[PROF. DR. HUGO DE VRIES -f- J?6ste Jaargang DINSDAG 21 MEI 1935 No. 23055 IOFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN" OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2-35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit 0RIE bladen EERSTE BLAD. VISCHAKTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter tennis van belanghebbenden, dat aan- I iraagtormulieren ter bekoming van visch- I akten voor het seizoen 19351936. vanaf I heden gratis ter Gemeente-Secretarie iRapenburg 121 verkrijgbaar zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. (167 VERKEERSWEEK 11—15 JUNI. Naar wij vernemen zal van 11—15 Juni las. ook alhier een Verkeersweek worden I gehouden. Evenals het vorige jaar is ook Ithans het voornemen dat door de Vereeni- 1 ging Veilig Verkeer alhier in samenwer- I king met de politie dan een intensieve I propaganda wordt gemaakt ter bevorde- I ring van de „Veilig Verkeers"-idee die alle Iveagebrulkers zal omvatten: voetgangers, I wielrijders, automobilisten enz. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 4de programma der wekelijksche Itrgelavonden in de Hooglandsche Kerk lèor den heer Feike Asma bevat morgen- Inond o.m de eerste Symphonie van ICuilmant, de Passaeaglia van Bach, be- lstens koraalbewerkingen van den con- ^■tgever. I De toegang is vrij. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: voor het taalkundig doc- l'.rraal examen Indologie de heer K O. |ïm.Bosc tVoorburgi; voor het candidaats- Imrnen rechtsgeleerdheid de heeren A. W. Ilist 'Leiden), M. H van Hoogstraten I'Den Haag), A. A. Kimball (Den Haagt; Ireor het doctoraal examen geneeskunde iBej. H. C. Hallo (Oegstgeest) en de heer I P. J. C. Romme (Zevenbergen). 3 OCTOBER-VEREENIGING. DE PLANNEN VOOR DEN A.S. FEESTDAG. Een sprookjes-optocht. In den foyer van hotel „Den Burcht" heeft de 3 October-Vereeniging gisteravond haar reglementaire Mei-vergadering ge houden, waarvoor als steeds, slechts matige belangstelling bestond. De voorzitter, de heer W. van der Laan heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het eere-lid, den heer W. van Rossum du Chattel, waarna de notulen der vorige vergadering, samengesteld door den 2den secretaris, den heer L. E. Nieuwenhui- zen Segaar onveranderd en onder dank werden goedgekeurd. Tot leden der kas- commissle werden benoemd de heeren A. Couvee, J. A. W. Aalbersberg en M Roos. Hierna was het voornaamste agendapunt, het feestplan 1935, aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat van den heer van Rossum du Chattel een voorstel is binnengekomen, dat als titel draagt „Haroem-al-Razjid en Aladin en de Won derlamp", tezamen twee der voornaamste vertellingen uit den bekenden cyclus der 1001 Nacht. De voorzitter gaf vervolgens een résumé van beide Oostersche sprookjes, waarna de voorzitter der Optocht-commissie, de heer B. de Koning een nadere uiteenzetting gaf van den optocht zelf. Deze wordt een grootsche manifestatie van Arabische en Perzische pracht en praal. Hij zal ruim 300 deelnemers tellen, w.o. ruim 100 ruiters; voorts vier groote en vier kleine praal wagens en een draagstoel. De eerste groep stelt voor Haroen al Razjid en gevolg; de tweede koning Shahryar van Perzië met gevolg; de derde en volgende groepen geven het sprookje van Aladin weer ,te weten achtereenvol gens: de ouders van Aladin met inwoners van Bagdad, de wonderlamp en den ring, de gesluierde prinses op weg naar het bad, Aladin aan het hof van den Sultan, Sultan El Ard-el-Kadra, de vader van de prinses met gevolg, de intocht van Aladin als brui degom en tenslotte, de bruid, prinses Ba- droulboudour en gevolg. De artistieke leiding berust wederom bij den heer Jan de Quack. Dit