LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 24 Mei 193$ BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT BURG. STAND VAN LEIDER RADIO MAATREGELEN VAN HANDELSPOLJTIEKEN AARD. DE REGEERING ZAL NIETS NALATEN OM NADEELIGE GEVOLGEN VAN DE BELGISCHE DEVALUATIE TE VOORKOMEN. Verslag der Tweede Kamercommissie. Aan het Verslag van de vaste Commissie voor Overleg uit de Tweede Kamer met d? Regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard wordt het volgende ontleend: Wederom heeft de Commissie ln twee vergaderingen van den minister van Eco nomische Zaken Inlichtingen ontvangen over verschillende onderwerpen, de han delspolitiek betreffende: ook nu heeft naar aanleiding daarvan telkens een ge- dachtenwissellng plaats gevonden. De voornaamste onderwerpen, welke bespro ken werden, waren de volgende: 1. de verhouding tot Roemenie, zulks naar aanleiding van de op 10 Februari 1935 te 's-Gravenhage onderteekende over eenkomst betreffende het goederenverkeer en clearlngovereenkomst met bijbehoo- rend protocol, welke stukken Inmiddels door de Regeering aan de Kamer zijn me degedeeld: 2. de onderhandelingen, welke gevoerd lijn tusschen Nederland en België. zoowel wat betreft de wederzljdsche contlngen- teering van industrie- en landbouwpro ducten als wat het steenkolenvraagstuk aangaat; 3 de gevolgen van de devaluatie in België voor ons land. BIJ de besprekingen over het laatstge noemde punt gaf de minister te kennen, dat de Regeering de ontwikkeling van den toestand in België voortdurend in het oog houdt en dat zij. zoodra dit noodlg mocht blijken, niets na zal laten wat ln haar vermogen ligt om nadeelige gevolgen voor Nederland zooveel doenlijk te voorkomen. Over de hiergenoemde en enkele an dere onderwerpen deed de Regeering aan Commissie een aantal stukken toekomen welke haar echter met uitzondering van die, betrekking hebbende op de zinkwit- industrle, geen aanleiding geven daarom trent in dit Verslag opmerkingen te ma ken, Wat de zoo juist genoemde industrie betreft zij medegedeeld, dat de minister van Financiën de Commissie schriftelijk ln kennis gesteld heeft van het voorne men der Regeering, over te gaan tot hef fing van een bijzonder Invoerrecht op zinkwit, lithopoon en andere met zink bereide witte verfstoffen, welke heffing Inmiddels in werking getreden ls. Hier over heeft de Commissie met genoemden minister briefwisseling gevoerd. Zij stelde daarbij om. de vraag, hoe het te verkla ren was, dat de Maastrichtsche Zinkwit- maatschappij na de invoering van het be doelde invoerrecht het hoofd meende te kunnen bieden aan de buitenlandsche concurrentie, niettegenstaande zij ver klaard had niet tot prljsverhooging te willen overgaan. Verwacht men, zoo vroeg de Commissie, van het invoerrecht een zoodanige belemmering van den Invoer, dat de daaruit voortvloeiende vergrooting van den afzet in het binnenland den kost prijs aanmerkelijk zal doen dalen? In ver band hiermede stelde de Commissie ook de vraag, of met conttngenteering van zinkwit, lithopoon enz. niet kon worden volstaan. Hierop antwoordde de minister o.m.: „Inderdaad verwacht de Maastrichtsche Zinkwitmaatschapplj, dat, Indien zij haar prijzen niet verhoogt, de Nederlandsche verbruikers van zinkwit en Uthopoon door het prijsverschil, dat bij de heffing van het voorgestelde invoerrecht alsdan te genover het buitenlandsch product ont staat. zich gedrongen zullen voelen hun orders niet meer in het buitenland, doch bij het Nederlandsch bedrijf te plaatsen, waardoor de vaste kosten van dit bedrijf over een zooveel grooteren omzet kun nen worden verdeeld dat de kostprijs per eenheid aanmerkelijk zal dalen". Verder deelde de minister mede, dat de Crlsls- invoerwet ter bereiking van hetzelfde doel bezwaarlijk