KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Jaargane VRIJDAG 17 MEI 1935 No. 23052 STADSNIEUWS. De combinatie-plannen der regeering. KONINGIN WILHELMINA TOT KONING LEOPOLD. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar gentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere dvertenttes 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk ge: tarief. Kleine advertenties uitsluitend bt] vooruitbetaling oensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden an 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 0 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. 1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn?, per 3 maanden f. 2.35. per week f. 0.1S Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mndV 1 nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. DE MOLEN „DE STIER" WORDT GESLOOPT. ndanks eenlg verzet van de zijde van eigenaar heeft personeel van het ge- ntelijk Bouw- en Woningtoezicht he- "orgen een aanvang gemaakt met de 'ltelijke slooping van den molen ,,De r", waartoe B. en W. onlangs besloten. OPENBARE LAGERE SCHOOL ZUIDSINGEL A. Ouderavond. as het slechte weer of wellicht het ver ten der klok oorzaak, dat de opkomst ouders minder was dan gewoon? ijna steeds is de groote zaal geheel d door belangstellende ouders. Thans het hoofd der school maar een zestlg- ouders welkom heeten, een feit. wqar- r hij moeilijk zijn teleurstelling verber- kon Nadat de voorzitter de aanwezi- een hartelijk welkom had toegeroepen, de secretaris-penningmeester, de heer vleu zijn verslagen voor, welke de goed- ring van alle aanwezigen mochten weg gen. aarna hield het hoofd der school een serie, waarin hij liet uitkomen, van hoe- l belang het ls, als de ouders de rappor- nauwkeurig bekijken, hoe funest de olgen zijn van het schoolverzuim voor geregelden gang van het onderwijs, het niet noodzakelijk te laat komen als uldbaar moet worden beschouwd en reinheid van het lichaam besparing Jle leermiddelen beteekent. 'er vestigde hij de aandacht der "ers op het bestaan der school voor itengewoon Lager Onderwijs en lichtte van hoeveel belang het is, dat wij een gelijke school in onze gemeente hebben. Aan de hand van voorbeelden deed hij komen, hoe zwaar het leven op de ge le lagere school is voor kinderen, wier "stelijke geschiktheid niet voldoende is, het gebodene te verwerken, hoe hope- en diep ongelukkig zulke leerlingen gevoelen, als zij hun werk maar steeds r afgekeurd zien. Spreker spoorde de ouders aan veel met m te overleggen, en om in zulke geval- i steeds zichzelf te'vergeten en alleen te hken aan het belang van het kind zelf en lhun medewerking te willen verleenen net plaatsen van zulk een leerling op school voor Buitengewoon Lager Onder- sin de Caeciliastraat. ïerna werd pauze gehouden, waarin de ers een verversching werd aangeboden het werk der kinderen werd bezichtigd, [niddels was de heer van der Meer aan komen. die hartelijk welkom werd gehee- Deze vertoonde eenige films over de en electriciteitsfabrieken, benevens eenige komische filmpjes, welke het 'hg van gas en electriciteit ten zeerste "en uitkomen. De lachsalvo's en het hartelijk applaus en wel uitkomen, hoezeer de aanwe- en het gebodene op prijs stelden. Met een hartelijk woord van dank aan n heer Van der Meer, een opwekking n de ouders, om toch allen lid te worden schoolfonds en 'n tot weerziens sloot voorzitter dezen toch alleszins interes ten avond. DE ARBEIDSBEURS. 9o den 16en Mei 1935 waren 3807 2971: werkzoekenden ingeschreven. EEN TUSSCHEN-VOORSTEL VAN DE LEIDSCHE KAMER. - H M de Koningin heeft de benoeming 1 gewone leden van de Kon. Akademie a". Wetenschappen bekrachtigd van prof. r. L. G. M. Baas Becking en prof. dr. G. I. Rademaker, beiden alhier. In de gistermiddag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland werden de heeren D. Parmentier en J. C. van der Meer als leden geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het Ministerie van Eco nomische Zaken inzake de reisdeviezen- overeenkomst met Duitschland, houdende bericht, dat aan de door de Kamer geuite wenschen niet kan worden voldaan. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, legde vervolgens de reeds gisteren door ons gepubliceerde verklaring af inzake de voorgenomen combinatie van de Kamers van Koophandel voor Rijnland, Gouda, Delft en Dep Haag, welke met applaus werd ontvangen. In aansluiting hierop deelde de voorzit ter mede, dat aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal bereids een adres werd verzonden, aangezien de uit haar midden samengestelde commissie tot voorbereiding van het voorgestelde bezuinigingsontwerp reeds hedenmorgen vergaderde. Aan dit adres is het volgende ontleend: „Teneinde te voorkomen, dat een aan zienlijk aantal districten van Kamers van Koophandel en Fabrieken van hun gewes telijk centrum zouden worden beroofd, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zich met ver- schuldigden eerbied de volgende gedachte ten aanzien van paragraaf 49 der Wet tot Verlaging van Openbare Uitgaven in over weging te geven. Dit plan komt aan het bezwaar tegemoet, dat er Kamers zijn, die jaarlijks groote sommen overhouden. Anderzijds worden bij dit plan de kleinere Kamers gespaard. Desondanks ls dit plan ook voor de grootere Kamers van Koophandel voordeeliger dan het plan door de Regeering thans voorge steld, terwijl het voor het bedrijfsleven een reëeler verlichting van lasten geeft. Het nieuwe plan komt er op neer, dat de bijdragen van f, 2.50 en f. 5.onveranderd blijven, de overige bijdragen met 25 worden verminderd, terwijl de maximum bijdrage teruggebracht wordt van f. 500. tot f.75.—. Ter toelichting moge het volgende dienen: De bijdragen van f, 2.50 en f. 5.dienen te worden gehandhaafd, omdat deze niet of nauwelijks de kosten per dossier, verbon den aan het op peil houden van een nog zoo sober ingericht Handelsregister, op brengen. Op de overige bijdragen ls allereerst de tariefvermindering niet minder dan 25 °/o, een tariefvermindering, welke weinig elders wordt aangetroffen. De grootste zaken, die blijkbaar het hardst geklaagd hebben en naar verhou ding tot de andere zaken inderdaad thans wel een zeer groot bedrag betalen, worden bovendien veel meer verlicht dan bij liet regeeïingsvoorstel het geval is. De groote ondernemingen van welke vele het zwaarst zijn getroffen zooals Cultuur- maatschapoijen en andere die bij aanne ming van het voorstel der Regeering toch nog altijd van f. 100 tot f. 250 zullen hebben te betalen, zullen bij het gedane voorstel niet meer hebben te betalen dan f75. De gevolgen van een en ander beteeke- nen voor alle Kamers van Koophandel te zamen. een vermindering van inkomen van plm. f. 300.000. Wel is het bedrag van de bezuiniging van het regeeringsvoorstel f. 100 000 hooger maar bij het hier gedane voorstel zullen practlsch alle Kamers van Koophandel kunnen blijven voortwerken en zullen han del en nijverheid niet op hoogere kosten worden gejaagd als deze zich telkenmale ter bescherming van hun belangen, het verkrijgen van inlichtingen enz tot een verder afgelegen centrum moeten wenden. De daaraan voor handel en nijverheid verbonden kosten zullen ongetwijfeld dit bedrag van f. 100.000 verre overtreffen. De verlichting van lasten voor het be drijfsleven ad f- 300.000 bij dit voorstel ls daarom reëel terwijl de verlichting der lasten volgens het regeeringsvoorstel ge heel of voor een groot deel fictief is. De gevolgen voor enkele individueele Kamers van Koophandel zijn als volgt: Amsterdam Rotterdam Den Haag Leiden Amersfoort Oouda Tiel Verl. van Ink. volgens Regeeringsvoorstel f. 128.000 f. 73.000 f. 40.000 7 600 5 967 5.051 2 484 verl. van Ink. volgens nieuwe plan f. 107.000 f. 56.500 f. 39.000 f. 2.200 f. 1.687 f. 1.727 f. 897 Een afschrift van dit adres zal ook wor den verzonden aan den Minister van Eco nomische Zaken. De heer Sanders vroeg of het niet mo gelijk is, dat een vertegenwoordiger van de Leidsche Kamer zitting neemt in de van regeeringswege ingestelde commissie van onderzoek. De voorzitter deelde nog mede, dat aan alle gemeentebesturen en leidende orga nisaties in het district verzocht is bij de daartoe bevoegde instanties tegen de voor genomen samenvoeging te protesteeren. Van