plan werd zonder discussie aange nomen. Het verdere programma wijkt weinig af van dat van vorige jaren: aan den voor avond een taptoe en op 3 October zelf reveille, uitdeeling van haring en witte brood, koraalmuziek, kinderwedstrijden IN DEN OUDERDOM VAN RUIM 87 JAAR. Hedenmiddag te ongeveer halftwee is f> zijn buitengoed De Boekhorst te Lun- kM i op.ruim 87-jarigen leeftijd na een wtstondige ongesteldheid overleden de <if ,?ere'dvermaarde plantkundige prof. "•Hugo de Vries, hij verheugde zich tot voor enkele da- "DE in een goede gezondheid en n°8 regelmatig aan zijn onder- 'oekmgen. in April had hij zijn geheelen proeftuin volgeplant. De ziekte, waardoor hij enkele dagen geleden het bed moest houden, liet zich aanvankelijk in 't ge heel niet ernstig aanzien. Pas gisteren begon men, in verband met z'n hoogen leeftijd, eenlge bezorgdheid te voelen Vrijwel onverwacht is hij hedenmiddag in aanwezigheid van zijn familie, over leden. (Men zie voor verdere bijzonderheden onder Laatste Berichten.) bijv. op rolschaatsen en optocht, terwijl uit den aard der zaak het Lunapark den geheelen dag geopend zal zijn. Een vuur werk vormt ook nu weer het traditioneele slot. Ook het verdere deel van het pro gramma gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen, zoodat de voorzitter hierna de vergadering sloot met een beroep op aller medewerking teneinde het feest te doen slagen. LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Oudermiddag. Zondag 1.1. werd de halfjaarlijksche oudermiddag der Leidsche Buitenschool gehouden. Dank zij de Meizon, die volop in de wlndbeschutte leskuil scheen, kon de bijeenkomst buiten plaats vinden. Door de directrice der school werden de aanwezigen welkom gcheeten. Al mag over een slechte opkomst ook nu niet ge klaagd worden, toch is het te betreuren, dat niet alle ouders aan de uitnoodiging gehoor geven, daar steeds meer blijkt, dat wil het verblijf in de Katwijksche lucht een zoo groot mogelijk resultaat opleveren samenwerking tusschen verplegend en onderwijzend personeel eenerzijds en de ouders anderszijds, een gebiedende eisch is. Verschillende sprekende staaltjes wer den gegeven van mee- en tegenwerking der ouders, een tegenwerking niet uit on wil maar uit niet-begrijpen geboren en daarom kunnen deze besprekingen van zoo groot nut zijn en de lengte der kuur aanmerkelijk bekorten. Uitvoerig werd behandeld de tuberculose als volksziekte, hoe groot het besmettings gevaar is, hoe ernstig de ziekte en wat gedaan kan en moet worden om het op groeiend geslacht hiervoor te behoeden. In het begin der 20ste eeuw zien we in de bestrijdingswijze een algeheele omkeer ko men en aan deze veranderde inzichten dankt de Buitenschool oorspronkelijk haar bestaan. Dank zij de zeer gunstige resultaten op de eerste scholen verkregen, duurde het niet lang of het aantal breidde zich in alle landen uit. Nederland kreeg zijn eerste Buitenschool in 1908 in den Haag, de Leidsche dateert uit 1922. Over de resultaten kunnen we kort zijn. U hebt bijna allen "zélf kunnen constatee- ren, van hoe gunstigen invloed 't verblijf hier op uw kinderen is. aldus spr. Ter il lustratie werden verscheidene voor de Bui tenschool heel gunstig afstekende cijfers gegeven van het aantal verzuimde school tijden op de gewone en op de Buiten scholen; ook de getallen van gewichtstoe name zijn veelzeggend. Met een opwekking tot ernstige samenwerking werd dit eer ste gedeelte besloten. De ouders bezichtigden vervolgens het terrein, nuttigden in een der lighallen een kopje thee, toonden veel belangstel ling voor het werk hunner kinderen in de lokalen klaargelegd en maakten een druk gebruik van de gelegenheid tot het spre ken der onderwijskrachten. Daarna