gehanteerd kon worden, om dat hier van een abnormalen Invoer, ln den zin der wet, eigenlijk niet kon wor den gesproken. En voorts zette de minis ter uiteen, dat niettemin ln afwachting van de voorgenomen Instelling van het invoerrecht toch tijdelijk een contlngen- teering moest worden uitgevaardigd, om dat buitenlandsche fabrikanten van dit voornemen der Nederlandsche Regeering via hun eigen Regeering kennis hadden gekregen en nu vóór de inwerkingtreding van het invoerrecht zooveel zinkwit en lithopoon in Nederland wilden Invoeren, dat wèl van abnormalen invoer gespro ken kon worden. NIEUW TARIEF VAN INVOERRECHTEN. VERLENGING VAN DE CONTINGENTEERINGEN. De autonome percentages. Bij de hierna te noemen contingentee- rlngen. welke per 1 Juni a.s. zullen wor den verlengd, zullen de navolgende auto nome percentages worden vastgesteld voor de daarachter vermelde perioden: Percentages Tijdvak Lint. band en veters 30"/» waarde 1 jaar Lucifers 30"gewicht bruto1 jaar Zeevlsch 30gewicht (netto) 1 jaar Aal en Paling 257* gewicht (netto) 1 jaar Kunstzijden garens 80% gewicht (brut:) 5 mnd Zinkwit Lithopon 100gewicht (bruto) 5 mnd Voor de contingenteering van zinkwit en htlionpon wordt als bas'.stijdvak aan genomen Juni t/m Augustus 1934 De ba- sistljdvakken van de andere conttngentee- rincen blijven ongewijzigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen be trekking hebben op de autonome landen- contingenten, derhalve niet op de bij han delsverdrag verleende contingenten. Voorlooplg verslag van de Eerste Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van Invoerrechten werd ook in de Eerste Kamer de aandacht gevestigd op het ietwat bevreemdende feit, dat de goedkeuring der Volksvertegenwoordiging wordt gevraagd met betrekking tot maat regelen. welke reeds geruime» tijd gele den zijn ingevoerd bij Kon. Besluit. Verscheidene leden waren van oordeel, dat die maatregelen welker weergave niet minder dan 165 bladzijden druks vordert, in strijd zijn met de machtigingswet van 17 Mei 1934 bulten medewerking van de Staten-Generaal in werking zijn getreden Hetgeen de Minister van Financien op dit stuk in de vergadering van 9 April J.l. heeft betoogd, had hen niet bevredigd. De meermalen getrokken vergelijking met de Invoering van de omzetbelastbij welke laatste is gebleken, dat vroegtijdige publicatie van de nieuwe heffing groote schade heeft berokkend aan 's Rijks schat kist wegens den sterken aanvoer van bui tenlandsche producten vóór de inwerking treding der Omzetbelastlngwet 1933, gaat volgens deze leden niet op, omdat bij het ontwerp-Tariefwet in verreweg de meeste posten 30 pet. tijdelijke opcenten werden vervangen door een nieuw tarief, welke invoering, zooals de Memorie van Toelich ting vermeldt, geen vermeerdering van inkomsten voor de schatkist beteekent, zoodat voor vrees voor ongedacht hoogen invoer van bepaalde artikelen onder het nieuwe tarief geen grond bestond, te min der daar beperking ten onzent van den invoer van zoovele artikelen ln het alge meen een sterk remmende werking op den import heeft. Vele leden verzetten zich tegen deze beschouwingen. Zij meenden, dat. waar zoovele nieuwe heffingen van allerlei aard op grondstoffen en sommige halffabrika ten zijn ingevoerd, een vroegtijdige publi catie van het tarief wel degelijk tot onge meen grooten invoer ten detrimente van de schatkist, zou hebben kunnen leiden. Verschillende leden waren van oordeel, dat. nu de ontworpen maatregelen in feite reeds wet zijn, het geen zin heeft, ln diep gaande beschouwingen over de details er van te treden, te minder daar groote zorg is besteed aan de voorbereiding van het nieuwe tarief en de nieuwe indeeling der tarieven in die op grondstoffen, halffa brikaten bedrljfshulpmiddelen en