara (Ohio) en aan de Harvard Sterrewacht te Cambridge (Massachussets) en gaf daar eenige colleges. Prof. Oort is tezamen met prof. Hertz sprung een van de trouwste medewerkers van wijlen prof. de Sitter geweest.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1