EEN ZWEVEND BEELD. k»te Jaargang DINSDAG 28 MEI 1935 No. 23061 Dagblad voor leiden en omstreken STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ;i0 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. DE NUMMERING DER CANDIDATENLIJSTEN. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van het centraal-stembureau is de volgorde der candidatenlijsten door het lol als volgt bepaald: 1. R.-K. Staatspartij. 2. Staatk. Geref. Partij. 3. S. D. A. P. I, Herv. Geref. Staatsparty. 5. Chr. Dem. Unie. 6. R. S. A. P. 1. Vrijz. Dem. Bond. I. Anti Rev. Partij. 9. Vrijheidsbond. 19. Kath. Dem. Partij. II. Nat. Herstel. 12. Chr. Hist. Unie. 13. Comm. Partij Holland. VER. VAN MATHESIANEN. DE VERKEERSWEEK. Naar wij vernemen zal ln de verkeers- k, en wel op Dinsdag lx Juni 1935, fa avonds te 7.45 uur in het Nutsgebouw, ior den heer Kwint, voorzitter van de eeniging Veilig Verkeer" een causerie den gehouden over „Het hedendaag- 'e verkeer", voor de leden met huisge- ten van de Leidsche afd. der, Ned. svrouwenvereeniging. LUSTRUxM-COMMISSIE KORT-RAPENBURG. De versieringscommissie Kort Rapen- heeft in café-rest. „De Harmonie" wgaderd ter bespreking van de versie tijdens de Lustrumweek. Besloten rd aan het Reclame-Studio „Succes" 'Poels en Swaan) opdracht te geven de wsiering naar zijn ontwerp uit te voeren. MILITARIA. De beredenen der artillerie van de 2e ploeg 1934, bestemd voor den dienst als treinsoldaat en in registratie bij het 6e kfiment veld-artillerie alhier, worden 1 Juni ln het genot van groot verlof ge field. Eerste-luitenant van het 6e regiment veld-artillerie J. van Waning, gedeta- cheerd bij het wapen der Koninklijke narechaussee, wordt 10 Juni tijdelijk toe- Jttoegd aan den districts-commandant van dat wapen te Breda. DE NIEUWE VERLICHTING OP DE BREESTRAAT. ■.Werkmans Wilskracht", het zoo alge- keen bekend en gewaardeerde Leidsche kiBiekcorpe zal hedenavond zijn mede- verking verleenen in den vorm van enkele vandelingen met muziek over de Bree- S'aat. Zulks wordt altijd op hoogen prijs gesteld en wij twijfelen niet of zeer velen «uien de nieuwe verlichting komen bezich- »Stn en de muziek komen beluisteren. Excursie Kamerlingh Onnes Laboratorium. De ver. van Mathesianen heeft onder leiding van den heer van Zwieten de Blom een excursie gehouden naar het Kamer lingh Onnes Laboratorium. De deelnemers werden hier rondgeleid door de heeren L. en A. Ouwerkerk. Beiden verklaarden op zeer duidelijke en Interessante manier de werking der verschillende toestellen voor het vervaarlgen van vloeibare lucht, waterstof en helium. Ook de verschillende proeven die gedaan werden met de diverse vloeistoffen bi.1v. het veranderen van den weerstand, werden op duidelijke wijze uit eengezet. Daarna vonden eenige proeven met vloeibare waterstof plaats welke met groote belangstelling gevolgd werden en welke zeer op prijs werden gesteld vooral ook. omdat volgens den heer Ouwerkerk de Ver. v M. hiervan de primeur had. Ook de groote magneet trok veel belangstelling. Vervolgens werden nog de instrument makers- en glasblazerswerkplaats bezich tigd. waar iedereen verbaasd stond over 't keurige en schitterende werk, dat daar vervaardigd werd Nadat vele vragen be antwoord waren dankte de voorz. de heer van der Linden de heeren Ouwerkerk voor hun vlotte en duidelijke uiteenzetting als mede den heer v. Zwieten de Blom, die weer zoo bereidwillig was de leiding van deze excursie op zich te nemen. De lei ders hadden een dankbaar applaus in ont vangst te hemen, waarna ieder voldaan huiswaarts keerde. AANBESTEDING. Namens B. en W. dezer gemeente werd hedenmorgen op het bureau van ge meentewerken door den directeur van dezen dienst in het