afge werkte fabrikaten zeer logisch ls uitge werkt. Eenige leden verklaarden zeer scep tisch te staan ten opzichte van het resul taat van het nieuwe tarief. ZIJ duchten, dat de geldelijke opbrengst er van al even zeer zou teleurstellen als zulks met de om zetbelasting het geval is geweest. Mocht hun vermoeden Juist zijn, dan dreigt we der nieuwe verhooging, het onvermijdelijk gevolg van de eens gezette schrede op den weg der protectie, dewelke de leden, hier aan het woord, in beginsel laakten. De zoozeer gewenschte „aanpassing" wordt h. 1. er door geremd. Sommige leden betwistten, dat hier van bescherming sprake is. Deze leden betreurden, dat gedurende den zeer geruimen tijd, waarin de ont worpen maatregelen waren voorbereid, niet verder strekkende resultaten dan in het onderhavige wetsontwerp zijn opge nomen, waren bereikt Zij spraken dan ook de hoop uit. dat ten spoedigste door sterkere verhooging der tarieven zoodanige steun aan de binnenlandsche nijverheid zal worden geboden, dat de thans ge staakte productie zal kunnen worden her vat en aldus toepassing vinde de eenige wijze, waarop met goed gevolg de werk loosheid zal kunnen worden bestreden. Weder andere leden betoogden, dat het weinig belang heeft te redetwisten over de vraag, of het ontworpen tarief een fiscaal dan wel een beschermend karakter heeft. Zij constateerden, dat de bedoeling er van is behoud van bepaalde inkomsten en niet vermeerdering daarvan, weswege men dat karakter desgewenscht als fiscaal zou kun nen kenschetsen. Dat de voorgestelde, reeds Ingevoerde tariefsverhooging de „aanpassing" zou belemmeren, betwistten zij ten eenenmale. Mocht men belastingverlaging daartoe al noodzakelijk achten, dan komen naar hun oordeel andere belastingen daarvoor in aanmerking dan de Indirecte. HET H.IJ.S.M.-CREDIET WERKSPOOR. AAN Vragen van Kamerleden beantwoord. Op VTagen van de heeren van Poll en Suring: 1. Is het den minister bekend, dat, krachtens acte van credietopenlng en hy- potheekstelllng van 30 December 1933, voor notaris L. O. van Roosendaal te Amster dam verleden, de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht aan de te Amsterdam gevestigde naamlooze ven nootschap: Werkspoor N.V. een credlet van drie mlllioen gulden voor den tijd van vijf Jaren heeft verstrekt, welke som cre- dietgeefstei op haar beurt van de Coöpe ratieve Vereenlglng „Centraal Beheer" G, A. te Amsterdam heeft geleend en dat Werkspoor N.V. daartegenover een hypo theek op haar fabrieksgebouwen enz. te Zuilen heeft gegeven? 2. Heeft deze credletverstrekking op verzoek of althans onder goedkeuring dan wel met medeweten van de Regeering plaats gevonden? 3. Zoo Ja, wil de minister dan mede- deelen, op welke gronden het verantwoord werd geacht, dat een met groote verlie zen werkend seml-overheidsbedrljf aan een eveneens met verliezen werkende particu liere onderneming een credlet van drie mlllioen gulden verstrekte? heeft de minister van Waterstaat geant woord 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. onder opmerking, dat ook de on roerende goederen te Amsterdam van de N.V. Werkspoor voor het krediet hypothe cair verbonden zijn, zij het ook ln rang na een op die goederen reeds rustende hypotheek, groot per resto f. 700.000. 2 Het krediet werd verstrekt op ver zoek van de Regeering. nadat Werkspoor de tusschenkomst van de Nederlandsche Spoorwegen had ingeroepen, daar de Rijksverzekeringsbank obligaties of schuld bekentenissen van Werkspoor niet recht streeks als pand kan aannemen. 