Herten in den Leidschen Hout. Jaargang MAANDAG 27 MEI 1935 No. 23060 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. j>er regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvcrtentles belangrijk jager tarleL Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f.2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag 30 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. S. Boltjes te Baarn, oud-notaris te Leeuwarden, aan de Leid sche Academie promoveerde tot doctor ln de rechtsgeleerdheid. NAT. BOND VAN VERPLEGENDEN. Bonte avond van de afd. Leiden. Teneinde meerdere bekendheid te geven aan haar doel en streven, had de Nat. Bond van Verplegenden afd. Leiden Za terdag in den foyer van hotel „Den Burcht" een bonten avond georganiseerd, welke zich in een vrij groote belangstel ling mocht verheugen. Dit doel omvat ln de eerste plaats het vormen van een band tusschen alle verplegenden in Nederland en koloniën, onverschillig van welke poli- bleke of godsdienstige richting zij zijn, ter bevordering van hun gemeenschappe- lijke ideëele en materiëele belangen, opdat de verplegenden zullen kunnen voldoen aan de veelzijdige diensten, die de tegen- wordige samenleving van hen eischt en roorts het bevorderen van de ziekenver pleging ih den ruimsten zin des woords. De Bond wil geenszins zijn een vak- erganisatie, doch een beroepsorganisatie. De batige opbrengst van de actie van literdag diende tot steun aan het Hulp- tads, dat is ingesteld teneinde aan leden uatschappelijken of financieelen bijstand i kunnen verleenen. Ben aantal smaakvol en overzichtelijk "erichte stands gaf een duidelijk inzicht de wijze, waarop de verplegenden wor- (tn opgeleid en van den strijd tegen het «wettig voeren van den verpleegsters- Stel. Daarnaast ontbraken ook de noodige ittracties niet:, er was gelegenheid om rich de toekomst te laten voorspellen, een sjoelbak, een grabbelton en vele andere middelen, welke maar eenigszins ertoe tonden bijdragen om het doel, een zoo groot mogelijk batig saldo, te bereiken. Wij hopen voor degenen, die deze aan trekkelijke actie op zoo kranige wijze had den voorbereid, dat zij met succes Is be kroond geworden en dat een flink bedrag ian het Hulpfonds kan worden afgedra gen. o - Bij het Vrijdag j.l. te Londen ge- kouden examen slaagde onze stadgenoot, de heer Evert Castelein voor het lidmaat- «hapsdiploma van de Imperial Society of teachers of dancing met bijzondere aan- teekening voor theorie. DE HAANSTRA-BEWAARSCHOOL. Een enkele zinsnede in het Zaterdag door ons met betrekking tot bovenstaand onderwerp geplaatste bericht, zou den in druk kunnen wekken alsof de kwestie der geldmiddelen eerst in laatste instan tie aan de orde is gesteld. Dit is geenszins het geval. Allereerst is gesticht het Fonds tot In standhouding van de Haanstra-school aan de Heerenstraat. Hiervan is door den no taris een stichtingsacte opgemaakt. Deze stichtingsacte is officieel geregistreerd. Eerst daarna is het bestuur aan het werk gegaan om kinderen voor de Haanstra- school in te schrijven. WIJKGEBOUW „GELOOF-HOOP-LIEFDE". Langestraat 6769, Met stralend lenteweer hield de Zon dagsschool van het wijkgebouw „G.-H.