openbaar aanbesteed het maken van het zuidelijk rioolgemaal met onderbouw van gewapend beton aan de Geeregracht. Ingekomen waren de volgende 18 in schrijvingen: N V. Rijswijksch Betonbouw Mij. Rijs wijk f. 20.995; Gebr. P. J. v. Wijk, Alphen f. 21.425: M Kool. Warmond f. 21.750; A. J. Langeveld. Leiden f. 22.850: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand. Leiden f. 25.000; A. Voordouw, Zoeterwoude f. 25.050; fa. Gebrs. A. en J. den Ouden, Alphen f. 25.150: N.V. Wernink's Beton Mij., Lei den f. 25.950; H. C. Heemskerk. Leiden f. 26.400; Gebrs. Trebbe. Enschede f. 27.860: N.V. Nat. Aann. Mij. v.h. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest f. 27.987; C. God schalk. Leiden f. 28.100; N.V. voorh. B. en Bet Mij., Enschede f. 28.240; N.V. Aann. Mij. v.h H, Voormolen, R'dam f. 28.700: J. Steenbeek, Amsterdam f. 28.790; fa. wed. H. v. Driel. Koudekerk f 28.940; Mij. Tubantia. Enschede f. 29.860; G. B v. Hoek, Delft f. 31.199 De gunning is aangehouden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Rechtsgeleerdheid de heeren W. J Bor- gerhoff Mulder (Leiden!H. Jonker (Beekbergen), J. C. Heijning (Hilversum) en A. B. Bakels (Den Haag); voor het doctoraal examen Indisch Recht de heer A. H. Naber (Den Haag)voor het can- didaatsexamen Indisch Recht de heer L. Walders (Leiden) en voor het doctoraal examen geneeskunde de heer A. Veldhui zen (Den Haag). De straatcollecte voor de af(j. Leiden van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies, ge houden Zaterdag j.l„ heeft bruto f. 235.38 opgebracht. .de bekende Leidsche Kunstgieterij afl«" heer F' A' H- prowaseck. ligt ter evenng gereed een groot monument, hovm opdracht van de gemeente Eind- ffl door den beeldhouwer Alb. Termote ««burg werd vervaardigd en eerlang tebM philipsfabHeken zal worden aan- ïu n ter herinnering aan de radio- van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana tot Indië in 1927. Het mo nument, symboliseerende muziek en ra diogolven, weegt 1300 K.G.. is 5 M. 30 groot en wordt in horizontalen stand, zwevende boven een vijver opgesteld. Voor belangstellenden is het monu ment nog slechts enkele dagen te bezich tigen in de gieterij Ruime Conscientie- straat (zijstraat DoezaMraat). ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 5e programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma, bevat morgen avond Mendelssohn's 4e Orgelsonate, Bach's G moll Fantasia et Fuga, Sympho- nie-fragmenten van Widor en eenige Ne- derl. koraalbewerkingen. De toegang is vrij. Bij de begrafenis van dr. C. H. Dee is niet het woord gevoerd door baron van Voorst tot Voorst, doch door den heer I. P. A. van Voorst van Beest, ambtenaar aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Gistermiddag is de 50-jarige mej. H. van R.L. in haar woning in de Lange- straat in een kelderkast gevallen tenge volge waarvan zij het rechterdij been brak en een lichte hersenschudding bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. H. M. de Koningin is gisteravond om streeks 6 uur 20 per auto onze gemeente gepasseerd op doorreis naar het Loo. De Nederlandsche Chauffeursschool onder directie van den heer W. A. Blom, welke sedert 5 jaar gevestigd is geweest Langebrug 7 heeft thans in het pand Lan- gebrug 99 een meer passende en ruimere omgeving gevonden. De garage kan een vrij groot aantal auto's bevatten, terwijl men er niet alleen kan leeren chauffeeren doch ook auto's kan huren. Bovendien is aan de zaak een reparatie-inrichting ver honden, waar herstellingen vlug en vak kundig worden uitgevoerd. Geslaagd is voor het examen voor Gastechnicus, afgenomen door de Ver. van Gasfabrikanten in Nederland, voor afd. D. (Distributie), de heer G. F. de Tombe, alhier. Wij ontvingen eenige brieven waarin aan het Bestuur van den Leidschen Hout hartelijk dank wordt gebracht voor alles, wat dit bestuur doet om het bezoek aan den Hout te veraangenamen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Britsch-Duitsche vlootbesprekingen Eden in het Engelschc Lagerhuis. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen zullen 4 Juni te Lonflen beginnen. De Duitsche delegatie zal op 2 Juni naar Londen vertrekken en staat onder leiding van von Ribbentrop terwijl verder admi raal Schuster, een fregatten-kapitein en een secretaris er deel van zullen uit maken. Men wijst er te Londen op, dat deze onderhandelingen van zuiver consultatie- ven en technischen aard zijn. In de En- gelsche delegatie zal geen enkel lid der regeering zitting hebben. Onder hartelijke toejuichingen stond Anthony Eden gisteren in het Lagei'huis op, om te antwoorden op het verzoek van den leider der oppositie, Lansbury, inzake een verklaring met betrekking tot de ge beurtenissen te Genève. betreffende het conflict tusschen Italië en Abessynië. Naderhand verzocht Lansbury toestem ming, om uit naam van het Lagerhuis den Volkenbond en Eden te mogen gelukwen- schen met het resultaat van de onderhan delingen en namens het Lagerhuis de ver wachting uit te spreken, dat dit een eerste en zeer belangrijke stap was in de rich ting van een billijke en blijvende regeling van het conflict. In zijn verklaring herinnerde Eden er aan, dat vóór de Volkenbondsraad bijeen kwam, de Britsche regeering met de an dere regeeringen drukke besprekingen had gevoerd en dat in de afgeloopen week deze besprekingen met de betrokken regeerin gen waren voortgezet, benevens met hun vertegenwoordigers te Genève. Vroeg op den dag van 25 Mei nam de Volkenbondsraad twee resoluties aan, die goedgekeurd werden door de vertegen woordigers van de conflictpartijen. Deze resoluties bevatten verwijzingen naar art. 5 van het Italiaansch-Abessynische ver drag van 1928, dat Eden citeerde en dat betrekking heeft op de arbitrage van tus schen beide landen gerezen conflicten. De resoluties bepaalden ook den tijd. binnen welken de arbitrage zou moeten plaats vinden. De eerste resolutie behelsde de overeenkomst van de beide partijen, dat deze procedure gereed moet zijn op 25 Augustus a.s.; de tweede bevestigde dit door te verklaren, dat ingeval de vier arbi ters, die de verzoeningscommissie uitma ken, tegen 25 Juli niet in staat zijn over eenstemming te bereiken over de feiten of over den tijd. binnen welken de onder handelingen over dit punt zullen moeten worden voortgezet, de Volkenbondsraad bijeen zal komen In elk geval zal de raad op 25 Augustus bijeenkomen als op dien datum het conflict niet geregeld is door verzoening en arbitrage. Het is dus duidelijk, aldus Eden, dat dc raad in nauw contact met den toestand zal blijven en weer bijeen zal komen, ten einde de zaak te behandelen, wanneer dc omstandigheden dit noodzakelitk mochtcr maken. De behandeling van de zaak voor den raad brengt duidelijk aan het licht, dat de vrijheid van de arbiters niet be- perkt zal worden. Zij kunnen alle omstan digheden, die betrekking hebben op de geschillen tusschen de partijen, in over weging nemen. De feitelijke bepaling van de grenzen zou geen deel vormen van de taak der arbiters. Deze taak, die zonder twijfel een langdurige zal zijn, zal te zijner tijd worden uitgevoerd door een speciale Italiaansch-Abessynische grens- commissie. Het is echter bemoedigend, dat beide partijen hun verzekeringen vernieuwd hebben, voort te zullen gaan met de over eengekomen afbakening van de grenzen, zoodra hun geschillen op vreedzame wijze geregeld