Centr. Tandheelkundig Instituut Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 Mei 1935 Derde Blad No. 23055 BINNENLAND. I Heden en de twee volgende dagen wordt Ig Den Haag een congres gehouden van Iden „Centralen Bond van Nederlandsch ■post- en Telegraaf- en Telefoonpersoneel |(C B. P. T. T.) FAILLISSEMENTEN. CENTRALE BOND VAN NEDERLANDSCH P.T.T.-PERSONEEL. I HIT DRIEDAAGjSCH CONGRES IN I DEN HAAG BEGONNEN. I De voorzitter opende het congres met leen rede. waarin hij wees op de moeilijke Kadsomstandigheden, waarin wij thans lieven. Welke critiek wij ook hebben op |de wijze, waarop de regeering haar doel Itracht te verwezenlijken, wij mogen de lemen niet sluiten voor het feit, dat de Inractijk moeilijker is dan de theorie, dat Het gemakkelijker ls om met beloften en liaooie woorden de groote massa van het Ljderlandsche volk uitkomst en nieuwe helvaart voor te spiegelen, dan die be loften in te lossen. Wij moeten ons daar- lom matigen in onze critiek. Dreigend komt het nieuwe wetsontwerp lot verlaging van de openbare iStgaven L,ar voren Weer zullen nieuwe offers horden gevergd van het overheidsperso neel Wij meenen, voorzoover althans tot Kojverre onze kennis strekt, dat de re- Iteering niet doet hetgeen zij zegt te wil len doen. De regeering zegt, dat zij op de Kninst schokkende wijze het Nederland- Ifche volk terug wil voeren naar een lager Ijiteau, teneinde een nieuwe aanpassing |ian de wereldsituatie mogelijk te maken Li aldus de voorwaarde te scheppen voor hkuwe welvaart. Deze gedachte brengt [met zich verlaging van loonen, maar moet Waarnaast eveneens tot gevolg hebben ver laging van lasten, wil de regeering het ge- itelde doel bereiken. De loonsverlaging is bekomen en komt steeds opnieuw; de ver laging van lasten is er nog niet, een enkel geval daargelaten. I Wij ambtenaren hebben het recht de Iroorgestclde regeeringsmaatregelen te be- leritiseeren, wanneer we wijzen op het feit, dat wij middelen hebben aangewezen, vaardoor op redelijke wijze de ontvang sten konden worden verhoogd. Tijdig hebben wij gepropageerd een be lasting op de besloten vennootschappen, het daarnaast een crisis-inkomstenbe lasting. Beide belastingen zijn sociaal rechtvaardig. De regeering heeft deze be lastingen in ontwerp gereed, doch behan deling in de Staten-Generaal blijft uit. Ulleen reeds daarom mag onze regeering Ut rijkssalarissen niet opnieuw voor dek- Itag van tekorten aanwijzen. LZeer ernstige bezwaren hebben wij ver ier tegen de aan de nieuw ingestelde pen- Irenscommissie gegeven opdracht om na lijaan of onder de Pensioenwet 1922 geen lotenaren of groepen van ambtenaren p> gebracht, die daaronder volgens den ■rd van hun dienstverband niet thuisbe- looren. [Wij aldus spr. hebben van gan- rher harte meegewerkt aan de tptstand- itming van wettelijke regelingen, de [rechtspositie der ambtenaren betreffende. Wij ontkennen, dat nu de regeering het 'recht zou hebben om wijziging in de pen- «oensaanspraken aan te brengen via een rpeciale commissie, bulten de Centrale Commissie om. Sprekende over de herclassificatie zegt spr., dat de bondsleden de plaatsgevon den herclassificatie allerverschrikkelijkst vinden. Maar naar spr. uiteenzet heeft bij het overleg met de Regeering het gevoel niet mogen meespreken. De onderhandelingen zelf hebben ten- ilotte diezelfde teruggang wel gebracht, baar in zeer sterk verminderden omvang. AJle bestuursinstantles, die bij de on derhandelingen betrokken zijn geweest, zoowel van de eigen organisatie als van onze C.N.O.P., hebben dan ook gemeend de verantwoordelijkheid voor het misluk ken van het overleg niet te mogen aan