rtyvisto ft»'* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Mei 1935 Derde Blad No. 23051 BINNENLAND. het koninklijk bezoek aan brussel. mechaniseering der sigarenindustrie. KERK- EN SCH00LNIEUWS. de beteekenis van het huis werk bij het onderwijs. PRINSES JULIANA BEZOEKT EEN SOIREE DANSANTE. In samenwerking met de Cercle de lïlrler Beige en de Soclété royale hippl- gne de Belgique, vond gisteravond ter ge legenheid van het Internationale Con tours Hipplque In de zalen van de Soclë- it „Concert Noble" te Brussel een solrée snsante plaats. Dit feest werd o.a. blj- woond door Koning Leopold, Koningin trid en Prinses Juliana, terwijl naast n bijna 1600 genoodlgden mede aanwe- waren. Onder deze laatsten bevond ch het corps diplomatique, vele adellijke •rsonen, alsmede vertegenwoordigers uit (groot-industrie en de bankwereld Mede ren aanwezig vele officieren, die mo- enteel aan het Concours Hipplque deel- emen. Onder hen zagen we ook het Ne- toiandsche équipe. Ook vele vooraan staande politieke figuren behoorden tot genoodlgden. Het geheel vormde één schittering van racht en praal. Daar waren de buiten- ewoon fraaie avondtoiletten der dames, de keurige uniformen der officieren, de onderden heeren in rok. kortom alles eg het stempel van groote voornaam- tld. De Koninklijke bezoekers arriveerden te -ngeveer tien uur en werden ontvangen oor de bestuursleden der sociëteiten, met ame luitenant-generaal baron Du Roy Blicquy. markies de Pollgnac, graaf batgues d'Oultremont, prins de Croy, prins 'r Broglle, e.v.a. Onder de tonen der Brabangonne en ertolgens van het Wilhelmus, betraden Vorstelijke bezoekers de ontvangsa- terwijl zij, na hier eenlgen tijd ver- fd te hebben, plaats namen op de drie te zetels, die waren opgesteld ln de -te balzaal, welke met bloemen en -gen was versierd. Zoowel Koningin -trid als Prinses Juliana waren in witte "de gekleed en droegen beide een dia- rem ln hun kapsel. Koning Leopold g de uniform van luitenant-generaal het Belgische leger en het grootlint n de Leopoldsorde Koning Leopold en Prinses Juliana nden het bal met het dansen van een xtrott, terwijl Koningin Astrid met den -nschen Markies de Pollgnac danste. De Igende dans maakte Prinses Juliana tt den Minister van Staat, Lippens, die rattter van den Senaat is. Later op den avond heeft de Prinses •h nog aan verschillende personen laten (stellen, w.o. enkele personen van het ische Corps Diplomatique en voorts verschillende Nederlandsche officie- die deel ultmakenv an het équipe, aan het Concours deelneemt. Jet middernachtelijk uur had reeds ge en, het was n.l. omstreeks half een. a de Vorstelijke gasten weer vertrok- a, hetgeen met het zelfde ceremonieel geschiedde als bij hun aankomst. Nadien werd het bal nog eenlge uren kortgezet. MAATREGELEN TEGEN TE SNELLE UITBREIDING. Naar wij vernemen, hebben de betrok- ien ministers besloten te bevorderen aan de Staten-Generaal maatregelen voor ta «tellen tegen een mogelijke te snelle ver dere uitbreiding van de mechaniseering in de sigarenindustrle. Het ligt niet ln het Toornemen het gebruik van bestaande machines te verbieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en tosjesmachlnes afhankelijk te stellen van de toestemming van de regeering. In verband hiermede zal de arbeids- inspectie dezer dagen beginnen met een inventarisatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de verschillende fabrie- len in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met «Poed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stellen van com- P'eet- en bosjesmachines na 15 Mei 1935 «an een toestemming worden gebonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaal den tijd gelden; in welke periode de re- Kering de gelegenheid zal hebben het vraagstuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met belanghebbenden, «onder dat intusschen ernstige verstorin- Kn van het technisch productie-apparaat on daarmede van de arbeidsmarkt «uinen optreden. hospitaal-kerkschip „de hoop". Je Amsterdam werd de algemeene ledenvergadering gehouden van de „Ne derlandsche Vereeniging ten behoeve van foelieden van elke Nationaliteit", onder voorzitterschap