waren. Zonder te willen suggereeren, dat de resoluties van den Volkenbondsraad defi nitief een einde hebben gemaakt aan de spanning, die ongelukkigerwijze ontstaan is tusschen Italië en Abessynië. zeide Eden, dat hij vertrouwde, dat deze resolutie een belangrijke vordering beteekende in dc richting van een vriendschappelijke op lossing, Beide partijen hebben de mede werking van den Volkenbond aanvaard bij het zoeken naar een regeling. Door zoo te doen, hebben de regeeripgen een bijdrage geleverd, die naar vurig gehoopt wordt, zal leiden tot een spoedig herstel van onderling bevredigende betrekkingen. Zonder den geest van verzoening, getoond door de Italiaansche regeering en haar vertegenwoordiger te Genève, baron Aloisi, en zonder de onschatbare medewerking van den Franschen minister van buiten landsche zaken, Laval, zou de thans be- ïeikte vooruitgang niet zijn verwezenlijkt. ENGELAND. De regeeringswisseling Rede van Baldwin. Het heet thans zeker, dat MacDonald tegen het Pinksterrecès als eerste minister zal aftreden en als zoodanig vervangen worden door Baldwin. Het Lagerhuis gaat op 7 Juni voor tien dagen naar huis en tegen denzelfden avond wordt de kabinets wijziging verwacht. Het ontslag van Mac Donald zal automatisch het ontslag der andere ministers meebrengen. Baldwin zal op Buckingham Palace ontboden worden en vermoedelijk in staat zijn dadelijk de samenstelling van zijn kabinet aan te kon digen. De leden van de nieuwe regeering zullen door Baldwin worden gekozen, doch hier bij zal hij rekening houden met de thans bestaande verhoudingen tusschen de con servatieven, de aanhangers van Simon en die van MacDonald. Deze verhouding is in het huidige kabinet: conservatieven 14. aanhangers van Simon 3, aanhangers van MacDonald 3 Indien lord Sankey (aanhanger van Mac Donald), de lord Chancellor, of mr. Mac Donald zelf, uit het kabinet zou treden, zal, naar verluidt, mr. Malcolm MacDonald, de zoon van Ramsay MacDonald, in het kabinet worden opgenomen, om het even wicht te herstellen. Ook als sir Godfrey Collins (aanhanger van Simon), de secretaris voor Schotland, zou aftreden, is mr Leslie Hore-Belisha, de tegenwoordige minister van verkeer, de eerst aangewezen candidaat voor een be langrijker ministerie In alle andere gevallen heeft mr, Bald win echter de vrije hand. Hij kan zijn ministers kiezen, zooals hij wil. Onder de vele namen, welke voor het ministerie van luchtvaart, een der be langrijkste ministeries in het nieuwe ka binet, worden genoemd, treedt die van sir Philip Cunliffe-Lister, de tegenwoor dige secretaris van koloniën, het meest op den voorgrond. Hij is voorzitter van de kabinetscommissie, welke de plannen heeft uitgewerkt inzake de uitbreiding van de luchtmacht, heeft een diepgaande studie gemaakt van luchtvaart-aangelegenheden en is zeer gezien bij de leidende persoon lijkheden der Royal Airforce, met wie hij den laatsten tijd in nauw contact is ge treden. De benoeming van Sir Kingsley Wood, op het oogenblik minister van P.T.Ttot minister van gezondheid, is eveneens zoo goed als zeker. Betreffende de bezetting van het minis terie van buitenlandsche zaken zijn moei lijkheden gerezen. Sir John Simon wenscht van zijn portefeuille geen afstand te doen, doch vele parlementsleden wenschen zijn heengaan. Ook op dit punt ligt de beslis sing geheel bij Baldwin, daar men in de wandelgangen van meening is, dat hem geheel de vrije hand dient te worden ge laten. In dat geval is het zeer waarschijn lijk, dat Anthony Eden met de portefeuille van buitenlandsche zaken zal worden be last. Eden's successen te Genève en zijn zeer geroemde activiteit maken de keuze gemakkelijk. Bovendien heeft Eden het voordeel van