den burgemeester van Nieuwveen kwam reeds een sympathiek schrijven binnen. Door samenvoeging van de Kamers in Terneuzen en Middelburg ontstaat een nieuwe Kamer, welker inkomsten nog be neden die der Leidsche Kamer blijven, terwijl voorgesteld wordt om deze laatste Kamer op te heffen. Alleen uit dit feit concludeert spr. reeds, dat de Leidsche Kamer wel degelijk reden en recht van bestaan heeft. De benoeming van den voorzitter der afdeeling grootbedrijf werd aangehouden tot een volgende vergadering ten einde deze afdeeling gelegenheid te geven daar over te beraadslagen. Besloten werd voor een bedrag van f. 150 deel te nemen in het waarborgfonds ten behoeve van een alhier te houden ten toonstelling ter gelegenheid van de ope ning der vernieuwde veemarkt. De heer P. A. de Gooijer zal namens de Kamer zitting nemen in het tentoonstel lingscomité. Vervolgens kwam wederom aan de orde het verzoek om steun van de Ver. „Ma thesis Scientiarum Genitrix". waarover ook reeds in een vorige vergadering was gesproken. Het Bureau stelde naar aan leiding van de nader gevoerde correspon dentie voor om voor éénmaal een bedrag van f 250 beschikbaar te stellen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Aan het einde der vergadering spraken meerdere leden hun beste wenschen uit voor de actie tot behoud der Kamer en wekten op om. elk in eigen kring, daar voor propaganda te maken. De heer Sanders merkte nog op dat wel deze actie zlin instemming had. doch dat hij zich niet verzette tegen het streven der regeering om door combinatie van Kamers te komen tot bezuiniging Na de rondvraag welke niets bijzonders opleverde, ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. In de gisteren gepubliceerde verklaring van den heer Ten Cate Brouwer is een storende zetfout geslopen. De besparing, welke verkregen wordt ingevolge de van regeeringswege verlaagde inschrijvings gelden voor het Handelsregister, bedraagt voor 2 3 der ingeschreven handelszaken nl. niet f.50 per jaar, maar f. 0.50. LEIDSCH JAARBOEKJE 1935. Bij de drukkerij P. J Mulder en Zoon alhier is de, 27ste aflevering verschenen van liet Leidsch Jaarboekje voor ge schiedenis en oudheidkunde tevens orgaan van de Ver. „Oud-Leiden". Na de gebruikelijke korte kroniek en de in memoriams schrijft jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland over de buiten plaats Groot-Haesebroek te Wassenaar, de heer H. J. Jesse over den toren van de Abdijkerk te Rflnsburg, de heer W. M. de Regt over de Reformatie in de Rijn streek, de heer G. F. E Klers over de Leidsche Monumenten, mej. Annie Ver sprille over het Groote- of Sint Agnieten- begijnhof, dr. mr. J. W. Verburgt over een grafsteen uit het jaar 1496 en over de Mon Père-kerk en de heer C. C. Krieger over ethnographisehe verzamelingen. Voor den liefhebber van oud-Leiden bevat het boekje veel lezenswaardige lectuur. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Klassieke Letteren mej. Ch. Snellen i Utrecht): doctoraal examen Klassieke Letteren mej. L. J. v d. Weerd (Den Haag) candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer E. L. L, Volgraaf (Den Haag); docto raal examen Rechtsgeleerdheid mej. E. H. M. Feber (Den Haag) en de heeren W. M. V. Verloop (Den Haag) en J. Deen (Rhe- nenl' economisch doctoraal examen Indo logie de heeren R. Kiilstra (Amersfoort) en R Hoogeveen: doctoraal examen Ge neeskunde de heren C. H. Rer'ng (Den Haag) en H van W.-erkom <Wa-"cenaar>: Artsexamen 1ste "cdeelte de heer J. W H Pieters (Den Haag) en mej. A. E. T. Jan sen (Den Haag); Bevorderd tot arts de heer P. van der Linde (Oegstgeest)., TELEGRAM VAN H M. NA HAAR TERUG KEER UIT BRUSSEL IN ONS LAND. H M. de Koningin heeft na terugkeer in Nederland het volgende telegram ge richt aan Z. M. den Koning der Belgen: „In Mijn land teruggekeerd, zie Ik met levendig genoegen terug op de onvergete lijke dagen, met U en Astrid doorgebracht. De hartelijke ontvangst, aan Mij en Ju liana door beiden bereid, blijft bij Ons in voortdurende herinnering. Het is Ons een vreugde geweest tevens Uwe lieve kinderen te hebben leeren kennen Wil voor U zeiven en voor