van mr. G. Vissering. Door den secretaris, den heer W. R. Clambers, werd het jaarverslag over 1934 ""gebracht. Er werden drie reizen ge maakt. Tot vice-voorzitter werd met algemeene "o®men benoemd de heer H, de Booy. De oo'ste kruistocht in 1935 zal Zaterdag 18 "vol aanvangen. Gedurende het komende seizoen zullen 'i'gende predikanten meegaan: {-.j- W. Maas uit Boxtel; ds. A. Luteyn j N'jkerk en ds. H. van der Loos uit Lage fwaluwe, terwijl de volgende geneeshee- •01 zich bereid hebben verklaard; dr. L. Lindeboom uit Amsterdam; dr. J. W, vicherink uit Leiden en dr. F. de Stoppe- 3de rel' ^'aald'ngen' resP- de lste' 2de en Het geneeskundig verslag van dr. G. p lermöhlen vermeldt, dat in totaal ge wende het afgeloopen jaar 342 patiën- vSn werden behandeld, waarvan 168 in ue zee. de overige in de Engelsche avens Peterhead, Lerwick, Shields en «borough Van de Hollandsche patiën- "aren 189 afkomstig van Schever.in- oi. 68 van Katwijk, 36 van Vlaardingen 16 van IJmuiden ln totaal werd aan (.„„Jflanning van 215 schepen genees- hulp verleend (chirurgische, "Heelkundige, interne-, huid-, oog-, Jt" «n keelziekten). VERBOND VAN CHR. JONGE VROUWEN EN MEISJES-VEREENIGINGEN, Elfde vergadering te Alphen. Het Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjes-vereeniglngen hield z'n elfde jaarvergadering In de kerkzaal van de Martha-Stichtlng te Alphen. Mevr. L. ZonneveldFigee sprak een welkomst woord, waarvan de presidente, mevr. Hoek, dank bracht voor de goede organi satie en voorhereidlng dezer vergadering. Ds. Voors hield eveneens een korte toe- soraak en heette de 470 leden welkom op de terreinen der Martha-Stlchting. Na opening der vergadering met gebed en het zingen van het bondslied, werden de notulen goedgekeurd. Uit het Jaarver slag bleek riaf het ledental thans 23 000 bedraagt. De financieele toestand is goed al Is een zuinig helleer geboden. Aan con tributes werd f. 834 meer ontvangen dan in 1933. Een uitvoerige bespreking volgde hier op van de jaarverslagen zoomede de be handeling van de voorstellen van het hoofdbestuur De voorstellen, ln het al gemeen betreffende zaken van huishou- deiliken aard, werden bil acclamatie aan genomen Hierna volgde bestuursverkie zing (gekozen werden mevr. C. J S'rkesz- Sniider. uit Zeist (vacature mevr. Hoekt, mevr. A Valeton—Hogerzeil van Lemela en mej. E. H. v. d Schaar, uit Rotterdam. Mevr Bijl dankte de aftredende Dresi- dente voor haar werk in 't belang van het Verbond en bood haar bloemen aan. Verschillende afgevaardigden van veree- nigineen voerden vervolgens het woord, terwiil een telegram vpn hulde werd ge- zenden aan Prinses Juliana, die sinds kort Beschermvrouwe is. Gisteravond werd in het kerkgebouw aan Juliaoqstr^at een wijdlnesd,onst gehouden onder leiding van mej. H. J. Avelingh. met zang van het melsleskoor der Marth">st.lchting onder leiding van den heer H. A. v. d. Kemp. Mej L. J. Vellenga hield verder een toespraak. STEUN AAN TRAMWEGONDERNEMINGEN Vragen aan den minister van waterstaai. De heer van Kempen heeft aan den mi nister van waterstaat de volgende vraag gesteld Is de minister bereid aan de Kamer een opgave te verstrekken van de bedragen, welke in de Jaren 1929 tot en met 1934 (wat 1934 betreft voorzoover de cijfers ter beschikking zijn) aan de verschillende tramwegondernemingen zijn uitgekeerd; le. in den vorm van subsidies ten be hoeve van de instandhouding en exploita tie der spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd (perso- neellasten-subsidie) 2e. ln den vorm van subsidie ter dek king van verliezen, gelijk aan een door de streek A fonds perdu verleende subsidie; 3e. in den vorm van rentelooze voor schotten tot dekking van tekorten? HET CONFLICT IN DE HARING- VISSCHERIJ TE SCHEVENINGEN. Schepen varen niet uit. Het loonconflict in de Schevenlngsche haringvisscherlj begint zich toe te spitsen, aldus het Hbld Aam den Nederlandschen Chris tellj ken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders de voornaamste or ganisaties van zeelieden te Scheveningen is thans door de reedersvereeniglng „Scheveningen" een ultimatum gesteld. In een brief aan genoemden bond deelt de reedersvereeniglng