-L." uitgaande van den Nederl. Protestanten Bond, afd. Leiden het jaarlijksche lente feest in den, door de familie Feitkamp, welwillend afgestanen tuin, die zich zoo bij uitstek voor dit doel leent. Na een woord van welkom en het zingen van eenige liederen door alle aanwezigen en door de kinderen in het bijzonder, werd een lentespel, getiteld „Heide-koningin" opgevoerd, onder leiding van mevr. Tjals- ma—Vos en mevr. Vogel. Dit spel verliep heel aardig en vlot en den beiden dames komt dan ook alle eer toe. Het was alweer een goede gedachte, dat van te voren de inhoud van het stukje in het kort ver haald werd, omdat de nog al sterke wind oorzaak was. dat niet alle kinderstem metjes goed tot hun recht kwamen. Daar na klonken weer opnieuw verscheidene opgewekte lenteliedjes, uitstekend bege leid door mevr. Makkink, die ook al weer door den wind, een moeilijke taak had, om de kinderen te volgen, waarvan zij zich uitstekend kweet. Alle lof, ook aan de dames v. d. Waard en Alt voor hun hulp in vele opzichten. Met een woord van dank aan allen sloot de heer Klink- zwager dit geslaagde feest. A.s. Zaterdag hoopt onze stadgenoot de heer A. Jansen, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad als chef van de Jam- en Limonadefabriek bij de firma Tieleman en Dros. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 20 Mei 59, Dins dag 21 Mei 60. Woensdag 22 Mei 57, Don derdag 23 Mei 60, Vrijdag 24 Mei 59 en Zaterdag 25 Mei 57 volwassen personen. De zeer vële stadgenooten. die, uitgelokt ™°r het stralende zomerweer, gisteren jen bezoek hebben gebracht aan ons Piachtig wandelpark, den Leidschen Hout, !,)n aangenaam verrast door het feit, dat m aanbouw zijnde hertenkamp plot- !vS bevo"e'' bleek. De opzichter, de heer De Jong, deelde 'is mede, dat dit eigenlijk een buiten- xansje is, dat trouwens maar een tijdelijk «rakter draag.t De zeven herten, die nier reeds Zaterdag op het mooie, ruime terrein rondom den nieuwen vijver resi- eeeren, zijn slechts logé's, die met Septem ber as. weer zullen vertrekken. Hun Plaats wordt dan ingenomen door een «Jltal rasgenooten, die door schenking !v.n worden verkregen. Onze foto toont de fraaie dieren in hun nieuwe omgeving, waar zij zich opperbest nuisvoelen, mede dank zij de versnape- ihgen, welke hun gisteren door 't publiek lil. overvloed werden toebedeeld. het nachtverblijf (links op de toto) "Wat nog de laatste hand gelegd, ten welmeenend stadgenoot stond voor .'kamp een drietal pauwen af, terwijl "e beer De Jong voor een welkome aan vulling zorgde door zijn eigen collectie parelhoenders, krielkippen en kalkoenen naar hier over te brengen. Binnenkort komen er ook duiven. Twee koppels ganzen, waaronder met kroost, vormen ten slotte de vroolijke en luidruchtige bevol king van den vijver. Wij bevelen deze mooie aanwinst van onzen onvolprezen Leidschen Hout niet alleen in de belangstelling, maar ook en vooral in de bescherming van onze stad genooten dringend aan. Men klimmc niet op de afrastering, late de dieren ongemoeid en ontsiere de om geving niet door binnen of buiten de af rastering proppen papier, bananenschillen e.d neer te werpen. Wie des Zondags na den middag wel .eens een wandeling door den Hout maakt, zal zich met ons ergeren over de groote hoeveelheid papierproppen, enz., welke in het gras of in de paden worden achter gelaten Er schijnt in dit opzicht verbetering te komen. Laat iedere bezoeker er toe mede werken, dat dit in versneld tempo ge schiedt! PROPAGANDA-WEDSTRIJDEN VAN DE E. H. B. O. EEN GROOTSCHE DEMONSTRATIE. Veel belangstelling. De kring Leiden van de Eerste Hulp bij Ongelukken, kortweg genoemd E.H.B.O., heeft Zaterdagavond op ondubbelzinnige wijze van haar bestaan blijk gegeven in de demonstraties die zij dien avond voor het in grooten getale opgekomen publiek ten beste heeft gegeven, hebben tevens den toeschouwer zonder twijfel het bewijs geleverd, dat indien de E.H.B.O. in wer kelijkheid een taak heeft te vervullen Zaterdag was het maar „spel" zij zich stellig niet onbetuigd zai laten. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op prof. dr. W. F. Suermondt, prof. dr. Lignac, den burgemeester van Sassenheim, den heer J. P. Gouverneur, den commissa ris van politie, den heer R. J. Meijer en vele anderen. Dr. M. D. Horst, directeur van den ge meentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst te dezer stede, schetste in zijn openingswoord, hoe de toestand vroeger was. Weliswaar was het aantal ernstige ongelukken niet zoo groot, doch als er een ongeval geschiedde, duurde het te lang eer er geneeskundige hulp ter plaatse was. De toename der motortractle op den weg ging gepaard met een snelle toename van het aantal ongevallen. Men begreep dat er moest worden ingegrepen en zoodoende ontstond er een eerste hulpdienst. In Lei den hebben wijlen prof. Zaayer en spr. daartoe samengewerkt en in de jaren '21-'22 is er een organisatie tot stand ge komen in den vorm, die ook nu nog aan wezig is. Bovendien is het aan het initia tief van prof. Zaayer te danken geweest, dat er ook een spoorwegbrigade werd opge richt, het z.g. Oranje Kruis. Toch was men lang nog niet voldaan, zoo was het aantal personen dat er aan medewerkte te gering. Aan dr. E, J. J. G. Renaud alhier is het te danken geweest dat hierin verandering kwam, hij schakelde n.l. het particulier initiatief in. Zoo ontstond er een warme samenwerking, die al spoedig haar vruch ten afwierp. Een volgende stap was de tot standkoming van een afd. der Ned. E.H.B.O. Ook in de omgeving heeft men zich echter niet onbetuigd gelaten, want hoewel men eerst vrijwel geheel op den Leidschen dienst was aangewezen, werd dit spoedig anders, toen men zelf de handen uit de mouwen is gaan steken. En thans heeft men de Leidsche afd. daar vrijwel niet meer noodig. Een kort woord wijdde spr. vervolgens nog aan den luchtbeschermingsdienst, waarbij de E.H.B.O. stellig ook een taak zal hebben te vervullen en wel o.a. in het verleenen van medewerking ter voorko ming van een paniek. Spr. greep tevens deze gelegenheid nog aan om zijn meening te zeggen over het luchtgevaar. Overschat dit niet! Een massale bombardeering van steden, die niet tot de militaire objecten behooren, achtte hij niet waarschijnlijk. Vervolgens was het woord aan dr. M. v. d. Stoel, voorzitter van den kring Leiden en omstreken van de afdeelingen E.H.B.O., die in het kort de totstandkoming van deze wedstrijden, tevens demonstraties, schetste, 32 Groepen, ieder van vijf werkers zullen dezen avond op vreedzame wijze kampen en tevens hun kunde en vaardigheid ten toon spreiden, aldus spr. Na nog een woord van dank te hebben gesproken tot degenen die aan dezen avond hun steun en mede werking hadden verleend, o.a. B. en W., dr. Horst, den secretaris, den heer G. G. Roep, de juryleden, de commissie van bijstand en veie anderen, namen de wedstrijden een aanvang. Deze waren dusdanig samengesteld, dat allereerst aan alle groepen een zelfde on derwerp werd opgegeven, voor welke be spreking zij 5 minuten tijd kregen toebe deeld. Daarna kwamen 6 groepen de zaal binnen en hadden 15 minuten ter beschik