3 Verleenlng van het krediet te be vorderen werd destijds verantwoord ge acht eenerzljds op grond van het belang, dat de Nederlandsche Spoorwegen geacht worden te hebben bij het voortbestaan der Werkspoor, anderzijds op grond van de overweging, dat, gelet op de toenmalige balanspositie van Werkspoor en op de waarde van het onderpand de terreinen van Werkspoor te Amsterdam ter grootte van ongeveer 9 H.A. en die te Zuilen van ongeveer 29 H.A. het aan het krediet verbonden rislsco gering werd geacht. DE FLORENCE NIGHT1NGALE-MEDAILLE Toegekend aan Zuster Ailke Westerhof te Amsterdam. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft van het Comité International te Genève bericht ontvangen, dat aan zr. Alike Westerhof te Amsterdam, Singel 548, de Florence Nightingale-medaille is verleend. Deze hooge onderscheiding wordt slechts in zeer bijzondere gevallen toege kend. wanneer werkelijk buitengewone offerzin, moed en bekwaamheid door ver pleegsters ls betoond in tijd van oorlog, bij rampen ol epidemieën. Deze eigen schappen heeft Zr. Westerhof in de Jaren 19131920 voortdurend bewezen ln hooge mate te bezitten. De uitreiking van het onderscheidingsteeken zal binnenkort ten gebouwe van het hoofdbestuur op passende wljee plaats vinden. DE BOUWER DER DOUGLAS- VLIEGTUIGEN IN ONS LAND. De heer Donald W. Douglas, de Ameri- kaansche vliegtuigbouwer, vertoeft mo menteel in ons land. Een medewerker van de „N.R.Ct." had in tegenwoordigheid van den heer Guillonard, van de K.L.M.. een onderhoud met hem. Hieraan ls het vol gende ontleend: Hij vertelde ons, dat hij thans twee fa brieken heeft, één te Sar.ta Monica met ca 3500 man personeel en een andere, onder den naam van de Northrop Corpo ration Ltd. te Los Angeles met ca. 1200 werklieden. In beide fabrieken heeft hij al heel wat vliegtuigen achter den rug. Vooral heeft hij zeer veel toestellen voor de Amerikaansche defensie geleverd, met een amphibie-toestel, dat bij de marine in gebruik ls, als voornaamste type. Aan de eigenlijke verkeerstoestellen voor het burgerverkeer ls hij pas later gegaan. De Douglas zooals wij die kennen, is, zoo men weet, een type van de laatste jaren Er zijn op het oogenblik reeds ongeveer honderd van deze toestellen ln de vaart, over de heele wereld, Bulten Amerika ls de K.L.M. de grootste gebruiker ervan. In Europa worden ze. behalve bij ons, oa. in Spanje en Zwitserland gebruikt. Spanje heeft er 4, Zwitserland 3 om te beginnen. Volgens de opvatting van den heer Douglas zijn de ervaringen, die tot dusver met zijn verkeerstoestellen verkregen zijn, zeer gunstig. Hij gaf toe, dat er verschil lende toestellen zijn verongelukt, den Uiver meegerekend drie, (als wij hem goed hebben verstaan), maar ln deze gevallen hebben andere omstandigheden dan de luchtwaardigheid en de vliegeigenschap- pen van de toestellen het ongeluk op het geweten. De heer Douglas vertelde dat hij bezig is aan een nieuw vliegtuig, dat de Ver- eenigde Staten in 14 a 15 uur zal kunnen oversteken. Met den trein heeft men 5 dagen noodig. Het geregelde verkeer over den Oceaan achtte hij binnen betrekkelijk korten tijd voor verwezenlijking vatbaar. NED. CHR. GRAFISCHE BOND. Een resolutie. In de op de Ernst Slllemhoeve te Lage- Vuursche gehouden slotzitting van den Ned. Ohr. Graflschen Bond is de volgende resolutie aangenomen: „De vergadering, enz. lettende op het voorstel van de afd. Amsterdam strek kende tot het onvereenlgbaar verklaren van het lidmaatschap van den bond en dat van de N S. B.. gehoord de besprekingen, overwegende, dat de fascistische en nat.- soc. beginselen in tegenspraak geacht moe ten worden met de beginselen door den bond aanvaard, overwegende dat boven dien de grondslag, werkwijze en organi satie-vorm t. a. v. vakvereeniglngen door fascisten en nat.-soclalisten voorgestaan en gepropageerd, ln volkomen tegenstelling zijn met de opvatting die ten deze in de Chr. arbeidersbeweging en dus ook in den bond worden erkend en toegepast, over wegende, dat dientengevolge door allen die fascistische en nat.