mede. dat zij te zamen met de looncommissie van de ree- dersvereenigine voor de Nederlandscnc haringvisscherlj hebben besloten de gele genheid tot uitvaren oo de bekende con dities tot morgen te willen openstellen. Mochten de Schevenlngsche visschers weigerachtig blilven uit te varen op de door de looncommissie en de samenwer kende vakorganisaties besproken loonvoor- waarden dan acht de Scheveningsche reedersvereeniglng zich niet meer gebon den aan de gedane toezeggingen. Van dit standpunt der reedersvereeni glng. dat vastgesteld is in een gistermiddag gehouden vergadering, zal aan alle leden van den Chrlsteliiken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders waarin de betrok ken zeelleden voor het overgroote deel zun georganiseerd mededeeling worden ge- daan. Tenslotte vernemen w!1 nog dat alle re Scheveningen gevestigde reederiien hebben besloten hun schepen niet te doen uitva ren alvorens dit loonconflict is opgelost. BEGRAFENIS S. BARON VAN HEEMSTRA Onder buitengewoon groote belangstel ling is gisterennamiddag op Oud E;k en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot ter aarde besteld van S. baron Van Heemstra, in leven oud-kapitein der infanterie, oud-ordonnans-officier van HM de Koningin en secretaris van de Koninki. Nederl. Zeil- en Roei-vereen. Onder de vele aanwezigen op de begraaf plaats waren o.m. aanwezig mr. F. F. ba ron de Smeth. hof-maarschalk van HM. de Koningin. R. baron Bentinck, eerste stalmeester, gep. vlce-admiraal L. J. Quant en voorts nog tal van militaire en civiele autoriteiten, afgevaardigden van zeil- en roel-vereenigingen en andere organisaties enz. Een schat van kransen en bloem stukken vergezelde de baar. Nadat op het orgel fragmeten uit Tann- hauser ten gehoore waren gebracht heeft de heer H de Bordes, burgemeester van Bussum. het woord gevoerd Daarna spra ken nog de heer Ernst Crone. voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Zeil en Roei-vereeniging en namens de K.V N. W V Nadat de heer J. C Redele. namens den A N W.B. had gesproken, dankte een familielid, bij de groeve, voor de belang stelling. j NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE. In de vergadering van het algemeen be stuur van de Nederlandsche Vakcentrale werd door het Dag. Bestuur verslag uit gebracht over het conflict ln het veen- bedrllf. Het algemeen bestuur achtte de staking der veenarbeiders volkomen gerechtvaar digd: een verlaging van 15 van de loo- nen. met daarnaast vermindering van enkele emolumenten werd gelet op de lage loonstandaard der veenarbeiders, niet voor inwilliging vatbaar geacht. Besloten werd om aan deze staking steun te verleenen terwiil maatregelen werden genomen om het de neutrale bond ln het veenbedrHf financieel mogelijk te maken de staking door te zetten. Vervolgens werd in bespreking gebracht het .Bezuinigingsrapport" van de Reeee- ring Ernstige ontstemming werd uitgesproken over verschillende der voorgestelde maat regelen waardoor bil volledige doorvoering de sociale positie der werkers ten zeerste wordt geschaad ernstig nadeel wordt toe gebracht aan het levenspeil van onder scheidene groepen van personeel en de volksontwikkeling en volksgezondheid wordt benadeeld. De geopperde bezwaren betroffen meer ln het. bitzonder: le. De voorgestelde maatregelen ten aan zien van de verlichting der lasten uit Ziekte- en Ongevallenwetten en de finan ciering der Invalidlteits- en Ouderdoms- verzekerine. 2e. De voorgestelde korting oo de pen sioenen waardoor eenmaal verkregen rech ten worden aangetast. 3e. De maatregelen voorgesteld ten aan zien van het onderwijs: a) het, doen vervangen van onderwijs krachten door kweekelingen met. bevoegd heid; b) de opvoering van de leerüngenschaal bii gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. 4e Het terugbrengen van den cursusduur van het lager nijverheidsonderwijs van drie laren tot twee jaren. 