verzamelden allen zich weer tot het aanhooren van de enthousiaste rede van den heer Schippers over het onder wijs aan de Buitenschool. Hoe we te doen hebben met zwakke kinderen, die allereerst voor hun gezondheid naar Katwijk ko men. maar van hoe groot belang het on derwijs daarbij is Hoe juist de onderwijs methodes er zoo veel toe kunnen bijdra gen om het kind van een zwak afhanke lijk wezentje op te voeden tot een zelf standige persoonlijkheid, die zelf zijn weg door het leven kan vinden omdat hij ge leerd heeft den weg te zoeken en de moei lijkheden te overwinnen. In aanmerking genomen het kleine aantal lesuren zijn de resultaten van het onderwijs meestal goed te noemen en daarnaast nemen de kin deren. die dag in, dag uit met de natuur, haar vogels en haar bloemen in aanraking komen nog iets anders mee, waardoor ze hun vrijen tijd later liever buiten, in het vrije veld zullen doorbrengen dan in de bioscoop. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat binnenkort het groote nut der Buitenscholen zoozeer zal worden ingezien, dat ze als paddestoelen uit den grond zullen verrijzen. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag 23 Mei a.s. zal, 's avonds 8 uur precies, het eerste concert van dezen zomer gegeven worden van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereeni- gingen. Dit eerste concert zal worden ver zorgd door de Harmonie-kapel „Werk- mans Wilskracht", directeur de heer G. Dik. Evenals vorige jaren zullen, gedu rende dit concert, stoelen te huur zijn tegen den geringen prijs van vijf cent. Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Mocht door het slechte weer het concert afgelast moeten worden dan zal dit vanaf 's avonds zes uur bericht worden door de bekende borden, welke geplaatst zijn aan het Politiebureau Zonneveldstraat, Politie posthuis Steenstraat, Postkantoor Bree- straat en aan de verschillende Brugwach tersposthuizen. Het concert wordt gegeven in het Plantsoen (Musis Sacrum). De kommies der Directe belastingen P. Meijdam re Zoeterwoude ls in gelijke betrekking overgeplaatst naar hier. terwijl hem vergunning is verleend om binnen de gemeente Zoeterwoude te b'ijven wonen. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer mr. A. J. Romijn, is verhinderd morgen spreekuur te houden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Zitting van den Volkenbond - Telegram van den Abcssynischen keizer Diverse besprekingen. De buitengewone Volkenbondsvergade ring, die gistermiddag bijeengekomen is ter behandeling van het conflict in den Chaco, ving aan met een plechtigheid ter eere van den overleden maarschalk Pil- sudski. In zijn kwaliteit van raads-presi- dent en voorloopig voorzitter der verga dering herdacht Litwinof de historische verdiensten van den Poolschen staats, man. In korte redevoeringen sloten zich hierbij aan de Fransche gedelegeerde Massigli. de Engelsche gedelegeerde Eden, evenals de vertegenwoordigers van Span je, Hongarije, Portugal, Argentinië, Tur kije, Finland, Roemenië tevens uit naam van de landen der Kleine Entente en Letland. De Poolsche gededelegeerde antwoordde met een rede, waarin hij uiteenzette, dat de maarschalk nooit de noodzakelijkheid uit het oog had verloren van nauwe sa menwerking met andere volken. De Pool sche regeering. als trouwe hoedster van de gedachten van den grooten doode, zal niet ophouden de groote belangstelling tot uiting te brengen voor de eerlijke in ternationale samenwerking die maar schalk Pilsudski zoo na aan het hart heeft gelegen. De vertegenwoordiger van Portugal, de vroegere minister van Buitenlandsche Za ken. de Vasconcellos, is benoemd tot pre sident van de Volkenbondsvergadering. Deze stelde na een