-socialistlsche beginse len en opvattingen aanhangen en propa geeren reeds eigener beweging voor het lidmaatschap van den bond moest beëin digd zijn of onmiddellijk beëindigd wor den; besluit: le. dat het lidmaatschap van een fascistische of nat.-soc. organisatie onvereenigbaar geacht moet worden met het lidmaatschap van den bond; 2e dat het propageeren van fascistische en nat.- soc. beginselen ln strijd moet worden ge acht met het belang van den bond; 3e. het hoofdbestuur te machtigen, leden, die te vens lid zijn van een fascistisch en nat.- soc. organisatie en/of fascistische en nat.- soc. opvattingen propageeren, van het lid maatschap van den bond te royeeren". MINIMUMPRIJS VOOR SLAOLIE. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, is zeer binnenkort een regeerlngsbeschikking te verwachten, waarbij minimumprijzen voor slaolie wor den vastgesteld. DE AANVALLEN OP DEN GULDEN. Op de onlangs door ons vermelde vragen van den heer Wijnkoop betreffende de van Regeeringswege te nemen maatregelen tegen pogingen op bank- en beursgebled om te geraken tot devaluatie van den gulden, luidt het antwoord van den minis ter van Financiën: De Regeering heeft uiteraard kennis ge nomen van de aanvallen, die de gulden eenigen tijd geleden te verduren heeft gehad. De middelen, noodig voor het afslaan van dergelijke aanvallen, staan, zooals reeds meermalen gebleken ls, ten dienste van de Nederlandsche Bank. Voor het nemen van bijzondere maat- regelen van Regeeringswege bestaat geen aanleiding. EERSTE KAMER, HET ONTWERP INZAKE DE ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN Het Hoogerhuls heeft het wetsontwerp inzake de verbindend- en onverbindend- verklarlng van ondernemers-overeen komsten met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Er was niet eens meer een middag-ver gadering noodig, om tot dit resultaat te komen. De Minister van Economische Zaken heelt het wetsvoorstel op de bekende gronden verdedigd. Al dadelijk wees hij eenige onjuiste consequenties af. Het ls b.v. volstrekt niet de bedoeling, dat slui ting van bedïljven en Instandhouding van zwakke ondernemingen het gevolg van deze wet zullen zijn. Telkens wanneer er op grond van de nieuwe wet Ingegrepen wordt, zal met de daarmee verband houdende be langen en ook met loopende contracten voldoende rekening worden gehouden De Minister noemde dit ontwerp noodzakelijk als gevolg van de gewijzigde wereld-struc tuur; het past zich hierbij aan. Wanneer men de concurrentie ongebreideld liet voortbestaan, sou zoo heeft Minister Colljn vroeger al eens gezegd de maat schappij een economisch vliegveld worden, en om dit te vookomen Is het noodig, dat gene te doen wat mogelijk ls. De Minister heeft op economische en op juridische gronden het ontwerp verdedigd: hij stelde daarbij ln het licht, dat er van strijd met de grondwet geen sprake ls. De delegatie van macht, welke hier plaats heeft, acht hij volkomen geoorloofd en evenzeer wen- schelijk Dat hier op lichtvaardige wijze ln het bedrijfsleven wordt ingegrepen, sprak de Minister evenzeer tegen. Er worden geen beslissingen genomen dan nadat de Inge komen adviezen van zeer deskundige col leges en personen grondig zijn bestudeerd en overwogen. En alleen die bedingen, die overeenkom sten, welke werkelijk zijn ln het algemeen belang, zullen bindend worden verklaard, i Alleen dit algemeen belang zal richtsnoer zijn. en niet het gevoelen van een zekere meerderheid ln het bedrijf, want zei de Minister ook een meerderheid kan on gelijk hebben. De Regeering verklaarde zich verheugd, dat op den grondslag van dit ontwerp er een gezonde samenwerking kan plaats hebben tusschen Staat en par ticuliere maatschappij. Het ontwerp al dus de Minister is niet