WELFSCHOEN van der Zanden's 100 procent Prima Hasselman&Pander E. R. BEULINK 16 [HDSCH DAGBLAD - Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Mei 1935 INDISCHE KRONIEK. UIT DE BONTE WAERELD. Schoenhandel Breestraat 77 GOEDKOOPE AANBIEDING ALLEEN DEZE KARPETTENWEEK s. BULTHUIS v.h. Pa. #«br. Hogonisorn Botermarkt 23 JAN DE NIE ZONEN Moquette Tapijt Jaspé Met zekerheid van de kwaliteit. Dameskousen Dameskousen - 47^ Dameskousen Meisjeskousen SPORTKOUSEN 47^ Sport- en dki-Sokjes Kltzen werd een request In dien zin van comité „Llsse Vooruit", namens de plaatselijke Middenstandsvereenlgln- in dit request werd door „Llsse roorult" uitvoerig betoogd dat met de «Uiring van een zaak van de genoemde fin» het algemeen belang niet gediend vordt. De burgemeester zelde, dat verschillen de gedachten, welke door „Llsse Vooruit" uar voren waren gebracht, zijn instem- «lag hadden, doch er was ook aan de indere zijde weer veel tegenin te brengen, je vestiging van een zaak van de fa. de jruyter hangt in het geheel niet af van al of niet verkoop van dit bouwter- »jn B en W. meenen zelfs dat een te- itnüouden van dezen verkoop voor de rinkellers in de toekomst nadeellger ge- algen zal kunnen hebben en het alge- Ken belang er nu wèl mede gediend is. jur aanleiding van de opmerking dat er ,(tn bekendheid was gegeven aan den •erkoop. merkte de burgemeester op, dat rln gemeentewege nooit bekendheid wordt ,egeven aan verkoop van bouwterrein. De heer C. Schrama vond dat er van git soort winkels reeds meer dan genoeg as De gemeentelijke burgerij is er niet aede gehaat maar geschaad. Spr. zet dit jsder uiteen. Als lid van de Grondcom- ulssie wist spr. niet dat de grond hler- oor bestemd zou worden. De heer J. Kingma zegt. dat het ge- neentebelang er niet mede gediend is, fel zal er een mooi pand verrijzen, maar lit financieel oogpunt ziet spr. nadeelige •volgen voor de toekomst. De gelden blij- nlet in de gemeente maar vloeien rtg. De heer A. H. Schrama onderstreept het bor de vorige sprekers gezegde en wenscht ih Raadslid niet mede te werken en zal (gen het voorstel stemmen De heer A. Verduljn Jr. zegt. dat men iet recht heeft, zich te vestigen. Spr. zal liet tegen stemmen. Door weth. Warmerdam wordt het voor tel B. en W. verdedigd en gewezen op de «betering die den verkoop van dit stuk bouwterrein zal teweegbrengen tot ver- rsaiing van het dorp. De prijs achtte spr. t overeenstemming met den vraagprijs. De Burgem. wijst er nog op, dat het ver- nrpen van het voorstel de zaak niet te- pa houdt. Dit gaat buiten het eigenlijk biieid der gemeente om. Met verwerping lordt het doel niet bereikt, n.l. niet- «itiging. maar Juist in het tegenhouden a de zaak ligt een reclame-object voor oelde firma. Dat moet vooral Ingezien 'en. De heer A. Th. v. Kesteren verklaart •h ook tegen het voorstel. Tenslotte .rdt overgegaan tot hoofd. st. Het voor- el wordt aangenomen met als tegen- ners de heeren J. Kingma. C Schra- A. H. Schrama en A. Th. v. Kesteren. winkeliers verlaten hierop de tribune). !in den heer J. Wetter wordt vervolgens stuk bouwgrond verkocht langs de 'olenstraat. De heeren Groen en -kaas worden huurders van een per- opslagterrein aan de haven onder be- 'de voorwaarden. De Raad ging er e aceoord dat de heer M. Kamerman plaatsje volgens de Landarbeldswet doet aan den heer W. Möhlmann. Kedegedeeld werd dat van een parkeer- bod op den Heereweg van Postkantoor Vierkant nog wordt afgezien en eerst nog getracht