Astrid nogmaals de uitdrukking van Onzen warmen dank aanvaarden. Het verheugt MIJ oprecht, dat deze hernieuwde persoonlijke aanraking Onze banden we derom nauwer heeft aangehaald. Gij weet op welken bhzonderen prijs Tk deze banden stel. niet al'een wegens de voldoening, welke zij M!i en Juliana persoonlijk geven, maar ook wegens de beteekenis. welke zij kunnen heb'-en voor de verdere ontwikke ling van de vriendschanne'iike gevoelens, welke reeds op zoo gelukkige wijze tus- schen de wederzijdsche volken bestaan. S'a Mii tos. dsz' gelegenheid te baat te nemen. U nogmaals eeiuk te wenschen met de grootsche tentoonstelling, die een we)snrekend blijk is van den durf en den ondernemingsgeest van België en deszelfs hoofdstad". KERKCONCERT DJ DE LUTHERSCHE KERK. Een korte wijle hebben wij gisterenavond vertoefd in de stemmige Luthersche kerk, waar een niet zeer talrijk opgekomen pu bliek een uitvoering beluisterde van zang en spek aangeboden door mevr. GeertrUida. StotijnMolenaar (sopraan: en de heeren' Jan Prins (fluit), Jaap Stotijn (hobo) en Hennie Schouten (orgel): oude bekenden die hun naam van uitnemende artisten ook ditmaal wisten hoog te houden. Daar ons het concours in de Stadsge hoorzaal zeer in beslag nam, konden wij slechts enkele nummers beluisteren: ge noeg echter, om bij herhaling te kunnen constateeren dat 'n door Hennie Schouten georganiseerd concert hooge muzikale be vrediging schenkt. Hij opende met Fantasie en fuga in c-klein van Baeh: de fantasie, sterk meditatief van karakter, de fuga rustig en gedragen voortschrijdend in strak metrum. Alles klaar geëxposeerd over een uitermate smaakvolle registratie. In de Sonate in A. gr. van Bach hoorden wij de combinatie hobo-orgel, waarin onze meester-hoboïst weer het beste van zijn .kunnen demonstreerde en zijn instrument verrukkelijk mooi liet zingen. Er leeft in dit spel een bewogenheid van grooten stijl en van groote allure, die zeker moeilijk door welken hoboïst dan ook, overtroffen worden. Dit spelen met een wonderbaarlijk gemak, een technischen flair, die geheel ten dienste staan van een diepe muzika liteit. schenkt steeds weer een reine en een diepe vreugde. Volgde de sonate in D. groot van Vinei, vertolkt door Jan Prins en Schouten, fraaie, pastoraal getinte muziek in enkele korte satzen, uitnemend aanvankelijk met een iets minder heldere toongeving doch na overwinning daarvan met groote sonoriteit, fijngevoelig in de voordracht. Als laatste hoorden wij mevr. Stotijn ln de aria van Bach „Schafe können sischer weiden" uit de cantate „Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd", ondersteund door hobo en fluit, een wonderlijk sub tiele combinatie, zich in teedere omspe lingen uitend boven de statige orgelac- coorden Ofschoon mevr Stotijn wel eenige moeite had zich qua klank volkomen te handhaven tegen de reine en innige toon geving der instrumentalisten, konden wij toch haar gevoelige voordracht en ge schoold orgaan resp>ecteeren Ook in de aria „Liebliche Walder, schattige Felder" uit Handel's „Almira", heeft zij veel moois we ten te schenken in samenwerking met haar zoo muzikalen echtgenoot, die klaar blijkelijk weet te inspireeren. Het tweede deel van het programma konden wij n'»: meer biiwonen, doch wij zijn er van overtuigd, dat deze kunste naars ook toen hun helaas te klein ge hoor wij schatten ongeveer 80 aanwe zigen geboeid hebben DE N. S. B. VERGADERT. Rede van den heer De Bruyn. In de groote zaal van „Den Burcht" die vrijwel geheel gevuld was, sprak gisteren avond voor de N.S.B., de heer De Bruyn uit Amsterdam, die na ingeleid te zijn door den kringleider, den heer Bergers, mede deelde ditmaal een nabetrachting te wil len geven van de Prov. Statenverkiezingen Spr, begon met het aanhalen van een rede die hij voor de verkiezingen op vele plaat sen had gehouden en waarin hij had ge sproken van de nieuwe maatschappelijke lente die zou komen, een nieuw jong leven, in den vorm van het fascisme. En thans is het in de natuur lente en de N.S.B. heeft bijna 300.000 stemmen gekregen. Maar zooals de werkelijke lente nog geen yruchten oplevert, zoo geschiedt