IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Mei 1935 Vierde Blad No. 23058 GEMENGD NIEUWS. FINANCIEN. VRAGENRUBRIEK. |T5EH~««TWnTEfigj Ifwii —i PAULA WESSELY EN WILLY FORST rrAN VERSTIKKINGSDOOD GERED. Bejaard echtpaar bedwelmd. I Door het tU-dig ingrijpen van de politie, Lr door buren was gewaarschuwd, is een Eijard echtpaar, dat aan de F. C. Don- tristraat te Utrecht woont, aan kolen- Lpvergiftiging ontkomen. fjn de morgenuren hoorden de boven aren een kreunend geluld, dat uit de medenwoning waar het echtpaar woont, then doordrong. Daar zij onraad ver fden. stelden de buren de politie op de «te, die zich toegang tot de woning C^hafte Inderdaad hing in het perceel felendamp en het echtpaar werd In be- nsteloozen toestand aangetroffen. Bel- j(jn daarop naar het St, Antonius- rthuls overgebracht, waar zij ter obser- htie bleven opgenomen. Zij zijn reeds uit i bewusteloosheid bijgebracht. Tel. KIND OVERREDEN. Zwaar gewond opgenomen. I Gisteren is. naar de Tel. meldt, op den Imreg te Rotterdam een ernstig onge- 'gebeurd, doordat de zevenjarige J. „el uit de St. Agathastraat bij het spe- J de straat wilde oversteken en niet zag. |t er een motorrijder aankwam. Het kind bid aangereden en is met een bekken- duur. twee gebroken dljbeenen, een •enschuddlng en inwendige bloedingen ,r het ziekenhuis aan den Coolsingel Ingebracht, waar het in hoogst zorge- btn toestand is opgenomen. ONDER AUTO VERPLETTERD. iGtstermorgen te 9 uur is de 14-jarige pang-monteur J. van Trier in de trage van M. ^an den Korfelscheweg te rg onder een auto gekropen om repa- te verrichten. Plotseling braken de jrten, waarmede de auto aan de takels j bevestigd. De jongen kreeg den wagen [rich en bekwam een ernstigen schedel- r en zware inwendige kneuzingen. De i werd in hopeioozen toestand naar Fst. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg rgebracht. KitRAAIEN IN EEN WINDMOLEN. i schrijft aan de „N.R.Crt.": hm paar karalen heeft in De Warren rijn nest gebouwd in de staart van E windmotorDeze motor werkt door t hoogen waterstand steeds door, wat [uitzettend geratel meebrengt. Boven- p de saart steeds met wind mee en is a altijd in beweging. Hanks al dat rumoer zit het wijfje t op de eieren te broeden. RECLAME. 4920 VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zes uur is in de Nieuwe Vaart in de nabijheid van het abattoir te Amsterdam het 8-Jarige zoon tje van de familie Teuben uit de Pieter Nieuwlandstraat. omgeslagen met een kano en verdronken. Na ongeveer een uur dreg gen is het lijkje door de politie opgehaald. BU1TENLANDSCH GEMENGD. DE NORMANDIE. De feestelijkheden ter eere van het ver trek van de „Normandië" zijn gisteren ge opend met een diner te Havre, waaraan ook de president der republiek aanzat. President Lebrun hield een tafelrede, waarin hij o.a. zeide, dat de volkeren de economische wetten niet hadden gehoor zaamd en de basis hebben vernield, welke onontbeerlijk is voor de waren-uitwisse ling, de veiligheid en het vertrouwen. Eens zal evenwel deze basis weer terug- keeren. Voor een volk, zoomin als voor een enkeling is het mogelijk achter gesloten deuren en vensters te leven. In den middag is het schip officieel overgedragen en gedoopt in tegenwoordig heid van president Lebrun, die een rond gang door het schip maakte en de pa rade afnam van de oorlogsschepen in de haven van Havre. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het admiraalschip bij de Amerlkaan- sche vloot-manoeuvres, de „Pennsylvania" deelt mede, dat 21 Mei, tijdens de ma noeuvres een groot watervliegtuig van de marine met duizelingwekkende vaart in zee is gestort en verdwenen. Aan boord van het toestel bevonden zich zes personen, die allen mede verdwe nen zijn. Het toestel, de „6P. 7" maakte deel uit van een escadrille, dat Dinsdag van de Midway-eilanden vertrok om een aan val te doen op de vloot. Eén van de toestellen van het esca drille de „6P. 10" werd door een motor defect gedwongen op zee te dalen. De „6—P. 7" bleef daarop bij het gedaalde vliegtuig achter en cirkelde ongeveer een uur lang rond het toestel en seinde om hulp. De bemanning van de „6P. 10" werd gered. Eerst later bemerkte men, dat de „6P. 7" verdwenen was. Uit het onderzoek bleek, dat het toestel vermoedelijk omlaag was gestort en door het geweld, waarmede het op het water terechtkwam aan stukken is geslagen. Er zouden alleen een benzinetank en een vleugel zijn gevonden. Vier- en twintig uur lang is gezocht naar het stoffelijk overschot van de be- bemanning, doch niets werd gevonden. -o— ZANDSTORM OVER ROME. Niet alleen de Vereenigde Staten, maar ook Italië kent thans de beruchte stof stormen. Een hevige stofzandstorm heeft In de omgeving van Rome groote schade aangericht en bovendien den dood van twee personen veroorzaakt. Tegen den middag was de stofwolk zoo dicht, dat men den koepel van de Sint Pieter niet meer kon onderscheiden. Het stofzand is afkomstig uit de Afri- kaansche woesteijn, vanwaar het door den wind hoog over de Middellandsche Zee naar Italië is gevoerd. TER DOOD VEROORDEELD WEGENS VERGIFTIGING. Te Bjelovar in Zuid-Slavië is een jonge boerin wegens vergiftiging van dertien harer verwanten, waaronder haar echtge noot, ter dood veroordeeld. Zij had in het zout, dat de slachtoffers gebruikten, arsenicum gemengd, dat zij, naar de plaatselijke apotheker ter terecht zitting verklaarde, bij hem had gekocht voor het dooden van ratten. Nadat zij gearresteerd was, wendde zij tweema.l krankzinnigheid voor, doch na observatie, bleek zij volkomen normaal te zijn. Terwijl zij zich in hechtenis bevond, vervaardigde zij van den tand van een kam pen en schreef met bloed uit haar been een brief aan haar vrienden om hun gtuigenverklaringen te influenceeren. Deze brief werd haar echter noodlottig, daar hij door de politie werd onderschept. De aanleiding tot den meervoudigen moord is, dat de daderes zich van de be zittingen van de slachtoffers meester wilde maken, en dat zij aan andere man nen de voorkeur gaf boven haar eigen echtgenoot. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. UITGIFTE VAN SCHATKISTPAPIER. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f. 65 mill, schatkistpromessen en -biljetten werd ingeschreven aan driemaandspromes sen f. 17 140.000, aan zesmaandspromessen f. 12.520.000, aan éénjarige biljetten f. 21.779.000, aan driejarige biljetten f. 2.916.000 en aan vijfjarig» biljetten f. 6.034.000. Totaal f. 60.389.000 Toegewezen werd aan 3-maandspromes- sen f. 13.630.000 tegen f. 991.25, aan 6- maandspromess. f. 9.520.000 tegen f. 980.90, aan éénjarige biljetten f. 21.774.000 tegen f. 933.30. aan driejarige biljetten f. 2.911.000 tegen f. 985.27, aan vijfjarige biljetten f 6.017.000 tegen f. 977.50. Tot. f. 53.852.000. Het disconto bedroeg voor 3 mnd.-pro messen c a. 3 3/8, voor 6 maands 3 3/4. voor de biljetten met een jaar looptijd 3 3/4, voor die van 3 jaar 4"/o en voor de 5-jaars biljetten 4"/«. o DE NILL MIJ. Aneta meldt uit Batavia: De N.I.L.L.-Mij. zal 5% (onv.) dividend uitkeeren over het gestorte kapitaal en l'li'/o (onv.) over het niet-gestorte gedeelte. Bovendien zal een vijfj aarlij ksch extra dividend van 10%i over het gestorte kapi taal worden uitgekeerd. N. Z.. te K. Het is aanbevelenswaardig het stuk ter registratie aan te bieden. De handelswijze van uw buurman is niet geoorloofd. Verzoek hem daarmede op te houden en wend u anders tot de politie. RECLAME. Kreunde van pijn. Stijfheid en spierpijn nu verdwenen. „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik gekermd van pijn in mijn spieren en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust of opgeruimdheid bestonden voor mij niet. Ik heb nu een vol Jaar Uw Kru- schen Salts gebruikt en heb nergens meer last van. Omdat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kruschen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dank baarheid het recht dit schrijven te publi- ceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een ieder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken." Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatisohe aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende af- voerorganen. Dit verklaart waarom de rheumatieklljder zoo dikwijls, bewust ot onbewust, last heeft van constipatie. Kru schen Salts spoort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking; de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijf heid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor con stipatie, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Stralende gezondheid voor één cent per dag. 4918 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. H. M. te L. Als er bepaalde redenen de verhuizing nood ie maken, zal er wel seen bezwaar gemaakt worden. Wend u tot den dienst van sociale zaken. J. Z. K. Als er een doorhaling is aan gebracht, wordt meestal in een kanttee- kening vermeld, dat deze doorhaling is goedgekeurd. Ook is het mogelijk dat een formulier gebruikt is, waarin de niet toe passelijke woorden zijn doorgehaald. A M. te L. Na afloop van den cursus kunt ge uw dochter van school nemen. P. R. te L. Het adres is: Kapitein J. N. Breunese. Tamarindestraat 3. Den Haag. Mej. S., te L. U is niet verplicht een bijdrage te geven voor de verpleging van het kind. ROTSCHILD. W kameraden, de Franscne acteurs lirry Baur en zijn watervlugge Pasquali Pden v.n. in de film Rotschild, gelijk ,,A 'dis la liberté" en „Nu comme un Ver" J® satyre op actueele toestanden. Harry |™r" is in deze zwendelaffaire, ontstaan J»r het feit, dat er zich een zwerver in -f' asyl voor dakloozen bevindt, waarvan iferen weten te profiteeren, zoodat een ®orm kunstmatig opgebouwd bangebouw "iler den befaamden naam ontstaat, met s gevolg een diep verwarrende terugval, f eer iji zijn element; een zeldzaam ex- Tessief acteur, die in Pasquali een on- "rrstaanbaar komische kracht als met sel heeft, Hierboven deze twee merkwaardige I™*®, In een hunner vele onverbeter de karakteristieke momenten. detective verhalen doen weer OPGELD. «n jongeman stond voor een kiosk. Hij P de gele. groene en roode omslagen .de tentoongestelde lectuur en consta- j®rae. dat deze detective-verhalen bevat- „Wie schrijft al deze verhalen, en wat jj^sgrijker is. wie leest ze?" Hij stelde ete vraag den kioskhouder, wiens ant- !Jtd '.uidde: ..Bijna iedereen", hi Degaf hli zich naar zijn boek- HMelaar. In de etalage lagen niet min kaan vijf tijdschriften met detective- "thalen. Dere verhalen worden, wanneer ze van ■Eft auters zijn. verfilmd. De eerste Ij™ tn dit genre, die binnenkort door «ner Bros in Nederland zal worden uit bracht is „De Witte Papegaai".. scenario is ontleend aan een ge- C fL,an de bekende schrijfster Mignon 'berhart. een jonge vrouw, die onder hJf beste auteurs in Amerika wordt «rangschikt. andere films in dit genre, even- aan novellen ontleend van M. G. lhirtlart zhn in bewerking n.I. .While I .tin ®leDt" waarin Guv Kibbee en I - e "scMahon de hoofdrollen vertolken Pëm Patient in Room 18". I JPJJ Mason pen detective-figuur, ge- I door Earl Stanley Gardner en in I fa? l'bbde tijdschriften beschreven, vin- 1 WJ terug in drie Warner Bros sen saties: „The Case of The Curious Bride", „The Case of the Lucky Legs", en „The Case of the Velvet Claws". Ben Hecht, de bekende schrijver van novellen, tooneelstukken en filmscenario's, krijgt zijn veelgelezen boek .The Florentine Dagger" verfilmd. Margaret Lindsay zal in deze film de hoofdrol spelen. „Invitation to a Murder" is de veelzeggende titel van het tooneelstuk. geschreven door Rufus King, dat vele opvoeringen op Broadway beleefde, en door Warner Bros ter verfil ming is aangekocht. Al