zal worden de medewerking van de bewoners te verkrijgen BIJ de rondvraag vraagt de heer A. H. Schrama beplanting van de Hyacinthen- straat. B en W. hebben hier echter reeds een mooi plan voor. Een inrij-verbod voor auto's van de Grachtzljde-oost in de Kapelstraat zal nog nader in studie worden genomen. Nu komt de heer A. H. Schrama als voorz. van de Zwemcommissie aan het woord, HIJ deelt mede dat die commissie gaarne zou zien dat er bij het Gemeentelijk Sportterrein een zweminrichting wordt ge sticht, waarvan de kosten een f. 15000 zul len bedragen. De Burgemeester antwoordt dat B. en W. hier tegenover niet afwijzend staan, doch dat zij de zekerheid moeten hebben dat er niet leder Jaar geld bij moet, doch dat de zaak rendabel Is. Nadat de heer Schra ma nog heeft medegedeeld, dat de Zwem commissie met nader omlijnde plannen zal komen, wordt de vergadering gesloten. WASSENAAR. AJg. Verg. van het Ned. Roode Kruis. In ..De Groote Oude Deljl" hield de afd. Wassenaar van het, Ned. Roode Kruis een algem. ledenvergadering Door den voorzitter den heer jhr. W. K. von Weller werden de aanwezigen welkom geheeten. Nadat de notulen door me], Henny ziln voorgelezen die zonder op of aanmerkingen werden vastgesteld brengt de voorzitter dank aan de doktoren die de groote excursies in elkander hebben gezet naar de algem. verg. te Utrecht, welke excursie als bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Voorts deelde spr. mede dat tot nieuwen ploegcommandant door het bestuur is aangewezen de heer J. Oly. Spr. wijdt vervolgens woorden van waar- bestuur die zich niet meer herkiesbaar deering tot de vertrekkende leden uit het stelden n.l. dr. Bergsma. mevr. Ditckmees- ter-van Dusseldorp en mevr. Vermeulen van Kruinlngen-de Ram. Tengevolge van het verstrtiken van den termijn van 5 Jaren moeten nu reglementair alle be stuursleden aftreden en een nieuw be stuur worden gekozen De overige 6 be stuursleden stelden zich weder beschikbaar. De uitslag van de stemming was dat werden gekozen Jhr W. K. Von Weiier iaftr.1. mei. E. Henny (aftr.i. P. Pfundt iaftr.1. dr. J. Baart de la Faille (aftr.), dr J. E. Hubbeling (aftr.i. Jhr. W. E. v. d. Does de BiJe (aftr.). dr. Frieda van Brero. A S. Fogteloo en mr. L. de Blé- court. Voor zoover aanwezig namen alle be- en herbenoemden hunne functies aan. Vervolgens werden de artikelen 7. 10 en 11 redactioneel gewijzigd. Bij de rondvraag kwam ook tot uiting dat de leden zich nog intensiever wensch- ten te bekwamen op transportkolonne- gebiêd. Gen Bakker lid van het hoofd bestuur ter vergadering als lid aanwezig, zegde toe. hiertoe ziin medewerking te zullen verleenen Hierna sluiting. Door het hoofdstembureau ter ver kiezing van leden van den gemeenteraad ziin de Ingekomen candidatenlijsten als volgt genummerd: 1. Liberale Partij: 2. Nationaal Herstel; 3. Vrijz Dem Partij: 4. Chr. Hist. Partij; 5. Anti Rev, Partij; 6. S.D.A.P.; 7. R.K. Staatspartij. Doordat de bestuurder onwel werd, zwenkte uit een autotocht voor ouden van dagen, een auto bestuurd door v. B uit den Haag, op den Rijksstraatweg nabij de Lange Kerkdam. plotseling uit de file, en reed tegen de auto aan van W. alhier, welke aan de voorzijde totaal werd vernield. De auto van W. reed daar na tegen een auto bestuurd door B uit den Haag. Ook deze auto werd zwaar beschadigd. De auto van v. B. kon op eigen kracht verder doch die van B. en van W. moesten worden opgesleept Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wegens