bepaald een crisis-ontwerp, maar wel heeft de crisis de urgentie er van bevorderd; ook elders ziet men de noodzakelijkheid van rege lingen als deze in; ln Engeland, waar men eerst een anderen weg had willen inslaan, heeft men thans ook een soortgelijk ontwerp voorgesteld. De Minister verklaarde niet te weten, waarheen de ontwikkeling der economi sche structuur zal leiden, maar hij hield zich van de noodzaak en het nut eener regeling als de thans voorgestelde vol strekt overtuigd. Bij de replieken heeft de heer Wlbaut verklaard, dat de socjaal-democraten zouden voorstemmen, al verwachten ze niet veel van het ontwerp; hebben de heeren Knottenbelt en Van der Bergh hun bezwaren gehandhaafd; heeft, eindelijk, de heer de Savornin Lohman medegedeeld, dat verschillende christelijk-historlschen hun steun aan het ontwerp zouden geven, omdat de Regeering van oordeel is de bevoegdheid, in het ontwerp neergelegd, niet te kunnen missen Het wetsontwerp ls tenslotte met 31 tegen 8 stemmen aangenomen Tegen stemmers waren de liberalen en 4 chrlste- lijk-hlstorlschen. HAGENAAR, COMMANDANT KOLONIALE RESERVE TE NIJMEGEN. De kapitein der Infanterie van het Kon. Ned. Indisch leger, L. A. van den Berge, thans met verlof hiqr te lande, wordt, naar het Hibld. meldt, met Ingang van 1 Juni a.s, ingedeeld bij de koloniale reserve te Nijmegen en met Ingang van 1 Juli d.a.v. benoemd tot commandant van dat corps. o- NED. BOND VAN WIJKVERPLEEGSTERS. De Ned, Bond van Wijkverpleegsters heelt gisteren te Zwolle, onder voorzitter schap van Zr. J. J. J. Schutte, zijn 9de algem. jaarlijksche vergadering gehouden. Uit alle deelen des lands waren ver pleegsters bijeengekomen om gezamenlijk over vakbelangen te spreken. Na afhan deling van de gebruikelijke agendapunten werden voor twee bestuursvacatures ge kozen de zusters G. v. Kammen uit Roor- dahuizen en J. Vermeulen uit Zoetermeer- Zegwaart. Geruimen tijd werd over het nut van aansluiting bij den Natlonalen Bond van Verplegenden van gedachten ge wisseld. Het meerendeel van de aanwe zigen vond den tijd voor aansluiting nog niet rijp en men besloot tot nadere ken nismaking het orgaan van den Nat Bond voor een half jaar onder de wijkverpleeg sters, in overleg met genoemden bond. te verspreiden In de middagvergadering hield Zr. Be versluis uit Arnhem een Inleiding over cursussen in ziekenverpleging thuis, te geven door de wijkvei-Dleegster. De be langstelling bij het publiek ls voor deze cursussen aan het toenemen. „N.R.Crt." GEBOREN. Hermanus, z. v. H. Honsbeek en j J Tongeren Johanna, d. v. C. Strijk enT G. J. Blesjot Gerrlt, z. v. K. M. v. PuiJ felen en A. E. Volkering Arie, i.i\ v. Nood en 8 de Jong ONDERTROUWD. D. Harteveld Jm. 22 J, en C. v. Vel» Jd. 25 J. N. J. Overdevest jm. 25 j J. A. M. Drlessen Jd. 25 j. A. p. j. gjj, keiman jm. en M. W. Klein jd. p Loe jm. 30 j. en M. A. Goretzkl jd. 2J OVERLEDEN J. W. Lau, ongeh. vr. 86 J, VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot burgemeester van Ridderkerk de heer J. H. Crezée, thans burgemeester-secretaris van De Lier. De commissie-noteering voor Neder landsche boter is vastgesteld op 36 cent. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 27 Mei a.s. niet plaats hebben. VOOR ZATERDAG 25 MEI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending 8 00: Orgelspel J. Jong 8.30: Gram.pl 10.00; Morgenwijding VPRO 10.15; Voo Arb. 1. d. Contlnubedr.: XX-ensemble c C. Steyn, VARA-tooneel 0.1.v, W. v. C. pellen, Strijkorkest o.l.v. E. Walls en gri platen 12.00: Gram.pl. 12.30: Flierefluiters o.l.v. E. Walls ï.oö; Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn 1.15—1 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst 2.00: j de toonkunst groeide" 2.20: Declama3 F Nlenhuys 2.40: Pianorecital