deze films vallen onder de serie genaamd „The Clue Club Group". „Murder by an Aristocrat", ge schreven door Roy Chanslor en Dore Schary. belooft eveneens spannend te worden, evenals .The Green Cat", naar een Eurooeesch tooneelstuk van A. M. Willner en E. Rubicus. Bette Davis vervult de hoofdrol. Er zijn ieder jaar eenige films van dit genre door Warner Bros vervaardigd, doch thans overwegen zii het plan. gedu rende een geheel jaar. maandelijks een detective story te verfilmen. Van de detective film kan worden ge zegd dat zi.i gezellig romantisch en ko misch Is. Niemand behoeft, zich er aan (e ergeren en iedereen amuseert zich erbij. Ook de „detective-film" wordt nu dus populair en zal voor een groot deel de ,.gangster"-film verdringen. Men Interesseert zich niet meer zoo voor den „gangster" méér voor de „detec- tive"-story. EEN BEZOEK AAN DE MIEREN. Een oud gezegde luidt: „Gaat tot de mieren, gij luiaards en ziet welken weg ge bewandelen moet". De cultuur-afdeeling van de UFA toont door een mierenfilm den luiaards dezen weg. De mier komt hier tot, hem. den luiaard. Hij kan terwijl hij hun leven gadeslaat, zich op zijn gemak In een fauteuil zetelen en over de wonderen der schepping nadenken De mieren toonen zich in hun meest intieme huiselijkheid. Zii laten de toeschouwers ongehinderd in hun .schatkamers" en larvenruimten blikken zonder zich daardoor in hun ar beid te laten storen. Hier wordt geen alami geblazen zooals dat steeds geschiedt als onze plompe voeten bij de fundamenten van den mie- renstaat verschijnen en het heele volkje, nerveus en vertoornd, het ergste te wach ten schijnt, In ons geval hebben de mieren er geen idee van. dat wij hen bii hun ar beid aan het onvermoeid verder bouwen, of bii hun zorg voor het ionge geslacht gadeslaan Een geniaal idee van Junghans. den leider van deze afdeeling maakt zulk een aan het wonderbaarlijke grenzend waarnemen mogelijk. Hü heeft daartoe een terrarium vervaar digd waarvan hij twee wanden van hou ten beschot voorzien heeft. In deze. op die manier afgeschutte hoeken, heeft hij zijn mieren hun ijverig werken in alle rust en omzichtigheid laten verrichten. Hij voorziet de vlijtige bouwmeesters slechts van dat materiaal, dat zij voor hun kunstig paleis noodig hebben en laat hen verder aan henzelf en aan hun natuur lijke levendigheid over. Weken en maanden bouwen zij reeds. Wanneer er iemand geduld heeft, dan is het wel Junghans. want hij weet dat de natuur zich niet dwingen laat. Thans reeds heeft een en ander een respectabele hoogte bereikt. Veel mankeert er niet meer aan en bijna reeds is het dak van het meters hooge terrarium bereikt. Door de niet bedekte glazen ruiten zien we den buitenkant van deze „mierenberg", leven dig door de ontelbare bruin-zwart glin sterende boschmieren. Zii slepen met hun materiaal niet anders dan dat zii het in de vrijheid van de bosschen zouden hebben gedaan. Zeer waarschijnlijk zün zij zich er niet eens van bewust dat hun wereldje hier slechts tot op een kwart meter be perkt is Zijdelings komt uit deze miniatuur wereld een glazen buisje, in een bijzonder met glas overdekte voederruimte. De dier tjes loopen zoo gewoon in het buisje heen en weer zooals zii dat. in de vrije natuur plegen te doen. Zii vinden hun voedsel, aas en ooft. en ontnemen een kleine waterbak het vocht, dat zij behoeven. Tot zoover is alles echter natuurlük en geheel niet sensationeel. Zooals andere menschen hagedissen en hazelwormen door hun ter rarium zien kruipen zoo bewegen zich hier de mieren. Overweldigend is echter de be wondering. wanneer Junghans de houten wanden terzijde schuift. Hetgeen men dan te zien krijgt, is wel van heel bijzonderen aard. De ruimtes met larven liggen open voor ons. de kamers en gangen, waarin het wemelt van vlijtige arbeiders. Dit. alles kan zonder microscoop door de camera opgenomen worden. Zóó natuurlijk zal zich