LEfOSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 21 Mei 1935 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VERRASSEND Aspirin ^IJN/T EN IIIIEREhj^j KATWIJK AAN ZEE HEEREN- EN KINDERKLEEDING UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 22 MEJ. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kemp's boekhandel: Nam. 7.15 uur, ds. De Pover, van Vlaardingen. Lokaal v. Mandersloostraat Nam. 7 uur, ds. Van 't Hoog van Utrecht. NED HERV. KERK. Drietal: Te Harderwijk (vac. v. Ingen), H. Bout te Genemuiden; J. Enkelaar te Leerdam en J. D. Kleyne te Ooltgens- plaai. Beroepen: Te Twello H. Hijmans te Nlj- verda! Tc IJmuiden-Oost (als hulppred.) Joh. B. Oskamp, cand. te Amsterdam. HET GEWOON EN UITGEBREID LAGER ONDERWIJS IN 1934. V I. De afdeellng Onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft heden de voorloopige cijfers gepubliceerd over het gewoon en uitgebreid lager onder wijs in 1934. Deze gegevens aohten wij zeer belangrijk, te meer, daar zij over het laatst afgeloopen Jaar gaan Dit vlotte werk van het Bureau voor de Statistiek mag zeer zeker worden gewaardeerd. Zooals te verwachten was wij wezen hier reeds eerder op bewoog het gewoon lager onderwijs zich in het verslagjaar in dalende lijn. Zoowel de aantallen scholen als de aantallen leerlingen en leerkrachten namen sterk af. Het totaal aantal lagere scholen bedroeg op 31 December van het verslagjaar 7252, dit is 265 minder dan in ihet voorafgaande jaar. In 1933 kon daar entegen slechts een afname van 36 scholen worden geconstateerd. In het verslagjaar nu kwamen er nog 13 bijzondere scholen bij, zoodat niet minder dan 278 openbaar lager scholen van het tooneel verdwenen Deze cijfers zijn dus een duidelijk spiegelbeeld van de getroffen bezuinigingsmaatregelen. Zooals bekend, heeft de regeering tot nu toe in hoofdzaak op het openbaar onderwijs bezuinigd: vooral een groot aantal kleine openbare plattelandsschooltjes heeft men opgeheven, hoewel ook de gemeente Amsterdam, naar wij meenen, een 40-tal scholen voor haar rekening heeft genomen Het aantal leerlingen daalde in 1934 met 26.947 en bedroeg aan het einde van 1934 nog 1.148.806. De afname beliep dus 2.3 o tegen 2 o in 1933 en 0.1 in 1932. Ver schillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen In de eerste plaats moet worden op gemerkt, dat het geboortecijfer in de laatste zes of zeven jaar is gedaald; hier door melden zich thans minder leerlingen aan, zoodat een daling van het aantal leer lingen een noodzakelijk gevolg is. Deze daling wordt echter nog geaccentueerd door het feit, dat de toelatingsleeftijd tot de lagere school Is verhoogd Deze maat regel zal pas na verloop van een volledige .schoolperiode, dus nu 6 a 7 jaar, volledig zijn doorgewerkt, zoodat, afgezien van het geboortecijfer, een verdere daling van het aantal leerlingen voor de eerstkomende jaren stellig te verwachten Is. Onderschei den wij den loop van het leerlingenaantal naar de verschillende schooirichtingen, dan moet geconstateerd worden, dat bijna het geheele verlies door het openbaar onder wijs wordt gedragen. De openbare school verloor in het verslagjaar 20.189 leerlingen of 4.9 van het totaal. Dit percentage Is hooger dan het ooit geweest is, uitgezon derd natuurlijk de periode onmiddellijk na de doorvoering van de onderwijspacificatle. In absolute cijfers uitgedrukt, is het aantal leerlingen bij het bijzonder onder wijs vanzelfsprekend eveneens teruggeloo- pen; procentueel echter was de achteruit gang lager dan In voorafgaande jaren. Wij merken dus op, dat