kort openingswoord aan de orde het reeds bekende rapport van de commissie voor het geschil in den Chaco, volgens hetwelk het resultaat der te Buenos Aires aangevangen bemidde lingspogingen zal worden afgewacht. De keizer van Abessynië heeft zich per telegram gewend tot den Volkenbond. Daarin wordt er op gewezen, dat reeds voor September 1934 Italië troepen, mili taire vliegtuigen, tanks en oorlogsmate riaal van allerlei soort aan de grens con centreert zonder dat van Abessynische zijde eenige provocatie is geschied of door middel van een mobilisatie van menschen of materiaal hierop eenig antwoord is ge geven. Na het incident van Wal Wal heeft Ita lië met alle middelen geprobeerd zich aan zijn internationale verplichtingen te ont trekken en een onpartijdig onderzoek van de geschillen te onderzoeken, welke he laas tusschen Abessynië en Italië zijn ontstaan en door middel van bedreigin gen te bereiken, dat Abessynië compensa ties en verontschuldigingen zou aanbieden voor vergrijpen, die het niet heeft begaan, daar toch duidelijk is, aldus het tele gram, dat Italië een essentieel gedeelte van het Abessynische gebied onrechtma tig bezet houdt. Indien Italië beschuldigingen heeft in te brengen tegen Abessynië of tegen zijn regeering is Abessynië bereid te ge legener tijd en plaatse daarop te ant woorden. Italië heeft thans als lid van een arbitragecommissie twee ambtenaren van zijn regeering benoemd. Deze wijze van optreden zou ieder onpartijdig onderzoek moeilijk, zoo al niet onmogelijk kunnen maken. Bij het huidige standpunt van Italië is een overeenstemming langs diplomatieken weg volgens een werkelijk onpartijdige procedure niet mogelijk en zal het dan ook niet zijn. Abessynië heeft Italië reeds de benoe ming medegedeeld van twee arbiters, die geen Abessynen zijn en Abessynië heeft hiermede het zijne willen doen om een spoedige, onpartijdige afwikkeling van het geschil te bewerkstelligen. Abessynië eischt. pertinent dat de Raad voor de af wikkeling zorg draagt en de militaire maatregelen van Italië, welke abusievelijk defensief worden genoemd, een halt toe roept. Indien Italië de scheidsrechterlijke in terpretatie van het verdrag van 16 Mei 1908 en de behandeling van alle inciden ten, welke zich sedert 23 November in de buurt van de grens tusschen Abessynië en Somaltlaiïd hebben voorgedaan van de hand wijst, eischt Abessynië van den Vol kenbond. dat deze zi"hzelf met het ge schil zal bemoeien en op grond van art. 15 van het Pact zal overgaan tot een diep gaand onderzoek. Italië zou den Franschen en den Ameri- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Jan J Alkemade Hoofdstraat 112 Sassenheim, bloembollen- kweekerij. -handel en -export. Eigenaar: J. J. Alkemade. Sassenheim. ..De Spij- kerbak" Korte Schoolsteeg 4. Leiden, café. Eigenaar: J A. Volkers. Leiden Wijzigingen: Boekhandel du Pon. Haar lemmerstraat 81 Leiden Uittredend eige naar: D. A. van Hanswijk Leiden, dd. 13 Mei 1935, Nieuwe Eigenaresse: G. van Hanswtjk-Bakker Leiden. (H.V.) J. v. d. Luyt en Zonen Wijttenbachweg 12. Oegstgeest expeditie, sleeperü. handel in zand. tuingrind kolengruis en zeeschelpen. Uittredend Vennoot: J. v. d. Luyt Sr.. dd. 1 Mei 1935. Opheffing: HiUenaar en Co.. Korte Schoolsteeg 4. koffiehuishouders. Vereff.: J. A. Volkers, Leiden. BINNENLAND Het driedaagsche congres van den Cen- tralen Bond van P. T. T.