het leven van de mier in het binnenste van haar burcht voor de lens en later op het witte doek voor de oogen van de bioscoopbezoekers, zoowel van meer als minder vlü-tigen. afspelen, zooals ons leven in onze woningen en kantoren, in onze fabrieken en zaken zijn gang gaat. En. zooals gezegd, de mier kan niet eens vermoeden, dat zij als een voorbeeld voor alle luiaards en tegelijkertijd als één van alle sociale staatsdicipline gefimd wordt. Het imposante huisje van de boschmier zien wij niet slechts hier in doorsnede. Op dezelfde wijze is ook de aardmier ver rast geworden en bouwt ons haar holen argeloos en onbekommerd voor de lens. Dieren ziin niet uitsluitend dieren en de graad van genegenheid of zelfs van de liefde die de mensch voor hen vermag te gevoelen is verschillend van aard. Of onze mieren-vader zün vlijtige bouwmeesters evenzoo lief heeft als bijv. een jong paar zangparkietjes kan ik mij niet goed voor stellen. Het respect en de hoffehjkheid. welke hü tegenover deze beide toonde, zou tot een voorbeeld kunnen strekken voor de verhouding van de menschen onderling. Hü stiet bü het bestaan zün hoofd gevoe lig tegen een hoek van hun kooi. zoodat de beide vreedzame kleinen met een ver schrikt gekwakel ODvlogel. Junghans ver ontschuldigde zich bij het nog jeugdige oaartje en sprak het vriendelijk en har- telük toe. zoodat zii beide spoedig weel een vrooljik gezicht toonden, voor zoover zangparkietjes, dat tenminste kunnen doen. SAMEN IN ÉÉN FïLM. Paula Wessely en Willy Forst als Aarst-hertogin Marie Louise en Hertog von Modena in de veelbeproken film „Soendete eine Liebe". De Weensche actrice Paula Wessely heeft men in ons land slechts één keer en wel in „Maskerade" kunnen zien toch ls haar naam reeds een begrip voor het Holland- sche bioscoop-publiek De waarachtigheid én het innerlijk licht die van deze prachtige actrice uitstralen, maken haar tot een persoonlijkheid. Zü had geen groote publiciteit noodig, maar won het pleit door zichzelf Een merkwaardig toeval is het, dat de man, die Paula Wessely voor de film ont dekte en haar eerste film regisseerde nu in de film ..So endete eine Liebe" haar partner is. Hli heet Willy Forst. Willy Forst, een naam. die nauw ver bonden is aan de opkomst van de Duit- sche operette-film. Hü maakte zijn debuut In een dramati sche film. Herinnert u zich nog de jonge man in de film „Atlantic", die. als de ondergang van het schip een feit bliikt, zich voor de piano zet en met melancho lieke stem een Weensch volksliedje zingt en fluit? Dit ondankbare rolletje, waar hü iets meesterlijks van wist te maken, dankte hü aan de Intuïtie van een .script-girl", die hem op de planken had gezien en Forst bii den regisseur introduceerde. Sindsdien is Forst's carrière als film acteur een roemrijke en nu pas heeft hü de wereld overtuigd van zün geheel apart kunnen als filmregisseur en prükt hü in de eerste rü der regie-grootheden uit het land van de film. Het schünt. dat door een samenloop van omstandigheden uit het milieu van Forst steeds weer filmberoemdheden voortkomen. Jaren geleden was hü de partner vani Mariene Dietrich, toen deze haar eerste schreden in filmland ondernam. Als merkwaardig feit vermelden wij. dat het Willy Forst geweest is. die Mariene Dietrich voor de film ontdekte, toen hü haar regisseerde in haar allereerste film „Café Electric". In zün rol als hertog von Modena in de film ..So endete eine Liebe" laat Forst zich van een ons nog geheel onbekenden kant kennen. Voor 't eerst speelt hü een dra matische rol met naast zich Paula Wes sely als Marie-Louise en Gustaf Gründ- gens als Metternich. Daarbij komt nog. dat Karl Hartl, de regisseur van .So endete eine Liebe" en Forst sinds Jaren trouwe kameraden zün. Deze film heeft bewezen, dat het ver trouwen dat Hartl in zün vriend Forst stelde, niet beschaamd is!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13