de positie van het bijzonder onderwijs nog steeds sterker wordt ten koste van de openbare school. Van de bijzondere schooirichtingen afzon derlijk kan dit uitdrukkelijk worden ge zegd van het Roomsch-Katholieke onder wijs. De daling van het aantal leerlingen bedroeg hier slechts 0.3 terwijl de Pro- testantsch-Chrlstelijke scholen 1.8 van haar leerlingen verloren en de neutrale bijzondere scholen 1.2 Het aantal hoofden en onderwijzers nam eveneens sterk af. Het daalde met 2855, hetgeen meer dan drie maal zooveel is dan ln 1933. In totaal zijn er thans nog 32.697 leerkrachten aan het gewoon lager onder wijs verbonden. De reden van deze daling ligt voor de hand: opheffing van scholen maakte een opwachtgeldstelling op groote schaal mogelijk. Van meer belang is echter, dat door al deze maatregelen het gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer onrustbarend is gestegen; het bedraagt thans ongeveer 35 voor alle schoolinrich- tingen. De onderlinge gemiddelden ontloo- pen elkander zoo goed als niets. Het zal niet goed meer mogelijk zijn om dit ge middelde thans nog verder op te voeren. Er wordt dan te veel schade berokkend aan de kwaliteit van het onderwijs, zoodat meer nadeel dan voordeel geboekt wordt. Het openbaar onderwijs bestrijkt op het oogenblik 38.7% van het totaal aantal lagere scholen, doch slechts 34% van het totaal aantal leerlingen Er blijkt dus, dat de openbaar lagere school als Instituut nog veel kleine inrichtingen telt met slechts een of twee leerkrachten (Slot volgt) ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. De voorjaarszitting. In de gisteren te 's Gravenhage voort gezette voorjaarszitting van de Algemeene Synode der Ned Herv. Kerk werd het agendum aangevuld en enkele nog res- teerende aanvragen om steun uit de Ge nerale kas afgedaan. Tal van verslagen omtrent verschillende fondsen werden alsnu behandeld Gevo teerd werden: voor het werk onder de Waldehann de gewone steunbijdrage; voor Lithe uen f 500; voor het werk van prof. dr J. Keiler eveneens f. 500. De ontvangsten voor de kas tot beharti ging van de godsdienstige belangen der Herv. Nederlanders ln het buitenland be droegen totaal f. 1788.80. tegen f. 1882,98 in 't voorgaande Jaar Uit de Generale kas werd voor dit doel f. 2000 overgeschreven De vereeniging Holland te Kleef heeft een schuld van f. 1600 De reserverekening be draagt thans f. 5250 en de ultkeerlngs- rekening f 920. Een en ander wijst er op dat beperking der uitgaven hier dringend noodig is. Het verslag omtrent het fonds tot stich ting van nieuwe predikantsplaatsen onder ging geen verandering Dc vergadering hield zich voorts bezig met de exploitatierekening van het Week blad der Ned Herv Kerk en zal die ter goedkeuring aan de Synode doorzenden. De vergadering besloot eveneens ln han den der Gezangencommissie te stellen een verzoek van het ministerie van Herv. pre dikanten te Amsterdam om een commissie te willen benoemen ter verbetering van de melodieën der Psalmen en het van deze Gezangencommissie Ingekomen rapport Inzake een nieuwe muzikale verzorging der Psalmen in handen der Synode te stellen. Ditzelfde zal ook geschieden met het ver zoek van den Rotterdamschen kinderrech ter. mr. H de Bie. om het huwelijksformu lier te willen doen herzien. De voorstellen van ds L. G Bruyn te Heteren ln betrek king tot wijziging van verschillende arti kelen van het reglement op de kerkeraden en dat op de benoemingen gaan eveneens naar de Synode door De kerkelijke hoogleeraren zonden de Syn. Commissie bericht dat ze geven van leeropdrachten