W. Zon derland 3.00: Filmpraatje M. Sluystr- I 3.15: Gram.pl. 3.50: Muzikale lezing] Tlggers en concert 4.15De Kreki o.l.v. Lelda Hulscher 4.40: J. C. C. j ser: De psychologische achtergrond I wetenschap en bijgeloof 5.00: VA— orkest o.l.v. H. de Groot 5.40: Llterü causerie A. M. de Jong 6.00: orkestconcert 6.30: Esperanto-uit ding 6.50: Gram.pl. 7.00: Fit uurtje 8 00: SOS-berichten 8.03: Dl as VARA-varia 8.09: „WIJ in. Uw aandacht voor" 8.10: Gram.pl. 3 30: Tine de Lorme i mezzo-sopraan) C. Steyn (orgel) 9.15: N. de Klijn (vloo 9.30: „VARA-Maandrevue", van Vries en Pleysier. Muziek: I. Rosslcan. m. v. De Flierefluiters o.l.v. E. Walls, Emm Arbous en tooneelspelers 10.00: Grai platen 10.15: Orvitropia o.l.v. J. Horst m.m.v. A. de Booy (zang) 1 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn 113 1200: Oramofoonmuzlek. Huiien, 1875 M KRO-ultzendlng -1 —9.15 en 10.00: Gram.p] 11.3012t| Godsd. halfuur 1215: Gram.pl. ra c kestconcert 2.00: Voor de jeugd —2 Sport 3.00: Gram.pl. 3.05: Phot programma voor de K XVIII 4.05: deruur 5.05: Orkestconcert en platen 6.20: Lezingen en gram.p 7.35: Gram.-pl. lom 8.00 Vaz Dias) - Schlagermuziek 8.30Voordracht - Accordeonmuzlek 10.00: Schlagei ziek 11 3012.00: Gramofoonplaten. Droitwich. 1500 M. 10.3510.50: genwijding 11.20: Gram.pl. BBC-Northern-orkest o. 1. van Mon m.m.v. A. Johnson (viool) 1.20: modore Grand-orkest o.l.v. Davidson 2.20: Orgelspel H. Ramsay 2.50: Militair-orkest o.l.v. B. W. O'Donnell, m.v. H. Macklin (tenor) 3.35: 3.55: Belfaster Omroeporkest o.l.v. E Brown 4.45: Gram.pl. 5.05: Amen kaansch relais 5.35: Ambrose en Band 8.20: Berichten 6.50: Sp nieuws 7.05: WeLsch Intermezzo IJl Microfooninterview 7.50: Medvedell] Balalaika-orke6t mm.v. solisten I* Variété-programma 9.50: Berichten 10.20: BBC-Theaterorkest o.l.v. S. Rob'" son, m.m.v. Piero Zenarra (bariton) 11.20—12.20: BBC-dansorkest o.l.v. KI Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en f Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. I 8.20: „La reine Flammette", van Leroux. Kalundborg. 1261 M. 12.20—2.20: l eert uit rest. „Ritz" 3.505.50: C. dahl's orkest 7.50Operaconcert Weensche muziek oJ.v. Mahler 9» Pianorecital 10.25: Omroeporkest (we volg) 11.00: Zang en plano 11^ 12.35Dansmuziek. Keulen. 456 M 6.20 en 7.20: 12.20: Uit Stuttgart: Omroeporkest solisten 4.20: Gevar. programma -711 Uit Hamburg: Rijkszending 11! Dansmuziek. Rome, 421 M. 9.10: „Ihre Hoheitt Walzer", operette van Eysler. Leiding: Josi. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12» Salonorkest 1.302.20 en 4.20: Gramp 4.50: dito 5.20: Pianorecital en S" mofoonpl. 6.50 en 7.20- Gram.pl. Symphonieconcert m.m.v. zangsoliste 10.30: Gram.pl. 11.2012.20: Popul concert. 484 M.: 12.20: Gram.pl. - 2.20: Salonorkest 4.35: Gram.pl- 5.20: Populair concert 6.20: Gram.pt - 6.50: Kamermuziek 7.35: Gram.pl- 8.20: Omroeporkest oJ.v. Gason 'ik Reportage 9.50Vervolg concert w» —12.20: Populaire muziek. Deutschlandsender, 1571 M. Rijkszendingen ter gelegenheid van 1 „Tag der deutschen Seefahrt" Berichten 10.40: Vervolg van J.« 11.50: Weerbericht 12.05—1.15: A. buv| ter's dansorkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJf 1 DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 25 Mei lste programma: Hilversum van 2e programma: Huizen van 8—4 I 3e programma: 8.20: Keulen 8.50: Deutschhsender 10.20: Kew 1220: Brussel Fr. 13.20: Brussel"' 14.20: Keulen 15.50: KaluMborï 16.20: Keulen 18 20: Brussel Fr.jj. Brussel VI. - 19.20: Keulen - 22-2»' sel VI. - 22.30: Brussel Fr. 4e programma: 8.05: Parijs -I 10.35: Droitwich 11.05: Bonden 13.20: Droitwich - 18.20: dlvNj® 18.50: Londen Reg. 19.50: Droiv" 21.50: Londen Reg - 22 20: Droit*11 Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14