vaarden en hebben zich na afwijzing van de herclassificatie als zoodanig, met het ïubsidiaire voorstel vereenigd, Juist omdat deze instanties haar ver antwoordelijkheid zoo sterk gevoelden, behoort nu ook naar onze meening de or ganisatie in de allereerste plaats rekening te houden met de positie van onze collega's de vierde klas gemeenten. Het ledental van onze organisatie zoo kjatspr. voort loopt langzaam terug. Dit behoeft ons niet te verontrusten. In ons bedrijf gaan betrekkelijk veel collega s den dienst. Nieuwe aanwerving heeft Practised niet plaats. In het jaar 1933 Mhreven wij 1146 leden af en boekten des niettegenstaande 472 nieuwe leden in. Het laar i934 gaf de volgende cijfers: 698 af 371 er bij. De eerste vier maanden van «35 geven als beeld: 269 af en 189 bij. De Propaganda blijft dus mogelijk: dit blijkt ril deze cijfers. Bovendien verbetert de Verhouding weer en daalt het verliescijfer. HET GEVAL GUTZEIT. Het Tweede-Kamerlid mr. G. A. Boon, 'le onlangs vragen heeft gesteld, omtrent jeu menschenroof op Gutzeit, heeft na eet gebeurde op Zaterdag aan den mi nister van Bultenlandsche Zaken een te- houd™ 8ezorK'en van den voegenden in- »Voor strafzaak Kleinsnuverink voor de rechtbank te Almelo op 21 Mei v.m. 10 "or zijn als hoofdgetuigen gedagvaard «nst Gutzeit, thans gedetineerd in de ''«gevangenis te Detmold en Kriminal- oeambter Kruschwitz te Gronau, die op 11 opril aan den rechter-commissaris zijn erewoord heeft gegeven, dat hij bij de "handeling der strafzaak te Almelo als s ™8o zou verschijnen. 1 "we excellentie heden den Neder- ?™Jen gezant te Berlijn opdragen on- crwjjid stappen bij de Duitsche regeering a?fn om mede te deelen, dat vertrouwd «rit, bevor<!erd worde, dat Krusch- ln de gelegenheid wordt gesteld zijn wrewoerd van ambtenaar in te lossen en wLruteeit aan de Nederlandsche grens J?™'gebracht ten einde door Nederland- ,"e beambten naar de terechtzitting te h»L gele'd onder mededeeling, dat het natuurlijk volkomen vrij zal staan Duit m behandeling onmiddellijk naar dan terug te keeren wanneer hij j. _,n°g bij zijn bijzondere voorliefde voor strafgevangenis te Detmold volhardt". NIEUW LID DER EERSTE KAMER. De heer H. D. Louwes benoemd. In de gistermiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. H. Smeenge, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Westpolder (gemeente Uirum), thans lid der Tweede Kamer. o NED. CHR. GRAFISCHE BOND. De 24e algemeene vergadering. Onder presidium van den heer J. Hof man, van Amsterdam is heden op de Ernst Sillemhoeve van het Ned. Jongelingsver bond te Lage Vuursche aangevangen de 24e algemeene vergadering van den Ned. Chr. Grafischen Bond. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en hield vervolgens een openingsrede, waarin hij er op wees dat deze vergadering niet onder opwekkende omstandigheden bijeenkomt. Sedert de vo rige algemeene vergadering in '33 is in den algemeenen toestand geen verbetering gekomen en met name de werkloosheid onder de Ned. arbeiders toegenomen. Dat heeft materleele. maar ook geestelijke ge volgen, De terugloop in ledental heeft zich dan ook over heel de linie ingezet en er zijn verschijnselen die er op wijzen dat nu hij eenmaal gekomen is hij verder gaan zal dan ooit tevoren. De toenemende aanhang van nationaal-socialisten en communisten zijn gevaarlijk voor de vakbeweging in het algemeen en de Chr. vakbeweging in het bijzonder. De arbeidersbeweging ls dan ook ln het tijdperk van strijd en lou tering getreden. Ook is het proces van loonsverlaging in vollen gang. Te nauw verband tusschen politieke partij en vak beweging en oppervlakkige