5e. Het buiten werking stellen van de Warenwet 6e De nieuwe aanslag op de positie van het overheidspersoneel. Aanvaarding van deze voorstellen betee- kent een ernstige aantasting van de moei zaam oDgebouwde sociale en cultureele positie van den werknemer, waartegen met kracht moet worden opeekomen. Voorwat betreft de actie tegen de voor gestelde verslechteringen van salarissen en pensioenen van het overheidspersoneel werd reeds volledig overleg verkregen met de Centrale van Ned Overheidspersoneel. Besloten werd dat het Bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale zich met een uitvoerig reauest en memorie van toelich ting tot de Staten-Generaal zal wenden. DE NIEUWE BRUG BIJ MOERDIJK. Tweede spanning geplaatst. Gistermiddag te vyf uur is de tweede spanning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk op de pijlers geplaatst. Het transport verliep naar wensch. Het gevaarte passeerde omstreeks twee uur Willemsdorp, komende van de Dordtsche Kil Daarna werd koers gezet naar den nieuwen pijier aan den Zuidelijken oever. Om drie uur was de plaats van bestemming bereikt. Het bruggedeelte werd toen tus- schen den eersten en den tweeden pijler gesleept en daarna in de lengterichting van de brug gedraaid. Bij hoog water om vier uur was de spanning ruim twee meter boven den pijler. Toen het water viel en de bakken werden volgepompt, waarop de spanning rustte, zakte het gevaarte snel. Omstreeks vijf uur was de spanning op het bruggehoofd aangebracht. DE „HOOGE VELUWE". Geen financieele verplichting van het Rijk, alleen een geldieening. Naar aanleiding van verschillende be richten betreffende financieele verplich tingen, die het Rijk zou 'hebben aangegaan met betrekking tot den aankoop van het landgoed „De Hooge Veluwe". vernemen wij van bevoegde zijde, dat van eeniger- lei verplichting van het Rijk tegenover de opgerichte stichting geen sprake is. Met machtiging van de regeering is een gedeelte van het restant van het saldo van de Ned. Uitvoer-Maatscbappij in liqui datie belegd in een rentedragende hypo thecaire geldieening. verstrekt aan de stichting: Het nationale park „De Hooge Veluwe". Aan het verstrekken van deze leening is o.m. de voorwaarde verbonden, dat het door die stichting aan te koopen landgoed „De Hooge Veluwe" bestemd zal worden tot natuurmonument en dat dit landgoed voor het publiek zal worden opengesteld. Deze transactie houdt mede verband met een aan het Rijk gedane schenking van een kunstcollectie van groote waarde. HET BESTUUR VAN HET WERKFONDS. Naar het „Hbld." verneemt, zal in de «plaats van mra Beyen, die in verband met zijn vertrek naar Bazel uit het be stuur van het werkfonds ls getreden, mr. D Crena de Iongh, president-directeur van de Nederlandsche Handel Mij. tot bestuurslid van het fonds worden be noemd. Het ls niet onmogelijk, dat hij tevens als voorzitter wordt aangewezen. VERGADERING DER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 21 Mei half negen. Aan de orde is alleen: mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling. De voor zitter zal aan de Centrale Afdeeling voor stellen. een aantal wetsontwerpen ln de afdeelingen te doen onderzoeken onmid dellijk na deze openbare vergadering. Des Woensdags d a v zullen eenige wets ontwerpen In de afdeelingen worden onderzocht o.m. de Kieswet en het alge meen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 17 MEI. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. 7.15 uur, ds. M. Hei koop van Utrecht. SASSENHEIM. Pinkstergemeente; Nam. halfacht. pas tor Van der Woude, van Rotterdam. NED HERV KERK. Beroepen: Te Arnemulden J. J. Poot, cand. te Bodegraven. Te Garderen, J. C. Terlouw, te Alkmaar. Te Moordrecht, prof. dr. M. C. v. Mourlk Broekman, em. pred. te Huls ter Heide. Te Veldhoven (Br.) N. J. J. Jenny, laatstelijk O.