ter aanvulling van het Hooger Onderwijs (een zaak die op een vorige vergadering ter tafel kwam) niet noodig achten vooralsnog. Een schrijven van den kerkelljken hoogleeraar prof. dr. A. M. Brouwer te Utrecht ln betrekking tot wijziging van het reglement op het Hooger Ónderwijs gaat naar de Synode ter beslissing. De voorzitter verdaagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur. GROEIENDE ZORGEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No 60741 vraagt ons plaats voor het volgende: Twee derde van deze maand is vandaag verstreken. Er zou dus f50.000 ingekomen moeten zijn om de behoeften te dekken. In werkelijkheid is er echter f. 20.000 inge komen! Het is niet noodig daaraan iets toe te voegen. De gevolgen doen zich dan ook onmid dellijk gevoelen Er zou verleden week minstens f. 35.000 hebben moeten zijn om voor de tweede helft van dit loopende kwartaal de gelden naar Indië over te maken Er is echter vandaag nog slechts f. 10 000 beschikbaar Wij zijn héél dankbaar voor de ontvan gen bedragen Waren die niet ingekomen, dan zou de toestand nog veel moeilijker zijn. Wij verwachten ook groote dingen met het naderende Pinksterfeest, waar voor tot dusver ruim 100.000 Pinksterbrie- ven zijn aangevraagd, een getal dat nog minstens verdubbelen moet om met ver leden jaar gelijken tred te houden Maar wij mogen de nooden van nu dadelijk niet voorbij zien. RECLAME- 4747 f snel, langdurig en krachtig werkt bij rheumatielc Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjei van 20 tabl. 70 et», en oranjezakjos van 2 tabl. 10 ets. Mr. J. VAN SCHEVICHAVEN t Bekend als „Ivans" schrijver van Nederl. detective-romans. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 68 jaar overleden mr. dr. J. van Sche- vichaven, die als schrijver onder het pseu doniem „Ivans", tientallen detective romans schreef Mr. J. van Schevichaven werd geboren te Sneek 20 Juni 1866 Hij bezocht de open bare handelsschool te Amsterdam, stu deerde rechtswetenschap aan de Amster- damsche universiteit en promoveerde in 1888 op een proefschrift: „Wettelijk karak ter van het contract van levensverzeke ring" tot doctor in de rechtswetenschap. De overledene was in verschillende hoe danigheden tenslotte als directeur bij levensverzekeringsmaatschappijen werk zaam. Daarna was hij directeur van het Bureau Colonial International te 's-Gra venhage en het laatst secretaris van het Crisis in- en uitvoerbureau. Van zijn publicaties noemen we, behalve zijn proefschrift, werken en brochures over levensverzekering, o.a. „Van Leven en Ster ven", Verder schreef hij eenige jongens boeken en een vijftal tooneelstukken, welke alle werden opgevoerd. Doch meer bekend Is de overledene on der den naam Ivans, onder welk pseudo niem de heer van Schevichaven de Neder- landsche literatuur verrijkte met tientallen detective-romans. Tot de meest bekende behooren: De man uit Frankrijk. Het Verloren Spoor, Het Broeken Spook, De vlammende Pyramide, Het Geheim van den Koepel, De Bosch geest, Het Spinneweb en vele andere. De begrafenis heeft Donderdag a.s. plaats op Oud Eik en Duinen te 's-Graven hage. HULDIGING BUZIAU. Gisteravond ls Buzlau te 's-Gravenhage tijdens een uitverkochte voorstelling van de revue „Met Vlag en Wimpel" gehuldigd. Eerste spreker was burgemeester De Monchy; daarna volgde de heer Hans. als voorzitter van het landelijk comité, die een schilderij aanbood, de burgemeester van Rijswijk, mr. v. Hellenberg Hubar. en Cor v d. Lugt Melsert, die Buziau's vrouw en zoon in de huldiging betrok. Jan Valk sprak namens de