-personeel ge opend. (Binnenland, 3e Blad). De zinkwitfabriek te Budel stopgezet; 600 arbeiders werkloos. (Binnenland, 3e Blad.) Chineezen-drama te Utrecht; twee doo- den en één gewonde. (Laatste Berichten, le Blad). De honderdduizend in de Staatsloterij is gevallen op No. 14743. (le Blad.) De zaak-Gutzeit voor de Almelosche Rechtbank; één jaar gevangenisstraf ge- eischt wegens menschenroof. (Rechtza ken, le Blad.) BUITENLAND. De Volkenbond bijeen. (Buitenland, le Blad.) Telegram van Abessynië's keizer aan den Volkenbond. (Buitenland, le Blad.) De verkiezingsuitslag in Tsjecho-Slowa- kjje. (Buitenland, le Blad.) Geen kabinetswijziging in Polen. (Bui tenland, le Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. kaanschen jurist, die door Abessynië ge kozen zijn als vertegenwoordigers in de Italiaansche-Ethiopische arbitrage-com missie, verwerpen. Daar het verdrag van 1928 voorschrijft, dat, indien de commis sie niet slaagt een oplossing te vinden, zij een neutralen opperscheidsrechter zal kiezen, is Italië van meening, dat deze neutraliteit meebrengt, dat de gewone arbiters onderdanen der beide landen moeten zijn. Diverse ontmoetingen hebben plaats gehad. Maarschalk Pétain is van Warschau komend te Weenen uitgestapt, waar hij bondskanselier Schuschnigg een bezoek heeft gebracht en later een aan den Roe- meenschen minister Titulescu, die op doorreis was naar Genève, Titulescu heeft von Kanya, den Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, bezocht en deze is via Praag naax Genève gegaan, waar hij onderweg Benesj heeft afgehaald. Te Weenen verluidde in welingelichte kringen, dat behalve het Donaupact en den algemeenen politieken toestand de mogelijkheid van het herstel der monarchie in Oostenrijk door den kanselier met den Franschen maarschalk besproken is. Te Sezimova Oesti nabij Tabor hebben Berger Waldenegg, de Oostenrijksche mi nister van buitenlandsche zaken en Benesj een onderhoud gehad over een aantal vraagstukken, beide landen be treffend. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de besprekingen in oprechte vriendschap zijn gevoerd. Beiden wensclièn zij de politieke en economische rust in Midden-Europa te handhaven. De Parijsche bladen houden zich bezig met de bespreking tusschen Laval en Goe- ring en met de rede. die Hitier vanavond in den Rijksdag zal houden. Door zijn ontmoeting met Laval, meent de Petit Parisien beoogde Goerlng zonder twiifel een nieuwe poging om een schei ding teweeg te brengen tusschen de mo gendheden. welke den vrede willen. Maar wij kennen Laval te goed om ook maar een oogenblik te gelooven. dat hij zich tot iets dergelijks zou leenen. Ook is er reden om te gelooven. dat Goering het terrein heeft willen verkennen teneinde aan Hitier de moeilijke taak te verlichten om zijn stand punt te bepalen nopens de brandende problemen van den dag in zijn Rijksdag rede. Uit deze rede zal blijken of de kan selier nu werkelijk bereid is met Frankrijk samen te werken tot bevestiging van den vrede of wel. dat hij rekenende op on- eenigheden. zal voortgaan met manoeu vreeren teneinde zich de handen vrij te houden en iedere verplichting vermijden in afwachting van betere omstandigheden. Men verzekert schrijft de Matin, dat Hitiers rede verzoeningsgezind zal zijn en nieuwe onderhandelingen zal toelaten. Alles goed en wel maar ieder contact zal noodzakelijkerwijze moeten uitloopen op de kwestie van een beperking van de be wapeningen. Al verklaren zij zich bereid dit vraagstuk te bestudeeren, zullen Hitier en Goering een internationale controle toelaten? En indien niet. welke waarborg zullen zij dan bieden dat zij een nieuwe overeenkomst niet zullen schenden, gelijk zij het verdrag van Versailles hebben ver loochend? Oeuvre verklaart: Men heeft het gevoel, dat Duitschland slechts tijd wil winnen door bepaalde internationale toestanden te vertroebelen en dat het daarom zegt geen verwachtingen (e willen koesteren op een eventueel contact tusschen Parijs en Berlijn.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1