-I. pred.. te Arn hem. Te Ridderkerk, H. Bout, te Gene- muiden. Te Blijham, P. H. Kapteijn Jr., te Bi ij a (Fr.). CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Oosterbeek, W. F. Laman te Middelharnls. (Slot). Er valt natuurlijk veel voor te zeggen, dat alleen in de hoogste leerjaren van de lagere school huiswerk wordt gegeven, al was het alleen maar als voorbereiding voor het vele huiswerk, dat de kinderen, die overgaan naar een school voor u.l.o. of een middelbare school, naderhand te maken zullen krijgen. Ook behoort den kinderen dan te worden bijgebracht hoe zij het huiswerk moeten aanpakken. Wie de zaak zoo opvat, komt ook voor de hoogste leerjaren niet hooger dan enkele uren per week voor lagere klassen, als daar nog huiswerk wordt gegeven, tot minder. Dat in deze de meeningen nogal uiteen- loopen, blijkt wel hieruit, dat. volgens de Ingekomen gegevens, de tijd. waarop per week het gegeven huiswerk door den door sneeleerling zelfstandig zou kunnen wor- HULDIGING O. S. KNOTTNERUS. Onder groote belangstelling heeft de heer O. S. Knottnerus, president-direc teur van de N V. Nederlandsch-Indisehe Gas-Maatschappij te Rotterdam zijn 40- jarig jubileum als directeur var. deze maatschappij herdacht. Nadat de president-commissaris C.W.F. P. baron Sweerts de Landas Wyborgh zeer waardeerende woorden had gesproken, trad de oud-gouverneur van Ned.-Indië Z.Exc. mr D. Fock, naar voren, die even eens op de vele verdiensten van den jubi laris wees. Dat gij. mijnheer Knottnerus, aldus spr.. ook bij de Regeering in groot en hoog aanzien staat, moge blijken uit uw benoeming door H. M. de Koningin tot lidder in de Orde van den Ned. Leeuw. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENST PLICHT. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Indien het plan om het getal keurings raden belangrijk te verminderen, verwe zenlijkt wordt, zal de zitting van elk van de overblijvende raden langer duren dan thans. Echter zullen de zittingen om ver schillende redenen niet later eindigen dan half Mei. zoodat met de keuringen vroeger dan tot nu toe een aanvang zal worden gemaakt. In verband daarmee is het noodzakelijk, dat ook de inschrijving vroe ger dan tot nu toe plaats vindt. Om daar toe te kunnen geraken, is wijziging van de Dienstplichtwet nocdig. Een zoodanige wijziging is voorgesteld bij een wetsont werp. dat in April bij de Tweede Kamer is ingediend. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de wetswijziging spoedig tot stand komt. in welke geval de algemeene inschriiving voor de lichting 1937. welke naar de bestaande voorschriften in Januari 1936 zou plaats hebben, waarschijnlijk wordt vervroegd tot October 1935. NED. R.K. HANZEBOND VAN SLAGERSPATROONS. In de te Rotterdam voortgezette verga dering werd het voorstel van de afdeeling Gouda St. Antonius Abt, om er bij de re geering op aan te dringen, dat zij het uit oefenen van het slagersbedrijf verbiedt aan hen, die wegens overtredingen door toepassing van valsche stempelmerken op vleesch, den slagersstand op oneerlijke wijze concurrentie aandoen en de volks gezondheid in gevaar brengen, aangenomen De gecombineerde voorstellen van de afd. Gouda St. Antonius Abt, St. Palagius te Leiden. Zaandam St. Martlnus te Venlo en St. Gregorius te Utrecht, ten aanzien van het verkrijgen van een uniformiteit van keurtarieven voor vee en vleesch door Rijksuitvoering der Vleeschkeurin|$wet, zijn hierna ln behandeling genomen. Bij monde van zijn voorzitter, den heer G. C. Scholtes heeft het bondsbestuur ter ver gadering bij het uitbrengen van het prae- advies, uiting gegeven aan de verontwaar diging, die onder de leden leeft over de ergerlijke toestanden, wat betreft de kwestie der keuringstarieven en de be voordeeling van de exportslachterijen, ter wijl door de regeering wel veel beloofd, maar weinig gedaan wordt om aan dit onrecht een einde te maken. Het bestuur verklaarde, met alle gepaste middelen voor het verkrijgen van recht in deze zaak. te blijven strijden. De voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. N. R. Crt. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond Groningen ter standplaats Appingedam F. K. Wiersma, candidaat-notaris te Maarssen. Bij Kon Besluit is benoemd met in gang van 20 Mei tot burgemeester der gemeente Haren mr. H. J. H, Nauta. RECLAME. 