collega's en tenslotte me vrouw Bouwmeester. Buziau dankte ge roerd. Een schat van bloemen werd opgedra gen. Noordeinde 6 1MIIVRAGEN BELEEFD UW AANDACHT Telefoon 221 5 =V00R ONZE PRACHT COLLECTIE Onze Kleeding munt uit door iChlltNrdndi pasvorm 1ste klas Kleermskerswerk en uiterst lagen prijs HEERENCOSTUUM v.af 9.50 tot 35 gld. Alle verandering gratis en vakkundig op eigen Atelier VRAAGT VRIJBLIJVEND ZICHTZENDING HAARLEMMERMEER. Joh. Nibbering t. In zijn woning aan den Lljnderdijk nabij Halfweg alhier ls op 82-jarlgen leeftijd overleden de heer Johannes Nibbering, die vóór Haarlemmermeer tot zelfstandige ge meente werd verheven, in 1853 op de gron den van de toen pas drooggemaakte Meer werd geboren en als een der oude voor trekkers de wordingsgeschiedenis van den Haarlemmermeerpolder van het allereerste begin af heeft meegemaakt. Eenige jaren geleden werd hij. na 45-Jarigen trouwen dienst aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, gepensionneerd. Nog kort geleden heeft hij met zijn nog ln leven zijnde, 76-jarige eohtgenoote, zijn 55-jarige echt- vereeniging mogen herdenken. Aan de gevolgen overleden. De 18-j. H. Z„ wonende nabij Sloten alhier, die Zaterdagmiddag op den Sloter- weg met haar rijwiel tegen een passeerende auto botste en een schedelfractuur be kwam. Is hedennacht ln het Wilhelmina- g&sthuis te Amsterdam aan de gevolgen overleden. Vergadering der Coóp. Boerenleenbank Haarlemmermeer. Te Hoofddorp hield de Coóp. Boeren leenbank Haarlemmermeer ln hotel „de Wapens van Haarlemmermeer" haar al gemeene ledenvergadering. Nadat de voorzitter had geopend, bracht de direc teur zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Bank zich nog steeds ln een toe- nemenden bloei mag verheugen. Aan dit verslag kan verder het volgende worden ontleend: Het ledental bleef vrijwel constant en bedroeg op 31 Dec. 422. Het bedrag der spaargelden bedroeg op 1 Januari 1934 f. 1.253.584.05; bijgest. in '34 f. 1.306.868.85: totaal f. 2.560.452.90; terugbetaald in 1934 f 1.022.381.17; saldo spaargelden op 31 De cember f. 1.538.071.73. Op 31 December wa ren ln omloop 1423 spaarbankboekjes. Het bedrag der voorschotten bedroeg 1 Jan. 1934 f. 354.851.70; nieuwe voorschot ten in 1934 f 62.448.86: totaal f 417.300.56; terugbetaald ln 1934 f. 44.989.54; saldo voorschotten per 31 Dec. '34 f 372.311.02. Het saldo rekening-courant bedroeg op 1 Januari 1934 f. 845.296 52: opgenomen door rek couranthouders in 1934 de som van f. 6.269 176 65. totaal f. 7.114.473.17; gestort f. 6.061.440.30; saldo per 31 Dec. 1934 f. 1.053 032.87. De rekening over 1934 wijst een eind cijfer aan van f. 7.536.259.79, terwijl ln de balans als saldo winst ls vermeld een be drag van f.7.730.86. Tot lid van den raad van toezicht werd herbenoemd de heer D. van Wierlngen en tot bestuurslid de heer Ant. Pruissen. Installatie Pastoor v. d. Berg. Te Hoofddorp had ln de R.K. kerk onder groote belangstelling de installatie plaats van den nleuw-benoemden pastoor W. J. van den Berg uit Ierseke. Ze werd verricht door den deken Sandaal uit Haarlem. De plechtigheid werd ook bijgewoond door pastoor van den Berg uit Nieuw- Vennep, broeder van den nieuw-benoemden pastoor o HILLEGOM. Ledenvergadering Nutsdepartement. Het dep. van 't Nut heeft een slecht bezochte ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Bijl van Duyvenbode. De beschrijvingsbrief der alg. vergadering te Amsterdam had de aan dacht wat de jeugdlectuur en het biblo- theekwezen betreft. Naar deze vergadering zijn afgevaardigd de heer D. H. Hage en mej. B