agitatie wre ken zich hier. De Chr. vakbeweging heeft zich altijd gewacht voor het samengaan met de een of andere politieke partij. Zij zal zich daarvoor moeten blijven wachten. Zij heeft waardeering voor wat in Neder land geschiedt op het gebied van steun verlening, werkverschaffing en werkver ruiming en durft dat ook ten opzichte van de Regeering uit te spreken. Niet op een overdreven manier van Italië, Duitschland, Amerika, Denemarken. Zweden en Noor wegen. Zij verheerlijkt echter niet eiken maatregel en prijst zij niet alles wat voor gesteld wordt zonder critiek. Wat de grafische bedrijven betreft, tot heden heeft iedere vernieuwing van de coll arbeidsovereenkomst aanzienlijke loons verlaging gebracht. Ook de werkloosheid deed zich als een uitbreidend en blijvend kwaad kennen. Wat de moreele positie der arbeiders betreft is echter zeer veel staande gebleven in deze tijden van ont wrichting. Spr. oordeelt dat in het gra fisch bedrijf met z'n collectieve overeen komst en pensioenregeling werkstaking en uitsluiting ongeoorloofde middelen moe ten worden geacht als partijen op bepaalde punten niet, tot overeenstemming kunnen komen. Spr. denkt hier aan ar bitrale beslissing waarbij waarborgen moeten zijn dat recht gesproken wordt alsook dat de partijen bij den uitspraak zich neerleggen. De toestand van den bond maakte noodig allerlei bezuinigingen toe te passen. Toch was het mogelijk nog een klein kassaldo te kweeken. Spr. herdacht vervolgens een 11-tal leden die den Bond door den dood ontvielen, w.o. het H.B. lid, de heer F. Licht te Amsterdam en den overleden penningmeester van het C.N.V.. de heer J. S. Ruppert De zegen van het pensioenfonds tyeek uit het feit dat 39 leden ln het genot van pensioen mochten gesteld. Aan de oprichting van het boekbinderspensioenfonds is met kracht gewerkt. Nadat spr. de medewer king der afgevaardigden had ingeroepen voor het afwerken van 't agendum, heet te hij welkom de afgevaardigden van het C.NV. en van den Ned. Kath. Graf. Bond en verklaarde de vergadering voor ge opend. (applaus). Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. We ontleenen daaraan dat het leden tal 31 Dec. J.l. bedroeg 2957. Er was een toename van 92 leden. Het aantal afd. en corr.schappen bedraagt 64 Het Grafisch orgaan zag geregeld om de veertien dagen het licht. Het finantieel verslag sluit in ontvangsten en uitgaven met een eind cijfer van f. 64.871 en een batig saldo van f, 2338.95. De verslagen werden na bespre king goedgekeurd en de begrooting vast gesteld met een eindcijfer van f. 62.200. De heer J. Hofman werd herkozen als redacteur van het Grafisch Orgaan, Ons Eigen blad en Technische Wenken, en zijn beleid als zoodanig goedgekeurd. De heev J. M v Nierop P. L. Poorter en M. J. Wattel werden herkozen als leden van de commissie van redactie. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om alle leden, dat zijn de genen die boven de 18 jaar zijn, als deel nemer aan het T.B.C. „Draagt Elkanders Lasten", van het C.N.V. ln te schrijven. o TWEEDE KAMERLEDEN BEZOEKEN HET KOLONIAAL INSTITUUT. Gisteren brachten de voorzitter en een aantal leden van de Tweede Kamer een bezoek aan het Koloniaal Instituut te Am sterdam. RECLAME. 4756 Breestraat 65, Tel. 3620, Leiden Geheel gebit vanaf f 35.—. Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aanpassende. NEDERL. CENTR. BOND VAN CHR, ARBEIDERS CSTERS) IN DE BEDRIJVEN VAN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN (N.C.V.G.B.) De elfde algemeene vergadering. Onder presidium van den heer A. Hane- maaijer, wethouder van Rotterdam, is ■heden op „Woudschoten" te Zeist aange vangen de elfde algemeene tweejaarlijk- sche vergadering van den Ned. Centr, Bond van Chr Arbeiders(sters) in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen (N.C. V.G.B.). De voorzitter opende hedenmiddag de eerste zitting op gebruikelijke wijze en hield vervolgens een openingsrede. Hierna kwamen de jaarverslagen, bereids in druk verschenen, aan de orde, alsook het bestuursbeleid. Aan het verslag van den secretaris, den heer J. Z. Kannegieter van Rotterdam, ontleenen wij dat de bond op 31 Dec. 1934 totaal 3149 leden telde. Er werden 441 leden af- en 436 leden inge schreven Het verslag geeft een overzicht van het jeugdwerk, de geschillen die wer den behandeld en de toestand van de ver schillende bedrijven waarin de bond leden telt. Het verslag van den penningmeester, den heer J. Otten van Rotterdam, geeft ais eindcijfer van de winst- en verlies rekening f. 79006,46 en van de balans f. 202.802,12. De winst- en verliesrekening van de werkloozenkas sluit met een cijfer van f. 71.373,54. Deze kas had op 31 Dec. J.l. een vermogen van f. 19.869,90. De verslagen werden goedgekeurd alsook het bondsbeleid. Ook het beleid van de redactie van het orgaan „De Bazuin" werd goedgekeurd en de aftredende leden van de commissie van redactie herkozen. De aftredende leden van 't hoofdbestuur de heeren A. Hanemaaijer, J. Z. Kanne- gierter; J. Otten; P Chr. Simons; A. Drop; T. Veenstra: B. Star; Jac. v. Soelen;" B. Wesseloo; G. O van Belle en T. Elsinga werden allen herkozen. UITLEIDING VAN DUITSCHE EMIGRANTEN. Op vragen van den heer Schalker ln verband met de uitleiding door de Ensche- desche politie op 23 Maart j.l. van een tweetal Duitsche 'emigranten naar Duitschland, heeft de minister van justitie geantwoord Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat 23 Maart j.l. door tusschenkomst van den grenscommissaris van Rijkspolitie te Enschede twee Duitschers, die geen midde len van bestaan hadden of door werkzaam heden konden verkrijgen, naar Duitsch land zijn uitgeleid; de één op last van den hoofdcommissaris van politie te Amster dam en de ander op last van het hoofd van politie van de gemeente Borculo. Het betrof hier een volkomen nol-male uitleiding vol gens de bepalingen van het Vestigingsver drag met Duitschland, De beide Duitschers hebben tegen hun uitleiding geen enkel bezwaar gemaakt; de eerstbedoelde wiens poging om hier te lande werk te vin den was mislukt en die bij zijn aanmelding bij de politie te Amsterdam in het bezit was van één cent had integendeel zelf verzocht hem naar Duitschland terug te doen gaan. terwijl de ander een werk loos artist had verklaard terugkeer naar zijn vaderland voor hem zelf de beste op lossing te achten. o BEGRAFENIS BARON VAN ASBECK. Onder zeer groote belangstelling is gister middag op de Alg. Begraafplaats te 's Gra- venhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. D. H. baron van Asbeck, gepensionneerd schout bij nacht titulair, oud-gouverneur van Suriname en oud-gezant in Mexico. Een groote kring van oud-zeeofficieren en tal van bekende personen uit den Su- rinaamschen bestuursdienst waren op de begraafplaats aanwezig om den ontslapend de laatste eer te bewijzen. HM. de Koningin deed zich bij deze plechtigheid vertegenwoordigen door Haar adjudant, kapitein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen, die in een gala hof- rijtuig in den stoet volgde. Op de begraafplaats waren o.m. aan wezig de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. De Graeff, de oud-minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, de chef van de afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van buitenlandsche zaken en de chef del- juridische afdeeling van dat departement, resp. de heeren mr. van Kleffens en mr. Beucker Andreae. 