collecteeren zonder vergun ning is procesverbaal opgemaakt tegen v. V. uit Amsterdam. CONCURRENTEN VAN TREIN EN AUTO. Op één punt toonen Indië en Holland een treffende overeenkomst. De nadruk op het woordje één zal mogelijk wat vreemd voorkomen aan hen die meenen, dat Indië een gewoon stuk Holland is, met alleen dit verschil, dat de menschen er wegens de hitte in het wit loopen terwijl verder volgens Hollandsche gewoonte geleefd en gewerkt wordt, waarbij zij vergeten, dat ieder mensch de gevolgen van klimaat en levensomstandigheden ondergaat, zoodat hij bij een langdurige afwezigheid uit het moederland, daar nimmer als de oude Jozef terugkeert. Maar de Hollander, die naar Indië of de Indischman, die naar Holland gaat, zal iets ontdekken, dat hem onmiddellijk treft: de zware concurrentie, welke de trein van de autobussen ondervindt. De voordeelen, die een vervoer per bus of per vrachtauto kan meebrengen, behoe ven niet te worden uiteengezet. Voor beide landen toch zijn deze volkomen gelijk. Al leen is de bus voor Indië. dat wegens zijn uitgestrektheid, naar verhouding minder kilometers spoorlijn heeft dan Holland van nog grooter economisch voordeel geweest bij het openleggen van afgelegen streken. Wat op kleine schaal voor net platteland van de Veluwe, Drente en Brabant heeft gegolden, geldt in veel sterkere mate voor Indië waar afstanden veel minder tellen en het afleggen van een dikke 100 K M. om een bezoek te brengen of een voor stelling bij te wonen, 'n zeer gewoon ver schijnsel is. Was het jaren lang gewoonte, dat iemand indien hij overgeplaatst werd, doch op het zelfde eiland, waar hij woonde, vendutie hield, d.w.z. dat hij zijn heele hebben en houden in het openbaar liet verkoopen. om zich elders weer alles, gewoonlijk ook via venduties, weer aan te schaffen, het goedkoope vervoer per vrachtauto heeft hierin een groot wijziging gebracht. De menschen raken minder los van hun meu bilair dan vroeger, met gevolg dat aan het gezellig maken van woningen meer zorg wordt besteed, omdat de voorwerpen van huishoudelijke inrichting langer gebruikt kunnen worden dan eertijds. Het zich op elke nieuwe plaats opnieuw in de bullen zetten, is niet meer noodig. de band tus- schen bewoner en meubilair is in stevig heid gegroeid, wat ook hieruit blijkt, dat in de steden het aantal toko's met niet- cliché meubelen en artikelen voor woning versiering nog steeds toeneemt. Wei is er nog zeer veel kaf onder het k:ren en in dien de tijden wat beter worden, ligt hier voor een behoorlijke meubelarchitect nog altijd een goed stuk brood te wachten, maar de neiging om zich een interieur te scheppen, dat iets eigens heeft groeit en de moeite hiertoe is loonend geworden, sedert de vrachtauto het mogelijk heeft gemaakt meubelen over groote afstanden mee te nemen. De spoorwegen zagen de groeiende con currentie echter met leede ocgen aan en in den loop der jaren zijn reeds tal van maat regelen genomen om het vervoer weer naar de rails terug te leiden, ten bate van de ontvangsten van S.S. en N.I.S. doch niet steeds in het belang van de bevrachters. Strengere voorwaarden aan de kwaliteit van het materieel wat werkelijk hoog noodig was en zwaardere belastingen hebben tal van bussen en vrachtauto's uit de vaart gedreven, zonder echter, dat de sporen hun ontvangsten zagen toenemen. Veel, wat anders in een vrachtauto ge laden zou zijn, werd nu per taxi vervoerd en 'n Hollander die hier pas komt kijken