zijn jeugd en het verluidt, dat Baldwin vóór alles jong bloed in de nieuwe regeering wenscht te brengen. „De gedachte der collectieve veiligheid in zijn ruimsten zin is. dat Europa geen oorlog duldt. Indien een land een oorlog begint of met andere woorden de aanval ler is. vereenigen alle andere landen zich om den aanval af te slaan" aldus Bald win in 'n rede te Londen, waarin hij eerst de redenen bad uiteengezet van de on- ru't, die thans in Eurooa heerscht. Baldwin vervolgde: Wii zijn nog eenlgs- vns verwijderd van de veiligheid in bo venbedoelden zin maar voor een beperkt gebied is iets dergelijks belichaamd in de gedachte van het verdrag van Locarno. BINNENLAND Langs de Nederlandsche jeugdherbergen i4de Blad). Gedenkteeken voor H. M. de Koningin- Moeder te Amsterdam; het ontwerp Van Zijl wordt uitgevoerd (Binnenland. 3de Blad). BUITENLAND Eden in het Engelsche Lagerhuis over het Italiaansch-Abessynisch conflict. (Buitenland, 1ste Blad) 4 Juni a.s. Duitsch-Engelsche vlootbe sprekingen (Buitenland, 1ste Blad). Begin volgende maand wijziging van het Engelsche kabinet (Buitenland, 1ste Blad), Een rede van Baldwin (Buitenland 1ste Blad). Ernstige tegenslag voor president Roo sevelt. De N.R.A. onwettig (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITE. WIJ KOMEN WOENSDAG BIJ U AAN U STELT ONS TOCH WET TELEUR Een der eerste dingen, welke onder nomen moeten worden door de mogend heden. die partij ziin bij het Verdrag van Locarno, is en Hitier heeft er zich in beginsel mede eens verklaard om te trachten de gedachte van een speciaal luchtvaartpact in het kader van Locarno op te nemen, dat tevens vergezeld zou gaan en ik hoop dat dit het geval zal zijn van een verdrag tot beperking der luchtstrijdkrachten De oorzaken der vrees in Europa zyn thans niet het leger noch de vloot, maar de militaire luchtvaart. Een beperking der bewapening in de lucht is een kwestie van levensbelang, omdat er gerulmen tüd ver- eischt is om een leger te mobiliseeren, maar niet om luchtstrijdkrachten in be weging te brengen. Een beperking der luchtstrijdkrachten, zelfs op een hoog peil. zou een einde maken aan den wedüver in de luchtbewapening. Baldwin betreurt speciaal de afwezig heid der Ver. Staten uit den Volkenbond, want hy heefj, altijd geloofd, dat de groot ste waarborg tegen den oorlog ln geiyk welk deel van de wereld een nauwe samen werking tusschen het Britsche RUk en de Ver. Staten zou zijn. Honderden jaren kunnen misschien verloopen, zeide hy, zonder dat het doel bereikt wordt en het zal het misschien nooit worden maar wit kunnen den droom koesteren. Baldwin verklaarde vervolgens tot rechtvaardiging van de versterking der Britsche luchtvloot dat. indien Engeland met zün vrienden aan de collectieve vei ligheid wil deelnemen, het, zün eigen deel. noch min. noch meer moet bijdragen tot het gemeenschappelük fonds. Terugkomend oo de kwestie van het luchtpact. zeide Baldwin: Wij hebben thans misschien een betere gelegenheid dan wU sedert jaren hebben gehad om deze kwestie grondig te bestudeeren. Soms krygen wij den indruk, dat de Franschen lastig zijn, maar stelt u eens in de plaats van een land, dat tydens een generatie tweemaal door de Duit- schers is overstroomd en ge zult de zaak anders be kijker. SPANJE. Het proces tegen Companys en zes ex-ministers. Voor de tribunaal der constitutioneele waarborgen begon heden het proces tegen Companys, ex-president van dt Catalaan- sohe generaliteit en zes ex-ministers van Catalonië, die verantwoordehjk worden gesteld voor den October-opstand. In de akte van beschuldiging wordt voor ieder hunner dertig jaar gevangenisstraf geeischt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1