2§ minister van koloniën was verhinderd de teraardebestelling bij te wonen en deed zich vertegenwoordigen door den secr.-gen. van zijn departement, jhr. mr. Six. Voorts werden nog opgemerkt de oud-gouverneurs van Suriname, de heeren Staal, baron van Heemstra en dr. Rutgers, en tal van andere autoriteiten, vrienden, belangstellenden en bekenden. Ook tal van bestuursleden van verschil lende vereenlgingen op maatschappelijk gebied, waar baron van Asbeck zijn la-ach ten aan heeft gegeven, waren tegenwoor dig. O.m. waren twee weeskinderen uit het Gereformeerd of Burgerweeshuis te Haar lem aanwezig om een eenvoudige bloe menhulde te brengen bij het graf van baron van Asbeck. die als regent het wees huis gediend heeft Aan de geopende groeve heeft een zoon van den ontslapene allereerst eenige ver zen uit den Bijbel voorgelezen, waarna de kist ln het familiegraf werd neergelaten. Vervolgens nam de zoon wederom het woord, nu om in eenige gevoelvolle woor den den dank der familie te betuigen. PARKEERBELASTING IN DE RESIDENTIE. Hotels en café's plukken er de baten van. De Haagsche Gemeenteraad heeft gis teren besloten een belasting te heffen op het parkeeren van auto's op den open baren weg. Wie een auto steeds op straat laat staan, moet f. 12 per jaar betalen De baten dezer belasting zullen worden ge bruikt om de vermakelijkheidsbelasting voor hotels en café's te kunnen verlagen. (Hbld.) DE HOOGE VELUWE. Prachtig bezit behouden voor het land zonder noemenswaardige offers van het rijk. De regeeringspersdienst meldt het vol gende over de overdracht van het landgoed de Hooge Veluwe: Vastgesteld zij. dat het landgoed niet het eigendom was van den heer Kröller, doch van de N.V. Wm. H. Müller en Co. In deze laatste omstandigheid school een ge vaar voor het verdere lot van het natuur monument. omdat op de vennootschap de plicht rust, voor de geldelijke belangen harer aandeelhouders te w-aken en die be langen uit aen aard der zaak. niet gebaat konden zijn met 'n ongerept instandhouden van 't natuurmonument als eigendom der vennootschap. Wilde 't voortbestaan ervan verzekerd zijn. dan diende het in veiliger handen over te gaan. Tot dit doel ls een stichting „Het Nationaal Park de Hooge Veluwe" in het leven geroepen, die het landgoed van de vennootïchap gekocht heeft. De stichting heeft hiervoor benoo- digde geldelijke middelen, zooals reeds door den Regeeringspersdienst werd medege deeld verkregen, doordat 'n gedeelte van 't restant van het saldo der Nederlandsche Uitvoer Maatschappij, in liquidatie, haar als rentedragende hypothecaire geldlee- ning verstrekt is. De voorwaarden, waar onder dit is geschied, verzekeren het voortbestaan van het natuurmonument en zijn openstelling voor het publiek. Tegelijkertijd heeft de Kröller-Müller- stichting haar uitgebreide en zeer belang rijke kunstverzameling, welker waarde nog slechts weinige jaren geleden op ver scheidene millioenen getaxeerd werd. aan het Rijk geschonken zonder daaraan de voorwaarde te verbinden van het tot stand brengen van het voor die verzame ling op de Hooge Veluwe ontworpen museumgebouw. Dienaangaande is op het Rijk geenerlei verplichting komen te rus ten. We! zal de Kröller-Müller-stichting zelf blijven streven naar de verwezenlij king van dat denkbeeld, hetzij volgens het bestaande plan van prof. van de Velde, hetzij volgens een eenvoudiger opzet. Mocht het haar of anderen later gelukken het voor bouw en exploitatie van dat museum noodige