staat gewoonlijk paf als hij ziet, wat hier in een gewone taxi geladen wordt. Ge- heele Inventarissen van huizen, van groote kasten tot geiten en schapen toe. Het soms dwaas lage tarief van taxi's was hier oor zaak van en thans hebben zelfs de taxi's een zwaren concurrentie gekregen. De ope- lettes en austinettes zijn bezig hun oudere en zwaardere zusters te verdringen en in verschillende plaatsen hebben zij reeds het grootste gedeelte van het af te grazen ter rein veroverd. Zoo'n klein wagentje rijdt ongeveer 1 op 18 en tot zelfs over zeer groote afstanden beginnen zij de wegen voor taxi's en vrachtauto's af te schuimen. De spoor trekt steeds meer aan het k ite eind en daarom wordt er nu aan 't vast stellen van bepalingen gewerkt, waarbij het aan een opelette enz. verboden wordt, zonder speciaal verlof, ich buiten de gren zen van het district te bewegen. In hoe verre de praktijk binnen deze bepaling^r te wringen zal zijn, is nog niet bekend. Vroeger waren de verschillende auto- belastingen een rem tegen een te d'uk lnterlocaal verv er, want een wagen, waar voor alleen plaatselijke belasting was be taald. mocht de grenzen van zijn district niet overschrijden wilde de eigenaar de kans niet loopen op een bekeuring met a's gevolg het ook betalen van provinciale belasting. Deze diverse belastingen belem merden echter het vervoer ten slotte in zulk een mate, dat ze vervangen zijn door een gouvernementeele belasting waarbij alle slagb-cmen van locale bepalingen wegvielen en de wegen voor alle wagens werden opengesteld. Thans wil men van 'n anderen grondslag uit, den ouden toestand ten deele herstel len. Elk door motorische kracht voort bewogen voertuig zal een permit moeten hebben om zijn ressort te verlaten. Dit permit kost natuurlijk geld en zoo hoopt men de groote hooD van wegvloeien tuiten de interlocale verbindingen te houden, die reeds door een spoor onderhouden worden. In hoever dit zal lukken, weten wij nog niet. De regeering heeft alleen haar voor nemen kenbaar gemaakt, de uitwerking laat nog op zich wachten wat zeer goed te begrijpen valt, gegeven de moeilijk heden welke om oplossing vragen. Zoo 1* b v. de politioneele bewaking op de buiten wegen met hun enorme lengte, betrekke lijk gering en een onderling signaalsysteem van de chauffeurs maakt, dat de politie onmiddellijk over een gToote lengte gesig naleerd wordt. Steekt een chauffeur even zijn vuist omhoog, dan wil dit zeggen, dat hij daareven politie gepasseerd is, zoodat overtreders van bepalingen hun maatrege len kunnen nemen. Een zeer gebruikelijk middel van wanbetalers van belastingen was het volgende. Als kwitantie van de autobelasting werd op de voorruit een gekleurd stukje papier geplakt, dat elk Jaar een anderen vorm kreeg, zoodat een controleur bij het voor bijrijden van een wagen onmiddellijk kon zien of iemand in overtreding was. De hitte in Indië is echter groot, het rijden met open voorruit daarom geen zeldzaam heid en als nu de ruit heelemaal horizon taal werd gezet, kon Iemand van den weg af niet zien of er een belastingpapiertje opgeplakt zat. Zoo zijn er nog tal van andere middelen om de controle te bemoeilijken. De over heid weet dit uit ervaring te goed en daar om juist moet het geruimen tijd duren, voordat in een nieuw stel bepalingen de practische mogelijkheid van een strengere controle wordt vastgelegd. DE JONGSTE RECORDHOUDER TER WERELD. Wie een Malcolm Campbell wil worden, moet vroeg met de oefening