king om de hun opgedragen taak uit te voeren. Daarna kwamen weer nieuwe groe pen de zaal binnen. De eerste opgave luidde aldus: Een motorrijder met duo-passagier, rijdende ~öp een weg, waarlangs een diepe vaart loopt, wil uitwijken voor een hond, maar komt daardoor in volle vaart tegen de ter beveiliging en waarschuwing aan gebracht paaltje terecht. De duo-passa gier geraakt daarbii te water. Als hij op het droge is gebracht zijn pols en adem haling niet weer waarneembaar; bij het aanvatten van den rechterelieboog blijkt deze verwond te zijn; het schijnt alsof het ellebooguitsteeksel naar achteren ver plaatst is waardoor het geheele elleboogs gewricht breeder aanvoelt dan dat van den linker arm. De motorrijder ligt aan den kant van den weg; zijn linkerbeen is on geveer rechthoekig in de knie gebogen en steunt op het rechterbeen. Tusschen de linkerknie en voet is een abnormale knik, het onderbeen buigt als het ware in het midden naar binnen door. De leeren hooge laars is daar aan de voorzijde openge scheurd, men ziet er bloed doorheen komen. De man isbewusteloos, heeft braakneigingen. Het resultaat van dezen wedstrijd was als volgt: Groep 31; 168 pnt. (voor de werkers) en 54 pnt (leider); gr. 28: 155/54 pnt.; gr. 1: 150/45 pnt.; gr. 16: 147 4S pnt.; gr. 17: 146/48 pnt.; gr. 4: 144/48; gr. 12: 143/56 pnt.; er. 7; 141/36 pnt;gr. 2: 140/45 pnt.; gr. 6: 137/48 pnt.; gr. 3: 132/43 pnt.; gr. 13: 129/45 pnt.; gr. 19: 126/42 pnt.; gr. 5: 123/34 pnt.; gr. 8: 121/34 pnt.; gr. 23: 120/36 pnt.; gr. 15: 116/39 pnt.; gr. 9: 115/ 34 pt.; gr. 27: 113/31 pnt.; gr. 29: 113/27 p.; gr. 20- 112/36 pnt.; gr, 14: 108/30 pnt; gr. 32: 105/39 pnt. De best geplaatste groepen werden nu onderverdeeld ln een eere- en uitmun- tendheidsafd. en ln een Seniores I en II- klasse. Ieder dezer afdeelingen kreeg nu wederom een aparte opgave. Van deze slotwedstrijden luidden de resultaten lste prijs en Eere prijs Alphen a. d. Rijn. Ned. Vereen, (dames) Leidster mej Kroon Zilv. Med, van H.K.H. Prinses Juliana. Afd Uitmuntend. Voorschoten groep 28. Ned. Ver. Leider B. L. de Boef. 1ste prijs: Zilv. Med. Ned. Roode Kruis Voorschoten groep 1. Ned. Ver Leider P. Goekoop. 2e prijs. Zilv Med. van den Maatschappij Geneesk. afd. Leiden. Afd Seniores I. Stompwijk: groep 4. Ned Ver. (dames) Leidster mevr. Kroon, lste prijs Zilv. Med. van het Leidsche Studenten Corps. Leiden, groep 12. Ned. Ver. Leider W. M. van Kampenhout 2e prijs. Zilv. Med. van den Com. van Politie van Leiden. Afd Seniores II. Wassenaar groep 5. Roode Kruis. Leider J. Oiy. 1ste Drijs Zilv. Med. van de Ned. Ver. E.H.BO. afd. Leiden. Sassenheim. groep 8. Ned Ver. Leider L. Ritzen 2e prijs Med. van de KNAC. Afd. Juniores Leiden groep 30. Ned. Ver. Leider C. Bey. 1ste prijs Zilv Tak van de Leidsch Motor Touring Club Leiden Brizade groep 10. Leider A. P. v. d. Voort Med. Verzilverd. Arbeiders Pers. Leidersprijs lste prijs W M. van Kam penhout Ned. Ver. afd. Leiden. Zilveren Med. van de Leidsche Courant. 2e prijs, mej. Kroon. Ned Ver Alphen a. d. Rijn, Bronzen Med. van het Leidsch Dagblad. 3e prijs B. L. den Boef. Ned. Ver. afd. Voorschoten, Verguld Med van de Arbei ders Pers Toen dr v. d. Stoel het slotwoord sprak, was het middernachtelijk uur reeds lang geslagen. Hii dankte allen die op dezen avond in zoo'n ruime mate hun medewer king verleenden hartelijk. Hiermede was deze goedgeslaagde E H.B.O.