kapitaal te verkrijgen, dan zal een voor den museumbouw be stemd deel van het landgoed voor dat dpel beschikbaar worden gesteld en zal ook het Rijk medewerken tot de overbrenging en blijvende tentoonstelling aldaar van de kunstverzameling. Zoolang dat geval zich evenwel niet voordoet, zal de collectie elders worden gehuisvest. Omtrent de wijze waarop dit zal geschieden, bestaan nog geen bepaalde plannen en kunnen dus nog geen mededeelingen worden gedaan. De Kröller-Müller-stichting heeft ver der oo zich genomen, ook tot een sluitende jaarlijksche exploitatie van De Hooge Veluwe mede te werken. Zij heeft voor den tijd van tien jaar het landhuis St. Hubertus gehuurd voor f. 5000 per jaar en de jacht binnen het z.g. groote raster ge pacht voor f. 3000 per jaar Bovendien heeft zij zich voor dezelfde periode ver bonden, in een mogelijk exploitatie-tekort bij te dragen maximaal f. 12.000 per jaar. Met het ook op deze laatste verplichting is een bedrag van f. 150.000 in handen van den liquidateur van de N. U. M. gestort, die gemachtigd is. daaruit eventueele te korten tot de aangegeven grens aan te zuiveren De eindsom is. dat zoowel natuurmonu ment als kunstverzameling blijvend voor ons land behouden zün, zonder dat daar voor offers van eenige beteekenis van de zijde van het Rijk behoeven te worden ge bracht. Integendeel ziet dit zijn eigen be zit ten zeerste vermeerderd door de be giftiging met de kunstcollectie. Geen van de personen, die als bestuurs lid van De Hooge Veluwe of van de Kröl ler-Müller-stichting aan deze zaak mede werken. ontvangt daarvoor in eenigen vorm eenige financieele tegemoetkoming. Tot voorzitter van ,De Hooge Veluwe" is mr. H. P. Marchant benoemd. NEDERLAND EN ITALIË. Onderhandelingen over een nieuwe handels- en contingenteerings- overeenkomst. De Nederlandsche delegatie, belast met het voeren van onderhandelingen met de Italiaansche regeering over een nieuwe handels- en contingenteeringsovereen- komst, is samengesteld uit de heeren A. Th. Lamping, directeur van de Handelsaccoor- den van het departement van Economische zaken; mr. C. J. M. Schaepman, referen daris aan het departement van Buiten landsche Zaken. prof. J. van Gelderen, hoofd van de afdeeling Crisiszaken van het departement van Koloniën, Ch. J. I. Lou wes, Regeeringscommissaris voor de steun verlening aan den Akkerbouw en de Vee houderij, mr. B. J. M. van Spaendonck, vertegenwoordiger van het Centraal Insti tuut ter bevordering van het normale han delsverkeer, leden; als plaatsvervanger van prof. J. van Gelderen dr. F. L. Rutgers, tijdelijk werkzaam aan de afdeeling Cri siszaken van het departement van Kolo niën en als secretaris jhr. mr. W. E. van Panhuys. gezantschapssecretaris aan H. Ms. Gezantschap te Rome. en mr. C. A. baron Bentinck, tijdelijk ambtenaar aan het departement van Economische Zaken. De onderhandelingen vangen heden te Rome aan. RECLAME. Rheumatische knobbels o]» de vingers. Steeds vermoeid en lusteloos." Een. sprekend voorbeeld hoezeer Kruschen Salts er toe medewerkt urinezuur uit het lichaaim te verdrijven, vindt ge in het vol gende schrijven, dat wij zoo juist van een dame ontvingen. „De gewrichten mijner vingers waren opgezwollen, zoowel als de gewrichten mij ner teenen; deze zwellingen werden lang zamerhand uiterst pijnlijk. Ik voelde mij bovendien lusteloos en steeds erg vermoeid. Rust en een dieet werden mij voorgeschre ven; tegelijkertijd begon ik met Kruschen Salts. Dit is nu achttien maanden gele den ik voelde mij toen inderdaad dood ziek. Ik nam Kruschen Salts precies ala voorgeschreven, ln een glas warm water op de nuchtere maag en U kunt mij gelooven. ik ben nu een geheel ander mensch. U kunt er op rekenen, dat ik niet zal na laten ook aan anderen het geheim van mijn succes te vertellen." Mevr. W. R. M. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts ia samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waar door urinezuur en andere afvalstoffen, die de oorzaak kunnen zijn van rheumatlek, jicht en ischias, volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt, ver moeidheid en lusteloosheid verdwijnen, en worden vervangen door onvermoeide ener gie en opgewektheid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. 4743 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a. f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak- knng, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Uitgesproken: F, C, J. van der Eerden, eigenaar café restaurant „De Nachtegaal", Rijksstraat weg 10, Lisse; cur. mr. A. Klein, Groote Houtstraat 2rood, Haarlem. ZINKFABRIEK TE BUDEL STOPGEZET, Zeshonderd arbeiders werkloos. Gisteren is de Ztnkfabriek te Budel (N.Br,) stopgezet, waardoor zeshonderd Nederl. en Belgische arbeiders werkloos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die ge noegen hebben genomen met de loonsver laging van 10»/., wordt één oven in bedrijt gehouden. Voor de bewaking en de handhaving der orde is een groot aantal marechaussees te Budel ingekwartierd. Tot dusverre is de rust echter niet verstoord. o HET NEGENDE DOUGLAS-VUIEGTUIG IN ONS LAND. Gistermorgen is per s.s. „Rotterdam"- het negende Douglas-vliegtuig voor de K.L.M., de P.H.A.K.O., de „Oeverzwaluw", te Rotterdam aangekomen. Het toestel is per drijvenden bok naar Waalhaven vervoerd, waar het ongeveer om twee uur in de hangars werd gebOTgen, om aldaar gemonteerd te worden en ln gereedheid gebracht voor de Hjnvluchten, VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan G. Huisman, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sep tember 1935 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ten Boer. Bij K. B. is mr. E. W. van Straaten benoemd tot consul der Nederlanden te Graz, buiten bezwaar van 's Lands Schat kist. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over de bondslanden Stiermarken en Karinthië. De consul der Nederlanden te Guate mala, de heer J. J. C. Pieters, ls met ver lof naar Europa vertrokken. De heer R. A. L. Willemsen is belast met de waar neming van het consulaat. De consul der Nederlanden te King ston, Jamaica, de heer L. de Mercado, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer A. H. d'Costa is belast met de waarneming van het consulaat. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in. aansluiting op het m.s. „Sibajak", wordt morgen te 7.40 uur in den Haag (H.S.) ver wacht. UIT NED. OOST-INDIE. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BATAVIA, 20 Mei. lAneta) Op den] weg van Batavia naar Tandjong-Priok had een ernstig ongeluk plaats. Een taxi reed met groote snelheid tegen een boom en maakte een complete salto mortale. Hierbij zijn twee Inlanders gedood, een zwaar en drie licht gewond. o HANDELSONDERWIJS. BATAVIA, 20 Mei. (Aneta) De direc teur van het departement van onderwijs en eeredienst ls voornemens een advies commissie in te stellen, welke de reorga nisatie en intensiveering van het handels onderwijs nader onder de oogen zal zien. Reeds zijn verschillende vertegenwoor digers uit den handel en de industrie, als mede ambtenaren van den accountants dienst, het departement van economische zaken en dat van onderwijs voor deze com missie aangezocht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9