van Waveren als plaatsvervangster. De verificatiecommissie heeft de reke ning accoord bevonden, de penningmeester is gedéchargeerd. De per. aftr. commissa rissen der Spaarbank de heeren W Kijne, D. Lodder. W D. Oudolf en J. Veldhuyzen van Zanten zijn herkozen De voorzitter heeft als afgevaardigde naar de alg. vergadering, waarop het 150- jarig bestaan der maatschappij ls her dacht, een interessant verslag uitgebracht. Natriumlicht voor den Rijksweg? In beginsel ls, naar wij vernemen, door B. en W. besloten in verband met de proef- verlichting op Weeresteln, om den Rijksweg bulten den kom van het dorp met natrium- lampen te verlichten. De Recte-Lux lampen voldoen niet geheel. De dorpsstraat en de provinciale weg zouden met gewone gloei lampen verlicht worden naar de oude nog bestaande proef ln de Hoofdstraat tusschen de Veenenburgerlaan en het politiebureau. Het definitieve besluit moet nog genomen worden. De Hillegomsohe Harmonie Kapel heeft op het concours van de Flora te Heemstede met 344 punten den eersten prijs ln de eere-afdeellng behaald o KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbert, Z. van G. v. Duljn en J. Vlieland Gerrit Jan, Z. v. M. v. d. Melj en Ch. G. Minnee Gijsbert, Z. van G. Meijvogel en A. de Vreugd Huig, Z. van C. v. d. Melj en J. Noort Cornells Z. van C. v. d. Meij en J Noort .Tan netje, D. van J. Haasnoot en C. v. d Pias Ondertrouwd: T. Ouwehand en L. Har- teveld; G. Klinkenberg en Kn de Niet A Haasnoot en J. A. F A. Koster T. v. Velzen en J. v. d. Kwaak. Huwelijken: J. van Duijvenbode en Tr. Varkevlsser J. den Hollander en K. E. Flechsenhar. Overleden: J. Mos 9 J Z. van M Mos en A v. Duijvenbode N. v. d. Eljkel 52 j„ echtgenoote van L. de Best A Hoek, 7 w., Z van J. Hoek en A. v. Duijn. KATWIJK AAN DEN RITN. De maandelijksche collecte voor rente en aflossing der kerkelijke schuld heeft ln de Geref. Kerk opgebracht f. 35.26. KATWIJK AAN ZEE. Visscherij-examens. BIJ de in de Vlsscherijschool alhier afge nomen examens voor het certificaat ln kennis der Internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee zijn ge slaagd: Corn v. d. Plas Czn., Arie van Roon, Nic Haasnoot, Huig Geljteman, Leendert Kuljt. Machlel v. d. Plas, Jac. Kuljt Hzn., Hulb v. d Plas, allen alhier en Arie Dutjndam van Noordwljk aan Zee. Allen zijn leerlingen van den heer C. Varkevlsser, directeur van de Vlsscherij school alhier. Rijksgedelegeerde was kapi tein J. H. Götz. Ud van de examencom missie voor stuurlieden. De collecte ten bate van den reclad-' seeringsarbeid heeft ln deze gemeente op gebracht de som van f. 92.77, waarvan te Katwijk aan Zee f. 72.96. LISSE. Na de trambotsing. Het ongeluk met de electrische tram dat hier heeft plaats gehad is, naar wij ver nemen, zeer waarschijnlijk te wijten aan het niet den voorrang verleenen door den bestuurder van de „Flora"-tram, die uit Leiden kwam. De ralls-strengeling ls 20 Meter lang en het uitzicht zeer goed, zoo dat selnliohten daar overbodig zijn. De tram uit Haarlem heeft aldaar den voor rang. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van de „Flora"-tram de tram uit Haarlem niet tijdig opgemerkt en kon ondanks remmen, de tram niet houden. Gebleken is. dat de remmen van beide tramtreinen goed in orde waren; technische fouten konden niet worden geconstateerd. Wiat de getroffen reizigers en den be stuurder betreft, vernamen wij, dat zij het allen vrij goed maken. Nieuwbouw Beekbrug. Thans heeft men een aanvang gemaakt met de werkzaamheden tot vernieuwing van de Beekbrug. Het werk wordt uitge voerd door de fa. Timmers te Dordrecht. Naar wij vernemen heeft de heer Abr. van Aalst zijn benoeming tot Ud van den Gemeenteraad voor de A R. Partij ln de vacature-Spoorlandt aangenomen. NOORDWIJK. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. Bovengenoemde Maatschappij hield haar Mei-vergadering ln hotel Royal, on der presidium van den heer H. de Boer. Deze wees er op, dat ondanks het ongure weer. de schoone natuur allerwegen tot ons spreekt In onze kuststreek zien wij nu de glorie der Darwin- en late tulpen in allerlei kleuren en schakeeringen. Ver volgens besprak hij de ingezonden bloe men en planten en trad hierbij meer in détails over de reuzen Pensées (violen) welke aanwezig waren, een wonder van kweekkunst, als men in oogenschouw neemt, dat deze violen toch afkomstig zijn van ons driekleurig boschviooltje. Prachtig en aanlokkelijk waren de potten met aardbeien ingezonden door den heer Bosman; met deze mooie prestatie en zijn bekroning op de groote Flora tentoonstel ling te Heemstede met een dergelijke In zending feliciteerde spr. den inzender van harte. Een paar takken met prachtige Stephanstus floribunda trok aller bewon dering. Over dc kruisbestuiving van deze bloem gaf de voorz. nog een interessante uiteenzetting. Verder wilde spr. er nog op wijzen, dat willen wij onze tuinen goed Inrichten wij moeten nabootsen wat de natuur ons leert. Spr. zou allen willen aanraden de mooie aanplantingen in dezen geest te gaan bezien in den Hortus te Leiden. Na lezing der notulen, werden enkele ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de aangekondigde opheffing van de Kamer van Koophandel, werd besloten adhaesie te betuigen aan de pogingen om de Ka mer v Koophandel van Rijnland, ressor- teerende te Leiden te doen behouden. De voorz. hield hierna een causerie over de geur en kleur onzer bloemen, als zijnde het lokmiddel voor insecten om de kruis bestuiving tot stand te doen brengen. Bloemen welke geen mooie kleur of geur hebben, zullen dan ook steeds de eigen schap hebben de bestuiving zelf tot stand te kunnen brengen. De kleur van de meest eenvoudige bloemen is bijna altijd wit of geel; van de meer ontwikkelde komt hierbij rose en rood en van de meest ontwikkelde bloemen verkrileen wij de roode, paarse en blauwe kleuren Deze interessante lezing verwierf een dankbaar applaus Na een korte pauze werd de keuring en verloting gehouden, waarna de voorz. sloot. BEDEN Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Remonstr. KerkBach-herdenMng 8 1/4 uur nam. DAGELUKS. Nut van 't Algemeen (Steenschuur); Poppententoonstelllng. 2—10 uur nam. Den Haag (Scala)Revue „Met vlag en wimpel". 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur ut „De vluchteling uit Chicago." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 Trianon Theater Hreestraat, 8 uur nam. „De duivel is een Vrouw." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 11 Casino-then ter Hoogewoerd 40. 8 u. run. „King Kong." Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldn-Theater Steenstraat 39. 8% u. nam, „Amok." Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/i uur en 8 u, urn. 15. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvier Inenting tegen diphterle 4—5 uur nam. Woensdags; Inst. v. Praeventleve Ge- neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 Is dag a nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld". echter van nam. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voer spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tola met Zondag 26 Mei a.s. waargenomen ifr de apotheken: M. Boekwijt Vlschmarktl telef. 