-avond ten einde. BINNENLAND Huldiging van prof. Zeeman te Am sterdam; benoemd tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw (Kerk en School, 4de Blad). De Partijraad van den Vrijz. Dem. Bond over de kwestie-Marchant (Binnenland, 2de Bladi. Motorrijder te Driehuizen, bij Velsen, op groep kinderen ingereden; één doode en vier gewonden (Gemengd, 4de Blad). Ernstige botsing tusschen twee auto's te Wassenaar; één doode en verschillende ge wonden. (Gemengd, 4de Blad). BUITENLAND De zitting van den Volkenbondsraad ge sloten. (Buitenland, 1ste Blad). Groote rede van Mussolini (Tweede Blad). Een reeks besprekingen in het verschiet (Buitenland, 1ste Blad). Naar het eind der Belgische mijnwer kersstaking (Buitenland, lste Blad). Het 500-jarig bestaan van den Zweed- schen Rijksdag (Buitenland, 1ste Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbondsraad gesloten - De andere vragen aan Duitschland - Komende besprekingen. Zaterdagmiddag heeft de slotzitting plaats gehad van den Volkenbondsraad. Het Zuid-Slavisch-Hongaarsche confliét is zonder formeele resolutie na het aan- hooren der verklaringen van den rap porteur Eden 'en der beide partijen voor gesloten verklaard. Eden merkte op, dat hij op grond van de verklaringen der Kleine Entente en der Fransche regee ring naar aanleiding van de Hongaarsche mededeelingen over de uitvoering van de raadsresolutie van 10 December eigenlijk nieuwe vragen aan de Hongaarsche re geering had kunnen stellen. Hij heeft dat echter niet gedaan, daar het de wensch van den geheelen raad is, de aangelegen heid tot een einde te brengen De Hon gaarsche vertegenwoordiger Welitsch ver klaarde dat zijn regeering alle noodige maatregelen tegen terroristische actie zal blijven nemen en bijzonder het oog zal houden op de Zuid-Slavische emigranten. De Italiaansche gedelegeerde Aloisi rap porteerde over het grensconflict tusschen Iran en Irak. Hij zeide niet in staat te zijn om mede te deelen, dat de beide par tijen tot overeenstemming waren geko men. De vertegenwoordiger van Irak be treurde het, dat de raad de kwestie nog niet heeft kunnen regelen, terwijl de ge delegeerde van Iran (Perziël zich bij het rapport van Aloisi aansloot. Overeenkom stig dit rapport werd de kwestie verdaagd tot September. Evenzoo tot September werd verdaagd de kwestie van de geëischte schadever goeding \oor het in beslag nemen van Finsche koopvaardijschepen gedurende den oorlog. Litwinof sloot de zitting met woorden van bijzonderen dank aan Eden, die op deze zitting een zware taak heeft gehad. In aansluiting op de rede van Musso lini men zie daarvoor elders in dit blad heeft de woordvoerder van het Ita liaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de Italiaansche troe pen slechts voor defensieve doeleinden naar Afrika worden gezonden en dat Ita lië daarmede zal voortgaan, zoolang het dit noodzakelijk acht. Bijgevolg zal ook het te Genève bereikte accoord geen wij ziging brengen in de mobilisatie der Ita liaansche troepen. Het is mogelijk, dat de troepen worden teruggeroepen, indien de verzoeningscom missie een accoord bereikt over het Wal- Wal-incident en alle hangende kwesties worden geregeld. In Napels worden voor bereidingen getroffen voor een nieuwe troepenverscheping. Het ligt in de bedoe ling van de gemobiliseerde lichting 1913 weer 200 man en twee divisies van de fas cistische militie te zenden. Mussolini heeft overigens nog eens Ita- lië's belang bij Oostenrijk's