fllt even- BINNENLAND, Telegram van Koningin Wilhelmina aan Koning Leopold. (Ie Blad). Rotterdam's haven in de crisis. (3e Blad)' Dr. Colijn adviseerde minister Marchant zijn ontslag te nemen. (6e Blad). De regeling van uitverkoopenmemorie van antwoord aan de Tweede Kamer, (Binnenland, 3e Blad). De Badplaats Katwijk aan Zee; een dorp met velerlei aantrekkingskracht. (3e Blad). BUITENLAND. Geruchten over een bezoek van Laval aan Berlijn. (Buitenland, le Blad). Tsjechisch-Russisch verdrag is geteekend (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Eden en Chamberlain (Buitenland, le Blad). Mijnwerkersstaking in België en drei gende staking van hotel- en restaurant- personeel in Zweden. (Buiten!., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. min in de maatschappelijke lente, waar op spr. doelt. De N.S.B. is er nog niet, ook zij, net als alles, moet den tijd hebben. Maar ze telt reeds mee en er is dan ook een schok gegaan door het Nederlandsche volk. toen het stemmenaantal bekend werd. Niemand had dit verwacht, ook de N.S.B. zelve niet. In „De Tribune" spreekt men van een gevaar, inderdaad! Voor het communisme is de N.S.B. een gevaar want zij zal niet rusten voordat zij grondig en totaal ermede heeft afgerekend! De S. D. A P. zoekt reeds hulp bij anderen; fluistert men niet reeds door het geheele land over de komende coalitie tusschen haar en de R.K. Staatspartij? De V. D. weten niet meer wat ze moeten doen. Marchant heeft voor de radio eens gesproken over de laat ste ronde, doch de verkiezingsuitslag schijnt voor de V. D. op de voorlaatste ronde te wijzen en de heer Marchant heeft deze maar niet meer afgewacht. De Liberale partij is seniel, nog zoo'n stoot en zij is niet meer. De R.K. stellen de N.S.B, als onbeteekenend voor, terwijl de Prot. Chr. partijen zeggen dat hun aanhangers trouw zijn gebleven. De cijfers wijzen echter in beide gevallen op het te gendeel Inderdaad, de N.S.B. is de tegenstand ster van iedere partij, zij wenscht aan het verderfelijk partijen-spel een einde te ma ken, zij is de voorbode van een nieuwe maatschappelijke lente en de geschieden- nis zal er later van getuigen. De dag zal dan ook komen dat het Nederlandsche volk een man als Mussert dankbaar is. En toch lijdt de N.S.B niet aan zelfover schatting. zij ziet ook haar eigen klein heid. Zij staat echter slechts open voor hen. die den geestelijken moed hebben voor haar te strijden, zij heeft menschen noodig als een Horst Wessel. werkers! We leven thans in de duisternis, er is decadentie op alle gebied. De NSB., het licht, zal echter de duisternis doen ver dwijnen. Zij is meer dan een politieke be weging, het gaat bij haar om de blijvende waarde van de fascistische gedachte. Men verwijt de N.S.B wel eens dat zij hard en scherp is, maar, moeten wij ons dan matigen tegenover hen, die ons veraf schuwen? Men noemt ons revolutionair, goed, want wij willen inderdaad een revo lutie. Maar een revolutie langs wettelijken wee. geen revolutie die de wortels van ons volksbestaan aantast. Men zegt ook, dat wij geen verantwoor delijkheid wenschen. Geeft ons echter ver antwoordelijkheid, we smeeken erom en we durven haar ook aan. Ht volk en het land mogen niet aan dogma's worden opgeof ferd. Men spreekt over niets anders dan over den gaven gulden, maar wij wenschen liever een gaaf volk dan een gave gulden. Alles zult gij moeten brengen als het u ernst is met het nationaal socialisme, alles, ja zelfs uw leven als het noodig is. Wij wenschen geen internationalisme, voor dat we nationaal gezond zijn, wij wenschen geen eeuw van het kind. geen boeken als „Carrière" van Körmendi. wij wenschen geen individualisme en ook geen mate rialisme! En thans, wat doet gij? Elke partij Is hopeloos. Voor u, aldus eindigde spreker is er slechts de N.S.B.. een volksbeweging die allen samenvat en die wil komen tot een volk dat werkt voor zlin geestelijken en maatschappeli.iken opbouw In de pauze was er gelegenheid tot het stellen van schriftelijke vragen, waarvan velen gebruik maakten en die door den heer De Bruyn werden beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1