448f \w den gemaakt, zooals die door de hoofden der scholen wordt getaxeerd, varieert van 1 tot 7'/( uur. De onderwijsinspecteur nu verklaart, dat zijn ervaring is, dat de be- noodigde tijd voor het maken van huis werk door de schoolhoofden erg onder schat wordt, zoodat het volgens hem wel duidelijk is wat een marteling voor het jonge kind en daardoor wat een ongerief voor het gezin geregeld en soms onoordeel kundig huiswerk brengen kan. De leervakken, die in het huiswerk wor den betrokken, bepalen zich op de enkele scholen, waar alleen mondeling huiswerk wordt opgegeven, tot aardrijkskunde, ge schiedenis, kennis der natuur en Neder landsche taal (voor het leeren van vers jes); voor het schriftelijk huiswerk doet overal rekenen en hiervan het cijferen dienst en komt daar op enkele scholen ook Nederlandsche taal bij. De scholen in Eind hoven, die geen klassikaal huiswerk op geven, liggen niet alleen in de randgebie den der gemeente en leveren ook leer lingen af voor het nijverheidsonderwijs en voor de middelbare scholen. Sommige ver melden. dat voor die leerlingen, die na de zesde klas naar het middelbaar onderwijs moeten gaan, iets aparts wordt gedaan aan taal, vooral zinsontleding, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis, omdat daarvan meer gevraagd wordt dan aan een volksschool aan meer practische kennis ln die vakken wordt onderwezen. Dat wordt dien enkelingen dan gegeven na den mid- dagschooltijd, waarbij dan eenig werk thuis voor deze kinderen wel onvermijde lijk is; maar tot klassikaal huiswerk komt men niet. Deze scholen meenen dat te moeten ver- mijdei op grond van de volgende over wegingen: „Het leerplan moet gebaseerd zijn op den doorsneeleerling en zoo zijn ingericht, dat deze de leerstof in den tijd, op den lesrooster aangegeven, kan ver werken. Blijkt dit bij ernstige plichtsbe trachting van het personeel niet mogelijk, dan staan twee wegen open, n.l. verlenging van den leertijd of inkrimping van de leerstof. Bij het geven van regelmatig klassikaal huiswerk wordt een deel van de taak der school afgewenteld op het gezin, dat in verreweg de meeste gevallen niet in staat is die taak over te nemen". Over het aanpassingsvermogen van de leer lingen. die naar andere inrichtingen van voortgezet onderwijs overgingen, hebben ook deze scholen niet te klagen. Een belangrijk element voor de waarde- beoordeeling van gegeven huiswerk is de wijze van correctie. Bij mondeling huis werk is dat niet moeilijk: het kan klassi kaal gebeuren, als het betrokken vak op den rooster aan de orde ls. Voor schrifte lijk huiswerk is dat niet zoo eenvoudig. Bij de vele hoofdelijke correctie, die het gewone klassewerk al geeft, neemt in de meeste gevallen de onderwijzer voor het schriftelijk huiswerk zijn toevlucht tot klassikale correctie. Doch hieraan zijn zulke groote bezwaren verbonden en het geeft bovendien aanleiding tot zulk een onjuiste en onbillijke taxatie van de .leer lingen, dat het in veel gevallen beter ls om dat schriftelijk huiswerk maar geheel achterwege te laten. Wordt het huiswerk oordeelkundig ge kozen en ln juiste hoeveelheden, zoodat nette verzorging kan worden geëischt. dan kan het vooral in de hoogste leerjaren van de lagere school zijn nut wel afwerpen. (Het eerste artikel ls geplaatst in ons Blad van 8 Mei J.I.). ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. De voorjaarszitting. H. In de gisteren te 's Gravenhage voort gezette voorjaarsvergadering van de Alge meene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk richtte de w.n president een woord van welkom tot het opgeroepen secundus- lid van ds. J Boonstra van Gieten dr. G. Visser. Ned. Herv. predikant te Assen De vergadering benoemde ds D. Mulder, Ned. Herv. predikant te Westwoud tot af gevaardigde van de Algemeene Synode naar de plechtige Ingebruikneming van het gerestaureerde kerkgebouw te Edam op 30 Mei a.s. Voortgezet werd de behandeling van de aanvragen ut het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Gezien de beperkte middelen kan de Svnode maar ten deele aan de vele aanvragen tegemoet komen. Mr. H. E Cost Budde ouderling te Sche veningen bracht hierna namens de com missie van toezicht on de administratie van den quaestor-generaal rapport uit over het onderzoek der rekening over 1934 en de stand der kas oo 15 Mei i.l Gehoord d)t ranoort heriuit de vergadering aan de S"*!--1" (o adviseren den functionaris on der grooten dank vnnr zïin zorgvuldig be heer en zitn toeepwiiden arbeid voor de geldeliike belangen der kerk van zijn be heer te dechareeeren De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9