552 en C. van Zijp Wilhelminapart 8. Oegstgeest, telef. 274. Het hoofdstembureau heeft ln een openbare vergadering besloten te schrap pen van de lijst van de R.K. Staatspartij de namen van de heeren J. C. van der Meer en Th. G. van Went, aangezien don hen niet ls overgelegd de verklaring vei meld ln artikel 39 der Kieswet, dat zij be willigen in hun candidaatstelllng op de« lijst. o NOORDWIJK AAN ZEE. Algem. Verg. der Noordwijksche Reddingsbrigade. In café „Centraal" hield de Noordwi'k sche Reddingsbrigade een alg. ledenverg. onder leiding van den voorzitter, den heer H. Hermanides, arts. Deze opende ei heette de aanwezigen welkom. Door dea 2den secretaris werden de notulen gelezee. welke onder dankzegging en ongewrjsg werden aanvaard. De eerste secretaw brengt hierna verslag uit van ingekomffl en uitgegane stukken, wat ditmaal1 Mn veel oplevert Ingekomen was een sehnjvm van de stoomwasscherij „Thyswijk". wem aanbod om, wanneer bij eventueele hulp verleening kleeding van leden der NR8. verontreinigd wordt, deze geheel belan geloos chemisch te reinigen. Dit schrijven werd met applaus beloond. Nog was Ingekomen een schrijven waar in de aandacht werd gevestigd op h« groote nut van een bloedtransfusiedtens. Het bestuur zal de mogelijkheid over wegen. De heer J. v. d. Bent brengt hierna ver slag uit van de bevindingen der commis sie van afgevaardigden naar de i33^' gadering van den Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen, welke te Boskoop werd gehouden Hieruit noteerden wij, dat door den ouo- penningmeester van den Bond een wissel- beker is beschikbaar gesteld, voor zwem wedstrijden tusschen de Brigades, een voorstel Haarlem tot uitbreiding van ne Hoofdbestuur werd verworpen, de Bondi- stranddag zal dit jaar gehouden worden te Wassenaar, terwijl de volgende Bonds vergadering gehouden zal worden Utrecht. Dank werd gebracht door oen voorzitter aan de afgevaardigden, de nee- ren .S Verloop en J. v. d. Bent. voor oe vervulling van hun taak en aan L l voor zijn keurig verslag. Het volgende punt der agenda was be spreking der zomer-campagne; besloten werd als de voorwaarden aanvaardbaar waren weder te gaan zwemmen te sas- senheim en als minimum hiervoor uit trekken f. 75.Op voorstel van den beer v. d. Bent werd besloten, dat leden wen® deze oefeningen willen medemaken l-j_" voor het geheele seizoen zullen moeren bijdragen. Het oefenen aan het strand, werd w® derom vastgesteld op Zaterdagmiddags re 4 uur; de voorz. vond, dat waar het eigen lijke arbeidsveld onzer Brigade is aan bet LIJ a.\. otucauovciu tyilrici Diigttuv strand, hieraan door de leden ernstig moe worden deelgenomen Op voorstel van oen heer de Groot werd besloten dat bij deze oefeningen de Instructeurs zullen behan delen de kunstmatige ademhaling en a bediening van het zuurstofapparaat o® voorz. gaf nog een theoretische uiteen»- ting van het groote nut van het zuipro apparaat bij het redden van drenkelingen- en waar enkele nieuwe theorlën war verschenen, bij de eerste hulpverleen1^ kon spr. niet beter adviseeren als dat leden zich voorhands nog moeten nouc aan dp regelen, zooals deze in hetboej van het Oranje-kruis voorkomen. Staan de vergadering gaven zich reeds een i" aantal leden op voor de Strandwacht,1 wijl nog enkelen zullen worden annge» zoodat deze hoogst nuttige dienst w geformeerd kon worden, een vijftal 1 dig uitgeruste Strandkisten met rearing middelen zullen op diverse punten uitgezet. worden 2J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6