beginnen. Te Portsmouth woont 'n vierjarig knaapje dat een echt kind van zijn tijd schijnt te z jn; het heet Raymond Edwards. On langs ging zijn mama met hem uit win kelen; zij liep. en hij zat op de vliegende Hollander. Toen zij een warenhuis binnen "ing, liet zij hem buiten wachten, endaar het wat lang duurde eer de moeder terug kwam. ging de jongen zich vervelen. Nu had hij vaak gezien, hoe iemand een auto bestuurde en hij kende iedere handgreep, hoewel hij nog nooit als chauffeur had dienst gedaan. Onbewust van de gevaren, klom hij in een limousine, die vlakbij had stilgehouden en waaruit de eigenaar het contactsleuteltje niet verwijderd had. Raymond zette de wagen aan en reed weg Het ging prachtig: van verkeersre gels had hij geen benul, maar daar de auto zeer licht te besturen was. hield hij hem prachtig midden op den weg. Van alle lieden, die met dit geval te maken nadden, is de eigenaar het meest ge schrokken: niet omdat hij zijn auto zag wegrijden, maar omdat hij hem zag weg rijden zonder iemand achter het stuur. Een moedige agent sprong een paar straten verder op de treeplank en haalde de handrem over, terwijl hij het knaapje met een pak slaag dreigde, als hij nog langer gas zou geven Raymond mag nu niet meer mee uit winkelen, hetgeen hij in zijn jonge leven niet als een verlies beschouwt. o Geen schoen zoo aangenaam in het dragen dan de let bij aankoop op het zoolmerk NED. OCTROOI 4466. PEDICURES EN VOETKUNDIGEN 'WT Dr. SCHOLL's AGENCY. 4939 Een partij AXMINSTER KARPETTEN voor Salon en Huis- „kam«f 24.50 haarvelour, zeer solide 26 50 BOUCLÉ KARPETTEN voor Huiskamer f 1950 velvet KARPETTEN met franje ƒ16 25 VERTO TAPIJT 89 ets. TWISTED MATTEN prima 29 c. p. el. Zie de Etalages. Vele koopjes. -Tfgf 4942 Bit praehtmodcl leveren wij reeds vanaf 76.50. fret onze groote sorteering küppersbusch, SENKING, DORDRECHT Gasfornuizen en Comforen. Erkende Gasinstallateurs. s RAPENBURG 10, TEL. 25 t.o. Ned. Bank 0[ERENGR. 112, TEL, 1549 Smederij. 4964 «70 breed f. 2.25 100 n 3.25 PER METER Breestraat 146 - Botermarkt 21-22 LEIDEN 4917 BANKETBAKKERIJ Kort Rapenburg 2 - Tel. 342 Mare 40 en 44 - Telel. 1133. Vanille Croquette zeer licht en Bitterkoekjes 30 ets. per 2 pond. 4940 4957 KINDERFIETSEN vanaf f, 2.25 en Poppenwagens vanaf f. 3.45, de allernieuwste modellen met vaste en losse kap. Vraagt gratis inlichtingen naar een aardige kleur- en teekenwedstrijd voor jongens en meisjes. 3763a Speelgoedmag. „HAM0N", Breestr. 21, Tel. 2594 Laddervrije matzijden Alle kleuren 42'/. - 36 - Cl was- en matzijde, ONZE bekende voordelige kwaliteiten, de grootst denkbare keuze 65 - 57'/. MOOIE KOUSEN! Ieder weet welk een charme er van mooie kousen uitgaat. De chic geklede vrouw zorgt vooral voor keurige kousen. Deze zijn onontbeerlijk voor een harmonisch geheel. Onze kousencollectie is bijzonder gespecialiseerd. U vindt daar de beste kwaliteiten, matzijden, fil d'Ecosse en an dere. De nieuwste modetinten van dit seizoen en de prijzen zijn veel lager dan elders. Onze supra kwaliteiten fijne zijden enjrel of mat zijde geplat- teerd - 95, 85, I Lt in elke gewenste kleur voorhanden. lang, met fijne randjes en ingeweven elastiek ._i£ 62'/. - 57'/. - Onze alom bekende uiterst solide mooie, nieuwe randen 60, 55 alle kleuren 21, 18 Dames maten vanaf 22H cent GRATIS onze mooie speciale Luchtballons voor Uwe Kinderen Haarl.straat J n hoek 13? V JL Donkersteeg S—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7