onafhankelijk heid scherp naar voren doen komen en Engeland's streven naar nadere informa ties over het Duitsche standpunt volko men gesteund. Over het onderhoud van den Engelschen gezant te Berlijn met von Neurath meldt de „N. R. Crt" nog nader: ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. Om te beginnen is duidelijk geworden dat Duitschland na der redevoering van den Leider nu eerst het initiatief van de anderen zal afwachten. Volgens het Duit sche standpunt heeft Hitier thans om zoo te zeggen zijn kaarten op tafel gelegd; nu zijn de anderen aan trek. De bereidver klaring van Duitschland tot het sluiten van niet-aanvalspacten met al zijn na buren beduidt dus niet, dat het daartoe uit zichzelf dadelijk voorbereidingen zal treffen. Het is voorshands alleen daartoe bereid, meer niet. Alleen zal Duitschland, gelijk bekend, onmiddellijk medewerken tot het sluiten van een Westelijk lucht-Locarno. Daartoe moet natuurlijk deze kwestie worden ge scheiden van het probleem der collectieve fundeering van den vrede en het zal we der de taak van Engeland moeten zijn zich te vergewissen of zijn vrienden daar toe evenals Duitschland bereid zijn. Tot zoover de modus procedendi. De Duitsche eisch van lucht-paritelt geldt: gelijkheid met de Fransche lucht macht. En tenslotte: Duitschland is bij het verdrag van Ver sailles gebrandmerkt als een mogendheid welke ongeschikt was om koloniën te be zitten. Naar den Volkenbond keert Duitschland (afgezien van zijn twee an dere voorwaarden) niet terug, voordat deze bestempeling is teruggenomen. Duitsch land wil dus aanspraak kunnen maken op het bezit van koloniën. Dat het echter koloniën zou willen hebben voordat het tot Genève terugkeert, is niet juist; dat is van later zorg. Het onderhoud tusschen von Neurath en Phipps heeft omtrent deze punten vol komen duidelijkheid geschapen. Hess heeft gisteren te Hamburg gespro ken en o.a. gezegd: „Ik leg er den nadruk op, dat de door ons gewenschte verlichting van de poli tieke atmosfeer, van welke wij gelooven, dat deze juist in de laatste dagen door de groote redevoering van den Fiihrer voort gang heeft gemaakt, ook economische ge volgen zal hebben, van welke, door het vergroote ruilverkeer niet alleen de Duit sche, doch ook de zeescheepvaart van andere volken, voordeel zou kunnen heb ben". Duitschland, aldus besloot Hess, heeft den vrede noodig, zooals de geheele menschheid behoefte aan vrede heeft om de wonden te genezen, welke haar door een ongelukzaligen oorlog zijn geslagen. Het agentschap „Tass" meldt, dat Lit winof van Laval de officieele uitnoodiging van de Fransche regeering om een bezoek aan Parijs te brengen ontvangen heeft. Wat den datum van de reis van Litwi nof naar Parijs betreft, Laval verklaarde, dat Litwinof dien zelf moet bepalen. Litwinof heeft bovendien den Tsjecho- Slowaakschen minister van buitenland sche zaken, Benesj ontvangen en met hem een langdurig onderhoud gehad. Het be zoek van Benesj aan Moskou is thans op 8 Juni vastgesteld. De reis van Titulescu naar Moskou zal waarschijnlijk 20 Juni plaats hebben. SPANJE. Rede van Azana. Azana heeft een rede gehouden, waarin hij alle links-republikeinen aanspoorde samen te gaan ln een eenheids-program- ma, dat door de socialisten zou worden gesteund. In het verder verloop van zijn rede deed hij felle aanvallen op het economisch beleid van Lerroux en Samper.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1